Gouverneur Faubus begint een wettelijke actie Parijs wapent zich tegen terreur der Algerijnen De Gaulle in Dakar koel ontvangen Canadees waarnemer dodelijk getroffen bij gevecht in Beiroet Raadselachtige transacties in Romagna geven opschudding Vissen in konvooi ligt Britse trawlerschippers niet erg Neger Wilson niet naar de elektrische stoel Hij stelt sluiting van scholen voor waar integratie wordt afgedwongen Nieuw schandaal in Italië De Gaulle's regering heeft verzuimd noodbevoegdheden over te nemen 7 Progressieve Unie eist onafhankelijkheid Rebellen deden uitval naar Amerikanen Drie doden in het verkeer ONGERIEF BIJ IJSLAND Echtpaar uit Laren in Duitsland verongelukt Levenslang voor drie en een halve dollar Dr. Ralph Vaughan-Wiiliams WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1958 LITTLE ROCK (UPI) Gouverneur Faubus heeft gisteren op een speciale zit ting van het parlement van de Ameri kaanse staat Arkansas voorgesteld, dat hem het recht wordt verleend alle scholen te sluiten, waar dc federale regering met geweld de rassenintegratie wil doorvoeren. Dertig dagen na het sluiten van een school zou dc bevolking van het gebied zich in een stemming moeten uitspreken vóór of tégen de integratie. Als vóór de integratie wordt gestemd wordt de school opengesteld voor alle rassen. Als tegen wordt gestemd, blijft zij gesloten en moeten voorzieningen worden getroffen om de scholieren langs andere weg onderwijs te verschaffen. De gouverneur verzocht het parlement toe te staan dat, de leerlingen van een gesloten school onder zekere voorwaarden kunnen worden opgenomen op andere shcolen en dat de kredieten van de geslo ten school toevallen aan de onderwijsin stellingen, openbare zowel als bijzondere, die de leerlingen opnemen. Verder stelde de gouverneur voor te bepalen, dat geen enkele scholier de toegang op een open bare school mag worden ontzegt vanwege zijn weigering onderwijs te ontvangen op een geïntegreerde school. Tenslotte stelde hij voor de opening van enkele middelbare scholen (waarschijnlijk in de eerste plaats die van Little Rock) uit te stellen tot 15 september. De opening was reeds uitgesteld tot 8 september. De gouverneur vroeg het recht scholen te sluiten ten eerste om de vrede te be waren tegen „werkelijke of dreigende ge welddadigheid"; ten tweede in geval een gerechtshof rassenintegratie oplegt aan een bepaalde school en federale troepen deze beslissing kracht komen bijzetten en ten derde als duidelijk wordt, dat „in een be paald schooldistrict geen passend en doel matig onderwijs meer mogelijk is tenge volge van rassenintegratie. Levenswet Deze voorstellen waren vervat in een redevoering (per televisie uitgezonden over geheel de Verenigde Staten), waarin de gouverneur zijn standpunt over de rassen kwestie uitlegde. Hij zei de negers het recht niet te willen betwisten dat zij stre ven naar een volkomen rassenintegratie. „Zij hebben dit recht, ongeacht of dit nu goed of slecht voor hen of anderen zal zijn." Maar hij is tegen de methoden die nu gebruikt worden en de „onbehoorlijke" haast die betracht wordt. „Er is een levens wet die men niet kan schenden zonder alle betrokkenen nadeel te berokkenen, name lijk de wet van de geleidelijkheid van sociale en polifieke veranderingen," aldus Faubus. Verder zei hij, dat er geen duidelijk federaal statuut bestaat over de rassen integratie op de scholen, en als dit aan wezig zou zijn, zou het ongrondwettig zijn, want hef toezicht op het onderwijs is nooit opgedragen aan de federale regering. Hij waarschuwde tenslotte, dat er opnieuw on regelmatigheden zullen uitbreken, als de rassenintegratie met geweld wordt door gevoerd. Nadat Faubus zijn redevoering had be ëindigd, werden verschillende voorstellen ingediend ter aanvulling op zijn plannen. Het staat wel vast, dat Faubus' „rassen politiek" snel zal worden goedgekeurd. Vandaag wordt de zitting voortgezet. De Amerikaanse regering zal morgen op de spoedzitting van het Opperste Gerechts hof over de rassenintegratie te Little Rock waarschijnlijk vertegenwoordigd worden door de advocaat-generaal Rank (in rang volgend op de minister van .Justitie), DAKAR (UPI) De ontvangst van eneraal De Gaulle in de hoofdstad van cnegal had gisteren weinig weg van die welke hem ten deel vielen op andere pleis terplaatsen op zijn Afrikaanse reis. Opzijn tocht van het vliegveld naar het centrum van Dakar werd hem van tijd tot tijd luid keels toegeschreeuwd: „Ga naar huis". Het aantal personen dat hem met een ,Viva he Gaulle" begroette was heel wat kleiner. Drze kille ontvangst, waaronder de gene raal overigens zeer koel bleef, kwam niet onverwacht. Het is bekend dat de Senega- lezen zeer geporteerd zyn voor onafhan kelijkheid. zelfs al zou deze hun materiële bestaan niet ten goede komen. Zijn komst, viel samen met een 24 uur staking van de gemeentearbeiders, die zijn verenigd in de arbeidersbond van Zwart- Afrika. Zij wilden met de staking kraent bijzetten aan hun eisen voor onafhanke lijkheid. Leiders van de machtige Afri kaanse partij in Frans-West-Afrika, de R.D.A., hebben een beroep gedaan op de bevolking voor de nieuwe grondwet van De Gaulle te stemmen. Gematigde Sene- galezen achten de gevolgen niet te ovei- zien van het afstemmen van de grondwet in Senegal. Zij geloven, dat het afwijzen van de grondwet rampzalig zal zijn voor het nog onontwikkelde gebied. Langs de weg waarlangs De Gaulle naar het centrum van de stad reed kon hij men sen gadeslaan die spandoeken droegen waarop stond: „Onmiddellijk onafhanke lijkheid". „De Gaulle ga weg" (Reuter) Aanhangers van de Afrikaan se hergroeperingspart ij van Dakar ver spreidden pamfletten, waarin onmiddel lijke onafhankelijkheid, de vorming van een Afrikaanse federatie en een multi nationale confederatie met Frankrijk werd geëist. Een slagzin onder aan de pamflet- tei luidde: „Baas in eigen huis". Onhoffelijk And ré Guillaberl, voorzitter van de lenegalcse wetgevende vergadering en )estuurslid van de „Afrikaanse hergroe peringspartij" in Senegal, heeft namens de vergadering tegenover De Gaulle uiting gegeven van zijn verontwaardiging over de°onhoffelijke betoging. Guillabert ver klaarde dat de keus, die de generaal de Senegalezen biedt, „in zeer sterke mate tegemoet komt aan de wens van het be stuur van zijn partij. Uit de omgeving van De Gaulle wordt die door het hof als regeringsafgevaardigde uitgenodigd is. De regering zal dan zo goed als verplicht zijn zich uit. te spreken voor of tegen de integratie in Little Rock. Tot. dusver baseerde zij haar ingrijpen op de stelling, dat uitspraken van rechters opge volgd dienen te worden. Het schoolbestuur van Little Rock heeft heet Opperste Gerechtshof verzocht de petitie tot invoering van de schoolintegra- tie van de hand te wijzen, omdat de stem ming in Little Rock nu zo is, dat opnieuw de hulp van troepen ingeroepen zou moe ten worden, als er negers naar blanke scholen zouden gaan. en dat de negers gevaar voor hun leven zouden lopen. „Als het verzoek wordt ingewilligd," aldus het schoolbestuur, „zullen wij niet in staat zijn het onderwijs op de centrale middelbare school te hervatten." De veteranencommissie heeft er bij de minister van Defensie McElrov op aange drongen het besluit van de luchtmacht de rassenintegratie op de luchtmachtbasis- school te Little Rock te beëindigen, onge daan te maken. Het is ontoelaatbaar, aldus de commissie, dat een strijdkrachteneen heid zich stelt aan de zijde van een plaat selijk schoolbestuur dat. een besluit van het Opperste Gerechtshof naast zich neer legt. Functionarissen van de basis hebben verklaard, dat hun besluit in overeenstem ming is met de traditie zich op de basis scholen aan de plaatselijke regels met be trekking tot de rassenkwestie te houden. Mark Ethridge, uitgever van de „Louis ville Courier-Journal" is van mening dat de Amerikaanse pers tot nog toe „het eigenlijke verhaal van Little Rock" niet verteld heeft, en evenmin heeft nagegaan wat de invloed van de ontwikkelingen is geweest .op de gematigde „mensen van goede wil die tegen integratie zijn, maar de wet willen gehooi'zamen." „Niemand heeft nog nagegaan wat de beslissing van het Opperste Gerechtshof heeft betekend voor de geest van de zuidelijke staten,' aldus Ethridge. „Het is niet alleen een kwestie van negers op blanke scholen, maar het probleem van een levenshouding die onder dwang wordt veranderd. Het gevolg is dat velen in het zuiden zich thans hebben teruggetrokken in isolationisme". BEIROET (AFP) Secretaris-generaal Hammarskjoeld van de UNO Is dinsdag avond in Beiroet aangekomen. Hi.i zet woensdag zijn reis naar Amman voort. Bij een gevecht, dat dinsdag in de door opstandelingen beheerste zone van Bei roet is geleverd tussen opstandelingen en ordetroepen, zijn drie opstandelingen ge dood en zes gewond. Een Canadese offi cier, lid van de groep waarnemers van de UNO, werd door zes kogels getroffen en is in een ziekenhuis overleden. (UPI) Pantserwagens van het Libane se leger hebben dinsdagmiddag het vuur geopend op rebellen, die de Amerikaanse stellingen langs de grote weg van Beiroet naar de luchthaven binnen trachtten te dringen. De pantserauto's maakten daarbij gebruik van hun kanonnen en mitrail leurs en waren zelfs nog tegen het vallen van de avond af en toe met de rebellen in gevecht gewikkeld. Zowel Amerikaanse als Libanese le gerofficieren hebben gezegd, dat het doel van de rebellenaanval, die om ongeveer vier uur 's middags begon, duidelijk was. Deze was gericht op de nieuwe Amei'ikaan- se tanks en infanteriestellingen. Niettemin hebben de Amerikanen, die het bevel heb ben gekregen niet te vuren, tenzij zij aan gevallen worden, niet gevuurd. De Amerikanen namen stelling langs de grote weg naar het vliegveld om hun aan- voerroute. die daar dichtbij de wijk Basta komt, te beveiligen. Dit geschiedde reeds op zondag. De aanval van de rebellen kwam, nadat „radio-Basta" een ultimatum had uitge zonden, dat de Amerikanen 72 uren de tijd gaf om heen te gaan. Aly Mamloek, de leider van de rebellen in het gebied van De terreurcampagne, die Algerijnse nationalisten maandag in Frankrijk, hebben ontketendheeft de Franse po litie genoopt tot bijzondere voorzorgs maatregelen. Deze foto van een agent die een Noordafrikaan aan den lijve op wapens en explosieven onderzoekt, werd genomen op de Boulevard de l' Höpital in het hartje van Parijs, niet ver van de plaats waar een aanslag werd gepleegd op een garage van de politie. ROME (UPI) Rondom de transacties van een zekere Giambattista Giuffre. die in de Romagna in tien jaren tijds enor me sommen gelds heeft geleend en soms renten van 100 percent uitkeerde, is een schandaal ontstaan, dat. met de dag ver der uitgroeit. Het wordt vergeleken met de Stavisky-affaire in de dertiger jaren in Parijs. Giuffre leende van zakenlieden in Romagna en bouwde er kerken en andere gebouwen mee voor de katholieken in de ze overwegend communistische provin cie. Wie Giuffre geld leende kon ervan verzekerd zijn, dat hij een rente van tus sen de dertig en honderd percent uitge keerd kreeg. Giuffre heeft dezer dagen ge zegd, dat hij al het geleende geld kan en zal terugbetalen, met een fikse rente. Maar hoe kon dat dan? De Italiaanse minister van Justitie, Luigi Preti, heeft moeten bekennen dat hij het niet. weet. Er is tegen Giuffre geen enkele aanklacht ingediend. Maar Luigi Gedda, de leider van de Katholieke Aktie, en Giulio An- dreotti, een hoge functionaris van finan ciën, zouden daar meer van weten, als men de linkse bladen geloven mag. De zaak is ondanks het feit, dat er nog geen enkel van de vele raadsels is opgelost, al helemaal in het politieke vlak getrokken. Vorig jaar had het Vaticaan de katho lieke geestelijkheid gewaarschuwd zich niet met Giuffre in te laten, maar men zegt, dat verschillende geestelijken dat advies in de wind hebben geslagen. De schuldeisers van Giuffre hebben de politie huiszoeking laten doen bij de pastoor van het dorp, Runco, maar wat daar gevonden is zo er iets werd gevonden weet nie mand. In opspraak Men probeert op allerlei manieren te weten te komen hoe Giuffre zijn zaken fi nancierde. Er wordt gepraat en geschre ven over corruptie en de christen-demo cratische partij schijnt dientengevolge in moeilijkheden te zijn geraakt. In het par lement wordt ook al gepraat en gefluis terd en zelfs zou de kwalijke geur van de hele affaire de regering meebesmeurd hebben. Er zijn kranten, die schreven dat An- dreotti, die vorig jaar minister van Finan ciën was en nu secretaris-generaal van het departement is, de politie vorig jaar bevolen heeft een naar Giuffre's zakenbe leid ingesteld onderzoek stop te zetten. De officier, die het onderzoek van de carabi nieri had geleid raakte zo in het nauw, dat hij tenslotte Giuffre moést vragen er voor te zorgen dat zijn overplaatsing naar vernomen dat de generaal tegenover de Afrikaanse leiders te Dakar heeft ver klaard: „Geschreeuw noch beledigingen .hebben enige uitwerking op mij. Ik stel slechts belang in uw antwoord". Van de zelfde zijde wordt nog vernomen dat d* generaal hier laconiek aan toevoegde dat, indien de Afrikaanse leiders niet met Frankrijk in zee willen gaan, dat geheel hun eigen zaak en verantwoordelijkheid is. De Gaulle hield dinsdagavond een toe spraak tot een menigte van honderddui zend personen op het grote plein van Dakar. Een vijfhonderdtal jongelieden poogde door geschreeuw de woorden van De Gaulle te overstemmen. Doch de in generaalsuniform gestoken premier zette zijn stem uit en verklaarde onde'-m „Zij, die onafhankelijkheid wensen, be hoeven deze slechts te nemen". De gene raal werd, na zijn toespraak, door het grootste gedeelte der aanwezigen luide toe gejuicht. Hij keerde, vooraf gegaan door Senegalese cavaleristen in rode uniformen en op de wind wapperende witte mantels, naar het paleis terug. Voor het uitspreken van zijn toespraak had de generaal een krans gelegd aan de voet van het oorlogsgedenkteken op het plein van Dakar. Sardinië die scheen te dreigen, niet door ging. De communisten hebben de zaak aange grepen om een nieuwe felle campagne te gen de corruptie in regeringskringen op touw te zetten. Dit onderwerp hadden zij sinds de zaak-Montesi moeten laten rus ten. Terwijl de herrie dagelijks' toeneemt en de boulevardbladen de sensatie dik op lepelen, blijft Giuffre vrij rondlopen en is de kern van het raadsel ongrijpbaar. Het zesjarig dochtertje van de familie Schutte is op het beruchte kruispunt Nieuwe Deventerweg-Wijerseweg te Raal- te, door een op de voorrangsweg rijdende auto aangereden. Het meisje werd deerlijk verwond naar de ouderlijke woning ver voerd, waar het kort na aankomst over leed. De bestuurder van een bestelauto, de 28- jarige Hagenaar A. C. Ratelband, die maandagochtend bij een botsing met een vrachtauto op de hoek van de Theresia- straat en de Kon. Marialaan f.e Den Haag inwendig letsel kreeg, is in het ziekenhuis Bronovo aan de gevolgen van de aan rijding overleden. Op de Arnhemseweg te Apeldoorn is de 75-jarige wielrijder J. Heymensen uit Apel doorn, toen hij verzuimde voorrang te verlenen, aangereden door een vracht auto. De man werd daarbij zo ernstig aan het hoofd gewond, dat hij in de loop van de avond in het St. Liduinaziekenhuis te Apeldoorn is overleden. Op de Kalfjeslaan te Amsterdam is de 42-jarige mevr. M. N.-H. uit Amstelveen, die op de fiets reed in de richting van de Amsteldijk, ter hoogte van de Middenweg aangereden door een personenauto. De dame is zeer ernstig gewond opgenomen in het Wilhelminagasthuis te AmstH^n Voor haar leven wordt gevreesd. De poli tie roept getuigen van dit ongeval op. zich met haar in verbinding te stellen (bureau Overtoom, telefoon K 20-126012). (Van onze correspondent in Parijs) Te Marseille waren de benzinedepots, die de Algerijnse terroristen maandag in brand hebben gestoken, vanmorgen nog altijd niet gedoofd en in Parijs zijn gisteren op nieuw verscheidene aanslagen gepleegd, waarbij een viertal politie-agenten zwaar werd gewond. De Franse regering heeft zich gisteren onder leiding van Guy Mo! let, die generaal De Gaulle tijdens zijn Afri kaanse reis als minister-president vervangt, beraden over de maatregelen waardoor deze nieuwe golf van terreur op Franse bodem kan worden gestuit. In dat opzicht is de regering-De Gaulle echter minder volledig toegerust dan haar voorgangers die van het parlement het recht hadden gekregen de noodtoestand af te kondigen. In de haast waarmee einde mei de machts overname tot stand werd gebracht, heeft men blijkbaar verzuimd ook de voortzet ting van de noodtoestand te regelen en te garanderen. Zodoende heeft de regering nu niet de bevoegdheid 's nachts huiszoekin gen te doen verrichten, noch verdachte in dividuen langer dan 24 uur in voorarrest te houden. Anderzijds is het politiek on denkbaar het parlement speciaal bijeen te roepen om dat verzuim nog te herstellen. De wapens waarmee de regering de Al gerijnse terroristen bestrijden moet, zijn niet al te doelmatig en de ministers hebben zich er dan ook toe moeten beperken de controle op de Noord-Afrikanen te ver scherpen. De politie zal in Parijs en op de buitenwegen zoveel mogelijk alle auto's aanhouden, waarin Noord-Afrikanen zitten en de bestaansmiddelen van verdachte elementen zullen nog eens worden nage plozen. Tenslotte zullen troepen worden ingezet op de strategische punten in het land, om bruggen, stations, raffinaderijen en vooral benzinedepots te bewaken. (UPI) Het verscherpen van de veilig heidsmaatregelen lijkt vrij zinloos. Men is geneigd aan te nemen dat de serie aan slagen van maandag slechts was bedoeld als demonstratie dat het. F.L.N. zeer goed bij machte is het strijdtoneel naar Frank rijk te verplaatsen. (Reuter) De minister van Binnenland se Zaken Pelletier heeft in een radiorede gezegd dal de schuldigen aan de terreur daden voorbeeldig zullen worden gestraft. Volgens de politie wordt de terreur geor ganiseerd door speciale knokploegen van de Algerijnse verzetsbeweging F.L.N.. die een opleiding van een half jaar hebben gehad. De aanslagen vielen samen met de terechtstelling van twee Algerijnse ver- HULL (UPI) In Huil, het voornaam ste centrum van de Engelse haringvisse rij, houdt men er ernstig rekening mee, dat de vangst in de wateren rondom IJs land dit seizoen aanzienlijk minder zal zijn dan voorgaande jaren. Op 1 septem ber wordt het besluit van de IJslandse regering, de territoriale wateren tot twaalf mijl buiten de kust uit te breiden, van kracht. Engeland heeft dil besluit niet erkend en Engelse trawlers zullen onder bescherming van oorlogsschepen dit stuk vrije zee naar hun opvatting be vissen. Binnen de genoemde twaalfmijls- zone liggen namelijk bijzonder rijke vis gronden. De naar schatting vijftig tot. honderd trawlers zullen zich in drie groepen verde len, die respectievelijk ten noorden, wes ten en oosten van IJsland de netten zullen uitwerpen. Aan elke groep worden marine vaartuigen toegevoegd. De IJslandse regering heeft aangekon digd dat de betrekkelijk kleine kust wacht tegen overtreders zal optreden. Toch gelooft men in visserijkringen te Huil niet dat het tot werkelijke moeilijk heden zal komen. Het is echter de vraag hoe lang de schippers genoegen zullen nemen met kleinere vangsten, een onvermijdelijk ge volg van het in konvooi vissen. Daarbij komt dat de schippers uit Huil individua listen zijn. Vroeger of later zullen zij on getwijfeld trachten zich van het konvooi los te maken om belere vangsten te doen. Waarmede zij dan het risico lopen door een vaartuig van de IJslandse kustwacht te worden opgebracht, zwaar te worden beboet en netten en vangst te verspelen. THORSHAVN (UPI) De pers van de Faroer-eilanden oefent scherpe kritiek op het standpunt van de Deense regering, dat over het besluit van het eilandbe stuur de visserijgrens vast te stellen op twaalf mijl slechts een besluit kan worden genomen, als er een oplossing is gevonden voor hetzelfde besluit van IJsland. En men neemt het premier Hansen kwalijk, dat hij juist op dit tijdstip „met de staart tussen de benen" verdween voor een of ficiéél bezoek aan Joegoslavië. Het or gaan van de volkspartij waarschuwt de Denen, dat zij op deze wijze de republi keinse partij steunen, die afscheiding van Denemarken voorstaat. Het orgaan van de republikeinse par tij schrijft, dat Denemarken het besluit van het eilandbestuur helemaal niet ern stig neemt. zetslieden in Algiers, die wegens het ver moorden van een mohammedaans gezin ter dood veroordeeld waren. CAIRO (UPI) De Algerijnse balling Kerim Belkassen, heeft in Cairo verklaard dat de aanslagen door Algerijnse rebellen moeten worden beschouwd als „een waar schuwing". Ferhat Abbas voegde hieraan toe, dat nog meer van deze aanslagen zul len worden gedaan om het Franse militaire en economische potentieel te verzwakken. De rebellen zouden daarbij echter de op dracht hebben gekregen Franse burgers te sparen. Dee uitvoerende raad en de coördinatie commissie van de F.L.N., het bevrijdings front. komen deze week in Cairo bijeen ter voorbereiding' van een bijeenkomst van hel Arabische Noordafrikaanse bureau in Tu nis, die uitsluitend gewijd zal zijn aan het Algerijnse probleem. de grote weg, die naar de luchthaven leidt, heeft gezegd, dat de aanval niet op de Amerikanen was gericht. Hij zei, dat een lid van de rechtervleugel van de grote Sy rische partij (P.P.S.) op de rebellen schoot en dat deze daarop het vuur beantwoord den. De aanval kwam los op hetzelfde mo ment, dat Rashid Karami, de leider van de oppositie in Tripolis en de waarschijn lijke rebellenkandidaat voor premier, zijn „troepen" in Basta de parade afnamen. Het was een parade van ongeveer 250 mannen en vrouwen in khaki-uniformen, gewapend met geweren en automatische pistolen. Naar schatting 10.000 personen verdrongen zich in de nauwe straten van de Bastawijk om Karami en de troepen oorvei-dovend toe te juichen. (Reuter) De onlangs gekozen maar nog niet in functie zijnde president Foead Sjehab is er maandagavond niet in ge slaagd vijf oppositieleiders te overreden hun huidige posities op te geven en de al gemene staking te beëindigen. Zij zullen dit pas doen wanneer de „verrader" Sja- moen als president is afgetreden. Zoals bekend is, loopt president Sjamoens ambts termijn op 24 september af. In een communiqué van de oppositielei ders wordt gezegd, dat de oppositie in de regering wil worden opgenomen, nadat Sje hab zijn ambt heeft aanvaard. Sjehab zou ervoor moeten zorgen dat de Ameri kanen onmiddellijk het land verlaten zon der dat op internationale regelingen wordt gewacht. Ook de waarnemers der UNO zouden moeten vertrekken. Het antwoord van Sjehab op de eisen is niet bekend. (AFP) De censuur in Libanon op pers berichten voor het buitenland is woensdag na een opschorting van 24 uur, weer van kracht geworden. De maatregel geldt niet voor de binnenlandse pers. AMMAN (UPI) Dag Hammarskjoeld en zijn staf zijn vandaag, aan boord van een blauw-witte UNO-dakota, in Amman aangekomen en begroet door premier Sa- mir Rif ai en vooraanstaande Jordaanse regeringsfunctionarissen. Hammarskjoeld inspecteerde een erewacht op het vliegveld en reed vandaar naar het paleis van koning Hoessein om het gastenboek te tekenen. Later op de dag zal hij een be spreking hebben met de koning. Kort na zijn aankomst had Hammars kjoeld reeds zijn eerste gesprek met Jor daanse regeringsfunctionarissen. Het echtpaar Mertens uit Laren (N.H.), wonende aan de Logosberg 2a, is bij Ha gen in Duitsland om het leven gekomen door een auto-ongeluk. De 52-jarige heer Th. Mertens en zijn 55-jarige echtgenote Maria, zijn bij het dorpje Volmetal bij Dahl in een onoverzichtelijke bocht van de weg in botsing gekomen met een vrachtauto uit Bochum. De Nederlandse auto werd volledig vernield. Behalve de heer en mevrouw Mertens kwam ook een Duits echtpaar, dat in de Nederlandse wa gen meereed om het leven. Ambassadeur van Pakistan. De am bassadeur van Pakistan, Begum Liaquat Ah Khan, is weer terug uit het ziekenhuis. Zi.j zal thuis nog geruime tijd rust moeten houden. MONTGOMERY. (UPI) Gouverneur Folsom van de Amerikaanse staat Ala bama heeft op een persconferentie in Montgomery laten doorschemeren dat de 55-jarige neger Wilson niet ter dood zal worden gebracht. De neger is ter dood veroordeeld omdat hij in de nacht van 27 juli 1957 de 82-jarige weduwe Barker van drie en een halve dollar zou hebben beroofd. Roof van minimaal 1.95 dollar kan in Alabama met de dood worden be straft. Uit de gehele wereid zijn bij Fol som verzoeken binnen gekomen om Wil son gratie te verlenen. Tientallen sloten bij hun verzoek een bedrag van 1.95 dol lar in, om te tonen hoe absurd het is iemand voor het stelen van een dergelijk bedrag ter dood te veroordelen. Wilson's vonnis is nog in behandeling bij het Hooggerechtshof van Alabama. Folsom zei de voorkeur te geven aan be handeling door een lager hof. „Ik alleen kan zorgen dat zijn straf in levenslang wordt omgezet", zo zei hij. De gouverneur is bij de openbare aanklagers van Ala bama niet bijzonder geliefd vanwege zijn voorliefde voor gratie en amnestie. Folsom is van plan het geld dat hem is toegezonden terug te sturen. Deze men sen lijken niet te beseffen, dat de uitvoe rende macht in ons staatsbestel geen ab solute bevoegdheden heeft, aldus de gou verneur. Aanvankelijk werd bepaald dat Wilson op 5 september ter dood zou worden ge bracht. Mocht het hooggerechtshof voor deze datum nog geen besluit hebben geno men dan wordt het vonnis opgeschort. Wordt het doodvonnis bekrachtigd dan kan Wilson zich tot het federale opper ste gerechtshof wenden en de gouverneur om gratie verzoeken. Wilson, die al langer dan een jaar ge vangen zit, heeft alle belangstelling voor de buitenwereld vrijwel verloren. Hij haalt namen, feiten en gebeurtenissen uit het verleden door elkaar en zingt voort durend een vrij toonloze spiritual, „Live so God can use me". Hij is nauwelijks op de hoogte van de verontwaardiging en de protesten die zijn terdoodveroordeling hebben opgewekt. Wilson heeft van kinds- af aan, als ongeschoolde kracht op boer derijen gewerkt en kan lezen noch schrij ven. „Het is hier prettig. We krijgen drie maal per dag te eten", vertelde Wilsou aan een UPI-verslaggever die hem in de gevangenis bezocht. „Meestal zing ik en probeer ik te schrijven. Af en toe poets ik de tralies, dan heb je iets te doen. Je blijft in beweging". Mevrouw Barker vertelde dat Wilson, die verscheidene malen bij haar had ge werkt, haar geld vroeg. Toen zij hem wei gerde kwam hij via de achterdeur, die niet op slot was, het huis binnen. Wilson zou haar toen hebben bedreigd, waarop ze de inhoud van haar portemonnaie op het bed uitspreidde. Wilson zou een deel van het geld hebben genomen en hebben getracht haar aan te randen. Poging tot aanranding kan in Alabama met maximaal twintig jaar worden gestraft, maar op dit punt is geen aanklacht tegen Wilson inge diend. De openbare aanklager verklaarde dat Wilson slechts voor één misdrijf kon wor den berecht. „Ik besloot hem te laten vervolgen op de aanklacht wegens roof bij nacht". Dit misdrijf kan, indien de ge roofde som meer dan 1.95 dollar bedraagt, met de dood worden bestraft. „De dood straf is volkomen gerechtvaardigd omdat roof een van de ergste misdaden is die iemand kan begaan". Wilson ontkent mevrouw Barker te hebben beroofd of te hebben getracht haar aan te randen. „Ze liet me binnen toen ik geklopt had en ik vroeg haar of ik iets van haar kon lenen. Ze zei dat ze geen geld in huis had. Toen liep ze weg en gooide allerlei dingen op haar bed. Het waren drie en een halve dollar die ik van haar leende. Geen cent meer. Ik ver tel u de waarheid. Ik denk dat ze gek is geworden en dat ze daarom zo doet". Zoals wij reeds gisteren in een deel van onze editie vermeldden is de Britse com ponist dr. Ralph Vaughan-Wiiliams over leden. Vaughan-Wiiliams werd op 12 oktober 1872 in Down Ampney in het graafschap Gloucestershire geboren. Hij studeerde aan het Trinity-college van de universiteit in Cambridge en aan de Koninklijke Aca demie voor Muziek. In Londen was hij werkzaam als organist en koordirigent. H'"-5 voltooide zijn opleiding in Berlijn en in Parijs waar hij respectievelijk leerling was van Max Bruch en Maurice Ravel. Hij componeerde onder meer drie opera's, waaronder „Ri ders to the sea" in 1937 twee ballet- ten, toneelmuziek, filmmuziek, negen sym fonieën, een pianoconcert, een vioolconcert, en vele rapsodieën. Voorts kamermuziek en talrijke liederen met piano-, orgel- of orkest begeleiding. Na de eerste wereldoorlog werd hij le raar aan de Koninklijke Academie voor Muziek. In 1935 verscheen van zijn hand een boek getiteld „National music". In dat zelfde jaar werd hem de Britse orde van verdienste toegekend. In 1938 verleende de universiteit van Hamburg hem de Shake- speare-prijs. De componist, die op zesjarige leeftijd zijn eerste compositie schreef, componeer de nog op hoge leeftijd. In 1951 schreef hij zijn opera „The pilgrim's progress". Zijn eerste filmmuziek maakte hij, toen hij zeventig was. Vaughan-Wiiliams had altijd veel be langstelling voor de volksmuziek en bal laden van zijn land. Zijn overlijden kwam geheel onverwachts. Maandag had hij nog normaal gewerkt. Dinsdagochtend vroeg werd hij onwel en overleed kort daarop.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7