Chinese legerleiders Quemoy met een bedreigen invasie Uitspraak in de kwestie- Little Rock uitgesteld Washington: nieuw bewijs van agressieve expansie HET WEER Engeland heeft ook een rassenkwestie Nieuwe DC 7 C voor de K.L.M. komt via de Noordpool naar Schiphol Jordanië zal Britten niet laten gaan Amerikaanse regering kiest de zijde van de uitgesloten negerkinderen Nauwe band TROPENKLEDING Kans op onweer Niet waard Rusland deed nog geen „gooi" naar de maan Maanraket mislukt door een Jood gieters] out" REPARATfES ATELIER STUURMA^ COHEN UN O-secretaris vernam: Het woord is aan Pro en contra SAS-vliegtuig terug naar Kastrup Pleidooi voor beperken van de immigratie „Pravda" over Westduitse manoeuvres in Oostzee Siamese tweeling in Londen wordt geopereerd 73e JAARGANG No 43 VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1958 303e JAARGANG No 196 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 TT I I 1 I Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. I*831*9! £1 I /*^S" 1 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- I ICJCJI I 1 I 1 S 1 f 1 II I Ijj fLJ Abonnement p. week 59 ct, p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 J$U JU JL fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Peking, (AFP). De bevelhebbers van het Chinese leger in de provincie Foekien hebben in een door radio Peking uitgezonden boodschap voor de nationalistisch-Chinese bezetting van Quemoy gezegd, dat zij plannen hebben opgesteld voor de „bevrijding van het eiland", die onmiddellijk zul len worden uitgevoerd. „Voordat met de operaties wordt begonnen, dringen wij er bij u op aan uw strijdkrachten bij de onze te voegen of u over te geven zonder te strijden voor de groep van Tsjang Kai-Tsjek", aldus de bood schap, waarin wordt gezegd, dat de val van Quemoy aanstaande is. Terug trekken op Formosa wordt onmogelijk genoemd, evenals het zenden van versterkingen van Formosa naar Quemoy. Tenslotte wordt in de bood schap verklaard, dat het communis- tisch-Chinese bevrijdingsleger vast besloten is alle Chinese gebieden te herwinnen, in het bezonder F'ormosa en de eilanden langs de kust van het vasteland. MOSKOU, (AFP). - De toestand in het Verre Oosten kan elk ogenblik tot uitbarsting komen, volgens radio- Moskou. De Verenigde Staten maken zich op tot een onverhulde aanval op de Chinese bevolking en regering. Het Verre Oosten staat opnieuw aan de rand van de oorlog, een toestand die vooral Dulles plezier doet, aldus de radio. TAIPEH (AFP) Hoge Amerikaanse en nationalistisch-Chinese militairen heb ben donderdag op Formosa besprekingen gevoerd over technische problemen van een eventuele samenwerking van de Amerikaanse en de nationalistisch-Chinese lucht- en zeestrijdkrachten om het hoofd te kunnen bieden aan een communistische aanval op onverschillig welk door natio nalisten bezet eiland. De Amerikanen heb ben tot'dusver nog niet officieel willen meedelen hoe hun houding zal zijn bij een communistische aanval. WASHINGTON (AFP en Reuter) Het dreigement van de bevelhebbers van het communistisch-Chinese leger in Foekien is een nieuw bewijs voor het militarisme en de agressieve expansiepolitiek van Pe king en is in tegenspraak met de her haalde verzekeringen van Peking dat het slechts vreedzame bedoelingen heeft, zo heeft het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken meegedeeld. In de verklaring wordt er met nadruk op gewezen dat het nauwe verband dat radio-Peking heeft gelegd tussen de eilan- Advertentie LAMSWOL TWIN-SETS ƒ39.50 Advertentie ZIE PAG. 10 Advertentie Trevira costumes en pantalons (zo dun als een lovertje) Tropensmokings, witte en khaki pantalons, shorts, schillerhemden ZIJLSTRAAT 71 HAARLEM Verwachting tot morgenavond: Enkele regen- of onweersbuien. Lager temperaturen vooral in het binnenland. Aanvankelijk zwakke tot matige wind uit uit eenlopende richtingen, later ma tige tot vrij krachtige wind tus sen zuid en zuidwest. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S. den voor de kust en Formosa een bevesti ging betekent van de verklaring van Dul les, dat de banden tussen de eilanden voor de Chinese kust en Formosa nauwer zijn geworden en dat het gevaarlijk is te me nen, dat de Chinese communisten, als zij zullen proberen de kleine eilandjes vlak voor de kust te veroveren, het hierbij zullen laten. (Reuter) Amerikaanse ambtenaren zeiden, dat Pekings dreiging op Quemoy te landen een zet kan zijn in een zenuw oorlog. Indien de aanval zal worden onder nomen, is het een hachelijke zaak, zo me nen deze ambtenaren. Eén van hen zei, dat de „Chinese communisten niet gewoon zijn te zeggen, dat zij iets gaan ondernemen zonder zich een uitweg voor te behouden. Wij zullen de juiste bewoordingen van de radioboodschap moeten bestuderen". TAIPEH (AFP) Amerikaanse en na tionalistisch-Chinese vliegtuigen hebben donderdag defensieoefeningen boven de kust van Formosa gehouden. De kustbatte- rijen van het Chinese vasteland hebben Quemoy vrijdagochtend opnieuw geduren de enige uren beschoten. LONDEN (Reuter) In Britse kringen cht men het waarschijnlijk dat de Chi nese communisten een landing voorbe reiden op een van de kleinere eilanden van de Quemoy-archipel, maar niet op het punt staan een grootscheepse aanval te doen op Quemoy. Er is tot dusver niet ge bleken dat de communisten op grote schaal landingstroepen samentrekken. Naar verluidt zou de Britse regering van mening zijn dat Quemoy en de andere eilanden vlak voor de Chinese kust die in handen zijn van de nationalisten, het risico van een oorlog niet waard zijn. TOKIO (AFP) De beschieting van Quemoy heeft waarschijnlijk ten doel de aandacht van de wereld te vestigen op de aspiratie van communistisch-China om een belangrijke rol in de wereldpolitiek te spelen, zo heeft de Japanse minister van Buitenlandse Zaken. Foedjijama, op een persconferentie te Tokio verklaard. Hij acht het weinig waarschijnlijk dat de com munisten onmiddellijk zullen trachten op de door de nationalisten bezette eilanden te landen. Dit standpunt wordt, aldus de Japanse minister, door Washington ge deeld. AMSTERDAM (ANP) Professor L. Sedov heeft meegedeeld, dat er in de Sovjet-Unie tot nu toe geen pogingen zijn gedaan een raket naar de man te lanceren. Prof. Sedov is leider van de Russische dele gatie op het ruimtevaartcongres te Am sterdam. MANCHESTER (UPI) De Sovjet-Unie is niet geïnteresseerd bij de wedloop naai de maan. aldus heeft professor Bernard Lovell, directeur van de beroemde Jodrell Bank radio telescoop, donderdagavond bij zijn terugkeer uit Moskou verklaard. „Zij geven er de voorkeur aan, hun tijd te besteden aan de vervaardiging van gro tere en betere satellieten volgens het model van „Spoetnik III". „Dat is ook het meest verstandige, wat men kan doen," zei Lovell. die de internationale bijeenkomst van astronomen in Moskou bijwoonde. De Engelse professor drukte er zijn spijt over uit, dat het de Verenigde Staten de vorige zondag niet was gelukt, hun maan- raket omhoog te zenden, maar hij voegde daar aan toe: „Men kon niet anders ver wachten. gezien de ingewikkeldheid van de raketten." VICTORIA (Brits-Columbia) (Reuter) Engeland bestudeert de mogelijkheid om mee te doen op het gebied van de lancering van kunstmanen. Dit heeft de Britse minis ter van Bevoorrading, Aubrey Jones, woensdag tijdens een bezoek aan Victoria in Brits-Columbia verklaard. WASHINGTON (AFP) Volgens het voor de Verenigde Staten bestemde Rus sische tijdschrift „U.S.S.R." is in de Sovjet- Unie een eentrapsraket gemaakt, waarmee een hoogte van 473 kilometer is bereikt. Een andere Russische raket heeft, aldus het blad, een lading van 2200 kilogram meegevoerd tot een hoogte van 212 kilo meter. Volgens de „U.S.S.R." zijn de apparaten en de honden, die zich in de raketten van dit type bevonden, behouden op aarde teruggekeerd. De eerste Amerikaanse raket naar de maan, die enkele weken geleden in Florida gelanceerd werd en die niet meer dan vijftien kilometer van haar 380.000 kilo meter lange weg naar de maan aflegde, is verongelukt door de onachtzaamheid van een wetenschappelijke assistent, die een klep in een van de vloeistof buizen niet vast genoeg heeft aangedraaid. Daaraan is het te wijten, dat de Amerikaanse „gooi naar de maan" van 88 miljoen gulden mis lukte, aldus heeft het Amerikaanse con greslid James Fulton vandaag in Den Haag meegedeeld. Hij noemde het „een lood- gietersfout". Overstelpt met vragen over netelige kwesties van buiten- en binnenlandse aard, brengt president Eisenhower op zijn wekelijkse persconferentie te Washington zijn handen naar het hoofd. De Amerikaanse president werd onder meer gevraagd, naar zijn mening over de Chinese aanvallen op de Quem.oy-eilanden en de kwestie- Little Rock. SEOEL (UPI) President Syngman Rhee van Zuid-Korea heeft een beroep ge daan op de vrije Aziatische landen om ge zamenlijk nationalistisch-China te hulp te komen tegen een aanval der communisten op de eilanden in de Straat van Formosa. In een verklaring zegt Rhee dat (Zuid)- Korea zijn volle steun aan nationalistisch- China zal geven. De Amerikaanse minister voor het leger, Brucker, verklaarde op een persconferen tie in Seoel dat Rusland en communis tisch-China de waarschuwingen van de Amerikaanse regering ter harte moeten nemen. „Indien zij de verklaringen van president Eisenhower of van minister Dul les onderschatten of verkeerd opvatten", zo zei hij, „dan zullen zij er spijt van hebben". Brucker die een driedaags bezoek aan Korea brengt, verklaarde dat de si tuatie in de Straat van Formosa „de gehele vrije wereld aangaat". Carolyn Kendrick meldt zich op het bureau van het schoolbestuur te Little Rock om te vernemen of zij ingeschreven kan worden als leerling voor het nieuwe schooljaar van de „Central High School". In het parle ment van Arkansas, de staat waarvan Little Rock de hoofdstad is, is een voorstel aangenomen om de school pas op 15 september te openen. Gouver neur Faubus heeft het ontwerp even wel nog niet getekend en men acht het mogelijk dat hij zal besluiten de uitspraak van het Opperste Gerechts hof op 11 september niet af te wachten en de school op 8 september te laten beginnen zonder negerleerlingen toe te laten. Advertentie JUWELIERS - Houtplein 15 - HORLOGERS Een kijkje in het grote Parijse stadion Vel d'Hiver, waar de Franse politie gisteren drieduizend Algerijnen bijeen bracht ter ondervraging met het oog op de aanslagen van maandag. Onge veer zeshonderd verdachten wachten op het middenterrein hun beurt af. AMMAN, (AFP) De premier van Jor danië, Samir Rifai, heeft donderdag de se cretaris-generaal der UNO, Hammers- kjoeld, tijdens een onderhoud meege deeld, dat zijn regering weigert, de terug trekking der Britse strijdkrachten te vragen, aldus wordt uit betrouwbare bron vernomen. De Britten zijn sedert midden- juli in Jordanië gelegerd. Men zou er niet om vragen voordat de veiligheid van het land verzekerd was. In Jordaanse regeringskringen toonde men zich teleurgesteld over het feit, dat radio-Caïro en radio-Damascus hun aan vallen op koning Hoessein en de Jordaan se regering niet hebben gestaakt na de be kendmaking, dat de Jordaanse radio geen kritiek zal leveren op de V.A.R. en Nas ser. Ludwig Börne: Er is niem.and. die niet van vrijheid houdt; ma.ar de rechtvaardige eist haar voor allen, de onrechtvaardige alleen voor zichzelf. WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse Opperste Gerechtshof, dat donder dag over de al dan niet toelating van zeven negerleerlingen met ingang van het nieuwe schooljaar op de centrale middel bare school van Little Rock beraadslaagde, heeft zjjn beslissing tot 11 september uit gesteld. Dan zullen getuigenissen beluisterd worden over het uitstel van tweeënhalf jaar, waartoe een districtsrechter in juni bevel gaf. Hangende dat verhoor stelde het Hof een beslissing over het verzoekschrift van de „Vereniging tot bevordering van de belangen van kleurlingen" (NAACP), om de wettelijke beletselen voor toelating van negerkinderen op de school te Little Rock weg te nemen, uit. Het departement van Justitie heeft het Opperste Gerechtshof in een verklaring verzocht alle juridische belemmeringen voor integratie op de scholen van Little Rock onmiddellijk op te heffen. Het ver zoek werd gedaan even voordat het Op perste Gerechtshof in buitengewone zitting bjjeen kwam. Het departement van Justitie dat zich dus achter de NAACP stelt, zegt in zijn verzoek, dat de negerkinderen niets deden, wat geweld en wanordelijk gedrag kon uitlokken. Doordat zij tot een gekleurd ras behoren, leidde louter hun aanwezig heid op de school anderen tot een gedrag, dat als een voldoende rechtvaardiging werd beschouwd om de grondwettelijke rechten van de negerkinderen op te schor ten. „Indien grondwettelijke rechten zo ge makkelijk ongedaan kunnen worden ge maakt, zouden zij weinig waard zijn", „uit stel komt neer op inhouding van burger rechten", aldus de verklaring. Inmiddels is in Arkansas de parlemen taire procedure voltooid om de school te kunnen sluiten indien integratie wordt opgelegd. Het Huis van Afgevaardigden van Arkansas laakte in een resolutie voorts een uitlating van ex-president Truman, die gezegd zou hebben dat de kiezers van Arkansas „dom en hysterisch" zijn om Faubus opnieuw tot gouverneur te benoe men. Gouverneur Faubus heeft, te kennen ge geven dat Little Rock wellicht zou over gaan tot de opening van de „Central High School" alleen voor blanke leerlingen vier dagen voordat het Opperste Gerechtshof weer bijeenkomt. Het schoolbestuur van Little Rock heeft tot 8 september gelegen heid in beroep t.e gaan tegen de uitspraak van het Hof van Appèl te St. Louis, waar bij het vonnis van een districtsrechter, in tegratie van de middelbare school voor tweeëneenhalf jaar op te schorten, werd vernietigd. Het vonnis van het Hof van Appèl is nog niet van kracht geworden. De Amerikaanse regering en de NAACP (National Association for the Advancement of Coloured Pople) hebben bij het Opperste Gerechtshof aangedrongen op een spoedige uitspraak. Het schoolbestuur daarentegen wenst uitstel. De advocaat-generaal Ran kin, die namens de regering optreedt en de advocaat van de NAACP betoogden dat uitstel een concessie aan de „onruststokers die segregatie voorstaan" zou betekenen. Rankin zei dat wanneer men begonnen is een wet ten uitvoer te leggen, men zich niet meer mag terugtrekken met het argu ment, dat de atmosfeer er later misschien meer geschikt voor zal zijn. De advocaat van de NAACP merkte op: „Als er een bankroof is gepleegd, dan wordt de bank niet gesloten, maar dan worden de dieven opgesloten". De vertegenwoordiger van het schoolbestuur verklaarde dat gedwon gen integratie vernieting van het onderwijs van Little Rock is. even grondig als wan neer elke school zou worden opgeblazen. President Warren van het Opperste Ge rechtshof verweet gouverneur Faubus op scherpe wijze, het bevel van het Opperste Gerechtshof tot integratie in de wind te hebben geslagen. Warren zei dat het Hof het met de NAACP eens is dat de kwestie Little Rock zo spoedig mogelijk moet wor den geregeld. Om de gang van zaken te bespoedigen, werd bepaald dat de stukken voor de volgende bijeenkomst, vier dagen voordat de school te Little Rock, verlaat, zou worden geopend, niet behoeven te zijn gedrukt. KOPENHAGEN, (UPI) Een DC-7 van de S.A.S heeft vrijdagochtend vroeg - om streeks twee uur Nederlandse tijd, een noodlanding moeten maken op het vlieg veld van Kopenhagen, Kastrup. De piloot slaagde er echter in het toe stel perfect aan de grond te zetten. LONDEN (UPI) De botsingen die zich onlangs te Nottingham en Londen hebben voorgedaan tussen blanken en kleurlingen blijven de Britse openbare mening bezig houden. Van verschillende zijden, onder andere door enkele Lagerhuisleden is aan gedrongen op beperkende maatregelen te gen de trek van kleurlingen uit landen van het Gemenebest hoordzakelijk West- Indië naar Groot-Brittannië. Het aantal immigranten bedraagt op het ogenblik naar schatting 200.000 en wekelijks komen er 700 tot 800 bij. Het conservatieve parlementslid Osbor ne, wil dat de regering maatregelen treft om te voorkomen dat immigranten, die on der de „criminelen of leeglopers" moeten worden gerekend en die „onbekwaam" zijn, het land binnenkomen. „Wij strooien het zaad voor een tweede Little Rock. Als er ooit ernstige werkloosheid zou ontstaan zal het gaan tussen zwart en wit", aldus Osborne. De socialist Harrison uit Notting ham verklaarde: „De politiek om de men sen onbeperkt toe te staan het land bin nen te komen, was misschien toepasselijk in de negentiende eeuw. Onder de huidi ge omstandigheden is het onmogelijk". De conservatieve afgevaardigde in Notting ham is naar Londen gereisd om de ras- senmoeilijkheden te bespreken met de minister van Binnenlandse Zaken. Naar verluidt is premier Macmillan ech ter gekant tegen elke maatregel die de immigratie zou beperken, uit vreês dat schade wordt toegebracht aan de betrek kingen tussen de Gemenebest-landen. Onsmakelijk De liberale „News Chronicle" schrijft: „De rassen-uitbarstingen in Nottingham vormen een waarschuwing. Het zou roe keloos zijn deze over het hoofd te zien... Naar het lijkt kunnen de moeilijkheden al leen worden ondervangen door de een of andere vorm van immigratie-controle hoe onsmakelijk dit ook zijn zou. Het aantal immigranten moet laag worden ge houden om het mogelijk te maken dat een assimilatie plaats heeft met de bevol king". De conservatieve Daily Telegraph schreef „Het is nieuw voor ons op de Brit se eilanden. Wegens onze hoge morele ge voelens over gelijkheid der rassen, schokt het ons en doet het ons gruwen, in het bij zonder die onder ons wier zusters en doch ters er waarschijnlijk bij betrokken ra ken". De eerste proefvlucht van de K.L.M. over de Noordpool zal in september wor den gemaakt. Op 8 of 9 september zal de elfde DC-7c. de PII-DSM „Koraalzee" door de technici van de Douglasfabrieken in Los Angeles aan een K.L.M.-bemanning onder leiding van gezagvoerder A. K. Bos man, worden overgedragen. De al'leve- ringsvlucht van de PII-DSM wijkt vol komen af van de gebruikelijke Nieuwe toestellen worden gewoonlijk van Cali- fornië naar New York gevlogen en van daar over de oceaan naar Schiphol. Het is ditmaal de bedoeling de aflcverings- vlucht te combineren met een proefvlucht over de Noordpool, in verband met het feit dat de K.L.M. op 1 november de gere gelde dienst tussen Amsterdam en Tokio zal beginnen. Gezagvoerder Bosman zal het nieuwe K.L.M.-toestel eerst naar Coldbay oop de Aleoeten en vandaar naar Tokio brengen, waar de PH-DSM op 12 september wordt verwacht. Bosman vertrekt 65 uur later uit de Japanse hoofdstad voor de volgende etappe, welke naar Fairbanks in Alaska leidt. Het vliegveld van Fairbanks, even als dat van Coldbay, zal als uitwijkhaven dienen op de route over de Noordpool. Na Fairbanks wordt de vlucht voortge zet naar Anchorage en vervolgens zal voor de laatste etappe over de zeer grote af stand naar Schiphol worden gestart, waai de „Koraalzee" 18 september in de middag uren wordt verwacht. Aangezien deze afleveringsvlucht is ge combineerd met een eerste proefvlucht over de Noordpool gaat een aantal des kundigen mee, evenals de directeur Vlucht- produktie van de K-L.M., de heer J. A. Bach. Voor de laatse etappe zal een des kundige voor het vliegen in het Noordpool gebied. de Amerikaan Taylor, te Anchorage instappen. LONDEN (Reuter) De „Pravda" heeft volgens Tass commentaar gele verd op de oefeningen van de Westduitse marine in de Oostzee. Plet blad zegt, dat de NAVO-strategen sinds lang bezig zijn met het uitbroeden van plannen om van de Oostzee een NAVO-gebied te maken. Men wil hier versterkingen en bases bouwen voor aanvallen op vredelievende landen en in het hijzonder op de Oostzpelanden, aldus het blad. In deze plannen voor een oorlog ter zee is de voornaamste rol toe bedeeld aan de Westduitse marine, zo zegt de „Pravda". Maar, zo vervolgt het blad, de Oostzee moet een zee van vrede en vriendschap worden, want dat is de wil van alle vol keren, die rondom deze zee wonen. (Van onze correspondent in Londen De Siamese tweeling, die naar gisteren bleek reeds op 2 mei werd geboren, en waarvan de hoofdjes aan elkaar vastzit ten, zal te zijner tijd worden geopereerd. Het tijdstip zal, naar hun vader Reginald Thackeray, een directeur van een bank kantoor, gisteren .verklaarde, volkomen aan de artsen worden overgelaten.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1