HERFST- WINTER STOFFEN LET OP! ROMANCE KOMT BIJ U THUIS! r Nieuwe versterking naar Amerika's zevende vloot ZATERDAG 30 AUGUST US 19 58 De Gaulle blijft de Algerijnen beschouwen als „Fransen" Zes scholen in Virginia voor negerkinderen opengesteld 5uat~ta\ia 0p de ^Praatóteel Internationaal ruimterecht is dringend noodzakelijk Van dag tot dag J Amerikaanse minister voor het leger brengt een bezoek aan Formosa Pracht handen Commissie van juristen zal ontwerp maken 3 Commerciële t.v.? Athene weigert met Ankara samen te werken in NAVO Grieken niet naar Izmin manoeuvres afgelast en Dodelijk verkeersongeluk Tien Arabische landen protesteren tegen houden van een Frans referendum in Noord-Afrika Faubus vermoedt communistische invloed in NAACP Kerkelijk Nieuws Amerikaanse plannen voor bemand ruimtestation F Hoe is het ontstaan? N Dit woord: OKSHOOFD Jaarbeursvoorzitter dr. G. van der Wal heeft opnieuw de commerciële knuppel in het televisie-hoenderhok geworpen. B.ond- uit heeft hij te verstaan gegeven, dat „het Nederlandse bedrijfsleven" toegang tot de televisie wenst en dat het bereid is, daar goed voor te betalen. Zo goed, dat uit de inkomsten van een halfuur t.v.-re- clame per dag reeds (altijd volgens de be rekening van dr. Van der Wal) een ver dubbeling van het aantal zenduren gefi nancierd zou kunnen worden. Dat laatste argument zal velen op het eerste gezicht wel aanlokkelijk toeschij nen. De gemiddelde t.v.-kijker immers heeft voorshands slechts één verlangen: uitbreiding van de zendtijd. Maar de meer critische lezer van dr. Van der Wals pleit rede vraagt zich toch af, waarom daarin met geen woord gerept werd over een eventuele kwalitatieve verbetering der tv.-programma's. Is dit een toevallige omissie in dr. Van der Wals overigens zeer grondige betoog, of moet men er een veeg teken in zien? De jaarbeursvoorzitter gaf voorts de verzekering, dat in een commercieel t.v.-bestel zoals dat hem voor ogen zweeft, cultuur en commercie streng gescheiden zullen moeten blijven,, om welke reden hij de „sponsored programs" afwijst. De t.v.-advert,eerder, zo betoogt hij, mag geen invloed hebben op de samenstel ling van de culturele respectievelijk amu- sements-programma's, maar alleen korte reclameflitsen laten uitzenden tussen de verschillende programma-onderdelen in. Nu klinkt dat allemaal wel erg ethisch, maar de praktijk in landen als de Verenig de Staten bewijst, dat een strenge schei ding tussen reclame en cultuur in de commerciële t.v. op den duur een onmo gelijkheid is. Willens of onwillens krijgen de adverteerders steeds meer invloed op de aard en de samenstelling van de „cul turele programma's", waarvoor zij ten slotte de middelen fourneren, en uiteinde lijk moet dit leiden zoals het Ameri kaanse voorbeeld aantoont tot een vol komen overwoekering van de commer ciële t.v. door de reclame. Bovendien kan men de vraag stellen of de t.v. wel zo'n krachtig reclamemedium is als „het Nederlandse bedrijfsleven" schijnt te geloven. In de V.S. bijvoor beeld demonstreert zich al sinds enkele jaren een steeds groeiende oppositie tegen de „vercommercialisering" van het beeldscherm. Vele kijkers klagen daar dat de programma's vaak ongenietbaar zijn door de mateloze hoeveelheden recla meteksten en slagzinnen, waarmee zij doorspekt worden. En anders dan bij de overige reclamemedia, kan de t.v.-kijker de hem via het beeldscherm opgedrongen reclame niet terzijde leggen of zelfs maar negeren. Hij moet blijven kijken en luis teren naar al die verkoopspraatjes en plaatjes, of zijn toestel afzetten. En juist die „kijkdwang" ervaart de kijker op den duur als in hoge mate opdringerig en irritant, zodat hij tenslotte zelfs een aparte tegenzin kan ontwjkkelen tegen de hem aangeprezen produkten. Ook voor de fabrikant schuilt er dus wel degelijk groot risico in de commerciële tv. Het risico, dat zijn televisie-reclame mis schien ongewild en onvermoed als een soort van anti-reclame kan uitwerken. Wanneer de woorden van dr. P. J. Plat- teel, gouverneur van Nederlands Nieuw Guinea, gesproken tijdens een bezoek aan het Australische deel van het eiland, juist zijn weergegeven, heeft deze functionaris zich zeer ondiplomatiek geuit en daar door een moeilijke politieke kwestie nog gecompliceerder gemaakt. Terwijl de Australische minister van Buitenlandse Zaken, Casey, in Den Haag besprekingen voert met zijn Nederlandse ambtgenoot waarbij een kwestie als die van Nieuw Guinea moeilijk onbesproken kan blijven gooit dr. Platteel op Austra lisch grondgebied de knuppel in het hoen derhok door van een „voortdurende aan- valsdreiging van Indonesië tegen Nieuw Guinea" te gewagen en een militair pact tussen Nederland en Australië te beplei ten. Niet alleen stelt dr. Platteel daardoor het buitenland voor een voldongen feit wat de mening van de Nederlandse regering over de situatie betreft, doch tevens maakt hij de verhouding tussen Australië en In donesië tot een hachelijk onderwerp, iets wat men in Australië zeker niet gewenst zal achten. Onderwerpen als die dr. Platteel publie kelijk aanroerde, behoren strikt op het ge bied van de binnenkamer-diplomatie thuis, wil men althans de eigen zaak niet. scha den door het ontijdig toespitsen van een kwestie, die vele diplomatieke verwikke lingen zal moeten doorlopen voordat zij rijp is om er gedecideerde uitspraken over te doen. Geen wonder dat minister Luns de gou verneur min of meer in de kou heeft laten staan door 'n duidelijke afkeuring te doen blijken. Of een eventueel parallel-schake len van de Australische en Nederlandse belangen ten aanzien van Nieuw Guinea daarmee gered zal zijn, is echter de vraag. TAIPEH (HPI) De kustbatterijen op het Chinese vasteland zwegen vanochtend een wervelstorm teisterde de Quemoy- archipel met harde windstoten en dichte regengordijnen en het zicht was tot nul gereduceerd. In de wateren rond Formo sa verwacht men de aankomst van het vliegdekschip Midway (45.000 ton). Wan neer de Midway en de Essex (uit de Mid dellandse Zee) zich bij de reeds versterk te zevende vloot voegen, zal in Straat For mosa een formidabele strijdmacht van 53 schepen zijn ontstaan, die beschikken kan over vijfhonderd vliegtuigen en even tueel ook tactische kernwapens. Het. Nationalistischchine.se ministerie van Defensie heeft bekendgemaakt dat sinds vorige week zaterdag tot vrijdag 132.000 granaten door de kustbatterijen op de Quemoy eilanden zijn afgeschoten, waar door 076 soldaten en burgers werden ge dood of gewond. De zes vliegdekschepen waarover de ze vende vloot zal beschikken als de vliegdek schepen „Essex" en „Midway" zijn aan gekomen, vormen een groter machtscon centratie dan de Amerikaanse marine ooit tijdens de Koreaanse oorlog heeft samen gebracht. WASHINGTON (Reuter) Een woord voerder van de Amerikaanse marine heeft te Washington medegedeeld, dat de Ame rikaanse zware kruiser „Los Angeles" Long Beach in Californië heeft verlaten om de zevende vloot te gaan versterken. De Amerikaanse minister voor het Le ger, Brucker en de opperbevelhebber van het Amerikaanse leger in de Stille Oceaan generaal White, zullen vandaag in Taipeh de toestand in de straat van Formosa be studeren en zondag besprekingen voeren met Tsjang Kai Tsjek. (UPI) President Eisenhower heeft gisteren met de waarnemend minister van ATHENE, (Reuter) De Griekse rege ring zou het voorstel van generaal Lauris Norstad, de opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten in Europa, om de Griekse militaire staf van het NAVO- hoofdkwartier in Izmir, die in juni naar Griekenland werd teruggeroepen naar aanleiding van het Grieks-Turkse ge schil over Cyprus, weer naar Izmir in Tur kije terug te zenden, afgeslagen hebben. Norstad verklaarde in Parijs dat de NAVO-manoeuvres, die half september gehouden hadden moeten worden, zijn af gelast en voornamelijk „om militaire re denen" zijn vervangen door nationale ma noeuvres op kleine schaal. De manoeu vres waren bedoeld om de doeltreffend heid van de Griekse en Turkse strijd krachten le beproeven hij de verdediging van strategische punten in Grieks en Turks Thracië. Van gezaghebbende Griekse zijde werd meegedeeld dat de Grieken niet terug kun nen keren naar Izmir, voordat de redenen die geleid hebben tot de terugtrekking zijn wegggenomen en aan de Turkse „vijan digheid" jegens Griekenland inzake Cy prus een einde is gekomen. Advertentie ZO 3UIST ONTVANGEN de nieuwe uil Frankrijk, Engeland en Italië groto houtati». 1JO haar-lem Buitenlandse Zaken, Christian Fherter, van gedachten gewisseld over de jongste ontwikkelingen rondom Formosa. James Hagerty, de perschef van het Witte Huis verklaarde dat de Verenigde Staten de toe stand rondom Formosa scherp in het oog houden. TAIPEH (UPI) Gisteren hebben de Chinese communisten behalve Quemoy ook de twee eilandjes Tatan en Ehrtan, gele gen voor de communistische haven Amoy, beschoten. In Taipeh begonnen de natio nalisten met het ontruimen van de rege ringsgebouwen, als voorzorgsmaatregel tegen luchtaanvallen. Radio Peking eiste de gehele nacht en dag door de overgave van de garnizoenen op Quemoy en Matsoe. TOKIO (Reuter) Vrijwel alle Japan se schepen die varen tussen Hongkong en Japan, hebben opdracht; rondom For mosa te varen in plaats van via de straat tussen dit eiland en dc Chinese kust. SEOEL (Reuter) President Syngman Rhee van Zuid-Korea heeft verklaard, dat de communistisch-Chinese „agressie" te gen Quemoy een duidelijke aanwijzing is voor aanvallen op de Pescadores, Formo sa en „niet onwaarschijnlijk" Korea, de Philippijnen en Vietnam. LONDEN (UPI) Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenland se Zaken heeft verklaard dat de toestand rondom Formosa „ernstig doch niet kri tiek" is. Volgens de woordvoerder was de toestand gisteren niet verergerd. Advertentie Op de Soestdijkse Weg in Den Dolder is de 14-jarige Gerritdina van Riessen uit Den Haag dodelijk verongelukt toen zij, bij haar grootvader achter op een brom- tandem zittend, werd aangereden door een personenauto uit de richting Soest- dijk. De 69-jarige grootvader bestuurde de tandem en verliet bij de Embranchement- weg in Den Dolder plotseling het rijwiel pad om de Soestdijkseweg over te steken, de personenauto kon de tandem niet meer ontwijken. Het meisje overleed ter plaat se aan haar verwondingen. Haar grootva der moest, met een niet ernstige wonde naar het ziekenhuis in Baarn vervoerd. President Sukarno (geheel links onder verjaardag van Indonesië's onafhan- het baldakijn) sloeg op de dertiende kelijkheid in Djakarta een grote parade gade. (Van onze correspondent in Parijs) Gisteravond Iaat is premier De Gaulle teruggekeerd in Parijs van zijn propaganda- reis door Afrika, waarhij hij ten derde male sinds begin juni ook Algiers be zocht. Binnen negen dagen heeft de gene raal, die er wel vermoeid doch geenszins uitgeput uitzag, ruim negentienduizend kilometer afgelegd, bijna de helft van een reis rond de wereld. In die t(jd hield de 68-jarige minister-president (wee en soms drie redevoeringen per dag, waarvan elk woord voor Frankrijk èn voor de Afri kaanse volken historische betekenis mocht worden toegekend. De politieke belangstelling van Parijs en Algiers was vooral gericht op de laatste etappe van zijn reis. De generaal heeft zich in Zwart-Afrika zeer ver in liberale rich ting gewaagd door de volken dier Franse gebiedsdelen de vrije keus te laten tussen een onmiddellijke onafhankelijkheid en een gemeenschap met Frankrijk. De vraag, die zich aan beide zijden van de Middellandse Zee opdrong, was, of de generaal eenzelfde vrijzinnige gedragslijn ook in Algerije zou volgen, om aldus tevens de kolonels en hun gevaarlijke integratie-illusies in de poli tieke tocht te zetten. De Gaulle heeft deze logische consequen tie tenminste voor het ogenblik blijk baar nog niet aangedurfd. Voor zijn ver trek heeft hij na geheime gesprekken met. een dertigtal Fransen, Arabieren en Joden uit alle klassen en standen, in een rede de leuzen en frazen van de „Comité's. van openbaar welzijn" overgenomen, hoewel hij ook dit keer het woord integratie hardnek kig vermeed. De Gaulle betoogde dat de Algerijnen bij het referendum van 28 sep tember zouden kunnen bewijzen, dat zij zich ware en volledige Fransen voelen. Het woord onafhankelijkheid, waarop de zwarte Afrikaners herhaaldelijk waren vergast, kwam in Algiers niet over zijn lippen. Inconsequentie Het is nog altijd moeilijk te begrijpen, hoe Algerije een provincie en een onlos- brekelijk deel van Frankrijk zou moeten en zou kunnen blijven, waar alle andere gebieden van Afrika recht op volledige onafhankelijkheid zouden mogen doen gel den. Tien Arabische landen hebben al tegen deze inconsequentie geprotesteerd met. een officiële verklaring, dat de Alge rijnen zich bij het referendum afzijdig moeten houden, aangezien de vraag van Frankrijk's staatkundige constructie hen niet aangaat. De Gaulle nam gisteren een principieel tegengesteld standpunt in. Of dit stand punt ook zijn diepste persoonlijke over tuiging weergeeft, waagt men nog altijd te NORFOLK (Reuter/UPI) De school raad van Norfolk in de Amerikaanse staat Virginia heeft meegedeeld, dat hij zeven tien negerleerlingen op zes scholen voor blanken zal toelaten, in overeenstemming met de uitspraak van het Opperste Ge rechtshof, dat. er geen rassenscheiding op de scholen mag bestaan. Het bestuur zegt, dat het de negerleerlingen zal toelaten on danks zijn oprecht geloof, dat dit in strijd is met de belangen van de negerleerlingen en de andere schoolkinderen en het publiek in het algemeen. De schoolraad was door een gerechtshof bevolen 151 afwijzingen van negerscholieren te herzien. IIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII IIIIjl TOESTAND! Academisch Onderwijs kan wel eens verkeerd uitpakken. Zo las ik deze in Alkmaars Weekblad: HUWELIJK: Heer acc. vervormd zoek./, kennismaking met dame, zelfde stand. Br. ond. nr. 11926 bur. v. d. bl. „Stand" zal wel „toestand" moeten zijn. SEX Advertentie Tube 95 ct Het is de Hamamelis die 'i 'm doet Zolang De Nederlandse Comedie op deze manier eieren voor zijn geld kiest, houdt zij de lachers op haar hand", schreef Jan Spierdijk in De Telegraaf. Zolang Jan haar Nederlandse taal niet kent, moet zij zijn copy maar liever door een ander laten nalezen, opdat Jan geen figuur sla voor haar lezers. GEVOLG In de Gooi- en Eemlander las ik: Wie heeft, enige weken geleden verm, per abuis medegenomen e snoiucoat, op een zat.avond bij E Hel Kompas" te Oud-Loosdrecht, telef. 02953-3920. E Dat kómt ervan! TEGENVALLER Ernstige catastrofe voor de Ver. Majanglanden", constateert een kopje in de N.R.C. e En ik, die dacht, dat men hier met een niet,-ernstige catastrofe te doen had OMA Zo'n kind moet niet de hele dag in zijn stoel zitten te niksen, heeft oma e gedacht toen zij deze in Het Vader- e land plaatste: Voor mijn kleinzoon een opvouwb. kinderstoel met tafel, tevens naai- werk gevr. Tel. no. 393086. Talarius s Virginia is een van zes zuidelijke staten die wetten hebben aangenomen om de scho len te sluiten indien rassenintegratie wordt afgedwongen. In Charlottesville, ook in Virginia, heeft men het begin van het schooljaar twee weken uitgesteld, omdat het schoolbestuur niet weet wat het moet doen met de negers die mogelijkerwijs toelating zullen vragen. Te Greensboro in North Carolina zijn vijf negers, die zich voor een „blanke" middelbare school had den aangemeld, botweg afgewezen. Te Mil waukee in Wisconsin heeft de jaarver gadering van de Amerikaanse federatie van leerkrachten president Eisenhower dringend aangeraden, federale scholen te stichten in elke staat die scholen sluit om integratie te voorkomen. LITTLE ROCK (UPI) Het parlement van de Amerikaanse staat Arkansas heeft twintigduizend dollar gevoteerd voor een onderzoek naar de „communistische in vloed" in de afdeling Arkansas van de „Nationale vereniging ter bevordering van de belangen der kleurlingen" (National As sociation for the Advancement of Colored People). De Senaat van Arkansas had het wetsvoorstel eerst verworpen, maar kwam op zijn besluit terug, nadat, gouverneur Faubus verklaard had. dat hij die wet in zijn bezit, wenste te hebben, tegelijk met die andere wetten, die hem de bevoegd heid geven, elke school te sluiten, die „be dreigd" zou worden door integratie. Er is voorts een wetsvoorstel ingediend, dat het „overbrengen van leerlingen van de ene openbare schol naar de andere, na de openingsdag, verbiedt. De Central High School te Little Rock zou met blanke leer lingen geopend kunnen worden en latere toelating van negerscholieren zou dan on mogelijk zijn. Dit wetsvoorstel maakt geen onderscheid. Het regelt alleen het. recht van een staat, het overbrengen van leer lingen binnen zijn eigen onderwijsstelsel te regelen", zo werd gezegd. Faubus heeft de wetsvoorstellen, die hem de bevoegdheid geven de Central High School te sluiten, nog niet onder tekend. vermoedelijk in afwachting van de uitspraak van het Opperste Gerechtshof. betwijfelen. Vermoedelijk is het. de gene raal bij zijn voorbesprekingen in Algiers gebleken, dat de Fransen daar over het algemeen nog niet rijp zijn voor zekere historische waarheden, die hij ten zuiden van de Sahara zo moedig voor zijn reke ning genomen heeft. (UPI) Vandaag komt het Franse kabi net onder voorzitterschap van De Gaulle bijeen om de voorgestelde grondwetsher ziening te bestuderen. Gedurende De Gaul le's afwezigheid heeft Frankrijks hoogste wetgevende lichaam, de Raad van State, zich met. de wijzigingen beziggehouden. Naar verluidt zijn in het ontwerp slechts veranderingen van ondergeschikt belang aangebracht. De meeste invloedrijke socia listische partijleiders onder hen Jules Moch en Félix Gouin zijn tegen de grondwetsvoorstellen van De Gaulle. Razzia's Omstreeks middernacht zijn in Marseille en Toulon razzia's gehouden op Algerijnen. Er werden tweeduizend personen gearres teerd. Vanochtend vroeg werden in Toulon nog driehonderd Algerijnen voor een nader onderzoek vastgehouden. In Parijs openden drie Algerijnen gisteravond het vuur op een politie-auto. Een der aanvallers werd doorgeschoten. De andere twee werden gearresteerd. In Lyon vond de politie een jonge Algerijn met afgesneden hals in een goot liggen. De man overleed in een zie kenhuis. Men denkt dat hij het slachtoffer is geworden van de strijd tussen rivalise rende nationalistische groepen. CAIRO (UPI) In kringen van het Algerijnse nationale bevrijdingsfront in Cairo is men van oordeel dat De Gaulle in Algiers „niets nieuws heeft gezegd". Slaat) te koop Slaap-v er kopen lijkt mij een mooi en humaan soort van handel. Het is een wel daad- voor de clientele en bovendien zie >k er goud in. Er zou een bloeiend, bed,rijf je van te maken zijn. Slaap-verkopein past in de geest van deze waakzame tijd. In Brussel op de Expo wordt het gedaan. Ergens in een grote hall waar weinig ge rucht is en die zeker niet tot de meest be zochte paviljoens behoort, verkopen ze slaap. TJ kunt daar op alle tijden van de dag een goed bed- huren om een uurtje te tukken teneinde uw leden te bevrijden van een vermoeienis, uw voeten van de druk der gloeiend-gelopen schoenen en uw geest van alle indrukken. U kunt daar gedurende een uur of zo ge dat wenst en ervoor betalen wilt langere tijd slaap kopen om. er buiten u zelf tot u zelf te komen. Een humaan instituut. Het is niet anders dan een logisch en consequent verlengstuk van wat wij in meer of min verticale zin reeds kennen in dc banken langs de weg en de gemakke lijke stoelen in sommige sociëteiten wa.ar her en-van-standing onder zeil liggen, ter wijl de rest v>an de wereld, in tomeloze werkkracht de dagelijkse kruimpjes brood, veroaart. Wat. op de Expo een gerechtvaardigd, en humaan instituut-met-gouden-randjes is, zou dat nok buiten de Expo kunnen zijn. Wie neemt het initiatief om in onze grote roezige steden huizen met propere ka mertjes en witte bedjes te versieren, waar ge laat ik zeggen voor een gulden per uur zachte uiltjes kunt knappen en trouwhartige tukjes kunt doen om u daar na, veerkrachtig naar lichaam en geest, met des te wilder wilskracht op uw mede mens te kunnen storten teneinde deze jam, pindakaas, potten honing of tubes mayo naise aan te smeren? Een hele kliederboel maar die behoort, nu eenmaal tot het maat schappelijk bestel. Ik zie geen enkel argument tegen en alleen maar rissen en rijen argumenten vóór de inrichting van zulke rusthuizen voor vermoeide passanten. Het moet natuurlijk allemaal praktisch en gestroomlijnd zijn en zonder de dode lijk-afmattende service die men in hotels pleegt te verlenen. Je loopt gewoon zo'n Snurk-o-matic binnen, je doet een gulden in het slot, van je deurtje om. het kamertje te openen. Wie een deken wil hebben haalt die voor twee kwartjes uit de daar aan wezige deken-automaat. Ik zal niet in details treden om. u te ver tellen hoe ik mij de ideale Snurk-o-matic denk. U begrijpt mij wel. Een uitgeslapen jongen die m.ijn id.ee in praktijk brengt. Ik geef het cadeau in ruil voor onbeperkt levenslang gratis slapen. Elias Chr. Geref, Kerken Bedankt voor Werkendam M. Baan te Dordrecht. Benoemd tot hulppred. te 's-Gravenhage- Moerwijk J. G. Feenstra, em. pred. te Scheveningen. (Van onze correspondent) Ruimtevaart is van groot strategisch be lang. Een kunstmaan, met een kernlading, die tweehonderd jaar (de verwachte le vensduur van de Vanguard-satelliet) rond de aarde blijft draaien, vormt een blijven de bedreiging voor elke staat. De wereld ruimte zal in een volgende oorlog mis schien wel het belangrijkste strijdperk worden. Voordat het zover komt, moeten Oost en West bij voorkeur in het kader van de UNO, tot overeenstemming komen over het recht van de ruimte." Deze woor den richtte het Amerikaanse Congreslid James Fulton tot de deelnemers aan het negende internationale ruimtevaartcon gres, die vrijdag in de Rolzaal te Den Haag bijeenkwamen om te spreken over het recht van de ruimte. De oproep van Ful ton is echter aan de Russen voorbijge gaan. De Sovjet-Unie was op deze bijeen komst slechts vertegenwoordigd door prof. Ogorodinikov, die het Binnenhof al gauw weer verliet om het Mauritshuis te gaan bekijken, en door een lid van de Rus sische handelsdelegatie in ons !and, Mala- kovski, die op de vraag of Rusland aan het ruimterecht doet, niet veel anders kon verklaren, dan dat hij als niet-jurist geen verstand van deze dingen had. Van Russi sche zijde werd aan de discussies, die voornamelijk gingen over de vraag, hoe ver de soevereiniteit van een staat zich in de ruimte uitstrekt, dan ook niet deelge nomen. De enige bijdi-age van achter het Dr. Ernst Stuhlinger, eerste assistent van dr, Wernher von Braun. die verbonden is aan de afdeling geleide projectielen van het Amerikaanse leger, heeft vrijdag op het congres verklaard dat binnen tien jaar een ionenraket in de ruimte zal vliegen, die volkomen geleid en gecontroleerd zal kun nen worden door wetenschapsmensen op aarde. Volgens dr. Stuhlinger zal een bemand ruimtestation door middel van raketmoto ren met chemische brandstof aangedreven, in de ruimte worden geschoten. Van dit bemande ruimtestation af zal dan een ionenraket kunnen worden afgevuurd, die een onbeperkte vlucht door het heelal zal kunnen maken. Een ander groot voordeel zal zijn, dat zo'n ionenraket tien maal lichter in gewicht is dan een ruimteschip, dat door een raketmotor met chemische brandstof wordt voortgedreven. In de middaguren hield prof. V. I. Kras- sovsky, een der leden van de Russische delegatie, een voordracht over de resul taten, die met de waarnemingen van de Spoetnik 3 zijn bereikt. Het lanceren van de spoetniks moet men zien, aldus deze Russische geleerde, als het begin van een nieuw tijdperk, waarbij een poging wordt gedaan, de geheimen van de atmosfeer en van de interplanetaire ruimte te doorgron den. ijzeren gordijn kwam van de Joegoslavi sche jurist Michel Smirnov, die het be treurde dat de Pussen geen rechtsgeleer de naar Den Haag hebben gestuurd. Op het colloquim werd door tientallen sprekers getracht, overeenstemming te bereiken over de juridische problemen, die met de verovering van de ruimte samen hangen. Zoveel suggesties werden naar voren gebracht, dat de Internationale Astro- nautische Federatie rekent, zes maanden nodig te hebben om een overzicht van dit alles samen te stellen. De ruimtevaart stelt juridische proble men, die vroeger onbekend waren. Russi sche kunstmanen trekken over Amerika, zonder dat Washington zijn stem daarte gen verheft, terwijl Russische vliegtuigen in het Amerikaanse luchtruim onmiddel lijk zouden worden neergeschoten. Waar houdt het „normale" luchtruim op? Hoe moeten de grenzen worden vastgesteld? Loopt de soevereine ruimte tot in het on eindige in het heelal door? Is de maan van die natie die er het eerst een vlag plant? Al deze vragen zijn actueel geworden sinds de verschijning van de eerste kunst maan. Hoezeer de meningen daarover uit een kunnen lopen, blijkt uit een vroeger gedane verklaring van een Sovjet-jurist, die beweert dat kunstmanen nooit inbreuk op de soevereiniteit van een staat kun nen maken, omdat hun tocht over een be paald land niet wordt veroorzaakt door hun eigen beweging, maar door de rota tie van de aarde. Aan het einde van de besprekingen werd een resolutie aangenomen waarin onder meer de oprichting van een internationale conventie voor het ruimterecht wordt be pleit. Een commissie van juristen uit de Internationale Astronautische Federatie zal de juridische ruimtevaartproblemen bestuderen en te zijner tijd aanbevelingen doen aan de Internationale Conventie. Een okshoofd is een oude inhouds maat van omstreeks 225 liter. Het woord wordt ook gebruikt voor een vat of ton van die inhoud en is al heel oud. Reeds in een geschrift van 1390 is het aangetroffen. Naar alle waar schijnlijkheid is het een vertaling van het Engelse hogshead dat eigenlijk: zwijnskop betekent. Sommigen denken dat in vroeger tijd een bepaald soort vaten met een inhoud van ongeveer 225 liter met een zwijnskop werden ge merkt. Waarom men dit symbool zou hebben gekozen, blijft dan duister. Daarom denken anderen aan de naam van een tapperij of herberg die „Het Zwijnshoofd" zou hebben geluid. Om dat de daar geschonken wijn van bij zondere kwaliteit zou zijn geweest, zou men vaten wijn van Het Zwijnshoofd hogshead, okshoofd hebben genoemd. Maar ook dit is slechts een onderstel ling. Een combinatie van de twee gis- ysingen blijft ook nog mogelijk.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3