mó va <TÜeek „MET DE RUG TEGEN DE MUUR" LEWENSTEIN-naaimachines Bloemendaal dankte en nam afscheid van wethouder Van Geluk Han van Meegeren in „De Ark' ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1958 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 KNAP GEMAAKTE FRANSE FILM Tóch regen bij Festival in Spaarndam mmmm Spaanse driften Zeven jaar pech LiebeTanz und 1000 Schlager Hare Hoogheid Met de rug tegen de muur 't Is feest vandaag Het lokaas De Dictator Journaals UIT STAD EN STREEK Duits meisje ernstig gewond in Zandvoort Somerset Maugham wil jong blijven Burgerlijke stand van Haarlem Geen nadelige gevolgen te verwachten van Pettense kernreactor Vrijgesproken adjudant wordt ontslagen Voederen van dieren in Groenendaal Brand in-een meubel werkplaats Diefstal van bromfietsen Interfractioneel overleg over aantal wethouders in Heemstede Intellectuele kracht van de NAVO Grote demonstratie van aardappelrooimachines Dr. G. E. Meuleman leidt weer kerkdiensten De Franse filmproduktie heeft met de film van Éfouard Moulineris „Met de rug tegen de muur" die in Rembrandt is ingezet een nieuw bewijs geleverd van de perfectie, die ze weet te bereiken in het genre, dat vertelt van de crime pas- sionel. Op de keper beschouwd is dat genie niet zo vei-heffend als de film zelf sugge reert. Men kan zich wijdlopig bezighouden met de toedracht van een moord zonder al te sensationeel te doen. Dat neemt niet weg, dat we toch maar met onze neus worden geduwd op omstandigheden, die we in het dagelijks leven liever niet zouden meemaken. Waarom gaan we ze dan wel in de bioscoop zien? „Omdat we de men selijke motieven moeten leren kennen", schijnt ons de film te zeggen. „Omdat we niet zo vlug moeten oordelen over het goed of slecht". Speculerend op deze verrijking van het levensgevoel en een beroep doen de op ons medeleven met de arme blik sems, die er toch maar voor komen te staan, presenteert de filmerij ons dan een gegeven, dat ons een allesbehalve pret tige kijk op het leven verschaft. Het is zo triest, zo leeg en zo hopeloos. Het wekt zelfs een beetje tegenzin, hoe gespannen we ook naar de afloop uitzien. En ook die afloop is maar somber. Zo verlaten we „verrijkt en vol begrip" de bioscoop en de deernis klopt ons in de keel. Maar was het nu allemaal nodig? Men kan zo'n film gerust missen. En gaat men haar in het geval van „Met de rug tegen de muur" zien, dan doet men dat voornamelijk om vast, te stellen hoe goed deze film is gemaakt, hoe er naar ge streefd is de vertoonde emoties verant woord te maken, ook al weerhoudt mij dat niet van de verzuchting, dat er veel talent is besteed aan een naar verhouding niet evenwaardige zaak. Natuurlijk: het is een Franse film. Af gezien van wat René C1 air klaar speelt -- zijn laatste film gaat overigens ook al deze kant op en wat Jacques Tati offreert Advertentie DE EERSTE COÖP. ASSOCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGING u* ZIJLWEG 63 - TELEFOON 15141 (2 LIJNEN) Aantal leden 23000 Contributie ƒ1.per'jaar voor het gehele gezin, met restitutie bij overlijden van het lid Om het met de Trompetter van Sackin- gen te zeggen: „het zou te mooi geweest zijn" indien het Spaarndams festival zon der een enkele door weersomstandigheid verstoorde avond zou zijn verlopen en dus: „het heeft niet mogen zijn". De vrij dagavond is wel niet verregend, want de rondgang van het Heemsteedse korps „Eensgezindheid Excelsior", het concert en de taptoe zijn doorgegaan, maar de druilende regen kwam toch zeer onge legen en brak de feeststemming die in de afgelopen dagen zo hoog opgelaaid was. Alleen „Crescendo" had zijn voorgenomen muzikale wandeling naar de „ouden van dagen" volbracht eer het begon te drup pelen. De klamme atmosfeer liet mede zijn invloed gelden op de toonzuiverheid van het Heemsteedse korps, dat met een licht programma zijn aandeel aan de feestweek bracht. Wanneer ik zeg „licht" programma, dan bedoel ik daarmee niet dat de gespeelde muziek van Suppé en Kei er Bela bijvoorbeeld zeer gemakke lijk te vertolken zou zijn door amateurs; want het tegendeel is waar, en ik geloof zelfs dat ze momenteel boven de kracht van het ensemble ligt, althans als dit aan redelijke eisen, zoals die op een serieus concours gevergd worden, wil voldoen. Er zitten ongetwijfeld verdienstelijke krach ten bij het korps, maar de samenhang van het geheel en de ritmische veerkracht, die tot ordelijk musiceren dwingt, is te zwak om zowel „lichte" als „zware" muziek overtuigend te laten klinken. Waarbij dan nog komt dat men zijn capaciteiten als en semble overschat, ook in de keuze van de marsmuziek. De goede hoedanigheden en die zijn waarlijk niet gering traden deze avond pas naar voren bij de vertol king van de koraalmuziek in de taptoe en dan bijzonder in de bas- en tenorligging, welke groep tezamen voorbeeldig klonk en muzikale inhoud kreeg. De conclusie ligt voor de hai.d: met een schone lei be ginnen en trachten zich goede eenvoudige muziek op concx-ete en ordelijke wijze eigen te maken. In de taptoe, die tezamen met de uitgebreide „kleine staf" van het korps, in de muziektent werd uitgevoerd, wisten ook de trompettisten zich met hun siniaiën te onderscheiden. Stemming, so noriteit en attaque waren daarbij te prij zen. Hedenmiddag te drie uur begint de marswedstrijd, waaraan zes muziekvereni gingen en twaalf tamboerkorpsen deel nemen. En vanavond wordt het festival besloten met een concert van „Kunstkring Anollo" uit Haarlem en „Crescendo" uit Westzaan. Jos. de Klerk De jaloerse echtgenoot in „Mot de rug tegen de w,uur". zijn de Franse films voor een zeer groot deel gewijd aan de misdaad. De misdaad zelf wordt meer aangeduid dan weerge geven. Het gaat. de filmmakers voorname lijk om de drijfveren. Dan duikt men in het leven van een vrouw, die haar man bedriegt, de jongeman, die haar tot het bedrog brengt, de echtgenoot, die er al of niet van op de hoogte is. En het. web wordt gesponnen, de draden kruisen elkaar, er valt een schot. „Toch zonde", zegt men, „van die levens. Dat het nu zo moest af lopen. Ze waren zo sympathiek". Maar en daar komt dan de waarschuwende vinger op het doek het recht, moet zijn loop hebben. De misdaad wordt gestraft Een der geliefden verdwijnt achter de tralies of in het ergste geval worden min naar en minnares, de weer liefhebbend^ vrouw en haar echtgenoot door de dood van elkaar gescheiden. Daarmee is aan de letter van de wet. voldaan. Het celluloid vertoont het woordje „Fin". Wie blijven zitten met de brokken zijn wij. Misschien stel ik de zaken nu erg som ber voor, maar de Franse voorliefde voor de „trieste affaire" maakt, geloof ik, wei nig mensen gelukkig. Het milde begrijpen is er zo deskundig in toegepast, dat het. doet verlangen naar betere omstandig heden, betere motieven, een beter lot Vooral omdat, de middelen van de film zo uitstekend worden gebruikt. „Met de rug tegen de muur" zit. vol opmerkelijke film- kunstige snufjes. Het is een zeer knappe film. En toch P. W. Franse Tien jaar geleden was de affaire Van Meegeren de sensatie van de wereldpers, Iedereen kende hem als de man die de grootste vervalsingsstunt. van deze eeuw op zijn naam had, die het hele gilde der kunst kenners en expertise-makers voor schut liet staan en er bovendien een fortuin aan had verdiend en weer verspeeld. Hij was zo iets als de kapitein van Köpenick in de schilderkunst, en men zou zo denken dat de auteur van deze enorme grap, toen de bom eenmaal barstte, ook mee-barst.te van het lachen. Maar nee. het was hem bloedige ernst. Tot onze grote teleurstel ling nam hij de zaak volkomen au serieux, en bleek een man te zijn die niet op de hoogte stond van zijn eigen prestatie; hij had, om zo te zeggen, zijn eigen grap niet door. Want inplaats van tevreden te zijn met dit glansnummer dat alles in het hemd zette, wilde hij partout bewijzen dat hij een miskend meester was, via Vermeer. Zijn Emmaüsgangers moesten ook ons de schellen van de ogen doen vallen. Zo ein digde de zaak, die zo prachtig begonnen was, in een anticlimax van wanbegrip. De „geniale vervalser", zoals de verslaggevers hem noemden, bleek niet veel anders dan een avonturier en een verbitterde derde rangs schilder, die niet begreep waarom het nu eigenlijk ging. Hij had de grap ge maakt, maar de esprit was hem ontgaan. Sedert alle eeuwen is het in de kunst een doodeenvoudige waarheid, dat de hoge vlucht van bet genie altijd op eigen vleu gels wordt bereikt, en niet met geleende veren. Voor zover de Emmaüsgangers van Van Meegeren een goed schilderij is, is het uiteindelijk tóch van Vermeer. Kunst kan niet liegen, zelfs al is zij vervalst. Wat Van Meegeren zélf, op eigen vleu gels en in eigen naam, als schilder waard is, kan men deze maand aanschouwen op een expositie van zeventien schilderijen en tekeningen in de Kunstzaal „De Ark". In één woord: vleugellam! De echte schil derijen van deze beroemde vervalser zijn pas goed vals! Nog veel valser dan zijn vervalsingen. Inderdaad, hier vallen ons de schellen van de ogen, maar met een heel ander resultaat dan Van Meegeren bedoelde. Want wat zien wij? Een schil der die geen schilder maar een verver was, een tekenaar vol schijnbare kunde, maar wiens onvermogen door alle kieren open en bloot ligt, een melodramaticus zo walgelijk sentimenteel en mislukt diep zinnig dat zijn „ontroering" ons janken doet als een hond die een draaiorgel hoort. Wie maar een greintje begrip heeft, wat vorm, lijn en kleur is, valt hier van de ene ellende in de andere. Het besté is: er verder maar over te zwijgen. Van Meegeren immers is dood. Zijn kunst was al dood. Slechts stilte blijft over. H. L. F re nen Filmavond. Dinsdagavond 9 septem ber houdt de Haarlemse Bestuurdersbond van het N.V.V. in het Concertgebouw in Haarlem een filmavond, waar vertoond zal worden „Quax, de brokkenpiloot". (Li do). Hier draait een Columbia Inter national „superproduktie" waarin Brigitte Bardot figureert als een grasgroen Frans meisje dat tijdens een logeerpartijtje in Spanje verzeild raakt in een feodale dorps milieu, waar passie, haat en overspel aan de orde van de dag zijn. B.B., die weer zorgeloos haar vele bekoorlijkheden de monstreert, maakt er kennis met een vu rige Spaanse jongeling, die zijn wraak komt koelen op de landheer een pracht van een marqué-graaf die zijn zuster verleid heeft. Bij een nachtelijke vecht partij tussen de twee mannen wordt de graaf min of meer per ongeluk om zeep gebracht. De jonge moordenaar moet vluchten, vergezeld door B.B., in de onher bergzame sierra's, waar zich tussen het tweetal een uitzichtloze idylle ontspint, die een beklemmend stuk filmtragedie had kunnen worden, indien Brigitte ook maar iets van acteren verstaan had. Dat de'film desondanks geen mislukking werd, is voor namelijk te danken aan het talent van de cameramannen, wier fascinerende kleuren opnamen van het woeste landschap en de rijke Spaanse folklore ons het wrede, trotse, mystieke en ongenaakbare Spanje van Hemingway in al zijn sombere luister voor ogen stellen. (Cinema P a 1 a c e) Af en toe doen de producenten van Duitse amusementsfilms een greep in de archiefkast met oude scenario's, halen er eentje uit, dat vroe ger een daverend succesnummer was en gaan er dan een nieuwe film van maken uiteraard in kleuren en aangepast aan de moderne tijd. Zo'n succesnummer was tientallen jaren geleden „Sieben Jahre Pech" met, Paul Kemp als oppergrappen- maker. Al die grapjes en het zijn er heel wat worden nu nog eens opgediend in een nieuw en smakelijk sausje. Ingre diënten daarvoor zijn pittige muziek, on stuimige liedjes van een negerzangeres en indrukwekkende revuescenes, waarin men onder vele anderen twee charmante danseresjes herkent als „das doppelte Lot- chen". Alles in deze film is erop berekend om de toeschouwers een uur lang te ver maken, vrijwel zonder één enkele lach- pauze. (Minerva). In de avondvoorstel lingen beheerst Caterina Valente tot maandag de scène met dans en zang in „Liebe, Tanz und 1000 Schlager". Des mid dags vermaakt Disney vooral de jeugd met de wonderen van „Berenland". Hitch cock komt tot woensdag aan bod. Dan draait zijn thriller „Achterdocht". Donder dag volgt een reprise van „Bonjour tris- tesse". (Studio) heeft voor deze warme da gen een luchtig filmpje uitgekozen (Hare Hoogheid is verliefd), dat zonder twijfel de romantische toeschouwer een bijzonder prettige middag of avond zal bezorgen. Een financieel aan de grond geraakte graaf wordt hals over kop verliefd op een ster uit een operette, die verbluffend veel lijkt op de gevierde groothertogin. De zangeres bedenkt een slim plannetje om haar vriend uit de moeilijkheden te halen en zij geeft zich daarbij uit voor de vorstin, die korte tijd later ook op het toneel verschijnt. Een oud gegeven dus, dat met typisch Duitse humor is uitgewerkt. Het is meer de „lach-of-ik-schiet"-pret die er echter altijd bij een deel van het publiek en heus niet het kleinste nog steeds in wil. Bovendien wordt er- in deze film niet onverdienstelijk gezongen en in de massa regie toonde Paul Verhoeven zich een meester. Al met al dus genoeg positieve punten om er eens paar toe te gaan. Voor al in gezelschap van uw dochter, die in een uur en een kwartier meer romantiek voorgeschoteld krijgt dan soms in het hele leven. (Rembrandt). Op deze pagina treft men een aparte beschouwing aan over deze Franse thriller. (Frans Hal s) Met, deze film stelde de Franse komiek Jacques Tati zich aan het bioscooppubliek voor en won meteen aller sympathie. Het verhaal van de post bode in een klein Frans dorpje is dan ook wel heel dwaas. Echt om er van te genie ten. Maandag zet dit theater een film van andere orde in en een heel wat ernstiger karakter „Zo begint het leven". Geen sen satie, al verwekte deze behandeling van een delicaat gegeven indertijd opschud ding. (Boxy) Dat het in de strijd tegen de Indianen niet zachtzinnig toeging, hebben we al uit heel wat westerns ervaren. Dat onrecht, vaak hun deel werd evenzeer. Wie het niet wist, kan het tot. maandag uit „Het lokaas van Fort Bellow" leren, waar in een jonge vrouw de inzet vormt van veel krijgsrumoer. Van maandag tot en met dondei-dag razen „Automaniakken" over het witte doek, meer tot. lering dan vermaak. (Luxor) De persiflage vol bijtende ironie, die Charlie Chaplin als Joods kap pertje in conflict met Charlie Chaplin als Adolf Hitler brengt, doet 't nog best. De ge legenheid blijft bestaan deze aanval op de dictatoren en Chaplins fraaie invallen te bewonderen. Voor de cameramannen van de jour naals was er de afgelopen week geen ge brek aan onderwerpen. Spiegel van Ne derland begint met een reeks opnamen van de uit Amerika teruggekeerde Corinne Rot.hschafer en laat verder zien hoe „De Zeven Provinciën" werd vlotgesleept, hoe de supertanker „Borgny" te water gleed en hoe men zich in Luykgestel amuseerde met hoepêlwedstrijden. Voor het oog van Nieuvjs in het kort Weekeinde Woodbrookers. Op zater dag en zondag 11 en 12 oktober houdt, de Arbeidersgemeenschap der Woodbrookers op Bentveld een weekeinde, dat gewijd zal zijn aan de studie van het probleem werk loosheid in verband met een dalende con junctuur. Inleidingen zullen worden ge houden door dr. W. J. v. d. Woestijne en de heer A. Wamsteeker. De leiding berust bij dr. A. van Biemen. De cursus, die is getiteld „Zedelijke en sociale vragen rond ontslagen. Dalende conjunctuur, verschra lende humaniteit" is vooral van belang voor leden van ondernemingsraden, vak bondsbestuurders en allen, die in het be drijfsleven werkzaam zijn. Iedere donderdag. Het woonhuis Ja cobus van Looy is iedere donderdag ge opend van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur en zondags van 14 tot 17 uur. Jehovah's getuigen. Honderdtachtig leden van de gemeente Haarlem van Je hovah's getuigen zullen op 4 september per autobus naar Rotterdam vertrekken om daar de vierdaagse nationale vergadering, die van 4 tot. 7 september zal worden ge houden, bij te wonen. De bezoekers wor den ondergebracht bij Rotterdamse bur gers, van wie er ongeveer 2500 hun woning belangeloos ter beschikking hebben ge steld van de congresgangers. Op het con gres zal de districtsopziener, de heer R. J. Èngelkamp, spreken over „Gods Konink rijk heerst, Is het einde der wereld na bij?" Advertentie Reeds voor f279. - ELEKTRISCH IN KOFFER Wij ruilen Uw oude machine In! HAARLEM ANEGANG 29 TELEFOON 12472 Vrijdagmorgen is een driejarig Duits meisje afkomstig uit, Möhrs, bij het plot seling oversteken van de Brederodestraat in Zandvoort tegen een juist passerende auto gelopen, waardoor zij ernstig gewond werd. Dokter H. K. van Es constateerde een lin- ker-bovenbeenbreuk en vrij ernstige hoofd wonden. Per ambulance werd het slacht offertje naar het Grote Gasthuis in Haar lem overgebracht. Levensgevaar bleek bij nader onderzoek niet aanwezig. LONDEN (AFP) De bekende Britse schrijver Somerset. Maugham die aan de Rivièra woont, zal binnenkort een „ver jongingskuur" ondergaan in de kliniek van prof. Paul Niehans te Montreux, zo meldt de „Daily Express". Somerset Maugham, die vierentachtig jaar is, zal volgens het blad een celbehan deling ondergaan. Dat wil zeggen dat er levende en jonge cellen in het lichaam ge spoten worden. Het gemeentebestuur van Bloemendaal heeft de heer A. van Geluk, die bij het begin van de nieuwe zittingsperiode van de raad noch als wethouder van Publieke Werken noch als raadslid voor de V.V.D. zal terugkeren, vrijdagmiddag een twee tal recepties aangeboden. De eerste vond plaats in het. kantoorgebouw van Publieke Werken aan de Brouwerskolkweg in Over- veen, waar de burgerij van Bloemendaal, vrienden en relaties van de heer en me vrouw Van Geluk bijeen kwamen. Daar na was er voor de naaste medewerkers van de heer Van Geluk op de werf van ge noemde dienst gelegenheid afscheid van hem te nemen. Op beide recepties is dui delijk tot uiting gekomen wat en hoeveel de heer Van Geluk in de dertien jaren van zijn wethouderschap voor de gemeente Bloemendaal heeft betekent. Onder de ve le honderden aanwezigen bevonden zich de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers; Jhr. F. W. A. Beelaerts van Blokland, chef van het kabinet van de Commissaris der Koningin in de provin cie Noord-Holland, Bloemendaals burge meester dr. D. H. Peereboom Voller, wet houder mr. J. C. C. W. Hijszeler, verschei dene raadsleden en verder een groot aan tal burgerlijke en militaire autoriteiten en leden van het gemeentepersoneel. In het met tal van bloemstukken versier de kantoorgebouw van Publieke Werken drukte een lange rij van aanwezigen de vertrekkende wethouder de hand ten af scheid. Op de werf was het. voltallige per soneel van de dienst, waarover de heer Van Geluk jarenlang op zulk een ener gieke wijze de leiding heeft, gehad, bijeen gekomen. Burgemeester Peereboom Voller, die reeds in de laatste vergadering van de Bloemendaalse raad in zijn „oude" sa menstelling de loftrompet over de heer Van Geluk had gestoken, deec" dat nog eens in een wat beknopter vorm in de kring van diens naaste medewerkers. Hij bracht onder de aandacht dat de heer Van Geluk in de naoorlogse jaren een groot aandeel heeft gehad in de wederopbouw van Bloemendaal. Voorts heeft de wethou der in het. overheidsbedrijf veel goeds tot stand gebracht. Hij had een rotsvast ver trouwen in zijn dienst en ambtenaren, waardoor er een goede geest heerste. Bur gemeester Peereboom Voller zei bijzonder verheugd te zijn dat de herinnering aan hetgeen de heer Van Geluk voor Bloe mendaal heeft gedaan zal blijven voortle ven doordat de raad besloot het duinmeer en de omgeving van de Zeeweg de naam Wethouder Van Gelukpark te geven. Ook de heer IJ. E. Dijkstra, de directeur BEVALLEN van een zoon 25 aug.: M. E. Prins-Ballast; 26 aug.: M. J. Wallen burg-Boom; 27 aug.: A. M. Gathier-Hanse- laar; 28 aug.: J. M- Sweijen-Wempe; J. E. M. van Slooten- van Egmond; E. C. T. Sterrenburg-Vulsma; G. W. Duif-Marijnus 28 aug.: J. M. Piers-Duits; C. J. Dreijer- Peterse. BEVALLEN van een dochter: 27 aug.: W. Broekhuizen-Nieuwenhuizen; H. Verbrugge-van Zwol; E. Driessen-de Muijnck; E. Hemmes-van Dijk; A- Tolle naar-Koster (2drs.); 29 aug.: I-I. G. Berin gen-Koster; M. W. .Rosier-Groenhart. OVERLEDEN: 27 aug.: A. T. Lindeman- Traksel, 75 j., Schotersingel; J. F. van den Berg-Jansen, 77 j„ Ripperdapark; M. de Lugt-Romein, 70 j„ M. van Heemskerk straat.; W. Leverstein, 66 j-, Engelszstraat; J. H. Wubbels. 78 j.. Esschilderstraat; M. Molenaar-Scheltus, 62 j„ Rijksstraatweg; .T. C. van den Berg, 88 j„ Duvenvoorde- straat; C. M. Martin-van Raaphorst, 73 j„ Teding van Berkhoutstraat; H. Zwart, 20 j„ Archipelstraat.: C. Westerman. 64 j„ Busken Huëtstraat. ONDERTROUWD: 27 aug.: B. A- de Vries en A. A. T. Andreoli; 2.9 aug.: A. J. van Tooren en M. F. Loerakker. GEHUWD: 29 aug.: J. W. Hilbrander en A. M. van Mansum: J. M. Wessels en M. S. van der Putten; H. E. van der Meij en E. van der Beek; Y. J. Stapert en M. We zelenburg; J. Spaan en A. M. Wielick. de camera waren er ook op de antiek beurs in Delft heel interessante objecten. Het journaal besluit met een grapje over de opening van het voetbalseizoen en de sluiting daarvan door een politieagent, die de bal in zijn zak steekt! Het journaal van Polygoon valt ditkeer op door de intelligente verbinding van uit eenlopende onderwerpen, die op de ma nier, waarop ze ons worden voorgescho teld, toch een zekere samenhang verto nen. Vooral de ringrijderij op Walcheren levert heel wat geestige opnamen op. Een reportage uit de West vormt het saillant, besluit. van Publieke Werken, liet. zich in waarde rende zin over de scheidende wethouder uit. Evenals de burgemeester had gedaan betrok hij ook mevrouw Van Geluk in de hulde aan haar man. Als stoffelijk blijk van deze erkentelijkheid bood hij mevrouw Van Geluk een mand met bloeiende plan ten aan De heer Dijkstra legde er de nadruk op dat. de belangen van zijn medewerkers de heer Van Geluk steeds na aan het hart lagen. Als voorbeeld van het zuinige beleid van de wethouder toonde de heer Dijkstra onder grote vrolijkheid van de aanwezi gen enige dienstenveloppen, die dertien jaar dienst hadden gedaan en waarmede de wethouder ongeveer 25,— bespaarde. Namens het personeel van Publieke Wer ken overhandigde spreker de heer Van ge luk een boekwerk aan. In zijn dankwoord zei de heer Van Geluk steeds veel plezier in zijn wethouderschap te hebben gehad. In het bijzonder dankte hij de heer J. de Jong, oud-directeur van Publieke Werken en de heer Dijkstra voor de prettige samen werking. Tenslotte nam de wethouder met een persoonlijk woord en een handdruk afscheid van zijn medewerkers. In Zandvoort zijn de kring yan. burge meesters van alle Nederlandse kustge- meenten en leden van het strandschap Zandvoort in vergadering bijeengekomen om te worden voorgelicht over de mogelij ke gevolgen van het eerlang in werking treden van de kernreactor, die thans in Petten in aanbouw is. Ir. W. A. de Haas, directeur van 't Reac torcentrum Nederland en dr. J. Wester, voorzitter van de Gezondheidsraad, heb ben de vergadering door een uitvoerige uiteenzetting op dit punt volkomen gerust kunnen stellen. De beide heren konden de verzekering geven, dat de te treffen vei ligheidsmaatregelen zodanig zullen zijn, dat voor het schaden van de volksgezond heid geen enkele vrees behoeft te bestaan. De 54-jarige adjudant-onderofficier Y. C. B. uit Voorburg is op 19 dezer door het Hoog Militair Gerechtshof vrijgesproken van het hem tenlastegelegde feit, dat hij in strijd met het. dienstbelang rekesten voor zieken en geesteszieken had geschre ven, waarvoor hij dan een geldelijke be loning had ontvangen. Op 26 maart had de krijgsraad de ad judant niet schuldig bevonden, omdat, het opstellen van deze rekesten niet in dienst tijd was gebeurd. De auditeur-militair ging van het vonnis in beroep, maar de advocaat-fiscaal was eveneens van me ning, dat geen veroordeling kon volgen. „Administratief is het laatste woord in deze zaak nog niet gesproken", zei toen de advocaat-fiscaal. Aan het vonnis werd dan ook een „krijgstuchtelijke afdoening" gekoppeld. In het vonnis van het Hoog Mi litair Gerechtshof is evenwel opgenomen, dat ook voor het nemen van krijgstuchte lijke maatregelen geen aanleiding be staat. Desondanks heeft de minister van Oor log en Marine, ir. C. Staf, gebruik ge maakt van zijn bevoegdheid, hem verleend in artikel 22 lid 1 van het Reglement voor Militaire Ambtenaren van de Koninklijke Landmacht. Daarin wordt bepaald, dat een militair kan worden ontslagen, wan neer „slechts door ontslag het belang van de dienst wordt behartigd" Minister Staf heeft de adjudant-onderofficier per 1 de cember ontslagen. De burgemeester van Heemstede heeft het politiepersoneel en de verzorgers der dieren in de hertenbaan en kinderboerderij van „Groenendaal" opdracht gegeven streng te letten op het. toedienen van scha delijke voedingsstoffen aan de dieren in het wandelbos. Het komt nog geregeld voor, dat aan de dieren kranten of papier, beschimmeld brood of uit het wandelbos of omgeving ge plukte takken met groen worden toege worpen. In de maag van een gestorven hert wer den behalve proppen papier dopjes van li monadeflesjes en stukken touw aangetrof fen. Twee lama's stierven dit voorjaar door in de hertenbaan geworpen takken van een bepaalde heester. Vooral de begeleiders van kinderen wordt dringend verzocht ertoe mede te werken, dat vorenstaande wijze van „voederen" worde voorkomen. Vrijdagavond tegen halfelf ontdekte een lid van de Nachtveiligheidsdienst dat er brand was uitgebroken in een meubel werkplaats aan de Lange Boogaardstraat te Haarlem. De brandweer werd gewaar schuwd en heeft het vuur geblust. Geble ken is dat de brand ontstaan is in een hoek bij de trapopgang, waar een kast stond. In de kast hingen kleren van het perso neel en er op stonden bussen met brand bare stoffen. De oorzaak van de brand kon niet worden vastgesteld. Vrijdagmiddag is er in de werkplaats gerookt en ook is een elektrisch kacheltje gebruikt. De werkplaats is gedeeltelijk uitgebrand. Een bewoner uit de Keizerstraat te Haar lem zag vrijdagmiddag om kwart voor drie, dat een man verdween met een brom fiets van zijn zoon, welke fiets voor de eta lage stond. Vader en zoon zetten een ach tervolging in en spoedig hadden zij de man ingehaald. De politie werd gewaarschuwd die de aangehoudene naar het bureau van politie overbracht. De aangehoudene was een vierentwintigjarige los werkman uit Den Haag; hij is in het bureau van politie ingesloten. Vrijdag zag een bewoner van de Hannie Schaftstraat in Haarlem-Oost dat een jon geman een bromfiets in een poort plaatste. De politie werd gewaarschuwd en des nachts om een uur is een achttienjarige fabrieksarbeider aangehouden, verdacht van diefstal van de bromfiets. Hij beken de de fiets in de nacht van 25 op 26 augus tus te hebben weggenomen. Overeenstemming bereiktP Gisteren heeft een interfractioneel over leg plaats gehad tussen afgevaardigden van elke der in de Heemsteedse raad ver tegenwoordigde fracties, waarbij het toe komstige aantal wethouders in Heemste de onderwerp van gesprek was. Het schijnt dat door drie fracties overeenstem ming is bereikt op een basis van vier wet houders, waarbij zich echter geen kandi daat van de P.v.d.A. zou bevinden. Hieruit zou men de conclusie mogen trekken, dat in het nieuwe college van B. en W. de V.V.D. met twee wethouders zal zijn ver tegenwoordigd. Als uitvloeisel van de conferentie van regex-ingshoofden van de bij het Noord- Atlantische Verdi'ag aangesloten landen in december 1957 werd besloten over te gaan tot oprichting van een speciale we tenschappelijke commissie ter bevorde ring van de samenwei-king op weten schappelijk en technisch gebied tussen de verdragspartners, met als doel de kwa litatieve en kwantitatieve vergi-oting van de intellectuele kracht der alliantie. In haar eerste vergadering stelde deze com missie de tekst op van een resolutie be treffende „wetenschappelijke vorming", welke vervolgens aan de Noord-Atlanti sche Raad werd voorgelegd en in de raadsvergadering van 21 mei j.l. is aan vaard. In deze resolutie wordt ovei-wogen, dat het bestaan en de economische expan sie van moderne staten ten nauwste sa menhangen met de stand en beoefening van wetenschap en techniek, dat welis waar in vele landen zorgvuldig afgewogen programma's voor de bevordering hier van zijn samengesteld, doch dat de nodige middelen, in het bijzonder voor de be oefening van de zuivere wetenschap, ont breken, zodat de regeringen in verband hiermede wordt aanbevolen meer midde len ter beschikking te stellen. Halfweg. Onder auspiciën van het Landbouwschap, de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst en het Instituut voor Landbouwtechniek en Rationalisatie te Wageningen heeft op dinsdag 16 september in de omgeving van Halfweg een grote landelijke demonstra tie plaats, waarbij talrijke typen en mo dellen aardappelrooimachines tegen el kaar uit zullen komen. Dit betreft alle zogenaamde „verzamel- rooiers", d.w.z. rooimachines die de aard appelknollen verzamelen in kist, bak of zak, dit in tegenstelling tot de „voori-aad- rooiers". (Deze rooien de knollen en depo neren ze op de akker waar ze later moe ten worden geraapt.). De demonstratie, die 's namiddags om twee uur zal beginnen, heeft plaats op het bedrijf van de heer O. Broekema, Molen weg F 99, Grote IJpolder. De te x-ooien aardappels zijn Meerlanders, waarvan het lof van de voren met behulp van chemi sche middelen zal worden doodgespoten. Dr. G. E. Meuleman zal in de gerefor meerde kei-k van Vijfhuizen op zondag 7 september de diensten leiden voor zijn ker kelijke gemeente. Dr. Meuleman was gedurende vijf jaar als predikant in Vijfhuizen werkzaam. Na eerst verscheidene keren als tijdelijk do cent werkzaam te zijn geweest, werd hij in mei 1956 benoemd tot hoogleraar aan de theologische faculteit van de universiteit van de „Eglise Réformée Evangélique In- dépendente de France", welke is geves tigd te Aix-en-Provence in Zuid-Frankrijk Dr. Meuleman blijft echter als predikant aan de gereformeerde kerk van Vijfhui zen verbonden, ondanks zijn functie in het buitenland.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11