Tijdelijk f 25.- off 15.- off 10.-terug bij aankoop van een Philips platenwisselaar van f159.- of f135.- Panda en de protonplopper Wereldnieuws Morgen opklaringen GRAMMOFOON INRUILACTIE! Den Haag drie uur lang door tropische regen geteisterd 2 f 159.- f 135.- f25.- terug voor een oude Philips grammofoon of f 15.- terug voor een andere grammofoon of f 10.- terug voor tien oude platen Kind omgekomen bij zandinstorting Slachtoffer gevonden van neergestort vliegtuigje Relletjes in Amsterdam Acht doden in het verkeer Onderscheiding W ereldf ederalisten uit 14 landen bijeen In I960 geen fooien meer voor kappers „Sibajak" naar Australië en Nw. Zeeland vertrokken Velsen biedt B. Gladbach verontschuldigingen aan KW. 81 voert in IJmuiden een koningsvis aan Kerkelijk nieuws Huis in een stalen kogel op de „Femina" Rijstcultuur in Suriname bedreigd door virusziekte Laatste bloei van de Victoria Regia MAANDAG 2 5 AUGUSTUS 1958 Advertentie AG 111.4 - Automati sche platenwisselaar, tevens platenspeler met druktoetsbedie- ning, 4 snelheden. Op voet, als afgebeeld AG 1014 - Dezelfde automatische platen wisselaar, tevens pla tenspeler,voor inbouw Een zeer zware tropische stortregen heeft zaterdagavond van tien minuten voor acht tot even voor elf uur boven Den Haag en omgeving gewoed. De slagregens gingen gepaard met onweer en hebben op vele plaatsen in de stad veel ongerief door overstromingen veroorzaakt. Het verkeer werd op tal van plaatsen ontwricht, om dat de auto's niet verder konden toen tal van straten en pleinen onderliepen. De alarmcentrale van de Haagse brandweer heeft onder hoogspanning gewerkt om de ontelbare telefoontjes te verwerken. In Scheveningen viel ongeveer 70 milli meter regen. De bui was grillig, want bo ven andere gedeelten van de stad ontlastte zich niet zulk een grote hoeveelheid wa ter: in de binnenstad wezen de regenme ters na afloop bijvoorbeeld 45 millimeter aan. Een regenstand van 68 millimeter werd opgegeven door het rioleringspomp station aan de Soestdijksekade. Dit pomp station kreeg een wateroverlast te verwer ken, die zó groot was, dat men de gehele nacht van zaterdag op zondag nodig had om de ondergelopen straten van de stad te draineren. Er werd gewerkt met een capaciteit van ruim 300 kubieke meter per minuut In Amsterdam begon 's avonds om half elf een hevig onweer. In het westelijk stadsdeel Geuzenveld werd een woonhuis in de Bouwen Ewoudstraat door de blik sem getroffen, waardoor de elektrictiteit uitviel. Volgens het K.N.M.I zijn er ook zware buien geweest in Brabant en rond Soesterberg, echter in mindere mate. Madurodam Het had niet veel gescheeld of de minia tuurstad Madurodam was door de hevige regenval weggespoeld. Alle werkplaatsen, winterberging en opslagruimten onder de gebouwen op het terrein van Madurodam waren ondergelopen. Dit water heeft men Zaterdagmiddag is de 11-jarige Jacob Leeneman uit de Lochemstraat in het Gel derse dorp te Rotterdam onder zand be dolven geraakt en gestikt. Toen de jongen omstreeks half zes des middags nog niet thuis was werd om zijn opsporing verzocht. Kinderen uit de buurt vertelden, dat zij die middag een diepe kuil in de nabijheid van het Noorderkanaal hadden gegraven. Zij hadden planken over de kuil gelegd en daarop zand gestort. Plot seling stortte het hol in. In paniek klauter den de kinderen eruit: enkelen werden er nog op het nippertje uitgetrokken. Zij had den in de mening verkeerd, dat er nie mand meer onder het zand lag. De vader van Jacob, die dit alles hoorde, is op de plaats van de instorting gaan graven, maar hij vond zijn zoontje niet. 's Nachts is hij echter opnieuw gaan graven en om streeks kwart voor twee vond hij het stof felijk overschot van zijn zoon onder een laag van ongeveer 60 centimeter zand. Bij Vlissingen Het lichaam van een van de drie inzit tenden van het Engelse sportvliegtuig G- Akid, dat in de monding van de Wester- schelde, tussen Knokke en Westkapellc neerstortte, is in de loop van zaterdag bij Vlissingen aangespoeld. Het kon geïdentificeerd worden als dat van de Rotterdamse bokser „Snucky" de Bruin. De stoffelijke resten van de twee andere inzittenden, de piloot Kipke en de tweede passagier, de heer Hameetman, konden tot dusver nog niet geborgen wor den. De Amsterdamse politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag hard moe ten optreden tegen groepen Duitsers en Hongaren. Omstreeks half drie wilden twee agenten een groep van ongeveer tien Duitsers verwijderen, die op de Oude Zijds Voorburgwal bij de Oude Zijds Armsteeg te luidruchtig waren. De Duitsers namen een dreigende houding aan, waarop de politiemannen de sabel trokken. Een in Duitsland wonende Nederlander, die zich bij het groepje bevond, kreeg een hoofd wonde. Na behandeling in het Binnengast huis kon hij naar zijn hotel terugkeren. Een half uur later moesten agenten op het Leidseplein ingrijpen, toen daar twin tig in Nederland wonende Hongaren een feestje met een vechtpartij op straat besloten. Toen een der agenten door een Hongaar mishandeld werd trokken de po litiemannen hun gummistok en dreven de vechters uit elkaar. De Hongaar, die de politieman een gezwollen bovenlip en twee los zittende tanden had bezorgd, kreeg voor een nacht logies op het bureau Leid seplein. weg kunnen werken, maar toen men in het stadje zelf ging kijken bleek dat alle kanalen, rivieren en havens buiten hun oevers waren getreden en er heerste een ware watersnood. Hier en daar ontstond grote kans dat wallen ondermijnd zouden worden. Schepen waren in de haven ge zonken en putten, waarin zich motoren bevinden om bepaalde mechanische ob jecten voort te bewegen, stonden blank. Om half twaalf zaterdagavond was men in staat in een diepe put te gaan en de af sluiter, die de verbinding onderhoudt met het riool aan de haringkade, te openen. Binnen een half uur was al het water, dat in Madurodam stond, weggelopen. De 32-jarige Hagenaar P. J. I. Engels, die bij het oversteken van de Beethoven- straat te Amsterdam door een tram werd aangereden en met een schedelbasisfrac- tuur in het Wilhelminagasthuis werd op genomen, is overleden. De 17-jarige jongeman J. Veenstra uit Drachten is zaterdagavond in Bornbergen met zijn bromfiets in volle vaart tegen een auto aangereden, die aan de kant van de weg geparkeerd stond. Hij werd op slag gedood. Zijn duorijdster de 15-jarige Aukje Bergsma afkomstig uit Bernbergen werd met een schedelbasis- en een kaakfractuur in het ziekenhuis te Drachten opgenomen. Bij een botsing tussen twee auto's op het kruispunt Turelureweg-Heuvelweg te Nieuwerkerke op Schouwen-Duiveland is de 35-jarige waterbouwkundig ambtenaar L. M. van Nieuwenhuijzen uit Dreischor om het leven gekomen. Twee andere per sonen werden ernstig gewond. Op de Eperweg te Nunspeet stapte de 7- jarige P. I. Dhont uit Kampen uit 'n tram en stak zonder uit te kijken de rijweg over De ouders van de knaap, die nog in de bus zaten, zagen hoe hun zoontje door een personenauto werd aangereden en op slag gedood. In een bocht van de weg tussen Nieuwe Schans en de Duitse grens is een Duitse motorrijder in botsing gekomen met een Nederlandse personenauto. De motorrij der werd gedood. Zijn duopassagiere liep ernstige verwondingen op. Het driejarig dochtertje van de familie Van Oorschot uit Veldhoven dat zich vast hield aan een melkwagen, kwam te val len toen de wagen plotseling ging rijden. Het meisje werd ernstig gewond en is la ter overleden. Te Rotterdam is zondaöavond om streeks kwart over elf de 51-jarige me vrouw C. C. Los-Leezer uit de Savornin Lohmanlaan tegen een rijdende tramwa gen gelopen en zodanig aan het hoofd ver wond, dat zij korte tijd later in het zie kenhuis is overleden. De vrouw liep met haar echtgenoot en 19-jarige zoon op het Weena, toen het ongeluk gebeurde. De man en de jongen waren zo overstuur dat ook zij naar het Coolsingelziekenhuis moesten worden gebracht. Zaterdagmiddag is het 2-jarig dochter tje van de heer S. te St. Isidorushoeve (gemeente Haaksbergen) overreden door een bestelauto, welke door haar vader werd bestuurd. Het kind was vrijwel op slag dood. De heer S. reed omstreeks vijf uur zijn bestelwagen, welke naast zijn woning stond, achteruit. Hij had niet be merkt dat zijn dochtertje in een onbewaakt ogenblik juist voor de achterwielen liep. Tot ridder in de orde van de Nederland se Leeuw is benoemd mr. H. M. B. ter Haar Romenij, vice-president van de ar rondissementsrechtbank te Rotterdam. ..Wij moeten, nu de mens op het punt staat in het heelal door te dringen terwijl de vraagstukken op aarde nog niet zijn opgelost, ons opnieuw bezinnen op ons werk en op onze organisatie. Onze poli tiek kan niet gegrondvest zijn op de toe stand van gisteren of van vandaag, maar moet gericht zijn op de beïnvloeding van de evoluties in de toekomst". Dit zei de voorzitter van het dagelijks bestuur van de World Association of World Federalists, drs. Ch. N. van Wijn gaarden, op de studie-conferentie, die deze week onder haar auspiciën in Oosterbeek wordt gehouden en die wordt bijgewoond door 70 wereldfederalisten uit veertien landen, bijna allen vertegenwoordigers van nationale organisaties voor wereldfe- deralisme. De voorzitter zei dat in som mige opzichten reeds veel tot stand is gebracht. Hij vestigde de aandacht op de steun van de Amerikaanse en de Britse regering aan de gedachte van een per manente gewapende macht van de Ver enigde Naties en aan de vorderingen, die zijn gemaakt met de pogingen voor het afschaffen van de proeven met kernwa pens. „Er is echter geen enkele grond voor groot optimisme", zei hij. De vertegenwoordiger van Japan, prof. H. Yukawa, hoogleraar aan de universi teit in Kyoto en winnaar van de Nobel prijs voor natuurkunde in 1940, zei dat het wereldfederalisme in zijn land reeds vier miljoen aanhangers heeft. Er is in Japan al een honderdtal steden en gemeenten, die zich als eenheid voor het wereldfede ralisme hebben uitgesproken. De voorzitter van de jeugdorganisatie van Wereldfederalisten in Sierra Leone (Afrika's westkust), verklaarde dat het wereldfederalisme ook in Afrika veld wint. In de eerste vergadering werd voorts nog het woord gevoerd door prof. A. M. Levontin van de Hebreeuwse universi teit in Israel. In drie commissies, een politieke, een economische en een organisatorische com missie zullen de congressisten zich de ko mende dagen beraden over de wijze, waar op het wereldfederalisme kan worden be vorderd. In principe zijn werkgevers en werk nemersorganisaties in het kappersbedrijf het er over eens geworden dal er gezamen lijk naar gestreefd zal worden in het kap- persbedryf vóór 1 juli 1960 het fooien stelsel op te heffen. Dit is het belangrijk ste punt dat voorkomt in een nieuwe C.A.O. voor de kappers, die door beide partijen is aanvaard en thans aan het Col lege van Rijksbemiddelaars is voorgelegd. In de nieuwe C.A.O. wordt verder een geringe verhoging van de lonen met niet meer dan 50 cent per week geregeld. Een verhoging die slechts een correctie vormt op de toepassing van de destijds gegeven loonsverhoging ter compensatie van de A.O.W.-premie. Deze compensatie werd namelijk niet gegeven over het loonbedrag dat de kappers uit fooien ontvangen. In werknemerskringen wordt de belofte om te komen tot een fooiloos loon gezien als een belangrijke stap vooruit. Met aan boord 921 passagiers, onder wie 161 kinderen, is zaterdag uit Rotterdam het m.s. „Sibajak" van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd naar Australië en Nieuw Zeeland vertrokken. De reis gaat heen via het Panamakanaal en terug via Singapore en het Suezkanaal; dit volgens een nieuw reisschema. Op verzoek van de gemeenteraad van Velsen heeft het gemeentebestuur van Velsen zaterdag 23 augustus het volgende schrijven doen uitgaan naar het gemeente bestuur van de Duitse plaats Bergisch Gladbach. „De officiële ontvangst in het raadhuis van de Engelse en Duitse jongeren bij hun jongste bezoek aan onze gemeente, heeft aanleiding gegeven tot critiek op de hou ding van de burgemeester ten opzichte van de gasten uit Bergisch Gladbach. De Raad der gemeente Velsen, gelijk bekend, bestaande uit gekozenen uit de bevolking en aldus die bevolking ver tegenwoordigende, heeft in zijn vergade ring van 12 augustus j.l., deze onjuiste houding van de burgemeester in het midden latend of deze al of niet opzette lijk is aangenomen eenstemmig afge keurd en ons verzocht dit besluit te uwer kennis te brengen en hqt leedwezen van de raad over het voorgevallene aan u ken baar te maken. Wij mogen ons bij deze kwijten van onze plicht en u verzoeken de betrokken jonge ren hiervan op de hoogte te stellen. Wij spreken daarbij de hoop uit dat de betrekkingen die tussen onze gemeenten zijn ontstaan mogen blijven bestendigd in het belang van 'ëen beter begrip jegens elkander." Wij vernemen, dat. de brief is onder tekend door de loco-burgemeester van Velsen, de heer H. de Boer, wethouder van onderwijs, sport" en culturele zaken. De burgemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint was wegens vakantie uitstedig. De Katwijkse trawler KW. 81, de „Alber- tha Hendrika", heeft vanmorgen in de IJmuidense vishal voor een nieuwe be zienswaardigheid gezorgd. Nadat zaterdag een zeehond en een steur waren aange voerd, werd nu voor de eerste maal te IJmuiden een koningsvis aan land ge bracht. Deze vis, die aanvankelijk door het hal- personeel en de handelaren en reders voor een maanvis werd aangezien, werd voor f 21.door de rederij van de KW. 81, de visserijmaatschappij „De Drie Harin gen" te Katwijk aan Zee opgehouden en ter beschikking gesteld van het Rijks instituut voor Visserij onderzoek te IJmui den. De fraaie vis, die door schipper Piet Plug en zijn bemanning werd gevan gen op de haringvisserij aan de westkust van Engeland, komt gewoonlijk uitsluitend voor in de Atlantische Oceaan en de Mid- dellandsche Zee. Drs. Boerema van het Rijksinstituut voor Visserij onderzoek te IJmuiden deelde ons vanmorgen mee, dat de vangst van deze koningsvis een beestje, dat de helft van een bureau kan bedekken aan de westkust van Enge land een zeer bijzondere is. Het is nog niet bekend wat er met de vis gaat ge beuren. Als de reder het exemplaar wil afstaan zal drs. Boerema contact opnemen met het Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie te Leiden, dat er wellicht belang stelling voor heeft. Ned. Herv. Kerk Benoemd tot hulpprediker voor het dia- conessenhuis Bronovo te 's-Gravenhage O. S. Jellema, emeritus predikant te Amers foort, die deze benoeming ook aannam. Aangenomen naar Scheemda C. J. van Royen te Zierikzee; naar Beetsterzwaag (wijkgemeente Nijbeets), tevens geestelijk verzorger Corneliastichting (toez.) H. K. de Wilde, vicaris te 's-Gravenhage. 22. Pijlsnel vloog de wonderlijke wagen over de weg; en de omstandigheid, dat deze weg al spoedig slechter werd en ging stij gen en naar een bergachtig gebied leidde, deed niets af aan de wonderlijke zekerheid waarmee het voertuig zich voortbewoog. Men kan zich voorstellen, dat Panda, (die toch anders voor geen kleintje vervaard is) intussen duizend angsten uitstond. Hij moest zich met alle macht vastklampen om niet naar buiten geslingerd te worden en tot zijn verontwaardiging ondernam Joris Goedbloed hoegenaamd niets om een einde te maken aan de vreselijke toestand. „Doe toch iets!" riep hij hem toe. „Draai die knop weer om! Dit is gevaarlijk! „On getwijfeld!" gaf Joris voetstoots toe. „Zon der twijfel zouden de klassieken hier van een „periculum in vehiculum" spreken een begrip, dat men tegenwoordig als „woeste rit" omschrijft. Maar wat wilt ge? Voor mij is dit gevaar geringer dan dat, uiaarm,ee de ons achtervolgende persoon mij bedreigt!" En dat had Joris zeer juist gezien, want «.e agent Bostrapper koes terde inmiddels in het geheel geen twijfel meer van wat zijn plicht hem voorschreef. „Hij gaat op één wiel door de bocht!" knarsetandde hij, met alle geweld van zijn motor, de achtervolging inzettend. „Ik zal hem. krijgen! Hij overtreedt alle regels! Dat moet de Verschrikkelijke Verkeers- zond,aar zélf zijn, die daar rijdt!" De door tastende beambte had namelijk niet be grepen, dat er in het geheel niémand ach ter hel stuur zat in die wonderlijke wagen. Een van de bezienswaardigheden op de elfde Femina, die van 12 tot en met 24 september te Rotterdam wordt gehouden, zal ongetwijfeld het kogelhuis zijn. De Duitser dr. ir. Johann Ludovici heeft dit kogelronde huis in opdracht van de Bel gische regering ontworpen voor de Kongo. Het voordeel van zo'n stalen bol, die een doorsnede van 4.50 m. heeft, is, dat hij ge makkelijk kan worden getransporteerd. Ook over een fundering behoeft men geen hoofdbrekens te hebben. Men graaft maar een gat en plaatst daar de bol in. Het ko gelhuis, dat ook zeer veel belangstelling op een huishoudbeurs te Londen heeft ge trokken, zal van Karsruhe per Rijnaak naar Rotterdam worden vervoerd, waar het in de nacht van 7 op 8 september zijn tocht over straat naar het Ahoy-complex zal maken. De Surinaamse minister van Landbouw, Veeteelt en Visserij heeft medegedeeld, dat in Suriname gevallen van de virus ziekte „hoja blanca" zijn ontdekt. Deze ziekte tast jonge rijstplantjes aan waardoor deze afsterven. Op het ogenblik verkeert de ziekte in Suriname nog in een beginstadium. Men hoopt er in te slagen om. voordat de „hoja blanca" een ern stige produktieverlaging ten gevolge heeft nieuwe rassen te hebben gekweekt. Meest al treedt de produktieverlaging (van on geveer 80 pet.) pas na 2 of 3 jaar op. Ge tracht zal worden Cubaanse rijstvariëtei- ten in Suriname te doen groeien, daar de ze rijstsoorten minder gevoelig zijn geble- ken voor de „hoja blanca". Men hoopt dat door de andere klimato logische omstandigheden de ziekte in Su riname een minder virulent verloop zal hebben dan in de landen waar de „hoja blanca" reeds in alle hevigheid voorkomt. Dank zij de snelle ontdekking van de ziekte door ir. H. ten Have van de Stich ting Machinale Landbouw, is de naaste toekomst van de Surinaamse rijstcultuur wel somber, doch niet kritiek. De Surinaamse regering heeft een be roep gedaan op de Nederlandse regering, haar op zeer korte termijn een viroloog ter beschikking te stellen. Deze deskundi ge moet van advies dienen over de wijze, waarop deze gevaarlijke ziekte kan wor den bestreden. Op 28 augustus zal een viro loog in Suriname aankomen. Deze deskun dige zal zijn prof. dr. T. H. Thung, hoog leraar in de virologie te Wageningen, of dr. Van der Wan, die eveneens als viro loog aan de Landbouwhogeschool te Wa geningen verbonden is. Beiden vertoeven op het ogenblik in de Verenigde Staten, waar zij een wetenschappelijk congres bij wonen. Voor de laatste keer dit jaar zal men in de kassen van de Hortus Botanicus te Amsterdam de Victoria Regia in bloei kunnen zien. Dinsdag en woensdag zijn de kassen 's avonds van 8 tot 10 uur weer verlicht. Verticaal. Een vliegtuig met verticale start heeft in de afgelopen week in Bel fast geslaagde zweefproeven onderno men boven een proefplatform. In een paar dagen tijds steeg de machine twintig keer tot een hoogte van enkele meters boven het platform, bleef zwe ven, en daalde weer. ABC. In communistisch China is een be gin gemaakt met de invoering van het latijnse, 26 letters tellende alfabet, al dus bericht het persagentschap Nieuw- China. Aan het in Zuid-China levende volk der Tungs, dat tot op heden geen geschreven taal had, wordt het latijnse alfabet op grote schaal onderwezen. De Tungs, overwegend boeren, tellen onge veer 800.000 zielen. Eis. De Verenigde Staten hebben bij het Internationaal Gerechtshof tegen de Sovjet-Unie een eis tot schadeloosstel ling ten bedrage van 1.355.650 dollar in gediend naar aanleiding van het neer schieten van een Amerikaans vliegtuig boven de Japanse zee op vier septem ber 1954. Vrijetijdsbesteding. Alwi Shah, de officië le beul van Jemen, die tijdens zijn ambtsperiode enkele honderden ont hoofdingen heeft verricht, is zaterdag zélf onthoofd. Hij had zijn beroep in vrije tijd uitgeoefend. De Imam Ach- med heeft de moeder van de man, die door zijn beul vermoord werd, een grote som „bloedgeld" aangeboden. In Je men mag de familie van een vermoor de kiezen tussen een bloedgeld of het hoofd van de moordenaar. Maar de vrouw koos het hoofd van Alwi Shah. Joyrijden. De studenten aan de universi teit van Mexico City hebben, als pro test tegen de tariefsverhoging, zaterdag honderddertig autobussen van de stads diensten gestolen. Vrijdag hadden zij er al zeventig onder hun bestuurders weg gekaapt maar zelfs toen hun eisen al ingewilligd waren, hadden zij zozeer de smaak van het joyrijden te pakken, dat er zaterdag ruim drieduizend stu denten in autobussen door Mexico City toerden. Gevecht. Bij een gevecht tussen Britse soldaten en leden van de Cyprische ver zetsorganisatie EOKA in het district Fa- magusta zijn zaterdagavond drie Griek se Cyprioten om het leven gekomen. Een Britse militair werd gewond. Dit is het eerste treffen tussen Britse troe pen en leden van de EOKA nadat de verzetsorganisatie op 4 augustus een wapenstilstand had afgekondigd. Onderaardse zee. Chinese geologen heb ben in het noordoosten van China een ondergrondse zee ontdekt, die 200.000 vierkante kilometer groot is. Deze zee, die op sommige plaatsen slechts drie meter onder het aardoppervlak ligt, heeft een gemiddelde diepte van 200 meter en strekt zich uit onder de provincies Kansoe, Noord-Anhwei en Zuid-Honan. Duizenden eeuwen geleden moet de zee een deel van de Oostchi- nese zee zijn geweest. Teer. Vlaamse jongelui hebben zaterdag ochtend in het Franse paviljoen op de wereldtentoonstelling de opschriften, die. uitsluitend, in het Frans zijn gesteld, met eierdoppen welke met teer wareii gevuld bekogeld. De betogers werden door de politie met gummistokken uit eengedreven. Vijf van hen werden aan gehouden. Het incident deed zich voor toen juist arbeiders bezig waren Neder landse opschriften aan te brengen. Opnieuw. Group-captain Peter Townsend is alweer bezig zijn koffers te pakken en zijn „Landrover" is in de revisie ge weest. De voormalige galant van prin ses Margaret gaat opnieuw een auto- reis ondernemen en het eerste doel is Joegoslavië. Binnenkort zal in Engeland een door hemzelf geschreven boek wor den gepubliceerd over de eerste wereld reis, die Townsend door meer dan vijf tig landen maakte over een afstand van ruim 32.000 km. Investeringen. De Zuidafrikaanse minis ter voor Naturellenzaken, dr. Hendrik Verwoerd, heeft zaterdag bij het parle ment in Kaapstad een wetsontwerp in gediend dat voorziet in oprichting van een investeringsmaatschappij voor ne gers. De maatschappij zou de econo mische ontwikkeling van de Bantoes in hun eigen woongebieden moeten bevor deren. Zij zou een kapitaal van vijf mil joen gulden moeten krijgen. Vluchteling. De Hongaarse vluchteling Sandor Nagy, die bij de overval op zestien dezer op 't gebouw van de Hon gaarse legatie te Bern ernstig werd gewond, is zaterdag in een ziekenhuis overleden zonder tot bewustzijn te zijn gekomen. Hij had twee kogels in het hoofd gekregen bij een vuurgevecht, dat twee uur duurde. Over de gehele breedte van de oceaan is in de hogere luchtlagen een krachtige westelijke circulatie tot ontwikkeling ge komen, waarëoor van Canada komende depressies tot in het Oostzeegebied kunnen doordringen. Tussen de depressies bevin den zich zwakke gebieden van hoge druk. waarvan er zondag één Nederland pas seerde. Er vielen toen slechts weinig buien. Zondagochtend bereikte een kleine depres sie de Ierse Zee. Deze trekt, langzaam in diepte afnemend, via Engeland naar de Noordzee. Het front van de depressie pas seerde de afgelopen nacht met regen het grootste deel van ons land. Op het vlieg veld Deelen 'viel 14 mm. Achter het front stroomt opnieuw onstabiele polaire lucht naar Nederland, waarin buien tot ontwik keling komen. Dit buiige weer zal waar schijnlijk tot morgenochtend aanhouden, maar daarna zal een volgende rug van hoge druk weer verbetering brengen. Een volgende depressie bevindt zich op het midden van de oceaan. Deze trekt met vrij grote snelheid in de richting van Ierland Dinsdag 26 augustus Zon op 5.40 uur, onder 19.42 uur. Maan op 17.59 uur, onder 2.43 uur. WEERR A I'PORTEN 29 aug. Maanstanden 6.53 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 26 augustus Hoog water 1.28 en 14.04 uur. Laag water 9.25 uur en 21.53 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 t.ot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden, l'empera turen ouiten- land maxima van giste- W i q sè ren Binnenland heden 3 3 d g 7 uur. Neerslag laatste i ej c 24 uur a Den Heidei reg. en motr.z 13 2 Ypenburg zwaar bew. zzw 14 4 Vlissingen licht bew. zzw 14 7 Eelde zwaar bew. zzo 12 0.1 Twente lichte regen z 13 2 De Bilt geheel bew zzO 13 4 Eindhoven geheel bew zw 14 3 Vlv. Z.-Limb. zwaar bew. z 13 4 Helsinki geheel bew zzo 16 0.1 Stockholm regen zw 17 7 Oslo geheel bew. windst. 14 7 Kopenhagen regen zw 18 0.1 Aberdeen geheel bew. nw 16 0.2 Londen regen ozo 18 Amsterdam regen zzo 19 0.3 Brussel zwaar bew wzw 20 3 Luxemburg regen zw 15 2 Parijs regen zzw 19 5 Boi'deaux licht bew. wzw 25 2 Grenoble regen no 23 8 Nice onbewolkt n 23 0 Berlijn onbewolkt z 20 0 Frankfort regen zzw 20 3 München regen zw 20 0.1 Zürich regen z 18 3 Genève regen zzw 18 14 Locarno zwaar bew. windst. 21 2 Wenen zwaar bew. zw 21 0.2 Innsbruck zwaar bew wnw 19 1 Rome onbewolkt ozo 29 0 Ajaccio onbewolkt. n 27 0 Madrid geheel bew windst. 32 0 Mallorca onbewolkt n 0 Algiers onbewolkt zw 30 0

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2