Wettelijke regeling voor baccalaureaatexamens Parlement van Arkansas geeft Faubus volmacht Versterking van Amerikaanse zesde en zevende vloot Ze*e Zwakke start van „Puck" met „Terug naar Bountiful" 't Silver Stoepke 9 Vandaag zal Opperste Gerechtshof zich uitspreken Joyriders veroorzaakten dodelijk ongeluk Vier doden in het verkeer Minister Luns over de salarissen bij de buiten landse dienst P.T.T. verhuurt brievenbussen Vliegdekschepen naar en uit de Middellandse Zee Nog 13 verstekelingen mogen blijven Verstopte kachelpijp kost mensenleven Tegen melkverkoop op de boerderij Voorstel van minister Cals: Jongeman en 3 kinderen verdronken geneesmiddel Koninklijk gezin bezocht „Vrolijk België" Kerkelijk Nieuws Melk- en groenteoorlog in Schiedam Wereldfederalisten in Oosterbeek bijeen Practise he wegen aangeduid DE TIJD STAAT NIET STIL HORLOGES Ruim 300 Oosteuropeanen weken uit via Expo DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1958 LITTLE ROCK (Reuter) De beide huizen van het parlement van de Ameri kaanse staat Arkansas hebben in een spoedzitting met overweldigende meerder heid een door gouverneur Faubus voorge steld wetsontwerp goedgekeurd, dat hem machtigt de scholen te sluiten in plaats van te berusten in afgedwongen opheffing van de rassenscheiding. Volgens waar nemers heeft het parlement ongewoon snel gehandeld, om het Opperste Gerechtshof dat vandaag in Washington de kwestie- Li ttle Rock zal bespreken, voor een vol dongen feit te stellen. Het Huis van Af gevaardigden van Arkansas nam het wets ontwerp aa,n met 94 stemmen voor en een tegen, de Senaat keurde het met 33 tegen nul stemmen goed. Het parlement, van Arkansas heeft nog vijf wetsontwerpen aanvaard, die ten doel hebben de rassenscheiding op de scholen in de staat, te handhaven, tenzij de deel nemers aan een speciale volksstemming in de schooldistricten zich zouden uitspreken voor opheffing ervan. WASHINGTON (Reuter) Op zijn wekelijkse persconferentie heeft president Eisenhower bekendgemaakt dat de Ameri kaanse regering in de speciale zitting van het Opperste Gerechtshof een verklaring zal indienen over de kwestie-Little Rock. De verklaring zal het standpunt weer- De politie in Den Helder heeft tijdens een nachtelijke wegcontrole twee jonge mannen op een bromfiets aangehouden, die bij navraag bekenden dat zij de brom fiets in Amsterdam gestolen hadden. Toen zij voor dit feit waren opgebracht en na der aan de tand gevoeld werden, bekenden zij voorts dat zij woensdag in Den Helder een auto hadden gestolen, waarmee zij in Schagen een dodelijk ongeluk hadden ver oorzaakt. De jongemannen, W. R. M. en H. D. J., die in Den Helder wonen, hadden in Scha gen een bromfietser A. Z., aangereden, die na het ongeluk was overleden. Zonder zich om de dode of de auto te bekommeren, waren de jongemannen per trein naar Am sterdam gereisd, waar zij de bromfiets ge stolen hadden om daarmee naar Den Hel der terug te keren. Na botsing doorgereden Tijdens een vakantiereis in Zuid-Lim burg is de 19-jarige H. van der H. uit Heer- hugowaax-d om het leven gekomen. Hij zat in een auto naast zijn vriend K. (even eens uit Heerhugowaard), toen ze in dé gemeente Meerssen een aanrijding ver oorzaakten. K., die aan het stuur zat, doof de de'lichten en zette zijn voet op het gas pedaal om te trachten in het donker te ontkomen. Op deze vlucht reed de auto echter tegen een boom, waardoor Van der H. op slag werd gedood. K. is gearresteerd. Kind onder auto In de gemeente Westwoud is de achtja rige Folkert Groot uit Uithoorn, die bij een oom logeerde door een personenauto over reden. Het jongetje stak onverwachts de weg over van achter een stilstaande auto. Hij werd veertig meter meegesleurd en was vrijwel op slag dood. In antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Van der Goes van Naters (P.v.d.A.) over de salariëring van personeel van de buitenlandse dienst, wijst de minister van Buitenlandse Zaken erop. dat het regeringsstandpunt in deze niet inhoudt, dat bij prijsstijgingen in het bui tenland steeds de inkomens van het per soneel worden aangepast. Verhoging van deze inkomens blijft achterwege, indien niettegenstaande een dergelijke stijging de vnkomens in absolute zin, beoordeeld naar redelijke normen, voldoende worden ge acht. De door de vragensteller genoemde stijging van de kosten van levensonder houd in Argentinië en Brazilië bood aan vankelijk geen voldoende aanleiding om de genoemde inkomens te verhogen. Van 1 april 1958 af zijn deze inkomens echter, met een variërend, naar het inzicht der regering voldoende, percentage verhoogd. Minister Luns herinnert er voorts aan. dat in afwijking van hetgeen bij vele andere landen gebruikelijk is, de jit.be- taling van de inkomens van het. personeel van de buitenlandse dienst in beginsel ge schiedt in de plaatselijke valuta, omdat zulks ten volle aansluit bij het karakter dier behoefte inkomens. Tegen uitbetaling van het gehele inko men in meer waardevast geld bestaat, ondermeer het. bezwaar, dat ingeval de prijsstijging niet evenredig is aan de munt.- ontwaarding hetgeen zich bij de hogere inkomens niet zelden voordoet de amb tenaren ten nadele van 's lands schatkist ongemotiveerde geldelijke voordelen ou den ontvangen. Particulieren zullen voortaan brieven bussen kunnen huren van de P.T.T. Ge ileken is. dat vooral hotels en grote be drijven daarvoor belangstelling hebben. De huurprijs bedraagt f 6,25 per kwartaal per buslichting. Wenst men meer dan één lichting per dag, dan wordt de prijs hoger naar gelang van het aantal aangevraagde inlichtingen. De kosten van plaatsing, het onderhoud en van eventuele reparaties zijn voor rekening van de huurders. Als voorwaarde heeft de P.T.T. gesteld, dat de bussen door de huurders binnenshuis moe ten worden geplaatst, echter op een zo danige plaats, dat zij makkelijk bereik baar blijven om te worden gelicht. De sleutels van de bussen blijven in het bezit van de P.T.T. Tn de bussen gedeponeerde post kan dus niet door de huurders worden verwijderd. geven, zoals hij dat de vorige week tot uit drukking had gebracht, namelijk dat de landsregering haar verantwoordelijkheid niet zal verloochenen indien men gerechte lijke bevelen tot. integratie op de scholen opzettelijk negeert. Eisenhower weigerde te zeggen of hij persoonlijk voor deze in tegratie is. Gevraagd naar zijn mening over Faubus' wens naar een soortgelijke wet als van Virginia, krachtens welke elke staatsschool met verplichte opheffing der rassenscheiding gesloten kan worden, zei de president dat indien zulk een wet aan de praktijk zal worden getoetst deze een miserabele uitwerking zal hebben. Hij voegde eraan toe dat actie krachtens zulke wetten gevolgd zou worden door reeksen processen. De Amerikaanse minister van Justitie, Rogers, heeft op een bijeenkomst in Los Angeles verklaard dat. de Amerikaanse staten de uitvoering van de bevelen van federale gerechtshoven over de opheffing van de rassenscheiding niet mogen belem meren. Zonder direct te verwijzen naar het gebruik van federale troepen, vorig jaar, bij het begin van het schooljaar in Little Rock, verklaarde de minister, dat het niet meer mag voorkomen dat de fede rale regering moet optreden om de uit voering van een uiteindelijke beslissing van een federaal gerechtshof te onder steunen en te verzekeren. WASHINGTON (UPI) Het Ameri kaanse vliegdekschip Essex (33.000 ton) zal vandaag de Middellandse Zee via het Suczkanaal verlaten en zich voegen by de zevende vloot in de wateren by Formosa. De Essex, die ongeveer tachtig vlieg tuigen aan boord heeft, wordt vergezeld door vier torpedobootjagers. De verplaat sing van de Essex is de eerste versterking van Amerikaanse eenheden in het weste lijk deel van de Grote Oceaan, sedert de Chinese communisten begonnen zyn het Nationalistische kusteiland Quemoy te bombarderen. Inmiddels heeft reeds een herschikking van de Amerikaanse strijd krachten in het gebied van de Grote Oceaan plaatsgehad. Op een persconferentie die gehouden werd voordat de marine het communiqué over de Essex uitgaf, weigerde president Eisenhower op de man af te zeggen of de Verenigde Staten Quemoy en Matsoe zou den verdedigen, als deze eilanden door de Chinese communisten worden aangeval len. Hij zei dat hierbij een militaire beslis sing in het geding is die genomen zou moeten worden in het licht van toekom stige gebeurtenissen. De president waar schuwde dat enig land dat dwaas genoeg zou zijn om een totale oorlog met kern wapens te beginnen, vernietigd zou worden door de Amerikaanse vergeldingsmacht. De vliegdekschepen „Forrestal" (60.000 ton) en „Randolph", cle kruiser „Newport News" en veertien torpedobootjagers zullen „spoedig" uit Norfolk, in de Amerikaanse staat Virginia, naar de Middellandse Zee vertrekken om het vliegdekschip „Essex" t.e vervangen en het vliegdekschip „Sara toga" af te lossen. HONGKONG (UPI) Volgens goedinge- lichte zegslieden in Hongkong zal de tour nee van het Amerikaanse vliegdekschip „Hancock" (38.000 ton) in de Aziatische wateren met een maand worden verlengd. Men neemt aan dat het schip zich gevoegd heeft bij andere eenheden van de zevende vloot in de Straat van Formosa. (Reuter) Het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de Britse zaak gelastigde in Peking een „krachtig protest" doen overhandigen tegen schending van het Chinese luchtruim door Britse vliegtuigen uit Hongkong. Deze schendingen worden „uiterst ernstig" genoemd daar zij zijp ge schied tijdens spanning in de Straat van Formosa. In Londen verluidt, dat de Verenigde Staten met Groot-Brittannië overleg ple gen over de spanning in het gebied van Formosa. Londen zou niet veel voor dit overleg hebben gevoeld, omdat het de communistische regering van Peking heeft erkend. Functionarissen wilden niet zeg gen wat het Britse standpunt ten aanzien van Quemoy en Matsoe is. In Tokio hebben woensdag Amerikaanse en Japanse militaire leiders besprekingen gevoerd, waarbij de Amerikanen verslag uitbrachten over de toestand langs de Chinese kust. Uit Manilla wordt gemeld, dat alle vliegtuigen van de Amerikaanse marine die op de Philippijnen gestationeerd zijn, bevel hebben gekregen om paraat te zijn. „Izvestia", het orgaan der Sovjet regering, schrijft, dat de „Amerikaanse militaire voorbereidingen in het Verre Oosten een ernstige bedreiging van de vrede vormen". De uitgebreide bewape ning van de Chinese nationalistische leider Tsjang Kai Tsjek. president Syngman Rhee van Zuid-Korea en president Ngo Dinh Diem van Zuid-Vietnam vergroot het gevaar van gewapende conflicten in dit gebied, aldus het blad, dat hieraan toe voegt: „in de huidige gespannen situatie kunnen deze conflicten gemakkelijk uit groeien tot een grote militaire botsing". Het zonnige weer van de laatste dagen heeft velen naar de Kennemerduinen gebracht, waar vooral het meertje bij het Koevlak een geliefd verpozings plekje is. Men zit er in de prachtige natuur en neemt een zonnebad met de bijgedachte, dat het m.orgen mis schien weer regent. De minister van Justitie heeft wederom aan dertien uit Indonesië afkomstige ver stekelingen een voorlopige verblijfsver gunning verleend. De betrokkenen zullen overgebracht worden uit het internerings- verblijf „De Kruisberg" naar „De Ha ven" in Wassenaar. Bij deze groep is een 47-jarige man, tot. dusver de oudste verste keling uit Indonesië. Met. deze dertien is nu totaal aan 51 ver stekelingen uit „De Kruisberg" een werk vergunning in Nederland verstrekt. Er bevinden zich thans nog 66 in het interne- ringsverblijf bij Doetinchem. In Winschoten zijn gistermorgen de 78- jarige heer A. W. S. Schmidt en zijn twee jaar oudere zuster, mejuffrouw F. S. A. S. Schmidt, in bewusteloze toestand gevon den in de woonkamer van hun huis, ten gevolge van kolendampvergiftiging. Om wonenden vermoedden, dat er iets niet in orde was en verschaften zich door het in slaan van een ruit toegang tot de woning. De man is later overleden. De vermoedelijke oorzaak is een verstop ping van de pijp van de kachel. Mejuf frouw S. is in zorgwekkende toestand in een ziekenhuis opgenomen. Tijdens de t.e Utrecht gehouden vergade ring van de gezamenlijke Nederlandse melkhandelaren is besloten een telegram te zenden aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening met het verzoek op korte termijn krachtige maat regelen te willen treffen om de verkoop van melk aan particulieren op de boerderij ongedaan te maken. In het. telegram wordt, medegedeeld, dat de omzetten van de melkhandel, vooral op het platteland, door deze verkoop zo gedaald zijn, dat het in komen van de melkhandelaren, ook al van wege de te lage marge, onvoldoende is om in het, onderhoud van hun gezinnen te voorzien. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van verschil lende artikelen van de hoger-onderwijs- wet. In de memorie van toelichting deelt de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen mede, dat hij enkele wets wijzigingen van betrekkelijk beperkte om vang van zo urgente aard acht, dat hij deze in afwachting van de totstandko ming van de nieuwe hogeronderwijswet gaarne nog in de thans geldende hoger onderwijswet opgenomen zou willen zien. De voornaamste van deze wijzigingen is, dat in de wet een bepaling wordt opgeno men, welke het mogelijk maakt, dat in de studierichtingen, welke zich daartoe lenen, naast de bestaande doctorale studies korte studies worden mogelijk gemaakt, welke worden afgesloten door baccalaureaats- examens. Als voorbeelden worden genoemd de aan de beide economische hogescholen en de gemeentelijke universiteit te Amster dam ingestelde baccalaureaatsexamens in de economische wetenschappen, dat na het kandidaatsexamen wordt afgelegd, en het aan de gemeentelijke universiteit in voorbereiding zijnde baccalaureaatsexamen in de faculteit der wis- en natuurkunde, dat na een vierjarige studie zonder voor afgaand kandidaatsexamen zal kunnen worden afgelegd. De minister merkt op, dat baccalaure aatsexamen moet voorzien in de behoefte, welke in de maatschappij steeds sterker wordt gevoeld aan kortere universitaire opleidingen met examens, welke een af sluiting geven op wetenschappelijk ver antwoord peil. Het is echter de bedoe ling, dat daarnaast het streven gericht zal blijven op verkorting van de duur dei- bestaande doctorale studies door herzie ning van studie- en examenprogramma's: Mede voor de technische hogescholen wordt voorgesteld een voorziening te treffen op grond waarvan voor de daar voor in aanmerking komende studierich tingen, als complement op het terugbren gen van de duur van de doctorale studie (de studie voor het ingenieursexamen) een regeling voor verdere researchstudie wordt opgenomen. Het wetsontwerp bevat voorts enkele wijzigingen van meer ondergeschikte aard, die onder meer betrekking hebben op het verlenen van studiebeurzen en de wettelijke erkenning van de diploma's van het Internationale Instituut voor Sociale Studie te 's-Gravenhage door het openen van de mogelijkheid, dat bezitters van deze diploma's in individuele gevallen van bepaalde universitaire examens geheel of gedeeltelijk worden vrijgesteld. Advertentie In het Prinses Margrietkanaal bij Ber- gum (Fr.) is gistermiddag de 19-jarige Duitse schippersknecht Franz Foelker uit het. Emsgebied van het motorschip „Leute- burg 8" uit Bremen, gevallen en'verdron ken. De jongeman was bezig de luiken van het schip te schilderen, terwijl het schip voer. Door nog onbekende oorzaak is hij in het water gevallen. Twee schippersknechts streken onmiddellijk een roeiboot. Zij kon den het. slachtoffer echter niet terugvinden. Pas vanmorgen is het gelukt, het lijk op te halen. In Ossenzijl, gemeente Oldemarkt, is gistermiddag het, vierjarig zoontje van de familie R. Jonkman op ongeveer dezelfde plaats, waar acht jaar geleden een ander jongetje van hetzelfde gezin verdronk, te water geraakt. Een zeiler sprong het kind na. doch hij slaagde er niet. in, het jongetje te vinden. Later werd de jongen met dreg gen gevonden. Hij was toen reeds over leden. De drie-jarige Henk Verburg uit de Er- nest Staesstraat te Amsterdam is gisteren in de Erasmusgracht verdronken. Het kind is tijdens het spelen te water geraakt. Mijnhardt's Zenuwtabletten (Van onze correspondent in Brussel) Woensdag heeft ons Koninklijk gezin de lunch gebruikt in kasteel Stuyvenberg, waar de 83-jarige Belgische koningin moeder Elizabeth als gastvrouwe optrad. Haar kleinzoon, Koning Boudewijn, en de Belgische koninklijke familie bevinden zich te Ciergnon, hun kasteel in de Ar dennen. Gisteravond bood de commissaris- generaal van de Expo, baron Moens de Fernig, een groot diner aan. In de avond uren hebben de Koninklijke gasten op de Heizelvlakte de verlichting van de Expo bewonderd. De avond werd besloten met een bezoek aan het namaak-middeleeuwse stadje „Vrolijk België" met zijn prachtige kopieën van middeleeuwse en 19e eeuwse patriciërshuizen, voornamelijk uit Meche- len en Brugge. Men zag Prins Bernhard in het Osseghempark. De Koningin kreeg in het Tunesische paviljoen een mooie zilve ren speld en een kunstig gedreven schaal cadeau, terwij] de Prinsessen het paviljoen van de Kolen- en Staalgemeenschap be zochten. Des middags had men de honderd meter hoge bol van het. atomium bezocht, waar een apéritif werd gebruikt. De Prins bezocht ook het paviljoen van Nicaragua en liet in een winkeltje zijn aansteker repareren. Bij het. atomium werd het. Ko ninklijk gezin een uitbundige ovatie ge bracht door duizenden Expo-bezoekers, die zich aldaar verzameld hadden. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Oudekerk a. d. IJsel J. van Dijk te Garderen. Chr. Geref. Kerken Beroepen te 's-Gravendeel A. H. Schip pers te Hillegom te Vlissingen A. W. Drechsler te Amsterdam-Noord te Zaan dam J. M. Visser te Dokkum. Geref. gemeenten Beroepen te Capelle a. d. IJsel W. C. Lamain te Grand-Rapids (USA) te Zce- termeer P. v. d. Bijl te Rhenen. De melkoorlog in Schiedam is in een nieuw stadium gekomen. Een Vlaardingse bezorger, die de melk in twee flats met 196 gezinnen aan de deur bezorgt, heeft kans gezien ook een derde flat van 98 ge zinnen te „naasten". Het front, van de verenigde Schiedamse melkbezorgers is hierdoor opnieuw ver zwakt. In een der wijken van Schiedam is voort een groente-oorlog uitgebroken, waarbij de groentenhandelaren elkaar met steeds la gere prijzen trachten te overtroeven. De andijvie gaat tegen vijf cent per kilo, drie kilo aardappelen kosten een kwartje. De toneelgroep Puck gaf woensdagavond in „Concordia" te Bussum een première, die men eigenlijk geen première kan noe men. Het toneelspel „Terug naar Bounti ful" van de Amerikaanse auteur Herbert Foote is namelijk reeds voor de Neder landse televisie opgevoerd onder regie van Peter Koen en een der medewer kenden van nu, Guus Verstraete, speelde ook toen de rol van goedwillende, maar een tikje sullige Ludie Watts, zoon van de oude mevrouw Watts, die zo graag nog eens naar haar geboorteplaats Bountiful wil. Ze slaagt erin aan het toezicht van haar tyrannieke schoondochter Jessie te ontkomen, strandt in het zicht van de ha ven, maar aanschouwt toch haar veraf gode Bountiful, hetgeen in feite het einde van haar illusies inhoudt. Voor de t.v., zo herinner ik mij, werd de opvoering ge kenmerkt door een nobele distinctie. Er was flink in de tekst geschrapt, de rollen waren sterk bezet, de regie was voortreffe lijk. Hoe anders bij de realisering van Puck! De vraag of de keuze van dit stuk na zo'n goede opvoering voor de t.v. nog was gewettigd, kan ik niet anders dan ont kennend beantwoorden. Allereerst de keuze. Herbert Foote be zondigt zich aan twee kwade zaken: hij babbelt te veel en hij ensceneert volgens de mode van het. Amerikaanse toneel: met groot visueel effectbejag. Van dat laatste kan een televisieregisseur profijt trekken. Door te couperen kan hij het gebabbel op vangen. Wat Walter Kous met „Terug naar Bountiful" beoogde is mij echter niet dui delijk geworden. De zwakheden van het st.uk staan volledig te kijk. Ja, Kous voegt er nog de zijne aan toe door het naar het tragische te trekken en het te bezetten met twee actrices, die beslist wel haar verdiensten hebben, maar op de wijze van Kous in het burgerlijk drama verzeild raken. Ik zie geen andere verklaring voor het teleurstellende optreden van Aaf Bou- ber als de oude mevrouw en Karin Haage als haar schoondochter. Aaf Bouber was een te simpele ziel, die net de verfijnde ontroering niet haalde. Het kwam niet van binnenuit. Het bleef ertegenaan hangen. Karin Haage was niet de oppervlakkige, in nuances van toon dan weer poeslieve, dan weer krengerige Jessie. Zoals zij speel de stond er een hysterische zenuwlijdster op het toneel, die verveelde en vermoeide Deze lelijke misrekening van de regisseur had tot gevolg, dat het gebabbel niet met spanning geladen was en geen emotie tot ons doorkwam. De talrijke uitbarstingen joegen de spanning weg. De arme mevrouw Watts kreeg «een kans op enig fijnzinnig tegenspel. Haar neuriën van psalmen klonk clan ook potsierlijk in de oren. De sfeer, waarin zij moest gedijen, was al van meet af aan verknoeid. De overige medespelenden konden er uiteraard ook niets van redden. Marianne van Waveren was een lief meisje, zoals de tekst voorschreef. Ze kreeg geen gelegen heid tot meer. De loketbeambtes Will van Seist, Annie Rijnders gedroegen zich in hun kleine rollen heel natuurlijk. Jan Hundling gaf nog een uitzicht op be grip. Jan Grefe liet het er als sheriff ook bij zitten. De zoon van Guus Ver straete was nog het meest wie hij zijn moest, maar dat is niet direct de verdien ste van Kous. Nee, deze hele vertoning be rust op een gebrek aan visie van de regis seur, die „groot, toneel" probeerde te ma ken van wat zeer ingehouden moest wor den gespeeld c .1 ons werkelijk in het. hart te raken. P. W, Franse Het dreigende gevaar van kernwapens kan niet door overeenkomsten worden uit gebannen. Alleen de instelling van een internationaal gezagsorgaan, dat de na tionale regeringen verbiedt kernwapens in bezit te hebben, kan de oplossing bren gen", zeide het Britse Lagerhuislid Cle ment Davies, oud-leider van de Liberale Partij in Engeland en president van de „World Association of Parliamentarians for World Government", op de heden ge- eindigde conferentie van wereldfedera listen in Oosterbeek. Ongeveer 70 wereldfederalisten uit een veertiental landen hebben de afgelopen vier dagen in het conferentieoord „De Pie tersberg" vergaderd om zich te beraden over de wijze, waarop de doelstellingen, van het wereldfederalisme intensiever kunnen worden nagestreefd. Drie commis sies een politieke, een economische en een organisatorische hebben tijdens de conferentie rapporten opgesteld, die van daag op de laatste dag van de besprekin gen aan een plenaire vergadering wer den voorgelegd. Bij de behandeling van het rapport van de politieke commissie in de vergadering die werd geleid door het Britse Hogerhuis- lid en voorzitter van het hoofdbestuur van de „World Association of Parliamenta rians for World Government", Lord S-iJ- kin, zeide de heer Davies voorts, dat na de spanningen van de afgelopen weken de gewone man zich bewust is geworden, dat er een UNO bestaat, waarvan men in moei lijke tijden stappen verwacht. „De UNO moet dan ook in de toekomst de basis vormen voor een wereldfederatie", voeg de hij hier aan toe, „ondanks het feit, dat pogingen om door een wijziging van het handvest dit te bereiken tot dusverre zijn mislukt". De heer Davies zeide voorts dat er pas van een wezenlijke wereldvrede sprake zal zijn, als een centraal internationaal ge zagsorgaan tot stand zal zijn gekomen. Hij drong er bij de wereldfederalisten op aan zich niet te verliezen in details, maar zich te concentreren op dit hoofdpunt. „Wij moeten het als een missie zien onze begin selen aanvaard te krijgen door de regerin gen", aldus het Britse Lagerhuislid, dat tenslotte betoogde, dat zijn verwachtingen over het bereiken van de idealen van de wereldfederalisten als gevolg van de jong ste internationale gebeurtenissen zijn ge stegen. Eén vraag is echter overheersend, aldus zeide hij verder: „Hoe moeten wij ons doel bereiken?". Hij sloot zich, deze vraag be antwoordend, aan bij het uitgangspunt van de heer Davies, dat dit zal moeten ge schieden via een herziening van het hand vest van de UNO. Tenslotte bepleitte het, Britse Hogerhuis- lid de opstelling van 'n grondwet voor een dergelijk internationaal gezagsorgaan, waarmede de vrees voor een toekomstige werelddictatuur zou kunnen worden ver meden. In het rapport, van de politieke commis sie van de conferentie wordt o.a. gesteld, dat de wereldfederalisten bij de verbrei ding van hun doelstellingen constant moe ten wijzen op de gebleken onmacht van de nationale regeringen oorlogen te voorko men en de vrede te handhaven. Ook wordt er op gewezen, dat zover bekend geen en kele organisatie, die is aangesloten bij de internationale vereniging van wereldfede ralisten, een verklaring heeft uitgegeven tegen een vertegenwoordiging van China in de UNO door de Chinese volksrepubliek. „Het beginsel van universaliteit, als nood zakelijke basis voor het opbouwen van een wereldfederatie moet worden onder streept", aldus het rapport Voorts bepleit het de instelling van een permanente strijdmacht van de UNO, die later zal kunnen uitgroeien tot een interna tionale politiemacht. Deze strijdmacht zou moeten worden geleid door een raad, samengesteld door en verantwoording verschuldigd aan de algemene vergade ring van de UNO en de veiligheidsraad. Het verbieden van kernproeven en ontwa pening kunnen niet worden geregeld al leen door verdragen tussen de betrokken mogendheden, aldus het rapport verder, doch slechts supra-nationale inspectie en toezicht zullen dergelijke verdragen effec tief maken. Advertentie Steeds weer komen er nieuwe modellen waarin de laatste vindingen op uur werkgebied worden toegepast. En als moderne zakenmensen streven wij er naar, volop „up to date" te blijven. Bovendien dragen onze horloges tot in de finesses het stempel van gedegen vakmanschap. Redenen te over dus om de wel zeer grote collectie o.a. OMEGA - MIDO - ETERNA - PONTIAC - INDUS - REMOVA - UNION eens te komen bekijken. U weet 't heeft 't De kleine zaak met de grootste keuze Gote Houtstr. 49 - Haarlem - Tel. 20049 BRUSSEL,(UPI) Tot dusver hebben meer dan driehonderd Oosteuropeaanse onderdanen die tewerk waren gesteld bij verschillende paviljoens op de „EXPO", ontslag genomen en een toevlucht gezocht bij verschillende instanties op het gebied van de vluchtelingenhulp in België, aldus werd vandaag te Brussel vernomen. Onder anderen hebben 103 Joegoslaven en 23 Polen zich aangemeld. Zij wachten op 'n gelegenheid om politiek asiel te vra gen in België. Vele van deze vluchtelingen hebben reeds een werkkring gevonden in België, onder meer in de mijnen en op het platte land. Anderen zijn bij Belgische gezinnen ondergebracht en willen emigreren. Men vermoedt, dat buiten de driehonderd be kende vluchtelingen nog vele anderen clandestien in België verblijven.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9