"DutMfi tueéing BRYLCRE BRYLCREEM Ham mars kj o el d wellicht naar vergadering Arabische Liga l Het Westen vat draad van topgesprek weer op Sorteren MAANDAG 25 AUGUSTUS 1958 3 voor gezond haar, voor inooi haar Tfte perfect hairdressing Wereldraad-comité sprak zich uit over kernwapens Kleurlingen en blanken Waar is het logboek van de „Hugo de Groot?" 0p de <*&racitótoel A Van dag tot dag Bonn sluit zich aan bij Westelijke Grote Drie öcneiacampagne op Hoessein verstomd Aanslagen van Algerijnen in Parijs: zeven doden Belgrado protesteert tegen Chinese propaganda Geestdrift voor De Gaulle in Brazzaville en Abidjan F.L.N. in Algerije bevestigt dood van twee Israëliërs Atoomonderzeeboot Skate vandaag in Oslo verwacht Minister Casey wil niet bij voorbaat op Indonesisch wapengeweld rekenen slaags in Nottingham Vergeetachtigheid kost raadslid zijn zetel Koninklijk gezin in Brussel Joyriding eindigde met ongeluk Geleidehond raakte van plagerijen overstuur Myxomatose in Drente Advertentie Het een kan niet zonder het ander! Daarom berust de werking Tan Brylcreem op twéé wetenschappelijke principes: 1 Brylcreem bevat vele waardevolle haarvoedende stoffen en zuivere, natuurlijke oliën - zij houden haar en hoofdhuid gezond en fris. Massage met Brylcreem bestrijdt roosvorming en maakt droog haar weer vitaal. Brylcreem houdt uw haar gezond 1 Brylcreem is geëmulgeerd. Daar- lOSP door kan Brylcreem iedere haar apart soepel, glanzend en vrij van stof en vuil houden. Geen „geplakte" haren mecrl Met Brylcreem valt uw haar los en natuurlijk, en blijft toch korrekt op zijn plaats. Heel de dagl Beechant (Nederland) N.V. Voor engros: Jacq. Mot N.V. Amsterdam NYBORG (Reuter) In een studiedo- cument, voorgelegd aan het centrale co mité van de Wereldraad van Kerken, dat te Nyborg in Denemarken vergadert, wordt het gebruik van kernwapens in een abso lute oorlog veroordeeld en gezegd, dat de ze wapens, zo men ze gebruikt, slechts op beperkte schaal aangewend mogen wor den. Het document is opgesteld door een commissie van veertien man. Vier com missieleden konden zich niet geheel met het document verenigen. Zij verklaarden dat zij het gebruik van de waterstof in geen enkele omstandigheid konden goed keuren. Bij deze vier bevindt zich prof. J. de Graaf, hoogleraar in de ethica aan de universiteit van Utrecht. In 't document wordt voorts gezegd, dat kernwapens „slechts als afschrikwekkend middel en dan alleen na een gedegen on derscheid gemaakt te hebben, gebruikt mogen worden. Het is de ene partij niet geoorloofd de wapens te gebruiken alvo rens de andere ertoe is overgegaan", zo besluit het document. Er heerst enige verwarring over het logboek van de verongelukte „Hugo de Groot. De Spaanse treiler „Perion" meldde dezer dagen het logboek gevonden te heb ben. Maar de havenmeester van Galway heeft reeds een week geleden van de com mandant van de Canadese torpedojager „Crusader" een pak ontvangen dat het logboek zou bevatten. De havenmeester van Galway heeft het pak indertijd aan de douane overhandigd De Spaanse treiler die aanvankelijk seinde naar de haven Bantry aan de zuidkust van Ierland te zullen opstomen, is daar zater dag niet aangekomen. Men vermoedt, dat de schipper is doorgevaren naar zijn thuis haven Vigo in Spanje. De autoriteiten die zich in Ierland met het onderzoek bezighouden, hebben geen commentaar willen geven op de tegenstrij dige berichten. In Galway heeft de dou ane verklaard, dat het pak met beschei den vorige week reeds ter hand is ge steld aan de K.L.M.-deskundigen, die toen in Galway vertoefden. „Voorsorteren" is niet alleen een nieuwe term, maar ook een nieuw gebruik in het openbaar verkeer. Er wordt de prijzens waardige methode mee aangeduid om bij kruisingen het naderende verkeer reeds voor de kruising verschillende rijbanen te doen kiezen, naargelang de richting die het gaan wil. Helemaal nieuw is deze methode in het verkeer niet, doch haar veelvuldige en consequente toepassing dateert van nog niet lang geleden en thans kan men vrij wel in iedere stad de witte verdeelstrepen en pijlen op de rijbanen ontwaren, die dienen om voor het kruispunt een schif ting tot stand te brengen. Wie in de vakantie het eigen land niet helemaal links heeft laten liggen en ook het lieve vaderland vereerd heeft met tochten en bezoeken per auto, zal echter hebben geconstateerd dat dit populaire „voorsorteren" in vele plaatsen op een volkomen ondoelmatige wijze wordt door gevoerd, zodat enkel de ter plaatse bekend zijnde weggebruiker ermee gebaat is. Want wanneer men 'n „voorsorterende" kruising nadert, dient men ook zijn rijplan reeds „voorgesorteerd" te hebben en precies le weten, welke richting men nemen wil. Voor iemand die in de betrokken stad goed bekend is, zal dat geen moeilijkheid zijn, doch voor vreemdelingen en die zijn er tegenwoordig in onze steden des zomers nogal wat! ontbreekt in de meeste ge vallen de broodnodige service die hun de mogelijkheid zou geven om „mee te sor teren". De wegwijzers zijn namelijk meest al pal op de kruispunten aangebracht en men moet dus eerst goed en wel aan de hoek zijn gearriveerd, voor men zien kan welk weggedeelte men bij het voorsorteren had moeten kiezen. Het is logisch, dat bij voorsorteren de wegwijzing reschiedt op of liefst nog vóór het punt, waar de ver deelstrepen beginnen. Dat lijkt helemaal geen moeilijke constatering te zijn, duf') de praktijk wijst uit dat in vele Neder landse steden de wegwijzer-deskundigen nog steeds niet algemeen tot deze simpele conclusie zijn gekomen. Zo blijft in vele gevallen de service aan de vreemdeling beneden het vereiste minimum, waardoor ons land nog steeds ondanks het air van toeristenland, dat het zo gaarne op affiches pleegt aan te nemen een primitief figuur slaat. Men moet daarbij bedenken, dat de buiten landse toerist ook bij het uitkiezen van het oord zijner vakantie aan „voornr- teren" doet en dat zijn keuze vaak zal af hangen van zijn ervaringen en die zijner landgenoten op het gebied van de service, die hem wordt geboden. LONDEN (Reuter) De Verenigde Sta len. Groot Brittannië en Frankrijk hebben in gelijkluidende nota's bij de Sovjet- Unie op aangedrongen de diplomatieke voorbereidingen te Moskou voor een top conferentie te hervatten. In deze nota's, evenals een Westduitse nota in antwoord op het Sovjet aanbod van 15 juli, waarin een verdrag van vriendschap en samen werking met alle Europese landen en de Verenigde Staten, verwijst het Westen naai de voorgestelde „neutrale" agenda van vijf punten voor een topconferentie, waarop Moskou nooit heeft gereageerd. De weste lijke mogendheden achten het een eerste vereiste dat deze kwestie wordt opgelost. Onze correspondent in Bonn meldt: De West-Duitse regering heeft in een nota aan de Sovjet-Unie het Russische voorstel om in Europa een vriendschaps verdrag te sluiten van de hand gewezen. De West-Duitse regering stelt voor dat de Russen hun voorstel op een top conferentie zullen indienen. Op vriende lijke wijze wordt voorts gezegd dat de discussies verder gevoerd moeten worden op een conferentie van ambassadeurs der grote landen. Een dergelijke conferentie zou ook een topconferentie moeten voor bereiden. De veiligheid in Europa is onlos makelijk verbonden met de oplossing van de overeenkomstige politieke problemen, aldus de Westduitse nota. Hiermede poogt men te Bonn de Rus sische behoefte aan veiligheid langs de Sovjet-grenzen te koppelen aan de Mid- deneuropese problemen, waarvan de kwes tie van de Duitse eenheid de belangrijk ste is. Veel resultaat zal overigens dit West-Duitse memorandum niet opleveren, zo meent men algemeen te Bonn. De Duitse eenheid zal ook het onder werp zijn van de nota's, die de West- Duitse regering binnenkort aan de Ver enigde Staten. Groot-Brittannië, Frankrijk en de Sovjet-Unie zal zenden. Hierin zal CAIRO (Rcuter/AFP) Secretaris-ge neraal Hammarsk.joeld van de UNO zal, naar men verwacht, worden uitgenodigd, deel te nemen aan een bijeenkomst van ministers van Buitenlandse Zaken van de Arabische Liga, die op 16 september te Cairo begint. Volgens het Egyptische dagblad „Al Ahram" heeft het secretariaat van de liga eer uit vier punten bestaand pro gram opgesteld, waaraan Irak, Libië, Saoedi-Arabië en Jemen al hun steun heb ben toegezegd. De vier punten waren: (1) De vorming van een raad van Arabische ministers van Buitenlandse Zaken, welke vier maal per jaar bijeen zal komen ter coördinering van de politiek der Arabi sche landen. Deze raad zou het voor naamste orgaan van de Liga worden. (2) Een versterking van het bestaande geza menlijke defensieverdrag. De Arabische staten zouden zich moeten verplichten niet tot andere militaire bondgenootschappen toe te treden. (3) Resoluties zouden voort aan voor aanvaarding niet meer de steun van alle leden van de liga behoeven. De steun van een meerderheid zou voldoende zijn. (4) De instelling van een liga van het Arabische volk, die voorstellen zou kunnen indie.-en en denkbeelden opperen Volgens kringen van de Liga wordt de laatste hand gelegd aan een nieuw hoofd kwartier van de organisatie te Cairo, dat ruim vier miljoen gulden kost en aan het eind van het jaar geheel gereed zal zijn. Irak zou er mee 'hebben ingestemd zijn achterstallige contributies alsnog te beta len. CAIRO (Reuter) In de Arabische kranten die in Cairo verschijnen is zon dag, voor het eerst in maanden, niet ge scholden op koning Hoessein van Jorda nië. Vrijdag hadden de Egyptische bladen de koning nog een „laffe dwerg" en een „misdadiger" genoemd, maar zondag was er geen kritiek op Jordanië. De stopzetting PARIJS, (Reuter-UPI) Bij aanvallen van Algerijnen op twee garages! van de Franse politie te Parijs zijn vanmorgen vijf politiemannen om het leven gekomen. Nadat alarm was gegeven voor de gehele stad, wierp de politie versperringen op om de aanvallers te pakken te krijgen. Twee Algerijnen werden door de politie doodge schoten toen zij trachtten met hun wagen door een versperring te rijden. De politie is van mening dat de aanvallen een onder deel vormen van een georganiseerde ac tie van terroristen in Parijs. Volgens de politie braken er ten tijde van de aanval len op de garages verscheidene bi-anden uit in de stad. (AFP) Ook elders in het land. met na me in het zuiden, ontstonden branden, na dat zich ontploffingen hadden voorgedaan. Bij Marseille, Toulouse en Narbonne gin gen olieopslagtanks in vlammen op. Op 't terrein van de belangrijke oliedepots te Mai'tigues-Lavera, ten westen van Marseil le, werd een bom gevonden. voorgesteld worden dat deze vier landen een werk-commissie op ambassadeurs niveau zullen samenstellen ter oplossing van dit probleem. Men gelooft, te Bonn, nu het wat rustiger is geworden in het Nabije Oosten, en er over het staken dei- kernproeven wordt gesproken, het tijdstip nadert waarop men het Duitse probleem weer naar voren kan schuiven. BELGRADO (Reuter) Joegoslavië heeft bij de regering te Peking geprotes teerd tegen „gewetenloze aanvallen" op Joegoslavië van de Chinese ambassade in Belgi-ado, die een Joegoslavische klacht naast zich neer gelegd heeft met de me dedeling, dat de ambassade geschriften met anti-Joegoslavische artikelen zou blijven verspreiden om het „revisionis me" te bestrijden. Volgens het officiële orgaan van de Joegoslavische commu nistische partij Borba, zijn de anti-Joego- slavische aanvallen gepubliceerd in het tijdschrift Droezba (Maatschappij) in de Russische taal, dat in Peking wordt ge drukt en dat de Chinese ambassade re gelmatig naar Joegoslavische journalis ten en enkele particulieren zond. Geen graan (UPI) Rusland weigert Joegoslavië de toegezegde tweehonderd duizend ton graan te leveren, aldus meldt de Joego slavische oi-ganisatie voor in- en uitvoei „Granexport". De Russische handelsmis sie in Belgrado heeft laten weten, dat men voorlopig geen leveringen van de Sovjet- Unie hoeft te verwachten. Hetzelfde geldt voor enkele andere artikelen van de bij de overeenkomst vastgestelde lijst. Het is verbazingwekkend, aldus Borba, dat zoiets gebeurt op een tijdstip, dat in Bel grado een gemengde Russisch-Joegosla- vische commissie de mogelijkheden tot verbetering der wederzijdse handelsbe trekkingen bestudeert. van de scheldcampagne is in overeen stemming met de resolutie die deze week door de Algemene Vergadering van de UNO is aangenomen. AMMAN, (Reuter) Abdoel Kalid Ha- soena, algemeen secretaris van de Ai-abi- sche liga, heeft, koning Hoessein van Jor danië een telegi-am gezonden, waarin hij hem geluk wenst met het „gemeenschap pelijke standpunt", dat de Arabische af vaardigingen naar de special" bijeen komst der Algemene Vergadering van de UNO hebben ingenomen. Koning Hoessein zond een antwoordtelegram. Brazzaville, (Reuter) Px-emier De Gaulle heeft zondag, op zijn reis door Afri ka om px-opaganda te maken voor de nieu we Franse grondwet, in Brazzaville (Frans Equatoriaal Afrika) voor een grote menigte verklaard, dat het „natuurlijk en geoorloofd" is, dat het Afrikaanse volk po litiek een peil bereikt waai-op het algehele vex-antwoordelijkheid zal hebben voor zijn buitenlandse aangelegenheden en over zijn eigen regering kan beslissen. Dit is de eer ste reden waarom Frankrijk niet voor stelt zijn werk in Afrika te laten varen, „ondanks zekere beschuldigingen van im perialisme". Het tweede beginsel is een regel, die voor alle heldere denkers duide lijk is, namelijk dat het noodzakelijk is „grote economische, politieke, culturele en verdedigingsgemeenschappen te vor men". De afgevaardigde van de Nationale Ver gadering, Boganda, sprak in een welkomst rede de overtuiging uit, dat de generaal het werk zal voltooien van de conferentie van Brazzaville, die in 1945 de Franse Unie oprichtte. „Nu, evenals in 1940, bent u onze laatste kans. Wij zullen u op 28 september (de dag van de volksstemming over de nieuwe grondwet) ons antwoord geven", aldus Boganda. De Gaulle is zondag doorgereisd naar Abidjan (Ivoorkust) waar hij op het vlieg veld werd omstuwd door duizenden Afrika nen die „ja, ja" (op de nieuwe grondwet) riepen. De uitbundige menigte verbx-ak de politieafzetting en een wagen van het ge volg van De Gaulle werd in een greppel gedrongen. Enkele ministex-s van de Ivoor kust hielpen de politie de menigte tot beda ren te brengen. Op het vliegveld zei de Afrikaanse voor zitter van de grote raad van Frans West- Af ri ka, dat er geen twijfel meer bestaat over de uitslag van de volksstemming na de rede van De Gaulle te Brazzaville. Te Brazzaville deed De Gaulle in 1944 zijn eerste oproep voor een nieuwe ge meenschap van de Franse overzeese ge bieden. Op 28 augustus 1940 was deze stad, na de val van Frankrijk, voorlopige hoofd stad van het vrije Frankrijk geworden. JERUZALEM (Reuter) Het Algerijnse Bevrijdingsfront F.L.N. heeft meegedeeld dat de twee Israëliërs, die in februari door de F.L.N. werden ontvoerd, dood zijn. Zij waren door het. Joodse Bureau voor Israel naar Algerije gezonden om de Algerijnse Joden, die naar Isx~ael wensten te emigre ren, behulpzaam te zijn. Het waren de 36-jarige Jaacov Hassan en de 38-jarige Rafael ben Jara. Het Rode Kruis deelde al op 11 juli mee, dat volgens zijn gegevens de beide Is raëliërs op 11 april waren omgebi-acht. De F.L.N. sprak dat toen tegen en beloofde vrijlating. BERGEN (Reuter) De Amerikaanse atoomonderzeeboot „Skate" is zaterdag te Bei-gen (Noorwegen) aangekomen. Direct ging een Noors fysicus aan boord om vei- ligheidsvooi-zorgen te bespreken. Zoals be kend had Denemarken besloten het vaar tuig niet toe te staan Kopenhagen te be zoeken met het oog op het eventuele stra lingsgevaar ingeval van een ongeluk. In Bergen kwam ook een ambtenaar met een Geigerteller aan boord, die zich echter verbaasde over de geringe sti-alingsdosis, welke hij aantrof. De gezagvoerder van de „Skate" ver klaarde zaterdag op een pex-sconferentie in Bergen, dat de bemanning van zijn schip aan minder radio-actieve straling is blootgesteld, dan de mensen die in de open lucht de natuurlijke radio-activiteit ondergaan. Schout-bij-nacht. Rickover, de „vader" van de atoomondex-zeeboten, verklaarde zatei'dag in Washington, dat in geval van een ernstige aanvaring de reactors van de „Skate" en de „Nautilus" zouden volstro men met water waardoor geen radio actieve straling zou kunnen ontsnappen. De plaats van de reactor in de ondex-zee- boten is zodanig gekozen dat dit zeker zaJ gebeuren als zich onverhoopt een ernstig ongeluk zou voordoen. De Amerikaanse atoomondex'zeeboot is zondagmiddag weer uit Bergen vertrokken. Het schip wordt vandaag in Oslo ver wacht. Daar zal het twee dagen blijven. De Amerikanen hebben koning Olaf uit genodigd een bezoek aan het schip te brengen. De Australische minister van Buiten landse Zaken, R. Casey, is zondag te Lon den aangekomen voor besprekingen met de Britse premier Macmillan en zijn En gelse ambtgenoot Lloyd. Vrijdag 29 augustus zal dc heer Casey zich naar Den Haag begeven, waar hij gedurende het weekeinde „vriendschappelijk overleg" zal plegen met leden van de Nederlandse regering. Op een vraag van Engelse journalisten, waarom Australië niet een garantie heeft gegeven van het zenden van Australische troepen, die de Nederlanders te hulp zou den komen bij een eventuele Indonesische aanval op Nederlands Nieuw-Guinea, ant woordde minister Casey: „Wij hebben alle mogelijke verzekeringen gekregen dat de Indonesiërs niet voornemens zijn geweld te gebruiken; zowel van minister Djuan- da als van minister Subandrio. Men dient niet vooruit te lopen op de mogelijkheid dat zulks wel zou gebeuren". Minister Casey voegde hieraan toe: „Dan zou er een ver schrikkelijke toestand ontstaan". (Van onze correspondent in Londen) De groeiende spanning door de snel stijgende gekleurde bevolking in de grote Engelse steden, heeft zaterdag in Not tingham tot ernstige gevechten geleid. On geveer tweehonderd blanken en kleur lingen gingen elkaar te lijf met messen, bijlen en andere wapens, waarbij een dui zendtal mensen toekeek. Tijdens het ge vecht werden acht blanken, onder wie een politieagent, gewond toen zij door een kleurling in een auto werden overreden. Andere slachtoffers van het gevecht wer den naar het ziekenhuis gebracht met steek- en snijwonden. Gevechten waren in Nottingham reeds wekenlang aan de orde van de dag, maar tot dusver had de politie tegen deze inci dentele vechtpartijen weinig ondernomen om de spanning niet nodeloos te vei'hogen. De gevechten braken zaterdagavond uit toen een jonge vrouw, volgens haar zeg gen, zonder een enkele aanleiding door een kleurling in de rug werd gestompt. Haar man ging de kleurling te lijf en daar mee begon een massale vechtpartij waar in werd geschopt, geslagen en met messen gestoken. Een voox-b ij ganger, die met het gevecht niets te maken had, werd met een door een scheermes toegebrachte gapende keelwond naar het ziekenhuis vervoerd. Politieagenten met honden trachtten de vechtenden te scheiden en brandweerman nen stonden gereed zo nodig de water slang te gebruiken. Bij de raadsverkiezingen te Hoensbroek een grote Limbux-gse mijngemeente, heeft een van de kandidaten, de heer A. N. M. Hamers, die al 13 jaar lid was van de gemeenteraad, vergeten tijdig zijn bereid verklaring tot aaxxvaarding van zijn benoe ming in le dienen. Krachtens de Kieswet kon hij dus niet tot de raad worden toegelaten. De Hoens- broekse raad zag echter lankmoedig over de begane fout heen, nam genoegen met de te late indiening van de vex-kla- ring en besloot met gx-ote stemmenmeer- derheid de heer Hamers toch toe te laten. De geloofsbrieven van zijn lijstopvolger, de heer Silvertand, wiens toelating door de raadsvoorzitter was geadviseerd, werden opzettelijk niet. onderzocht. De burgemeester van Hoensbroek, de heer Martin, was het met deze gang van zaken oneens en heeft het desbetreffende raadsbesluit bij Gedeputeerde Staten voor vernietiging voorgedragen. Ook de heer Silvertand diende bij het college be zwaren in tegen de toelating van de heer Hamers. Gedeputeerde Staten van Limburg heb ben thans beslist, dat daar vaststaat dat de heer Hamers inderdaad verzuimd heeft de gestelde termijn voor zijn bereidvex-kla- ring in acht t.e nemende Hoensbroekse raad geen beslissing tot toelating kon ne men en dat het betreffende besluit dus moest worden vernietigd. De heer Silver tand, die op tijd was geweest en wiens ge- loofsbx-ieven, die door Gedeputeex-de Sta ten wel waren ondex-zocht, in orde waren, werd door het college benoemd verklaard. De heer Hamers zal nu beroep aanteke nen bij de Kroon. In Groot-Brittannië regent het sinds juni overvloedig. Het was de natste junimaand sinds mensenheugenis. In juli was het i}iet veel beter en in au gustus zijn er tot dusver twee zonnige dagen geweestOniveders hebben eind vorige week in verscheidene graaf schappen overstromingen veroorzaakt. Perrons zijn hier en daar veranderd in aanlegkaden, zoals op het Blackheath- station in Londen, waar deze foto ge maakt werd. In Lancashire werd vorige week de voornaamste treinverbinding met Londen enkele uren verbroken. De oogstvooruitzichten zijn ongunstig: het koren staat te rotten op de akkers. Koningin Juliana. Prins Bernhard en de vier prinsessen zijn hedenochtend voor een particulier bezoek aan Brussel in de Belgische hoofdstad aangekomen. Zij na men hun intrek in het gebouw van de Ne derlandse ambassade. Zondagmorgen in alle vroegte is op de Groningerstraatweg bij Leeuwarden een splinternieuwe Duitse personenauto in de sloot gereden. Beide inzittenden, twee jongemannen, vluchtte de landerijen in, maar werden twee uur later door de Leeu warder politie gearresteerd. Het bleken de 17-jarige L. M. en de 19- jarige militair M. L. uit Harlingen te zijn die de auto, die toebehoorde aan een op de Waddeneilanden verblijvende Duitse vakantieganger uit Essen, uit de garage te Harlingen hadden ontvreemd. De jonge mannen reden even voorbij Leeuwarden uit de bocht. Zij zijn op het politiebureau te Harlingen ingesloten. Te Leeuwarden hadden zij enkele café's bezocht. De auto is totaal vernield. Nachtje uit Opeens, omdat de ontvangende organi satie dat zo bedisseld heeft, vindt de mens zich dan als logé van volstrekt vreemde lieden in een Twentse stad. „Ze weten, dat je komt", is hem. verteld, „je hoeft er niet voor twaalf uur te zijn". En omdat, men zelfs het adres en de naam. van die mensen niet weet, moet men wachten tot het de organisatoren zint vervoer naar bed ter beschikking te stellen- Om kwart over twaalf eindelijk arri veerde ik bij het onbekende, gastvrije hiiis. Van buiten af konden wij al een slaperige vrouw zien zitten geeuwen in de voor kamer. Ik belde en zag haar opgelucht overeind komen. Even later stonden we elkaar aan te kijken en mompelden voor stel-formules. Wij peilden elkaar, maar zagen wederzijds slechts slaap. „Neemt u mij niet kwalijk. Mijn man is al naar bed. Hij was zo moe", zei de vreemde vrouw. „Komt u binnen. Wilt u nog wat drinken?" In zulke situaties verklaart de mens zich dan vol begrip voor de beddegang van de heer des huizes en deelt mee, dat hij niets meer wil drinken, dank u. De gast vrouw kijkt opnieuw opgelucht. „Dan zal ik u kamer even wijzenzegt zij en wij gaan de trap op. Het is een keurig, klein kamertje. Ik bedank haar en we staan allebei even verlegen te dralen voor we elkaar goedennacht wensen. Ik hoor haar de trap afgaan en even later is het hele maal stil in het vreemde huis. Het is, ik zei het al, een keurig kamertje. Waarschijnlijk behoort het buiten de va- kantietijd toe aan een jonge zoon van het gezin. Misschien is de arme jongen wel voor deze nacht naar een vriendje gestuurd om het gezin in de gelegenheid te stel len mij gastvrijheid te geven. Aan de wand hangt een verjaardagskalender. Op 2 mei is Rein jarig. Rein zal wel een vriendje zijn. Vader viert zijn geboortedag op 28 april. Gelukkig, daar hoef ik niets aan te doen. Er staan nog meer namen op: Henk, Ans, Prinses Irene, meneer Jacobs, Oma, Tante Rini en Prinses Wïlhelmina. Die is jarig op 31 augustus, maar dat wist ik al. Op een tafel liggen wat schoolboeken, algebra en de „Schwere Wörter" en Caesar. Naast het bed staat een glas water aar. dige attentie - op een boek over de Olym pische Spelen in Helsinki. Vijf minuten later slaap ik. 's Ochtends beginnen overal in het huis ongewone geluiden hun reis naar mijn oren. Het is half zeven. Ik vraag me af, of ik al op moet staanMisschien zijn dit van die mensen, die al om zeven uur frisch und fröhlich aan het ontbijt zitten. Ik sta op. Als ik twintig minuten later schoon en geschoren beneden kom, speelt daar al leen een klein jongetje met de hond.. „Wat ben jij vroeg",zegt hij. „Pappa en Mamma komen nog lang niet". Van zeven uur tot. kwart voor negen is een hele tijd. We spelen wat met de hond en ik lees de „Le- gerkoerier", die op tafel ligtGeen boei ende lectuur. Om kwart voor negen ko men vader en moeder tezamen naar be neden. Weer voorstellen, weer verlegen heid. weer haperingen in de conversatie. De gastheer begint tenslotte een lang, in gewikkeld verhaal over de geschiedenis van dit deel van Twente. Het is niet erg interessant, maar zowel zijn vrouw als ik trachte scherp geboeide gezichten te trék ken. Een half uur later wordt er buiten ge toeterd. Ik word gehaaldAan de deur nemen we wat houterig afscheidIk be dank en zij zeggen, dat ze het zo leuk en zo gezellig vonden en dat ik nog eens moet komen. Zouden ze dat menen? Ik wuif van uit. de auto. Zij zwaaien terug. Die avond ben ik weer thuis, in het westen. Mijn dochter roept „Daag pappie" uit haar bed. Het is wel goed om weer thuis te zijn. Ik ken alle geluiden. En op de verjaardagskalender staan bekende na men. Morgen zal ik een bloemetje naar Twente sturen. Een struik voor wildvreemde mensen. E. Romat/n De geleidehond van een blinde manden maker uit de Justus v. Effenstraat te Rot terdam is na plagerijen van de jeugd uit. zijn hok losgebroken en zo overstuur ge raakt, dat hij op straat een hartaanval kreeg. De jongelui zouden geweten hebben dat de hond beslist niet tegen lawaai kon. Nietteinin schoten zij in zijn nabijheid met klapperpistolen. Een diex-enarts gaf het dier een spuitje, waarna de hond weer naar zijn baas kon terugkeren. Honderden konijnen in de staatsbossen om en nabij Gasselte (Drente) zijn aange stoken door de myxomatose. Volgens oog getuigen liggen de dode dieren vooral bij het zo rijk met natuurschoon bedeelde plekje „Het Hemelx-ijk" bij Gasselte. In het gehele gebied, dat begrensd wordt door de weg Borger-Rolde-Gieten, heerst de ziekte in hevige mate. Reeds de vorige herfst brak er myxoma tose uit onder de konijnen, welke in en om de bossen bij Schoonloo leefden. Vandaar verspreidde de ziekte zich naar Grollo. In de omgeving van Borger begon de ziek te drie jaar geleden al en sindsdien is de konijnenstapel daar enorm teruggelopen. Advertentie

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3