Amerikaanse vloot in het Verre Oosten in staat van paraatheid HET WEER Dulles waarschuwt Peking tegen vredesverstoring In het Haarlemse melkconflict is de vrede getekend Von Braun spreekt over „Explorers" en de Russen over de Spoetniks Suiker zes cent per kilo duurder De 6e Vijfde Explorer kwam niet in zijn baan Het woord is aan Vrij zonnig Premier Strydom van Unie van Zuid-Afrika overleden Viertraps Jupiter-C Geen noodtoestand Liquidatie Nederlandse Kaiser-Frazer fabrieken Treinongeluk in Engeland: drie doden, 31 gewonden Vier verdrinkingsgevallen Bedrijven en organisaties bereikten - voorlopig voor drie maanden - een akkoord Faubus zou de omstreden school willen sluiten RUIMTEVAARTCONGRES BEGONNEN werkte echter goed 73e JAARGANG No 39 MAANDAG 25 AUGUSTUS 1958 303e JAARGANG No 192 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 J jjj M 9 I 1 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Ikssm 1 i 1 3 Verschijnt dagehjks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- B S 1 J C J I i lil I II Jl C. H IL 4 I 11 Abonnement p. week 59 ct, p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 §J?a eJL sê& d& faggr sJL fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. ^baffiBr Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft de fabrieksprijs van suiker met ingang van 25 augustus 1958 verhoogd van 83,55 op 89,-- per 100 kilogram. De regering gaat ermee akkoord, aldus deelt ministerie van Land bouw mede, dat de handel de hieruit voort vloeiende verhoging van de consumenten prijs afrondt op 6 cent per kilogram. De prijsverhoging heeft als oorzaak de verhoogde garantieprijs voor de oogst 1958 voor de suikerbietenverbouwers, als ge volg van gestegen produktie en verwer kingskosten en van de gedeeltelijke invoe ring van loonsverbeteringen voor de land arbeiders (werkclassificatie). De prijsver hoging wordt eerder dan verwacht toe gepast om geen aanleiding te geven tot speculatieve voorraadvorming, die kan leiden tot ongelijke spreiding van de voor raden suiker van de vorige oogst en daar mee tot stagnatie in de regelmatige voor ziening. U:teraard heeft de verhoging van de suikerprijs enige prijsverhogende wer king voor artikelen waarin suiker wordt verwerkt. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A1 DAM TEL. 717162 SCOOTER BROMFIETSKLEDING CAPE CANAVERAL (Reuter) Het Amerikaanse leger heeft zondag getracht een vijfde Amerikaanse kunstmaan in een baan om de aarde te brengen, maar de poging is mislukt. Slechts gedurende en kele minuten na de start van de „Explo- rer-5" van de basis te Cape Canaveral zijn radioseinen van de satelliet ontvangen. Daarna heeft men niets meer gehoord. Niettemin zijn er aanwijzingen dat alle vier de delen van de Jupiter-c-raket, waar mee de verkenner werd gelanceerd, goed gefunctioneerd hebben. Een woordvoerder van 't ministerie van defensie heeft verklaard, dat het misluk ken verscheidene oorzaken kan hebben, die nog niet bekend zijn. Generaal John Barclay, van het raketinstituut van het leger, achtte het mogelijk, dat de instru menten van de „Explorer-5" niet goed heb ben gewerkt of dat de satelliet niet op het juiste ogenblik in de goede baan is geko men. De „Explorer-5" werd verder de ruimte ingeschoten dan de „Explorer-4", omdat men gegevens wilde hebben over een geheimzinnige gordel van kosmische straling in het gebied, dat op 2.000 km. bo ven de aarde begint. De „Explorer-5" woog 16.85 kg., iets minder dan zijn voorganger die op 26 juli gelanceerd is. Hij werd als eerste Ameri kaanse kunstmaan in noordoostelijke rich ting afgevuurd, waardoor bijvoorbeeld zijn baan ook boven de Sovjet-Unie zou zijn gekomen. Op 't ogenblik draaien er dus nog steeds drie Amerikaanse en een Russische kunst maan om de aarde. De Russische is de grootste zij weegt 1,3 ton. De zondag ge lanceerde „Verkenner-5" was cylinder- vormig. Zij was 50 cm. lang en had een doorsnede van 15 cm. WASHINGTON (UPI) Een woordvoer der van het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft onofficieel verklaard te veronderstellen, dat de Explorer V bij zijn terugkeer in de atmosfeer is verbrand. BEURS INDUSTRIE MIDDENSTAND IJMOND MARKTPLEIN IJMUIDEN opent zaterdag SO augustus haar poorten Lucretius Het leven is ons niet in eigendom ge geven, maar in vruchtgebruik. TAIPEH (Reuter) Vanochtend zijn de Chinezen van het vasteland voor de derde achtereenvolgende dag een zware beschieting van de Quemoy-eilanden- groep begonnen. De Chinese communis ten zouden zondag 36.000 granaten op Quemoy hebben afgevuurd. Van natio nalistische zijde is meegedeeld dat er tweehonderd burgers en militairen bij dit bombardement zijn gedood of ge wond. WASHINGTON (Reuter) - De Ame rikaanse marinestrijdkrachten in liet Verre Oosten zijn vandaag in staat van paraatheid gebracht. Inmiddels beraadt Washington zich op de betekenis van de activiteit van de Chinese communisten in de Straat van Formosa. Uit Taipeh wordt gemeld, dat natio nalistische oorlogsschepen vanochtend Advertentie Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk nog plaatselijk buien. Morgen vrij zonnig en op de meeste plaatsen droog. Overwegend matige wind uit westelijke richtingen. Koudere nacht. Overdag iets hogere tem peraturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S. KAAPSTAD (Reuter) Premier Jo hannes Strydom van Zuid-Afrika is zon dag in Kaapstad overleden, 65 jaar oud. Strydom volgde Malan in 1954 op als premier, in welke functie hij zijn reputatie van onverzoenlijk extremist op het punt van partijbeginselen hij werd de woordvoerder van de natio nale partij waar maakte. Hij was een heftig voorstander van de apartheidspoli tiek en slaagde er in, na een langdurige strijd met de oppositie over de grondwet, de kleurlingen van de normale verkiezin gen te doen uitsluiten. Hij was ervan over tuigd dat de politiek van apartheid de enige is die kan leiden tot handhaving van het blanke ras. De niet-blanken moesten zich in hun eigen gebieden en in over eenstemming met hun eigen natuur en manier van leven ontwikkelen. Strydom was een vurig republikein. Onder zijn bewind werd de vlag van de Unie tot de enige officiële vlag van Zuid- Afrika uitgeroepen en bepaald dat alleen het volkslied van de Unie („Die Stem") bij officiële gelegenheden gespeeld mocht worden. De politiek van zijn regering was erop gericht Zuid-Afrika tot een republiek te maken als een voldoende meerderheid der blanke inwoners zich hiervoor zou hebben uitgesproken. (UPI) „Een vah de hoekstenen van het Britse wereldrijk is het beginsel van gelijke rechten voor iedereen, ongeacht kleur of geur. De andere hoeksteen is het Brits-Joodse kapitalisme", was een van zijn uitlatingen. Algemeen verwacht men dat dr. Hen drik Verwoerd, 57 jaar oud, zijn opvolger zal worden. Een mogelijke mededinger is Theodorus Dönges, de minister van Bin nenlandse Zaken. In afwachting van de benoeming van een nieuwe premier zal Charles Swart, vice-premier en minister van Justitie, de regering leiden. Russische delegatie vroeg twee torpedoboten van de commu nisten tot zinken hebben gebracht en een aantal gevangenen hebben gemaakt. Gis teren waren twee communistische vloot- eenheden verjaagd, die een invasie poging op het eiland Toengting onder namen. (AFP) Vice-admiraal Beakley, com mandant van de zevende Amerikaanse vloot, heeft bekendgemaakt dat eenheden van de zevende vloot en de strijdkrachten van nationalistisch China in de eerste week van september gecombineerde manoeuvres zullen houden ten zuiden van Formosa. (Reuter) De Amerikaanse zevende vloot, die zich bij Formosa bevindt, omvat, naar men gelooft, tenminste vier vliegdek schepen, zes kruisers, een twintigtal tor- pedobootjagers en enkele onderzeeboten. De staat van paraatheid geldt ook voor de andere Amerikaanse marineschepen in het Verre Oosten. Men gelooft dat. ook de sche pen uit de omgeving van Japan, de Philip- pijnen en Hawaii naar Formosa zullen opstomen. In officiële kringen te Washington legt men er de nadruk op, dat men in het Verre Oosten niet dadelijk een noodtoestand ver wacht. De afkondiging van de paraatheids toestand wordt beschouwd als een nieuwe waarschuwing aan de Chinese communis ten geen oorlog te riskeren. Bij de gevechten die zondagavond en zaterdagmorgen vroeg op zee zijn gevoerd ten zuiden van Quemoy, werd een lan dingsvaartuig van de nationalisten bescha digd. Het. lot van een ander is nog niet be kend. Officieel werd bekendgemaakt dat beide schepen gewonde soldaten vervoer den. Het communistische persbureau „Nieuw China" meldt dat communistische artillerie en torpedoboten zondag een nationalistisch vaartuig tot zinken hebben gebracht en een ander hebben beschadigd. Volgens „Nieuw China" brachten de nationalistische sche pen versterkingen naar Quemoy. Het pers bureau voegt hieraan toe dat de nationalis tische artillerie zondag de eilanden Tateng, Weitoe en Hoetsoesjan heeft beschoten om het binnenlopen van een nationalistisch troepenschip in de baai van Liaolo op Que moy te dekken. Volgens radio-Peking ma ken Amerikaanse militaire vliegtuigen voortdurend „uitdagend verkenningsvluch ten dichtbij het Chinese vasteland". WASHINGTON (Reuter) De Verenigde Staten hebben zaterdag nog eens laten weten dat een aanval op de nationalistisch- Chinese eilanden Quemoy en Matsoe een bedreiging van de vrede in dat gebied zou betekenen. Deze waarschuwing aan het adres van communistisch China was vervat in een brief van minister Dulles aan de voorzitter van de commissie van Buiten landse Zaken in het huis van Afgevaardig den, die zijn bezorgdheid had geuit over Naar het ANP verneemt heeft het be stuur van de Nederlandse Kaiser-Frazei fabrieken n.v. te Rotterdam thans besloten om een voorstel tot liquidatie van de ven - nootschap in te dienen, aangezien een overeenkomst voor verdere assemblage niet bereikt is. Von Braun sische zijde ook een poging zou wagen een raket te lanceren, die in de nabijheid van de maan zou komen, gaf prof. Sedov geen positief antwoord. „De tijd zal leren of Rusland zulke plannen heeft. In ieder ge val hebben wij met veel belangstelling de Amerikaanse poging gadegeslagen. Zou deze zijn geslaagd, dan waren wij de eer sten geweest om onze Amerikaanse col lega's daarmede geluk te wensen." Zaterdagmiddag is bij de Nederlandse Dok- en Scheepsbouwmaatschappij het voor rekening van de Noorse rederij Fred Olsen te Oslo in aanbouw zijnde schip Borguyte water gelaten. Opvallend is de boegbeschildering volgens het ontwerp van de Noorse schilder Jacob Weidemann. In de Nieuwe Waterweg bij Hoek van Holland is het stoffelijk overschot gevon den van de 45-jarige Schotse stoker Ro bert Beveridge uit Dundee, opvarende van het troepentransportschip „Empire Parkstone", dat afgemeerd lag aan de Harwichkade te Hoek van Holland. Het tienjarig zoontje van de familie Nit- ters uit Oude Pekela dat met zijn vriendje stond te vissen aan de Westerwoldse A, is van een brug in de stroom gevallen en verdronken. In hetJulianakanaal onder de gemeen te Urmond is het stoffelijk overschot op- gedregd van de 25-jarige mïjnwei'ker P. S. uit Geleen. die sinds woensdag vermist werd. Hij was pas kort gehuwd. EASTBOURNE (UPI) De nachtex pres uit Glasgow naar Eastbourne is van morgen ingereden op een' stilstaande elek trische forensentrein die in het station van Eastbourne stond. Er werden tenminste drie personen gedood. Functionarissen noemden het een wonder dat er niet meer doden waren gevallen. Beide treinen wa ren vol. De machinist van de elektrische trein werd gedood en twee passagiers be zweken aan hun verwondingen. Volgens een woordvoerder van de spoorwegen zijn 31 personen in ziekenhuizen opgenomen. Een van hen bevindt zich in doodsgevaar, Haarlemmer in zee omgekomen Zondagmorgen is op het zuidelijke strand van Zandvoort het stoffelijk over schot van de 61-jarige bader A. A. P. u't Haarlem aangetroffen. Het vermoeden be staat dat de man te ver in zee is gegaan In het Haarlemse melkconflict, dat pre cies een week heeft geduurd, is voor lopig voor de tyd van drie maanden de vrede getekend. Beide partijen in het con flict, de n.v. standaardisatiebedrijf „De Sierkan" en de twee Haarlemse bonden v-n melkhandelaren „Onderling Belang" en „St. Jozef" hebben zaterdagmiddag een voorstel van de bemiddelingscommissie onder voorzitterschap van dr. ir. C. Schiere aanvaard, volgens welk met ingang van vandaag de situatie van vóór 23 juni (de datum waarop de zeven slijters uit Haar lem-Noord begonnen met het betrekken van hun produkten van de Aalsmeerse Melkcentrale) zal worden hersteld, voor lopig voor de tijd van drie maanden. Dit betekent, dat de zeven melkslijters hun produkten niet meer uit Uithoorn zul len betrekken en dat De Sierkan haar wa gens uit de wijken van deze slijters zal terugtrekk-.u. WASHINGTON (AFP) Gouverneur Faubus heeft het Huis van Afgevaardig den van de Amerikaanse staat Arkansas voor morgen in buitengewone vergadering bijeengeroepen om zich te beraden hoe met wettige middelen de opheffing der rassenscheiding op de middelbare school van Little Rock kan worden verhinderd. In politieke kringen gelooft men, dat de school desnoods zonder meer zal worden gesloten of dat de staatssubsidie zal wor den ingetrokken. (Reuter) Faubus verklaarde op een persconferentie, dat volgens zijn inlichtin gen de kans op geweldpleging bij voort gezette integratie nog groter zou zijn dan vorig jaar, toen federale troepen moesten worden gebruikt om de orde te bewaren. Beide partijen zijn van mening, dat de vrijheid waarvan tijdens het conflict, zo wel van de zijde van de slijters als van de zijde van de standaardisatiebedrijven sprake is geweest, niet aangetast moet worden. In de komende periode van drie maanden zullen standaardisatiebedrijven en slijtersorganisaties, al of niet- met be hulp van onpartijdige deskundigen, stre ven naar het opstellen van spelregels met behulp waarvan toekomstige moeilijk heden en conflicten zo mogelijk op rede lijke wijze tot een oplossing zullen worden gebracht. Nu beide partijen tot een akkoord zijn gekomen is inderdaad een situatie ge- schapen, die de nodige rust garandeert en die ertoe zal kunnen bijdragen, dat derge lijke conflicten in de toekomst zullen worden vermeden. Vanavond komen de leden van de beide Haarlemse melkhande- laren-bond^.n in restaurant Brinkmann bij een om door hun besturen te worden voor gelicht over de bereikte akkooi'den. De leden zullen hun fiat aan deze besluiten moeten geven. Naar wij vernemen hebben de zeven slijters in Haarlem-Noord zich reeds met het bereikte akkoord kunnen verenigen. Inmiddels zijn de Sierkan-wagens van morgen nog weer uitgerukt, maar van morgen af zullen zij, naar de directie ons meedeelde, worden teruggetrokken. De wagens zijn vandaag weer de straat op gegaan, omdat men zaterdagmiddag nie mand meer kon bereiken en bovendien om de klanten te berichten, dat zij in de toe komst niet meer zullen verschijnen. In elk geval wil De Sierkan de wagens wel aan houden, mogelijk om als „stok achter de deur" achter de hand te houden, maar de directie verzekerde ons, dat zij niets liever zou zien dan dat zij in de toekomst niet meer gebruikt behoeven te worden en een plaatsje in een museum zullen krijgen. In elk geval is thans de rust weerge keerd en beide partijen hopen, dat de con sumenten in de toekomst hun melkpro- dukten ongestoord kunnen betrekken. Drie leden van de uit acht geleerden bestaande Russische delegatie naar het ruimtevaartcongres zullen spreken over de kunstmanen, die de Russen hebben ge lanceerd. De 51-jarige leider van de delegatie, prof. Leonid Sedov, zal een voordracht houden over „mechanische effecten bij de bewegingen van de Spoetniks". Voorts zal prof. V. I. Krassovsky spreken oven „on derzoek van de bovenste lagen van de at mosfeer van de aarde door de derde Spoet nik". Dr. K. F. Ogorodnikov zal een in leiding houden over „eerste resultaten van de optische waarnemingen van de Spoet nik". Deze voordrachten zullen waar schijnlijk zaterdag, op de laatste dag van het congres, worden uitgesproken. berichten over een concentratie van com munistische strijdkrachten op het vaste land tegenover de eilanden. Dulles verklaarde zaterdag dat de span ningen in het Nabije Oosten lijken te zijn verminderd en in het Verre Oosten daaren tegen groter geworden. Hij zei dit voor zijn vertrek naar zijn vakantieverblijf aan het meer van Ontario, waar hij hoopt onge stoord een week te kunnen doorbrengen. De Amerikaanse Senaat heeft zaterdag, nadat de Republikeinse fractieleider Know- land de berichten over de beschieting van Quemoy had voorgelezen, een voorstel ver worpen om honderdvijftig miljoen dollar te bezuinigen op de toewijzing van gelden voor militaire hulp aan het buitenland. Een woordvoerder van de Amerikaanse marine verklaarde maandag in Singapore dat het eskader en het bataljon mariniers die zich op het ogenblik in de haven van Singapore bevinden, misschien binnenkort zullen vertrekken. De meest linkse van deze vier jongelui kreeg twintig jaar gevangenisstraf en de drie anderen kregen de doodstraf van een speciaal militair hof in Dja karta. Zij deden het vorig jaar een aanslag m,et handgranaten op de Indo nesische president Sukarno, midden in de drukte van een uitgaande school, waar de president zijn kinderen kwam afhalen. Daardoor werden talrijke kin deren gedood maar Sukarno ontsnapte aan de aanslag. Zondagmiddag amveerde op Schiphol dr. Wernher von Braun, de technische di recteur van de afdeling geleide projectie len van het Amerikaanse leger, die het ruimtevaartcongres van de Internationale Astronautische Federatie dat vandaag in Amsterdam begint, zal bijwonen. Hij zal daar spreken over het lanceren van de „Explorers". Op vragen van journalisten antwoordde hij, het te betreuren, dat de eerste poging om een satelliet naar de maan te lanceren is mislukt. Hij kon er verder geen oordeel over geven, aangezien de raket door de luchtmacht is gelanceerd. Het Amerikaan se leger zal ook een dergelijke poging doen en trachten met een raket in de buurt van de maan te komen. Wanneer dat zal ge beuren kon dr. Von Braun op het ogen blik niet mededelen. Dr. Wernher von Braun zal tot 31 au gustus in Amsterdam blijven. Daarna ver trekt hij naar Duitsland om familie te be zoeken. Enkele van de Russische delegatieleden zijn betrokken geweest bij de lancering van de Spoetniks. Op de vraag op welke plaats in Rusland deze waren gelanceerd kon prof. Sedov geen antwoordgeven. Over het Amsterdamse congres zei prof. Sedov: „Zonder twijfel zullen de Russi sche geleerden veel kunnen leren van hun collega's". Op een vraag, of men van Rus-

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1