Verbetering van zwembad aan de Kleverlaan aanvaard I^rquueI} Neon Afscheid van derde deel van Haarlemse gemeenteraad Mogelijk nog dit jaar voorstel tot bouw van bad aan Planetenlaan SCHOOLBOEKEN Boekhandel VEKO Koor en orkest in Jubileumconcert DANSSCHOOL W. FORTGENS „lek Dien" van Teirlinck in Haarlemse Schouwburg DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Haarlemse „oude" raad voor het laatst bijeen N oo d situatie Burgerlijke stand van Haarlem DE ZACHTE FILTERSIGARET DIE SMAAKT! Bejaarden maakten hun jaarlijkse bustocht Jas uit. De 13 vertrekkenden De heer W. F. van Henten verlaat A. Maekayschool Jaarvergadering Haarl. Chr. Mannenkoor Minister Luns sprak met de heer Maramis Patates-friteswagen raakte te water Sfeervol Spaarndam Ir. W. L. Esmeijer hoog leraar te Eindhoven MODERNE DANSEN Grenspaal geplaatst bij Brouwerskolkje Het langst heeft de Haarlemse raad woensdagmiddag gediscussieerd over de kredietaanvrage van 309.000 voor de verbetering van het zwembad aan de Kleverlaan. Verscheidene raadsleden waren bevreesd, dat met de toekenning van dit krediet de bouw van andere dringend noodzakelijke zwembaden zou worden vertraagd. Enigszins verrassend merkte wethouder Geluk op, dat niet de schaarse financiële middelen de grootste rem op de bouw van nieuwe zwem baden vormden, maar dat deze vertraging veeleer te wijten was aan de om standigheid, dat de plannen voor de nieuwe baden nog niet gereed waren. Zijn ambtgenoot, de heer H a p p schreef dit toe aan overstelpende drukte bij de dienst van Openbare Werken, maar zegde toe, dat mogelijk nog dit jaar een voorstel aan de raad zal worden gedaan voor de bouw van een nieuw zwembad aan de Planetenlaan. De andere agendapunten werden vlot afgehandeld: zo keurde de raad onder meer zonder discussie het aangaan van een geldlening van twee miljoen gulden goed voor de financiering van de afbouw van het Coornhertlyceum. Alle andere voorstellen werden eveneens zonder veel praten aanvaard. Advertentie Tevoren maakte de voorzitter zijn excu ses aan de raad voor een omissie van het college van B. en W. De Heer Proper (Comm.) had de voorzitter eraan herin nerd, dat deze beloofd had woensdag de interpellatie over de rusthuiskwestie toe te staan. Mr. Cremers moest echter toege ven dat deze zaak wegens de vakantie van de betreffende wethouder (de heer W. C. Bakker) aan de aandacht van het college was ontsnapt. Hij bepleitte clementie en zegde de raad toe, dat deze kwestie bij de eerstvolgende gewone vergadering op 17 september aan de orde zou komen. Het voorstel van B. en W. om een twee tal brieven van het comité van ouders van leerlingen van de HBS-B met betrek king tot de voorgenomen opheffing van de school voor kennisgeving aan te nemen, stuitte op verzet van verschillende kanten. De heer Proper (Comm.) ging het verst: hij wilde het genomen raadsbesluit doen intrekken. De heer W e n s i n g (C.H.) vroeg of B. en W. nog hoop hadden dat in de kwestie van de opheffing van de school een voor alle partijen bevredigende oplossing zou kunnen worden gevonden. Ook mejuffrouw B o 1 s i u s (K.V.P.) en de heer B e 11 i n k (V.V.D.) meenden dat beleefdheid ten opzichte van de ouders meer vroeg dan een voor kennisgeving aannemen van hun brieven. Slechts de heer Voogd (Arb.) was van mening, dat de raad niets anders kon doen, omdat het een zaak van B. en W. betrof. Wèl vroeg hij aandacht voor de bezwaren van de ouders, maar hij meende dat het eenkeer genomen raadsbesluit moest worden uit gevoerd. Hiermee was wethouder Geluk het eens. Hij geloofde niet, dat beide brieven nieuwe aspecten hadden opgeleverd sinds de raad in een vorige vergadering had besloten een andere brief ook voor kennisgeving aan te nemen. Wel zegde hij toe, dat B. en W. zouden overwegen of de ouders een bericht zou kunnen worden ge zonden. Inderdaad leven B. en W. in de hoop dat in de toekomst nog een oplossing kan worden gevonden. Na dit betoog ble ken slechts de communisten niet over tuigd te zijn. Met hun stemmen tegen werd het voorstel van B. en W. aangeno men. Ten aanzien van de kredietaanvrage van drie ton voor de verbetering van het zwembad aan de Kleverlaan toonde de heer Spek (A.R.) enige aarzeling. Met name was hij bevreesd, dat bij toekenning van dit krediet de totstandkoming van het nieuwe bad aan de Plantetenlaan zou wor den vertraagd. „Kunnen de plannen voor de nieuwe zwembaden klaar zijn, als het geld beschikbaar is?" vroeg hij het colle ge. In het algemeen sprak hij van een „noodsituatie". Met klem drong hij aan op het maken van nieuwe plannen onder meer voor zwembaden in Haarlem Oost en in het uitbreidingsplan Holland Nautic. De heer Hennevelt (Comm.) zei met bevreemding het raadsvoorstel te hebben gelezen. Zeven jaar geleden had men reeds vernomen, dat het bad aan de Kle verlaan snel vervangen zou moeten wor den en nu wil men het bad vernieuwen. Hij vroeg zich af of de gemeente geen geld zou kunnen lenen voor de bouw van bijvoorbeeld twee nieuwe zwembaden. Ook de heer B 11 i n k (V.V.D.) sloot zich bij de vorige sprekers aan. De heren Balm (K.V.P.) en Blokdijk (Arb.) verklaarden zich zonder meer vóór het voorstel. In zijn antwoord zei wethouder Geluk, dat de belemmerende factoren niet in de HAARLEM, 27 augustus 1957. BEVALLEN van een z o o n 24 aug.: A. M. Langenberg-Van Altena; 26 aug.: R. van Veen-Van der Heide; 27 aug.: L. C. H. Petri-Kluppell; H. E. Röttgering-Mathot. BEVALLEN van een d o c h t e r: 26 aug.: H. C. J. Bruijntjes-Van Velthuijsen; C. G Winter-Hoeke; M. IJsselmuiden-Van Wor- cum: 27 aug.: P. A. M. Hoffman-Verdam; S. W. Timmer-Van Bragt; L. E. Beem- Sick; J. C. Teeuwen-Schipper. OVERLEDEN: 25 aug.: G. W. Tweehuij- sen. 81 j., M. van Heemskerkstraat. ONDERTROUWD: 27 aug.: J. M. van Vastenhoven en S. M. Kok; A. H. Auping en A. Vallentgoed; F. H. van der Linden en W. C. M. van der Haagen; P. A. M. Gil- huijs en M. Smeele; J. T. van Steijn en M. M. Koster; J. J. Hooning en A. M. Paauwe: J. B. M. Benner en E. S. Vis; B. A. de Vrees en A. A. T. Andreoli; A. J. Doffer en M. W. van Norden; M. de Bondt en M. E. H. Hangjas; R. J. Roest en M. W. Schwab; A. P. M. van den Haak en C. H. Groot Hui ze; J. G. L. Rooda en A. Kool; C. van Roon en A. van Veen; H. P. Bruggink en J. Ver- bruggen; N. F. A. Wiggers en M. B. Janus; T. Souwer en H. Koppen; H. Foppema en M. Rijkeboer; G. Verkaart en W. Sonne- veld. GEHUWD: 27 aug.: W. de Groot en H. E. C. Stokhof de Jong; C. Sman en E. Pouw; J. M. de Vries en S. C. Roest; G. E. F. M. Verbeek en C. P. C. M. Kil; H. van Dansik en C. M. J. de Raadt; J. Kiekens en A. van den Oever; G. F. Rijnders en H. van Nieuwenburg; A. J. van der Sluijs en R. Ackermann; F. P. Prins en C. J. Ver haar. eerste plaats gezocht moeten worden bij de stand van de financiën. Het voornaam ste was, dat de plannen niet klaar waren. In het algemeen streven B. en W. naar uitbreiding van de zwembadcapaciteit. Ditzelfde zei ook wethouder Happé, die het noodzakelijk achtte, dat in de toekomst twee baden ten noorden en twee ten zui den van het station zouden komen. De ver traging in de plannen kwam voor een deel omdat men het bad aan de Planetenlaan eerst had opgezet als openluchtbad. Later is men ervan uitgegaan, dat het voor een deel overdekt moest zijn. Het huidige voorstel betekent niet aldus de wethouder, dat de plannen voor het bad aan de Plane tenlaan zullen moeten worden uitgesteld. In antwoord op een vraag van de heer Spek zegde de wethouder toe te zullen trachten nog dit jaar een voorstel betref fende de bouw van dit zwembad aan de raad te doen toekomen. Op vragen van de heer Adelaar (K.V.P) antwoordde de heer Happé, dat geen particuliere archi tect kon worden ingeschakeld, omdat Openbare Werken al te ver met de voorbe reidingen waren gevorderd en de heer Ge luk zegde toe, dat met de bouw van de nieuwe zwembaden rekening zal worden gehouden met de eisen, die onder meer door de wedstrijdzwenlsport worden ge steld. Zonder hoofdelijke stemming aanvaard de de raad vervolgens het voorstel. As Lady Godiva would say, If you have nothing on one fine day Take a ride on a horse But remember, of course, That your Mink will comfort your way. Ongeveer duizend leden van de Algeme ne Bond voor Ouden van Dagen afdeling Haarlem hebben genoten van de jaarlijk se bustocht. Op 21 en 26 augustus reden, beide keren in vier bussen, in totaal ruim driehonderd vijftig bejaarden naar het Westland en Den Haag. Onder andere bezochten zij de speeltuin „Drievliet" in Rijswijk. Me de door het gunstige weer was de stem ming opperbest. WOENSDAGMIDDAG is de Haarlemse raad voor het laatst in de lopende zit tingsperiode in zijn „oude" samenstel ling bijeen geweest. Na het afwerken van de agenda sprak de voorzitter, bur gemeester mr. O. P. F. M. Cremers, de dertien scheidende raadsleden toe, waar bij hij herinnerde aan het vele werk dat door de raad in de afgelopen vijf jaar is verricht, mede dank zij waarvan Haar lem is geworden tot een boeiende, fasci nerende stad, waarin het goed werken en wonen is. Burgemeester Cremers wilde geen opsomming geven van alle initiatie ven, die de thans afscheidnemende raad heeft ondernomen, ook wilde hij geen bloemlezing eruit geven, maar wél gaf de voorzitter de raad een welverdiend com pliment, toen hij zei: „Haarlem heeft on der uw leiding de dynamiek van deze tijd begrepen. Het beste bewijs hiervoor is wel, dat vele Haarlemse initiatieven door andere gemeenten werden overgeno men". De burgemeester zei alle waarde ring te hebben voor de wijze waarop de raad vijf jaar lang leiding aan het stads bestuur heeft gegeven. Een compliment, dat hij kon geven zonder zichzelf daar bij onmiddellijk te betrekken, want im mers: „Ik was weliswaar voorzitter van de raad, maar maakte daar geen deel van uit". De voorzitter vestigde er de aandacht op, dat dit keer een derde van alle raads leden niet meer zou terugkeren en noem de vervolgens alle dertien namen met vermelding van de vele functies, die de dragers ervan krachtens hun raadslid maatschap hebben uitgeoefend. Een spe ciaal woord van afscheid richtte mr. Cre mers tot wethouder Angenent. „De heer Angenent was lid an de raad, maar wij allen kennen hem slechts als wethouder." Steeds is de heer Angenent met hart en ziel verbonden geweest aan het werk, dat het wethouderschap met zich meebracht. Hij beheerde de onderdelen van zijn porte feuilles als kinderen, die lang niet altijd even gemakkelijk waren. In het bijzon der releveerde de voorzitter het grote en warme sociaal gevoel, dat de heer Ange nent steeds heeft gekenmerkt. Tot slot bracht de spreker dank aan alle raads leden voor hetgeen zij voor de stad had den gedaan en eindigde met in herinne ring te brengen, dat zij ook buiten de raad voor Haarlem zouden kunnen wer ken. Namens de dertien afscheid nemende raadsleden sprak de heer G. Blokdijk woorden van dank. „In de twintig jaar, dat ik lid van de raad ben geweest heb ik nooit de illusie gehad, dat ik de nestor van de raad was. Dat is al die tijd mevrouw Scheltema-Conradi geweest. Toch ben ik nu de oudste van de ploeg, die de raad gaat verlaten." De heer Blokdijk gewaag de van een zekere weemoed bij dit af scheid. Hij bracht dank aan de voorzitter voor diens vriendelijke woorden en voorts aan de ambtenaren, de boden, de steno grafen en de pers en herinnerde aan de vriendschappelijke samenwerking, die onafhankelijk van alle politieke verschil len steeds tussen alle raadsleden heeft be staan. „Voor het verleden neem ik de hoed af, maar voor de toekomst moeten wij de jas uittrekken", aldus de heer Blok dijk, die zijn toespraak beëindigde met de hoop uit te spreken, dat het strakke keurslijf van de financiële mogelijkheden in de toekomst iets verruimd zal mogen worden. Nadat de voorzitter de vergadering had gesloten bestond voor de aanwezigen gele genheid de vertrekkende raadsleden de hand te drukken. De dertien Haarlemse raadsleden, die in september niet meer in de nieuwe raad zullen terugkeren, zijn in alfabe tische volgorde: de heren J. W. Adelaar (KVP), A. J. M. Angenent (KVP), S. W. Babn KVP), G. Blokdijk ,Arb.), H. C. Hennevelt (Comm.), G. .Jansen (Arb.), A- J. de Landmeter (CH), G. de Mol (Comm) L. Silvis (AR).H. Verdoorn (Arb.), W. de Vos (Arb.), mevrouw J. Jvan der Wel- Beije (Arb.) en mr. A. Wensing (CH). Naar aanleiding van het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zal de heer W. F. van Henten, hoofd van de A. Mac- kaj'school aan de Zomervaart in Haarlem met ingang van 1 maart 1959 als zodanig ontslag nemen. Het bestuur van de ver eniging „Groen van Prinsterer" heeft als diens opvolger benoemd de heer A. Vis ser, thans eerste onderwijzer aan de A. Maekayschool. Advertentie In de woensdagavond gehouden jaarver gadering van het Haarlems Christelijk Mannenkoor heeft de voorzitter, de heer D. A. J. Spek, mededelingen gedaan over het winterprogramma. Op 13 november wordt het najaarsconcert gegeven in het Concertgebouw met medewerking van Al- bert de Klerk op het orgel en een kwartel van vier hoornspelers gevormd door le den van de Kon. Militaire Kapel. Op dit concert zal de eerste uitvoering in Haarlem gegeven worden van het grote werk van B. Martinu: „Mount of three lights", voor mannenkoor, orgel vier hoornspelers en bariton. Op 22 december zal een Kerst concert worden gegeven in de Kloppersin gelkerk, waaraan medewerken de Haagse meisjeskoren „Juliana" en „Jubilate" en de organist Feike Asma. De jaarverslagen van de secretaris, de heer T. v. d. Meer en van de penningmees ter, de heer E- van Gelder, gaven reden tot tevredenheid. Over de concerten versche nen waarderende recensies. Bij de bestuursverkiezingen werden her kozen de heren F. Beek, T. v. d. Meer, E. van Gelder, A. Jansen, J. Brants. S. Piso. In de vacatures van de aftredende heren S. Weert en J. Westenburger werden geko zen de heren D. de Jong en G. Oldenbroek. Advertentie Koninginneweg 6 - Tel. 14024 ZIJLSTRAAT 98 Telefoon 11706 Op het departement van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft minister Luns vanmiddag de Indonesische zaakgelastigde in Den Haag, de heer M. Maramis, ont vangen. Naar wij van de woordvoerder van de Indonesische diplomatieke verte genwoordiging in Den Haag vernemen ver liep het gesprek, dat 35 minuten duurde en plaats had op verzoek van de heer Maramis, in „zeer vriendelijke sfeer" Doordat een paard schrok is woensdag avond om kwart over zeven op de hoek Taanplaats-Westkolk te Spaarndam een patates-friteswagen van de weg geraakt en met de achterwielen in het water geko men. Een vat etenswaren ging verloren. Met een bok van de werf Stapel n.v. in Spaarndam heeft men de wagen op het dro ge gezet. De jubileumviering van de harmonie Crescendo en Spaarndams Gemengd Koor trekken dezer dagen steeds grote aantallen belangstellenden naar het schilderachtige dorp aan het Spaarne. Er is dan ook bijna iedere avond een concert te beluisteren. Woensdagavond concerteerden op De Kolk hel har monieorkest Haarlem en het gemengd koor „Polyhymnia". De foto geeft een beeld van d.e sfeervolle entourage tij dens het concert. Tot gewoon hoogleraar in de technische mechanica is met ingang van 1 september aan de Technische Hogeschool in Eind hoven benoemd ir. W. L. Esmeijer, sedert 1948 leraar in de wiskunde en mechanica aan de Hogere Technische School aan de Kleverparkweg te Haarlem. Het vorig jaar september is de school te Eindhoven ge opend. Advertentie Ir. Esmeijer werd 24 maart 1919 in 's Gravenhage geboren. Na in deze stad de h.b.s. te hebben afgelopen, studeerde hij aan. de Technische Hogeschool te Delft, waar hij in 1942 het diploma werktuig kundig ingenieur cum laude verwierf. In datzelfde jaar werd hij assistent van het Hogeschoolfonds in Delft, een instelling die juridisch los staat van de Technische Hoge school en welk fonds het hoger onderwijs wil bevorderen door middel van financiële steun van de industriële bedrijven, waar door jonge ingenieurs aangesteld kunnen worden teneinde researchwerk te verrich ten. Ir. Esmeijer werd tewerkgesteld op het laboratorium voor toegepaste mecha nica te Delft. In 1945 werd hij benoemd tot ingenieur bij de Nijverheidsorganisatie T.N.O. en in 1946 vergezelde hij prof. dr. ir. C. B. Biezeno gedurende drie maanden op een studiereis naar de Verenigde Staten. In 1948 werd hij leraar aan de Middelbare Technische School te Haarlem, thans de H.T.S., waar hij altijd bijzonder prettig gewerkt heeft. Ook was ir. Esmeijer voor zitter van de commissie herziening vlieg tuigbouwkundig onderwijs. Diverse publi caties van zijn hand op het gebied van mechanische trillingen ^agen reeds het licht. De nieuwe hoogleraar deelde ons mee zich bijzonder over zijn nieuwe werkkring te verheugen. Zijn eerste taak zal zijn mede te werken aan de opbouw van diverse laboratoria. Onderwijs en weten schappelijk onderzoek werken bijzonder samen en juist aan deze ideale combinatie heeft prof. ir. Esmeijer zijn hart verpand. Prof. Esmeijer is een groot liefhebber van diverse takken van sport en hij is in het bijzonder een enthousiast volley-baller. Zo is hij ondermeer lid van het veteranen- team van G.I.O.S., welk team dit voorjaar een kampioenschap behaalde. Ook voor de moderne poëzie legt prof. Esmeijer veel belangstelling aan de dag. Woensdagavond kon andermaal bij uit gelezen weer geconcerteerd worden op de Westkolk te Spaarndam, ter gelegenheid van het dubbele jubileum, dat de plaats een hele week met een festival in feest stemming houdt. „Spaarndams Gemengd Koor" en harmonie „Crescendo" hebben dat alles voorbeeldig georganiseerd, maar ze mogen wel een extra kaarsje branden ter ere van de weergoden, die hen tot nog toe zo terwille zijn geweest. Dit keer mu siceerde het harmonieorkest „Haarlem", dirigent J. Gorter, en zong het gemengd koor „Polyhymnia", onder leiding van Henk Arisz. „Haarlem" maakte het zich niet makke lijk, zeker niet met de Anacreon-ouverture van Cherubini, waarvan de uitvoering trouwens de indruk gaf, dat het stuk de laatste tijd niet geregeld op de lessenaars heeft gestaan en dus tamelijk omzichtig moest worden behandeld. Intussen wekte toch het vlotte spel van de klarinetten alle respect. De „Kaiser-Walzer" van Johann Strauss werd met charme en elan ten ge hore gebra-ht en onderstreepte overtui gend de onvergankelijke waarde van deze „lichte muziek" van de vorige eeuw. Ook de uitvoering van het ballet uit „Faust" van Gounod nog steeds aantrekkelijke muziek, die volgend jaar haar eeuwfeest mag vieren voldeed aan redelijke eisen En met bijzondere belangstelling hebben wij geluisterd naar een blijkbaar goed voorbereide executie van een paar delen uit de nieuwste compositie voor harmo nieorkest van Mcindert Boekei, geschre ven in opdracht van het Dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijkfonds der provincie Noordholland. Dit stuk („Prélude, Dialo gue" et „Variations") parafraseert een middeleeuws aandoende melodie (in do- rische toonsoort) op de tekst „lek gingh op eenen morgen al door den Aerdenhout" Zowel de kleurige en voornaam klinkende orchestratie als de muzikale opbouw van het werk, voor zoverre het althans door „Haarlem" gespeeld werd, doet ons ver moeden dat we hier te doen hebben met een stuk, dat een ereplaats zal krijgen in het repertoire van oorspronkelijke werken voor harmonieorkest. „Polyhymnia" kwam met een flinke be zetting op het podium en waar de koor klank behoorlijk uitgebalanceerd was, maakte de samenzang van dit ensemble een goede indruk met nummers van Haydn en Beethoven en zelfs met het Do- mine salvani fae" van Giesen. Tot besluit van deze avond, die weer veel belangstelling ondervond, werd door Harmonie „Haarlem" met medewerking van zijn „kleine staf" (tamboers en kla roenblazers) een taptoe uitgevoerd, waarin de traditionele koralen en volksliederen en zelfs het „Turf in je ransel" niet ont braken en waarvan het daverend geweld der trommen, verdubbeld door de echo's die West- en Oostkolk elkaar toewierpen, een bedenkelijke aanslag op ons gehoor vlies betekende. Met dat al kwam er een opgewekt en eclatant einde aan de mani festatie. Jos. de Klerk DANSNIEUWS HERVAT WEDEROM HET ONDERRICHT IN DE INSCHRIJVING kan dagelijks geschieden van 7 tot 10 uur aan de School GROTE HOUTSTRAAT 176 Een keurgroep van het Provinciaal Ver bond van Brabant en van het Verbond van Brusselse Toneelkringen van het Konink lijk Nationaal Toneelverbond zal op zater dag 30 augustus in de Stadsschouwburg in Haarlem het toneelwerk „lek Dien" van Herman Teirlinck opvoeren. De regie wordt gevoerd door Huib van Hellem, regisseur bij de Koninklijke Vlaamse Schouwburg in Brussel, de choreografie door mevrouw Blanche Dom-Beterams, directrice van een dansschool en de muzikale omlijsting wordt verzorgd door de heer Victor de Saedeleer. Deze keurgroep gaf op 12 juli j.l. een opvoering van „lek Dien" op Expo 1958 te Brussel en oogstte een groot succes. De voorstelling had plaats ter gelegenheid van het congres van het Koninklijk Verbond van Vlaamse Toneelverenigingen, dat hiermede zijn vijftigjarig bestaan herdacht. De opvoering in Haarlem wordt gegeven als onderdeel van de uitwisselingsvoorstel lingen tussen Nederland en België. De „Haarlemsche Toneel Club" en nog twee vooraanstaande amateurtoneelverenigingen in ons land werden uitgenodigd in België te spelen. De „Haarlemsche Toneel Club" trad op 19 april j.l. op in de Schouwburg in Brussel met „Het Meisje van Buiten" van Clifford Odets. De voorstelling van „lek Dien" heeft plaats op initiatief van het „Comité Ama teur Toneel" Nederlands Taalgebied: Bel giëNederland en onder auspiciën van de „Gemengde Technische Commissie tot uit voering van het Nederlands-Belgisch Cul tureel Akkoord" in samenwerking met de Nederlandse Amateur Toneel Unie. Ook voor niet-leden van de bij de NATU aangesloten verenigingen zijn nog een aan tal plaatsen voor de voorstelling beschik baar. Zij kunnen worden besproken aan de Stadsschouwburg te Haarlem vanaf 28 augustus. In de Theeschenkerij ,,'t Brouwerskolk je'', gelegen aan de Brouwerskolkweg te Overveen is een traditie hersteld. De tegenwoordige eigenaar van deze uitspan ning, de heer C. Post, legt veel belangstel ling aan de dag voor de historie van Zuid- Kennemerland en wil meewerken oude overblijfselen te behouden. Voor de tweede wereldoorlog heeft bij deze theeschenkerij een vroeg zeventiende-eeuwse grens- of stoepsteen met inscriptie B.G. (Brouwers- gulde) gestaan, welke ongeveer anderhalve meter hoge steen in de bezettingstijd werd stukgereden. Deze steen is gerestaureerd. Twee van dergelijke"stenen staan bij de ingang van de buitenplaats „Caprera" en in het Wildhoefplantsoen bij de Jac. van Kempenbank. In de dissertatie van dr. P Hoekstra „Bloemendaal, proeve ener streekgeschie denis" wordt vermeld, dat de Brouwers kolk haar naam ontleent aan het feit, dat de Haarlemse brouwer Corn. Gerbr. Borst in 1646 aan het Haarlemse Brouwersgilde voor het graven van de kolk de daarvoor benodigde grond in Overveen afstond. Via de Rampvaart nu de Brouwersvaart konden de Haarlemse brouwers het zuivere duinwater betrekken voor de bereiding van het zo beroemde Haarlemse bier. In de zestiende eeuw, toen de Brabantse en Vlaamse blekers zich in deze contre'en vestigden en ondermeer hun bedrijf stichtten op het grondgebied van mr. D rk Ramp, ontbrandde er een hevige strijd tussen de brouwers en blekers tengevolge van de verontreiniging van de Rampvaart door lozing van het vuile wat°r van de blekerijen, waardoor dit water voor of bierbrouwerijen ondeugdelijk werd. De strijd liep zo hoog, dat de Haarlemse brouwers gedaan wisten te krijgen, dat de blekerijen ten zuiden van de Zijlweg moesten verdwijnen. De Brouwerskolk noemde men vroeger wel de „Nieuwe Kolk", ter onderscheiding van de Oude Kolk in de Houtvaart, ter hoogte van de tegenwoordige gemeentelijke zweminrich ting, waaruit de Haarlemse brouwers oor spronkelijk water betrokken. Een herinnering aan dit Brouwersgilde, dat door het bezit van vaart en kolk in dit deel van Overveen eertijds zulke grote be langen had, is door het opnieuw plaatsen van de steen bewaard gebleven.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 4