Speedway-revanches Gouden Helm „De Sierkan" komt met eigen slijters op straat Zeven melkboeren betrekken hun produkten van Uithoorns bedrijf Duitse motorrijder ernstig gewond <:Pracitótcel N.V. Ed. Kimman en Co. 3 „Melkoorlog" in Haarlem-Noord Dinsdag 19 augustus 8 uur - STADION AMSTERDAM de landen AUSTRALIë - ZWEDEN DUITSLAND - ENGELAND Met 110 kilometer over de kop en in de sloot De heer A. D. Huijsman zeventig jaar Ds. A. Pos zeventig jaar Vierde deel Coornhert- lyceum aanbesteed Sinds 1 januari 602 ONGELUKKEN IN HAARLEMS VERKEERSGEBIED MATIG BIJ KRUIS- PUNTEN UW SNELHEID Uir STAD EN STREEK Hotel Bouwes krijgt congreszaal Beslissing gemeenteraad echter nog dubieus Verzamelaar van schilde rijen kocht twee valse doeken 8 deelneme NEDERLAND - POLEN - ZUID-AFRIKA - FINLAND - Cafébezoeker wilde over de daken vluchten Ir. Lelylaan doorgetrokken Achthonderd duiven bij transport gedood Sukarno hekelt critici Minister Nazir kocht 44 schepen voor Indonesië Schilders halen werken uit Pulchri Studio weg op „West-Irian-actie" MAANDAG 18 AUGUSTUS 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT VANMORGEN HEBBEN vele huismoeders in Haarlem-Noord twee melkboeren aan de deur gehadnaast hun gewone melkleverancier werden zjj ook bezocht door een loper van het melkstandaardisatiebedrijf „De Sierkan" n.v. In de wijken van zeven melkslijters verschenen vanmorgen Je hel geel en rood geschilderde wagens van dit bedrijf opnieuw na twaalf jaar op straat en werden de melkprodukten verkocht tegen een prijs, die gemiddeld drie cent lager ligt dan de tot dusver geldende prijzen. De zeven slijters betrekken thans een deel van hun melk van de Aals- meerse Melkcentrale te Uithoorn. Advertentie Haarlemmers kivamen er echter goed af Zaterdagavond is op de rijksweg bij laarn een personenauto geslipt, vier maal ;ekanteld en ten slotte in een sloot naast le weg terechtgekomen. Van de vier in- ;ittenden werd slechts een 7-jarig jongetje icht gewond. De bestuurder, een 23-jarige Haarlem- ner, had enige weken geleden zijn rijbe- vijs gehaald en maakte zijn derde autorit Dit verhinderde hem niet om de snelheid ^an de in Haarlem gehuurde auto op te 'oeren tot 110 kilometer per uur. Met die meiheid haalde hij een voor hem rijdende tuto in. Toen hij dit gedaan had, moest hij >lotseling krachtig remmen voor een egenligger. Hij raakte de macht over het ituur kwijt, de wagen begon te slippen en ■olde viermaal om. De moeder van de be- ;tuurder, zijn echtgenote en hij zelf kwa- nen met de schrik vrij. Slechts het 7-jarig moertje van de bestuurder kreeg een ge- ;cheurde bovenlip. De politie ontdekte dat het stuur van de :waar vernielde auto een meer dan nor- nale speling had en heeft de wagen in beslag genomen. Zondagmiddag om half een is op de Joord-Boulevard in Zandvoort een 2b- arige motorrijder uit Gelsenkirchen (Did.) >ij een aanrijding ernstig gewond. Het ongeluk ontstond, toen een perso- ïenauto, die in een file reed, naar links litweek om de parkeerplaats aan deze ijde te bereiken. Uil tegenovergestelde ichting naderde de Duitse motorrijder, iie de auto niet meer kon ontwijken. Bij le botsing werd de jongeman zwaar ge- vond. Dokter Zwerver constateerde een chedelbasisfractuur en enkele armfrac- uren. In zeer ernstige toestand werd het lachtoffer naar het Grote Gasthuis in iaarlem vervoerd. Twee achterop zittende 'andvoortse meisjes liepen schaafwonden ip. &p de Bevrijdingsfeest Dat was me wat. Ben ik daar met een nazaat-van-me in Neerlands fraaiste Die renpark (aan u om uit te maken waar dat is) waar wij ons dachten te vermeien in de schoonheid van wat Moeder Natuur mees tentijds zo ver van ons verwijderd houdt, en daar zien we alle dieren, van de kake toes en papegaaien tot de olifanten en de leeuwen, in een zekere trotse opwinding, maar in een negatie voor al wat mens is. In opdracht van de troost-van-m'n-toe- komstige-ouwe-dag, bood ik de anders zo praatzame papegaai Riki een pinda. Ik zal u het oneerbiedige woord waarmee hij zich van ons afwendde besparen, het is trouwens niet geschikt om in een orden telijk dagblad te worden afgedrukt- De pinguins bleven met hun ruggen naar ons toegekeerd op de rand van hun bas sin zitten, terwijl de zeehonden er niet aan dachten zich in de koestering van de middagzon te laten storen. De olifanten, die men anders zo zelden hoort, ontvingen ons met een nijdig en brutaal getrompetter in onze richting en voor wij ons dan maar naar de aquaria zouden begeven om daar de schoonheid te gaan savoureren van de stille gelatenheid der koudbloedigen, dwaalden we, meer uit plichtsbesef, even langs de kooien der apen. Hier ontbraken alleen nog een draaior gel, lampions en vlaggetjes om de feest vreugde te accentueren onder diegenen onzer medeschepselen die zich met de weidse verzamelnaam van Anthropoidea laten aanduiden. De armen en benen van het slanke Kaota-aapje leken nog langer, zijn be wegingen nog leniger dan ooit te voren. Moeder Chimpansê keek even op van het reinigen van heur baby en knipoogde me ietwat meelijdend toe. De Gibbon maakte een reuzezwaai aan zijn tak: één brok su perieure levensvreugde. Tien stappen verder stonden we dan voor de Orang Oetan, mijn gemoedelijke vriend, die ik zo dikwerf heb verrast met een knalrode tomaatEven bleef hij me van zijn fauteuiltje af, wenkbrauw-gefronst, aanzien, om dan in kalme waggelgang zich naar de tralies te begeven waar hij zijn lange, prachtig behaarde arm doorstak om mij een vodje krantenpapier te overhan digen. Ik streek het glad en begreep nu de oorzaak van de feestvreugde alom. Het was een bericht uit Bazel met de vermelding dat professor Hurzeler aldaar, dankzij zijn ontdekking van een mense lijk skelet de dato tien miljoen jaren ge leden, onweerlegbaar had aangetoond dat de mens stellig niet van de apen kan a.f- siammen. En ik begreep nu opeens de trots, de grote voldaanheid van mijn viervoetige en gevleugelde vrienden. Jan van Ees Advertentie Advertentie DEALER VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN ZIJLWEG 35 - HAARLEM TELEFOON 11908 - 11905 Het conflict, dat vandaag na de vakantiL van de melkboeren is uitgebarsten, was al geruime tijd latent aanwezig. De Sierkan _en met haar de in belangengemeenschap verbonden melkinrichting „De Landbouw" stelt, dat de Haarlemse melkfabrieken in hun positie ten opzichte van de melk slijters niet meer gelijkberechtigd zijn, omdat verscheidene slijters met eisen wa ren gekomen onder het dreigement, dat zij anders van andere fabrieken zouden be trekken. Moeilijkheden waren gerezen over het afhaalloon, dat de melkslijters zelf kunnen verdienen door de melk af te halen bij de fabrieken. Aangezien voor enige slijters in Haarlem-Noord de afstand naar ^De Sierkan" te ver was, hadden zij om een uitgiftestation in Haarlem-Noord ge vraagd. Aan deze eis meenden de bedrij ven niet te kunnen voldoen, omdat dit een te grote investering met zich mee zou brengen. In het algemeen beweren de bedrijven geen hogere investeringen te kunnen doen, zonder de positie van haar eigen personeel aan te tasten. De zeven slijters gingen toen hun produkten betrek ken van de Aalsmeerse Melkcentrale in Uithoorn, die ze naar Haarlem brengt. Volgens de directies van de beide melk inrichtingen is indertijd de sanering door gevoerd om een zo efficiënt mogelijke dis tributie mogelijk te maken en is een be trekken van een ver afgelegen fabriek daarmee in strijd. De beide Haarlemse melkslijtersorganisaties, „St. Jozef" en „On derling Belang" menen daarentegen, dat de Haarlemse bedrijven hun monopolis tische positie (beide leveren ongeveer 85 percent van de Haarlemse behoeften) wil len handhaven en dat de slijters gerechtigd zijn hun produkten af te nemen, waar zij dat willen. Lang is getracht overeenstemming tus sen beide standpunten te bereiken en nog zaterdag hebben de besturen van de beide Haarlemse organisaties vergaderd en be sloten de bestaande toestand een week te bestendigen om te trachten tot. overeen stemming te komen. Inmiddels was echter al een circulaire van de Haarlemse melk inrichtingen naar de klanten gestuurd, A. D. Huijsman Gisteren heeft de heer A. D. Huijsman, commissaris van de n.v. Grafische In richting Joh. Enschedé en Zonen te Haar lem en lid der directie van de Grafische Bedrijven Damiate n.v., uitgeefster van onze bladen, zijn zeventigste verjaardag gevierd. Geboren in Utrecht, studeerde hij na het behalen van het einddiploma van het gym nasium te Utrecht, enige jaren rechtswe tenschappen aan de Rijksuniversiteit in Leiden. In 1914 trad de heer Huijsman in dienst van de toenmalige vennootschap on der firma Joh. Enschedé en Zonen, waar hij in november 1916 werd benoemd tot secretaris van de firma. Op 1 juli 1927 werd hem procuratie verleend en op 1 sep tember 1934 werd hij benoemd tot direc teur-secretaris van Joh. Enschedé Grafi sche Inrichting n.v. Op 6 augustus 1949 werd hem op zijn verzoek op de meest eervolle wijze ontslag verleend en trad hij toe tot het college van commissarissen. Deze biografische opsomming kan nau welijks de grote verdiensten en de brede belangstelling van de heer Huijsman schetsen. Veel meer komen zijn werk kracht, kennis, besluitvaardigheid, kunst zinnige instelling en warm sociaal gevoel tot hun recht door de vermelding van eni ge bestuursfuncties, die hij buiten de be drijven, waar hij werkzaam is, heeft ver vuld en nog steeds vervult. Zo is hij regent van Haarlems oudste hofje, de Bakenesser Kamer, com missaris van de Maatschappij van Welda digheid te Frederiksoord, bestuurslid van de Henriëtte Roland Holststichting en heeft hij vele jaren naast zijn dagelijkse drukke werkzaamheden het Museum Enschedé be heerd en daarvoor belangrijk historisch werk verricht. Altijd toont de heer Huijs man veel belangstelling voor het wel en wee van de gepensioneerden van de fir ma Enschedé. Op velerlei manieren heeft hij voor hen uitstapjes en ontspannings avonden georganiseerd. Ook is hij lid van het bestuur van het Postmuseum enz. De lijst is hiermede niet volledig. Hij heeft grote liefde voor alle aspecten - technische, zowel als kunstzinnige en historische van het grafische vak en geniet bij al zijn medewerkers een volle dig vertrouwen. waarin de komst van eigen melkslijters werd aangekondigd. Van beide zijden bestaan grieven ten opzichte van elkaar. Zo klagen de melk inrichtingen, dat de klanten geen keuze wordt gelaten, omdat de slijters alleen nog maar enige dagen oude produkten van De Sierkan verkopen, waardoor de klanten vanzelf produkten van de Aalsmeerse Melkcentrale zouden verlangen. De slijters ontkennen dit met kracht. Zij zeggen, dat De Sierkan donderdag plotseling de be staande overeenkomst met de organisaties heeft opgeheven en gedreigd zou hebben met eigen venters te komen. De Sierkan is gebelgd, omdat de zeven melkboeren haar niet hebben verwittigd van hun be sluit de produkten voortaan van een ander te kopen. Volgens deze slijters echter be trekken zij slechts een deel van hun pro dukten van de Uithoornse fabriek. Hoe het ook zij de melkoorlog woedt en voorlopig kan het publiek er in enige wyken van profiteren. Of dit lang zal duren hangt af van de wil van beide partijen tot elkaar te komen. De Sierkan is bereid de strijd tot het einde te voeren, maar pok de melkslijters voelen er niet veel voor zonder meer op te geven, al zijn zij wel voor een minnelijke schikking. Vandaag zullen de besturen van de Haarlemse organisaties besprekingen voeren met de bestuurders van de landelijke bonden. Inmiddels levert de Sierkan niet meer aan de zeven slijters. Dezen stellen echter, dat het bedrijf gehouden is te leveren. De mogelijkheid van het voeren van een kort geding tegen het Haarlemse melkstandaar disatiebedrijf zal worden overwogen. Ds. A. Pos in Haarlem, emeritus pre dikant van de Gereformeerde kerken in Nederland hoopt vrijdag 22 augustus zijn zeventigste verjaardag te vieren. Ds. Pos werd op 22 augustus 1888 in Zaan dam geboren en werkte eerst in het schil dersbedrijf van zijn vader. Daarna be zocht hij het gereformeerd gymnasium in Amsterdam, waar hij ook aan de Vrije Universiteti studeerde. In 1917 deed hij zijn kandidaats- en twee jaar later zijn docto raal examen theologie. Nadat ds. Pos door de classis Haarlem beroepbaar was ge steld in de Gereformeerde kerken in Ne derland werd hij op 30 juni 1920 door de in middels overleden ds. W. Breukelaar, toen nog predikant in Zaandam, bevestigd als predikant van de Gereformeerde kerk van Amsterdam-Centrum voor de missionaire dienst op midden-Java met als standplaats Djokjakarta. Tot zijn emeritaat op 30 juni 1950 was ds. Pos ruim achttien jaar do cent aan de theologische school in Djokja karta voor de opleiding van Javaanse pre dikanten. In november 1950 keerde hij voor goed naar Nederland terug en vestigde zich in Haarlem, waar hij thans nog de Gereformeerde Kerk van Haarlem-Noord als hulpprediker dient. Verder is ds. Pos nog docent aan het seminarium van het gereformeerde zendingscentrum in 'Baarn. Van zijn hand verschenen o.a. „Karma en Reïncarnatie", een Indonesische com mentaar op „Openbaringen", enige bro chures in de „Zendingsreeks" en artike len over ds. A. Merkestijn in „Lichtstra len op de akker der wereld", over mevrouw J. C. van Andel-Rutgers en me vrouw Wallentone in „Zij gingen vooraan" en nog vele andere artikelen o.a. Vanmorgen is in het Haarlemse stadhuis in het openbaar aanbesteed de bouw van het vierde gedeelte van het Coornhertly- ceum op een terrein aan de Chrysanthe mumlaan in Haarlem,, met inbegrip van glas- en verfwerken. Er waren twintig inschrijvers van wie het timmer- en bouwbedrijf Bas Sluijter te Amsterdam de laagste was met 1.158.009. De hoogste inschrijver was Hassens Aannemingsbedrijf te Culemborg met 1.670.000.-. De aanbouw van het Coornhertlyceum omvat enige grotere zalen en administra tieve ruimten, welke in een dringende be hoefte zullen voorzien. Reeds herhaalde lijk werd de benodigde vergunning hier voor geweigerd. De uitbreidingswerkzaam heden zullen omde nabij twee miljoen gaan kosten. In de afgelopen week zijn in Haarlem eenentwintig verkeersongelukken ge beurd, waarbij lichamelijk letsel werd veroorzaakt. Daardoor is het aantal verkeersonge vallen dat in de periode van 1 januari tot heden in het Haarlemse verkeers gebied. gebeurde gestegen tol zeshon derd en twee. Bovendien waren er tien dodelijke ongevallen. Nog steeds is de verkeersonveiligheid een bron van veel leed en grote mate riële schade. Bevordert de veilligheid van uzelf en uw medemensen door gro te voorzichtigheid en verantwoordelijk weggebruik. Nieuws in het kort Riolering. In het Haarlemse stadhuis is vanmorgen in het openbaar aanbesteed het vernieuwen van de riolering in de Kampervest. Er waren zeven inschrijvers. Van hen was N. van Strien te Haarlem de laagste met 34.830.De hoogste inschrij ving was van G. Hulsebosch te Bloemen- daal met 42.900, Jubileum G. J. Arnold. In ons blad van zaterdag vermeldden wij dat de heer G. J. Arnold dinsdag 26 augustus te zijnen huize, Jacob van Campenstraat 24 in Heemstede zal recipiëren ter gelegenheid van zijn veertigjarig dienstverband bij de gemeente Heemstede. Deze receptie is van vier tot half zes. Momenteel zijn er plannen in voor bereiding om hotel Bouwes in Zandvoort aan de zeezijde uit te breiden met een congres- en vergaderzaal, plaats biedend aan plm. 250 personen, aldus heeft de di recteur de heer N. W. Bouwes meegedeeld. De zaal is geprojecteerd achter hotel Bouwes, naast de miniatuur-golfbaan en zal aansluiten aan het huidige restaurant. Wanneer de plannen doorgaan begint de bouw in de loop van september, zodat de zaal wellicht aan het eind van dit jaar in gebruik kan worden genomen. Er is echter aan de bouw van deze congreszaal een „maar" verbonden, waar over de Zandvoortse gemeenteraad in de vergadering van 26 augustus zal moeten beslissen. De heer Bouwes heeft n.l. bij de bouw van zijn hotel een schriftelijke overeen komst gesloten, dat hij t.z.t. op het terrein voor het hotelcomplex aan het Bad huisplein, thans ingericht als parkeer terrein een congreszaal zou bouwen, tweemaal zo groot als het plan, dat hij nu wil verwezenlijken. De ter mijn voor de bouw van deze grote zaal verloopt over tien jaar. Hij wil de kleine congreszaal thans wel bouwen, mits hij ontheven wordt van de verplichting tot de bouw van de grote zaal. In dit verband wijst de heer Bouwes erop, dat hij dit terrein als parkeerterrein voor zijn hotel gasten onmogelijk meer kan missen, om dat het speciaal in het seizoen, vrijwel de gehele dag volledig door wagens is bezet. Bovendien acht de heer Bouwes een zaal voor 500 personen onmogelijk met succes te exploiteren, terwijl een kleinere con greszaal met uitzicht op zee zeker door elke bezoeker zal worden geprefereerd. Mocht echter over een jaar of tien blijken, dat een werkelijke behoefte bestaat aan een grote congreszaal, dan wil de heer Bouwes zeker overwegen, deze te bouwen op het hiervoor bestemde terrein, doch hij zou dan zijn parkeergelegenheid onder deze zaal moeten gaan bouwen, hetgeen een kostbare geschiedenis zou worden. De Zandvoortse gemeenteraad moet nu beslissen, of de heer Bouwes van de aan gegane 'verplichting tot de bouw van een grote congreszaal binnen tien jaar zal worden ontheven, waarna hij onmiddellijk tot de bouw van de kleine zaal aan de zeezijde zal overgaan. De naam van de vroeger in Laren (Noordholland) woonachtige schilder H. Heyligers is betrokken in een nogal op zienbarende schilderijenzwendel, die dezer dagen aan het licht is gekomen. In de ver zameling van de collectioneur E. Th. R. in 's-Heerenberg blijkt zich een doek van Heyligers te bevinden, dat de naam van Renoir draagt. Een tweede doek uit de collectie is vals gesigneerd met de naam Pissarro. Voor dit werk heeft de heer E. Th. R. vijfennegentigduizend gulden neer geteld, voor de „Renoir" van Heyligers vijfenzestigduizend gulden. Een restaura teur uit Soest wordt van beide falsifi caties verdacht. De vervalsing van de „Re noir" kon in Laren al bijzonder gemakke lijk vastgesteld worden. Opmerkelijk is het dan ook, dat een verzamelaar zich zo gemakkelijk heeft laten beetnemen, dat een kunstkenner van reputatie voor beide doeken een vei-klaring van echtheid gaf. Dezer dagen vervoegde zich bij de chef van hotel Hamdorff in Laren de heer H. Harms, iemand van het parket, van de Arnhemse procureur-generaal. Deze liet hem een doek zien, dat de heer Harms ogenblikkelijk herkende als een werk, dat Heyligers omstreeks 1920 maakte van de tuin van Hamdorff. Het schilderstuk had nog kort geleden een half jaar lang in de zogenaamde schil- derskroeg van dit hotel gehangen, op ver zoek van een Amsterdamse kunsthande laar die het van de hand wilde doen. Tot zijn verbazing zag de heer Harms, dat het werk de naam van Renoir droeg. De zoon van de schilder Heyligers als mede enkele Larense schilders, hadden er al bijzonder weinig moeite mee om het doek te identificeren. Schilder Heyligers vestigde zich in 1914 in Laren, vertrok later naar Brussel en woont thans in Nice. Toen het schilderij geen koper bij Hamdorff vond, is het teruggegaan naar de Amster damse handelaar. Deze verkocht, het korte tijd later aan een Larense handelaar, die het op zijn beurt voor zeshonderd gulden verkocht aan een restaura'eur uit Soest. Voorzien van de naam Renoir, wist deze laatste het doek aan de heer E. Th. R. uit 's Heerenberg te verkopen voor vijfen zestigduizend gulden. Omdat het schilderij geruime tijd in Hamdorff had gehangen, kon de heer Harms ook vertellen, dat ach terop het: werk vermeld had gestaan ..Turn van Hamdorff'. Inderdaad bleek dit het geval te zijn. Weliswaar waren op de „Renoir" deze letters uitgewist, maar niet grondig genoeg om ze niet te kunnen ont cijferen. De zwendel is aan het licht ge komen door een notaris-klerk, die enige jaren geleden uit een boedelveiling een schilderstuk van O'Brien voor twintig gul den had gekocht. Enige tijd later deed hij het voor tweehonderd gulden van de hand. Kort geleden kwam de klerk bij een lijs tenmaker en zag daar het werk staan, thans evenwel droeg het. de signatuur van Pissarro. Hij stelde de heer E. Th. R. hier van op de hoogte. Bij een onderzoek kwam toen aan het licht, dat ook de Renoir vals was. Twee krantenjongens van „The Van couver Provence", een groot dagblad in Vancouver hebben een wedstrijd gewonnen in het aanwerven van abon nees. De directie van hun dagblad heeft ze nu de wijde wereld ingestuurd. Ze brengen een bezoek aan Londen, Brus sel en Parijs- Op Schiphol brachten ze nog even hun krant „aan de man". Links staat de 16-jarige Kenneth French, rechts de 13-jarige David Moncrieff. Zondagavond om tien uur hoorde een be woner van het Klein Heiligland gestommel en zag hij op het dak van zijn buren een man rondsluipen. „Een inbreker", dacht hij en hij belde de politie. De „dakhaas" was echter helemaal geen inbreker, maar een 42-jarige Haar lemse fruitkoopman, die in een café aan de Gasthuisvest zijn vertering niet kon be talen en er via de binnenplaats en de da ken tussen uit wilde knijpen. Enkele cafébezoekers, die dit echter op merkten, gingen de man achterna en wil den hem van het dak halen. De vluchteling verzette zich en viel door een glasafdek king, waarbij hij, overigens licht, aan het hoofd werd gewond. De politie bracht de man eerst naar het Grote Gasthuis en later naar het bureau. De verbinding van de twee gedeelten van de Ir. Lelylaan in Heemstede nabij het „Oude Slot" is thans een feit. Met deze doortrekking is een rechtstreekse verbin ding van de omgeving van het zuidelijke gedeelte de Ir- Lelylaan met de Cruquius- weg tot stand gekomen. Inmiddels zijn de vier particuliere woon huizen aan het eind van de Slotlaan in een vergevorderd stadium van afbouw ge komen. De dienst van Openbare Werken heeft voor deze huizen een plantsoen aan gelegd. Samen met de doortrekking van de Ir. Lelylaan is op dit punt een zowel in praktisch als esthetisch opzicht bevredi gende toestand bereikt. DJAKARTA (ANP) De Indonesische minister van scheepvaart, Mohammed Na zir, heeft zondag in Djakarta meegedeeld, dat zijn reis van twee maanden door Ja pan en Europa de aankoop van 44 schepen voor de koopvaardijvloot van Indonesië ten gevolge heeft gehad. Advertentie Imp. N.V. Willem van Rijn Haarlemmerweg 475 A'dam - Tel. 86211 - Telex 12282 vervolgde de president: „In West-Irian stemt de bevolking in het geheim op ons af." Sprekend over de opbouw van het land, zeide Sukarno: „op economisch gebied zijn velen van ons nog steeds behept met de ziekte van het Nederlands denken. En over de politieke ontwikkeling: „Wij moeten onze kieswetten wijzigen en een effectieve wet afkondigen ten aanzien van de poli tieke partijen." Bjj een <ransport van ongeveer 1500 in- gekorfde duiven van Nijmegen naar Oss hebben bijna 800 dieren de reis niet over leefd. De duiven werden voor het uitvoe ren van een eerste oefenvlucht vervoerd door een transportondernemer uit Nij megen, die een overeenkomst voor deze transporten heeft met een aantal postdui venverenigingen in Nijmegen en die reeds dertigmaal een dergelijk transport heeft uitgevoerd zonder dat er zich enige on regelmatigheid heeft voorgedaan. Over de oorzaak van het gebeurde is nog niets bekend. De dieren werden vervoerd in een vrachtauto met aanhangwagen. Een van de theorieën is, dat door het aankop pelen van de aanhangwagen zich rond het autostel een luchtstroom ontwikkeld heeft die de toetreding van verse lucht via de roostertjes verhinderd heeft. De duiven die in de aanhangwagen werden vervoerd bleken bij aankomst in Oss niet geleden te hebben. Enkele omgekomen duiven zijn naar de rijksseruminrichting in Rotterdam gezonden, waar onderzocht wordt, of zt vergiftigd kunnen zijn. De waarde van de omgekomen dieren wordt op 15 a 20.000 gulden geraamd. Het waren jonge postduiven, die ge woonlijk eerst naar Oss worden gebracht daarna naar 's-Hertogenbosch en vervol gens naar Breda. Daarna zijn ze vlucht rijp voor wedstrijden naar België. De transportondernemer heeft ons des gevraagd medegedeeld, dat deze transpor ten, in overleg met de verenigingen van duivenhouders, verzekerd zijn. Op elk transport wordt een verzekering van 50.000 afgesloten. Onder de postduivenliefhebbers bestaa al. geruime tijd verschil van mening over de wijze van transport der duiven. Som migen zijn voorstander van vervoer per spoor, anderen voelen meer voor vervoer per auto. Protest tegen toekenning Jacob Marisprijs De ontevredenheid over de toekenning van de Jacob Marisprijs 1958 aan de schilder Willem Hussem voor diens abstracte tekening „T VIII '58" neemt zien derogen toe. Na de demonstratie op straat, waarbij verschillende Haagse kunstenaars openlijk de spot dreven met nagemaakte tekeningen van Willem Hussem, zijn vier van hen ertoe overgegaan hun eigen werk, dat in de Pulchri Studio in Den Haag ge- exposeerd wordt, te verwijderen. Deze vier deelnemers zijn Ria Exel, Hans van dei- Lek, Gerard Fieret en de Israëlische beeld houwer J. Tumarkin. Ter gelegenheid van de dertiende Indo- nisische Onafhankelijkheidsdag heeft pre sident Sukarno op de trappen van zijn paleis in Djakarta een rede van eenen vijftig bladzijden gehouden, waarin hij de beweringen van de opstandelingen in Mid- den-Sumatra en Noord-Celebes ontkende, dat de tegenwoordige regering communis tisch was of dat hij zelf een exponent of op zijn minst een werktuig van het commu nisme zou zijn. „Iedereen weet, dat onze politiek is het zoeken van vriendschap met iedereen, de Verenigde Staten inbegrepen. Iedereen weet, dat ik een nationalist ben, revolutionaire nationalist. Doch helaas, een tong is soepel en de leiders der opstan delingen zijn doorgegaan met de bevolking in hun gebieden te besmetten met commu- nistophobia", aldus Sukarno. Betreffende Nieuw Guinea zeide hij: „Voor de Nederlanders zijn er slechts twee alternatieven: stijfkoppig blijven of de eisen der geschiedenis beseffen. Als zij stijfkoppig blijven, zullen wij onze „andere koers" blijven volgen, als gevolg waarvan Nederland Westelijk Nieuw Guinea op on eervolle wijze zal verliezen, terwijl het zichzelf voor de toekomst onherstelbare verliezen zal toebrengen. Aan de andere kant, als zij de eisen van de geschiedenis beseffen, zou dit betekenen de terugkeer van West-Irian naar Indonesië op eervolle manier en de normalisatie van de betrek kingen tussen Nederland en Indonesië tot een peil, dat gebruikelijk is in de inter nationale wereld," aldus Sukarno. die voortging: „Voor onszelf is er een boodschap, die ik hier zou willen overbrengen: laat ons niet in een bekrompen geest handelen met betrekking tot West-Irian. Er zijn mensen, die beweren dat Sukarno's West-Irian-actie de oorzaak van alle moeilijkheden is. Er zijn ook mensen, die zeggen dat de bedrij ven, die overgenomen zijn, niet langer on der beheer van de regering behoorden te zijn. De mensen, die volhouden dat het Sukar_ no's West-Irian-actie is, die de oorzaak van alle moeilijkheden is, zijn bekrompen van geest. Zij kennen de wetten van de strijd niet, het zijn mensen, die over het hoofd zien dat iedere grote strijd moeilijkheden met zich brengt, mensen met een cynische ziel, of mensen, die uit boter zijn gesneden en met een ziel van watten, mensen, die nimmer het oude gezegde, geluk vereist op offeringen hebben begrepen." Verklarend, dat zijn hart telkens be wogen is als hij op de onafhankelijkheids dag zijn rede uitspreekt, omdat zo vele Indonesiërs naar zijn woorden luisteren,

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3