Het weer van a.s. zondag ...dus bierweer! RUIMTE r Te elfder ure wellicht nog compromis in visserijgeschil Federatie IJSLAND WACHT m WIN '^Praatótoei Erkenning individueel klachtrecht Van dag tot dag j Ook Westduitse trawl- visserij in het nauw IMCOS f1000.- Professor Heuss een derde maal bondspresident? Pensioen voor weduwe van Reinhard Heydrich Slachtoffer van een oorlogshandeling Het Europees beleid Compromis tussen ministers Luns en Zijlstra? Goed voorbeeld doet... &p de Belgisch disconto verlaagd DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1958 Op „De Pietersberg" te Oosterbeek heeft een geselecteerd aantal Wereldfede- valisten zich beraden over de manier, waarop de doelstellingen van het Wereld- federalisme kunnen worden naderbij- gebracht. Het zijn blijkbaar vooral de Britse deelnemers geweest, die daar met nuchtere, practische denkbeelden tevoor schijn zijn gekomen en dat behoeft niet zo verwonderlijk te zijn als het schijnt. De Britten zijn bijna van nature geheide nationalisten, voor wie de souvereiniteit des lands heilig en onaanraakbaar is. Doch tegelijk zijn zij realistisch en practisch van aanleg en de geschiedenis van het Britse imperium heeft bewezen dat zij op een be paald moment aan deze realiteitszin de voorrang geven, wanneer de vaderlands liefde tot een holle sentimentaliteit dreigt te verbasteren. Het moment, waarop nationalisme in strijd komt met realiteitszin, is in deze tijd gevallen. Een ontwikkeling in de inter nationale verhoudingen en omstandig heden, die dwingt tot opoffering van na tionale belangen en rechten in het belang van de wereldvrede en van de bestaans mogelijkheden der volken, heeft zich reeds duidelijk doen kennen. De Wereldfedera listen hebben zich van idealisten ontpopt in practici, die de consequenties wensen te aanvaarden van een dwangpositie waar in de ganse wereld zich in- politiek en economisch opzicht bevindt. Het behoeft daarom geen verbazing te wekken, dat Engelse Wereldfederalisten een weg trachten aan te geven, waarlangs de consequenties van die dwangpositie met de minste schok kunnen worden gehono reerd. In Oosterbeek bepleitten zij de uit bouw van de UNO tot basis voor een we reldfederatie een voor de hand liggen de. practische weg, aangezien de UNO het enige internationale forum van enigs zins universeel karakter vormt. Op echt- Engelse manier drong Clement Davies, de vroegere leider der Britse liberalen, erop aan dat men zich niet in details zou ver liezen doch het hoofdpunt als concentra tie van activiteit zou verkiezen: „de rege ringen moeten onze beginselen aanvaar den". En inderdaad, de regeringen zullen er van doordrongen moeten worden, dat de stichting van een internationaal gezags orgaan een kwestie van practische doel matigheid in dienst van elk landsbelang is geworden. Daartoe behoort vooraf de volkomen universaliteit der UNO te wor den doorgevoerd, zodat alle landen der we reld er lid van zullen zijn. De grote moeilijkheid van aanpassing der internationale verhoudingen aan de tijdsomstandigheden, die door atoombom en internationalisatie der economie worden gekenmerkt, zal uiteraard liggen in de houding der grote mogendheden. Hun in zicht en medewerking zullen bepalen of de keuze der wereld valt op federatie of dictatuur. Een tussenweg is er niet meer dat zal men de Wereldfederalisten moeten toegeven. Advertentie BONN (UPI) Onder de Westduitse autoriteiten heerst ongerustheid als ge volg van berichten, dat Groenland van plan is het voorbeeld van IJsland, wat be treft uitbreiding van de territoriale gren zen tot twaalf mijl buiten de kust, te vol gen. Als Groenland deze stap neemt zal de Westduitse regering ongetwijfeld een krachtig protest indienen, zoals ook ge beurd is toen het besluit van IJsland was afgekondigd. Autoriteiten verklaren, dat als gevolg van het IJslandse besluit, de Westduitse trawlers dichter onder de kust van Groen land moeten gaan vissen. Als Groenland het voorbeeld van IJsland zou volgen, dan zou dit ernstige gevolgen kunnen hebben voor de Westduitse visserij. De situatie zou nog ernstiger worden, indien Noorwe gen, later eveneens de grens van twaalf mijl zou proclameren. Het Britse kabinet heeft zich heden weer beziggehouden met het IJslandse besluit. Een verklaring over deze beraadslagingen is niet uitgegeven. PARIJS (UPI) Van doorgaans goed ingelichte zijde in Parijs is vernomen dat de vergadering van deskundigen over het visserijgeschil onder auspiciën van de NAVO dicht bij een akkoord is. Een woordvoerder van de Noordatlantische Verdragsorganisatie noemde echter een bericht, dat een ontwerpcompormis reeds aan de betrokken regeringen was voorge legd, prematuur. Zoals bekend is wenst Engeland zich niet neer te leggen bij het besluit van de IJs landse regering, per 1 september de terri toriale wateren tot twaalf mijl buiten de kust uit te breiden. De Engelse visserij zou hiervan aanzienlijke schade ondervin den. In IJsland stelt men zich een compro mis als volgt voor: het besluit de terri toriale wateren tot twaalf mijl uit te brei den wordt erkend, en een bepaald aantal buitenlandse vissersschepen krijgt toe stemming binnen de territoriale wateren te vissen. De IJslandse economie is voor negentig percent afhankelijk van de vis serij. Hoop REYKJAVIK (UPI) —Uit gezagheb bende bron te Reykjavik is vernomen, dat de premier van IJsland, Hermann Jo- nasson, de hoop koestert dat de NAVO een compromis aan de hand zal doen voor het Engels-IJslands visserijgeschil, voordat het op een open conflict uitdraait. Zondagavond laat zullen de eerste En- Vol trots tonen prinses Maria Pia van Savoye en prins Alexander van Joego slavië hun tweeling aan het Italiaanse publiek. Het echtpaar brengt een korte vakantie door in Florence. gelse trawlers voor IJsland aankomen. Als de plannen van de trawlervereniging door gaan zullen deze en later volgende schepen door drie visserij-inspectieschepen van de Engelse marine over de 12-mijlsgrens geëscorteerd worden naar de visgronden dicht onder de IJslandse kust. Dagelijks komen enkele journalisten in Reykjavik aan. Hun aantal wordt steeds groter en de hotelhouders zijn blij met de ze extra klandizie. De bevolking van IJs land gelooft niet dat er een werkelijk con flict zal ontstaan. In de haven van Reyk javik ligt de 693 ton grote „Thor", het grootste visserij-inspectievaartuig van IJs land, nog rustig gemeerd. De enkele mi trailleur aan dek staat knus ingepakt in zeildoek. WL, iöyV JJN U4 YtH 'JSLANO rk ATLANTISCHE' ^OCEAAN no beo 60° NB SHCTLtNöi j 'NOORWEGEN EN Advertentie W«erdienM Lorxlon seint Aanvankelijk bewolkt met kans op onweer. Later in het week einde droog met mooie zonnige perioden. Warm. Een service van de gezamenlijke brouwers van het beste Nederlandse bier. een reis van Win binnen 8 dagenl Schrijf op briefkaart hoeveel mm neerslag en hoeveel uur zonneschijn u voor a.s. zondag verwacht. Stuur aan 'Het bier is weer best', Postbus 2200. A'dam. Briefkaarten moeten uiterlijk vrijdag gepost zijn. Wie het dichtst komt bij meting De Bilt (gemeten te De Bilt) wmt 1000 gulden vakantiereis. (Bij meer goede voorspellingen wordt deze prijs gedeeld. Beslissing van het C.B.K. is bindend. Correspondentie niet mogelijk). Bovendien zijn er 100 troostprijzen (doosjes bierglazen). Prijswinnaars ontvangen schriftelijk bericht. Vorige zondag: 7 uur zon, 3 mm neerslag. De prijs werd verdeeld onder de 18 goede voorspellers. WEERV00RSPELLERS - HARTELIJK DANK I Dit is de laatste keer in dit seizoen om een slag te slaan naar de neerslag de laatste kans op f 1000.- als u weet hoeveel zon er zondag in 't bier schijnt. Of u won of niet. of nu gaat winnen hartelijk dank voor alle weerberichten. 'Het bier is weer best' wenst u Nederlands beste weer (zo vaak 't kan) en Nederlands beste bier (dat kan altijd I) BIER IS BEST VOOR BEIDEN Hij: "k Had 't verkeerd" 't was zondag J.l. 3 mm neerslag I' Zij'Hier is troost, een koel gtes bier: 150 mm opwekkingI' KOPENHAGEN, (Reuter) Het blad van de Deense regeringspartij „Social- demokraten" meent te weten, dat het com promis over de IJslandse visserij kwestie er op neer komt, dat vreemde vissers tot op zes mijl van de IJslandse kust mogen vissen, dus zes mijl binnen de zone, die per 1 september als territoriale wateren geldt. De huidige grens is vier mijl. Deze regeling zou drie jaar van kracht blijven. In die tijd zou een nieuwe UNO- conferentie worden gehouden om een in ternationale overeenkomst voor visserij- grenzen op te stellen. Het IJslandse regeringsblad „Timinn" verklaarde donderdag echter, dat geen enkel compromis is bereikt. Op de confe rentie in Parijs heeft de IJslandse ambas sadeur het IJslandse standpunt uiteenge zet, maar de andere landen hebben geen voorstellen gedaan waarmee IJsland kan instemmen. Het blad achtte het zelfs mo gelijk dat geen aanvaardbare voorstellen zouden worden ingediend. In christen-democratische en socialis tische kringen te Bonn lijkt men bereid artikel 54 van de Westduitse grondwet te wijzigen, waardoor professor Heuss voor de' derde maal kandidaat zou kunnen zijn voor het bondspresidentschap. Volgens dit artikel kan niemand meer dan twee maal president worden. Heuss werd in 1949 en in 1954 gekozen. Zijn tweede ambtstermijn loopt tot september 1959. Volgens de General Anzeiger, willen ve le Bondsdagleden aan Heuss de kandida tuur voor de derde maal aanbieden. Men twijfelt er niet aan dat de bondsvergade ring, bestaande uit alle Bondsdagafge vaardigden en vijfhonderd door de parle menten der deelstaten gekozen kiesman nen. Heuss zou herkiezen. Men is er van overtuigd, dat Heuss van het president schap eer heeft aangedaan. Wel is van socialistische zijde gezegd, dat Heuss tij dens de wilde debatten in de Bondsdag over het atoomprobleem een matigende invloed had moeten uitoefenen. (Van onze correspondent in Bonn Het verstrekken van pensioenen aan al lerlei Duitse generaals en vooraanstaan de ex-nazi's, die zich tijdens de oorlog be paald misdragen hebben, is een normale zaak geworden. De wetgever kan er blijk baar niet onder uit. Ook de weduwe van Reinhard Heydrich is thans bedacht. Heydrich werd op 32-jarige leeftijd hoofd van de Gestapo en de Sicherheitsdienst. In 1941 werd hij generaal bij de politie en Obergruppenführer bij de S.S. Als plaats vervangend rijksprotector van Bohemen en Moravië werd hij berucht door vele executie bevelen. In i942 schoten Tsjecho- slowaken die uit Engeland waren overge komen hem dood. Als vergelding moord den de Duitsers daarop het Tsjechische dorp Lidice uit en lieten honderden men sen terechtstellen. Heydrich gold als een der wreedste nazi-leiders. Zijn weduwe, die een pension op het Noordduitse eiland Fehmarn heeft, krijgt nu een maandelijks pensioen van negen tig mark. Zij zal voorts 12.500 mark ach- terstallig pensioen ontvangen. Van rech terlijke zijde in Sleeswijk-Holstein wordt aangenomen dat Heydrich om het leven is gekomen tengevolge van oorlogshande lingen en niet als gevolg van een aanslag met politieke oogmerken. Het verzet tegen deze en ook andere pensioenuitkeringen is niet het feit. dat men de weduwe van Heydrich geen uitke ring gunt, maar wel in de omstandigheid dat de Westduitse staat zich volgens ve len nogal scheutig toont tegenover aller lei lieden, die in het derde rijk moorde naars of familieleden van dergelijke moordenaars waren, waar tegenover ve le slachtoffers van het nazi-regime ook in Duitsland nog altijd niet aan hun trekken zijn gekomen. Prücklmayer In München is een politieke storm op gestoken rond de figuur van Peter Prücklmayer, die door de afdeling Mün chen van de CDU kandidaat is gesteld voor de wetgevende vergadering van Bei eren. In een verklaring van de „Vereini- ging der Verfolgten des Nazi-regimes" wordt gezegd dat Prücklmayer S.S.'er is geweest en onder andere als bewaker heeft gediend bij het concentratiekamp Mauthausen. Een woordvoerder van de Christen-Socialistische Unie zoals de CDU in Beieren heel verklaarde dat 'n onderzoek van Prücklmayer's verleden niets bezwarends opgeleverd had. Prücklmayer is lid van de gemeente raad van Siegenburg en lid van de Pro vinciale raad van Kelheim. Naar men weet bestaat er sedert ge ruime tijd verschil van mening tussen de minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, en die van Economische Zaken, prof. Zijl stra, over de coördinatie van het beleid ten aanzien van de economische facet ten der Europese integratie. Be hoort de leiding van deze coördinatie noodzakelijk om te voorkomen dat de verschillende departementen, betrokken bij de Europese integratie, onderling tegen strijdige beslissingen nemen bij minister Luns dan wel bij minister Zijlstra te be rusten? Deze kwestie, die reeds een rol speelde bij de voorbereiding van de Europese economische gemeenschap, werd acuut bij het in werking treden van de Europese verdragen (Euromarkt en Euratoom) op 1 januari. Het kabinet hield er zich mee bezig en in het parlement werden vragen gesteld. Van regeringszijde werd in ant woord hierop, bij monde van minister president Drees, slechts verklaard dat deze kwestie een onderwerp van intern beraad vormde. Thans meldt de Volkskrant uit Luxem burg, dat volgens politieke „Europese" kringen aldaar het Nederlandse kabinet eindelijk een oplossing heeft gevonden. De oplossing zou inhouden, dat de minister van Buitenlandse Zaken de Nederlandse delegaties leidt, die in het buitenland over economische vraagstukken spreken en dat op zijn departement ook de voorbereidin gen worden getroffen voor de onderhande lingen en de instructies voor de delegaties worden opgesteld. De minister van Econo mische Zaken echter zou het overleg in Nederland zelf, dat tussen de verschillende departementen over buitenlands-econo mische vraagstukken wordt gevoerd, lei den. Deze regeling zou gelden voor twee jaar, d.w.z. tot de verkiezingen van 1960, wanneer het kabinet in elk geval af treedt. Advertentie Zeker, haar grootmoeder en ook haar moeder gebruikten reeds MAÏZENA DURYEA en zij volg de dat goede voorbeeld. Vandaar haar lekkere groenten, smakelijke soepen en smeuïge sausen. En als haar vriendinnen vragen hoe het komt dat zij zo lekker kan koken, dan zegt zij ,,Goed voorbeeld dóet goed volgen" en gebruik - zoals ik - MAÏZENA DURYEA voor het binden van groenten, soepen en sausen. Dan zijn mislukkingen by voorbaat uitgesloten. l De meegebrachte eetwaren Wij welen dat het schandelijk is en dat het ten hemel schreit en dat wij ons ge ducht m,oesten schamen, dat het niet an ders is dan verwendheid, spilzucht, rinkel- rooierij en of-het-niet-opkan, maar wij hebben een geweldige afkeer van boter- hammetjes-in-een-papiertje voor de lunch. Wij hebben, onder de druk van vele om standigheden, ,zeer vaak een pakje boter hammen meegekregen. Maar wellicht nie mand in gans West-Europa (de Kanaal eilanden inbegrepen) heeft het zo dikwijls als wij „vergeten" op de kapstok of op het kastje. Wij weten het: dat was heel lelijk van ons. En ondankbaar. En slecht. En zelfs, in bepaald verband, weerzinwekkend. Maar zo zijn wij eenmaal geweest, lezer, dat moet er dan nu maar eens uit! Wij waren een afschuwelijk man. En steeds weer lag daar, als wij weg waren, op de kapstok dat pakje met liefdevol toebereide boterham- m,etjes. Telkens weer in een vers vetvrij zakje. „Vergeten", zeiden wij des avonds schijnheilig. Het was gelogen, ja. Want wat deden wij? Wij aten in open bare gelegenheden m.et koks in de cuisine en lekkere warme dingetjes vers uit de oven. Ook aten wij knappende broodjes met overdreven veel vlees erop in cafeta ria's en eetwinkels. Wij aten lekkerigheid- jes: visjes, mosseltjes, Chinees. En het pak je brood lag op de kapstok: een doodenkele vlieg zoemde er peinzend omheen. Zo de den wij. Wij handelden later, toen er verwijten opklonken uit de huiselijke kring, anders. Toen staken wij het pakje zorgvuldig weg in de tas en lieten het daar zitten. Tot wij er ten slotte drie of vier mèt ons voerden en de oudste een weinig begonnen te rie ken. Dan kon men ons, op een mooie mid dag, bij de zwanen zien. En bij de eendjes. En op de banken in het plantsoen, waar de mussen familiair komen kijken of er nog wat te bikken valt met hun scheve koppetjes. Dan waren wij één dier mannen die men altijd brood ziet voerenAltijd brood, hebt u daarop wel eens gelet? Da.t zijn geen goede heren die zacht zijn voor de dieren en de vogels sparen. Welnee: dat zijn stiekemerds die hun meegebrachte eetwaren kwijt willen. Zij staan ook bij het. paard van de groenteboer en voeren het beest. Hebt gij wel eens gezien hoe wal gelijk dik het paard van de groenteboer is? Dat komt van het brood der meegebrachte eetwarenzakjes! Het openen van het klamme, lauwe pak je is een akelig iets, vonden wij altijd. Er steeg een zoetige lucht uit op en vooral de maandag was érg. Dan zat er altijd bleke kaas op en zelfs jam. Dan trok ook het paard van de groenteboer er een beetje de neus voor op en hinnikte tegen een collega. En dan was er nog iets: in lang niet alle zaken mag men zijn meegebrachte eet waren consumeren, dat weet u. Wij von den nooit een zaak waar het wél mocht; een zonderling toeval. Zeker: des avonds zaten wij met een vervelend iets. Dan vroegen de huisgeno ten bezorgd: „Hoe vond je je brood van daag?" Wij zeiden het al: wij waren slecht, een doortrapt man. Want wij logen dan. Zonder blikken en blozen. Het raas ook niet mogelijk om te antwoorden: „Ik weet het niet, maar het paard vond het wel gaan". Nu? Nu eten wij tussen de middag niet meer. Wij zijn te dik. En u weet: dikke mensen eten nooit. Die leven van de ze nuwen. Duif Wat men ook op de mens kan aanmerken, men kan nooit ontkennen dat hij een mate van aanpassings- en op nemingsvermogen bezit dat verbazingwekkend zou moeten heten wanneer men het, in zijn totale omvang zou analyseren. Nadat onze grootmoeders in haar jonge tijd de overtuiging waren toegedaan, dat het einde der wereld zonder twijfel met rasse schreden naderbijkw im, omdat de mens zich verstoutte met. vliegende voertuigen het aardoppervlak te verlaten en zich in de wolken te begeven, zijn wij binnen betrekkelijk weinig jaren tot de gerust stellende conclusie gekomen dat onze activiteit op het ge bied van lucht- en zelfs van ruimtevaart geen factor ver mag te zijn in de houdbaar heid van onze aarde. Wanneer we de ernst en net realisme beschouwen, waar mede in deze dagen te Am sterdam over de ruimtevaart wordt gediscussieerd, moeten we wel overtuigd geraken van het feit, dat de mens met zijn plenaire plannen niet buiten zijn aardse boekje gaat niet: andere woorden, dat 'n sprong naar de maan of naar andere hemellichamen gelegen is bin nen het kader der geoorloofde mogelijkheden. De vrees, dat enige mense lijke actie op technisch gebied de ondergang der wereld zou bevorderen en inluiden, doet trouwens in het algemeen tamelijk ingebeeld aan. Lie vrees houdt namelijk tege lijkertijd een niet geringe zelfoverschatting in, die de stelling verkondigt dat de mens in staat zou zijn tot buiten-menselijke prestaties. Ook al is men geneigd het petje af te nemen voor ae dingen, dfe onze medeschepse len tot stand brengen, dan nog kan men moeilijk veronder stellen dat zij dingen kunnen doen die uit hoofde van hun aard buiten de menselijke reikwijdte liggen. Men zou het eenvoudig aldus kunnen formuleren: wat de mens kan, mag hij kunnen doordat hij het kan. Het is een beetje vreemd, om zo te zeggen, doch de een voud is dat nu eenmaal altijd. Men hoort namelijk wel eens de stelling verkondigen, dat de mens op een bepaald mo ment zichzelf moet tegenhou den bij zijn steeds verder- schrijdende exploratie van de bestaansgeheimen, omdat hij op dat punt zou raken aan het onraakbare, het voorbe- houdene. Afgezien nog van 't feit dat men deze onder hoog morele en esthetische motieven vermomde ver maning onmogelijk kan om zetten in een unanieme over tuiging, zodat men altijd de kans loopt dat één boosaardig enkelingetje zien er niet aan stoort, kan men aannemen dat het onmogelijk zal zijn tot een algemeen aanvaardbare defi nitie van dit onraakbare te komen. Onze grootmoeders immers zouden hun nakomelingen dan immers het vliegen hebben verboden en onze overgroot moeders zouden wellicht zelfs het snelle fietsen hebben ge rangschikt onder de bezig heden, die te enenmale des duivels moesten worden ge noemd. Wat: mag de mens? Alles wat hij kan er is geen andere mogelijkheid. Men kan immers geen grens trek ken in een actiegebied, dat men nog niet tot het einde heeft leren kennen. De moge lijkheden, die zich verschuilen achter de horizon der heden daagse wetenschap, kunnen evenzeer tot de ontwikkeling van een esthetisch en moreel verantwoord mensdom bij dragen als die, welke wij achter de rug hebben. Het is niets minder dan een bewijs van zelfoverschatting, e menen dat onze generatie Ie loop der aardse dingen beeft voleind en de cirkel der toelaatbare mogelijkheden neeft besloten. Er is bovendien een zeer aanvaardbare verklaring voor de theorie, dat ongekende mogelijkheden op de voort jagende mens wachten en in een onuitputtelijke voorraad gereed liggen voor zijn onbe dwingbare lust tot onderzoek. Wanneer men zich op het zeer menselijke en reële standpunt stelt, dat de mens zijn krach ten en verstand niet voor niets gekregen heeft en dat de dingen, die hij bereikt, voor zijn reikvermogen geschapen zijn, komt men tot de ver bluffend eenvoudige consta tering die indertijd ook reeds tot de grootste filosofen is doorgedrongen: de ware studie der mensen is de mens zelf en alles wat men met hem te maken heeft of kan hebben. Dit betekent, dat de mens voortdurend op jacht is naar de kennis omtrent zichzelf en dat hij die kennis putten kan uit alles wat hem omringt en nadert. Het geheim van de mens ligt verankerd in de ganse schepping en wij zullen onszelf niet leren kennen, tenzij wij die schepping tot in de bereikbare uithoeken doorgronden. Wellicht zou het een ietwat komisch effect hebben, wan neer in Amsterdam, op hef podium van het ruimtevaart congres, een der geleerde heren de stelling zou verkon digen dat hij met zijn inge wikkelde formules en tech nische vernuftigheden enkel op zoek is naar de dienste diepten van zichzelf, doch men zou hem niet kunnen tegen spreken. En in deze diepzinnige ge- dachtengang wordt de sprong in de oneindige ruimte, wier afmetingen ons voorstellings vermogen te buiten gaan, een sprong langs een gebogen lijn. die uitkomt op het punt waar men is vertrokken. Alle con ventionele en primitieve denk beelden van een zwarte ver lorenheid buiten onze sterren hemel gaan "teniet in de cirkel der onwrikbare beslotenheid, waar de mens en niets anders dan de mens steeds weer begin en einde van alle menselijxe gedachten en daden vormt. Het avontuur van de maan- reis zal in de toekomst wor den gevolgd door grotere, adembenemender reizen en verbazingwekkende ontdek kingen. Onze gezichtseinder zal worden verruimd tot ach ter de sterren en onze levens wijsheid zal worden uitgebreid met de kennis van nieuwe werelden in het heelal. Doch nooit zullen wij, hoever wij ook reizen in de oneindigheid van sterren en planeten, een grootser, meeromvattend en begrenzender object voor onze studies vinden dan de simpele mens zelf, wiens afkomst en bestemming verbonden zijn met alles wat hij bereiken zal en wiens diepste geheimen nader zullen kunnen worden ontsluierd door alles wat hij te weten zal komen. Zo dienen wij de ruimte vaart onze zegen te geven, onze beste wensen tot succes en onze belangstelling uit eigenbelang. De ruimtevaar ders der toekomst, gesteund door 't leger van geleerden cn technici, zullen door hun rei zen in de ruimte een nieuwe mens gestalte geven op aarde. Een wijzere mens, die door nieuwe kennis gemakkelijk zal kunnen afrekenen met alle nutteloze bijkomstigheden, welke hem in de enge be slotenheid van zijn aardbol eeuwenlang in onvruchtbare beuzelarij hebben bezigge houden. J. L. De regering is voornemens over te gaan tot erkenning van het individueel klacht recht, bedoeld in het in 1950 te Rome ge sloten verdrag tot bescherming van de rechten van de mens en de fundamentele vrijheden. Namens de Tweede Kamer heeft de voorzitter, dr. L. G. Kortenhorst, aan de minister van Buitenlandse Zaken de wens te kennen gegeven, dat dit voor nemen der regering aan de uitdrukke lijke goedkeuring van de Staten-Generaal zal worden onderworpen. Ter verklaring van dit nogal verrassen de feit schrijft onze parlementaire mede werker: De mededeling dat de regering tot die erkenning zou overgaan is bij de Kamers binnengekomen toen het zomerrecès al was ingetreden. In een dergelijke omstandig heid pleegt de voorzitter van de Tweede Kamer het zaak te vinden, even na te gaan of er misschien toch niet aanleiding zou bestaan om uitdrukkelijke parlementaire goedkeuring van een dergelijke stap te vragen. Daarom is, zo mag men aan nemen, langs schriftelijke weg aan de leden van de Tweede Kamercommissie voor buitenlandse zaken gevraagd of zij, indien zij uitdrukkelijke goedkeuring zou den wensen, d.w.z. indiening van een wets ontwerp tot goedkeuring van onze aan vaarding van het individueel klachtrecht, hiervan mededeling zouden willen doen. Ofschoon de meeste leden dier commissie niet gereageerd hebben, schijnen er enkelen een dergelijke wens naar voren te hebben gebracht. Daarop is vermoedelijk in het seniorenconvent besloten dat het dan maar wenselijk was om gebruik te maken van de grondwettelijke bepaling, dat de voorzitter namens de Kamer onderwerping aan uitdrukkelijke goedkeuring kan ver zoeken. Men is er blijkbaar van uitgegaan dat zulks gewenst was, ook al betrof het hier een verlangen dat slechts bij een minder heid leefde. Verrassend was het overigens wel dat thans een dusdanige wens tot uiting is gekomen. Immers, aanvankelijk mogen er in de Kamer wel eens bezwaren tegen onze erkenning van het individueel klachtrecht geopperd zijn, bij het jongste debat over deze aangelegenheid is er van dergelijke bezwaren niets meer gebleken, zodat die gedachtenwisseling veeleer de opvatting kon rechtvaardigen dat de Ka mer zelf alles voelde voor de aanvaarding van het individueel klachtrecht en dus ook voor toepassing van de procedure der z.g. „stilzwijgende goedkeuring" van de door Nederland af te leggen verklaring. Intus sen schijnen nu enige leden van de com missie voor buitenlandse zaken weer op het oude standpunt te zijn teruggevallen. Met ingang van heden is het Belgische officiële disconto verlaagd van 3n4 percent tot 3'/ï percent.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3