€sso Verhoging van publieke- en privé- investeringen en lagere belastingen Gevoelige daling van saldo schatkist Bewolking neemt weer toe Wereldnieuws Banken ruim boven het verplichte gemiddelde 2 Advies inzake Brits economisch beleid „Rust gewenst in industriële expansie, lonen en prijzen" Franse kapitalen worden door Egypte geblokkeerd Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Sumatratabak onrechtmatig in bezit van Chinese groep Oogst van Ver. Deli Russische minister van Handel vervangen Studie van „Economist" over Engeland en Europa waakt tegen slijtage NIEUWE ESS0 BENZINE NIEUWE GOUDEN ESS0 EXTRA MOTOR OIL Geldleningsbesluit bij K.B. geschorst Inschrijving opengesteld op schatkistpromessen Siloewok Sawangan stelt terugbetaling voor Duits-Nederlands verdrag inzake dubbele belasting Panda en de protonplopperj) Wereldbank geeft dollar obligaties uit buiten V.S. Apotheker kreeg de schrik van zijn leven Drie leden van botersmok- kelcomplot veroordeeld In enkele weken 32000 kg boter naar België gebracht Kerkelijk Nieuws TO a W OENSDAG 2 7 A UGUSTUS 19 5 8 Van onze correspondent in Londen) DE DRIE WIJZE MANNEN van Engeland, een rechter, een accountant en een econoom, die de regering adviseren over prijzen, lonen en produktie, hebben in hun tweede rapport opnieuw de rode vlag gehesen. .„Loonsverhogingen moeten nog verder worden gedrukt, de gevaren van een inflatie zijn alleen tijdelijk buiten werking gesteld maar niet bezworen". De drie wijzen, lord Cohen, sir Harold Howitt en sir Dennis Robertson, haalden zich met hun eerste rapport in het begin van dit jaar al de haat van het Britse vakverbond T.U.C. op de hals en het tweede kan dit alleen nog erger maken. Want de drie zijn pessimistisch en hun pessimisme is voor de Britse arbeider geen aanlokkelijk geluid. Dit zijn de voorspellingen van de drie voor de komende winter: dalende produktie, stijgende werkloosheid, een teruglopende export, een verslechtering van de betalingsbalans en een minder gunstige ontwikke ling van de goud- en dollarreserves. Het Is dus geen wonder, dat het drie manschap, gezien deze donkere toekomst, de regering op het hart bindt, het kalm aan te doen met de industriële expansie, waar vooral van Labour-zijde sterk op aan wordt gedrongen. „Er is maar een klei nigheid nodig, om de nu afgenomen druk op de arbeidsmarkt weer te doen herle ven, waardoor de loon- en prijsinflatie, zo als die van 1951 en 1955 weer onvermijde lijk zou worden". De drie wijzen prijzen de regering voor het terugbrengen van de binnenlandse vraag, wat de vooruitzichte i op een sta biele prijspeil aanzienlijk heeft verbe- Advertentie De Franse staatscourant heeft verschil lende clausules bekendgemaakt van hel verdrag, dat op 22 augustus jongstleden met de Egyptische regering in Zürich werd getekend om de economisch-finan- ciële en culturele gevolgen van de Frans- Engelse expeditie naar het Suezkanaal te liquideren. Uit de tekst blijkt nogal dui delijk dat beide partijen zich moeite heb ben gegeven de tegenstellingen en het oude zeer eerder van de technische dan van de politieke zijde te benaderen. Zo heeft Egypte van militaire herstelbe talingen, waarop de Arabische propagan da aanvankelijk zo luidruchtig had aan gedrongen, afgezien. Voormalige Franse inwoners van Egypte, die daar echter niet meer terug willen of kunnen keren, mo gen hun bezittingen tot een waarde van ruim vijf miljoen Franse francs naar Frankrijk laten overkomen. Voor hogere bedragen wordt een speciale regeling ver eist. Een nieuw handelsverdrag zal tussen beide regeringen worden gesloten, maar in beginsel zijn de economische relaties we derzijds nu reeds hersteld. De verschillende lycea en andere culture le instituten die Frankrijk in Egypte bezat zullen worden heropend, maar naast de Franse directeuren en rectoren zullen Egyp- tenaren in de leiding worden opgenomen, speciaal belast met het onderwijs in Ara bische talen en letterkunde. Een gemeng de raad van toezicht waarvan de leden door beide regeringen worden aangewezen, zal voor de diverse instituten in 't leven wor den geroepen. Het feit, dat Frankrijk vóór Engeland in deze richting over de brug naar Cairo is gekomen, mag zeker wor den uitgelegd als een bewijs van het stre ven van generaal De Gaulle ook tegenover de Arabische wereld een onafhankelijker en voortvarender gedragslijn te volgen. Kaasexport naar Duitsland Ondanks lagere Deense exportprijzen is Ne derland in de afgelopen twaalf maanden de voor naamste kaasleverancier van West-Duitsland ge bleven. In de periode van juli 1957 tot juli 1958 bedroeg de Westduitse kaasinvoer in totaal 83.730 ton, waarvan 90 percent bestond uit de typen Goudse en Edammer kaas. De invoer uit Neder land steeg in de genoemde periode in vergelijking rpet de voorafgaande periode van 12 maanden met 5900 ton tot 42.430 ton of 47.8 percent van de totale invoer. De invoer van kaas uit Denemar ken is echter relatief meer gestegen: met 21 per cent tot 37.900 ton of 42,7 percent van de totale Westduitse invoer. (DPA) Koudasfalt De n.v. Koudasfalt te Utrecht heeft te Stap horst een nieuwe installatie gebouwd met een capaciteit van 80 ton per uur. De nieuwe fabriek, gelegen aan het Meppelerdiep op ongeveer twee kilometer ten westen van Meppel, zal de oude installatie te Gouda vervangen die met een ca paciteit van 40 ton per uur in 1956 en 1957 onvol doende is gebleken. (ANP) EngelandEgypte Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard dat de Britse regering bereid is de financiële onderhan delingen met Egypte te hervatten, zodra de Egyp tische regering het verlangen hiertoe te kennen zou geven. Banken in Indonesië Het Indonesische persbureau Antara meldt, dat een congres van vakverenigingen voor bankper soneel de regering heeft gevraagd om opheffing van alle Nederlandse banken in Indonesië voor het einde van het jaar. Het congres stelt voor de Indonisische Nationale Bank het werk van de Nederlandse banken te laten overnemen. Het In donesische personeel van de banken zou in dienst moeten blijven. Oost-DuitslandV.A R. Oost-Duitsland zal de Verenigde Arabische Re publiek volledige industrieën leveren krachtens een economische overeenkomst op lange termijn, waarover in Oost-Berlijn onderhandelingen be gonnen zijn, zo is door het Oostduitse ministerie van Handel bekendgemaakt. Arabische ontwikkelingsbank De secretaris-generaal van de Arabische Liga Abdel Khalek Hassouma heeft verklaringen af gelegd waaruit blijkt dat de Arabische landen opnieuw aandacht willen gaan schenken aan hun plan tot oprichting van een regionale bank voor de ontwikkeling van de Arabische landen. De Arabische ontwikkelingsbank zou volgens de zelfde beginselen moeten werken als de Wereld bank. Zij zou fondsen moeten verstrekken ter ondersteuning bij de verwezenlijking van econo mische projecten van de leden-staten. Westduitse produktie Uitgaande van het indexcijfer 100 in 1936 be draagt het indexcijfer van de produktie in West- Duitsland thans 222. Een jaar geleden was dit cijfer 219. De industrieën die met de bouwactivi teiten in West-Duitsland te maken hebben groeien het snelst. Het sparen blijft intussen ook toene men. Dit blijkt uit cijfers die ter beschikking zijn gesteld door het ministerie van Sconomische Zaken. (UPI) terd. Maar tegelijk steken zij opnieuw de rode vlag uit: „de ervaring leert ons, dat een aanzienlijke vergroting van de vraag nieuwe bedreigingen voor de prijsstabili teit, de betalingsbalans en de goud- en dol lar-reserves kan inhouden". De drie ver klaren dan ook, dat loonsverhogingen vol gend jaar nog geringer dienen te zijn dan de 3 tot 3'/i percent die dit jaar werd aan gehouden, aangezien dit percentage reeds groter is dan de verwachte toeneming van de produktiviteit in de komende jaren. Stabiele prijzen Een stabiel prijsniveau is het uitgangs punt van de drie en daarom wijzen zij dan ook de suggestie, om de consumptieve uit gaven door loonsverhogingen te stimule ren, van de hand. Als het nodig is, de Brit se economie een injectie te gevan, dan heeft de regering de beschikking over drie minder gevaarlijke middelen name lijk: verhoging van publieke investerin gen door middel van het verhogen van het uitgavemaximum voor ontwikkeling van genationaliseerde industrieën, aanmoedi ging van privé-investeringen door op nieuw investeringsaftrek toe te staan of door kredietverlening te vergemakkelijken en tenslotte zou de consumptie kunnen worden gestimuleerd door een belasting verlaging, verlaging van indirecte belas tingen, zoals de omzetbelasting, of door een aantal beperkingen op de huurkoop te ver zachten. Beperkte winsten Ook voor de werkgevers hadden de drie echter nog iets in petto. In de eerste plaats achten zij het noodzakelijk dat, evenals bij de lonen, stijging van winsten wordt be perkt. Verder bleken de drie bezorgd te zijn over het feit dat ondanks de recente daling in grondstoffen-prijzen, de prijzen van de verwerkte produkten niet waren gezakt. Zij zijn van mening, dat „onder nemende industriëlen op het gebied van prijsverlaging verzekerd kunnen zijn van de dank van de gemeenschap". De drie zien tenslotte voor dit laatste ook de op voeding van het publiek om waar voor zijn geld te kopen als hulpmiddel. Naar de n.v. Verenigde Deli Maatschap pijen mededeelt zijn ongeveer 4500 pak ken Sumatra tabak van haar oogst 1957 op onrechtmatige wijze in handen van een Chinese groep in Singapore geraakt. De tabak wordt op het ogenblik aangeboden door onder andere de Tan Kan Hoek To bacco Company te Singapore, die als ver tegenwoordiger van deze groep optreedt. In advertenties in de grote Duitse bla den en in een circulaire aan eerstehands makelaars deelt de Verenigde Deli even tuele kopers mede dat tegen hen een ge rechtelijke actie zal worden ingesteld in dien zij tot aankoop zouden overgaan. De 4500 pakken zijn het restant van de oogst 1957. Verreweg het grootste gedeelte van deze oogst werd in Nederland verkocht. Sedert januari hebben de Verenigde Deli Maatschappijen in het geheel geen zeg genschap meer over hun tabak in Indo nesië. Vermoedelijk hebben de 4500 pak ken opgeslagen gelegen in Singapore. Over de kwaliteit en de toestand van de tabak is niets bekend. De waarde wordt gering geacht, aldus mededelingen van de directie. MOSKOU, (UPI) De Russische mi nister van Buitenlandse Handel, Iwan Ka- banov, is vervangen door de vroegere eer ste waarnemend minister van Buitenland se Zaken, Patolitsjev. In een bekendma king wordt gezegd, dat Kabanov van zijn post is ontheven „met. het oog op zijn over plaatsing naar een andere verantwoorde lijke functie". Westelijke waarnemers in Moskou hech ten weinig betekenis aan de regeringswij ziging. Zij verklaren, dat Kabanov vijf jaar minister van Handel is geweest en goed werk heeft verricht. Patolitsjev staat bekend als een goed partijman. Hij heeft pas kort geleden een regeringspost gekre gen. Een groep deskundigen van het Britse weekblad „Economist" heeft een studie gepubliceerd over de betrekkingen van En geland met de Gemeenschappelijke Markt en de Vrijhandelszone. De conclusie •'•an het verslag is, dat de Britse industrie veel profijt zou hebben van Britse deelneming aan de Vrijhandelszone. De Britse land bouw in het geheel niet te lijden hebben van maatregelen die het handelsverkeer tussen de Europese landen moeten bevor deren. Bovendien zou het merendeel der problemen groter worden als de gemeen schappelijke markt zonder een Vrijhan delszone ingesteld zou worden. Advertentie 't Gebruik daarom uitsluitend verrijkt met alle eigenschappen van bovensmering Uit de weekstaat van de Nederlandsche Bank van 25 augustus blijkt, dat het saldo van de schatkist aanzienlijk lager is ge komen van 399 miljoen op ƒ178 miljoen. De daling van 221 miljoen is voor een groot gedeelte toe te schrijven aan ver vallen schatkistpapier. In de afgelopen week moest ongeveer 150 miljoen wor den afgelost, terwijl hiertegenover geen plaatsing van nieuw papier stond. Woens dag 27 augustus ontvangt de staat echter weer 95 miljoen tengevolge van de in schrijving op schatkistbiljetten van maandag. Anderzijds vervallen geduren de de gehele week vrijwel dagelijks schat kistpromessen tot een bedrag van onge veer 150 miljoen. Het overige gedeelte van de daling van de schatkist is mogelijk toe te schrijven aan de vaste ultimolasten. Het grootste gedeelte van het vervallen schatkistpapier kwam de banken ten goe de. Bovendien kregen deze een verster king van hun middelen door een deviezen- aanwas van 11 miljoen. Anderzijds von den er overboekingen plaats tot een be drag van ƒ25 miljoen naar de rekening Andere Saldo's, waardoor deze steeg tot 145 miljoen. Ook door de uitzetting van de bankbiljet- tencirculatie met 20 miljoen,- waardoor deze kwam van 4104.6 miljoen op 4124,3 miljoen, verminderen de kasmiddelen van de banken, maar uiteindelijk bedroeg de stijging van hun saldo toch nog 167 miljoen en werd gebracht van 396,1 mil joen op 563,5 miljoen. Sedert 22 augus tus moeten de banken als kasreserve bij de Nederlandsche Bank gemiddeld 10 per cent of wel 500 miljoen aanhouden. Vol gens de huidige stand liggen de banken dus ruim boven hun verplichte gemiddel de. Het totaal aan goud en deviezen steeg wederom en wel van 4818,7 miljoen tot ƒ4829,5 miljoen, waarvan ongewijzigd 3570 miljoen aan goud. De converteer bare valuta nam met ongeveer 5 miljoen toe en steeg van ƒ870,1 miljoen tot 874,9 miljoen. De geldmarkt is overwegend ruim gebleven. De daggeldrente bleef 2 percent. Het dekkingspercentage steeg van 86,11 tot 86,25. Op 2 juli heeft de raad der gemeente Amsterdam besloten tot het aangaan van een geldlening van 20-miljoen. Ge deputeerde Staten van Noordholland heb ben dit besluit op 9 juli goedgekeurd. Thans is een koninklijk besluit van 28 juli ver schenen, waarbij het besluit van Gedepu teerde Staten wordt geschorst tot 1 juli 1959. Onderzocht zal worden of dit besluit in strijd met de wet of met het algemeen belang is. Het ministerie van Financiën deelt me de, dat op dinsdag 2 september 1958 ten kantore van de agent van het ministerie van Financiën te Amsterdam de inschrij ving zal worden opengesteld op schatkist promessen met een looptijd van respectie velijk drie en twaalf maanden, tot een bij de toewijzing vast te stellen bedrag. De schatkistpromessen zijn, zoals ge bruikelijk, groot 100.000 en worden uit gegeven onder dagtekening van 4 septem ber 1958. De storting van het verschuldig de bedrag wegens toegewezen promes sen dient te geschieden uiterlijk op 4 sep tember 1958. Vertrouwen in goede ontwikkeling van deelnemingen in Tanganyika De n.v. Cultuur- en Handelmaatschappij Siloewok Sawangan te Rotterdam hcefi blijkens het verslag, over 1957 aan mie resten, baten uit produktentransacties en toevallige baten ontvangen 218.345 iv.j. 384.545) en aan ontvangsten uit directie voering en deelnemingen 206.567. 206.346). Na aftrek van administratie kosten ad 48.653 38.748) en reserve voor belastingen ad 100.000 125.000) resteert een bruto winst ad 276.259 304.771) Hieruit wordt 50.000 gedoteerd aan het fonds voor sociale voorzieningen in ver band met de gedwongen repatriëring van het personeel in Indonesië en 210-000 ge reserveerd voor de voorschotten aan de deelneming in de cultuurmaatschappij Siloewok Sawangan (Java) n.v. Het divi dend wordt gepasseerd (18 percent). De per ultimo december in belangen in cultuurondernemingen in Tanganyika ge- investeerde bedragen belopen r°eds 1.438.814. Hoewel voor de verdere ont plooiing van deze belangen in de komende jaren vrij belangrijke investeringen ver eist wórden, heeft het bestuur vertrouwen in de toekomstige ontwikkeling en renta biliteit. Aangezien in de eerstvolgende jaren nog geen inkomsten uit deze Afri kaanse belangen kunnen worden verwacht stelt het bestuur voor, gezien de relahef bevredigende stand der liquide middelen in Nederland, aan aandeelhouders een een malige terugbetaling op het kapitaal te doen ad 12% percent, zijnde 100,per aandeel. De gang van zaken op de onderneming Siloewok Sawangan is tot december 1957 zeer bevredigend geweest. In het eerste semester 1958 zijn alle medewerkers van Nederlandse nationaliteit gerepatrieerd. Het beheer van de onderneming werd in handen gelegd van een drietal Indonesi sche medewerkers. In Afrika heeft de ven nootschap een zeer aanmerkelijk belang in de Holland Tanganyika Compagnie v. Deze maatschappij en de n.v. Rubbercul tuurmaatschappij „Amsterdam" zijn eige naren van de aandelen in een drietal in Tanganyika geïncorporeerde vennootschap pen. De Lugongo Estate Ltd. en de Bwiti Estate Ltd. breidden gedurende 1957 de bestaande sisalaanplantingen met 216 ha. uit tot in totaal ongeveer 940 ha. Op de Maramba Estate Ltd. werden de cacao-, kapok- en koffie-aanplantingen in een rustig tempo uitgebreid. Na onderhandelingen te Bonn en te 's Gravenhage is op 18 augustus 1958 met de Bondsrepubliek Duitsland een over eenkomst gesloten, welke strekt tot het vermijden van dubbele belasting van in komsten en van vermogen. De overeenkomst is slechts van toepas sing op het rijk in Europa. Zij bevat even wel een bepaling, dat de werking kan wor den uitgebreid tot de andere delen van het Koninkrijk der Nederlanden. Voor inwoners van Nederland, die voor hun gehele inkomen en vermogen in Duits land zijn belast uit hoofde van het feit, dat zij in het bezit zijn van een onderneming in Duitsland, of wel daarin een leidende functie vervullen, bestaat de mogelijkheid een bijzondere regeling voor de belasting heffing te treffen. In verband hiermede kunnen belanghebbenden hun geval voor leggen aan het ministerie van Financiën te 's Gravenhage, ook indien het betre'ft vroegere jaren, waarvoor de overeenkomst niet zal gelden. De Wereldbank heeft bij veertig insti tutionele beleggers in 26 landen (waarbij Nederland) een in Amerikaanse dollars luidende obligatielening van 75 miljoen dollar geplaatst, zo heeft de bank bekend gemaakt. De lening werd geheel buiten de Verenigde Staten geplaatst. Deze nieuwe obligaties worden de „tweejarige obligaties van 1958" ge noemd. Zij dragen een rente van 3,25 per cent en zijn halfjaarlijks aflosbaar. De eer ste aflossing zal op 1 april 1959 plaatsvin den. De lening loopt op 1 oktober 1960 af. (Voor de beurs zie pagina 6) Bij een apotheek in Zwijndrecht kwam een achtjarig jongetje enige lege flesjes terugbrengen. Tot zijn grote ontsteltenis ontdekte de apotheker, dat zich in een van de flesjes een restantje nicotine van 98 pet. bevond. De hoeveelheid was voldoen de om de dood van duizend mensen te ver oorzaken. Eén klein druppeltje op de huid veroorzaakt namelijk onherroepelijk de dood. De corpscommandant van de gemeen tepolitie heeft thans de burgerij gewezen op de grote gevaren van het in voorraad hebben van bespuitingsmiddelen, zoals ni cotine, parathion en dergelijke. Hij heeft zich met grote bezorgdheid afgevraagd, in hoeveel woningen en schuurtjes achteloos neergezette flesjes staan met vergiften, die levensgevaarlijk zijn. Voor de economische politierechter te Maastricht heeft een botersmokkelaffaire gediend, die beschouwd wordt als een on derdeel van de grootscheepse botersmok- kelarij aan de Nederlands-Belgische gren zen. Onlangs zijn reeds enkele Braban ders gevonnist, onder andere twee leiders van vervoersondernemingen in Budel, die de boter van de Bossche botermijn betrok ken en naar Gulpen vervoerden, waar ze via een boerderij over de grens werd ge bracht. Uit de getuigenverhoren kwam vast te staan, dat een reeks van tenminste 38 smokkelreizen in een tijdsverloop van en kele weken was gemaakt, waarbij in to taal rond 32.000 kilo boter werd gesmok keld. In de nacht van 23 op 24 juni werd op de provinciale weg van Hoogcruts naai de Belgische grens een auto gesignaleerd, welks bestuurder de weg scheen te ver kennen en daarna, gevolgd door een ge laden vrachtwagen, met grote snelheid opnieuw passeerde. De douanebeambten gaven waarschuwingsschoten, waarna de spijkerplank werd uitgeworpen, signalen tot stoppen werden gegeven en lichtkogels werden afgeschoten. De voorrijdende auto stopte, doch de vrachtauto reed als ra zend over de spijkerplank en kwam pas- tien kilometer verder op Belgisch gebied met tot op de velgen vernielde banden tot stilstand. De chauffeur, de 25-jarige land bouwer J. H. uit Noorbeek, werd aange houden en zit nu nog in België in voorar rest. De bestuurder van de voorrij-auto was de 32-jarige P. K. uit Maastricht. La ter zijn nog de 36-jarige A. B., leider van een huurautobedrijf en de 57-jarige eige naresse van deze verhuurinrichting, A. L. gearresteerd. Deze laatste drie stonden nu in Maastricht terecht. In de loop van de ochtend werd de zit ting onderbroken om de op het grenskan- toor Neerkanne de in België in voorarrest zittende vrachtautobestuurder H. te horen. Nadat de rechter was teruggekeerd, heeft de officier zijn requisitoir gehouden. Hij meende, dat deze verdachten wel niet als hoofddaders konden worden beschouwd, maar toch ernstig schuld droegen aan de smokkelarij. De eisen luidden: tegen de vrouw vijf maanden, tegen de twee man nen ieder vier maanden, alles met aftrek van voorarrest. De verdediger betoogde, dat slechts een klein deel van het ten laste gelegde be wezen was. Hij bepleitte clementie voor de twee manlijke verdachten en voor de vrouw een straf gelijk aan het voorarrest. De economische politierechter onmid dellijk uitspraak doende, veroordeelde K. tot zes maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk, B. tot zes maanden, waar van 'n maand voorwaardelijk en de vrouw tot vijf maanden, waarvan twee maanden voorwaardelijk, allen met een pfoeftijd van drie jaar. Voor het eerst. Charlie Chaplins film „De Dictator", welke persiflage op de dic tatuur en met name Hitier uit 1940 thans in ons land in hervertoning is, is dins dag voor het eerst in het openbaar in Duitsland (Berlijn) vertoond. Uitzonderlijk. President Tubman van Li beria heeft de uitzonderingstoestand vier maanden verlengd na de ontdek king, dat er op grote schaal springstof het land binnen wordt gesmokkeld. Een niet genoemd aantal personen is gear resteerd. Onder hen is een Amerikaan se piloot. Belangstelling. Koning Olav van Noorwe gen heeft vandaag een bezoek gebracht aan de Amerikaanse atoomonderzee boot „Skate". De vorst, die zijn leven lang veel belangstelling heeft gehad voor de zeevaart, was gekleed in een admiraalsuniform. Hij werd rondgeleid door de commandant van het schip, James Calvert. Problemen. Dinsdag is een nieuw commu nistisch tijdschrift verschenen. Het verschijnt in dertien talen en draagt als titel „Problemen van de vrede en het socialisme". Het tijdschrift, dat in de plaats komt van de uitgave van de kominform, die in april 1956 werd ont bonden, wordt gezien als verband hou dend met pogingen van het Kremlin om het nationale communisme de kop in te drukken en de activiteiten van de com munistische partijen in de diverse lan den te combineren. Reis. Generaal Paik Soentoep, stafchef van het leger van Koreaanse republiek vertrekt uit Seoel voor een reis van twee maanden naar Engeland, West- Europa en Zuid-Oost Azië. De meeste landen, die Paik een bezoek zal bren gen, kwamen na de communistische in vasie in juni 1950 Zuid-Korea te hulp. Massagraf. Het Poolse avondblad „Es- press Wieczorny" heeft dinsdag be richt, dat een speciale commissie een onderzoek instelt naar de stoffelijke overblijfselen van duizenden slachtof fers van de naziterreur, die in de bos sen van Krepiec bij Lublin werden be graven. Volgens het blad werden zij daar vermoord, omdat de gaskamer van het concentratiekamp te Majdanek hen niet meer kon verwerken. Motor kwijt. Een,/ vliegtuig van Trans World Airlines, van Londen op weg naar Los Angeles via de poolroute, met 61 personen aan boord, heeft in Cutbank vlak bij de Canadese grens, door radar geleid, een geslaagde noodlanding kun nen maken. Het vliegtuig had de schroef van de derde motor verloren. Het werd naar de grond geleid door luchtmacht eenheden. Twee passagiers kregen ver wondingen aan hun benen. Maniak. Een maniak heeft maandagavond voor de 36ste maal in twee weken tijds brand gesticht in een hotel te Seattle. Bij deze laatste brandstichting zijn twee mensen om het leven gekomen en drie gewond. Sterrewacht. Op de hoogste top van het Sinaï-gebergte, de Djebel Catherina, wordt een Egyptisch observatorium gebouwd ter vervanging van de ster rewacht van Heloean bij Cairo. Het ob servatorium van Heloean ondervindt hinder van de lichten, die 's avonds in de Egyptische hoofdstad branden, ter wijl tevens de atmosfeer daar teveel verontreinigd wordt door fabrieken. Retour. De Sovjet-Unie zal binnenkort on geveer 1.50Ö kunstwerken, waaronder schilderijen van Picasso, Rubens en Goya, naar Oost-Duitsland terugzen- die in 1945 door het Russische leger naar de Sovjet-Unie zijn gezonden. Het museum in Dresden heeft in 1955 reeds 762 schilderijen uit de Sovjet-Unie te rug ontvangen. Geref. Kerken Beroepen te Hoek (Z.) J. D. B. van der Meulen, kand. te Amsterdam. Beroepen te Oosterend (Fr.) S. van der Linde, kand. te Lemele te Oudehorne H. Weggemans, kand. te Hilversum. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Aldergrove (Brits Colum bia) D. Slagboom te 's-Gravenzande. Evang. Luth. Kerk Drietal te Middelburg-Vlissingen W. F. ten Rouwelaar te Bodegraven, dr. J. A. Stellwag te,Amsterdam en mejuffrouw da. L. J. Visser te Harlingen, van wie dr. J. A. Stellwag is beroepen. Doopsgez. Broederschap Beroepen te Bolsward, Makkum en Wit- marsum-Pingjum L. Laurense te Meppel. Ncd. Herv. Kerk Beroepen te Balk J. Overduin te Tjerk- werd. Benoemd tot hulppred. te Kattendijke mejuffrouw P. Stok, kand. te Goes. 24 Juist toen Panda, bij de nadering van de afgrond, zijn ogen sloot en zich op het ergste voorbereidde, voer er een her nieuwde schok door het voertuig en de snelheid nam nog toe„Help! We val len!" riep Panda uit. „Neen, baasje we vliegen!" antwoordde Joris rustig. En zo was het ook; toen Panda om zich heen keek, zag hij dal zij door de lucht suisden op een manier, als waarschijnlijk nooil eerder door een auto gedaan was. „Hoe hoe kan dat nou?" stotterde hij. „Kom! Denk eens goed na en stel geen domme vragen!" vermaande Joris. „Ge herinnert u toch die opvallende stem uit de luid spreker wel? Wij bevinden ons niet in een auto, doch in een experimenteel voertuig, met koers Gamma-B. Welaan dan kan men van alles verwachten, zou ik zo den ken!" Wie niet meer wist yjat hij er van denken moest, was de rampzalige agent Bostrapper, die nog maar net op tijd zijn motor in kon houden om niet in het ravijn te storten. Tot zijn onuitsprekende ver ontwaardiging zag hij inmiddels de achter volgde wagen veilig aan de overkant lan den, geen wonder dus, dat de gal hem over liep. „Dit is niet eerlijk!" riep hij. „Kom terug! Zo kan ik mijn werk niet doen!" Maar niemand luisterdehet experimen tele voertuig verdween in eer, stofwolk en dat was het einde van de achtervolging. In de rug van hoge luchtdruk, die boven West-Europa tot ontwikkeling kwam, ont stond een afzonderlijke kern, die van Frankrijk naar Duitsland is getrokken. Ge lijktijdig vulde een depressie boven Zwe den verder op. De diepe oceaandepressie verplaatste zich de afgelopen 24 uur lang zaam in oostzuidoostelijke richting. Het centrum lag vanmorgen 700 km ten westen van Ierland. Het eerste regengebied van de depressie schoof over de Britse eilanden naar het noorden. Daarmee samenhangend begon het vanmorgen in ons land weer op te klaren. Morgen is de depressie zo dicht bij gekomen, dat randstoringen de bewol king weer doen toenemen met later hier en daar enige regen. De aanvoer van lucht uit zuidelijke streken blijft gehandhaafd, zo dat de temperaturen over het algemeen nog iets zullen stijgen. Donderdag 28 augustus Zon op 5.44 uur, onder 1938 uur. Maan op 18.56 uur, onder 4.56 uur. WEERRAPI'ORTEN 29 aug. Maanstanden 6.53 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 28 augustus Hoog water 3.05 en 1531 uur. Laag water 11.08 en 23.27 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen: buiten- M Land maxima van giste- «ft C cJ ren Binnenland heden *3 d i 7 uur. Neerslag laatste éS Es 24 uur. St-c s c3 Den Heidei zwaar bew. z 14 0.1 Ypenburg zwaar bew. windst. 14 0.1 Vlissingen half bew. zzo 15 0 Eelde zwaar bew. zo 12 1 Twente zwaar bew. zo 12 3 De Bilt zwaar bew. zzo 13 0 Eindhoven zwaar bew. zo 13 0 Vlv. Z.-Limb zwaar bew. ozo 14 0 Helsinki mist zzw 19 0 Stockholm zwaar bew nnw 18 15 Oslo licht bew. windst. 22 0 Kopenhagen geheel bew w 19 0 Aberdeen regen z 17 0.1 Londen half bew. windst. 20 0 Amsterdam zwaar bew zo 19 0 Brussel half bew. zzo 20 0 Luxemburg zwaar bew ono 18 0 Parijs onbewolkt ozo 19 0 Bordeaux onbewolkt O 22 0 Grenoble onbewolkt windst. 22 0 Nice onbewolkt n 24 0 Berlijn geheel bew w 20 0.2 Frankfort mist O 20 0 Miinchen onbewolkt windst. 17 7 Zürich zwaar bew. windst. 20 0 Genève onbewolkt windst. 20 0 Locarno licht bew. windst. 0 Wenen licht bew. nw 0 Innsbruck mist windst. 19 0 Rome onbewolkt no 30 0 Ajaccio onbewolkt n 26 0 Madrid onbewolkt windst. 35 0 Maliorca onbewolkt nno 0 Algiers mist windst. 30 0

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2