Nederlander wil goud bergen uit wrakken in de Tafelbaai CHINEZENWIJK Sensationele proeven met aspirant-ruimtevaarders Agenda voor Haarlem Het avontuur van Joef en Brum Kort en bondig Amerikaanse onthullingen op Amsterdams congres Valversnellingen van zes maal zwaartekracht TWEED- EN REGENMANTELS Hij begint met een in 1694 gezonken schip van de Oost-Indische-Compagnie 7 Een programma met vaart De radio geeft vrijdag Nieuwe scheepsschroef in V.S. uitgevonden BIJZONDERE AANBIEDING DE NEGEN MUZEN Meisje bij knipperbollen aangereden en ernstig gewond Nieuwe voiksmuziekschool in Dordrecht Geautoriseerde bewerking uit het Amerikaans door E. Veegens-Latorf DOOR LIN YU TANG Oorspronkelijke titel „Chinatown Family" DONDERDAG 2 8 AUGUSTUS 1958 Na het weekoverzicht van het journaal, waarin we woensdagavond weer gecon fronteerd werden met atomen, oorlogen, revoluties en overstromingen, waren de aapjes, die lustig rondspetterden in een groot zwembad van een dierentuin de eni ge prettige afleiding. De VARA zette deze avond met een tele- recording uit Duitsland van ..Mijn zusie en Ik" van Ralph Benatzky en Robert Blum op een prettige manier voort. Het is een vrij simpel verhaal van een muziekleraar, die verliefd wordt op een prinses. Na veel verwikkelingen de prinses geeft zich uit voor haar zusje en wordt een arm verkoop stertje kunnen ze trouwen. Het stuk begint echter met de echtscheiding, om dat de muziekleraar ontdekte, dat zijn vrouw een prinses was en alle protocollen die daar nu eenmaal aan verbonden zijn, zo stom vervelend vond. Wanneer zij voor de rechter staan ontdekken ze toch nog van elkaar te houden en begint alles van voren af aan. Heel simpel dus, maar wel aardig gepresenteerd. Vooral door Johannes Heester als de muziekleraar. Hij was charmant, zong, danste en speelde erg goed. Anneliese Rothenberg, als zijn te genspeelster, deed vrijwel niet voor hem onder. Het geheel had dus vaart, men hoef de zich, ook als men niet van operettes houdt, niet te vervelen. En dat is een com pliment. Beeldschermer Advertentie Van Nelle bestellen HILVERSUM T. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de kinderen. 9.05 Gymn. voor de vrouw. 9.15 Gram. (9.359.40 Wa terstanden). VPRO: 10.00 Avonturen met kinde ren, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 10.35 Gram. 11.00 Voor de kleuters. 11.15 Kamerkoor. 11.35 Orgelspel. AVRO: 12.00 Gram. 12.20 Regeringsuitz.: Landbouwrubriek: De alu minium melkbus. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Accord.muz. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Metropole- ork. 13.55 Beursber. 14.00 Kinderkoor. 14.25 Boek- bespr. 14.45 Gram. 15.00 Idem. 15.15 Gevar. muz. en voordracht. VARA: 16.00 Muz.revue. 16.40 Vra- genbeantw. 17.05 Pianoduo. 17.25 Vakantietips. 17.55 Act. 18.00 Nieuws. 18.15 P.v.d.A., pol. caus. 18.25 Amus.muz. 18.50 De puntjes op de i, caus. 19.00 Voor de kinderen?' 19.10 Musette-orkest en solist. VPRO: 19.30 Het platteland nu, caus. 19.45 Op bezoek bij anderen, caus. 20.00 Nieuws. 20.05 Doe het. zelf. 20.15 Sopr., piano en klarinet. 20.35 Expo '58. 20.45 In Israël schijnt de zon. causerie VARA: 21.00 Vakantieverhalen en muz. 21.55 Bui- tenl. weekoverz. 22.10 Gram. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, caus. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00-24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.30 Politiekapel. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.30 Lichte muz. 12.00 Viool en piano. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Musette-muziek. 12.53 Gram of act. 13.00 Nieuws. 1-3.15 Lichte muz. 13.40 Gram. 14.05 Omr.- ork. en solist. 15.15 Voordr. 15.35 Lichte muziek. 16.00 Tuinbouwpraatje. 16.15 Vocaal ens. 16.35 Pia norecital. 17.00 Voordr. 17.20 Meisjeskoor. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Accordeonspel. 18.20 Stemmen van Overzee 18.35 Voor de jeugd. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Gram. 19.15 Regerings uitz.: Moderne projekten in Suriname, door drs. A. Jonkers, chef directie Suriname en de Neder landse Antillep van het ministerie van Zaken Overzee. 19.25' Nieuwe gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Salzburger Festspiele: Ork.concert, koor en sol. Plm. 21.15 Ter introductie. 21.50 Gram. 22.00 Instr. septet. 22.20 Voordr. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws en SOS-ber. 23.15 De vloek zang van Sentot, caus. 23.3524.00 Gram. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Causerie. 12.45 Gram. 13.00 Nieuws. 13.11 Orgelspel. 14.00 Gram. 14.45 Idem. 15.30 Tristan und ïsolde. opera (eerste bedrijf). 17.00 Nieuws. (Om 16.00 Koersen). 17.10 Tristan und Isolde, opera (tweede bedrijf). 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Wereldten toonstelling. 20.00 Tristan und Isolde. opera (der de bedrijf). 21.30 Pianospel. 22.00 Nieuws. 22.15 Gram. 22.55—23.00 Nieuws. Advertentie Van Nelle bestellen! WASHINGTON (UP) De Ameri kaanse marine heeft bekend gemaakt, dat er een nieuwe schroef is uitgevonden, die even belangrijk voor de voortdrijving van de schepen is als de straalmotor voor de vliegtuigen. De revolutionaire scheeps schroef, waarbij gebruik gemaakt wordt van sommige wetten van vliegtuigschroe- ven, zal de snelheid van de schepen in de toekomst belangrijk opvoeren, aldus de marine. De schroef is beschreven als „de eerste doorbraak van de „cavitation barrière" en gezegd wordt, dat zij een vooruitgang inhoudt, die sedert, de laatste dertig jaren zonder precedent is op hydrodynamisch gebied. „Cavitationê is een woord, dat in ma rinekringen gebruikt wordt om de „damp- zak" aan te duiden, die zich achter een snelronddraaiende schroef van een schip vormt. Hoe sneller de schroef draait, des te groter wordt deze zak en des te meer neemt de doeltreffendheid van de schroef af. Marshall Tulin van het bureau voor on derzoekingen van de marine heeft nu een schroef ontworpen, die gebruik maakt van „hydrofoil"-beginselen, op dezelfde ma nier als „airfoil" bij vliegtuigen wordt benut. Inplaats van aan doeltreffendheid in te boeten als gevolg van de dampzak, die er zich achter vormt, is de schroef van Tulin op dusdanige manier ontworpen, dal zij tegen de damp inslaat, zoals andere schroeven tegen het water in slaan en daardoor wordt de snelheid van het schip verhoogd. GEORGES LECOMTE OVERLEDEN PARIJS (AFP) Georges Lecomte, se dert 1956 secretaris van de „Académie Frangaise" schrijver van verscheidene ro mans en toneelstukken is woensdagavond op eenennegentig jarige leeftijd in Parijs overleden. Het werk van Lecomte heeft in de ruim zestig jaar van zijn litteraire activiteit succes gehad, maar het is enigs zins in de vergetelheid geraakt. Hij was vooral bekend als eerbiedwaardig verte genwoordiger van Frankrijks litteraire instituut. (Van onze correspondent) De Russen hebben op het internationale ruimtevaartcongres, dat deze week. in Am sterdam wordt gehoudennog niets nieuws verteld en zullen dat ook wel niet meer doen. Het wordt door vele congressisten uitgelegd als onwil om, in Amsterdam tot internationale samenwerking te komen. De acht zwijgzame geleerden uit de Sovjet- Unie. die aanvankelijk in het middelpunt van de belangstelling stonden, beperken zich nu tot de rol van luistervinken. Voor de journalisten zijn zij oninteressante fi guren geworden, die scherp afsteken bij de tientallen Am.erikaanse geleerden die een schat van gegevens naar ons land hebben meegebracht. De Amerikanen wor den telkens opnieuw weer door verslag gevers omstuwd en met vragen overstelpt. De Russen zien dat alles somber aan. Loodrechte duikvluchten Een van de jonge geleerden uit de Ver enigde Staten, die onbevangen de resul taten van zijn arbeid meedeelt, is Harald von Beckh, een man die al 150 keer op grote hoogte boven Nieuw-Mexico ge wichtloos in de ruimte heeft gehangen. Een ontmoeting met deze veertigjarige arts, die voor de Amerikaanse luchtmacht de in vloed van de ruimtevaart op het menselijk lichaam onderzoekt, is een belevenis. Als hij vertelt dat de Amerikanen met straal jagers mensen onderwerpen aan versnel lingen, die zes maal zo groot zijn als die van de zwaartekracht om ze direct daar op in een toestand van gewichtloosheid te brengen, wordt het een verhaal waarbij men de gevolgen van zo'n proef bijna zelf voelt. De slachtoffers die voor deze onder zoekingen worden uitgezocht, zijn ervaren piloten. Zij worden achter in een straal vliegtuig gezet, zonder het zogenaamde „g" (van gravitation, zwaartekracht) pak Advertentie U kunt bij Witteveen- nu reeds (dus heerlijk op uw gemak!) kiezen uit de enorme collectie (Harris en Mac Ennec) om komend najaar modieus» gekleed te gaani dat de piloot tegen de enorme versnel lingen beschermt. Het toestel stijgt naar grote hoogte en maakt dan een loodrechte duik waarbij de straalmotoren op volle kracht blijven werken. De snelheid wordt steeds groter, maar ook en daar gaat het om de versnelling, dat is de mate waarmee de snelheid per seconde toe neemt. Als deze versnelling zes maal zo groot is als die van een vallende steen, trekt de piloot het toestel in een boog, die al heel lang geleden door Keppler is berekend en waarin de zwaartekracht gedurende 45 se conden volledig wordt opgeheven. De ge volgen van deze overgang van enorme ver snelling naar gewichtloosheid zijn ont zettend. De meeste proefpersonen raken bewusteloos, sommigen blijven bij kennis maar zien niets meer of kunnen niet meer spreken. I-Iet evenwichtsgevoel valt ook meestal volledig uit. De slachtoffers moe ten bij de overgang naar de toestand van gewichtloosheid trachten een zuurstofslang naar hnn mond te brengen, maar al zijn zij tegen die tijd nog bij kennis en niet van adem verstoken, dan zien zij meestal toch nog geen kans de slang aan de mond te brengen. Hun hand, die de slang vast houdt, belandt telkens opnieuw ter hoogte van hun voorhoofd. Deze ervaringen zijn voor de ruimte vaart van het grootste belang. De sensa ties die de Amerikaanse piloten boven Nieuw-Mexico doormaken heeft ook de Russische spoetnikhond ondergaan toen hij in een baan om de aarde werd geworpen. Ook de ruimtevaarders die straks uit het heelal zullen terugkeren, zullen uit een toestand van gewichtloosheid plotseling in zeer sterk versnelde val geraken. Zij zou den reddeloos verloren zijn zonder de ap paratuur die nu in de Verenigde Staten wordt ontworpen en die de mens in staat zal stellen, versnellingen van 150 meter per seconde gedurende één minuut te ver dragen. Harald von Beckh vertelde de aandach tig luisterende Russen precies hoe de Amerikanen het probleem hebben over wonnen. Hij meent dat de mens op den duur wel aan deze snelle overgang zou wennen. Hij zelf raakt, na 150 proef nemingen, al niet meer bewusteloos. Hij kan blijven spreken en is ook in st.aat de zuurstofslang aan zijn mond te brengen. Maar voor de toekomstige ruimtevaarders, die op het kritieke moment hun ruimte schip feilloos moeten blijven besturen is natuurlijk nog meer vereist. Nederlandse vindingen Ook de Nederlanders laten op het ruim tevaartcongres van zich horen. Twee land genoten, A. Lopes Cardozo en J. J. de Kier hebben gistermiddag de uiterst ingewik kelde navigatie van ruimteschepen door het heelal besproken. Om op een voortbe wegende planeet te landen, is het niet vol doende, recht op het doel af te sturen. Men moet op een punt mikken dat een eind verderop in de baan van het hemellichaam ligt om dan gelijk met de planeet in dat Dunt aan te komen. De Nederlanders heb ben dat probleem opgelost. Zij hebben een methode ontwikkeld om snel een plaats in de ruimte te bepalen aan de hand van drie sterren. Ir. Lopes Cardozo heeft ook een oplossing gevonden voor het bepalen van de snelheid van het ruimteschip in de we reldruimte. Er is geen weg- of luchtweer- stand, die een aanwijzing voor de snelheid kan opleveren. Daarom moet ook de snel heidsbepaling aan de hand van de sterren gebeuren. Om dat snel te kunnen doen heeft de Nederlandse geleerde een zeer ingenieuze apparatuur ontworpen. De on derzoekingen van de beide Nederlanders zullen het de toekomstige ruimtevaarders mogelijk maken, straks feilloos langs de kortste, in dit geval beslist niet rechte, weg naar hun doel te vliegen. Naar Bergen. In Oslo is bekendge maakt, dat het Residentie-Orkest, is uit genodigd deel te nemen aan het. muziek festival, dat volgend jaar in de Noorse stad Bergen wordt gehouden. Het orkest zal dan twee concerten geven. De officier van Justitie bij de rechtbank te Arnhem, heeft drie weken voorwaar delijke gevangenisstraf, ƒ200 boete en een jaar intrekking van het rijbewijs geëist tegen een 19-jarige monteur uit Eist, die met een auto een 18-jarig meisje heeft aangereden op oen door knipperbollen aan geduide voetgangersoversteekplaats in Arnhem. De verdachte had volgens zijn verklaring met een snelheid van 50 a 60 kilometer per uur gereden, doch volgens getuigen was die snelheid aanmerkelijk hoger. Het meisje verscheen als getuige voor de rechtbank met een been in het gips. Be halve een gecompliceerde beenbreuk had ze op verscheidene plaatsen letsel opgelo pen en een sleutelbeen gebroken. Zij zei dat. een andere auto voor de over steekplaats had gestopt en haar en enige vriendinnetjes gelegenheid had gegeven over te steken. Met. grote snelheid nader de de auto van de verdachte. De andere meisjes hadden deze wagen nog juist kun nen ontwijken. Maar terwijl Brum met zijn armen zwaaide om de opdringerige wesp af te weren, keek Joef ongerust toe; want de badkuip schommelde gevaarlijk. „Pas op. Brum", waarschuwde hij. „Dadelijk slaan we nog om". „Maar dat vervelende beest zal me nog steken!" zei Brum kwaad. Weer zwaaide hij wild met zijn armen naar de wesp. En toen, opeens, sloeg de badkuip om, schepte water en zonk. 2728 De Nederlandse bergingsspecialist W. van Wienen is na een verblijf van ver scheidene weken in Zuid-Afrika in Neder land teruggekeerd met een tas vol gede tailleerde plannen voor het bergen van schatten, die zich in talrijke wrakken van eeuwen geleden gezonken schepen op de bodem van de Tafelbaai moeten bevinden. Tijdens zijn bezoek aan Kaapstad, Johan nesburg en Pretoria heeft hij besprekin gen gevoerd over de oprichting van de Zuid-Afrikaanse Bergingsmaatschappij, die met de Nederlandse Bergingsmaat schappij n.v. in oprichting een overeen komst zal aangaan teneinde gezamenlijk met een gemeenschappelijk kapitaal van twee miljoen gulden het bergingswerk uit te voeren. In oktober zal reeds een begin worden gemaakt met het bergingswerk van het eerste schip. In 1694 is een Nederlands schip van de Oost-Indische Compagnie op de klippen van de Tafelbaai gevaren tij dens een hevige storm. In de archieven van Kaapstad heeft de heer Van Wienen ver scheidene gegevens kunnen verifiëren met die, waarvan hij zelf reeds op de hoogte was. Het schip ligt 17 meter diep. Het had 17 kisten met gouden realen aan boord. Het logboek wordt nog in het Kaapstadse archief bewaard. Voor 2 miljoen gouden realen De kosten van het bergen van deze kis ten, die elk waarschijnlijk ongeveer 8000 gouden realen bevatten, zijn naar verhou ding niet hoog. Men schat de nominale waarde van de inhoud der 17 kisten op twee miljoen gulden. Voor het bergingswerk heeft de heer Van Wienen een Zuidafrikaanse kotter ge charterd. De weersomstandigheden in de Tafelbaai zijn zo gunstig, dat de Ne derlandse bergingsspecialist hoopt binnen drie maanden, dus nog vóór het einde van dit jaar, met het werk gereed te zijn. Hij heeft zich de medewerking verzekerd van een 34-jarige beroepsduiker, de Zuidafri kaan Louis Tromp, die in Kaapstad woont. De duiker zal tevens als algemeen uit voerder van het exploratiewerk fungeren, waarbij hij geassisteerd wordt door een tweede duiker en een scheepsbemanning van 12 koppen, allen Zuidafrikanen. Als de bergingsarbeid van 't eerste schip aan de gang is, zullen de voorbereidende werkzaamheden voor het bergen van schatten uit andere wrakken worden x<i t- gezet. In Johannesburg is de heer Van Wienen in contact gekomen met de heer B. Findlay, de directeur van een opspo ringsmaatschappij. De heer Findlay be schikt over apparaten waarmee met vrij grote nauwkeurigheid kan worden vast gesteld of zich goud, koper, nikkel, brons of tin in de bodem of in scheepswrakken bevindt. Bij een voorlopige speurtocht in de Tafel- en de Woodstockbaai rappor teerde de heer Findlay, dat er tenminste drie wrakken met tin en zeven wrakken met. een belangrijke waarde aan goud door de instrumenten zijn geregistreerd. Begin oktober, als de heer Van Wienen weer in Kaapstad is, zullen de plaatsen, waar de diverse wrakken liggen, nauw keurig worden vastgesteld. Uit een vlieg tuig wordt een kleine boei met anker uit geworpen en met behulp van een kruis peiling aan de wal kan men zeer nauw keurig de plek vaststellen, waar de kot ter met de duikers aan het werk moet gaan. Voor de wrakken, die onder het zand lig gen, wil men gebruik maken van een lan dingsvaartuig, dat van Engeland naar Kaapstad wordt overgebracht. Op dit vaartuig zal een zandduikinrichting wor den gebouwd. De weersomstandigheden in de Tafelbaai zijn zodanig, dat men weken achtereen zal kunnen werken. De heer Van Wienen heeft van de Zuid afrikaanse autoriteiten veel medewerking ontvangen. Vooral het verifiëren van eigen gegevens met die, welke zich in het ar chief van Kaapstad bevinden, leverde goe de resultaten op. Advertentie Van Nelle bestellen 1 Enige tijd geleden is de muziekschool van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst in Dordrecht in het centrum der belangstelling komen te staan door een voorgenomen reorganisatie, waarbij alle aan de school verbonden leerkrachten per 1 september ontslagen werden. De leerkrachten besloten tegen deze handelwijze een actie te voeren, temeer daar hun geen voorkeur zou worden ver leend bij sollicitatie naar een plaats in de later te 'vormen vaste staf van leraren. De ontslagen leerkrachten, die zich verenigd hebben in de vereniging van leerkrachten aan de Toonkunstmuziekschool in Dor drecht. zijn nu bezig met de oprichting van een volksmuziekschool, die de naam „Stich ting Dordrecht Muzieklyceum" zal krij gen. De lessen aan deze school, die 1 oktober zullen beginnen en waarvoor men grote belangstelling verwacht van de zijde van de leerlingen van de muziekschool, zullen gegeven worden volgens het normale sys teem van de volksmuziekscholen. Elf voormalige leerkrachten van de Toon kunstmuziekschool maken deel uit van de voor de volksmuziekschool gevormde staf. Advertentie Van Nelle bestellen! 23. „Ik bestudeer ze", antwoordde Tom. Tom had een onvoldoende voor geschiedenis. Het eni ge wat hem aan Charlemagne intereseerde was de uitspraak van zijn naam. Voor Napoleon had hij een grote verachting. Waarom moest hij de wereld ver overen? Hij las van de slag van Waterloo en vernam tot zijn genoegen, dat „Nappie" verslagen werd. Hij vond St.. Helena een geschikte plaats voor hem. Hij kreeg een vier, wat hem niet dikwijls overkwam. „Hoe komt dat, Tom Fong? Je kunt goed leren, maar je doet niet genoeg je best", zei de geschiedenisle raar, die een man van een jaar of vijftig was. „Omdat er zoveel interessanter dingen te leren zijn". Hij dacht aan zijn viooltjes en zijn mierennest en zijn vissenogen thuis. „Maar is Napoleon dan niet interressant?" „Wat is er voor interessants aan hem? Hij was zo klein". „Hij heeft grote dingen gedaan". „Hij heeft zoveel mensen doodgemaakt. Hij wilde alleen maar groter en sterker dan alle anderen zijn." „Zou je geen groot man willen zijn die de geschiede nis van de mensheid veranderde?" „Nee", antwoorde Tom langzaam en nadenkend. De wens om de wereld te veranderen was nog nooit, bij hem opgekomen. „Maar er zijn toch wel grote mannen, waar je res pect voor hebt, nietwaar?" „Ja, dat wel". „Wie bijvoorbeeld?" „Newton. En Watt en Edison en Singer." Wie is Singer? Daar heb ik nog nooit van gehoord". „Ik dacht, dat hij de naaimachine had uitgevonden. Ik wed, dat Nappie dat niet eens had gekund." „Wie?" „Nappie. Zo noem ik Napoleon" „Wat heeft Napoleon misdaan? vroeg de leraar, ver baasd en geamuseerd. Na dertig jaren lesgeven over Charlemagne en Napoleon voelde hij dit als een bele diging van zijn beroep. „Hij stond aan de kant van Lodewijk XVI. De revo lutionairen vermoordden de Koning en Nappie ver moordde de revolutionairen. Zij maakten elkaar alle maal dood. Zij maakten het volk dood en het volk maak te hen dood. Begrijpt u wat ik bedoel? Hij was gek." „Wie?" ^Napoleon. Hij dacht dat hij groter was dan wij al lemaal. Misschien wilde God wel, dat hij koning of zo iets werd. En hij kwam terecht in het gekkenhuis". „Waar kwam hij terecht?" „In het gekkenhuis, of op St. .Helena. Dat 'is net het zelfde, waar alle krankzinnigen moesten worden op gesloten". „Tja, in zekere zin zou je kunnen zeggen, dat alle grote mannen een beetje gek zijn". „Thomas Edison niet. Die was goed, dat heeft hij be wezen. Die man van Singer was ook goed. Maar ik be doel al die kerels, die ons niet met rust willen laten. Zoals Ziffy Hrushka." „Wat is er met Ziffy Hrushka?" „Hij wil alle jongens op hun kop zitten. Hij en Gus willen de baas zijn en laten ons kleine jongens niet met rust." De leraar wist weinig van Hrushka behalve dat hij altijd onvoldoende had. In werkelijkheid wist hij niets van wat zijn leerlingen buiten de school deden. „Wat wil je zeggen, dat Ziffy de aanvoerder van de jongens is?" „Ja. Hij wil minister of kamerlid of zoiets worden als hij groot is." „En jij, wil jij nooit aan het hoofd van andere men sen staan?" „Nee, dat kan ik niet". „Nu tussen ons gezegd en gezwegen", zei de le raar, terwijl hij zijn ogen dichtkneep, „ik zou het ook niet willen. Ik maak alleen maar een objectieve stu die van al die helden". Maar Tom nam allerlei nieuwe ideeën in zich op. Toen hij in de negende klas zat, moest hij meer van de Amerikaanse geschiedenis leren. Hij voelde zich er niet in thuis. Hij worstelde moeizaam met de Onafhan kelijkheidsverklaring. Hij had nooit zo iets moeilijks en onbegrijpelijks gelezen en bovendien was het niet 't soort Engels, dat hij graag las. Hij ging naar zijn le raar om hulp. De leraar was een jonge socialist met een bril op. Tom had moeite met de zeer lange eerste zin, die een plechtige en ritmische tirade was. „Wat betekent, de politieke banden losmaken?" ,.Dat betekent de banden verbreken, banden die En geland en de Koloniën verbinden". „En dit: „gepaste eerbied voor de meningen der mensheid vereist, dat zij de oorzaken verklaren, die hen tot de scheiding bewegen". „Dat betekent, dat wij verplicht zijn aan de andere lui te vertellen waarom wij het gedaan hebben". Naar Chinees gebruik probeerde Tom de zin hardop te lezen om te horen hoe het klonk „Mijnheer Watson, dit is net oud Chinees. Zij maken het zo. dat je er niets van begrijpt en dan denk je, dat de schrijver erg knap is." De leraar had lange tijd nodig om de woorden „on vervreemdbare rechten" uit te leggen. „Omdat niemand ze je af kan nemen. Leven, vrij heid en het zoeken van geluk. Die zijn je eigendom als je geboren wordt. Niemand kan je je vrijheid af nemen. „Niemand?" „Niemand." zei de leraar beslist. Hij had het ge voel, dat dit de jonge Tom verschrikkelijk en revo lutionair toeklonk. „Wie heeft dat gezegd?" vroeg Tom. „De stichters van de Republiek hebben dat gezegd. „Gelooft u dat ook?" „Dat geloven alle Amerikanen". „En daarom be staan vandaag de Verenigde Staten van Amerika". Het gelaat van de jonge leraar droeg een beziel de uitdrukking. „En als er nu iemand komt, die je die rechten af wil nemen?" „De regering bestaat om die rechten te bescher men. Zij heeft geen recht om te regeren als het volk dat niet wil. En wanneer een regering daar inbreuk op maakt, dan heeft het volk het recht om een ver andering aan te brengen, de regering eruit te zetten en een nieuwe aan te stellen." Mr. Watson zag, dat er nieuwe ideeën in Toms geest doordrongen. Hij nam de hele tekst met hem door en sprak meer tegen hem dan hij ooit tegen de klas deed, omdat Tom luisterde. Het duurde een uur. „Belastingen zonder volksvertegenwoordiging zijn tyrannie," vertelde de leraar. Dat was bijna het merkwaardigste, dat Tom nog ooit in zijn leven ge hoord had, zo nieuw dat hij er letterlijk verstomd van stond. (Wordt vervolgd) Contactdag- Op 29 augustus zullen ruim 1000 provinciale ambtenaren uit alle delen van het land naar Den Haag komen, waar de twaalfde interprovinciale contact dag wordt gehouden Er zullen ondermeer voetbal- en atletiekwedstrijden worden gehouden. Prof. Sneyders de Vogel t- In Gro ningen is op 81-jarige leeftijd overleden prof. dr. K. Sneyders de Vogel, oud-hoog leraar aan de rijksuniversiteit te Gronin gen. Voor de eerste wereldoorlog was hij lector in de Romaanse taal en letterkunde aan de Leidse universiteit. In 1920 werd hij benoemd tot hoogleraar in Groningen. Appingedam 900 jaar. De Commis saris der Koningin in de provincie Gro ningen, mr. W. A. Offerhaus, heeft in de zalen van de „Noordelijke Kunsthof" te Appingedam de historische tentoonstelling „Appingedam in het verleden" geopend. Inhalen 27 decemberverlet- Dit laar valt de 27ste december op een zaterdag. Verscheidene bedrijven willen de arbeid op deze dag stop zetten en het verlet iaten inhalen. De staatssecretaris van Sociale Zaken heeft een algemene vergunning ver leend, de verzuimde uren tot een maximum van bYi uur onder bepaalde voorwaarden door arbeiders van 16 jaar of ouder te laten inhalen in het tijdvak van 1 november tot 15 januari. Namaakmunten in automaat. Voor de rechtbank in Den Haag stond een 23-jarige instrumentmaker terecht, die zijn vak manschap schromelijk misbruikte, door schijfjes te draaien van messing, even zwaar als zilveren gulden en daarmee 25 pakjes sigaretten stal uit automaten. De officier van Justitie eiste een gevangenis straf van een jaar, waarvan vier maanden voorwaardelijk. De verdachte had ook nog uit zijn kosthuis twee gouden ringen en geld gestolen. „Ik zat in financiële moei lijkheden", zei de verdachte, die deze moeilijkheden overigens aan zichzelf te wijten moet hebben gehad, want hij had pas in anderhalf jaar tijd een erfenis van twintigduizend gulden opgemaakt. De rechtbank zal op 9 september uitspraak doen. Advertentie Van Nelle bestellen! VRIJDAG 29 AUGUSTUS Grote Kerk. Beiaardbespeling door Arie Peters, 11.30-12.30 uur. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „De Ark": Expositie van werk van Han van Meegeren, 1023 uur. Huis Van Looy: Herdenkingstentoonstelling van Tinus van Doom, 1012.30 en 13.3017 u. „In 't Goede uur": Tekeningen en etsen van Harry Prenen, 1019 u. Kunsthandel J. R. Bier: Expositie van werk van Jan Sluyters. Dagelijks geopend van 1017 u. Teyler's museum: Expositie „Goltzius als tekenaar", 1017 uur. FILMS Cinema Palace: „Zeven jaren pech", alle leeft., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: ,,'t Is feest vandaag", a. 1., 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Spaanse driften", 18 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „The dictator", 14 jr., 14, 19 en 21.15 u. Minerva Theater: „Berenland", a. 1., 14.30 uur. „Liebe, Tanz und 1000 Schlager" 20.15 uur. Rembrandt, Theater: „Met de rug tegen de muur", 18 jr., 14, 16.15. 19 en 21.15 uur. Roxy The. ater: „Het lokaas van Fort Bellow", 14 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Hare Hoogheid is verliefd", a. 1., 14.15, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT. Theater Monopole: „Monpti", 18 jr., 19 en 21.15 uur. DIVERSEN SPAARNDAM. (West-Kolk): Concert door „Eensgezindheid-Excelsior", 19.45 u. DONDERDAG 28 AUGUSTUS Concertgebouw: Zomerconcert door Noordhollands Philharmonisch Orkest, 20.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „De Ark": Expositie van werk van Han van Meegeren, tot 23 uur. FILMS Cinema Palace: „Jenny maakt weer herrie", 18 jr., 19 en 21.15 uur. Frans Hals theater: „De vlam en de pijl", 14 jr. 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „De zoon van Robin Hood", 14 jr.. 19 en 21.15 u. Luxor Theater: „The dictator", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „My man Godfrey", a. 1., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „De kampioen-fietsjongen". a. 1.. 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Met de dood op de hielen", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De belhamel", a. 1., 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT. Theater Monopole: „Paris holiday", a. 1., 19 en 21.15 uur. DIVERSEN SPAARNDAM (West Kolk): Verschei dene zangkoren geven een concert, 19.45 uur. A.dvertentie Van Nelle bestellen!

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7