Onderzoek noodzakelijk naar oorzaken verminderde werkgelegenheid De Prins zal de eerste „Europaprijs Nederland" in Milaan uitreiken Pompovervallers staan terecht voor hof in Amsterdam Plannen aan de kop Zeestraat worden volgend jaar uitgevoerd WOENSDAG 2 7 AUGUSTUS 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Procureur-generaal eist bevestiging van vonnissen van Haarlemse rechtbank Nasleep van de rel op het Thorbeekeplein Nederlandsch Economisch Instituut: Piloot van verongelukt vliegtuigje geborgen n.v.HOUTRIBO JULIANA PARK 44 tel.55530 RAAD VAN ZANDVOORT Zendingswerk onder de Bantoes Lisse wil 84 mille lenen Opening prot.-christelijke huishoudschool omstreeks 15 september Kees Arendsman snelste in de tijdrit Hillegom Feestprogramma op 30 augustus Belasting wil meer ruimte in voormalig raadhuis Op trouwdag gearresteerd wegens bigamie Auto vloog in brand Twee inzittenden gedood Precies een jaar geleden pleegden drie mannen een overval op het benzinepomp- slation aan het verkeersplein Oude Rijn bij Utrecht. Twee hunner hadden in juli fCn overval gepleegd op een tankstation 3an de rijksweg Amsterdam-Utrecht na bij de hoofdstad, en voorts stond een reeks van inbraken op hun naam. Dins dag stond het drietal alsmede een hulp- pompbediende, die inlichtingen had ver strekt, in hoger beroep voor het gerechts- bof in Amsterdam terecht. De procureur-generaal, mr. W. B. J. \berson, eiste tegen een al twaalf keer veroordeelde 48-jarige koopman, zonder vaste woon- of verblijfplaats, negen jaar gevangenisstraf met aftrek. Tot deze straf had de rechtbank te Haarlem, na een ejs van 12 jaar, de man veroordeeld. De koopman had deelgenomen aan de overval op het tankstation bi.j Utrecht en bekende voorts zijn aandeel in de inbraak in hotel „Duin en Kruidberg" te Santpoort, waaruit in april 1957 enige schilderijen en kandelaars waren gestolen. Voorts had hij tezamen met een timmerman uit Ben- nebroek ingebroken in een juwelierszaak in Zeist en in een bontzaak te Bilthoven. Tezamen met een metselaar uit Haarlem had hij bovendien een inbraak gepleegd in een woning le Zeist, waarbij een aantal bontjassen werd ontvreemd. Tegen de 25-jarige metselaar uil Haar lem, die tezamen met de timmerman de overval op het pompstation aan de rijks leg Amsterdam-Utrecht had gepleegd en éveneens had meegedaan aan die op het tankstation te Utrecht, eiste de procureur- generaal bevestiging van het vonnis van de Haarlemse rechtbank: zeven jaar ge vangenisstraf met aftrek. In eerste in- jtantie was tegen hem acht jaar geëist. Tegen een 30-jarige los werkman uit Hille- gom, die vier weken op het pompstation aan de rijksweg Amsterdam-Utrecht had gewerkt en daarover inlichtingen aan de timmerman had verstrekt, eiste de pro cureur-generaal bevestiging van het von nis van de Haarlemse rechtbank: 3 maan den wegens opzetheling. De man had voor zijn tip 200 ontvangen. De buit van de overval op het tankstation op het verkeers plein Oude Rijn bedroeg slechts 125 en die van het. station nabij Amsterdam onge veer 9000. Oorspronkelijk was het trio van plan ge weest in de nacht van 25 op 26 augustus vo rig jaar een inbraak te plegen in een ju welierszaak aan het Noordeinde in Den Haag.Men ondervond daar echter moei lijkheden en daarom besloot men „dan maar een benzine-station te pakken". Het drietal ging naar het verkeersplein Oude Rijn. Met feestneuzen op togen de mannen te voet naar het tankstation, waar de met selaar met. twee pistolen gewapend naar binnen ging. Hij dreigde daarmee de he vig geschrokken pompbediende en waar schuwde hem geen alarm te slaan en de sleutels af te geven. Alleen de inhoud van het geldkistje namen de mannen mee. De safe, waarin ongeveer 11.000 gulden lag, lieten zij ongemoeid. „Geen gangsters" De koopman verklaarde dinsdagmor gen dat hij helemaal geen zin had gehad in deze overval. „Wij werden voor de recht bank te Haarlem uitgekreten als de grote gangsters, maar er brak een paniek onder ons uit en wij zijn hard weggelopen". Correct en bedachtzaam sprekend, zijn woorden met theatrale gebaren onder strepend, betoogde de koopman nadrukke lijk dat hij niet de leider van de bende was geweest. In maart 1955 was de man, die aan suikerziekte lijdt, uit de gevange nis ontslagen en had gepoogd weer aan de slag te komen. Hij was achtereenvolgens uit drie be trekkingen ontslagen toen men er achter kwam, dat hij in de gevangenis had geze ten. „Er was voor mij geen plaats meer in de maatschappij", aldus verdachte, later sing hij uit stelen en was met zijn medever dachten in contact gekomen. De procureur-generaal rekende de koop man de overval op het pompstation uwaar aan. „Dit zijn delicten, die de meeste schrik in Nederland verwekken. Het is een doelwit voor misdadigers, dat voor de hand ligt. Of men moet de pompstations tot versterkte burchten maken, óf rigou reuze straffen geven", aldus de rocureur- generaal, die uit het oogpunt van algemene preventie de reeds vermelde zware straf eiste. De raadsman verzocht het hof de koopman niet zwaarder te straffen dan zijn medeverdachten. In zijn laatste woorden zei de verdachte: „Ik heb mijn leven vol komen verknoeid. Ik heb niet voor mijn plezier gestolen maar het was voor mij le ven of sterven". Telefoon afgesneden De metselaar reeds twee keer veroor deeld bekende aan de twee overvallen te hebben meegedaan. Bij de overval op het tankstation nabij Amsterdam was hij eveneens met een pistool gewapend naar binnen gegaan, en had daarmede een pompbediende en later ook een bromfiet ser, die kwam tanken, in bedwang gehou den. De mannen hadden de telefoonlijn af gesneden, zodat, toen zij met hun auto verdwenen waren, niet terstond de politie kon worden gealarmeerd. Van de buit had de metselaar 4200 gulden gekregen. „Ik weet niets van wapens af en was er bang voor. Bij verzet van de pompbedien de zou er niets gebeurd zijn", zei verdach te. De procureur-generaal merkte in zijn requisitoir op, dat de metselaar nog een he le serie andere inbraken op zijn naam heeft staan. „Hij is de man. die voortdu rend de agressieve rol op zich nam. de ge weldenaar die het zware werk doet". De raadsman merkte in zijn pleidooi op: „Het was geen gangsterdom, want dan zijn er geen getuigen, die iets na kunnen vertellen. Wat hier gebeurd is was kin derwerk". Hij riep clementie in. Tenslotte eisde de procureur-generaal te gen de 30-jarige timmerman uit Benne- broek, die aan de twee overvallen had deelgenomen en voorts tezamen met an deren een aantal inbraken had gepleegd, eveneens bevestiging van het rechtbank- vonnis: zeven jaar gevangenisstraf met aftrek. In eerste instantie was tegen hem negen jaar geëist. De timmerman heeft al een avontuur lijk leven achter de rug. In maart 1955 keerde hij terug uit Canada, waarheen hij geëmigreerd was en werkte twee jaar tot volle tevredenheid bii een patroon. In Ca nada was hij twee keer veroordeeld, een- keer wegens het verkopen van jenever aan indianen in het binnenland en daarna om dat hij uit een gevangenis ontsnapt was. In Nederland is hij ook reeds eerder ver oordeeld. Hij had het wat fantastische plan gehad om zich met een valse sleutel toegang te verschaffen tot de kluis in het Bungehuis te Amsterdam, waar toen de belastingdienst was gevestigd. De timmerman deelde mede, dat hij een aanklacht wegens meineed wil indienen tegen de metselaar naar aanleiding van een verklaring, die deze als getuige dé charge, ter zitting in de zaak tegen de Ben- nebroeker had afgelegd. De raadsman verzocht het hof de straf aanzienlijk te verlagen en in het andere geval een rap port over verdachte te laten uitbrengen. Het hof zal op dinsdag 9 september ar rest wijzen. De 36-jarige Th. van der V. uit de hoofd stad, die betrokken is geweest bij de rel in het cabaret ,,'t Uiltje", op het Thorbee keplein te Amsterdam, werd ruim twee jaar geleden door het gerechtshof te Am sterdam veroordeeld tot een straf van zes maanden waarvan drie voorwaardelijk met een proeftijd die op 1 december a.s. eindigt. Dinsdagmiddag heeft de procu reur-generaal de omzetting van deze voor waardelijke straf in een onvoorwaardelij ke gevorderd naar aanleiding van het ge beurde in het cabaret op dinsdagavond 29 juli j.l. De raadsman van Van der V. heeft zich tegen deze omzetting verzet. Van der V. was niet bij de behandeling van deze zaak door het hof aanwezig omclat de hem be handelende geneesheer het niet wenselijk achtte, dat hij zijn kuur in een psychiatri sche kliniek zou onderbreken. De man is na het voorval in het cabaret opgenomen in de kliniek voor het ondergaan van een psychiatrische behandeling en een anti-al- coholkuur. Het hof zal op 9 september zijn beslissing geven op de gevorderde omzet ting. De ontwikkeling van de werkgelegen heid in Haarlem sinds 1947 geeft een zeer merkwaardig beeld te zien. Het aantal in Haarlem werkzame hoofden van huishou dens was in 1956 namelijk geringer dan in 1947 het geval was, ondanks de in 1956 heersende hoogconjunctuur en ondanks de toeneming van de Haarlemse bevolking. Oorzaken van dit verschijnsel zijn moeilijk aan te wijzen. Mede in verband met het in Haarlem te voeren beleid inzake industria lisatie en stadsontwikkeling is een onder zoek naar deze oorzaken zeer noodzake lijk. Tot deze conclusie komt het Neder landsch Economisch Instituut, afdeling regionaal onderzoek, in zijn jaarstatistiek 1957 van Haarlem, dat dezer dagen is ver schenen. Het rapport bevat een groot aan tal cijfers en gevolgtrekkeingen. Zo staat er onder meer in dat Haarlem een overschot aan vrouwen heeft. In 1957 woonden in de Spaarnestad 81.001 mannen en 86.949 vrouwen of anders ge zegd, op elke duizend mannen waren er 1073 vrouwen. Met uitzondering van de hoogste leeftijdsgroepen van 75 jaar en ouder sterven er per jaar meer mannen dan vrouwen. Dit komt omdat de vrouw gemiddeld langer leeft dan de man. De Haarlemse bevolking wordt ook steeds ouder. Vorig jaar telde Haarlem bijna twee keer zoveel bejaarden boven de 65 jaar als in 1909. Het aantal personen tus sen 45 en 65 jaar bedroeg in 1957 bijna an derhalf keer zoveel als in 1909. Kerkgenootschappen Ten aanzien van de verdeling van de Haarlemse bevolking naar kerkgenoot schappen kan worden vastgesteld dat deze percentages van jaar tot jaar slechts ge ringe veranderingen vertonen. In 1957 waren er volgens het bevolkingsregister in Haarlem 64.547 rooms-katholieken (38,4 percent), 42.038 Nederlands-Hervormden (25 percent), 9.035 gereformeerden (5,4 percent), 3.525 doopsgezinden (2,1 per cent), 2.864 evangelisch-luthersen (1,7 percent), 1.231 christelijk gereformeerden 0.7 percent), 262 israëlieten (0,15 per cent), 198 oud-katholieken (0,12 percent) 820 remonstranten (0.48 percent), 69 Waals- hervormden (0,04 percent) en 3292 (2 per cent leden van overige kerkgenootschap pen. Het aantal niet bij een kerkgenoot schap aangeslotenen bedroeg 40.069 of 23,9 percent. In 1957 nam het inwonertal van Haarlem slechts zeer weinig toe, nl. met 686. In de verdeling van de bevolking over de stad is echter wel enige wijziging opgetreden. Van enkele stadswijken is het inwonertal gedaald, terwijl dat van andere gestegen is. Deze laatste zijn zoals was te ver wachten de wijken waar de meeste nieuw bouw tot stand kwam, met name „Delft- wijk", „Sinnevelt", het Ramplaankwar- tier, „Óverdelft" en de Slachthuisbuurt. Vergeleken met 1956 is het percentage bejaarden in 1957 in bijna alle wijken iets gestegen behalve in de Harmenjans- wijk. De stijging van het aantal bejaarden is het sterkst in Spaarndam nl. van 9,3 tot 10,2 percent al blijft het percentage daar nog beneden het gemeentelijk gemiddelde van 10,7 percent. Sterke bevolkingstoename Sinds het midden van de vorige eeuw is de bevolking van Haarlem zeer sterk toe genomen, namelijk van ruim 25.000 tot ruim 65.000 in 1900 en bijna 168.000 aan het begin van 1958. Het sterkst was deze groei tussen 1927 (ruim 110.000 inwoners) en 1950 (circa 164.000 inwoners). In de pe riode van 1950 tot en met 1957 is het inwo nertal van Haarlem slechts met ongeveer 4000 of nog geen 3 percent toegenomen. Volgens de bevolkingsprognose van het De Rijksluchtvaartdienst tracht nog steeds in samenwerking met de Konink lijke Marine het wrak te bergen van het Engelse sportvliegtuigje G-AKYD, dat op 14 augustus in de Westerschelde nabij Vlissingen is neergestort. In de afgelopen dagen heeft een bergingsvaartuig van de marine regelmatig de omgeving afge- dregd. Bij het terugkeren naar de haven van Vlissingen ontdekte men op de Wes terschelde een drijvend lichaam, dat la ter het stoffelijk overschot bleek te zijn van de 31-jarige als Nederlander genatu raliseerde, Hongaarse sportvlieger Jozef Paul Kipke uit Rotterdam, de piloot van het sportvliegtuigje. Piloot Kipke was nog in opleiding in Engeland en had dus nog niet het brevet, dat hem toestond met pas sagiers te vliegen. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar Rotterdam en daar begraven. Tot dusverre heeft men de stoffelijke overschotten van twee van de drie inzit tenden gevonden. Dat van de Bredase han delaar in oude metalen, Hameetman, is nog niet geborgen. Ook de resten van het sportvliegtuigje zijn niet gevonden. Nederlandsch Economisch Instituut zal Haarlem in 1975 meer dan 200.000 zielen tellen. Vergeleken met de groei van de Nederlandse bevolking als geheel blijft de gemeente Haarlem echter duidelijk ach ter. De bevolking van Haarlem nam tussen 1951 en 1957 met 0,41 percent toe. Over geheel Nederland was dit percentage 1,26. In 1957 werden 2983 Haarlemse kinderen geboren tegen'2899 in 1956. Door dit ge boortecijfer is de daling van het aantal ge boorten sedert 1948 onderbroken. Vrouwen leven langer dan mannen Opmerkelijk is dat de gemiddelde leef tijd van de Haarlemse man bij overlijden gedurende de laatste jaren sterk is ge stegen. Bedroeg deze in 1949 60,3 jaar in 1957 werd de gemiddelde Haarlemmer 65,8 jaar. Voor de Haarlemse vrouw zijn de leeftijden resp. 65,5 en 69,5 jaar. Evenals in Nederland als geheel is er dus ook in Haarlem een duidelijke toeneming van de gemiddelde levensduur waar te nemen. Hoe lang en tot hoever deze opwaartse lijn zich zal voortzetten is moeilijk te voorspel len. Het aantal vrouwen dat zich in Haar lem vestigde of uit de gemeente vertrok is ook in 1957 groter geweest dan dat bij de mannen. Zowel bij de mannen als bij de vrouwen is het vertrekoverschot het grootst in de jongere leeftijdsgroepen beneden 45 jaar. Huwelijken In 1957 werden in Haarlem 1432 huwelij ken voltrokken. Van 81 paren was alleen de bruidegom in Haarlem woonachtig. Van een veel groter aantal paren nl. 443 was alleen de bruid in de Spaarnestad woonachtig. Van de huwelijken werden 215 protestants-christelijk en 458 rooms- katholiek ingezegend. De meerderheid van de „gemengde" huwelijken nl. 1.71 percent werd niet kerkelijk ingezegend. In 1957 werden 127 echtscheidingen inge schreven tegen 122 in 1956 en 158 in 1955. In verrreweg de meeste gevallen (66) werd het huwelijk binnen 9 jaar ontbon den. Het aantal hoofden van huishoudens in Haarlem bedroeg in 1957 34.576. Hiervan waren 10.835 buiten de gemeente Haar lem werkzaam. De meeste forensen wer ken in Amsterdam, het IJmondgebied en de gemeenten Bloemendaal, Heemste de en Haarlemmermeer. Advertentie Dinsdagavond kwam de gemeenteraad van Zandvoort voor het laatst in zijn huidige samenstelling bijeen. Dit feit was voor de voorzitter, burgemeester mr. H. M. van Fenema aanleiding, met een kort slotwoord na afwerking van de agenda, afscheid van enkele raadsleden te nemen. Spreker herdacht het overlijden van het raadslid de heer M. Weber en het vertrek van de raadsleden mr. H. M. Porrenga en S. Slagveld. Daarna wendde mr. Van Fenema zich tot de raadsleden, die niet meer zullen terug keren in de nieuwe raad, en wel de heren G. Kol, F. Molenaar en L. J. van der Werff, van wie eerstgenoemde bericht had gezonden, wegens vakantie niet aanwezig te kunnen zijn. Spreker verklaarde, respect te hebben voor de wijze, waarop deze raads leden hun taak opvatten en wenste hen alle goeds en Gods beste zegen toe. Vervolgens gaf de burgemeester een overzicht van hetgeen deze raad tot stand bracht. In de afgelopen vijf jaren werd 67 maal vergaderd; de beide wethouders, de heren W. v. d. Werff en A. Kerkman en de raadsleden J. Koning en C. Siegers ver zuimden geen enkele vergadering.Van sep tember 1953 tot september 1958 steeg het aantal inwoners van 11.531 tot 14.250. Voor ruim twee miljoen gulden werd aan grond verkocht, er werden 750 woningen in deze periode gebouwd en in totaal kwam aan werken voor dertig miljoen gulden tot stand, waaronder ruim vijf miljoen aan gemeentelijke eigendommen. Recreatie-oord Het stichten van een recreatie-oord over heerste in deze vijf jaar. Het verheugde spreker te kunnen melden, dat de uitvoe ring van de plannen aan de kop van de Zeestraat begin volgend jaar zal worden ter hand genomen, onvoorziene omstandig heden voorbehouden. Daarmede zal dan de wederopbouw van Zandvoort in een geheel nieuwe faze komen en de gemeente op nieuw een fikse duw in opwaartse richting krijgen. Onder de belangrijke werken, die in deze vijf jaar werden uitgevoerd, noemde spre ker de bouw van vijf scholen, het bejaar dentehuis „Het Huis in de duinen" en de in uitvoering zijnde bouw van de A. G. Bodaanstichting. Spreker uitte zijn grote respect en waardering voor deze raad, waarin de humor niet ontbrak en hoopte dezelfde humor in de nieuwe raad straks te mogen aantreffen, omdat humor span ningen wegneemt. Als oudste raadslid dankte de heer C. Siegers de voorzitter voor diens bezielende woorden, die van groot optimisme getuig den en hij hoopte, dat de nieuwe raad nog lang onder de bezielende leiding van mr. Van Fenema zal mogen arbeiden. Theaterzaal bij hotel Bouwes Het voorstel van B. en W. om de heer N. W. Bouwes te ontheffen van de verplich ting, indertijd opgenomen in het bouw contract van het hotel, om op het huidige parkeerterrein een grote congres- en thea terzaal te bouwen, plaats biedend aan 500 personen, hetgeen thans binnen tien jaar zou moeten geschieden, waarvoor in de plaats de heer Bouwes een kleinere zaal voor 250 bezoekers wil bouwen aan de zeezijde, werd na een vrij langdurige dis cussie aanvaard. De heren Siegers, Van Kuyk, Koning. Breure en Lindeman hadden aanvankelijk bedenkingen en meenden, dat de raad met dit voorstel alles uit handen gaf. De heren Tates en wethouder Van der Werff juich ten het voorstel toe, omdat de feiten de tijd hebben achterhaald en het nu niet juist meer zou zijn, op het huidige fraaie par keerterrein. dat één geheel met het hotel vormt, een congreszaal te stichten. Boven dien krijgt Zandvoort nu binnenkort een fraaie nieuwe kleine zaal. die dringend nodig is, zodat de belangen van de heer Bouwes en van de gemeente worden ge diend. Nadat de voorzitter had opgemerkt, dat men beter één vogel in de hand kan hebben dan tien in de lucht, omdat een grotere zaal voorlopig toch niet zal kunnen worden gesticht, werd het voorstel van B. en W. met algemene stemmen aange nomen. Er wordt betaald Het voorstel van B. en W. om het college te machtigen rechtsmaatregelen tegen het raadslid de heer Koning te mogen nemen, teneinde tot de invordering van een bedrag van 310 te geraken, werd tenslotte van de agenda afgevoerd. De heer Koning verklaarde indertijd te hebben gezegd, dat hij de kosten van het metselen van een muurtje zou betalen, maar niet de kosten, die minstens 100 °/o te hoog liggen. Bovendien is van de gewoonte eerst een rekening indienen en daarna een kwitantie aanbieden, afgeweken. Hem is nooit een kwitantie aangeboden en daarom bleef hij niet in gebreke, want op brieven behoeft men niet te reageren. Schoollokalenyiood B. en W. vroegen de raad een krediet van 120.042 voor de bouw van twee nieuwe leslokalen met een conciërgewoning aan de openbare U.L.O.-school, naar aanleiding van het feit, dat het reeds aangenomen raadsvoorstel tot uitbreiding met vier loka- Prins Bernhard zal medio december, tijdens het in Milaan te houden congres van de „Fondation européenne de la Cul ture", de Europaprijs Nederland uitrei ken. Deze prijs, die f 100.000 bedraagt, zal voor het eerst worden uitgereikt, nadat. Prins Bernhard op 23 juni in zijn kwaliteit van voorzitter van het college van gou verneurs van de „Fondation Européenne de la Culture" het comité „Europaprijs Nederland" stichtte. In het geheel van of ficiële, semi-officiële en particuliere orga nisaties, welke zich beijveren het nieuwe, geïntegreerde Europa-van-morgen te ver wezenlijken, werd in Nederland behoefte gevoeld aan een figuur, welke in beginsel te vergelijken zou zijn met de Nobelprijs. De Nobelprijs is een der hoogste onder scheidingen in de vorm van een aanzien lijke som gelds, welke toegekend wordt aan eminente figuren soms ook aan in stellingen werkzaam zijnde op de ter reinen van de geneeskunde, de natuurkun de, de scheikunde, de letterkunde en de be vordering van de vrede. De Europaprijs wil nu op soortgelijke wijze een stimule rende onderscheiding zijn voor personen of instellingen, wier arbeid van eminente waarde wordt geacht voor de geestelijke en culturele herbeleving van Europa. Het doel van het comité „Europaprijs Neder land" is zo mogelijk jaarlijks één of meer geldprijzen te verlenen als onderscheiding voor personen of instellingen, werkzaam op cultureel, sociaal of sociaal-weten schappelijk terrein, die een bijzonder be langrijke bijdrage hebben geleverd tot de geestelijke eenheid of tot. de eenwording van Europa, of die door hun werk deze een heid of eenwording hebben gemanifes teerd. Anders dan bij de Nobelprijs het ge val is, dient een nader te bepalen deel van de Europaprijs in overleg met het comité besteed te worden voor culturele, sociale of cultureel-wetenschappelijke projecten, welke een herstel of eenwording van Euro pese geest en cultuur dienen. De financiering van de Europaprijs ge schiedt geheel uit particuliere bron door middel van een enige jaren omvattend bij zonder plan van fondsenverwerving in Ne derland. Dit jaar zijn reeds voldoende middelen verkregen om in december voor de eerste keer de prijs te verlenen. Het ligt in de bedoeling van het Neder landse comité om tijdens het congres in Milaan de andere landen van Europa uit te nodigen mede hun steun te verlenen, zodat Nederland in de toekomst niet de gehele last zal behoeven te dragen voor deze prijs. len, door Gedeputeerde Staten verworpen was, welk college meende, dat met een uitbreiding van twee lokalen kon worden volstaan. Wethouder Kerkman merkte op, dat volgende week 290 leerlingen zullen moe ten worden gehuisvest in zes leslokalen, hetgeen onmogelijk is. Spreker diende daarom een voorstel in het aangevraagde krediet te verhogen met 3450 voor de huur van een directie-keet als tijdelijke noodmaatregel, zolang de twee lokalen niet gereed zijn. Spreker las een brief voor van de dienst Publieke Werken, waarin een en ander nader werd toegelicht en tevens de suggestie werd gedaan, deze keet zo moge lijk te kopen, hetgeen op den duur voor deliger zou zijn, maar waarmede een extra bedrag van 2500 gemoeid zou zijn. Uitvoerig werd hierover gedebatteerd, waarbij verschillende raadsleden vaststel den, dat het onderwijsbeleid in Zandvoort de laatste tijd een vreemd beleid bleek te zijn, hetgeen zeker niet de schuld van het college was, maar van hogere instanties. Tenslotte besloot de raad niet tot koop van de directiekeet, maar tot huur over te gaan en het krediet van 120.042 met. 3450 te verhogen. Na enkele opmerkingen ging de raad ak koord met de nieuwe ontwerp-overeen- komst van gaslevering door de gemeente Haarlem. Aan de stichting tot steun aan protestants-geestelijke verzorging van het Nederlandse leger, werd voor dit jaar een subsidie van 75 toegekend. Voor vernieuwing en aanvulling van de bibliotheek van de openbare U.L.O.-school werd een krediet van f 800 toegekend. De nieuwe verordening betreffende de bezol diging van vakleerkrachten werd aanvaard. Voor het vernieuwen van de terrein afscheiding van het bij-veld van de voet balvereniging „Zandvoortmeeuwen" werd een krediet van 16.250 beschikbaar ge steld. Voor het ontwerpen van een plan voor de bouw van een brandweergarage op een terrein achter de percelen Kleine Krocht hoek Swaluestraat werd een krediet van 2000 beschikbaar gesteld. De heer Gosen vernam op zijn vraag of als architect weel de „hofleverancier" zou worden aange wezen, dat aanwijzing van een architect nog niet heeft plaats gehad. Nadat verscheidene raadsleden inlichtin gen hadden gevraagd omtrent een ver langde salaris-wijziging, werd als opvolger van de heer J. Zwemmer als hoofd van het gemeentelijk verzorgingshuis, die deze dienst met pensioen gaat verlaten, met in gang van 1 maart benoemd de heer R. de Jong uit Enkhuizen. Tot onderwijzer in vaste dienst aan de Hannie Schaftschool werd met algemene stemmen benoemd nummer drie van de voordracht: mevrouw E. M. i^ouwes, tijde lijk onderwijzeres te Zandvoort. Met zeven van de veertien stemmen werd benoemd tot onderwijzeres in vaste dienst aan de Karei Doormanschoo) mejuffrouw E. de Ringh de Vries te Zandvoort. De raad besloot een lening aan te gaan van 45.000 met de n.v. Bank voor Neder landse Gemeenten. Rondvraag Bij de ï-ondvraag vroeg de heer J. Paap om aflijning van het nieuwe parkeerterrein op het Zwarteveld. opdat men niet meer op de trottoirs parkeert. De voorzitter antwoordde, dat deze kwestie door de politieverkeersdienst in orde zal worden gemaakt. De heer Gosen informeerde, of de zaak met de Volkskredietbank in Haarlem al in orde was, waarna de voorzitter antwoord de, dat binnenkort een nieuw contract aan de gemeenten zal worden aangeboden. De heer Siegers zeide dat hij in het raadhuis een nieuw en vreemd schilderij zag hangen. Hij wist niet, wat het voor stelde. maai vroeg zich ongerust af, of de gemeente dat zou willen aankopen. De voorzitter stelde hem gerust en ver klaarde, dat het bewuste schilderij niet wordt, aangekocht. De heer Breure vestigde de aandacht op het verslag van de logopaediste, die klaag de over te weinig medewerking van de ouders. Hij stelde voor, haar de bevoegd heid te geven, indien de ouden: niet mede werken, de behandeling te mogen staken De voorzitter voelde er niets voor en wilde geen dwang. Hij achtte het nuttig dat ouders in een brief op hun in gebreke blijven wordt gewezen. De raad ging akkoord met het verlenen van eervol ontslag aan de heer A. van Duijn, als eerste arbeider bij de dienst van Publieke Werken. Op vrijdag 5 september wordt in de Ge reformeerde Kerk aan de Julianaweg in Zandvoort een zendingsbijeenkomst ge houden, uitgaande van de Dorothea-zen- ding. De Zwitserse zendelinge Anna Ka- ser zal aan de hand van lichtbeelden een en ander vertellen over het zendingswerk onder de Bantoes in Zuid-Afrika. In de vergadering van de gemeenteraad van Lisse op maandagavond 1 september komt het voorstel van B. en W. aan de or de van de n.v. Bank voor Nederlandsche Gemeenten 84.000 te lenen tegen een rente van 4Va, procent en met een looptijd van dertig jaar. De lening is bestemd voor consolidatie van de vlottende schuld, die ongeveer één miljoen bedraagt. ONTRUIMINGSTERMIJNEN. B. en W. van Lisse stellen de raad voor de ontruimingstermijn van de onbewoon baar verklaarde woningen Hereweg 420, 422, 424 en 426 wederom met zes maan den te verlengen tot 22 januari 1959. De bouw van de nieuwe protestants christelijke huishoudschool voor Lisse, Hillegom en Sassenheim aan de Hyacin tenstraat is thans zo ver gevorderd dat de school naar alle waarschijnlijkheid om streeks 15 september geopend zal kunnen worden. Het lag in de bedoeling de school reeds op 1 september in gebruik te nemen maar het uitblijven van diverse overheidsver- gunningen heeft de werkzaamheden enigs zins vertraagd. De school heeft een tweejarige cursus. Reeds zijn 160 leerlingen ingeschreven, maar nog steeds komen nieuwe aanmel dingen binnen. Begonnen zal worden met vier eerste klassen en drie tweede-klas- ;n. Directrice van de school is mej. C. Stuut. „Tour de Lisse" Dinsdagavond werd in de „Tour de Lis se" de individuele tijdrit verreden over een afstand van 5200 meter. Er werd gestart met tussenpozen van 1 minuut, te beginnen met de laagst geklas seerde van het nog uit 48 renners bestaan de veld. De snelste tijd werd gemaakt door de drager van de groene trui, Kees Arends man (blauw) in 8 minuten 5 seconden, ge volgd door de gele-truidrager Ger. Caspers (rood) in 9 min. 03. sec. en Luc. Meiland (oranje) in 9 min. 03.5 sec. De zeven vol gende plaatsen werden ingenomen door 4. A. Barten (zwart) 9 min. 30 sec., 5. B. v. d. Lans (oranje) 9 min. 31 sec., 6. A. Meeuwissen (oranje) 9 min. 31.5 sec., 7. Ben Hagen (groen) 9 min. 33.5 sec., 8 en 9. Henk van Kesteren (groen) en Koos Lamboo (oranje) 9 min. 38.5 sec. en 10. Fred Vink 9 min. 42 sec. In het persoon lijke klassement kwam door deze uitslag zo goed als geen wijziging. In het algemeen ploegenklassement staat de ploeg van de St. Wilhelmusschool (oran je) met 98 punten stevig aan de kop. „Tour-miss" Theresia van der Zijden zette ASe snelste twee renners in de bloe men waarna deze een ererondje reden. Traditiegetrouw zal het Centraal Comi té Nationale Feestviering Hillegom ter gelegenheid van de verjaardag van prin ses Wilhelmina enkele festiviteiten organi seren. De viering geschiedt op zaterdag 30 augustus. De hoofdschotel van het programma is het optreden van het Tamboer- en pijper korps „Jubal" uit Dordrecht Dit korps, dat in den lande een grote populariteit ge niet, zal 's middags om vier uur in Hille gom arriveren. Van de steenfabriek mar cheert het via Leidsestraat, v. Meerbeek straat, prins Hendrikstraat, prinses Ma- rijkestraat naar het terrein van de voet balvereniging „Hillegom". Hier kan het Hillegomse publiek van een grote demon stratie genieten. Het optreden van „Ju- bal" wordt vooraf gegaan door een voet balwedstrijd tussen de jeugdelftallen van Hillegom en SIZO. 's Avonds om half acht start „Jubal" van Patrimonium voor een mars door het centrum van de gemeente met als eind punt het Raadhuis. Voor het verlichte ge meentehuis voert het korps een grote tap toe uit. Voor de uitvoering van dit programma heeft het C.C.N.F. de beschikking gekre gen over de terreinen van de Voetbalver eniging „Hillegom" terwijl de plaatselijke V.V.V. een groot aantal vlaggen beschik baar zal stellen om de gemeente feeste lijk te tooien. Het comité wekt ook de inge zetenen op tot massaal vlagvertoon. In de vergadering van dinsdagavond 2 september zal de gemeenteraad van Hil legom het voorstel van B. en W. behande len nog een deel van het voormalig raad huis aan de Hoofdstraat te verhuren aan de rijksbelastingdienst. Het gaat hier om het gedeelte, dat onlangs door de dienst voor Sociale Zaken werd ontruimd. Het rijk is bereid het bewuste perceel, met uitzondering van de vertrekken, die bij de gemeente-ontvanger in gebruik zijn, te hu ren tegen f 2500 per jaar. Een gevangenisstraf van acht maanden heeft de officier van Justitie bij de recht bank te Amsterdam geëist tegen een 42-ja- rige uitvoerder die terechtstond wegens bigamie. Hij was op 5 juli van dit jaar uit Nieuw-Guinea teruggekeerd, waar hij op zichter was bij een Nederlandse maat schappij. Tijdens zijn verblijf aldaar was hij via correspondentie in contact geko men met een jonge vrouw uit Amstel veen. Deze stond hem bij zijn aankomst op het vliegveld op te wachten. De man ging eerst nog naar zijn vrouw en kinde ren in Friesland, maar keerde kort daar op naar Amstelveen terug. Op 23 juli liet hij zich in Nieuwer Amstel inschrijven en de volgende dag reeds liet hij zijn voorge nomen huwelijk met zijn correspondentie vriendin registreren. Op de dag van het huwelijk 7 augustus kwam men er bij de burgelijke stand achter dat hij reeds getrouwd was. Enkele uren na de huwe lijksplechtigheid werd hij gearresteerd. Op 9 september zal de rechtbank uit spraak doen. Op de weg Rotterdam-Den Bosch bij Herwijnen (Betuwe) is vanmorgen een personenauto in volle vaart tegen een grote met stenen geladen vrachtwagen uit Wychen gebotst. De personenauto vloog onmiddellijk in brand. De twee inzitten den, een man en een vrouw, wier identiteit nog niet is vastgesteld, zijn verbrand.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11