LET OP! ROMANCE KOMT BIJ U THUIS! FILATELIE Britten verwachten geen strijd in de IJslandse wateren Italiaanse „sneeuwbal-ba nkier nog steeds niet aangeklaagd Ontevreden bouwvakarbeiders richten nieuwe vakbond op Tankauto slipt en belandt in showroom van kachels Belangrijke films op het festival van Venetië Trawlervissers moeten sommatie tot netten binnenhalen negeren ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1958 7 Actie „Bijstand 2" Wernher von Braun over de „Explorers" Aanwijzing leidde tot huiszoeking hij een pastoor Eerste vergadering van de Onafhankelijke Arbeiders Vereniging werd druk bezocht Cees Laseur uit ziekenhuis ontslagen Nederlander werd wereld kampioen goochelen BUNDESPÖST In Londen over heerst. de mening, dat het in de IJs landse wateren niet tot schieten zal komen. Men gelooft, dat IJs land niet tot mili tair geweld zal overgaan om de Engelse trawlers volgende week te verhinderen bin nen de twaalf mijls grens te vissen. Er zijn aanwijzingen dat de IJslandse regering zich er slechts toe zal be palen bewijsmate riaal te verzame len, dat de nieuwe grens is overschre den. om dit later voor te kunnen leggen aan de UNO. De toepassing van het visverbod tot IJslandse trawlers zelf, wordt in Londen min of meer als propaganda opgevat. Niet ver geten mag namelijk worden dat zestig per cent, van de IJslandse visvangst wordt uit geoefend met vaartuigen welke kleiner zijn dan trawlers. De Engelsen betreuren 't dat zij hun vissersvloot door fregatten moe ten laten vergezellen, maar er was geen keuze. Dit komt volgens Britse woordvoer ders door de halsstarrigheid van IJsland, dat totdusver alle pogingen tot een com promis heeft verijdeld. Engeland is vol komen bereid om mee te werken aan de bescherming van de IJslandse kustgron- den, maar weigert natuurlijk zich neer te leggen bij een plotselinge eenzijdige schrapping van het internationale recht. Engeland wilde, zoals in Genève gebleken is. om IJsland tegemoet te komen, zelfs verder gaan dan de vissers van Huil en Grimsby aanvaardbaar achten. Nog steeds wordt gehoopt, dat IJsland zal bijdraaien. Londen betreurt dat de IJs landse premier Jonasson gisteren in een onderhoud met een Britse journalist het zelfde onverzettelijke standpunt innam als zijn communistische collega, de minister van Visserij- De schippers van de vijftig Britse trawlers, welke 'thans op weg zijn naar het IJslandse visgebied. dat maan dag voor hen zal zijn verboden, hebben op dracht gekregen elke poging van IJsland om tussen beide te komen te negeren. Zij moeten weigeren hun netten binnenboord te halen als IJsland daartoe beveelt. Dit zal het voor de IJslandse marine moeilijk maken Britse schepen naar een IJslandse haven op te brengen. De trawlers moeten lijdelijk verzet bieden en niets doen om het enteren van bemanningen van IJslandse kanonneerboten te vergemakkelijken. De Britse reders zijn van plan 'n voortdurende „stoet" van trawlers naar en van IJsland te laten varen, zodat zich steeds vijftig Britse schepen in het voor de Engelse ge bruikelijke visgebied zullen bevinden. De Britse vissers zijn van oordeel, dat vooral in de winter het vissen buiten de twaalf mijlszoné op de open oceaan de grootste gevaren met zich meebrengt. Zij kunnen de beschutting van de IJslandse kust niet missen. België niet Onze correspondent te Brussel voegt hieraan toe: Een woordvoerder van hef departement van Buitenlandse Zaken te Brussel logen strafte gisteren het bericht als zouden de Belgen samen met de Engelsen na 1 sep tember, wanneer geen akkoord is bereikt over het netelige probleem van de IJsland- vaart. met dertig vissersschepen de twaalf mijlszone rond IJsland binnendringen. De woordvoerder zeide ons dat de permanente vertegenwoordiger van België in de NAVO te Parijs, dr. André de Staercke, eveneens het. bericht, uitdrukkelijk heeft tegenge sproken. Integendeel hebben alle reders te Oostende, de grote Vlaamse vissershaven, de verplichting aanvaard om na 1 septem ber zich in ieder geval met hun schepen buiten de 12 mijlszone van IJsland te hou den. Men hoopt nochtans, dat tegen maan dag aanstaande een oplossing zal worden gevonden op basis van het volgende voor stel: de eigenlijke territoriale wateren zou den op vier mijl gehandhaafd worden, maar de IJslandse vissers zouden rond IJs land een zone van zes mi.il gegarandeerd krijgen. De woordvoerder zeide ons ten slotte nog. dat hij het zeer onwaarschijn lijk achtte, gezien het grote belang van IJsland als NAVO-vlootbasis. dat de En gelse vissersvloot en de begeleidende fre gatten geweld zouden gebruiken om IJs land tot een overeenkomst te dwingen. Dit alles neemt niet weg dat de Vlaamse reders van Oostende, die een belangrijke IJsJandvloot hebben opgebouwd, het op treden van IJsland zeer betreurenswaardig en schadelijk voor de belangen van alle Noordzee-staten achten. Geheime posities (UPI) Van Engelse zijde is de gehele onderneming op militaire leest ge schoeid: de trawlers mogen geen positie meldingen uitzenden, de positie van de oorlogsschepen is geheim. Ook het rendez vous. waar de marineschepen zich bij de drie te vormen konvooien zullen voegen, is geheim. Voor de tweede keer zal er een nationale financiële actie worden gevoerd ten bate van enkele maatschappelijke instellingen. De actie begint vandaag. Ruim 15.000 winkeliers in vele plaatsen van het land verkopen loten voor deze ac tie. De te begunstigen instellingen zijn dit- keer het Koningin Julianafonds, het Prins Bernhardfonds en het Comité „Europa- prijs Nederland". Het Koningin Juliana fonds krijgt 50 percent, de andere instellin gen ontvangen elk 25 percent van de netto opbrengst. Men hoopt door deze actie 2 miljoen gul den te vergaren. Een notaris te Amster dam zal op 31 oktober de prijzen trekken van deze actie ter waarde van een kwart miljoen gulden. Er zullen weer 5 woonhui zen. ieder van 25.000 ter beschikking wor den gesteld en verder auto's, t.v. -toestel len, scooters, huishoudelijke - en luxe voorwerpen. Een der woonhuizen zal ge heel worden „aangekleed" door een groot aantal bedrijven. Een Engelse trawler, die binnen de 4- mijlsgrens viste, is vrijdag opgebracht. Een beslissing in deze zaak is uitgesteld, omdat de schipper verklaarde, dat zijn radarinstallatie defect, was en hij derhalve niet zeker kon zijn van zijn positie. Het visserijgerecht zal de radar laten onder zoeken voordat het vonnis wijst. Op regeringsniveau wordt, via de NAVO, nog wel overleg gepleegd maar IJsland noch Engeland wijken van hun standpunt af en het totaalbeeld draagt de kenmer ken van een dreigend conflict dat, nu de bemiddelingspogingen gefaald hebben, maandag 1 september bij het aanbreken van de dag zijn climax zal bereiken. LONDEN (Reuter) De Britse trawlers, die voor de westkust van IJsland vissen, hebben opdracht gekregen zich vóór zon dagmiddag 12 uur twaalf uur vóór IJs- lands besluit om zijn territoriale wateren uit te breiden van kracht wordt te ver zamelen in drie beschermde „havens". Deze wijkplaatsen strekken zich uit van de huidige vier-mijls- tot de twaalf-mijlszone en liggen dus binnen de omstreden grens, zo meldt een speciale correspondent van Reuter aan boord van een dezer trawlers. Vier schepen van de Britse marine zullen de ongeveer 100 Britse trawlers bescher men, die nu samengetrokken worden om bij IJsland te vissen. Zoals bekend zijn de onder de auspiciën van de NAVO gehouden besprekingen over het geschil inzake IJslands visserijzone af gebroken. IJsland wilde geen afstand doen van zijn recht, om zijn visserijzone een zijdig uit. te breiden. Men verwacht dat de besprekingen binnenkort hervat zullen worden. Advertentie Vanochtend, op de laatste dag van het, ruimtevaartcongres in Amsterdam, heeft dr. Weniher von Braun, de technische di recteur van de afdeling geleide projec tielen van de Redstonebasis in Alabama, een voordracht gehouden over het lan ceren van de „verkenner" en over een deel van de gegevens, verzameld uit de waar nemingen. Vervolgens besprak dr. Von Braun de details van de Amerikaanse satellieten- lanceringen. Met het lanceren van de eer ste „verkenner' 'stelde men zich ten doel, de temperatuur te meten hoog boven de aarde, het aantal micro-meteorieten en de kosmische stofdeeltjes te noteren. De eerste resultaten inzake de kosmische stralingen waren fascinerend. Er werden 35.000 stralingen per seconde geteld, toen de Explorer 1 en de Explorer 3 hun groot ste hoogte bereikt hadden, aldus dr. Von Braun. Het instrumentarium in Explorer 4 en 5 is speciaal samengesteld met het doel, deze stralingen nader te onderzoeken. Ex plorer 1 is nog steeds in zijn baan, maar de batterijen zijn uitgeput. Explorer 3 cir kelde 1260 maal rond de aarde en ver dween op 28 juni. na sinds 26 mei in de ruimte te zijn geweest. Von Braun besloot zijn toespraak met de wens uit de spreken dat. de vorderingen van de ruimtevaart zullen mogen bij dragen tot het. behoud van de vrede. „Onze planeet, waar de kunstmanen nu in hon derd minuten omheencirkelen, is te klein geworden voor oorlog of tweedracht". Koningin geeft startsein. Koningin Juliana zal op 13 september op het. eiland Rozenburg het. startsein geven voor de baggerwerkzaamheden van het project- Europoort en daarna het voor de Holland- Amerika Lijn in aanbouw zijnde passa giersschip „Rotterdam" te water laten. (Van onze correspondent in Rome) Het zonderlinge geval van de „anonieme bankiers", die veertig, vijftien en honderd percent rente beloofden, en ook betaalden, aan kleine spaarders in centraal Italië, blijkt een politieke achtergrond te hebben. Het orgaan der sociaal-democraten dat had geschreven, dat „de vroegere minister van Financiën" (Andreotti, eenmaal de rechter hand van De Gasperi en nu minister van de schatkist) van deze zaak op de hoogte was. en een ingesteld onderzoek in de doofpot heeft gedaan, moest deze be weringen terugnemen. Daarop kwam het orgaan van de republikeinse partij, met veel meer bijzonderheden. De „Voce Re- publicana" is een serieus blad, aller minst op schandaal belust. Men kan erin lezen, dat de „anonieme bankiers" te Rome vertegenwoordigd werden door een naam loze vennootschap, waarvan de voorzitter, Vinei, aan het hoofd staat van de jeugd beweging der rooms-katholieke actie. Ook de overige vooraanstaande personen bij deze zaak zouden allen kopstukken zyn in de rooms-katholieke actie. Het blad weet ook te vertellen, dat de n.v. te Rome werd opgeheven weinige dagen nadat het eerste onthullende artikel in de liberale „Gior- nale d'Italia" was verschenen en dat on- middelijk daarop het Vaticaan ook strikte orders gaf aan de geestelijkheid zich te onthouden van alle contact met „Commen- datore Giuffrè" en de „anonieme bankiers". Mei. dat al is er tegen Giuffrè nog steeds geen enkele aanklacht ingediend. Personen die hem geld hebben toevertrouwd, zouden een circulaire hebben ontvangen, dat zij voor eind september alles terug zullen krijgen. Wel hebben twee personen zich nu tot de politie gewend met de ver- Het is genoegzaam bekend dat de nieu- digden de belangen van de arbeiders behar- we collectieve arbeidsovereenkomst voor het bouwbedrijf niet overal met enthou siasme is ontvangen. In verscheidene plaatsen reageerden ontevreden werkne mers met protestbetogingen, stakingen e. d. In Haarlem bleef het. bij incidentele besprekingen op de diverse bouwwerken zonder dat men openlijk in verzet kwam tegen de nieuwe c.a.o.-bepalingen. Voor enige Haarlemse werknemers is het invoeren van de nieuwe overeenkomst en de voor een groot aantal arbeiders ge paard gaande vermindering van inkom sten aanleiding geweest onlangs een nieu we vakvereniging op te richten. De „On afhankelijke Arbeiders Vereniging" stelt zich ten doel de belangen van haar leden, los van welke politieke richting ook, te be hartigen. Vrijdagavond belegde het voorlopige bestuur van de O.A.V. zijn eerste openba re vergadering in hotel „De Leeuwerik" in Haarlem, welke druk werd bezocht. On geveer honderd vijftig personen hadden aan de oproep deze bijeenkomst bij te wo nen gehoor gegeven. „Laatste grote blunder" De heer G. W. Pasveer, secretaris van het voorlopige bestuur van de nieuwe vak vereniging, zette voor een aandachtig ge hoor het doel van de „Onafhankelijke" en zijn standpunt ten opzichte van de huidige situatie in de bouw uiteen. Hij zei dat de O.A.V. ijn ontstaan hoofdzakelijk heeft te danken aan de „laatste- grote blunder" van de bestaande vakorganisaties, de on dertekening van de nieuwe c.a.o. Deze daad heeft de emmer doen overlopen, al dus de spreker. Volgens de heer Pasveer zou het leger van ongeorganiseerden als gevolg van de invoering van de c.a.o. met sprongen zijn gegroeid. „Wat hebben wij van het. erfdeel, dat onze grote pioniers ons na veel bloed, tranen en honger, ja zelfs gevangenisstraf hebben nagelaten ge maakt?" zo riep spreker uit. „Onze ar beiders-afgevaardigden werden voor het merendeel indirect onze werkgevers en zijn zelf tot. de bezittende klasse gaan be horen". En verder „Wij zouden daarmede nog vrede kunnen hebben als onze afgevaar- VOL VERBIJSTERING hebben de heer en mevrouw Van Groen aan de Tromp straat 69 in IJmuiden-Oost gisteravond omstreeks half negen na een hevige klap een grote tankauto achteruit hun winkel zien binnenrijden. De zware auto van het slopersbedrijf van de firma Kruk te Heiloo was volgens de chauffeur van de wagen in de Trompstraat geslipt, maakte vervolgens in de smalle straat drie maal achtereen een slag in de rondte en schoof tenslotte het trottoir op om zich in de showroom met kachels, gascomforen en andere huishoudelijke artikelen te drukken. De ver woesting was aanzienlijk. De grote ruit ging aan scherven, de voorgevel werd inge drukt en een rij vulkachels viel om en werd beschadigd. By dit ongeval werd niemand gewond. De moeder van mevrouw Van Groen het echtpaar is juist vijf weken gehuwd was enige seconden tevoren door de winkeldeur binnengekomen en juist had men tegen elkaar opgemerkt, dat de winkel er gezellig uitzag. Alle bewoners van de woningen in de toir op en ramde vervolgens het filiaal omtrek van de Trompstraat kwamen ge schrokken van de zware klap naar bui ten. Toen ontdekte men het gevaarte in de voorgevel van Trompstraat 69. De politie werd gewaarschuwd en na een eerste onderzoek, waarbij de chauf feur verklaarde, dat hij geslipt, was met de zware wagen op sporen visslijm, is getracht de auto uit het pand weg te rijden. Hierin slaagde men niet. Er moest tenslotte een kraanwagen aan te pas komen om de auto weer op de rijweg in de Trompstraat t.e plaatsen. Driemaal De tankwagen kwam uit de richting van de watertoren en reed ter hoogte van de kruising, toen de chauffeur de wagen voel de wegglijden. Er was voor hem geen hou den meer aan. Daar de tank achterop de wagen slechts gedeeltelijk met olie was gevuld, begon de wagen te schommelen en maakte tot driemaal toe een slag in de rondte. Steeds hield de trottoirband het gevaar te tegen, maar bij de derde manoeuvre in de Trompstraat kwamen de achterwielen van de wagen juist terecht voor een oprit van de VELO. Boom als rem „We wisten echt niet wat er allemaal gebeurde", vertelde mevrouw Van Groen ons, „Je dacht aan van alles. Plotseling zagen we toen gelijk van de kamer achter de winkel uit een auto in de showroom opduiken". Voor het echtpaar Van Groen is het een gelukkige omstandigheid geweest., dat er nog een boom voor de winkel op het, trot toir stond. De boom werd door de auto bijna ontworteld, maar hielp toch mee de wagen tenslotte staande te houden. De kans was groot, geweest, dat de auto anders dieper in het pand was doorgedrongen met alle eventuele nare gevolgen van dien. Nadat de wagen was verwijderd, is be gonnen met een eerste inspectie van de schade en een voorlopig herstel van de voorgevel. Besloten werd de voorzijde dicht te timmeren met behulp van een groot zeildoek en enige latten. De dienst, van Bouw- en Woningtoezicht heeft, bij een onderzoek naar instortings gevaar van de gevel geconstateerd dat in het trottoir. De auto schoof het trot- geen gevaar hiervoor aanwezig was, tigen zoals het moet. Dat is echter onmo gelijk omdat er zo veel andere belangen zijn, die in de regering op de voorgrond staan. Onze vakbonden zijn een onderdeel van de politieke partijen en kunnen niet an ders doen dan meehobbelen". Geen bijbaantjes Spreker wees erop dat het uitgesloten was, dat een bestuurslid van de Onafhan kelijke een bijbaantje kan aannemen b.v. als commissaris van 'n N.V. of als Ka merlid. De vraag of het dan wel mogelijk is om zonder vertegenwoordiging in de regering genoeg te kunnen doen voor de le den, beantwoordde de heer Pasveer met een volmondig „ja, veel meer". Want een werkelijk onafhankelijke vakvereniging zou in staat zijn om zonder enige belem mering alle bouwarbeiders in één sterke machtige organisatie bijeen te brengen. Sprekende over de nieuwe c.a.o. meende de heer Pasveer dat de arbeiders zich blind moeten staren op een verbetering van de uitkering bij ziekte en werkloosheid, bij vakantie en vorstverlet. In feite betekent de invoering van de c.a.o. echter voor tal rijke arbeiders een loonsverlaging van 15,tot 50.— per week. Scherpe kritiek uitte spreker ten aanzien van de groepsindeling en de wijze waarop de tarieven worden vastgesteld. „Den ken de heren ondertekenaars nu werkelijk dat een arbeider zo naïef is om zich uit de naad te werken om boven de 25 percent prestatietoeslag te komen met de meeste kans, dat de eerst goedgekeurde tarie ven omlaag zullen gaan?" zo vroeg hij zijn toehoorders. De heer Pasveer zei een even eenvoudige als afdoende oplossing te weten. „Geen enkele instantie, commis sie of buitenstaander moet zich bemoeien met 't vaststellen van de tarieven. Alleen de werkgever en de werknemers van het betrokken werk kunnen deze tarieven be oordelen en verder niemand. Een werkge ver is heus wel mans genoeg om te trach ten zoveel mogelijk prestatie te krijgen voor zo min mogelijk geld. En de arbei ders weten het heus wel zo te plooien dat er door prestatie wat verdiend wordt. Dat is de manier om een werk zo goedkoop mogelijk te maken en zo vlug mogelijk klaar te hebben." Spreker verwierp met klem de opvat ting dat de dure woningen veroorzaakt worden door de zogenaamde zwarte lonen in de bouw. „Deze hoge lonen worden lang niet door iedere bouwarbei der verdiend en daar komt nog bij, dat een bouwarbeider graag een beetje snoeft en zijn loon nog een beetje aandikt,". Na een uitvoerige uiteenzetting van de toepassing der c.a.o. waarmede spreker wilde aantonen dat. de werknemers er in werkelijkheid financieel veel slechter aan toe zijn dan hun door bestuursleden van vakbonden wordt voorgespiegeld, besloot de heer Pasveer zijn toespraak met er nog eens de nadruk on te leggen dat een vak vereniging slechts één belang voor ogen dient te hebben en dat is het belang van de leden, waarvoor en hoe zij werken. „Wer ken met tegenzin, zelfs met bitterheid in het hart, is fnuikend voor de arbeider en zijn gezin, omdat, hij zich geen mens meer voelt, maar een onderdeel van een machi ne, die met een druk op de knop aan het werk wordt gezet, zonder dat hij over het hoe en waarom ook maar iets te vertellen heeft." De acteur Cees Laseur. die wegens een maagbloeding tijdens zijn vakantie enige dagen in een Parijs ziekenhuis moest ver blijven, keerde op 8 augustus in Neder land terug. Hij is toen opgenomen in het ziekenhuis aan het Westeinde in Den Haag, waar hij donderdagochtend ontslagen werd. Cees Laseur vertelde ons in een telefo nisch onderhoud, dat hij nog niet precies weet, wanneer hij weer aan het werk zal gaan. Voorlopig zal hij nog wat. rust moe ten houden. WENEN (AFP) Óp het in Wenen ge houden congres van de Internationale Fe deratie van Goochelaarsverenigingen is de Nederlander Tony van Dommelen wereld kampioen goochelen geworden. klaring, dat zij twee miljoen lire hadden toevertrouwd aan Don Otello Grandi, pas toor in het nietige dorpje Runco en dat deze hun het geld niet heeft teruggegeven. Onmiddellijk heeft de politie huiszoeking laten doen in de pastorie van Runco. Men moet daar niet min over denken. Het is tientallen jaren geleden, dat bii een pas toor in Italië een huiszoeking werd ver richt. Don Grandi, wiens dorpje slechts duizend zielen telt, heeft in de laatste jaren een nieuwe kerk met klokketoren en pastorie laten bouwen, een bezwaarschool voor.... 150 kinderen, een gebouw voor vergaderingen, woningen voor zijn naaste bloedverwanten en nog het een en ander. Men neemt aan, dat dit gebeurd is met het gemakkelijk verdiende geld van de „anonieme bankiers". Ongeloofwaardig De kerken, kloosters en scholen, die Giuffrè heeft laten bouwen telt men reeds bij honderden. Zijn redenering is deze: „De mensen vertrouwen mij geld toe, bijvoor beeld vijf miljoen. Voor dat geld laat ik een begin maken met de bouw van een school of kerktoren. Natuurlijk is het be drag onvoldoende. Er worden foto's ge maakt van het werk in aanbouw en mijn vertegenwoordigers in Amerika weten van liefdadige instellingen daar de fondsen te krijgen voor de voltooiing van de bouw werken. Wat is meer vanzelfsprekend, dat ik dan aan degenen die mij het eerste geld gaf om dat werk van liefdadigheid te be ginnen. het dubbele teruggeef?" Inderdaad lijkt hij op deze manier te zijn begonnen, maar het klinkt weinig geloofwaardig, dat hij zo grote bedragen uit Amerika zou kunnen krijgen, dat hij ongeveer veertig miljard lire. die door zijn handen zijn ge gaan kan terugbetalen met vijftig percent, en meer, interest en dan bovendien nog voor het vier- of vijfvoudige van dat. be drag aan bouwwerken ten koste zou kunnen leggen. Onvindbaar Ondertussen is Commandatore Giuffrè onvindbaar. Hij is niet in zijn villa te Imo- la, niet in het klooster aldaar waar hij vaak verblijf houdt, niet in zijn villa te Florence, waar eergisteren inbrekers hun slag hebben geslagen, niet in zijn villa te Rimini, noch in een van de andere huizen die hem toebehoren. De politie kan zich nog niet. met de zaak bemoeien, omdat, er geen aanklacht, is ingediend. Voorlopig wordt het onderzoek geleid door Bernards van „douanen en belastingen" te Bologna. Ook deze mag alleen maar zeggen, dat de Commendatore onvindbaar is. Zou hij de term „voortvluchtig" gebruiken, dan zou hem waarschijnlijk een proces wegens laster worden aangedaan. Niemand weet wat er precies gebeurd is en op welke wijze deze man, die tientallen jaren lang werkzaam is geweest, in het bankbedrijf en dus precies kan weten hoe hij het moet aanleggen om geen enkele wet te overtreden, grote bedragen kon op nemen en ze verdubbeld teruggeven, bin nen één jaar. Het waarschijnlijkst lijkt, wat minister Preti (sociaal-democraat) denkt, dat men met een soort „ketingbrief" of „sneeuwbal" te doen heeft, waarbij de laatsten (en talrijksten) de slachtoffers worden, en enkele personen in het begin van de „ketting" grote winsten behalen. Wat er precies gebeurd is, blijft, onver klaarbaar zolang niemand een aanklacht indient. Onderzoek Minister Preti heeft verklaard, dat hy reeds sedert enkele jaren geruchten over deze zaak had gehoord en dat zijn ver moedens tijdens de laatste verkiezings campagne zekerheid werden. Dit betekent dus. dat Preti, een eenvoudig kamerlid, wel van deze zaak wist, maar dat de mi nister van Financiën, Andreotti er niets van zou hebben geweten, hoewel ambte naren die onder hem ressorteren reeds een onderzoek waren begonnen en (naar de Voce Republicana uitdrukkelijk schrijft) uit Rome berispt werden wegens hun ijver „Zo gauw ik tot minister werd be noemd", zegt Preti verder „kreeg ik tal van belangrijke aanwijzingen, zodat ik be sloot my onmiddellijk met deze zaak bezig te houden". NED. N1EUW-GUINEA. De in 1954- 1956 uitgegeven serie frankeerzegels met. afbeelding van de paradijsvogel is aangevuld m.et een waarde van 1 cent (geel en rood). De zegel, een ontwerp van André van der Vossen te Overveen, is van 1 september af aan de filate listenloketten in Nederland verkrijg baar tegen de prijs van 1 cent. ZWITSERLAND. Het Internationaal Opvoedkundig Bureau (B.I.E.) en de Internationale Telecommunicatie Unie (U.I.T.) in Genève krijgen op 22 sep tember elk een eigen serie frankeer- zegels. Beide reeksen, die door de Zwitserse posterijen worden uitgegeven, m.aar uitsluitend, door de twee organi saties voor frankering kunnen worden gebruikt, bestaan uit de waarden 5, 10, 20, 40, 60 rp. en 2 fr. De zegels van het B.I.E. hebben als ontwerpen een globe op een stapel boeken (5, 10 en 40 rp.) en- het Pestalozzi-monument te Yverdon (20, 60 rp. en 2 fr.). Op de zegels van het U.I.T. komen een zendmast. (5, 10 en 40 rp.) en een ontvang-antenne (20, 60 rp. en 2 fr.) voor. ITALIë. Ter versteviging van de Italiaans-Braziliaanse vriendschap en ter gelegenheid van het. bezoek, dat de Italiaanse president Giovanni Gronchi in september aan Brazilië brengt, is een postzegel van 175 lire (groen) in omloop gebracht. De zegel vertoont een deel van de wereldbol, waarop rechts de Ar co di Tito staat.. Links hiervan ziet m.en in de omtrekken van de kaart van Brazilië het paleis van het Federale Congres, dat in de nieuwe hoofdstad Brasilia in aanbouw is. WEST-BERLIJN. Op 29 september is het vijf jaar geleden, dat de Westber- lijnse burgemeester Ernst Reuter over leed. Die dag zal een postzegel van 1 pf. MUS? REUTER. (groen en donkerbruin) verschijnen in een oplage van 2.300.000 stuks. Het is de 7de waarde in de serie „Beroem.de mannen uit de geschiedenis van Ber lijn". OOST-DUITSLAND. Het 400-jarig bestaan van de Friedrich-Schiller-uni- versiteit in Jena is ook met een serie postzegels herdacht. Op de 5 pf. (gr\)s en zwart) is het universiteitszegel en op ^de 20 pf. (rood en grijs) het gebouw van 'de universiteit afgebeeld. De ont werpen zijn van Engelbert Schoner uit Weimar. De zegel van 5 pf. is een zo genaamde sperwaarde. LIDO Dl VENEZIA De selectiecom missie van bet internationale filmfestival te Venetië. dat op 't ogenblik wordt ge houden is erop uit geweest, de beste werken uit te kiezen uit de internationale filmproduktie van nu. Zij heeft honderd en één films gezien, die baar werden aange boden of waarop haar aandacht werd ge vestigd en ze koos er tenslotte veertien uit die ze toeliet tot de internationale wed strijd. Van die veertien hebben we er op het ogenblik dat ik dit artikel verzend drie gezien en die rechtvaardigen reeds de opvatting dat de commissie haar werk goed heeft gedaan. Het festival is ingezet met God's Little Acre, de verfilming na 25 jaar! van Erskine Caldwells gelijknamige roman, die een best-seller van de eerste orde is ge bleken: het boek kreeg een oplage van 7 miljoen en werd in dat opzicht slechts door de bijbel overtroffen! Het kon ni^t uitblijven, dat Hollywood, steeds op zoek naar scenario's, zou pogen op deze stof beslag te leggen. Eindelijk, na 25 jaar, waarin de aanbiedingen uit de filmmetropool steeds aanlokkelijker wer den. heeft. Caldwell toegestemd en werd het boek verfilmd. Caldwell vertelde ons dal hij destijds heel weinig ingenomen is geweest met de wijze, waarop een der gro te maatschappijen in Hollywood zijn ro man Tobacco Road had verfilmd en dat hij daarom zo lang had geaarzeld voor hij de filmrechten van God's Little Acre ver kocht. Hij wilde tenslotte de verfilming slechts toestaan aan een kleine, onafhan kelijke maatschappij en zo is de film nu inderdaad door een kleine maatschappij gemaakt, die hem zijn auteursrechten pas kon betalen nadat de film in roulering was gebracht en geld begon op te leveren! Over zijn beslissing heeft Caldwell, naar hier uit zijn woorden bleek, beslist geen spijt! Men kan tegen deze film, die gespeeld wordt door Robert Ryan, de debutante Ti- na Louise en verscheidene andere minder bekende acteurs, ongetwijfeld bezwaren aanvoeren, maar zij vertoont tal van kwa liteiten: zij bevat vele uiterst-boeiende speelscènes, goed-gevonden overgangen, verrassende ontwikkelingen. In het ver haal van een oude boer, die bezeten is van de gedachte, dat zijn land goud moet ople veren en die zijn gezin bijna te gronde laat gaan door die bezetenheid, boeien ook enige nevenfiguren sterk. Voorts werd een Duitse film vertoond, tegen welke vertoning de regering van de Bondsrepubliek heeft geageerd: Das Madchen Rosemarie. De film is door een Westduitse firma gemaakt, onder regie van de bekwame Rolf Thiele, en zij behan delt met enige ironie het Duitse „Wirt- schaftswunder", waarvan zij ook de so ciaal minder aantrekkelijke keerzijde toont. De stof voor de geschiedenis van de opgang van een meisje van lichte zeden, dat tot de hoogste kringen wist door te dringen is aan de werkelijkheid ontleend vorig jaar is een dergelijk geval aan het licht, getreden toen zo'n meisje werd ver moord omdat zij teveel had onthouden van wat haar bezoekers haar in een ver trouwelijke bui vertelden. Terecht heeft de festivalleiding zich niet aan de protes ten gestoord: de film is uitstekend ge maakt en wordt. o.a. 'door Nadja Tiller in de titelrol, voortreffelijk gespeeld: Duits land had zich nauwelijks betere vertegen woordiging in het internationale f'mmi- lieu kunnen wensen. De Polen hebben dit jaar te Cannes de film. die zij in co-produktie met Westduits- land gemaakt hadden, De Achtste Week dag, van hun regisseur Aleksander Ford, teruggenomen. heeft, de Poolse rege ring deze film blijkbaar vrijgegeven. In elk geval werd ze nu vertoond te Venetië. Ook deze film waagt zich aan een criti- sche weergave van bepaalde situaties in het land van herkomst: zij toont allerlei misstanden in Warschau, in haar verhaal van de door moeiliikheden bedreigde lief de tussen twee jongemensen. Het slot brengt na het relaas van velerlei misère enige lichtpunten. De Duitse actrice Son- ja Ziemann en haar Poolse collega Zbig- niew Cybulski spelen de hoofdrollen gloed vol: vooral de vertolking van Sonja Zie mann die men slechts zelden in een se rieuze rol ziet. is uitstekend. Jan Kootnen

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7