Gezonde uitgroei van dorpen zonder stedelijke aspiraties geurig Kaat Mossel op bezoek in Rotterdam en Amsterdam Amsterdamse Beurs DE BEURS van gisteren DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Noodzaak voor Haarlemmermeer Engelse voetballers te gast bij „Lisse" Gerard Gaspers wint „Tour de Lisse" Raadsvergadering in oude samenstelling Geslaagd voor examen Raad Haarlemmermeer Eerste vergadering in nieuwe samenstelling op dinsdag 2 september Openluchtconcerten Zandvoortse oudjes gaan op stap Raadsvergadering van Zandvoort Rigoureuze verhoging Hillegoms watertarief Dubbeltje per kubieke meter Vierde wethouderszetel in Heemstede opnieuw in het geding Vrouw krijgt een maand gevangenisstraf Hondjein hok vastgebon denkreeg 14 dagen geen eten Vliegtuigongeluk in de V.S. met goede afloop Rotterdam koopt collectie Van Beuningen aan Oecumenisch protest in een Oostduitse kathedraal Het sociografisch bureau van de ge meente Haarlemmermeer heeft over het tweede, kwartaal 1958 weer een duidelijke statistiek het licht doen zien. In dit over zichtelijke en keurig uitgevoerde verslag kan een ieder die belangstelling heeft voor of nadere inlichtingen wenst met betrek king tot de stand en ontwikkeling van de bevolking de woningbouw en de woning verdeling, de werkgelegenheid, nijverheid, verkeer en vervoer, het geld-, krediet- en bankwezen, de maatschappelijke zorg, het onderwijs of de openbare veiligheid een schat van gegevens vinden. Doordat een begin is gemaakt met de tweede jaargang van dit driemaandelijks rapport is het mogelijk geworden verge lijkende cijfers op te nemen over het over eenkomstige rapport van het vorige jaar. Ofschoon de thans verstrekte cijfers voor zich zelf spreken zal het in het uitzicht gestelde commentaar op de gegevens de leesbaarheid van het verslag zeker ten goede komen. Miserabel mysticisme Over de woningtoestand in de Haarlem mermeer zijn de samenstellers weinig te spreken. Onder de titel „Miserabel mysti cisme" geven zij hun mening daarover als volgt weer. Er waren eens stemmen die spraken: „De Haarlemmermeer zij en blijve agra risch". En zij wisten niet wat zij zeiden. Want de Haarlemmermeer was vruchtbaar en breidde zich uit. In huizen en krotten kwamen kinderen ter wereld. Zij groeiden op en werden volwassen en er was geen woning waar zij konden wonen. En hun getal was 2640 x 2 Het geloof in een louter agrarische Haarlemmermeer is een miskenning van de bestaande structuur van dit. plattelands gebied. Een plattelandsgebied, dat naast oude en nieuwe agrarische elementen voor al gekenmerkt wordt door een snel. groei ende industrie, een zich steeds uitbreiden de luchthaven, een gematigde vestiging van forensen en wat in betekenis toene mend toerisme te water. De veelzijdigheid van deze structuur maakt het mogelijk de temidden der uitgestrekte landerijen ge legen woonkernen tot volwaardige dor pen te laten uitgroeien. Dorpen, waar de groeiende oorspronkelijke beroepsbevol king in een vertrouwde omgeving kan leven en werken. Dorpen ook, die veel zijdig en groot genoeg kunnen worden om Zondag 31 augustus speelt het eerste elf tal van de r.k. voetbalvereniging „Lisse" een wedstrijd tegen „Ferring Eleven", een Engelse amateurclub uit Sussex. De Engelse spelers, met bestuursleden, (totaal zestien'* man) komen zaterdagmid dag om half zes in Hoek van Holland aan en worden dan door „Lisse" welkom gehe ten, waarna een koffietafel zal worden aangeboden. Zondagmiddag half drie wordt de wed strijd tussen Lisse en Ferring Eleven ge speeld. Na afloop worden de gasten in het K.A.B.-gebouw verwacht. Maandagmor gen vertrekken zij naar huis. Woensdagavond is de zevende en laat ste etappe verreden van de „Tour de Lis se" over een afstand van 14 km. in drie ronden. Tot he teinde toe bleven de drie renners, die van het begin af de tour hebben be heerst, heer en meester. Door ook deze etappe te winnen bleef Gerard Caspers in de gele trui, die hij van de tweede etap pe af droeg. Hij won de tour met acht pun ten. Tweede klas was C. Arendsrnan, die met elf punten de groene trui verdedigde. Derde bleef Luc Meiland met achttien punten. Het startschot werd gelost door de heer C. v. d. Mark, voorzitter van het comité „Lisse Vooruit", nadat even tevoren door toerbaas -Jan van Kesteren was dank ge zegd voor de grote steun die het comité aan de tour had bewezen. Tot besluit van de eerste ronde gingen de nummers 1, 2 en 3 gelijktijdig over de streep in 8.02.0 min. Na de tweede ronde kwam C. Arendsman als eerste door ge volgd door A. Barten, Luc Meiland, Ger. Caspers en Freddie Vink. De derde en be slissende ronde werd met banddikte ge wonnen door Ger. Casocrs voor C. Arends man en Luc Meiland. De totaaltijd was precies 24 min. De winnaar van 't ploegenklassemont is de negen man tellende ploeg van de St. Wilhelmusschool uit de Engel, ploegleider Jan van Dijk. Deze ploeg reed met de twee winnaars het ere-rondje, nadat Elly van Loenen gelukwensen had aangeboden. Na afloop dankte Jan van Kesteren al len, die aan het welslagen der tour hadden meegewerkt. De prijsuitreiking zal op een nog nader te bepalen datum geschie den. Maandagavond 1 september komt de raad der gemeente Lisse voor de laatste maal in zijn huidige samenstelling bijeen ter behandeling van een korte agenda. B. en W. stellen voor tot het aangaan van een lening van 84000, aangeboden door de Bank voor Nederlandse Gemeen ten, tot verlenging van de ontruimings termijn der onbewoonbaar verklaarde woningen Hereweg 420 t.m. 426 en tot aan koop van grond voor wegverbreding. Voor het diploma vakbekwaamheid in het behangersbedrijf slaagde de heer Alb. Marseille te Lisse. De heer J. v. Delft be haalde het diploma machineschrijven aan de r.-k. Middelbare Handelsavondschool. BURGERLIJKE STAND VAN BENNEBROEK. GEHUWD: J. Bootsma en A. J. v. Driel. GEBOREN: Yves Guy Henri, zoon van W M. v. d. Poel en F. Y. Costabelli. OVERLEDEN: J. A. Ruitgrok, m„ 30 j., echtg. van M. C. de Jong. volwaardige technische, economische en so ciale voorzieningen op te brengen en waar met behoud van eigen sfeer toch een ver lichting der sociale controle mogelijk is. Beschamende verlamming Maar dan is het noodzakelijk, dat aan de beschamende verlamming der woning- bouwactiviteiten in deze gemeente een eind wordt gemaakt. Dan zal op elk ni veau weer aandacht besteed moeten wor den aan de gezonde uitgroei van gewone plattelandsdorpen waar arbeiders en mid denstanders samen kunnen wonen, dan aan aan dorpen met stedelijke aspiraties. Hoe miserabel de woningtoestand vooral ten gevolge van de agrarische mythe is geworden blijkt uit de volgende cijfers. In het tweede kwartaal van 1957 was er een vestigingsoverschot van 30 gezinnen omvattende 64 personen. In het tweede kwartaal bleek er een vestigingstekort te zijn van 15 gezinnen van 76 personen. In het tweede kwartaal 1957 kwamen 79 wo ningen gereed in het overeenkomstige tijdvak van 1958 71 Waren er in het twee de kwartaal van 1957 272 woningen in uit voering, dit jaar bedroeg dit aantal min der dan de helft nl. 105. Het aantal wo ningzoekenden bedroeg in het tweede kwartaal van 1957 2476 in het tweede kwartaal 1958 daalde dit aantal met slechts 36. In het tweede kwartaal 1957 werden 287 vergunningen verleend, in het tweede kwartaal 1958 195 Bevolkingstoename Op 30 juni 1958 telde de gemeente Haar lemmermeer 42.629 inwoners (21.778 man nen en 20.851 vrouwen) een toeneming met 113 inwoners sedert 31 maart 1958. In het tweede kwartaal 1958 werden 239 geboorten aangegeven en overleden 50 personen Per 30 juli van dit jaar waren bij het Gewestelijk Arbeidsbureau 84 werkzoekenden ingeschreven, 80 mannen en 4 vrouwen. Bij de Coöperatieve Boerenleenbanken Haarlemmermeer werd in het tweede kwartaal 1958 1.862.020.63 ingelegd en 1.415.277,57 terugbetaald. Bij de Rijks postspaarbank bedroegen deze inleggingen en terugbetalingen in hetzelfde tijdvak 205.187,03 resp. 175.789,78. In de maanden april, mei en juni van dit jaar werd aan 248.833 bezoekers van Schiphol een toegangsbewijs afgegeven. In dezelfde maanden van 1.957 bedroeg dit aantal 517.376, waarbij opgemerkt wordt dat toen 240.000 kaarten werden afgege ven ten behoeve van de tentoonstelling „Het Atoom". In het tweede kwartaal 1958 werd de brandweer 24 maal gealarmeerd. De getaxeerde brandschade bedroeg 84.500. De gemeenteraad van Haarlemmer meer komt dinsdag 2 september om half drie voor de eerste maal in zijn nieuwe samenstelling in openbare vergadering bijeen. Na de opening door de voorzitter zullen de nieuw benoemde leden van de raad be ëdigd en geïnstalleerd worden. Vervolgens heeft de benoeming plaats van vier wet houders. Aftredend zijn de wethouders C. Bos Jzn., dr. M .Brouwer, J. G. Rands- dorp en A. v. d. Zwaard. Voorts staat op de agenda de benoeming der leden van de diverse raadscommissies. B. en W. stellen de raad voor eervol ont slag te verlenen aan mej. C. A. de Vriend als onderwijzeres aan de openbare lagere school 10 in Badhoevedorp, aan de heer N. A. J. Molhoek als ambtenaar van de Burgerlijke stand en aan de heer G. A. Hoogebos als onderwijzer aan de Prins Bernhardschool in Zwanenburg. Verder zullen onder meer ter tafel wor den gebracht voorstellen aangaande het vaststellen van de kosten van het openbaar kleuteronderwijs over 1956; het verlenen van medewerking voor het maken van een fietsenstalling bij de St. Annaschool in Vijfhuizen; het treffen van voorzieningen in de christelijke school aan de School straat. in Nieuw-Vennep: het leggen van tegels e.d. nabij de St. Willibrordusschool in Abbenes; de vervanging van kolen- kachels door oliekachels in de r.k. kleu terschool in Nieuw-Vennep; het aanschaf fen van ontwikkelingsmateriaal ten behoe- van de christelijke kleuterschool „Prinses Beatrix" in Hoofddorp; het leggen van een naadloze vloerbedekking in de kleu terschool „Prinses Irene" in Hoofddorp; het stichten van een tweede openbare kleuterschool in Zwanenburg, wijziging van de voorwaarden waaronder aan de speeltuinvereniging Zwanenburg-west een lening is verstrekt; het aangaan van een geldlening en het doen maken van een zandbak en het aanschaffen van een zand- transporteur ten behoeve van de glad- heidsbestrijding. Zandvoort In de muziektent op het Raadhuisplein zal de IJmuider Harmonie heden (don derdagavond) een concert geven. De se rie zomeravondconcerten zal worden be sloten met een optreden van de Zand- voortse muziekkapel op zaterdagavond. Hieraan werkt: ook het tamboerkorps mee. Een grote taptoe zal het besluit van het concert vormen. In de pauze zal een en semble jazz-muziek ten gehore brengen. Dit laatste concert in dit seizoen wordt aan geboden door de Oranje-vereniging „Zand- voort" in samenwerking met stichting „Touring Zandvoort". Het comité „Ouden van dagen Zand voort" heeft het jaaxdijkse uitstapje voor de Zandvoox-tse bejaarden vastgesteld op woensdag 3 september. Des morgens zul len ruim tweehonderd Zandvoox-tse dames en heren in autobussen van het Raadhuis plein vertrekken. Waarheen de tocht zal voeren is alleen het comité bekend. De raad der gemeente Zandvoort zal in zijn nieuwe samenstelling bijeenkomen op dinsdag 2 september des avonds om acht. uur. De agenda vermeldt beëdiging en installatie van de leden van de raad; de benoeming van twee wethouders, daarna behandeling van ingekomen stuk ken. Vervolgens benoeming van leden van de commissies van bijstand; benoeming van twee leden en twee plaatsvervangende le den in het bestuur van het „Strandschap Zandvoort", benoeming van twee leden in het algemeen bestuur van stichting „Tou ring Zandvoort" en benoeming van vier leden in het bestuur van de stichting „Het huis in de duinen". Met watertarief zal in Hillegom op 1 ok tober worden verhoogd van 20 tot 30 cent per kubieke meter. Het voorstel tot deze drastische verhoging krijgt de raad van Hillegom te behandelen in de vergadering van dinsdagavond 2 september. Het vast recht blijft ongewijzigd. Ter motivering van deze rigoureuze ver hoging die te meer spreekt als men weet, dat het watertarief onlangs reeds met vijf cent steeg wijzen B. en W. op de hoge investeringen bij het Watei'be- drijf, die totaal ongeveer 1 miljoen be- di-agen. Het gaat hierbij om het leggen van de koppelleiding Warmbnd-Leiden, de ver beteringen van de gebouwen van het pompstation, het leggen van transportlei dingen voor de toevoer naar de waterto- ï-ens, de verbetei-ingen aan de reinwater- kelders en de pomp- en zuiveringsinstal laties. De wilxningskosten van het water zullen hierdoor stijgen met ongeveer 8 cent per m3. Voorts doet zich ook een stijging voor in de distributiekosten alsgevolg van de ge stadige uitbreidingen van het buizennet, al dus het college. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat Heemstede in de komende zittingsperiode van de i-aad weer vier in plaats van drie wethouders zal krijgen. De V.V.D. heeft namelijk als grootste fractie de eis gesteld, dat zij in het nieuwe college met één wet houder meer dan tot dusverre zal zijn ver tegenwoordigd. Dit zou betekenen, dat de liberale fractie, die uit acht leden bestaat, in het nieuwe college over twee wethou ders zou gaan beschikken. Deze eis grondt de V.V.D. op de overweging, dat naar haar mening de uitslag van de verkiezingen heeft duidelijk gemaakt, dat het liberale element in aanzienlijke mate vei-sterkt is, waar tegenover staat, dat de andere par tijen wat de zetelverdeling in de raad be treft constant'gebleven zijn of zelfs rela tief achteruit zijn gegaan, omdat de nieuwe raad twee zetels meer telt dan de oude. De nieuwe raad krijgt acht V.V.D.-vertegen- woordigers, zeven K.V.P.'ers en drie afge vaardigden van de Protestants-Christelijke groep en P.v.d.A. elk. Wij hebben redenen om aan te nemen, dat een bepaald overleg tussen de fracties van de V.V.D., K.V.P. en Protestants- Christelijke groep ertoe heeft geleid, dat men thans nog de keuze heeft uit twee mogelijkheden, waarbij ook nog rekening moet worden gehouden met de kleine kans, dat de bestaande toestand wordt ge continueerd, zodat het nieuwe college dus toch uit drie wethouders zou bestaan, na melijk van V.V.D., K.V.P. en Prot.-Chr. groep elk één. De andere mogelijkheden zijn: twee V.V.D. en twee K.V.P.-wethou- dei-s, of twee V.V.D.-wethouders en één van elke der beide K.V.P.- en Prot-Chr.- fracties. Een beslissing hierover is nog niet genomen. Morgenavond vergaderen de fractievoorzitters van alle partijen, die in de Heemsteedse raad zijn vertegenwoor digd. en mogelijk kan tijdens die vergade ring een beslissing worden genomen. Hier en daar kon men zelfs als verwachting vernemen, dat de uiteindelijke beslissing over de kandidatuur pas op dinsdag 2 sep tember (de dag waarop de wethouders worden gekozenl zal vallen. Merkwaardig is dat bij alle overleg de P.v.d.A.-fractie lijkt te zijn uitgesloten. De V.V.D. zou zich hebben verzet tegen een vertegenwoordiging van deze fractie in het college van B. en W. Ook deze opvat ting zou zijn gegrond op het resultaat van de verkiezingsuitslag. Opmerkelijk is daar bij echter, dat de P.v.d.A. in de nieuwe raad hetzelfde aantal zetels behoudt en dat de Prot-Christelijken één zetel hebben verloren. Een mogelijk gezamenlijk stand punt van de drie niet-libei-ale fracties lijkt op het ogenblik niet waarschijnlijk, zodat de huidige samenstelling van het college plus één V.V.D.-wethouder het meest voor de hand ligt. Als tweede V.V.D.-wethou der wordt de naam genoemd van de heer J. C. Corver, die in de nieuwe raad zitting zal hebben. BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSTEDE ONDERTROUWD: G. R. van Asperen en C- J. Verhagen; J. W. Kruup en J. Floris; R. R. de Boer en G. J. Paanakker; H. C. Voi-khauer en W. E. J- Koksma. GETROUWD: P. Pauw en E. Velden; A. F. W. Rutten en E. M. Th. Schlatmann; B. B. Deelissen en C. G. van der Putte; W. L. Spaargaren en M. van der Heijden. GEBOREN: Hendrik Jan zn. v.: J. Mul der en H. Sliggers: Hendi-ikus Theodorus zn. v.: P. M. van den Abbeelen en J. A. Goemans; Margaretha Maria dr. v.: F. Priem en A. M. van der Meij; Adrianus Johannes zn. v.: W. A. de Zwart en W- Th. de Vries; Petrus Cornelus Maria zn. v.: A. Stokman en H. C. F. van den Bex-g. BURGERLIJKE STAND VAN BLOEMENDAAL BEVALLEN: M. van Olphen-Van der Zou we, zoon; A. M. Hoogewerf-Warmer dam, dochter. ONDERTROUWD: A. Enthoven en H. Smid; J. M. B. Draaisma en J. E. Horst man. GETROUWD: J. P. van Schaik en M. C. M. Tammer; P. Harder en A. E. ten Cate. OVERLEDEN: Wed. M. Gool-Van Leij- en, 79 jaar. A dvertentie Rotterdam kreeg gisteren Kaat Mossel op bezoek. Ter gelegenheid van de ope ning van de nieuwe markt in het centrum van de stad heeft zij haar vroegere werk zaamheden als visverkoopster nog eens ter hand genomen. Het comité „Zeeland Presenteert" had De Rotterdamse politierechter heeft een 46-jarige vrouw veroordeeld tot. één maand gevangenisstraf wegens ernstige dieren mishandeling. Onlangs ontdekten twee buurjongens, dat er een jonge hond in een hokje in de achtertuin van de vrouw was opgesloten. Het. dier verkeerde in een er barmelijke staat. De jongens waarschuw den de dierenbescherming en de politie en bij onderzoek bleek, dat het hondje twee weken niet te eten had gehad en zich in zijn hok nauwelijks kon verroeren. Het dier was zodanig vastgebonden, dat het met de poten nauwelijks de vloer van het hok kon bereiken. Voorts bleek, dat het dier een ijzerdraad om de hals had, welke in de huid was gedrongen, waardoor bloe dende wonden waren ontstaan. Hond en hok werden door de politie in beslag ge nomen. Het dier is thans de ontbering te boven gekomen. De vrouw, die ten aanzien van vijf van haar negen kinderen uit de ouderlijke macht is ontzet, verklaai-de voor de politie rechter, dat zij de hond had aangeschaft als speelgenoot voor de kinderen, die nog bij haar thuis waren. Op de vraag, waar om zij het dier zo schandelijk behandeld had, wist zij geen antwoord. Zowel de politierechter als de officier van Justitie was zeer verontwaardigd en wilde van geen clementie voor de vrouw weten. Zij kreeg een maand gevangenis straf. Het hondje werd verbeurd ver klaard en ter beschikking gesteld van de nieuwe eigenaar, door wiens goede zorgen het dier geheel hei-steld is. Voor de twee actieve buurjongens werd een beloning in uitzicht gesteld. aan deze gebeurtenis medewerking ver leend in verband met de opening van het oester- en mosselseizoen. Men deed een vermaard oesterkenner uit Ierseke, Pieter Corneliszoon, voor deze dag uit de dood herrijzen en stuui-de hem per kotter naar de Maasstad. Hij werd afgehaald door een groep vrouwen in Beverlandse kleder dracht en op het marktterrein ontmoette hij Kaat Mossel. Uit haar mand haalde Kaat. een fles bitter te voorschijn en er werd een dronk uitgebracht op deze ont moeting. Daarna vertrok het gezelschap naar Amsterdam, waar het op het stad huis werd ontvangen door loco-burge meester B. Ram. De heer Ram zei in zijn begroetingswoord, dat de aanvoer van mosselen op de Amsterdame markt ge daald is van 200.000 kg in 1948 tot beneden 100.000 kg thans. Dit is niet het gevolg van een vei-minderde belangstelling van de Amsterdammers, maar van de hogere prijs, die de Zeeuwen voor deze produkten kun nen maken op de markten van onze zui derburen. De heer Ram sprak de hoop uit. dat men zorg zal dragen voor een meer geregelde aanvoer van deze lekkernijen op de Amsterdamse markt, maar dan tegen op smaller beurzen berekende prijzen. Pie- ter Corneliszoon kon de heer Ram slechts toezeggen dat hem een vaatje oesters zal worden aangeboden. Na een glaasje en een dansje op de bin nenplaats van het stadhuis, maakte het gezelschap, voorafgegaan door de Amster damse Politiekapel een wandeling door de "GCCCCCOUCO WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE MINNEAPOLIS (Reuter) Bi.i het vliegveld van Minneapolis in de Ameri kaanse staat Minnesota is vanmorgen een DC-6B van de Northwest Orient Airlines neergestort. Geen van de zestig inzitten den van het toestel, dat op weg was naar Seattle, kwam om het leven. Slechts en kelen werden gewond. Veertig autorijscholen hebben de kin deren uit het Burgerweeshuis in Am sterdam en het gereformeerde wees huis in Haarlem een feestdag aange bodenIn auto's en busjes vertrokken zij vanmorgen na.a.r Hoenderloo op de Veluwe. Te oordelen naar de gezichten van de kinderen op deze foto verheugen zij zich al bij voorbant op de pret, die hun te wachten staat. Zonder hoofdelijke stemming is de ge meenteraad van Rotterdam akkoord gegaan met hot voorstel van B. en W. de unieke verzameling Van Beunin gen aan te kopen voor achttien miljoen gulden. In het bestaande museumgebouw, aldus mr. G. E. van Walsum, burgemees ter van Rotterdam, moet gelegenheid wor den geschapen deze kunstwerken op te ne men. Dit betekent, dat andere schilderijen tijdelijk zullen moeten worden opgebor gen. Het is de bedoeling, zodra de moge lijkheid zich voordoet terug te komen op het besluit tot uitbx-eiding van het mu seum. Er wordt naar gestreefd de eerste kennismaking van het publiek met de ver zameling niet te lang uit te stellen, aldus mr. Van Walsum, die tenslotte de Raad dankte voor zijn gegeven visie. Mej. mr. J. Zeelenbei-g, wethouder van Financiën, merkte nog op, dat de ge vraagde prijs ruimschoots door de waar de van de verzameling wordt overtroffen. De verwerving ervan is gesteld boven de uitbreiding van het museum. 3-3%"/n Nederl. '47 3% Nedl. 1962/64 A.K.U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek. gew.PhilipsGloeil. Pref.PhilipsGloeü. Unilever Wilton Fyenoord Dordtsche Petrol. Kon. Petroleum Billiton A'dam Rubber K.L.M Holl. Amer. Lijn K.N.S.M N. Scheepv. Unie v. Nievelt, Goudr. Phs. v. Ommeren H.V.A Delimaatschappij Amsterd. Bank.. Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank. Anaconda Copper Bethlehem Steel.. U.S. Steel General Motors.. Shell Union Tidewater voi-ige koers) Slotkoers gisteren 91H 94% 205% 316 183% 339 188 275 319% 159/4 391% 193 694 5-4 f 169,- 169% 68% I 102,- 143% 144% 133 128% 234 107 121. 228 88 172 196 169% 50 46% 75 44% 841/i6 25% Heden 13.45 uur 91lS/ie 94u/|n 203 317 183% 339 186 275 318 159% 390 190 689 168,— 170 68 102.— 143 143 132 12,9 234 107 f 120,50 227 88 172 195 169% 50% 46% 75% 44% 84 25% BERLIJN (DPA) Volgens te West- Berlijn ontvangen berichten hebben op 11 augustus vierduizend Oostduitse rooms- katholieken en protestanten in de kathe draal van Naumburg, in Saksen, een pro- testbijeenkomst gehouden naar aanlei ding van de arrestatie van een kapelaan en de inbeslagneming van boeken, die vol gens de communisten „fascistisch" zouden zijn. Op deze bijeenkomst werd gespi-oken door mgr. Rintelen, de bisschop-coadju tor van Maagdenburg, en dr. Jaenicke, de evangelische bisschop in dezelfde stad. AMSTERDAM Er heerste in verscheidene hoeken ter beurze een willige stemming. Van de in ternationale waarden gold dit voor aan delen Unilever en AKU. De vastp stemming van de vox-ige dag voor de margarine-aan delen werd voortgezet. De initiatiefnemers hiertoe waren de- beroepshandelaren, ge volgd door het publiek. De hoofdoorzaak voor de zeer vaste stemming in aandelen Unilever is het belang, dat de maat schappij heeft in de Margarine Union A.G. in West-Duitsland. De nieuwe belas tingwetgeving aldaar houdt onder andere in, dat de door de maatschappijen inge houden winsten met 47 percent worden be last en die van de uitgekeerde winsten met 11 percent. De maatschappijen wor den hierdoor gedwongen van de winst een hoog bedrag uit te keren en minder in kas te houden voor zelffinanciering. De bonus geruchten ter beurze voor Unilever wor den hiermee in verband gebi-acht, terwijl ook de geruchten over introductie van de certificaten van dit concern op de West- duitse beurzen haar steentje bijdroegen tot de grote koersstijging. De aandelen- werden bij de opening verhandeld op 390 tegen een vorige slotprijs van 383V2. In het verdere beursverloop trok de koers aan tot 392. De motieven voor de haussestem ming van aandelen Unilever golden ook voor die van de AKU-papieren. Deze maat schappij heeft een groot belang bij de Ver- einigte Glanzstoff. De kunstzijde-aandelen schommelden vrijwel de gehele beursduur rond de 205 en boekten een winst van 4 punten. In Philips ging bijna niets om en de koers van 320'A> stelde zich een frac tie beneden de vorige slotprijs. Aandelen Kon. Olie werden bijna niet aangekeken en noteerden op f 168,80 ongeveer een halve gulden lager dan dinsdag. De New- vorkse pariteit bedroeg 169,80. De han del was zeer minimaal. De invoerbeper king van het pi'odukt in Amerika gaf In Wall Street iets lagere koersen te. zien voor de internationale oliewaarden en hierdoor was er geen enkele stimulans om tot. aankopen van aandelen Kon. Olie op het Damrak over te gaan. In K.L.M. ver anderde niet veel. Er heerste in de scheepvaarthoek een in- flatiestemming. Aan de koersstijging van aandelen K.P.M. scheen geen einde te ko men. Beginbeurs was van een activiteit in de scheepvaarthoek nauwelijks sprake, maar de koersen waren bij gebrek aan aanbod, waartegenover wat vraag aanwe zig was, aan de vaste kant. In het verde re beursverloop kwam er steeds meer vraag voor de scheepvaart-aandelen los in een vrijwel lege markt. Hierdoor ont stonden wat abnormale koei-swinsten. Aandelen K.P.M. bijvoorbeeld liepen op van 142 tot 149 en tegen het slot werden de stukken afgedaan op 147% tegen de vori ge dag 138. Scheepvaartunies en Van Nie velt boekten ongeveer 4 punten winst, ter wijl ook de overige aandelen 1 tot 3 pun ten hoger waren. In de cultuui'sector viel heel weinig te beleven en de koersen ver- andei'den ten opzichte van de vorige dag heel weinig. De weekstaat van de Neder- landsche Bank had op de staatsfondsen geen enkele invloed. De stemming was hier prijshoudend. Aandelen Heineken werden op 385 bieden (382 gedaan en bie den) geadviseerd. Prolongatie 31/» percent. (ANP). NEW YORK Auto-aandelen vertoonden gisteren een dalende tendens en verhinderden daardoor een poging van de industriële fondsen om boven hun hoogste noteringen van dit jaar uit te komen. General Motors brokkelden af tegen sluitingstijd. Deze daling vei'oorzaakte ook koei-sverliezen voor andere aandelen in deze hoek. Een aantal stakingen in de autoindustrie heeft al enige dagen tot ver kooporders in deze groep geleid. De druk op de autofondsen resulteerde ook in een lichte teruggang van de staal- waarden, die van him hoogste noteringen terugvielen na een stijging onder aanvoe ring van U.S.Steel. De winst in deze groep beliep op haar best. twee dollars. Chemi sche industrieën lagen vast in de markt met koersstijgingen tol twee dollars. Bij de oliefondsen waren verschillende zwak ke broeders, met name Richfield, Kern County en Ohio, die een of meer dollars verlies boekten. Oxford Paper daalde twee dollai-s op gehalveerd dividend ;West Kentucky Coal steeg twee dollars. Interna tional Nickel kon op zijn best dagnotering twee dollar verdienen. Van de 1177 vex-handelde fondsen eindig den er 539 hoger en 389 lager. Het indus triegemiddelde steeg van 509.63 tot 510.39, dat voor de spoorwegen daalde van 133,45 tot 133,12 en het gemiddeld voor openbare nutsbedrijven steeg van 77.84 tot 78.17. Omgezet werden 3.250.000 aandelen tegen 2.910.000 op dinsdag.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5