Nieuwe gezichten in Haarlemse raad sUti Gebr.H.&F.KimmanN.V. Ondanks hoge steeds volle Problemen voor gemeentelijke Haarlemse b.l.o.-school tulpenprijzen veilingzalen HOUT TRIPLEX BOARD Ouders vragen toelating voor 28 leerlingen van r.-k. Gemmaschool SLOT DEFECT? 5 illl Élll Haarlem was ook in 1957 weinig brandgevaarlijk Vele Haarlemmers hoorden prediking van Osborn n.v. H O U T RI B O JULIANAPARK 44 tel.55530 Tulpenkoningin vertrekt maandag naar de V.S. „Oranjestad" komt reeds morgen ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT P. W. VOSKUILEN (Arb.) A J. FORTGENS fArbJ W. J. B. M. J. VAN LIEMT (K.V.P.) A. J A. VOS (K.V.P-) HET DERDE DEEL van de Haarlemse raad krijgt een nieuw gezicht, hetgeen betekent dat op dinsdag 2 september dertien nieuwe raadsleden in de statige vergaderzaal aan het aloude Prinsenhof hun intrede doen. Iedere fractie (behalve die der communisten, die twee zetels verloor), krijgt er enige nieuwe gezichten bij. Om bij de grootste te beginnen: de P.v.d.A. zal in de komende vijf jaar door twee nieuwe figuren mede ver tegenwoordigd worden. In de eerste plaats is dat de heer P. W. Voskuilen, een specialist in het organisatieleven. Hij werd in 1919 in Amersfoort geboren, waar hij een aantal jaren boekdrukker is geweest. Al gauw kwam hij in aanraking met de vakbeweging en in 1949 werd hij in Haarlem bestuurder van de Algemene Nederlandse Grafische Bond, waarvan hij secretaris-penningmeester is. Ook is hij voorzitter van de Haar lemse Bestuurdersbond van het N.V.V. Tenslotte is hij nog lid van de Raad van Beroep en van de Kamer van Koophandel voor Haarlem en omstreken. De tweede nieuwe man in de P.v.d.A.-fractie is de heer A. J. F o r t g e n s, die van geboorte (1913) een Haarlemmer is en het. zijn gehele leven is gebleven. Na het aflopen van de lagere school en de gemeentelijke avondschool trad hij in dienst bij het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noordholland, waar hij thans commies A is. Hij heeft grote belangstelling voor allerlei sportaangelegenheden, hetgeen ook wel blijkt uit zijn functies in het sportleven: sinds 1939 voorzitter van de gymnas tiekvereniging „Bato" en sinds 1943 bestuurslid van de Kenne- mer Turnkring van het KNGV, waarvan sinds 1948 voorzitter. Ook is de heer Fortgens lid van de Haarlemse sportraad en van de stichting Medisch Sportkeuringsbureau. De K.V.P. krijgt in de raad drie nieuwe raadsleden. Nummer ESP*'- A. ROOD (K.V.P.) F. W. M. VINK (V.V.D.) F. W. LICHTENVELDT (V.V.D.) Mevr. M. VAN RAPPARD- KOBUS (V.V.D.) drie stond op de verkiezingslijst de heer W. J. B. M. J. van Liemt, die een indrukwekkende reeks van functies heeft bekleed en nog steeds bekleedt. Hij is een rasechte Haarlemmer, ofschoon zijn werkkring in de hoofdstad ligt. De heer Van Liemt is geboren in 1908 en heeft het Triniteitsl.yceum aan de Zijlweg in Haarlem gevolgd. Na het behalen van het eind diploma is hij een jaar in Joegoslavië geweest om het houtvak te leren. Vervolgens is hij in de houthandel terechtgekomen, eerst in Haarlem, daarna in Amsterdam, waar hij thans direc teur is van de n.v. Fetim. Van de functies die hij heeft bekleed (mogelijk vergeten wij er een paar) noemen wij: na de bezetting directeur van Nederlands Volksherstel, verder voorzitter van de R.-K. Gezinszorg in Haarlem, vice-voorzitter van het diocesaan bestuur, voorzitter van de R -K. Bond van het Gezin, voorzitter van het Interparochieel Centrum en voorzitter van de Haar lemse Sportraad. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de heer Van Liemt voor enige functies zal bedanken nu hij lid van de raad is geworden. De heer A. J. A. Vos is één der jongere nieuwe raads leden. Hij werd in 1924 te Haarlem geboren. Na het behalen van het mulodiploma werkte hij eerst enige tijd als correspon dent van een bloembollenbeariif. Thans heeft hij een zaak voor woninginrichting. De heer Vos is een specialist in middenstands zaken, hetgeen de lijst van bestuursfuncties wel bewijst: tot 1950 voorzitter van de Kath. Jonge Middenstandsvereniging, daarna bestuurslid van de Kath. Middenstandsvereniging, hoofdbestuurder van de Federatie van Woninginrichters, viee- voorzitter van de Haarlemse R.-K. Middenstandsvereniging. i&s-s üülü Hl - p SU,, Ir. J. M. VAN DUIN (Prot. Chr.) H. F. VAN MARSELIS HARTSINCK (Prot. Chr.) P. VAN DEN BERG (Prot- Chr.) Drs. H. BOVENKERK (P.S.P.) Het derde nieuwe K. V. P.-raadslid is de heer A. Rood, die men als een deskundige op woningbouwgebied mag beschouwen. Hij is al jarenlang voorzitter van de R.-K. Woningbouwvereni ging „St.. Bavo-Oost". De heer Rood werd in 1898 in Hoogwoud geboren. Op 22-jarige leeftijd kwam hij in Blokker bij de toen malige Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij. Even voor- da1 hij naar Haarlem, waar hij thans eerste seinhuiswachter is, werd hij overgeplaatst, kwam hij in de gemeenteraad van Blok ker se zitten. Nu, 2(1 jaar later, zal hij zitting hebben in de Haarlemse raad. waar hij één der arbeidersvertcgenwoordigers van de K.V.P.-fractie zal worden. De wat grootte betreft derde Haarlemse raadsfractie is die der V. V. D. Haar tot dusverre vier man sterke afvaardiging komt ongewijzigd terug, maar daarnaast komen er drie nieuwe raads leden bij. Dat is in de eerste plaats de heer F. W. M. Vin k, die in 1904 in Rotterdam geboren is. Daar is hij echter niet erg lang blijven wonen. Wel lang genoeg om er eerst de middelbare school af te lopen en op een kantoor enige ervaring op te doen. Daarna is hij echter vertegenwoordiger geweest van een grote chocoladefabriek, voor welke firma hij in vele delen van ons land heeft gewoond en gewerkt. In 1939 kwam hij naar Haarlem, waar hij sinds 1955 directeur is van de n.v. Algemene Finan cieringsmaatschappij. De heer Vink heeft belangstelling voor kwesties, die met het zakenleven te maken hebben en daarnaast is hij geïnteresseerd in het bejaardencraagstuk. Hij is bestuurs lid van de Stichting Adoptiecommissie Bejaarden en van de Stichting Vriendenhulp Zieke Bejaarden. De tweede nieuwe man van de V. V. D.-fractie, de heer F. W. Lichtenveldt, is weer een rasechte Haarlemmer. In 1919 werd hij in de Spaarnestad geboren, waar hij thans een schilders bedrijf heeft.. Hij is lid geweest van de Algemene Middenstands jongerenorganisatie, bestuurslid van de Schilderspatroonsorgani- satie, bestuurslid van de Haarlemse Handelsvereniging en voor zijn plezierbrandweerman. Hij is in de liberale fractie een vertegenwoordiger van de middenstand en is geïnteresseerd in vraagstukken, die de bouwnijverheid betreffen. Mevrouw M. van Rappard-Kobus is het derde nieuwe V. V. D.-raadslid Zij werd in 1913 in Terborg geboren, maar verhuisde al spoedig naar Dordrecht, waar haar vader, de heer J G. Kobus, dit jaar op 80-jarige leeftijd uit de raad treedt. Mevrouw Van Rappard studeerde in Leiden medicijnen Nadat zij in 1938 afgestudeerd was, is zij lange tijd als assistente in ziekenhuizen werkzaam geweest, onder meer op een afdeling voor chronisch zieke bejaarden en in een kinderziekenhuis. In 1940 is zij getrouwd met de chirurg dr. C. C. Ridder van Rappard. Tot 1943 heeft zij in Haarlem gewoond, waar zij in 1948 weer terugkeerde. Zij is nog werkzaam op het gebied van zuigelingenzorg en geeft les aan de Prot. Chr. Nijverheidsschool. Ook de nieuwe Prot. Chr. fractie ondergaat een grote wijziging. Niet minder dan drie nieuwe gezichten komen hier de oude gelederen, waarvan alleen de heren W. C. Bakker en D. A. J. Spek zijn overgebleven, versterken. Ir. J. M. v a n D u i n is in 1921 in Zierikzee geboren en studeerde in 1952 in Delft af als ingenieur. Daarna heeft hij een jaar in Ferwerderadeel (Fr.) in gemeentedienst gewerkt. In 1953 kwam hij in dienst van de Rijkswaterstaat naar Haarlem, waar hi.j thans is toegevoegd aan de hoofdingenieur-directeur en is belast met. de verbetering van de weg HaarlemVel sen. De heer Van Duin was secretaris van de afdeling Haarlem van de C.H.U. en lid van de kies vereniging van die partij. Zijn interesses gaan uit naar tech nische (en openbare) werken. De heer H. F. van Marselis Hartsinck is zakenman. Hij werd in 1904 in Bussum geboren, maar ging in Haarlem op de middelbare school en is sindsdien de Spaarnestad trouw gebleven, ofschoon zijn werk in A.msterdam ligt. Na zijn middel bare schoolopleiding ging hij „in de tabak'' en thans is hij tabaksmakelaar. Daarnaast is hij kerkvoogd van de Nederlands hervormde gemeente. De heer Van Marselis Hartsinck is lid van de C. H. U.' De derde nieuwe man van de Prot. Chr. fractie, de heer P. van den Berg is daarentegen antirevolutionair. Hij is Amsterdammer (1919) van geboorte en kreeg zijn schoolopleiding in Utrecht, Hij verkreeg het diploma burgerbouwkunde van de M.T.S. en werkte vervolgens enige tijd bij enkele architecten. In 1940 kwam hij bij de Rijksgebouwendienst, waar hij diverse afdelingen heeft, doorlopen en in verschillende plaatsen is gedetacheerd. In 1948 kwam hij uit Vlissingen naar Haarlem, waar hij thans bouwkundige bij de Rijksgebouwendienst is. In Zeeland was hij afgevaardigde van de Statencentrale van de A.R.-partij en in Haarlem is hij bestuurslid van de districtskies- vereniging Ds. Talma. Zijn interesses gaan beroepshalve uit naar volkshuisvesting. Ook is hij in onderwijs geïnteresseerd. De Pacifistisch Socialistische Partij komt voor het eerst in de Haarlemse raad. Haar fractievoorzitter is drs. H. Bovenkerk, die in 1908 in Amsterdam werd geboren, alwaar hij aan de gemeentelijke universiteit geschiedenis studeerde. Twee jaar na het afleggen van zijn doctoraal examen kwam hi.j in 1939 naar Haarlem, waar hij werd benoemd tot leraar aan de Montessori- afdeüng van het Kennemerlyceum. Na de oorlog kwam hij als leraar bij het: Jac. P. Thysselyseum. De heer Bovenkerk is van 1930 af lid geweest van de S.D.A P. Hij heeft altijd een grote belangstelling gehad voor de journalistiek. Onder pseudoniem was hij redacteur van het tijdschrift Fundament en in de bezettingstijd schreef hi.j in het illegale blad „De Vonk", dat na de bevrijding „De Vlam" werd. Ook op ander gebied heeft hij publicistisch werk verricht. Bij de oprichting van de P.v.d.A. is de heer Bovenkerk een tijdlang lid van deze partij geweest. Na de politiële acties in Indonesië bedankte hij als zodanig. Drs. Bovenkerk heeft grote interesse voor onderwijskwesties, maar ook voor andere vraagstukken. Zijn loopbaan als actieve socialist op publicistisch gebied bewijst dit. Zijn medestander in de raad wordt de heer S. Dogger, die in 1920 in Rotterdam is geboren. Na zijn middelbare school opleiding was hi.i enige tiid werkzaam op een bank. In de oorlogsjaren was hij verbon den aan de accountantsdienst van 't departement van Land bouw. In deze tijd studeerde hi.j accountancy, waarna hij na de bevrijding bij een accoun tantsbureau in Rotterdam in dienst trad. Sinds 1953 is hij als intern accountant verbon den aan de Stichting Sociaal Fonds Bouwnijverheid in Am sterdam. Sinds de oprichting van de P.S.P. is hij lid van deze partij. Bovendien is hij kerkeraadslid van de remon strants gereformeerde gemeen te in Haarlem. Zijn interesses S. DOGGER gaan uit naar financiën en (P.S.P.) sociale zaken. Advertentie Een ultra - moderne wagen tegen lage. Pr'is de nieuwe OPEL OLYMPIA Dit Opel model geeft U meer-voordelen dan om het even welke andere wagen van zijn klasse. Official Dealer Haarlem - Tel. 13850 Er staat deze week in de prijsnoterin gen van een der veilingen een tulp, die 30.50 per honderd kost. Voor de expor teur wel te verstaan. Deze „Artist" heeft wel een zeer afwijkende kleur. Het oran- je-rose blad heeft een groene „vlam". De tulp heeft in de kas van de Keukenhof steeds veel belangstelling getrokken. Een andere zeer dure tulp is „Praestans Fu silier". Deze kost thans inkoop 32.20. Ze bestaat, al vele jaren en haar rood is zo mooi, dat. ze altijd tot de allerduurste tul pen heeft behoord. Met deze twee prijzen lijkt ons de gehele bloembollenhandel al getypeerd. Dit zijn prijzen, die tot de ver beelding spreken. Andere variëteiten, die niet zo hoog liggen zijn echter soms veel „gevaarlijker" voor de exporteur. Deze week zei een grappige meneer te gen de directeur van het Bureau Onper soonlijke Reclame „Je wordt bedankt, jij met. je mooie plaatjes. Kijk de prijzen maar eens na en dan zie je, wat we ver dienen". Een groter compliment kon men deze directeur niet geven, want als de vraag naar de betere variëteiten inderdaad zo Een conflict tussen de leiding van fle r.- k. Gemmaschool voor buitengewoon lager onderwijs aan de Zomerluststraat en een deel van de ouders van aldaar schoolgaan de leerlingen heeft ertoe geleid dat deze ouders hun kinderen hebben opgegeven voor onderwijs aan de gemeentelijke Dr. A. van Voorthuijsenschool voor b.l.o. aan de Friese Varkenmarkt te Haarlem. Het gaat hier om 28 leerlingen, die door hun ouders van de Gemmaschool zijn genomen en die nu op toelating tot de ge meentelijke school wachten. Het gemeen telijk b.l.o.-onderwijs aan de Dr. A. van Voorthuijsenschool is echter niet bere kend op een relatief zo grote toeloop van leerlingen, zodat zich hier een moeilijk heid voordoet, die niet eenvoudig lijkt op te lossen. De gemeente voelt er weinig voor haar b.l.o.-school, die berekend is op het huidige leerlingen-aantal van onge veer vijfenzeventig, ten koste van finan ciële offers uit le breiden voor de toelating van 26 leerlingen, die misschien in de toe komst, als het conflict in de boezem van de Gemmaschool zal zijn beëindigd, weer zullen afvloeien naar de rooms-katholie- ke school. Aan de andere kant kan het ge meentebestuur natuurlijk niet. de ogen sluiten voor het. feit, dat thans een betrek kelijk grote groep b.l.o.-leerlingen van on derwijs verstoken blijft. Naar wij vernemen heeft het ouderco mité van de Gemmaschool geen partij ten gunste van de ontevreden ouders gekozen, deels omdat. het. van hun plannen niet op de hoogte was, deels omdat het de gerezen kwestie eerst aan een onpartijdig onder zoek wilde onderwerpen. Het. conflict zou voornamelijk liggen op het terrein van hel schoolrégime. Het oudercomité had zich aanvankelijk op het standpunt, gesteld, dat deze kwestie slechts het schoolbestuur en de leiding van de school aangaat. Nu ech ter door het onttrekken van een aantal leerlingen aan de school het conflict een zo Jaarver slag Brandweer In de loop van 1957 werd in de Haarlem se brandweerkazerne 387 maal alarm ge slagen. Dat wil niet zeggen dat de brand weer zich ook evenveel keren met groot of klein materieel naar een vuurhaard spoedde. In 118 gevallen rukte zij name lijk uit na een gerucht van brand of bleek het alarm loos of vals te zijn. Dat brand weermannen er niet alleen zijn om bran den te blussen blijkt uit de 94 keren dat zij voor het verlenen van bijzondere hulp in bet geweer kwam. Van de 174 branden betrof het in 86 ge vallen een kleine binnenbrand en 37 keer moest een schoorsteenbrandje worden ge blust. Het aantal kleine uitslaande bran den bedroeg slechts drie. In dertien geval len stond een auto of een motor in lichter laaie. Voor buitenbranden rukte de Haar lemse brandweer 35 keer uit. Grote bran den deden zich niet voor. Deze cijfers zijn ontleend aan het ver slag van de Haarlemse brandweer over 1957. Het aantal branden ontstaan door een vuile schoorsteen is verhoudingsgewijs ta melijk groot, namelijk 33 of ruim een vijf de deel van het totaal. Onvoorzichtigheid met. een brandende sigaar, sigaret, pijp of lucifers was in dertien gevallen de oor zaak van de brand. In vijftien gevallen speelden kinderen met vuur met het be kende noodlottige gevolg. Bij 23 branden was de oorzaak van de brand onbekend. Het aantal branden in Haarlem beweegt zich sinds 1956 nog steeds in dalende lijn. Uit het oogpunt van preventie verstrek te de brandweer 169 schriftelijke advie zen aan het college van B. en W., Bouw en Woningtoezicht, Openbare werken en de politie met betrekking tot bouwplan nen, hinderwetaanvragen, logeervergun- ning'en e.d. Tenminste éénmaal per week werd het pomp-aggregaat voor de brandbeveiliging van de Grote Kerk en de Vleeshal aan een nauwkeurige controle onderworpen. Ook de brandblusinstallaties in de Grote Kerk. Nieuwe Kerk en Bakenesserkerk werden regelmatig beproefd. Evenals dit met de Grote Kerk reeds het geval is. werden ook de Nieuwe Kerk en de Bakenesserkerk met de seinzaal van de brandweer verbonden door een automatische alarmeerinrichting. In 1957 verzorgde de brandweer weer een opleidingscursus voor de bedrijfszelf bescherming en voor noodwaehter-brand- weer. Met veel animo werd ook vorig jaar weer deelgenomen aan wedstrijd-oefenin gen voor de vrijwilligers. Het materieel werd in 1957 uitgebreid met een volauto matische autoladder, die een hoogte van 27 meter kan bereiken, en voorzien van een voorbouwpomp met groot vermogen. Op 31 december 1957 waren aan de Haar lemse brandweer verbonden 32 personen met. vaste bezoldiging, negen personen met uur-bezoldiging en 149 personen zon der bezoldiging, totaal 181 personen. grote omvang dreigt aan te nemen (in to taal waren er op de school ongeveer 70 leerlingen), meende het oudercomité ge rechtigd le zijn een poging in het werk te stellen door een openhartige bespreking tot. een einde van het conflict te komen. Het. had daartoe belanghebbenden uitge nodigd op een vergadering, waar echter de protesterende ouders verstek hebben laten gaan. Men heeft niettemin goede hoop. dat het conflict, in de naaste toe komst kan worden opgelost, waardoor de 28 leerlingen weer naar de school zullen kunnen terugkeren. De gemeente Haar lem zal dan niet in de noodzakelijkheid komen te verkeren een oplossing te zoe ken voor de 28 „dakloze" leerlingen. Het wordt zelfs aannemelijk geacht, dat de ge meente bij een voortduren van het conflict zal trachten als bemiddelares op te treden daar alle partijen met een spoedige beëin diging ervan gebaat zijn. Advertentie „DE SLEUTELSPECIALIST" LANGE VEF.RSTRAAT 10 - TEL. 11493 Via speciale telefoonlijn met hel Malieveld De Begijnhofkapel in Haarlem was vrij dagavond stampvol en vele luisterden bui ten toen daar via een speciale telefoonver binding met het Malieveld in Den Haag de prediking 'an de Amerikaanse evange list T. L. Osborn te beluisteren viel. Het Interkerkelijk Evangelisatiecomité Be gijnhofkapel, dat deze bijeenkomst belegd had, sjouwde tal van stoelen uit. andere vertrekken om zoveel mogelijk mensen zitplaats te bieden en toen het begon te regenen werden de „buitenstaanders" in een nevenvertrek geleid, waar ook een luidspreker was aangebracht. Door het opnieuw en op zeer eenvoudige wijze ver tellen van de vele genezingswnnderen van Christus, door de evangelisten beschre ven in hel Nieuwe Testament en het weer geven van genezingen in de massale cam pagnes, die hij in een groot deel van de wereld heeft, geleid, trok Osborn een pa rallel tussen dit. verre verleden en het he den. terwijl hij juichend constateerde, „dat Jezus Christus gisteren en heden De zelfde is". Hij riep allen, die belemmerin gen ondervinden in hun geloof, de hand op te steken en bad met hen. Toen duizen den dit deden sprak hij met hen een ge meenschappelijke schuldbelijdenis en een gebed om vergeving uit. Daarna begon het gebed voor de zieken en invaliden on der de menigte, dat door vele aanwezigen in de Begijnhofkapel staande werd mee gezegd. Terwijl men door de luidsprekers hoorde, dat een aantal mensen voor de microfoon kwamen getuigen van hun ge nezing, heerste er ook vreugde in de Be gijnhofkapel: een bejaarde vrouw, die, naar zij later zeide. „nog maar vier jaar" in een invalidewagen reed. kwam over eind en liep over het podium heen en weer. Ook een man, die al jarenlang niet meer kon lopen, kwam overeind en vertel de dat hij zich dertig jaar niet meer had laten zien in de kerk. maar dat hij thans het geloof had hervonden. Met grote be wogenheid hoorden de aanwezigen dooi de luidspreker een kind bij Osborn over het podium huppelen, terwijl de moeder voor de microfoon vertelde, dat dit kind met een open rugje was geboren en na een operatie verlamd was geraakt aan beide beentjes. Opmerkelijk was voorts, dat Osborn met grote waardering sprak over de artsen die zich tot het uiterste geven om het lijden der mensen te verzachten. ..Maar zij kunnen nok voor onmogelijkhe den komen te staan. En daarvoor geldt: wat bij de mensen onmogelijk is, is moge lijk bij God", zo riep hij uit. Toen na afloop van de uilzending de ka pel leegstroomde, bleven de comitéleden en de heer F. Stroethof, directeur van de Stichting „Het Heil des Volks" in Am sterdam, nog enige tijd bijeen in gebed voor een paar nog in de zaal aanwezigen invaliden. Aan het slot van de bijeen komst werd het lied gezongen „Daar is kracht in het bloed van het Lam" een, die de profeet Jesaja gebruikte toen hij Christus beschreef als „een lam, dat ter slachting wordt geleid" en Johannes de Doper, die over Christus zeide: „zie het Lam Gods, dat de zonden der wereld weg draagt". Aan het begin van de bijeenkomst ston den buiten enige politiemannen om bij een grote toeloop regelend te kunnen op treden, maar dit was niet nodig in tegen stelling tot de bijeenkomsten in Den Haag, die volgens schattingen van de politie de laatste twee avonden door meer dan hon derdduizend mensen werden bijgewoond. schrikbarend gestegen is dan heeft zijn re clame in ieder geval goed gewerkt. Helemaal juist is de redenering echter niet. Een exporteur vertelde ons, dat hij verleden jaar een goede nieuwe variëteit, die gemakkelijk broeit, onder zijn klanten heeft gedistribueerd. De prijs was niet te hoog en de klanten accepteerden zijn voorstel. Met elkaar namen ze er 20.000 af. De resultaten waren dusdanig, dat hij er nu bijna het vijfvoudige van moet leve ren. Blijkbaar heeft hij niet alleen deze on dervinding opgedaan. Deze tulp „Mirjo- ran", stond verleden jaar voor ongeveer zeven gulden in de prijzenlijst. We zien nu prijzen, die variëren van dertien tot ze ventien gulden. De verkoopprijs in 't bui tenland ligt vermoedelijk lager. Tulpen tweemaal duurder Dit voorbeeld staat niet alleen. Het we melt in de prijslijsten van tulpen, die nu het dubbele van verleden jaar kosten.Dit kan onmogelijk alleen een gevolg zijn van een mindere oogst. Zo is het ook met de hyacinten en de narcissen. Men behoeft nu de prijzenlijsten niet af te zoeken naar „uitschieters", zoals de erg dure soorten worden genoemd. Het gros van de varië teiten ligt boven de begrotingen. Alleen en kele massasoorten zijn over. De winst hierop wordt echter met grote slokken ver zwolgen door de prijzen op andere artike len. De crocussen zijn duurder dan men dacht en men begint over de irissen ook al heel rare getallen te horen. De oogst hiervan schijnt tegen te vallen en prompt vliegen de prijzen omhoog. Het zijn ontwikkelingen die niemand heeft voorzien. In andere jaren kon men ongelukken nogal eens voorkomen, door met de klant overeen te komen een an dere soort te leveren. De stroppen op die variëteiten, die niet te vervangen zijn door dat zij een geheel eigen karakter hebben, konden dan enigszins worden goedge maakt. Nu is daar ook weinig kans op, omdat al les zo duur is. En de stijging schijnt nog niet stil te staan. De veilingzalen zitten nog steeds vol kopers, wat een teken is, dat er nog heel wat nodig is. De kwekers zien dit natuurlijk met. ple zier aan. Zo krijgen zij ook eens ongedach te prijzen. Op de bollen, die zij van het voorjaar verkochten, zat natuurlijk winst. En door deze prijsstijgingen zullen zij een goed jaar kunnen maken. Het verlies op de mindere oogst zal naar alle waarschijn lijkheid meer dan goed worden gemaakt door deze ontwikkelingen. Men moet de bloembollencultuur en han del beslist over een tijdvak van vijf tot tien jaar beschouwen. Van jaar op jaar bezien zou men zeggen, dat het ene jaar alle kwe kers failliet gaan en het andere jaar alle exporteurs. Het is bijna altijd hollen of stilstaan. Steeds is er maar één groep, die een best jaar maakt. Dit jaar zullen het dan de kwekers zijn. Ze zullen er echter wel verstandig aan doen niet al te hard te jubelen en vooral wat te reserveren voor de belastingen, want de winsten over de beste jaren krijgt men meestal pas op zijn belastingbiljet te zien als de andere groep weer „best zit". De enige methode om de aanslagen wat regel matiger te doen zijn is om de belastingin specteur te verzoeken zijn oordeel over de winst over een iaar of vijf te laten uit smeren. Zo'n poging is al eens mislukt. In 1959 krijgt de exporteur zijn „definitie-* ve" over 1957. Hij verdiende toen goed. Op dat. moment, weet hij wel of hij in 1958 quitte speelde. Advertentie EN VERDIEN DUBBEL. Wij leveren u pasklaar gezaagd gratis thuisbezorgd De nieuwe Nederlandse „tulpenkonin gin", de 23-jarige Leidse studente Leni Quant, vertrekt maandag naar New York. Zij werd uit 3000 kandidaten gekozen om dit jaar op het Noordamerikaanse vaste land als tulpenkoningin namens de Ver enigde Nederlandse Bloembollenkwekers op te treden. Haar is bij voorbaat het erebur gerschap van Kansas City aangeboden. Deze waardigheid zal bij haar bezoek al daar op 17 en 18 oktober bevestigd worden. Tussen 2 september en 24 oktober zal zij New York, Washington, Ottawa, Toronto, Montreal, Minneapolis, Denver, Salt La ke City, San Francisco, Tulsa, Kansas Ci ty, Dallas, fort Worth en Birmingham be zoeken. Het motorschip „Oranjestad" van de K N.S.M. met aan boord 40 militairen van de Koninklijke Landmacht, dat oorspron kelijk dinsdag in Amsterdam zou arri- veren, wordt reeds morgen, zondag daar verwacht. De ontscheping te Amsterdam zal om drie uur 's middags beginnen. Bedrijfsongeval. Woensdagmorgen heeft op een terrein achter perceel Boe- kenrodeweg 8 in Aerdenhout bij het af graven van grond met behulp van een dragline een ernstig ongeval plaatsgehad. De machinist van de dragline werd geas sisteerd door een 27-jarige werkman uit Nieuw-Vennep, die tot taak had de knij per steeds op zijn plaats te brengen. Öp een gegeven ogenblik bleef de machine echter achter enige boomstronken haken, waardoor zij plotseling terugdraaide. Bij deze manoeuvre kreeg de jongeman de knijper op zijn hoofd, met een zware her senschudding en een beschadiging aan zijn schedel moest hij in het Grote Gasthuis in Haarlem worden opgenomen.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5