„De Zeven Provinciën" vanmorgen door marine-sleepboten vlotgebracht Amerikaanse marine op de Philippijnen paraat OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Marine weigerde bergingscontract met N.V. Bureau Wijsmuller HET WEER MORRIS fof'oref/ot/fitsf// Wijsmuller wenste een contract op basis van „No cure, no pay" Schip lichter door lossing van munitie en olie Siamese tweeling in Londen geboren Sultan Hamid II losgelaten Beschieting van Quemoy duurt voort Ministerie Niet vastmaken Meer bewolking Vier havensleepboten Hoog bezoek Kruiser toch op de foto Drie verdrinkingsgevallen Het woord is aan Moskou bereid tot overleg inzake de kernproeven? VOORSCHRIFT VAN SALVAGE UNION 73e JAARGANG No 41 WOENSDAG 27 AU GUST US 1958 303e JAARGANG No 194 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 if 11 1 11 Ak Sa 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (8 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. roonS I 1 ^^^1 Verschijnt dagehjks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- H 1 C J 1 J I fi lil 1 C. Jf M I J I J J Abonnement p. week 59 ct, p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 A n slis JL m Sm ^0 AhSW A fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET OVERSLAAN VAN duizend ton munitie en olie uit Hr. Ms. kruiser „De Zeven Provinciën" in lichters en kleine tankschepen bij de havendam van Den Helder heeft in de vroege ochtend succes gehad. De vier kleine havensleepboten van de Koninklijke Marine, de „Orkaan", de „Dintel", de „IJssel" en de „Dommel" lagen van vanmorgen vier uur af aan het vijftien cm. hoger gekomen schip te trekken, toen er beweging in de kruiser kwam. Om twintig minuten over zes kon worden gemeld, dat het schip in dieper water was en naar het Marsdiep werd gebracht. Van morgen omstreeks acht uur keerde het schip in de haven terug, geassis teerd door vele havensleepboten. Plet vlotkomen van de kruiser werd be geleid door een luid „hoera" van de uit achthonderd koppen bestaande bemanning van het schip. Zij waren al uren achtereen op het achterschip in actie geweest, door allen tegelijk van stuur- naar bakboord en terug te lopen om aldus ook beweging in het schip te brengen. Met het vlotbrengen van „De Zeven Provinciën" door de marinesleepboten zijn ook de onder handelingen tussen de Koninklijke Marine en de zeesleepvaart- en ber gingsmaatschappij van N.V. Bureau Wijsmuller te IJ muiden afgebroken. De marine weigerde gisteren een bergingscontract op de gebruikelijke basis van Lloyds Open Form, „No cure no pay". Tegenvoorstellen van de marine werden door de maatschap pij van de hand gewezen, daar men van deze kant bleef vasthouden aan het bergingscontract, dat is voorge schreven voor alle leden van de Sal vage Union, waarbij N.V. Bureau Wijsmuller ook is aangesloten. Wer keloos hebben de bemanningen van de zeesleepboten „Zeeland" en „Simson" gisteren op de rede van Nieuwediep moeten toezien hoe de Koninklijke Marine toen alleen trachtte met be hulp van de vier kleine havensleep boten de kruiser vlot te brengen. Gisteravond mislukte die poging, omdat het water zestig cm. lager was clan 's morgens tijdens de stranding. Vanmorgen had het viertal echter succes. De sleepboot „Zeeland" die van n.v. Bu reau Wijsmuller te Den Helder op station ligt, werd gistermorgen aanvankelijk dooi de Koninklijke Marine geaccepteerd. De sleepboot was 's morgens 'n klein half uur na de stranding van de kruiser ter plaatse, maar zou pas in de middag omstreeks twaalf uur vastmaken. In de ochtend trachtten twee marinesleepboten nog be weging in de kolos te brengen, terwijl „De Zeven Proyniciën" ook de stuurboord machine liet meedraaien. Door het lek In de flens van de hoofdstoomleiding van de bakboordmotor kon nog slechts met een schroef vooruit en achteruit worden ge geven. De kruiser lag echter bij het val lende getij onwrikbaar vast. Nadat de Bevelhebber der Zeestrijd krachten, vice-admiraal H. H. L. Propper aan boord was geweest, werd begonnen met het lossen van de munitie en de olie uit de verschillende bunkers. Aan bak boordzijde werd de olie in tankschepen getankt en aan stuurboordkant lagen de kleine lichters, waarin behoedzaam de mu nitie werd neergelaten. Duikersschepen, waarbij de IJ 8130, kwamen naderbij voor een inspectie van de romp en bodem van „De Zeven Provinciën". Een flink gedeelte van het voor- en middenschip onder de waterlijn was al te zien. Daar Wijsmuller contract met de Koninklijke Marine in Den Helder had werd de „Zeeland" geheel in gereedheid gebracht. Van IJmuiden was de „Simson" onderweg om het station Den Helder over te nemen. Het was dinsdagmiddag omstreeks half een, toen op het werkdek van de zeesleep boot „Zeeland" alles gereed lag om ver binding te maken met de kruiser. Lang zaam kwam de trotse zeesleepboot voor anker naar het achterschip van „De Zeven Provinciën" om de drijflijn en daarna de draad over te brengen. Door een veertig tal matrozen op de kruiser werd begonnen met het binnenhalen van de sleepdraad. Onverwacht werd het werk op „De Zeven Provinciën" gestopt. Op de zee sleepboot „Zeeland" begreep men er niets van. „Wachten", was de order van de kruiser af. Even later meldde zich de commandant van de kleinevaartuigen- dienst der Koninklijke Marine, de luite nant ter zee der eerste klasse T. Kasemier. Hij deelde aan kapitein H. v. d. Burg van de „Zeeland" mee, dat er nieuwe orders van het Ministerie van Marine waren ont vangen. „U mag voorlopig niet vastmaken, wilt u losgooien", werd gemeld. Opnieuw ging men op dé „Zeeland" aan de slag. De draad en de lijnen werden binnengehaald. De sleepboot ging anker op en kwam ter hoogte van het wierhoofd weer voor an ker. Inmiddels was ook de zeesleepboot „Simson" uit IJmuiden aangekomen. Deze sleper onder bevel van kapitein A. v. d. Wiele kwam naast de „Zeeland" te liggen. Nu werd het afwachten. Er heerste spanning aan boord van beide sleepboten. Zou de Koninklijke Marine er met eigen middelen in slagen de kruiser vlot te brengen? Verwachting tot morgenavond: Meer bewolking met later hiel en daar enige regen. Dezelfde middagtemperaturen als van daag of iets hogere. Matige, af en toe vrij krachtige wind uit zuidelijke richtingen. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Op „De Zeven Provinciën" werd uit alle macht aangepakt. Langszij lagen enkele binnentankers en een paar lichters, waarin olie en munitie werden gelost. Van de voormast van de kruiser wapperde het sein AP „Ik zit aan de grond" daar waren ook de twee zwarte ballen te zien ten teken van onmanoeuvreerbaarheid van het schip. De kleinevaartuigendienst van de Ko ninklijke Marine liet. omstreeks drie uur haar sleepboten verzamelen bij de kruiser. Op het achterschip maakte de 1200 pk sterke „Orkaan" vast en daarna volgden ook de met 750 pk uitgeruste havensleep boten „Dintel", „Dommel" en IJsel". Alle sleepboten brachten een eigen sleepdraad op de kruiser over. Nadat tegen drie uur de lichters met HR. MS. KRUISER „De Zeven Pro vinciën" werd gebouwd by de Rotter damse Droogdok Maatschappij. Het schip werd op 22 augustus 1950 te water gelaten door Koningin Juliana en werd op 1 oktober 1953 officieel in dienst gesteld. Het schip is 187 meter lang, 17 meter breed en 6.40 meter diep. Aan boord van het met 78.000 pk uit geruste schip bevinden zich in vredes tijd 800 koppen en in oorlogstijd 1300 man. De bouwkosten van het 9335 ton metende schip waren ruim 88 miljoen. DE KAPITEIN van de kruiser is ka pitein ter zee M. J. Vos, die op 4 decem ber 1957 als zodanig werd benoemd. Kapitein ter zee Vos, die thans 47 jaar is, is daarvoor commandant van de onderzeebootjager „Holland1' geweest. Voorts was hy hoofd van het bureau organisatie van de Marinestaf en direc teur van de cursus van de marinestaf. enige honderden tonnen munitie en olie waren weggevaren naar de rijkswerf en andere depots, kregen de vier sleepboten om kwart over drie opdracht van „De Zeven Provinciën" om met het trekken te beginnen. Tot kwart voor vijf nog drie kwartier voor het hoogwater was het op dat moment bleven de sleepboten tegen het tij intrekken. Daarna werd besloten van tactiek te veranderen. Hevig gierend lag het viertal aan de sleepdraden te sjorren. Van bak- naar stuurboord. En terug. De kruiser bleef onwrikbaar. De 78.000 pk van de voórtstuwingsinstallatie van de kruiser gaven tijdens het trekken van de sleepboten geen klap mee. De be manning bleef echter voortdurend in actie, daar om de paar minuten nieuwe orders door de luidsprekers schalden. Dan weer moesten de honderden opvarenden zich verzamelen aan bakboordskant en dan weer allen op het achterschip. Hiermee trachtte men beweging in de kruiser te brengen. Het bergingswerk door de kleinevaar tuigendienst werd ook in de middag ge durende een tiental minuten gadegeslagen door de bevelhebber der zeeslrydkrachten Nederland, vice-admiraal H. H. L. Propper en door de commandant zeemacht Neder land, de schout-by-nacht G. B. F. Fortuyn. Zij kwamen met een motorbarkas bij de kruiser aan en gingen via een touwladder aan boord. Over een ijlings neergelaten valreep verlieten beide hoge marineoffi cieren „De Zeven Provinciën". Zij hebben zich op de brug korte tijd onderhouden mét de commandant van de kruiser. Om zes uur in de middag werd besloten het trekken van de sleepboten te staken. Vastgesteld moest worden, dat de tweede poging van de marinesleepboten was mis lukt. Het water was ongeveer zestig cm lager gebleven dan tijdens het hoogwater in de ochtend, toen „De Zeven Provinciën" strandde. Met de 1.20 meter, die het schip op de zandbank geboeid lag, was men dus 1.80 meter te kort gekomen om een ber gingspoging met een redelijke kans van vlotbrengen uit te voeren. „Ook de Wijs- mullervloot had dit vanmiddag niet klaar gespeeld", verzekerde men ons van ma rinezijde. „Er was niet voldoende water om iets te doen". In de avond uren en vannacht heerste er volop activiteit in het havengebied van Den Helder. Lan dingsvaartuigen werden door sle- pertjes van een der kleinevaar tuigendienst naar de kruiser ge bracht om daar in de munitie op te slaan. Beslo ten werd om de bemanning in ploegen aan de lossing van het schip te laten deelnemen. In totaal werd van nacht 1000 ton GROTE borden, waarop in zwarte let ters op een gele ondergrond wordt ver teld dat het streng verboden is bij de oorlogshaven van Den Helder te foto graferen, hadden gisteren voor de dui zenden belangstellenden aan haven en zeedijk hun verbodskracht verloren. ER werd naar hartelust door jong en oud een plaa.tje geschoten, hetgeen echter de Koninklijke Marechaussee druk in het geweer deed. komen. Vele camera's werden in beslag genomen. PERSFOTOGRAFEN en cineasten dtn televisie en filmjournaal kregen van de Koninklijke Marine alle gelegenheid opnam,en te maken van de gestrande kruiser en de sleepboten. Een marine officier gaf aanwijzingen aan d.e foto grafen en cineasten welk geschutstoren tje wel en welk radarkoepeltje net niet mocht worden vereeuwigd. Dit contract „No cure, no pay" lukte het Wijsmuller niet het schip vlot te bren gen, dan werd niets uitbetaald sloot uiteraard niet uit, dat ook andere sleep boten (bijvoorbeeld van de Koninklijke Marine) eveneens aan de berging van „De Zeven Provinciën" konden meehelpen. Bij arbitrage zou dan later worden uitgemaakt hoe groot het aandeel van de Wijsmuller - sleepboten en van de marine-sleepboten in het vlotbrengen van de kruiser zou zijn geweest. De Amerikaanse onderminister van Handel, de heer Knox Manning ver toeft momenteel in ons land om de mogelijkheden te bespreken tot uit breiding van het toeristisch verkeer tussen Amerika en Nederland. Uit gangspunt bij dit gesprek is een rap port, dat door deskundigen van de re gering en bedrijfsleven in Amerika is samengesteld, en dat geleid, heeft tot de oprichting van een Amerikaans rege ringsbureau voor het bevorderen van toerisme. munitie en olie in andere langszij liggen de schepen overgeslagen. Door het verwij deren van deze 1000 ton kwam de kruiser vijftien cm hoger te liggen. Een geringe winst vergeleken bij de 1.20 meter, die het schip geboeid ligt op de zandbank. Daar het schip slecht 120 ton voedingwater en 120 ton drinkwater aan boord heeft, werd besloten deze tanks voorlopig gevuld te laten. Vanmorgen om vier uur werd weer begonnen met het sleepwerk. Kort na hoog water kwam de kruiser vlot. Duitser in zee verdronken Aan het strand bij Kijkduin bij golfbre ker 27 is om ongeveer 12 uur verdronken de Duitser H. B. Lutz, een 20-jarige scho lier uit Gelsenkirchen. Hij is vermoede lijk te ver in zee gegaan. Het lichaam is vier uur later aange spoeld. Het slachtoffer logeerde in Loos duinen. De achtjarige jongen A. H. T. Z. uit de Schoolmeesterstraat in Den Haag is, ter wijl hij aan het visjes vangen was in het water langs de Laakkade te Den Haag in dit water gevallen en verdronken. Aan de Motorkade te Ossenzijl is het vierjarig zoontje van de familie R. Jonk man te water geraakt en verdronken. Een vakantieganger, die in het water sprong, kon het knaapje niet bijtijds op het droge brengen. Een arts constateerde de dood. Acht jaar geleden is op ongeveer dezelfde plaats een vijfjarig kind van dezelfde fa milie verdronken. Advertentie BART£UORISSTR HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. .48 A' DAM TEL. 717162 NYLON REGENJASSEN ƒ59.50 TAIPEH, (Reuter) De Chinese com munisten hebben vandaag de beschieting van de Quemoy eilanden voortgezet voor de vijfde achtereenvolgende dag. (AFP) Uit nationalistische bron ver luidt. dal het grootste deel van de commu nistische vloot in de Oost-Chinese zee op weg is naar het zuiden en geconcentreerd wordt voor de kust van Foekien, bij Mat- soe. MANILLA, (UPI) Met het oog op de vijandelijkheden in de straat van Formo sa is de Amerikaanse marine op de Philip- pijnen in staat van alarm gebracht. Een officiële woordvoerder deelde mede dat dit geldt voor beide bases op de Philippij- nen. De bevelhebber van de Amerikaan se strijdkrachten op Formosa, vice-ademi- raal Smoot, heeft de bevelhebbers van de zevende vloot en de dertiende lucht macht voor een spoedconferentie in Tai- peh ontboden. Naar verluidt zullen de Amerikaanse zeestrijdkrachten in het ge bied van Formosa worden versterkt. (Van onze correspondent in Londen) Londen heeft een Siamese tweeling, maar ondanks het feit, dat de tweeling al enige tijd geleden in het Queen Charlotte- ziekenhuis in Hammersmith werd gebo ren, wist men er niets van af. Naar ver luidt zouden de moeder en de baby's het goed maken. Verdere informaties wor den op verzoek van de ouders, geheim ge houden. De geboorte in het ziekenhuis had eveneens achter volkomen gesloten deu ren van een privé-vertrek plaats. Artsen en verpleegsters, die bij de geboorte as sisteerden, werden verzocht er met nie mand over te praten, zodat vrijwel nie mand in het grote ziekenhuis er iets van af wist. Nadat de moeder cn de tweeling uit het ziekenhuis waren ontslagen gingen zij naar een geheim adres, waar de kin deren onder voortdurend medische obser vatie staan. Tut dusver zou er nog geen beslissing zijn genomen over een operatie voor het scheiden van de tweeling. Men neemt aan, dat men de baby's eerst enigermate wil laten groeien en sterker worden voor men een beslissing voor de operatieve schei ding neemt. De Britse chirurg, prof. Ian Aird, die in 1952 de negerbaby Boko van haar zusje scheidde, verklaarde gister avond, dat hem nog niet was verzocht de tweeling te bekijken en dat hij dus niets van het geval afwist Lord Chesterfield: Jonge mensen zijn geneigd zich voor voldoende verstandig te houden, zoals dronken mensen geneigd zijn zich voor voldoende nuchter te houden. DJAKARTA (ANP) Sultan Hamid II van Pontianak, is de vorige week woens dag uit de gevangenis ontslagen. Hij heeft acht en half jaar in gevangenschap door gebracht na terecht te hebben gestaan we gens pogingen tot omverwerping van de regering. Hij verblijft tijdelijk bij vrien den in Djakarta. In een onderhoud met de correspondent van het ANP in Dja karta zeide sultan Hamid dinsdag boven alles naar rust te verlangen. Hij zag er gezond uit, maar is wel verouderd. Hij werd in april 1950 gearresteerd na de opzienbare aanval op Bandung door Westerling en zijn volgelingen. Hij was toen minister van staat voor parlementai re aangelegenheden. Drie jaar later stond hij terecht op beschuldiging pogingen te hebben gedaan de eerste Indonesische re gering na de overdracht van de soevereini teit omver te werpen. Hij kreeg tien jaar gevangenisstraf. Sultan Hamid zeide uit te zien naar de hereniging met zijn gezin. Hij zeide, dat de gevangenschap hem zwaar was geval len, maar voegde er met nadruk aan toe, dat hij altijd goed was behandeld. Ge vraagd naar zijn plannen voor de naaste toekomst zeide hij, dat hij enige dagen zou gaan doorbrengen in de bergen ten zuiden van Djakarta. Slechts enkele mensen hebben hem tot dusverre in het eenvoudige huis, waar hij sinds de vorige week verblijft, opge zocht. Zijn vrijlating is niet algemeen in Djakarta bekend, daar de plaatselijke pers het bericht daarover niet heeft op genomen. LONDEN, ,CJPI) Britse diplomaten vatten de communistische actie in de Straat van Formosa op als een onderdeel van een nieuwe „zenuwoorlog" tegen de Verenigde Staten. Ondanks het oorlogs zuchtige optreden van Peking zijn zij van mening, dat de kans op een invasie van de eilanden voor de kust van het Chinese vas teland, Quemoy en Matsoe, op het ogenblik niet groot is. PEKING, (Reuter) De Chinese com munisten maakten dinsdag bekend, dat hun straaljagers een van.de acht nationa listische jagers hebben neergeschoten die maandagnacht boven de kustprovincie Foekien gevlogen hebben. MOSKOU, (Reuter) De „Izvestia", het blad van de Sovjet-regering, beschul digt de Verenigde Staten ervan, dat zij nieuwe „militaire provocaties" ir Azië voorbereiden, nadat zij in het Nabije Oos ten „hun vingers hadden gebrand". DJAKARTA, (Reuter) De Indone sische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Subandrio verklaarde, dat hij uit een gesprek met de vertegenwoordiger van communistisch China in Djakarta niet de indruk had gekregen dat er een grote slag zal ontstaan, zolang geen buitenlandse inmenging plaats vindt. NIEUW DELHI, (Reuter) Premier Nehroe van India zei in het Indische parle ment te betreuren, dat er in het Verre Oos ten nieuwe spanning is gerezen, juist nu in het Nabije Oosten de spanning wat gezakt is. Advertentie MOSKOU (UP) De Sovjet-Unie zou bereid zijn met het Westen in onderhan deling te treden over een verbod van kernproeven, aldus verluidt uit diploma tieke bronnen in de Russische hoofdstad. Volgens een Aziatische diplomaat zal de Sovjet-Unie het westerse voorstel voor het houden van besprekingen over een verbod binnenkort aanvaarden. De Sov jet-Unie zou echter voorstellen onmid dellijk te beginnen en niet op 31 oktobe», (Van onze speciale verslaggever) DE BERGERS VAN n.v. Bureau Wijsmuller waren van mening, dat de kruiser „De Zeven Provinciën" zo snel als maar enigszins mogelijk was, uit zyn netelige positie moest worden bevrijd. Door het schip langer te laten liggen dan nodig was kon wel eens onherstelbare schade aan de oorlogsbodem ontstaan. Bovendien zou het weer wel eens op korte termijn kunnen omslaan. De Koninklijke Marine was echter de mening toegedaan, dat er niets geforceerd moest worden. Er werd geen haast gemaakt en daarbij werd er op gewezen, dat het zaterdag zeer hoog water zou zijn. Deze week zou het schip steeds hooger worden gebracht door zoveel mogelijk munitie en olie en eventueel andere onderdelen van het schip te lossen. Men wilde, het schip beslist niet beschadigen door er hard aan te trekken. Een bergingscontract tussen de bergings maatschappij, waarvan de zeesleephoten als eerste ter plaatse waren, en de Konink lijke Marine is gisteren dus uitgebleven. N.V. Bureau Wijsmuller had de Konink lijke Marine aangeboden een contract op basis van Lloyds Open Form, „No cure, no pay". Na het met succes volbrengen van de berging zou dan het bedrag van de vergoeding worden vastgesteld. Dat dit bedrag bij een schip als „De Zeven Pro vinciën" zeer hoog zou liggen en in de mil joenen zou lopen, mag als zeker worden aangenomen. N.V. Bureau Wijsmuller wilde zich even wel houden aan de spelregels van de Sal vage Union, waarbij alle grote zeesleep vaart- en bergingsmaatschappijen, zoals ook L. Smit Co's Internationale Sleep dienst te Rotterdam en G. Doeksen op Ter schelling, zijn aangesloten. Deze Union schrijft, voor, dat. men niet voor een vooraf afgesproken bedrag een berging mag uit voeren. Er wordt uitsluitend op „No cure, no pay" gewerkt. Alleen als een niet-lid van de Union een bepaald bedrag vraagt, mag het lid van deze regel afwijken en eventueel ook bieden.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1