Bemoedigende cijfers van export en industriële produktie HENSEN Ngombezi optimistisch over de koffiecultuur in Tanganyika QPanda en die protonplopper Kans op wat regen of onweer Effecten -en Geldmarkt Wereldnieuws J Waardevermeerdering van het Nederlandse effectenbezit IJzersterke OVERALLS NAAIMACHINES Huid genezing 2 PAARLAARSTEEG 1 Duitse regering overweegt hulp aan kolenmijnen Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Eerste liquidatieuitkering Javasche Bosch Strijd om de afbetalings- markt in Engeland Adenauer en Erhard gaan grote reizen maken Nieuwe produktiemethode hij Bandungsche Kinine Deli Drukkerij heeft in Indonesië flink banktegoed Puistjes verdrogen door Purol-poeder Eisenhower wil meer hulp voor onderontwikkelde landen DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1958 De Nederlandse effectenbezitter heeft dit jaar tot dusver geen klagen. Niet alleen heeft hy sinds het vorige jaar de koersen van zyn obligaties zien stygen, maar ook de ontwikkeling van de aandelenmarkt heeft hem niet teleurgesteld. Het alge meen indexcijfer voor de aandelen, dat begin 1958 167,93 bedroeg, was eind juli tot 201,59 gestegen en bedraagt thans on geveer 209. Deze koersstijging heeft met name betrekking op de internationale, de Nederlandse industriële en de scheepvaart waarden. Was de beurswaarde van de te Amsterdam verhandelde aandelen van 20.683 miljoen einde juni 1957 tot 14.460 miljoen eind dec. 1957 gedaald, sindsdien is zij (ultimo juli 1958) weer tot 18.216 mil joen toegenomen, dat is met 3.756 mil joen. Deze hogere waardering heeft voor een deel verband gehouden met de gedaal de rentestand, voor een deel ongetwijfeld ook met de vrees voor. dan wel de be schouwingen over inflatie al is hier van in ons land tot dusver geen sprake. Maar het vertrouwen in het herstellings vermogen van de Nederlandse industrie heeft ontegenzeggelijk ook een rol ge speeld. En deze factor is wel de meest verheugende, omdat de verdere expansie van het Nederlandse bedrijfsleven, die met de investering van grote kapitalen 11 miljard in vijf jaar. zegt minister Zijlstra) gepaard gaat, afhankelijk is van het ver trouwen dat spaarder en belegger in de toekomst van de nationale economie stellen. Er is in ons land zeer zeker een aantal bedrijven, dat het moeilijk heeft.. Ook over het algemeen zal het lopende jaar minder grote winsten opleveren dan zijn voor ganger. De ontwikkeling van de industriële produktie en die van de buitenlandse han del zijn niettemin moedgevende symp tomen, welke uiteraard ook aan de beurs niet zijn voorbijgegaan. De produktiedaling, die in het begin van 1957 inzette, maar tegen het einde van het jaar reeds tot staan bleek te zijn gekomen, is in de loop van het nieuwe jaar door een zeer bescheiden herstel ge volgd. De index van de produktie lag in juni bijvoorbeeld 5 punten hoger dan in dezelfde maand van 1957 en is van 124 (1953 100) in april en 128 in mei tot. 130 in juni vooruitgegaan. Vooral in de sector Advertentie Prima pasvorm Sterke afwerking Laag in prijs 1 1 7R vanaf 9 Uit eigen atelier In elke gewenste kleur en maat De Westduitse minister van Economi sche Zaken, prof. dr. L. Erhard, die on langs van vakantie is teruggekeerd, heeft woensdag verklaard, dat hij een grondige studie van de Westduitse kolensituatie heeft gemaakt. Zoals bekend staat de Duitse steenkolenindustrie voor een cri sis als gevolg van een afzetdaling, die haar onverkochte kolenvoorraden heeft doen stijgen tot ongeveer tien miljoen ton. Minister Erhard verklaarde, dat er hulp in de een of andere vorm voor de mijnen wordt overwogen, maar dat hij er anderzijds voor wenst te zorgen, dat de concurrentie op de brandstoffenmarkt ge handhaafd blijft, opdat, de verbruikers hun brandstoffen tegen de laagstmogeiijke kosten ontvangen. Volgens gewoonlijk goed ingelichte bron nen is minister Erhard gekant tegen een beperking van de invoer van kolen, daar hij dit als een vorm van protectionisme beschouwt Men neemt verder aan, dat re geringskringen zekere prijseoncessies bij het sluiten van langlopende leveringscon tracten zouden toejuichen en gaarna zou den zien, dat bepaalde marginale mijnen werden gesloten. De Franse betalingsbalans Het tekort op de betalingsbalans van de frank- zone met de rest van de wereld is in 1957 aan zienlijk groter geworden, zo blijkt uit officiële gegevens. Het Franse Bureau voor het Betalings verkeer met het Buitenland maakt bekend, dat het betalingsbalanstekort in 1957 het Equivalent van 1412 miljoen heeft bedragen, vergeleken met 891 miljoen dollar in 1956. Het bureau merkt evenwel op. dat het tekort in de tweede helft van het jaar aanzienlijk kleiner was dan in de eerste helft. Snelste kustvaarder Op de scheepswerf „Friesland" te Lemmer is een shelterdek-vrachtschip met een draagvermo gen van plusminus 870 ton in aanbouw, dat de snelste en modernste kustvaarder zal worden, welke tot dusver in Nederland is gebouwd. Het schip zal bij een motorvermogen van 1680 pk een snelheid van ruim dertien mijl kunnen bereiken. De coaster wordt gebouwd voor rekening van de rederij Wm. H. Müller en Co. te Rotterdam. Spanje De handel tussen de landen van Oost-Europa en Spanje, dat zowel in binnen- als buitenlands politiek opzicht krachtig anti-communistisch is, neemt de laatste jaren sterk toe. In het bijzonder Polen en Tsjechoslowakije toonden belangstelling voor onder andere citrusfruit, koren, rijst en an dere landbouwprodukten die onlangs op de jaar beurs van Barcelona werden getoond. Tankschip overgedragen Aan de Parkkade te Rotterdam heeft de over dracht plaats gehad van het motortankschip „Acila", dat de machinefabriek en scheepswerf van P. Smit jr. n.v. heeft gebouwd voor Shell Tankers n.v. te Den Haag. Geen thee De theeveiling, die vandaag in Amsterdam ge houden zou worden, is niet doorgegaan wegens gebrek aan aanbod. bouwmaterialen en aardewerk is de stij ging gedurende de maanden april, mei en juni belangrijk (112 124 131), maar ook de chemische nijverheid toont een vooruitgang van 132 tot 138 en de metaal nijverheid van 137 tot 144, terwijl de sec tor van voedings- en genotmiddelen van 113 op 125 is gekomen. De papier- en tex tielnijverheid blijven tot dusver achter, maar in het algemeen kunnen de cijfers over de hier genoemde maanden zeker niet ongunstig worden genoemd. Ook de ontwikkeling van onze buiten landse handel gedurende het eerste half jaar geeft er duidelijk blijk van, dat het bedrijfsleven zich door de economische recessie en het verlies van Indonesië als handelspartner niet heeft laten intimideren, maar zowel in oude als in nieuwe afzet gebieden een verblijdende activiteit aan de dag legt. Dit komt tot uitdrukking in de stijging van de export, die voor de eerste zes maanden van 1958 een cijfer aangeeft van 5825 miljoen tegen 5600 miljoen in die periode van 1957, een accrès dus van 225 miljoen. Dat. is weinig minder dan de vooruitgang in de eerste zes maan den van 1957 tegenover die van de eerste helft van 1956 250 miljoen). Naar de waarde is de uitvoer in de eerste helft van 1958 met ongeveer 4 pet gestegen, naar hoeveelheid met 7 pet; een cijfer dat te meer spreekt als men ziet dat het export volume van geheel West-Europa in die zelfde periode met één pet is teruggegaan. Blijft de omvang van de export in het tweede kwartaal voor het gehele jaar ge handhaafd. dan mag voor 1958 op een accrès van 5 a 6 pet worden gerekend en al zal wegens de gedaalde prijzen de waar de van de uitvoer niet in diezelfde mate stijgen, de mogelijkheid is toch niet uitge sloten dat de noodzakelijk geachte stijging van 6 pet per jaar voor 1957/62 reeds dit jaar wordt, benaderd. West-Duitsland, reeds geruime tijd onze voornaamste handelspartner, is zowel wat de invoer als wat de uitvoer betreft, België en Luxemburg voorbijgestreefd. Wat de in voer aangaat, is het aandeel van West- Duitsland van 17,8 pet in het eerste half jaar 1956 tot 18,1 pet in die periode van 1957 en tot 19.5 in die periode van 1958 toegenomen, terwijl dat van België en Luxemburg van 19 tot resp. 18,1 en 17,6 pet terugliep. In de uitvoer ging het aan deel van West-Duitsland van 16,9 tot 17,1, resp. 18.4 pet vooruit; dat van België en Luxemburg steeg van 13,9 pet in de eerste helft van 1956 tot 15.8 pet in dezelfde periode van 1957, maar daalde in de eer ste zes maanden van het lopende jaar weer tot 15,5 pet. Het voor een groot deel wegvallen van de afzet naar Indonesië, welke normaliter ongeveer 2 pet van het totaal bedroeg (thans nog slechts één pet) is voor de Nederlandse industrie een prikkel geweest elders nieuwe af zetgebieden te zoeken. In dit verband is het verblijdend te kunnen consta teren, dat de Nederlandse export naar de Arabische landen, ondanks de daar heersende politieke onrust, in de eer ste helft van het lopende jaar met niet minder dan 25 pet is gestegen. Dat wil zeggen dat bedoelde export thans reeds nagenoeg even groot is als die naar Indonesië voor de breuk met Neder land en dat, als het in de Arabische landen tot een consolidatie van de politieke verhoudingen komt en een economische ontwikkeling van deze landen mogelijk wordt. Nederland bezig is zijn aandeel daarin te ver werven. Er is echter nog geen reden voor een hoera-stemming, omdat de geleidelijke stijging van de export voor ons land een onmisbare voorwaarde is voor de tewerk stelling van de groeiende beroepsbevol king en de handhaving van het welvaarts peil. Maar het begin is er dan toch en dat in een tijd van depressie, die in West- Europa de handelsbeweging vrijwel alge meen heeft doen inkrimpen. Daar de stijging van de export met een vermindering van de invoer is gepaard gegaan (van 8075 miljoen in de eerste helft van 1957 tot 6725 miljoen) is het invoersaldo aanmerkelijk verminderd en zal de betalingsbalans als gevolg daarvan dit jaar vermoedelijk een flink overschot aanwijzen, hetgeen ook in de ruime kapi taalmarkt tot uitdrukking komt. Er zal rekening mee moeten worden gehouden dat. naarmate de export zich ontwikkelt. ook de invoeren weer zullen stijgen omdat gedurende de eerste zes maanden van het lopende jaar op de voorraden is ingeteerd. Maar een overschot op de betalingsbalans is toch wel zeker (men schat het voor 1958 op één tot anderhalf miljard gulden. Dit opent de mogelijkheid dat er op de kapi taalmarkt ruimte komt voor de finan ciering van de export, een probleem dat met het oog op de in verschillende landen gevraagde exportkredieten, de Nederlandse industrie, met name de metaalindustrie, reeds geruime tijd bezighoudt. Het feit dat de besparingen in ons land weer toenemen en in West-Duitsland en Zwitserland eenzelfde verschijnsel valt waar te nemen, zodat laatstgenoemd land zijn kapitaalmarkt weer voor het buiten land heeft opengesteld, is uiteraard voor de exportfinanciering van groot belang. De risicodekking hiervan is een probleem op zich zelf, maar dat de risico's van de exportfinanciering zullen moeten worden aanvaard is een overtuiging, welke meer en meer veld wint. In de tweede vergadering van de n.v. Javasche Bosch-Exploitatie Maatschappij v/h P. Buwalda en Co. zijn de door het bestuur ingediende gewijzigde jaarstuk ken met algemene stemmen goedgekeurd. Het bestuur heeft zich beraden over een in de vorige vergadering gedane suggestie van een der aandeelhouders om het aan delenbezit in andere maatschappijen (n.v. Vereenigde Javasche Houthandel Maatschappijen) niet af te schrijven tot op 1 maar tot op 300.000. Hierdoor zou de Javasche Bosch bij een eventuele gun stige ontwikkeling in Indonesië nog in een behoorlijke onderhandelingspositie ver keren. De voorzitter deelde mede, dat ook hij bij nader inzien deze suggestie de beste oplossing vond. Het bestuur had daarom gewijzigde cijfers ingediend. Het bezit wordt nu afgeschreven tot 300.000 en het verlies over 1957 dienovereenkomstig verminderd van 1.580.322 tot 1.280.323. Dit bedrag wordt naar nieuwe rekening overgebracht. Het bedrag van de afschrij ving op het. aandelenbezit is zo gesteld, dat het. fiscaal geen gevolgen zal hebben. Met algemene stemmen werd ook be sloten tot ontbinding der vennootschap over te gaan. De mogelijkheid bestaat om een vennootschap in liquidatie onbeperkt te laten voortbestaan. De vermogenspositie geeft per 8 aug. jl. een saldo te zien van 413.106. Gezien deze vermogenspositie werd eenstemmig besloten tot een eex'ste en voornaamste li quidatie-uitkering van 20 percent over te gaan. Het bestuur is voornemens over te gaan tot een aantekening op de aandelen van deze uitkering. Een en ander moet echter nog nader bezien worden. co2cc<xccc<xccoooocc<>soo^O(x<xxowocoooccorcooccocoocco WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE ÓD^xocoocccocodocoocox»OC<X>^OOCCCOOCO^CCCCO3OCCCOO De grote banken en de huurkoopfinan cieringsmaatschappijen in Engeland heb ben zich opgemaakt voor een strijd om de consumentenkredietbank in Engeland, waarop jaarlijks ongeveer 500 miljoen pond sterling omgaat. Deze strijd is dinsdag begonnen, toen de Midlandbank, een van de grootste -vijf banken, een regeling bekendmaakte, vol gens welke haar rekeninghouders zonder onderpand tweejarige kredieten van 50 tot 500 pond sterling tegen een rente van 5 procent kunnen opnemen. De Westmin ster Bank heeft dit. voorbeeld vandaag ge volgd, en terwijl de andere drie grote ban ken Barclays, Lloyds en de National Provincial overwegen eveneens een dergelijke regeling te treffen, heeft het huurkoopfinancieringsbedrijf besloten te rug te slaan. De eerste tegenaanval is ge komen van de United Drapery Sores, een onderneming met een kapitaal van 24 miljoen pond sterling, die 700 winkels in Londen en het Noorden van Engeland be zit. Deze onderneming heeft onmiddelijk haar rente voor huurkoopkrediet ver laagd van 5 tot 3% procent. Twaalf van de grootste huurkoopfinancierings maatschappijen in Engeland hebben be kendgemaakt dat zij binnen 14 dagen een gemeenschappelijke actie zullen bespre ken. De aandelen van de Midlandbank ste gen dinsdag met 2 shilling en 3 pence tot 78 shilling, ook vele andere bankaandelen gaven ook een koersstijging te zien. An derzijds ondergingen de koersen van som mige huurkoopfinancieringsmaatscnap- pijen een daling. De grootste daling was die van de Union Dominion Trust, die 4lA> shilling bedroeg. (Reuter). (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse bondskanselier Adenauer en de vice-kanselier en minister van Eco nomische Zaken prof. Erhard gaan de ko mende maanden grote reizen ondernemen. Adenauer zal tussen december en maart 1959 een reis ondernemen naar de Zuid- amerikaanse landen. De mogelijkheid be staat zelfs dat de 82-jarige kanselier twee maal naar Zuid-Amerika zal gaan opdat hij in staat zal zijn al deze landen te be zoeken. Prof. Erhard onderneemt de vol gende maand een reis naar het Verre Oos ten, waar hij te Nieuw Delhi zal deelnemen aan de vergadering van de Wereldbank en het Internationale Monetaire Fonds. Hij gaaf ook naar Japan en Pakistan. In Bonn is weer gezegd dat men nog al tijd bereid is tot huïp aan de onderontwik kelde landen. Er .wordt evenwel op ge wezen dat West-Duitsland tot dusverre reeds kredieten aan deze landen heeft ver strekt van zevenmiljard mark. Voorts zegt men dat het bepaald niet in do bedoeling ligt in de toekomst alleen landen in het Nabije Oosten te steunen. Bijna alle staten in Zuid-Amerika, Azië en Afrika vallen onder het begrip „onderontwikkeld gebied'" en hebben technisch, economisch en ook anderszins hulp nodig. Hoewel de cultuurmaatschappij „Ngom bezi" nog geen bepaald programma heeft opgesteld ten aanzien van de ontwikkeling van de in oktober verworven koffie- onderneming in Tanganyika, kon het be stuur in de algemene vergadering toch wel verklaren, dat het in de bedoeling ligt om zo snel mogelijk tot een behoorlijke kol- fieproduktie te komen. De kapitaalsuit gaven tot en met 1958 worden begroot cp 660.000, inclusief aankoop van de onder neming. De totale oppervlakte van de onderneming beslaat 200 ha. waarvan thans 34 ha beplant zijn. De uitlevering per oppervlakte-eenheid is zeer bevredi gend. Het eerste hier ontvangen produkt bleek van goede kwaliteit. Wat dc verlaging van het dividend van 11 tot 6" 2 percent betreft, deelde de direc tie mede, dat hiervan de zeer belangrijke daling van de sisalprijs in 1957 de reden is Dat de deelneming Tungi Ltd. 10 per cent over 1957 kon uitkeren is het gevolg van een extra-uitkering van dividend uit een grote reserve. Met betrekking tot het uitkeren van een meer gelijkmatig divi dend merkte de directie op, dat hiervoor van een cultuuraandeel in zekere zin een obligatie zou worden gemaakt. Een voor- Advertenlie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 stel om het dividend ad 6V2 percent voor 5 percent (belastingvrij) ten laste van de agioreserve uit te keren vond geen m- stemming bij het bestuur. Zelfs het argu ment van de aandeelhouder, die dit voor stel deed. dat hierdoor middelen in kas zouden kunnen worden gehouden voor de investeringen in Afrika, kon geen wijzi ging brengen in het standpunt van het be stuur. Zo verklaarde de voorzitter niet te geloven, dat zulks nodig zou zijn om de financiering van het koffieproject toch op soliede wijze te kunnen uitvoeren. Indonesië De sisalproduktie per ha in Indonesië is altijd aanmerkelijk hoger geweest dan in Afrika, waar de vennootschap gemid deld ruim 1 ton. per ha maakt. De Ngom bezi werkt op een areaal van in totaal 6000 ha, waarvan voor 1958 4848 ha met sisal is beplant. Binnenkort zal in Brazilië een conferentie worden gehouden van de sisalproducenten uit Tanganyika en Bra zilië met het doel een verbetering van de sisalprijs tot stand te brengen, evenwel niet door middel van restricties Een prijs van 70 pond sterling is voor Ngombezi zeer matig winstgevend. De prijs voor sisal no. 1 is momenteel 75 pond sterling. Vorige maand heeft de maatschappij sisal ver kocht tegen een prijs, die zij in 18 maan den niet had kunnen maken. Het. bestuur verklaarde zich bereid een verzoek uit de vergadering om een (klein) interim-dividend aan 't einde van januaiu uit te keren, te overwegen, zonder zich evenwel te dien aanzien te binden. 25. Na de huivc Ingwekkende sprong over de rotskloof snorde het vreemde voertuig weer verder alsof er niets gebeurd was. Het was nog altijd geen plezierritje, maar Panda begon toch zijn angst een beetje te overwinnen. Er waren nog steeds geen on gelukken gebeurd en tenslotte went alles, zélfs het rijden in een ogenschijnlijk onbe stuurde wonderwagen. Zich nog steeds he vig vasthoudend om, er niet uitgeslingerd te worden, vroeg Panda dus: „Begrijp jij dit n?.t, Joris? Hoe kan dat een auto zonder bestuurder?" Aangezien ik wetenschappe lijk meer onderlegd ben dan gij, baaske, levert dit vraagstuk mij nauwelijks moei lijkheden op!" sprak Joris Goedbloed ge moedelijk. „Ik wil trachten u een eenvou dige verklaring te geven, indachtig reeds de Ouden opmerkten: „simplicitas te sa- luat", ofwel: wees vriendelijk jegens de onnozelen! Ge moet toch wel eens gehoord hebben van onbemande vliegtuigen, zoo,Is die tegenwoordig aan de orde van de dag zijn? Die worden immers van een afstand door middel van radio bestuurd, nietwaar? Welnu wij bevinden ons kennelijk in een radiografisch bestuurd voertuig!" Het voertuig ging inmiddels duidelijk op een vastgesteld doel af en suisde zonder aar zeling door het eenzame landschap. De een tonigheid werd echter plotseling onder broken door een waarschuioingsbord, waarop geschreven stond. „GEVAAR! GA NIET VERDER!" En even verde- was weer een bord, met het opschrift: „BLIJF UIT DE BIJUR.T!" Panda had die aanwijzingen wel op willen volgen, maar hij kon nu een maal niet uit de voortrazende vragen stappenen zo naderden ze nu een heel wonderlijk bouwwerk... Introductie ter beurze voorgesteld In de vergadering van aandeelhouders der Bandungsche Kininefabriek Holland n.v. hebben de meeste aandeelhouders zich voor beursnotering uitgesproken. Het bestuur deelde mee dat de introduc tie ter beurze feitelijk een formaliteit is; de bedoeling is om aandeelhouders in de gelegenheid te stellen hun aandelen ge makkelijker van de hand te doen. De omzet van eigen fabrikaten lag vo rig jaar 20 percent hoger dan in 1956. De prijzen daalden, maar ten gevolge van de lagere grondstoffenprijzen en nieuwe werkmethoden nam de bedrijfswinst toe. De afzet van de hoeveelheid kinine bij voorbeeld was vorig jaar 37 percent ho ger. In geld bedroeg deze toeneming 28 percent. De ontwikkeling van de nieuwe produktiemethoden waarmee in 1957 een aanvang is gemaakt, ziet het bestuur met vertrouwen tegemoet. Door de A-griep is de omzet toegenomen. Over de gang van zaken in het lopende boekjaar werd nog meegedeeld dat deze in de eerste vier maanden redelijk genoemd kon worden. Daarna trad echter een achteruitgang in. Op de algemene jaarvergadering van de n.v. Deli Drukkerij en Boekhandel heeft de voorzitter medegedeeld, dat de drukke rij Marckelbach n.v. te Bussum, waarvan de n.v. Deli in 1957 47.000.- nominaal aandelen verwierf, de laatste jaren 13 percent dividend heeft uitgekeerd. Het ka pitaal van de n.v. Marckelbach bedraagt 175.000.-. Op een vraag hoe het staat met de aan sprakelijkheid in Indonesië voor schulden door wanbeheer, deelde de voorzitter me de, dat dit een moeilijk vraagstuk is. „Wij hoeven dit voorlopig niet. zwaar te nemen; er zijn geen schulden, er wordt a contant betaald en er is een behoorlijk banktegoed" Een aandeelhouder deed de suggestie de belangen in Indonesië in een n.v. onder te brengen. Het bestuur zal deze suggestie in overweging nemen. Advertentie Huidzuiverheid-Huidqezondheid Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft het plan van president Eisenhower om de bij dragen van de leden aan de Wereldbank en het Internationale Monetaire Fonds te vergroten toegejuicht. De president wil dat do leden van het Intornatïonale Monetaire Fonds en de Wereldbank een grotere bijdrage geven aan deze instellin gen en wenst daarbij dat een nieuwe in stelling wordt gesticht om de onderont wikkelde landen te helpen; een soort in ternationale ontwikkelingsorganisatie. Op het komende overleg van de leden van het Internationale Monetaire Fonds en de Wereldbank te New Delhi zal over Eisenhower's plan worden besproken. Daarbij zal kunnen worden beslist Jioe- veel de bijdragen van de leden moeten worden vergroot. De president acht een uitbreiding van de activiteiten van de We reldbank en het monetair fonds noodzake lijk gezien de groeiende behoeften aan kapitaal van de onderontwikkelde landen. Vóór alles zou het er om gaan de vrije wereld beter in staat te stellen om het hoofd te bieden aan het politipke en eco nomische offensief van het communisti sche blok. Het zijn juist de economisch nog onvoldoende ontwikkelde gebieden die hiervoor gevoelig zijn gebleken, het geen volgens John Foster Dulles een veel ernstiger bedreiging vormt dan de mili taire macht van de Sovjet-Unie. In de tweede plaats is het Amerikaanse voorstel erop gericht de hoogontwikkelde industrie landen der vrije wereld, vooral West- Duitsland meer te doen deelnemen aan de hulpverlening aan economische onder ontwikkelde landen. Een derde reden voor het Amerikaanse voorstel is dat Amerika wil tegemoet komen aan de wens der on derontwikkelde gebieden dat hun hulp zal worden aangeboden door een internatio naal lichaam in plaats van door een af zonderlijke staat. Voor consumptie. Het in Oost-Berlijn ver schijnende communistische blad „Freie Welt" bericht, dat op het ogen blik 3.500 kleine Russische auto's, type „Moskwitsj", aan Oost-Duitsland lie verd worden in het kader van de Rus sische hulp aan de verhoging van de Oostduitse consumptie. Simplonpas. Het verkeer op de Simplon- route van Italië naar Zwitserland, dat de vorige week door een aardverschui ving onderbroken werd, zal, naar het ministerie voor Openbare Werken gis teren meedeelde, maandag met één richtingsverkeer worden hervat. Het verkeer naar het noorden en naar het zuiden zal met. regelmatige tussenpo zen afwisselend worden toegelaten, tot dat de weg weer geheel zal zijn her steld. Betrekkingen. Marokko heeft „in princi pe" besloten diplomatieke betrekkin gen aan te knopen met de Sovjet Unie en communistisch China. Buitenlandse waarnemers geloven, dat de beslissing van de Marokkaanse regering is ver haast door het feit, dat de regering van Irak vrijwel onmiddellijk na de machtsoverneming diplom tiéke be trekkingen met beide communistische staten aanknoopte. Breedsprakig. In een 6.000 woorden tellen de studie heeft een speciale commis sie van de UNO geconstateerd dat de volkerenorganisatie „te breedspra kig" is. De officiële documenten van de UNO omvatten vorig jaar 242.855.500 pagina's, waarbij voorlichtingsfolders enzovoort niet zijn inbegrepen. Ham- marskjoeld heeft aangedrongen op be snoeiing met éénvierde van allé druk werk. Opvolger. In welingelichte kringen ver luidt, dat de Zuidafrikaanse minister voor Naturellenzaken, dr. Hendrik Verwoerd, waarschijnlijk zal worden gekozen tot opvolger van prémier Strydom, die zondag is overleden. Ver woerd zou meer stemmen op zich heb ben verzameld dan zijn twee naaste ri valen, de minister van Justitie Swart en de minister van Binnenlandse Za ken, Donges, tijdens 'n stemming in de partijraad. Vakantiegasten. Pospelov en Kirilenko, twee belangrijke Russische functiona rissen, zijn woensdag in Bulgarije aan gekomen. Zij zullen als gasten van de Bulgaarse communistische partij hun vakantie in dit land doorbrengen, zo meldt het Bulgaarse persbureau BTA. Ontploffing. In een vuurwerkfabriek te Tsjiaji (Zuid Formosa) heeft zich dinsdag een ontploffing voorgedaan, die aan 23 mensen, merendeels jonge meisjes, die in de fabriek werkten, het leven heeft gekost, aldus berichten die woensdag in Taipeh zijn ontvangen. Dertien mensen werden gewond en ze ker twaalf worden vermist. Hoelang? President Eisenhower is van plan om vrijdag met zijn vrouw uit Washington te vertrekken voor een va kantie te Newport, Rhode Island, zo is woensdag in Washington bekend gemaakt. Er werd niet bij gezegd, hoelang de vakantie zal duren. Volgens Eisenhowers perschef, James Hager- ty, zal dit afhangen van de politieke ontwikkelingen in binnen- en buiten land. Niet nodig. Oud president Herbert Hoover heeft woensdag te New York verklaard dat hij het jaarlijkse pensioen van 25.000 dollar, dat het congres dezer da gen aan voormalige presidenten heeft toegekend, aan liefdadigheidsinstellin gen zal geven. Hoover heeft overigens nooit enige vergoeding aanvaard voor de diensten, die hij de staat bewees. Voordat hij in het openbare leven trad, had hij als ingénieur reeds een fortuin bijeen gebracht. Late vrijspraak. De 56-jarige rentenier Jo- nannes Rossmann uit Gadernheim is woensdag, 35 jaar na zijn veroordeling tot 15 jaar tuchthuisstraf wegens me deplichtigheid aan moord, gerehabili teerd. Een rechtbank te Darmstadt kwam tot de conclusie, dat mede plichtigheid aan het misdrijf thans niet met zekerheid kon worden vastgesteld en sprak Rossmann vrij. De moord was door zijn bi-oer gepleegd, die bekende en Johannes de aanstichter en mede plichtige noemde. Rehabilitatie. De regering van Thailand heeft een bedrag van vijf en een half miljoen gulden uitgetrokken om in vier jaar tijd alle verslaafden aan opium te genezen en weer in het arbeidsproces op te nemen. Bom. Bij het gebouw van de Roemeense legatie te Buenos Aires is in de nacht van dinsdag op woensdag een bom ontploft, waardoor slechts lichte ma teriële schade ontstond. Het gebied van hoge druk boven mid den-Europa breidde zich de afgelopen 24 uur over noord-Europa uit. Daardoor ont stond een gordel van hoge druk van de noordelijke IJszee over midden-Europa tot de Middellandse Zee. Aan de west- flank ervan stroomt warme lucht uit het zuiden via Frankrijk naar onze streken. In de warmeluchtstroming ontwikkelden zich boven Frankrijk kleine storingen, die langs de Engelse Kanaalkast plaatselijk onweer veroorzaakten. Boven land ver oorzaakten de storingen alleen wat bewol king, die vanmorgen ook ons land binnen dreef. In het lagedruksysteem op het oce aan kwam een nieuwe depressie bij IJs land tot ontwikkeling. Voor de Golf van Biscaye begon de luchtdruk vanmorgen evenwel te stijgen. Daardoor zet wat koe lere oceaanlucht zich in beweging in de richting van West-Europa. Het front dat deze lucht begrenst kan in ons land aanlei ding geven tot plaatselijk wat regen of een onweersbui. Vrijdag 29 augustus Zon op 5.45 uur, onder 19.36 uur. Maan op 19.19 uur, onder 6.03 uur. Maanstanden 29 aug. 6.53 uur volle maan. Hoog en laag water in I.Imuidei Vrydag 29 augustus Hoog water 3.42 en 16.07 uur. Laag water 11.08 en 23.27 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort ts 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. WEERRA PPORTEN Temperaturen buiten 2 Q0 land maxima van giste- - ren Binnenland heden 6. 12 i 7 uur. Neerslag laatste rf CJ 1 fl' 24 uur a 3 Den Heldei hali bew zzo 16 0 Ypenburg zwaar bew ozo 14 0 Vlissingen licht bew ozo 16 0 Eelde onbewolkt ozo 12 0 Twente licht bew ozo 13 0 De Bilt licht bew. zo 14 0 Eindhoven licht bew ozo 14" 0 Vlv Z.-Limb. licht bew. ozo 15 0 Helsinki onbewolkt z 20 0 Stockholm mist ono 19 0 Oslo zwaar bew zzo 23 0 Kopenhagen licht bew. O 18 0 Aberdeen regen windst. 17 0,7 Londen onbewolkt windst. 23 0 Amsterdam licht bew. zo 23 0 Brussel zwaar bew windst. 25 0 Luxemburg onbewolkt 0 22 0 Parijs licht bew. O 26 0 Bordeaux zwaar bew windst. 31 0 Grenoble licht bew. windst. 27 0 Berlijn onbewolkt 0 20 0 Frankfort onbewolkt ono 22 0 München onbewolkt zo 21 0 Zürich mist windst. 23 0 Genève mist windst. 22 0 Locarno onbewolkt windst. 25 0 Wenen onbewolkt windst. 22 0 Rome onbewolkt windst. 32 0 Ajaccio onbewolkt nno 27 0 Madrid zwaar bew windst. 33 0 Mallorca half bew. 0 34 0 Algiers zwaar bew. zzo 35 0

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2