Horen en zien Wethouderskeuze wordt door diverse factoren beïnvloed Chefarine CHINEZENWIJK Agenda voor Haarlem Het avontuur van Joef en Brum Directeur van Ammerstolse spaarbank begon „in het klein" Kort en bondig Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijnen! 4 radio televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Braaf en oud Wonderkind verloor zijn record De radio geeft donderdag T elevisieprogr anima Tien Haagse dominees tegen Osborn-meetings Poiitieinspecteur praatte inbrekers van het dak Hervatting van het Duits- Nederlandse overleg Geautoriseerde bewerking uit het Amerikaans door E. Veegens-Latorf DOOR LIN YU TANG Oorspronkelijke titel „Chinatown Family" Max Tailleur heeft succes op de Antillen WOENSDAG 27 AUGUSTUS 19 5 8 XJXriXX""' vXv-y: -x xi-x-x- "x \V' x U'' De serie Engelse filmprogramma's van de dinsdagavond werd gisteren onderbro ken. Een Duitse speelfilm kwam aan bod „De wedloop met het geluk", met goede bekenden van 't publiek als Paula Wessely Attila Hörbiger en Willy Forst. Dat zegt wel wat omtrent de leeftijd van de film, die klaarblijkelijk niet zo jong, maar wel braaf was. Dat moet ook wel, want ze was voor alle leeftijden. Vooraf kregen we een Frans filmpje over Madagascar, vooral actueel omdat de grote en lange gene raal De Gaulle er pas op visite was ge weest. Wij nu ook. Beeldschermer NEW YORK (UPI) Het Amerikaanse wonderkind Robert Strom is zijn record kwijt als grootste winnaar in een tv-quiz. Robert had met beantwoording van weten schappelijke vragen 242.500 dollar gewon nen. Teddy Nadler, een ambtenaar die zijn baantje van zeventig dollar per week opgaf om zijn volle tijd aan de quiz te kunnen wijden, is maandagavond tot 252,000 dollar gevorderd. Nadler, die achtenveertig is, verslaat reeds vele weken lang de ene tegenstander na de ander, bij de beant woording van allerlei vragen. Hij heeft een waarlijk encyclopedische kennis en geheu gen. Hij is van plan bij elke nieuwe quiz zijn kansen te wagen. Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderenI De kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren regelmatig groter geworden. Ge leerden hebben vastgesteld waar en hoe pijn ontstaat en zij hebben geleerd pijn te metenDaarna hebben zij kans gezien de werking van één der oudste pijnbestrijders belangrijk te versterken door toevoeging van nieuw ontdekte mid delen. Deze combinatie werkt bij pijnen en ook bij griep beter dan elk middel afzonderlijk. Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chelaroz. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Water standen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters 11.00 Tussen de wal en het schip, caus. 11.15 Sopr. en piano. 11.45 Albert Schweit zer over de huidige stand van zaken in zijn zie kenhuis, caus. 12.00 Amus.muziek. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.50 Ons redelijk ver langen, caus. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Amus.muziek. 13.55 Beursber. 14.00 Tenor en piano. 14.30 Gram. 14.45 Accord.muz. 15.00 Gram. 15.30 Voordr. 15.50 Cabaret. 18.35 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Ritm. muziek. 18.00 Nieuws 18.15 Theaterork. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Promenade-ork. 19.40 Pia norecital. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio-philh. ork. en soliste. (In de pauze: plm. 21.00—21.30 De taak en het wezen der litteratuurkritiek, causerie.). 22.20 Act. 22.35 Lichte muz. 22.50 Sportact. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen van New York. 23.1624.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00-24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvr. NCRV: 10.00 Gram. 10.03 Idem. 10.30 Mor gendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.35 Land- en tuinbouwmeded. 12.38 Franse chansons. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Mezzo-sopraan en piano. 13.40 Gram. NCRV. 14,00 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gitaar en viool. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Sopr., klari net en piano. 17.00 Nederlandse specialiteiten, klankb. voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beurs ber. 17.45 Gram. 17.55 Harmonie-ork. 18.15 Friese uitz. 18.30 Verz.progr. 19.00 Nieuws en weerber 19.10 Gram. 19.30 Gevar. muziek. 19.50 Pol. caus.: A.R. 20.00 Radiokrant. 20.20 Muzikale hoogtepun ten. 21.15 Het Midden-Oosten, kruitvat van de wereld, rep. 21.30 Koorzang. 22.00 Periodieken- parade. 22.10 Orgelconc. 22.40 Gram. 22.45 Avond- overdenking. 23.00 Nieuws en SOS-ber. 23.15— 24.00 Gram. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 Idem 15.00 Kamerork. en soliste. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.30 Gram. (Om 17.00 Sportrep.). 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.15 en 17.30 Idem. 17.35 Instr. kwart. 17.45 Gram. 13.15 Vlaamse liederen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 20.00 Caus. 20.10 Symf.orkest. koren en sol. 21.15 Verz.progr. 22.00 Nieuws. 22.15 Gram. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Journaal en weeroverz. VPRO: 20.20 Spaanse dansen. 20.35 Filmfragmenten. 20.55 Zang en piano. 21.10 Documentair programma. Dinsdag 2 september 1958 zal een be langrijke dag worden voor de gemeente besturen. Op die dag zullen de wethouders worden gekozen. De wethoudersverkiezin- gen zijn voor ons aanleiding een zeer be knopte beschouwing te wijden aan de po sitie van de wethouders. Deze materie is in de gemeentewet geregeld. Deze wet geeft allereerst enkele regels aangaande het. aantal wethouders. Dit aan tal is niet voor alle gemeenten gelijk. Het inwonertal speelt daarbij een rol. Een ge meente van niet meer dan 20.000 inwoners heeft twee wethouders. Een gemeente van meer dan 20.000 doch niet meer dan 100.000 inwoners heeft afhankelijk van het in zicht van de gemeenteraad drie of vier wethouders. In gemeenten van meer den 100.000 inwonersh zijn naar goedvinden van de gemeentertaad vier. vijf of zes wet houders. Van deze regelen mag de gemeenteraad onder goedkeuring van Gedeputeerde Sta ten afwijken met dien verstande, dat er nooit minder dan twee wethouders mogen zijn. De vereiste goedkeuring van Gedepu teerde Staten vormt een zekere rem tegen afwijkingen, waarvoor geen goede rede nen aanwezig zijn. Zo weigerden Gedepu teerde Staten van Gelderland hun goed keuring te hechten aan een door de ge meenteraad van Bèrgh gewenste uitbrei ding van het aantal wethouders tot drie. De gemeente Bergh telde 14.000 inwoners en zou dus normaliter twee wethouders moeten hebben. Voor de uitbreiding van het aantal wethouders had de gemeente raad als motief aangevoerd, dat de ge meente Bergh in drie zeer gescheiden be langengemeenschappen verdeeld was. Deze gemeenschappen verschilden in politiek en maatschappelijk opzicht zo zeer, dat de gemeenteraad het wenselijk achtte, dat elk van die groeperingen vertegenwoordigd zou zijn in het college van Burgemeester en Wethouders. Beperkte keuze De keuze van wethouders is beperkt tot de leden van de gemeenteraad. Een tot wethouder gekozene blijft lid van de ge meenteraad en brengt als zodanig ook zijn stem uit in de raadsvergadering. De be trekkingen, die voor de raadsleden ver boden zijn, mogen dus evenmin door de wethouders worden bekleed. Bovendien zijn er nog een aantal betrekkingen, welke niet met het wethouderschap mogen wor den gecombineerd, te weten: a. lid van de rechterlijke macht, voor het leven be noemd, met uitzondering van de betrek king van raadsheer- en rechter-plaatsver- vanger; b. ambtenaar van het openbaar ministerie; c. ambtenaar, door het provin ciaal bestuur aangesteld. De wethouders worden gekozen door de gemeenteraad in zijn nieuwe samenstel ling. In de maanden, gelegen tussen de verkiezingen van de gemeenteraad en die van de wethouders, plegen de raadsfracties te onderhandelen over de verdeling van de wethouderszetels. Dit overleg geschiedt uit de aard der zaak binnenskamers Over het algemeen streeft men er naar de poli tieke samenstelling van de gemeenteraad te laten weerspiegelen in het college van Burgemeester en Wethouders. Daarbii speelt ook de politieke en godsdienstige in stelling van de Burgemeester een rol. De Burgemeester is lid van het college van Burgemeester en Wethouders en heeft vooral in kleine gemeenten vaak een over wegende invloed. Een en ander krijgt ex tra betekenis, wanneer er tijdens de af gelopen zittingsperiode van de wethouders een nieuwe Burgemeester is benoemd, wiens politieke en godsdienstige gezind heid afwijkt van die van zijn ambtsvoor ganger. De grootte der raadsfracties vormt ech ter niet de enige maatstaf voor de ver deling der wethouderszetels. De fracties zullen ook voldoende bekwame en ge schikte leden moeten hebben, die bereid zijn hun tijd en werkkracht aan het wet houderschap te geven. Hieraan wordt niet altijd genoeg aandacht besteed bij de samenstelling der kandidatenlijsten voor het raadslidmaatschap. Zo moest enkele jaren geleden een nieuwe Haagse wet houder worden benoemd ter voorziening in een vacature, ontstaan door het aftreden van één van de twee wethouders uit de Katholieke Volkspartij. De uit negen leden bestaande K.V.P.-fractie kon toen geen nieuwe aanvaardbare wethouder opleve ren. die bereid en in staat was de porte feuille over te nemen. Het gevolg was, dat ir. Van Lissa Nessel tot wethouder werd gekozen, ofschoon hij slechts een één- mansfractie vormde van de toenmalige Katholieke Nationale Partij. De bekwaam heid gaf bij deze benoeming de doorslag. Vooral in de grote steden, waar met een juiste vervulling van het wethouderschap een dagtaak gemoeid is, wordt het steeds moeilijker mensen te vinden, die de nodige bekwaamheid bezitten en tevens bereid zijn hun werkkring op te geven voor een wisselvallige wethoudersloopbaan. In de loop der jaren is herhaaldelijk de vraag gerezen, of de moeilijkheid niet opgelost zou kunnen worden, indien ook personen buiten de raad tot wethouder benoemd zouden mogen worden. Het denkbeeld werd door een Eerste Kamerlid naar voren gebracht bij de her ziening van de Gemeentewet, welke in 1931 tot stand kwam. Naar diens gevoelen was de bepaling, dat de wethouders uit de raadsleden benoemd moesten worden, niet meer van deze tijd. Hij was van mening, dat niet altijd in de raad de geschikte per sonen zijn te vinden voor de wethouders- functie, welke zo zeer in omvang en be tekenis is toegenomen. Andere leden van de Eerste Kamer konden zich hiermede niet verenigen. Naar hun oordeel zou het karakter van het gemeentelijk bestuur door bedoelde wijziging in de benoeming van wethouders geheel veranderen. De minister van Binnenlandse Zaken deelde deze laatste opvatting. In de praktijk is de noodzakelijkheid van bedoelde wijziging ook niet gebleken; steeds zijn in de raad personen te vinden geweest, bekwaam en geschikt om, met medewerking van de ambtenaren, het wethouderschap op zich te nemen, aldus de minister. Intussen is bij de huidige omvang der gemeentelijke bemoeienissen het accent steeds meer op de ambtenaren komen te liggen. Het volgen van een eigen zelf standig bestuursbeleid vergt van een wet houder zeer veel kennis en tijd. Wanneer het een of het ander ontbreekt, blijft er niet veel meer dan een representatieve taak voor de wethouder over. Ontslag In 1948 verkreeg de gemeenteraad de bevoegdheid aan een wethouder ontslag te verlenen, wanneer deze het vertrouwen van de raad verloren had. Bij het maken van deze nieuwe bepaling is de wetgever uitgegaan van de gedachte, dat de positie der wethouders gebaseerd dient te zijn op het vertrouwen van de raad Daarom moest tussentijds ontslag van de wethouders mo gelijk gemaakt worden, indien deze opge houden hebben dit vertrouwen te genieten. Van deze nieuwe bepaling heeft men niet veel plezier beleefd. Zij werd maar al te lichtvaardig toegepast Ten einde nu zo veel mogelijk te voor komen. dat aan een wethouder anders dan om klemmende redenen en in het belang der gemeente het vertrouwen zou worden opgézegd, stelde de regering in 1956 voor de bepaling aan te vullen met enige nor men. waaraan bij de opzegging van het vertrouwen zou moeten worden voldaan. Het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer op de ontworpen aanvulling was vernietigend. Verscheidene Kamerleden zagen liever ronduit erkend, dat in 1948 de voornaamste bedoeling van dé ontslagbevoegdheid was, de mogelijkheid te scheppen om commu nistische wethouders te ontslaan. Behalve in Finsterwolde, waar nog een communis tische raadsmeerderheid zetelt, zijn thans nergens zulke wethouders meer, waarmede het voornaamste argument, dat in 1948 tot aanvulling van de Gemeentewet leidde, verdwenen is. Aangezien nu gebleken is aldus deze Kamerleden dat de ont slagbevoegdheid aanleiding heeft gegeven tot menig onverkwikkelijk conflict in dorpsgemeenteraden, kan zij beter geheel verdwijnen. Op 1 december 1956 werd het wetsont werp tot beperking van de ontslagbe voegdheid door de regering ingetrokken onder mededeling, dat het de voorkeur verdient het onderhavige vraagstuk te be trekken in de komende algehele herziening van de Gemeentewet. Tot zo lang zal een wethouder dus ontslagen kunnen worden, als hij medewerkt aan een bestuursdaad, welke niet in goede aarde valt bij de ge meenteraad. Zo werden in 1957 de twee wethouders van de gemeente Geulle aan de dijk gezet wegens een woningtoewijzing, waarmede de gemeenteraad het niet eens was. Mr. C. A. baron Bentinck De navolgende predikanten van de Ge reformeerde Kerken van Den Haag-West en -Oost, B. Rietveld, Joh. Meynen, J. C. J. Kuiper, S. Eringa, B. J. A. Streefkerk, J. Kremer, J. H. Baas, C. Gilhuis, K. Wel bedacht en P. de Bruyn, hebben de onder staande verklaring uitgegeven: „De ondergetekenden, de predikanten van de Gereformeerde Kerken van Den Haag-West en -Oost (voor zover niet met vakantie afwezig of onbereikbaar op het tijdstip van het opstellen van deze verkla ring) diep geschokt door de onschrif tuurlijke redeneringen in de Obsborn- meetings van deze week op het Malieveld in Den Haag en niet minder door de han delingen op deze redeneringen gegrond, verklaren, als dienaars van het Evange lie, zich volledig te distanciëren van deze woorden en praktijken, die naar hun me ning geen enkele basis vinden in de Heili ge Schrift en wensen allen voor wie zij verantwoordelijk zijn, ernstig te waar schuwen tegen de verkeerde invloed, die van deze meetings moet uitgaan". Joef en Brum dobberden zo rustig en wel verder met hun bootje en het zag er naar uit, of er niets schokkends zou gebeuren. Maar toen.... toen kwam de wesp.... Brum hoorde iets zoemen om zijn hoofd; en toen hij omkeek, zag hij, dat het een grote wesp was, die in kringen om hem heen gonsde. „Ga weg, akelig beest!" riep Brum, want hij had een hekel aan wespen. En hij probeerde het insect weg te jagen. 2526 Voor de rechtbank te Rotterdam heeft, zoals gisteren reeds kort werd bericht, de 60-jarige directeur D. H. van de Spaar bank te Ammerstol terechtgestaan, die zich in tien jaar tijds door verduistering, op lichting en valsheid in geschrifte ongeveer 300.000.- had toegeëigend. De officier van Justitie eiste tegen hem vier jaar gevan genisstraf. Uit het verhoor bleek, dat alles heel klein begonnen was, namelijk door kleine bedragen uit de kas te nemen. In 1934, toen H. nog hoofdonderwijzer was, begon hij een praktijk als accountant. Hij was in dat jaar ook directeur van de Ammer stolse spaarbank geworden, maar dit werk was voornamelijk „pro deo". De verschil lende kassen ging hij toen vermengen. In 1947 werd hij voor de keuze gesteld of zijn ambt als hoofdonderwijzer of zijn andere werkzaamheden te laten schieten. Hij koos het eerste. In die tijd zouden de kastekor ten nog aan te vullen zijn geweest, maar toen hij zijn vaste salaris moest missen, werden de knoeierijen groter. Controle was er niet. De commissarissen van de Am- merstolsche spaarbank verlieten zich ge heel op de verdachte. Bij de Nederlandse spaarbankbond wilde men zich niet aan sluiten. Zowel de officier als de verdediger had den critiek op de belastingdienst in Gou da. „Als van die zijde was ingegrepen zou alles veel eerder zijn uitgekomen", aldus de officier. Vóór 1952 kreeg H. steeds aan maningen en dwangbevelen. Toen hij ten slotte geen aangiftebiljetten meer invul de, sloeg men herq ambtshalve aan. Vijf jaar lang heeft dit geduurd, zonder dat er een onderzoek door de belastingen werd ingesteld. Verdachte was „de"financiële deskun dige in Ammerstol, een gemeente van dui zend zielen, voornamelijk arbeiders en kleine middenstanders. Onder de gedu peerde spaarders zijn vele tragische ge vallen. Gistermorgen ontdekten de rector en de concierge van een lyceum in De Bilt, dat er inbrekers in het gebouw waren. Het ble ken twee jongelieden te zijn, die naar het dak vluchtten. De rector waarschuwde de politie, die rondom het gebouw een cordon vormde. De beide inbrekers braken leistenen van het dak los en begonnen de politieagenten en ook het toegestroomde publiek daar mee te bekogelen. De inspecteur van poli tie mr. dr. F. Brink sprak daarop de bei de inbrekers toe. Het moet wel een woord van hart tot hart zijn geweest, want als bij toverslag veranderde de houding van het tweetal. Zij gaven zich gedwee over. Een werd door het dakraam naar binnen gehaald, de andere liet zich langs een bal kon naar beneden zakken. Beiden bleken goede bekenden van de politie te zijn. Zij worden nu onderhouden over andere in braken in de streek, waaraan zij vermoe delijk deel hebben gehad. Hoewel een oproep is gedaan aan allen die een boekje van de Ammerstolse spaar bank hebben, dit aan de rijkspolitie te stu ren, heeft niet iedereen daar gehoor aan gegeven. Zodoende heeft men niet alles meer kunnen nagaan, want de boekhou ding was deels incompleet, deels gefin geerd". De verdachte gaf alles toe. Ook dat hij per jaar zo'n 43.000.- voor zichzelf ge bruikte, hoewel zijn brutö inkomen ge middeld 20.000.- bedroeg. „U leefde ver boven uw stand", zei de president. „Ieder jaar kocht u een duur dere auto. En tenslotte leefde u op een vulkaan en om „de dag des oordeels" uit te stellen ging u oplichtingen plegen en in de staatsloterij spelen". Een ziekenfonds in Den Haag, waar voor H. de contributie liet innen, maar niet afdroeg, rook tenslotte lont. H. ging toen naar de politie en bekende, dat hij ongeveer een ton had verduisterd. Hij zou toen niet geweten hebben, dat het veel meer was. De verdediger, mr.J. van Meurs, schet ste de verdachte als een man, die uit een eenvoudig gezin kwam en „hogerop" wil de komen. Hij wilde altijd „de grote man" zijn. In Ammerstol liep hij rond in een lange zwarte jas en bolhoed. Hij woon de in het duurste huis van Schoonhoven. Maar altijd heeft hij hard gewerkt, vaak veertien uur per dag. Het leven van deze man is triest geweest. Pleiter vroeg de rechtbank alles tegen elkaar af te wegen. De rechtbank zal op 9 september uitspraak doen. Het overleg tussen Nederland en de Westduitse bondsrepubliek zal in de ko mende herfst worden voortgezet, zo is te Bonn bekendgeworden. Van Duitse zijde heeft men opnieuw verklaard dat men met de Nederlandse regering ondanks de bestaande tegenstellingen tot een complete overeenkomst wil komen. Het overleg tussen beide landen zal op nieuw geschieden via delegaties, geleid door vooraanstaande ambtenaren van de wederzijdse ministeries van Buitenlandse Zaken. Tot dusverre waren de thans tot ambassadeur te Parijs benoemde mr. Beyen en de Westduitse hoogleraar prof. Kaufmann de leiders van de delegaties. Zij zullen beiden ditmaal niet meer in het stuk voorkomen. Van Nederlandse zijde is bij het laatste onderhoud tussen de ministers Luns en Von Brentano in Den Haag grote nadruk gelegd op de schadevergoeding door West- Duitsland, te geven aan de Nederlandse Nazi-slachtoffers. Van Duitse kant wijst men er op dat een nieuwe financiële ver plichting moeilijkheden zal veroorzaken met de begrotingscommissie van de Bondsdag en dat in het algemeen finan ciële aderlatingen thans ongelegen komen. Mag men Bonner kringen geloven, dan zal Nederland voorts tijdens het overleg met nieuwe plannen komen terzake van de op lossing van de Eems-Dollard kwestie. WILLEMSTAD Max Tailleur heeft op Curaqao zijn première gegeven in de socië teit „Asciento" van de oliemaatschappij, de C.P.I.M. Het is een groot succes geworden. Het meest typerende van zijn optreden was, dat 't behalve een uitbundige lach ook een stille weemoed opwekte, althans bij vele van de geboren en getogen Amsterdam mers, die op Curasao wonen. Max Tailleur heeft op die eerste avond de Amsterdam se humor weer ten volle laten horen. Alle voorstellingen op Curagao zijn uit verkocht. Voor de voorstelling op Aruba waren binnen dertig minuten alle kaar ten weg. De extra stadsvoorstelling op Cu rasao in hotel „El Curagao Intercontinen tal" ondervond zo'n belangstelling wat de kaartverkoop betreft, dat mensen in wan hoop Max Tailleur 's morgens om half zeven uit zijn bed belden in de hoop van hem nog een kaart te kunnen kopen. 22. „Net als altijd", antwoordde de Oude Tuck met een zwakke stem. De kat keek op van zijn ligplaats op de borst van de Oude Tuck en de oude man streelde hem. Het is een goed dier. Hij houdt de oude man warm". Toen de Oude Tuck zei „net als altijd" klonk het als of hij een eeuwigheid had geleefd. „Oud-oom, wat doet u de hele dag?" „Wat ik doe? Mijn zoon, ik denk." „Oud-oom, vindt u het niet naar om hier helemaal alleen te wonen en bent u niet bang?" „Waarvoor zou ik bang moeten zijn? Dit is een heerlijk plekje." Hij klopte tegen het houten schot. „Ik ben zo dicht bij de hemel als maar mogelijk is. De Westerse Koningin Moeder van de Hemel is hier vlak bij en Kwan Yu zit naast haar". Kwan Yu was de God van de Oorlog, het symbool van de krijgsman uit de Chinese geschiedenis, beschermer van de rechtvaardi gen en tuchtiger van de valsen en laaghartigen. Toen de Oude Tuck zijn geld had weggegeven en zich had te ruggetrokken, was het zijn wens geweest om deze ka mer te bewonen omdat hij een groot bewonderaar van Kwan Yu was en de Ng-vereniging had het gezin, dat er woonde, gevraagd het vertrek voor hem te ontrui men. „Is het waar, dat u een troep Chinezen uit het westen hebt geleid?" Tom was nu niet bang meer. „Ja, dat is zo, in mijn jonge jaren". „Echt waar? Maar het is duizenden mijlen". „Zoon, toen werd de Union Pacific aangelegd. Wij hadden vrij rijden". De oude man, die plotseling echt lachte, scheen tot leven te komen. „Had u vrij rijden?" „Ja. Wie geld heeft, betaalt voor zijn kaartjes en wie geen geld heeft, rijdt toch. Dat waren vrolijke tijden wij sliepen in het hooi en je keek van onder de paar- denbuiken op naar de sterrenhemel". „Hebt u bij paarden geslapen, oud-oom? Trapten zij u niet?" „O nee. Paarden zijn goede dieren. Het zijn je vrien den en zij slapen nooit. Als je meer ruimte wilt hebben duw je hun poten opzij en dan gaan zij voor je uit de weg. Ik heb wel geslapen met een arm om een paar denpoot en het paard durfde zich niet te bewegen uit angst om mij te bezeren. Paarden zijn je vrienden, mijn zoon. Ja, dat waren grote dagen". Toms hart was van bewondering vervuld. De Oude Tuck begon aan Tom Fong Sr. naar zijn fa milie te vragen. „Het enige waar ik spijt van heb is, dat ik geen zoon heb zoals jij. Dat komt ervan als je niet jong trouwt. Als je een vuur aanmaakt, wil je dat het blijft branden en je moet een nieuwe stam vlam laten vatten voordat degeen, die brandt, uitdooft. Ach Tom, je bent gelukkig met zo'n flinke jonge zoon". Zich tot Tom wendend, zei hij „Mijn zoon, je moet een liefhebbende zoon voor je vader zijn en de naam Fong voortdragen. Dit is een groot land. Jij en ik en je vader zijn allen gasten van dit land. Je vindt het hier prettig, is het niet?" „En of. Ik zie zoveel nieuws". „Ja, het is een groot land en het is een voorrecht voor je om hier te zijn en van alles te leren". Dit verbaasde Tom. „Oud-oom meent u dat heus? Hebben zij u niet half doodgeslagen?" „Ja. Maar zij hebben me niet dood gekregen, zie je" De Oude Tuck lachte. „Zie je mijn zoon, jij bent. jong. Je kunt het niet begrijpen. Ik zit hier de hele dag en doe niets dan denken. Er bestaan geen slechte men sen." „Waren het dan geen slechte mensen, die u wilden doodmaken?" „Er zijn schavuiten in ieder land. Maar schavuiten zijn geen slechte mensen. Er bestaan geen slechte mensen. Niemand is slecht. Alle mensen zijn vrijwel hetzelfde. Sommigen zijn een beetje beter en sommigen een beetje slechter. Dat is alles. Sommigen zijn rijker, sommigen zijn armer, maar zij lijken veel op elkaar. Zij worden geboren, trouwen, ademen vijftig of zestig jaar en gaan heen. Weet je, ik ben even rijk als Rocke feller. Ik heb alles wat ik nodig heb. Jij kunt dat nog niet begrijpen." „Waarom zegt u, dat dit een groot land is, oud oom?" „Ik heb hier het grootste deel van mijn leven ge woond en ik weet het. Ik heb dit land groot zien worden. Er waren geen auto's, geen bioscopen, geen radio, geen spoorwegen. In mijn tijd waren zij net bezig de Union Pacific aan te leggen. Er was geen elektrici teit zoals je die nu ziet Alleen maar land en mannen met rode bouffantes en wollen truien, met geweren en paarden en heel weinig vrouwen. De mannen vochten als honden en werden afgemaakt als honden De hond. die het sterkste was, won. Maar ik heb dit land zien veranderen. Zij hebben nu wetten en als je maar aan de wetten gehoorzaamt, kan niemand je iets doen. Je krijgt je onderwijs voor niets en je kunt worden wat je wilt. Je hoeft voor niemand bang te zijn dan voor je zelf. Mijn zoon, zorg dat je vader trots op je kan zijn. Verleen glans aan de naam Fong." Tom ging in grote opwinding weg en hij zag, dat zijn vaders gezicht glansde alsof hij nu al trots op hem was. Hij vroeg hoe oud-oom verzorgd werd en zijn vader vertelde, dat de vereniging aan de familie, die boven woonde de heilige plicht had toevertrouwd om in zijn behoefte te voorzien. Dc oude man behoefde zich nergens om te bekommeren. HOOFDSTUK 7 Tom maakte zich nooit erg druk over zijn schoolwerk maar hij was goed in wiskunde. Hij liet erwten ontkie men in een fles en eens kocht hij een mierennest in een glazen kistje en leefde een tijd lang met. de mieren. Hij zag hoe de mieren elkaar begroetten en zich voortplant ten en verbeeldde zich, dat hij zelf een mier was. In het voorjaar kocht hij altijd een pot viooltjes. Hij was al tijd weer verrukt over het fluwelige geVoel en de mooie kleuren van de viooltjes;alle bloemen en insketen boeiden hem. Vrijdags, als Flora vis at, vroeg hij altijd aan de vis boer om de kop eraan te laten. Zijn vader hield van een grote karperkop en zijn moeder bereidde er een heerlijk gerecht van met een onvergelijkelijk lekkere pi kante saus. Als het een kleine vis was, kreeg vader al tijd de kop. Vader beweerde dat er een geur en een fijnheid van smaak aan een vissenkop was, die met niets ter wereld te vergelijken viel. Maar meestal lag de vissekop helemaal uit elkaar als hij op tafel kwam. De ogen waren er gewoonlijk uit en de kaak was dik wijls kapot. „Wat is er met deze blinde vis gebeurd?" vroeg de vader als zij aan tafel zaten. „Tom heeft er de ogen uitgehaald", legde Flora uit. „Waarvoor in 's hemelsnaam?" (Wordt vervolgd) Ongeluk in garage. In een garage van de Holland-Amerinka Lijn aan de Wilhel- minakade te Rotterdam is de 48-jarige wagenrijder J. Verschoof van de Schuilen- burg tussen een auto en een muur dood gedrukt. De auto stond op een smeerbrug, toen de brug langzaam omlaag werd ge draaid. Plotseling zakte het voorste ge deelte sneller door dan de bedoeling was. De auto schoof naar voren en raakte de heer Verschoof, die tegen de muur werd gedrukt. Pas nadat de auto met een kraan wagen was weggetrokken, kon het slacht offer worden bevrijd. De heer Verschoof was zo zwaar gewond dat hij in het haven ziekenhuis, te Rotterdam, waarheen hij werd vervoerd, is overleden. Poging tot doodslag. De rechtbank te Amsterdam heeft een 69-jarige Amster dammer wegens poging tot doodslag op zijn 59-jarige echtgenote veroordeeld tot twee en een half jaar gevangenisstraf. Er was vier jaar tegen hem geëist. De recht bank achtte bewezen dat de man op 12 april zijn vrouw ;n het pension, dat zij samen beheerden, met een breekijzer op het hoofd had geslagen. Overval. De rechtbank te Rotterdam heeft twee 24-jarige fabrieksarbeiders ver oordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden en het betalen van 300,schadevergoed'ng. Op 12 april hadden zij een 49-jarige Rotterdamse taxichauffeur overvallen. Een hield hem vast, de ander slodg met een steen op het hoofd. De chauffeur riep om hulp, waarop de overvallers op de vlucht sloegen. Naar Bonn. De chef van de Generale Staf, luitenant-generaal G. J. Ie Fèvre de Montigny, is voor een werkbezoek ver trokken naar Bonn, waar hij besprekingen zal voeren met de Westduitse chef van staven, generaal Adolf Heusinger, en met de Duitse inspecteur van het leger, luite nant-generaal Rottiger. Advertentie WOENSDAG 27 AUGUSTUS TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „De Ark", Expositie van werk van Han van Meegeren tot 23 uur. FILMS Cinema Palace: „Jerry maakt weer herrie", 18 j., 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „De vlam en de pijl", 14 j„ 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „De zoon van Robin Hood", 14 j., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „The dictator", 14 j., 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „My man Godfrey", a.l., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „De kampioen-fiets- jongen", a.l., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Met de dood op de hielen", 14 j., 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De belhamel", a.l., 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT: Theater Monopole: „Mou lin Rouge", 18 j., 19 en 21.15 5uur. DIVERSEN Spaarndam (West Kolk): Concerl door verschillende zangkoren, 19.45 uur. Grote Kerk: Avondstilte, spreker ds. Bronsgeest, organist H. Lasschuit,'hoboïst Arie Butter, 20 uur. DONDERDAG 28 AUGUSTUS Concertgebouw: Zomerconcert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest, 20.15 uur. Grote Kerk: Orgelconcert door Piet Kee, 1516 uur. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „De Ark": Expositie van werk van Han van Meegeren, 10—23 uur. Huis Van Looy: Herdenkingstentoonstelling van Tinus van Doorn, 10—12.30 en 13.30—17 u. „In 't Goede Uur": Tekeningen en etsen van Harry Prenen, 10—19 uur. Kunsthandel J. R. Bier: Expositie van werk van Jan Sluyters. Dagelijks geopend van 1017 uur. Teyleris museum: Expositie „Goltzius als tekenaar". 1017 uur. FILMS Cinema Palace: „Jerry maakt weer her rie". 18 j„ 14. 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „De vlam en de pijl", 14 j., 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „De zoon van Robin Hood", 14 j„ 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „The dictator", 14 j., 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Sjors van de Rebellenclub", a.l., 14.30 uur; „My man Godfrey", a.l., 20.15 uur. Rem brandt Theater: „De kampioen-fietsjongen" a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater „Met de dood op de hielen", 14 j., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: Films van Stan Laurel en Oliver Hardy, 10.30 uur; „De Belhamel", a.l., 14.15, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT: Theater Monopole: „Paris Holiday", a.l., 19 en 21.15 uur. DIVERSEN SPAARNDAM Westkolk: Verscheidene zangkoren geven een concert, 19.45 uur.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 4