Jacht op struikrovers van de zee „Aardse levensvormen op verre planeten mogelijk" J f Hoe is het ontstaan? WOENSDAG 2 7 AUGUST US 19 58 3 f Van dag tot dag Risico's Lambethconferentie over geboorteregeling God geeft de ouders zelf verantwoordelijkheid Tijdelijke wijziging van busdienst in Heemskerk Poolse geleerde op ruimtevaartcongres: In 400 dagen heen en weer naar Mars? Bemanning van weerschip „Cumulus" afgelost Het ruimtevaartcongres Von Braun heeft hernia, Sedov heeft griep Nog steeds wapendroppings boven Noord-Celebes Frans echtpaar van moord op juwelier verdacht 0p de ^Praatóteel Treinverbinding met Syrië hersteld Dit woord KNOFLOOK Er beslaat enige twijfel over de redenen, die de Marine hebben bewogen de hulp van ,.burger"-sleepbolen te weigeren bij de pogingen tot het vlotbrengen van „De Zeven Provinciën". Nu het kostbare schip behouden is gebleven en door de Marine zelf naar diep water is gesleept, zou men kunnen besluiten dat de gevolgde tactiek de doelmatigste is gebleken, ware het niet dat de vraag overblijft of daarbij niet een groot risico is genomen en niet tezeer op de factor geluk is gespeculeerd. Als de Marine alleen maar geluk gehad heeft, had zij eveneens het ongeluk kunnen hebben een schip van 88 miljoen te ver liezen. Deze 88 miljoen hebben enige tijd aan een zijden draadje gehangen, aange zien de positie van „De Zeven Provinciën" inderdaad zeer hachelijk begon te worden. Slecht weer zou onberekenbare gevolgen hebben gehad en ook andere ongunstige factoren zouden een totaal verlies van de kruiser hebben kunnen veroorzaken. Wanneer men de hulp van sleepboten, die niet tot de Marine behoorden, heeft ge weigerd onder de overweging, dat de kos ten daarvan te hoog zouden uitkomen, kan men met dit argument genoegen ncmea ofschoon daarbij onmiddellijk de vraag rijst of dit bedrag zo exorbitant hoog zou zijn geworden dat men er het verlies van 88 miljoen voor meende te moeten ris keren. Van de zijde van Wijsmuller is echter te verstaan gegeven, dat gewerkt zou wor den onder de geijkte condities der Salvage Union, met dien verstande dat later door arbitrage een kostenverdeling zou worden gemaakt, om het aandeel van de burger slepers en dat van de Marine-sleepboten vast te stellen. Het andere argument dat hier en daar wordt aangeduid, namelijk dat de Marine het zich tot een eer rekende, zelf het kar wei te volbrengen, is van onzinnig karak ter. „Eer" heeft met deze kwestie niets van doen en het zou van een wel zeer conser vatieve, onnozele geest bij de Marine ge tuigen als men daar een schip zou willen opofferen aan een dergelijke holle senti mentaliteit. Wij kunnen dat moeilijk aan nemen. Deze kwestie vestigt, evenwel ernstige aandacht op het feit, dat in noodgevallen ter zee de financiële factor oorzaak van noodlottige vertraging zou kunnen zijn. Wanneer een zo kostbare aangelegenheid als het onderhouden van een dure zee strijdmacht nog bovendien belast zou wor den door de mogelijkheid dat men van particuliere zijde willekeurige voordelen zou trekken uit noodtoestanden als die, waarvan „De Zeven Provinciën" tijdelijk slachtoffer is geweest, zou de minister van Oorlog en Marine stappen dienen te onder nemen om te komen tot een „waterdichte", niet met grote risico's geladen regeling bij afspraak met het particuliere bergings- en slepersbedrijf. LONDEN (UPI) De bijeenkomst van Anglicaanse bisschoppen, welke de „Lam- beth-conferentie" wordt genoemd, heeft zich uitgesproken over vraagstukken be treffende het gezinsleven. De conclusies zijn neergelegd in een lijvig rapport. Om trent de kwestie der geboorteregeling zijn de bisschoppen van mening, dat de ver antwoordelijkheid voor de gezinsvorming door God bij de ouders is gelegd. Besluiten op dit punt zullen zij in overeenstemming met elkaar, na een overwegen hunner ver antwoordelijkheden voor God, zélf dienen te nemen. Zelfbeheersing en onthouding zijn de schoonste deugden en hieraan wordt niets afgedaan, aldus het 240 blad zijden beslaand rapport, door de moge lijkheden van gezins-,.planning". Deze mo gelijkheden tot geboorteregeling worden dooi de Anglicaanse kerk aanvaard, wan neer hun toepassing onderworpen is aan het beginsel, dat de beslissing in de'e kwestie wordt opgevat als het uitoefenen van een door God aan de ouders gedele geerde ver an twoor del ij k h ei d. Kunstmatige inseminatie doet zóvele problemen rijzen dat ze in beginsel voor Christenen onaanvaardbaar is, maar het rapport bevat de opmerking, dat in d't geval, zoals in de andere, eenvoudige ant woorden niet te geven zijn. De toetssteen blijft het Christelijk geweten. De aartsbisschop van Canterbury, d Geoffrey Fisher, lichte het rapport toe. De conferentie is achter gesloten deuren ge houden, omdat de Anglicaanse bisschop pen van mening zijn dat men grote pro blemen niet in een openbaar debat kan oplossen. Wat de huwelijksband betreft is de kerk blijkens het rapport, tenslotte van oordeel, dat een echtscheiding pas voor de kerk aanvaardbaar is, wanneer beide zijden ge tracht hebben hun geschillen op te lossen. Eerst als duidelijk blijkt, dat ondanks a Ik on dernpmen pogingen van een vergelijk geen sprake meer kan zijn, zal de Angli caanse kerk zich neerleggen bij een beslui' tot scheiding. De stelregel moet zijn d<>f een huwelijk onscheidbaar is, aldus dr Fisher. Met het oog op de afsluiting van de Mar- luettelaan in Heemskerk op donderdag 1 september van elf tot zeven uur zal buslijn W. (Haarlem Alkmaar) van de N.A.C.O. worden gewijzigd. Van Alkmaar af zal worden gereden via Kerkweg naar Kerkplein en van Haarlem af via Kerk plein Deutzstraat Van Coevenho- venstraat —Kerkweg. Van onze correspondent) Onopvallende, soms bijna timide figuren zijn de meeste geleerden die aan het inter nationale ruimtevaart-congres in Amster dam deelnemen. Zij plegen zich veelal be scheiden op de achtergrond te houden en hun omgeving pas verbazen als zij in een lezing verslag doen van hun laatste vorde ringen op het gebied van de ruimtevaart techniek. Vaak zijn het kamer-geleerden, die achter hun bureaus in Japan, Amerika, Frankrijk of India jarenlang aan de ver wezenlijking van een idee hebben gewerkt en nu niet zelden op eigen kosten naar Amsterdam zijn gekomen om daar vakgenoten voor hun theorie te winnen. Zo'n man wie men de wetenschappelijke diepgang niet aanziet, is ook de uitzon derlijk begaafde pas 33-jarige professor S. F. Singer, die zoals wij gisteren gemeld hebben een geheel nieuwe opvatting over de aard van de radio-actieve straling boven ons luchtruim lanceerde. Zijn betoog werd door de Russen met grote belangstel ling gevolgd en na afloop wilde prof. Kra- sovski dan ook nog veel meer van de jeug dige Amerikaan horen. Professor Singer is in Wenen geboren. Hij woont sinds enkele jaren in Amerika en doceert daar aan de universiteit van Maryland. Hij spreekt niet onverdienstelijk Nederlands. „Dat heb ik geleerd toen ik een paar weken in Scheveningen was", leg de hij uit, alsof het de gewoonste zaak van de wereld is. Interessant was ook, wat de Poolse professor J. Gadovski gistermiddag vertelde. Hij meent, dat elke ster. ge lijk de zon, een aantal planeten om zich heen heeft, waarop leven mogelijk is. Maar prof. Gadovski meent dat de planeten die niet bewoonbaar zijn, alle andere in aantal aanzienlijk overtref fen. Er zijn mogelijk hemellichamen, die dezelfde levenscondities als onze aarde hebben, maar hun aantal is zeker gering te achten. Jaarretour naar Venus? Op de voordelen van extra-energie voor ruimteraketten hebben twee Ameri kaanse onderzoekers, W. E. Moeckel en J. W. Crowley gisteren gewezen. Een van de meest ontmoedigende dingen voor de toe komstige ruimtevaarder is de lange duur van de ruimtereis. Veel tijd zal op de planeet, die het doel van de ruimtetocht is, verloren gaan met wachten totdat de aarde en de planeet weer in zodanige positie ten opzichte van elkaar staan, dat het ruimte schip met de beschikbare energie de terug reis kan aanvaarden. De beide onderzoe kers hebben nagegaan hoe de totale reis- duur verkort wordt door een kleine ver meerdering van de beschikbare energie. Een tocht heen en terug naar de planeet Venus die bij een minimum aan beschik bare energie 760 dagen duurt, kan. wan neer men slechts over een kleine energie reserve beschikt, waardoor het wachten op Venus overbodig wordt, in 400 dagen wor den volbracht. Een retourtje Mars duurt bij een minimum aan beschikbare energie 973 dagen. Iets meer kracht is voldoende om het wachten overbodig te maken, waar door men ook alweer na 400 dagen op aar de kan zijn. Deze benodigde hoeveelheden extra-energie zijn in beide gevallen slechts fracties van de totale stuwkracht. Raket naar de zon Plannen voor een raket naar de zon heeft de Amerikaan R. P. Havilland ontwikkeld. Het is gebleken, dat de aarde zich in de „atmosfeer" van deze zon bevindt. Deze atmosfeer bestaat uit geïoniseerde water stof, die in onze omgeving voorkomt met de uiterst geringe dichtheid van 400 deel tjes per kubieke centimeter. Om deze zon- atmosfeer te onderzoeken, stelde Havilland voor, een raket naar de zon te zenden. Zo'n zonraket zou uit vijf trappen moeten bestaan en slechts in het eerste gedeelte van haar baan geleid behoeven te worden. In het gebied dat voor het onderzoek van belang is, en dat zich van 15 tot 50 zon- mi.ddellijnen van de zon uitstrekt, zal het laag houden van de temperatuur in de na bijheid van de zon een van de grootste problemen vormen. Door gebruik te maken van de zonnestraling kan de zonraket in één stand worden gehouden, waardoor de voor hoge temperaturen meest gevoelige instrumenten permanent in de schaduw blijven. Havilland meent, dat de raket, die een maximale afstand van 200 miljoen kilometer vande aarde zou bereiken en ergens in de omgeving van Mercurius enige banen rond de zon zou beschrijven, met de nu beschikbare middelen kan worden ge lanceerd. Enkele sprekers, die gisteren een lezing zouden houden, lieten verstek gaan. Ande ren. onder wie prof. S. F. Singer van de universiteit van Maryland in de V.S., lneld een causerie over een ander onderwerp dan was aangekondigd. In afwijking van het programma is gisteren voorts een tweede besloten plenaire zitting van het Congres gehouden, waarna een speciale commissie opdracht kreeg, te ondei-zoeken of 't beter is het bestuurshoofdkwartier van Baden (Zwitserland) over te brengen naar een andere plaats. Het programma voor heden is eveneens gewijzigd. Dr. Wernher von Braun, die vandaag zijn reeds tweemaal uitgestelde lezing zou houden, liet door een mede-delegatielid meedelen dat hij nog niet in staat is zijn referaat uit te spreken. Dit zal later in deze week gebeuren. Het Nederlandse weerschip „Cumulus" is dinsdag in Bergen (Noorwegen) aange komen om een nieuwe bemanning van 58 man en voorraden aan boord te nemen. De aflossing is met twee vliegtuigen uit Nederland naar Bergen gevlogen. De oude bemanning is met dezelfde vliegtuigen naar huis teruggekeerd. De „Cumulus" vertrok dinsdagavond met de nieuwe bemanning naar het noor delijk deel van de Atlantische Oceaan. Een automobilist uit Mombassa reed op de weg van Nairobi naar Mombassa met een snelheid van honderd kilo meter een plotseling overstekende neushoorn'aan. Het ziet. er naar uit, dat Wernher van Braun, de bekende Amerikaanse raketex pert, die voor het internationale ruimte vaartcongres in Amsterdam naar ons land is gekomen, onverrichterzake naar Flo rida zal moeten terugkeren. De vader van de V-2 en Jupiter-C raket heeft van het congres niet meer meegemaakt dan de nogal rumoerige opening. Toen hij zich daarbij bukte om in het gedrang een pa piertje op te rapen, kreeg hij opnieuw last van een reeds genezen geachte hernia. De lezing, die Von Braun maandag zou hou den, is vandaag opnieuw uitgesteld. De kans, dat hij vrijdag of zaterdag nog het congres zal kunnen toespreken, is zeer ge ring te achten. Volgens sommige berich ten zou hij beslist zaterdag zijn lezing over de Explorer houden, maar in kringen van de delegatie der Amerikanen wordt de kans hierop gering geacht. Ook prof. Sedov ziek Naar wij vernemen ligt ook de leider van de Russische delgatie naar het negen de congres van de Internationale Astro- nautische Federatie, prof. Leonid Sedov van de Russische academie van weten schappen te Moskou, nu ziek te bed. Hij heeft een kou gevat, waarschijnlijk tijdens de boottocht der gedelegeerden van dins dagmiddag. Prof. Sedov heeft lichte koorts en de Russische dokter heeft geconsta teerd, dat hij griep heeft. DJAKARTA (ANP) Het invloedrijke nationalistische blad „Suluh Indonesia" meldt, dat boven West-Java een onbekend buitenlands vliegtuig is waargenomen. Dit bericht valt samen met een verklaring van de legercommandant in Noord-Celebes, luitenant-kolonel Rukmito, dat onlangs een vliegtuig van de opstandelingen wapens heeft afgeworpen boven de vliegvelden van Kalawiran en Tasuka, die nog steeds in handen van de opstandelingen zijn. Dit vliegtuig is naar men aanneemt, een bom menwerper van het type B-25. Volgens Rukmito is het hoogstwaarschijnlijk, dat het zijn basis in het zuidelijke deel van de Philippijnen heeft. Suluh Indonesia schrijft te hebben ver nomen, dat de vliegtuigen, die boven West- Java vliegen, hun basis hebben op de Co- cos- en Christmas-eilanden, die ten noorden van Australië liggen. In een commentaar op deze berichten beschuldigt het blad de westelijke mogend heden van „dubbelhartige politiek". Het voegt er aan toe, dat wapens in West-Java worden afgeworpen voor de Darul Islam, die onlangs een overval heeft gedaan op het Franse project voor waterkracht- werken nabij Djatiluhur, ten noorden van Bandung. Zoals wij gisteren berichtten kon het als vermist opgegeven achtjarige jon getje Fransje Schouten uit de Wou- wermanstraat in Haarlem na twee da gen en twee nachten koortsachtig zoe ken in de bossen bij Apeldoorn dins dagmorgen aan zijn ouders worden teruggegevenAan het speuringswerk namen honderden militairen, politie en burgers deel. Er werd zelfs een heli kopter ingezet om een spoor van het verdwenen knaapje te ontdekken. Toen men bijna alle hoop om het jongetje terug te vinden al had laten varen, vond een houtvester van de kroondo meinen, Fransje argeloos spelend tus sen de bosbessenstruiken. Voor alle zekerheid heeft men het knaapje ter observatie in het Juliana-ziekenhuis in Apeldoorn opgenomen. De foto laat zien hoe Fransje uit zijn bedje nieuws gierig de fotograaf opneemt, die een- plaatje van hem. komt maken. „Waar maken ze toch al die drukte om", zal hij zich misschien afgevraagd, hebben, niet beseffend hoeveel onrust en acti viteit zijn verdwijning en opsporing teweeg heeft gebracht. Een schokkende moordzaak houdt op het ogenblik het Belgische gerecht en de in ternationale politie „Interpol" bezig. Het Franse echtpaar Floch-Charbonnier, wordt ervan beschuldigd de bejaarde Brusselse juwelier Delcour, die een zaak had in de Zuidstraat bij de Beurs, op 18 augustus te hebben vermoord. Floch heeft een tijd in een kolenmijn in Charleroi ge werkt en de politie vermoedt dat hij ook betrokken is geweest bij een overval op het kantoor van die mijn. De concierge van de mijn werd opgesloten, waarop een paar gemaskerde bandieten de brandkast openbraken en een aanzienlijk bedrag roof den. Een jaar geleden maakte Floch kennis met de juwelier en diens vrouw. Hij kocht soms kleine partijen juwelen die hij waar schijnlijk in de Brusselse onderwereld sleet. Floch leek het vak zo goed te ken nen, dat hij een minder goed geslaagd, maar duur juweel tegen een hoge prijs kon verkopen. Op de dag dat Delcour werd vermoord kwamen Floch en zijn vrouw in de zaak met vier katten in een mand. Hij vertelde dat hij naar Zuid-Amerika wilde emigreren, en de dieren aan een asiel zou toevertrouwen. Waarschijnlijk niet toe vallig sprong een van de katten uit de mand en rende de trap op naar boven. Floch ging de kat achterna en kreeg aldus de kans om de woning te verkennen. De echt genote van de juwelier was echter aan wezig en het paar lijkt dat een ongeschikt ogenblik te hebben gevonden. Zij zijn klaarblijkelijk een paar uren later terug gekeerd toen mevrouw Delcour was uitge gaan. Er werd voor 15.000 gulden juwelen ge stolen. Sedert een week zoeken honderden politiemannen naar het voortvluchtige paar dat te Genval in een villa woonde. Niemand zal Roccantonio het recht ontzeggen de hele lieve dag in het zonnetje te zitten. De kleine vriendelijk heden, die de overige twee duizend bewoners van Bag- nara hem bewijzen, accepteert hij als een vorst. Het zijn hem toekomende privileges, want op zijn drieëntachtigste jaar is hij nog altijd houder van een trots record: meer dan drieduizend maal is zijn har poen trillend in een zwaard vis blijven steken. Doe het hem maar eens één keer na. Hij jaagt allang niet meer op de struikrover van de zee. maar zijn belangstelling in de visserij, waarvan de welvaart van deze gemeenschap aan de zuidkust van Calabrië' af hangt, is onverminderd. Soms helpt men hem wel eens een van de wachttorens op en dan staat hij naast de officiële uit kijk. een jöngè kerel in ver gelijking met hem. Zijn nog scherpe ogen turen gespannen over het ondiepe water vlak voor de rotsen en menigmaal ontdekt: hij de dicht aan de oppervlakte zwemmende zwaardvis het eerst. Men gun1 hem zijn triomf, omdat hij Roccantonio. de recordhouder is en omdat hij tot voor kort verscheidene goede harpoe niers heeft opgeleid. De jacht, op deze uiterst ge vaarlijke prooi wordt, behalve in Bagnara, slechts voor de kust van Florida systematisch uitgeoefend, wat niet wil zeg gen, dat zwaardvissen nergens anders voorkomen. De Middel landse Zee, bijvoorbeeld, is er vol van. Nergens echter zwemt de vis zo hoog in het water, dat de vangst op enigszins Enkele duizenden Italianen, die aan de zuidkust van Calabrië wonen, bestaan van de vangst van zwaardvissen. Het is een bedrijf, dat uiterst gevaarlijke kanten kan hebben voor degenen, die het beoefenen en de winsten zijn lang niet in overeenstem ming met de enorme risico's. grote schaal lonend kan worden gemaakt. Normaal wordt de zwaard vis in een lengte van ongeveer anderhalve meter aangetrof fen, maar hij kan uitgroeien tot viereneenhalve meter toe een monster om een paar zwemslagen voor opzij te gaan. Of dat voldoende helpt, moet worden betwijfeld, want zijn snelheid is zeer groot en zijn zwaard, het verharde verlengstuk van zijn boven kaak, is krachtig genoeg om een walvis een dodelijke wond toe te brengen. Of wil men een andere vergelijking: krachtig genoeg om een van de kleine ontri, zoals de vis- sersbootjes heten, te door boren en tot zinken te brengen. „Zo'n ongeluk is me een paar keer overkomen", zegt Roccantonio. die een sigaar uit Olanda niet blijkt te ver smaden. „Wanneer de har poen niet goed gericht is en slechts een oppervlakkige vleeswond toebrengt, kan een zwaardvis woedend worden en de boot aanvallen. Nee, ik had 'm die keren niet gemist hoewel me dat toch ook wel overkomen is", voegt hij er bescheiden aan toe. „Laat 'ns kijken, het is misschien een jaar of veertig geleden, dat ik voor het laatst in het water heb gelegen. Het is een raar gezicht, wanneer zo'n kanjer van een zwaard plot seling door de bodem komt steken. Maar veel tijd om erover na te denken heb je niet. We werden met z'n vij ven de zee ingeslingerd. Ge lukkig konden we gauw door andere boten worden opge pikt". „En de zwaardvis?" „Die hadden we toch. Hij kon niet snel genoeg los komen en de volgende har poen was wel raak". De bewoners van de rotsige kust van Bagnara vormen een van de merkwaardigste coö peraties, die er bestaan. De levensomstandigheden van de gehele bevolking hangen vol ledig af van deze visvangst met zijn enorme risico's. Het valt daarom gemakkelijk te begrijpen, dat een goede har poenier zijn gewicht in goud waard is. Er zijn er niet al te veel, vandaar dat zij in hoog aanzien staan en billijkheids halve een wat hoger percen tage van de opbrengst krijgen dan de rest. Hij bereikt echter niets zon der de efficiënte samenwer king van de hele organisatie. Langs de tien kilometer kust strook staan op geregelde af standen van ruwe steenblok ken opgebouwde wachttorens, vedettas, die overdag in het seizoen steeds bemand zijn. Wanneer de uitkijk een zwaardvis ziet, zwaait hij met een witte lap naar een van de dicht bij hem in de buurt zijn de faleri, dat zijn de mannen, die op circa twee meter hoogte boven de bodem van het wan kele bootje aan een mast han- zijn. Zijn taak is het de roeiers naar de gesignaleerde plaats te dirigeren. En daarbij komt het er opaan zo snel mogelijk het water te bereiken waar de prooi is waargenomen. Dan volgt de dramatische ontknoping. Ik moet erkennen half teleurgesteld te zijn ge weest deze fase slechts van veraf te kunnen meemaken. Half opgelucht ook: toen men mij vertelde, dat alle zes vis sers aan boord hun speciale taak hadden en dat er beslist niemand meer bij kon, zei ik „jammer", hoewel ik het niet helemaal meende. Vanaf de vedetta is het echter al op windend genoeg. Ik zie de harpoenier, zijn wapen hoog boven zijn hoofd, als een Grieks standbeeld op de voor- punt van de boot staan. Fors en gelijkmatig slaan de rie men in het water. Zij naderen en zowel de uitkijk als ik hangen over de borstwering en staren naar de plek waar de grote vis zich gracieus be weegt. Daar schiet de hand. die de harpoen omklemt, uit en als een flits giert het wa pen door de lucht. Raak! De geweldige staart slaat schuin uit het water en dan schiet de zwaardvis instinctief weg. De roeiers hebben de grootste moeite zijn wilde bewegingen te volgen en intussen haalt de harpoenier genadeloos de lijn binnen, steeds verder. De worp is best geweest, want de spartelende slagen van de zwaardvis verslappen. En spoedig gaat het op de wal aan, waar de vangst met ge juich wordt begroet. Vijf zeemonsters zijn hel strandje op getrokken, de buit van één dag. „Is dat nogal wat?" vraag ik. „Het kan er mee door", zegt Roccantonio. „We hebben ook wel eens dagen van twee of drie dat is veel te weinig. Maar ik kan me ook herinne ren, dat we er op een dag vijf tien vingen. We hebben er die avond een extra glas wijn op gedronken". Vijftien zwaardvissen met een gemiddeld gewicht van zo'n tachtig pond, inderdaad dat moet een gouden vangst zijn geweest. Het vlees van deze vissen wordt door fijn proevers zeer gewaardeerd „veel lekkerder dan tonijn", beweert de oude harpoenier met nadruk. Ik kan het niet vergelijken en knik dus maar. „Ik heb u verteld, dat ik ook niet altijd raak heb ge worpen". babbelt de praat grage recordhouder. „Zo'n en kele keer nemen ze je dat niet kwalijk, maar het moet je toch niet te vaak overkomen. Dan ben je weg. Je valt ineens van je voetstuk en geloof me, je medebewoners tolereren je nog maar nauwelijks. O, ik heb er wat voorbeelden van gezien. Kerels, die er nooit meer in konden komen zenuwachtig natuurlijk. Ja, het is tragisch. Ze kunnen beter verhuizen en als ze toch blijven, hebben ze geen leven meer. Zelfs hun vrouwen dur ven bijna geen voet meer buiten de deur te zetten, zo hard is men voor een ongeluk kige harpoenier". J. J. F. Remming Erudiet Als ik het zo zeggen mag, en waarom zou ik het niet, ik vind. vaak. leuke licht puntjes op mijn weg door het leven. Eén daarvan is wel dat ik dezer dagen, blade rend in een encyclopedie, achter mijn naam de vermelding las dat ik een erudiet man ben. Dat vind. ik nou leuk. Kijk es, zo'n boekwerk is fraai uitgegeven, in zware stempelbanden gebonden, kortom het blijft enige tientallen jaren zijn waarde houden, al was het alleen maar om in je boeken kast te zetten en er dan door een fotograaf een foto van te laten maken, waar jezelf ook op komt natuurlijk, met die boeken ter hoogte van de plek waar verondersteld wordt dat je verstand zou kunnen zetelen. Er is dus iemand geweest die dat van mij geschreven heeft. Nou weet ik niet precies de juiste de finitie van het woord „erudiet"; zo onge- véér wél natuurlijk, maar precies, néé. Ik ga het opzoekenEen ogenblik. Ik heb het. Ik bloos er warempeltjes van. Ik heb het hier naast me liggen, zo'n handig boekske, voor school en kantoor, waar je je herinnering, mócht die al door een tikkie kalk geleden hebben, uit kunt opfrissen. Het staat er, zwart op wit. Ik. had gedacht dat het zou zijn: zó maar een beetje niet-al-te-alledaags-verstandig. Bè- jegèk!? Ik zal het voorlezen: „ERUDIET.- (L erudilis, verudire van ruwheid ont doen, onderrichten"). Maar dat is nog niks, want nu komt hel, pas: „I bn. ge leerd, m.et grote algemene ontwikkeling". En dan: II geleerde". Ik moet daar wel een ogenblikkie over nadenken. Dat „met grote algemene ont wikkeling",, och, daar kom je wel over heen. Als je enige decenniën belangstel ling hebt getoond voor artikelen in kran ten, tijdschriften en boeken, dan steek je daar op de duur wel zó veel van op, dat je een tenminste behoorlijke algemene ontwikkeling krijgt. Maar geléérd? Nou moet ik es even nagaan. Ik her inner me uit m'n jeugd, in een school boekje gelezen te hebben bijvoorbeeld.: Zeventien zoveel. Pichegru en Daendels rukken ons land binnen. - Al sla je me dood, weet ik niet wie dat waren. En het moet toch wel belangrijk geweest zijn. Kijk es, als je een land binnen „gaat" of „reist" of „fietst", dan zit daar niks bij zonders achter, maar als je gaat „rukken" dan sta je blijkbaar, voor je 't weet, in een geschiedenisboekje m.et een jaartal voor je naam. En toch heb ik m'n leven lang nagelaten es op te slaan waaróm, ze binnengerukt zijn en wat we daarmee zijn opgeschoten- Dan was er nóg iets, ook uit de vroege middeleeuwen. Twaalfhonderd zoveel: MAGNA CHARTA. Dat had iets te maken met edelen in Engeland, ,maar toch, om er nou zoveel van te vertellen dat je van m,e kunt zeggen: Gunst, wat knap!!Nee! En dan vind ik ook nog, in een verdoe zeld kronkeltje, iets wat me redde van een zeker onvoldoende voor geschiedenis. Ik zie hem. nóg voor de klas, mijn erudiet uil die dagen. Ik hoor het nóg vallenhet jaartal', kort en onverbiddelijk: 1565 Verbond der Edelen. Mijn antwoord knalde terug als een smash bij een wereldtennis- toernooi- Het werd prompt geaccepteerd, maar als de erudiet me had gevraagd eens iets te „ver tellen" over dat verbond, néé, Ik zou met m n toen nog volledig aanwezige mond vol-tanden gestaan hebben. En zo zijn er nog heel veel dingen waar ik tittel nog jota van weet, hetgeen een zekere aardige meneer toch niet belette om ook mij een „erudiet" te noemen Ik blijf hem. dankbaar, ook uit naam van m'n nageslacht. Jan van Ees P.S. „Tittel" van het Latijnse „titulum", stip. „Jota" Griekse vorm van het Hebreeuw se „Jod", voorgesteld door de letter i. Zou ik nu tóch. DAMASCUS (AFP) De treinverbin ding tussen de Verenigde Arabische Repu bliek en Libanon, die bij het uitbreken van de ongeregeldheden in Libanon was verbroken, is maandag hervat. De eerste goederentrein uit Beiroet is in de Syri sche hoofdstad aangekomen. Voorts is overeengekomen, dat door Jordanië inge voerde goederen, die in de Syrische haven Attakia aankomen, over de Hedjas-spoor lijn naar Amman vervoerd zullen worden. (UP) Een andere hoopvolle reactie op de Arabische resolutie kwam van de zijde van Libanese industriëlen. Zij kon digden aan dat een ..werkgeversstaking", die zii maandag hadden willen beginnen uit protest tegen de voortdimende span- nin<*pn en wanorde door terroristen, was afgelast. De vice-voorzitter van hef comité van industriëlen. Kamal Jabr, zeide nw dp sta king was af^plagt Werk van de nieuwe president Foead Sjehab zou bemoeilijken. De naam van dit in Nederland niet zeer populaire bolgewas dat n.b. tot de lelie-achtigen behoort, toont een taal verschijnsel dat men ook in enige an dere Nederlandse woorden aantreft.: de overgang in het begin van een woord van kl tot kn. Zo is naast het woord knuppel de geslachtsnaam Kluppel blij ven bestaan; zo heeft het Duits het woord Knauel naast het Nederlandse kluwen. In het Middelnederlands heet te de plant dan ook kloflook en die vorm brengt ons op het spoor van de oorsprong. Het woord klof hangt, even als kloof en kluif, samen met het werk woord klieven: splijten. Knoflook be tekent dus eigenlijk gespleten look. De etymologie van het woord look is onzeker. Men brengt het wel in ver band met het Griekse woord lugos dat: buigzame tak betekent en waarmee ons woord lok: haarkrul verwant is. Eigenlijk zou look dan zijn: de nog niet ^ontplooide plant.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3