Drie Britse visserijkonvooien in omstreden zone bij IJsland HET WEER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Tevredenheid over „verbeterde integratie" der twee Guinea's Zes doden in het verkeer Andere belanghebbende landen blijven er zorgvuldig buiten Nog dit jaar een Britse kunstmaan Australische minister vertrokken Evatt voor Australisch UNO- beheer over geheel Nieuw-Guinea Twee doden, acht zwaar gewonden bij Boxtel Acè'MDRRiSbefore t/oifóui// Zonnig Luchtmacht wil 12 Fokker „Friendships" kopen Auto van de Prins reed tegen een boom Het woord is aan Ver jaar dagviering op „De Ruigenhoek" Statische proeven met „Black Knight"-raket Negerjongen doodgeschoten in Alabama Drie verdrinkingsgevallen Deze zomer: Te weinig zon en teveel regen 73e JAARGANG No 45 1 MAANDAG 1 SEPTEMBER 1 958 303e JAARGANG No 198 Hoofdredacteurs Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 13293 I T 1 1 A 11 1 Grafische Bedrijven Damiate N.V. (8 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. («H /"V /"NT Y* I VVS C* 1 I SST r*V 8 ^*"*1 Verschijnt dageHjks beh. op zon-en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295.Bij- I If 1 M f IH II IS I If 1 f 1 J I [1 f 1 Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, TeL 57753 NaAi V«4S. A. Ji V1.A J.M Jl»*# J. V*4. \eA h. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro Z73107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De Australische minister van Buiten landse Zaken, de heer R. Casey, die in Den Haag besprekingen heeft gevoerd over Nieuw-Guinea, werd zaterdag middag vóór zijn vertrek tut. ons land door de Koningin en de Prins in paleis Soestdijk ontvangen. AAN BOORD VAN DE TRAWLER EASTBOURNE (Reuter) In de vroege ochtenduren van vandaag, enkele uren nadat het IJslandse besluit om de viswateren uit te breiden tot twaalf mijl van kracht was geworden, waren Britse trawlers onder bescherming van de Britse marine aan het vissen binnen de twaalf-mijlszone. De Britse vissers oefenen hun bedrijf uit in drie vakken, die door de marine worden beschermd, één van deze vakken ligt aan de zuidoostkust, de andere twee aan de noordwestkust van IJsland. Tot nu toe hebben zich geen incidenten voorgedaan. Men ver wachtte dat de IJslandse patrouilleschepen zouden volstaan met het op een „zwarte lijst" plaatsen van de binnenvarende schepen. De regering der V.S., ernstig bezorgd door de ontwikkeling, heeft er bij de Britse en bij de IJslandse regering op doen aandringen, zich te matigen. De Amerikaanse luchtmacht, die een basis op IJsland heeft, blijft aan de grond, om te voor komen dat Amerikaanse toestellen bij de incidenten betrokken worden. Kort voor de nieuwe IJslandse grens van kracht werd, te middernacht van zondag op maandag, naderde de IJslandse pa- troulleboot „Aegir" de Britse trawler Co ventry City, die met enige andere op ne gen mijl van de kust onder bescherming van een Brits oorlogsschip viste. Het IJs landse schip deed echter geen poging om de Coventry City aan te houden. De Britse schippers hebben opdracht om zich „zonder onnodig geweld" te verzet ten als IJslandse oorlogsschepen proberen hen te enteren. Zij moeten direct per ra dio de Britse oorlogsschepen waarschu wen, die dan vermoedelijk een aantal mili- tiaren aan boord van het bedreigde schip zullen brengen om te verhinderen dat het door de IJslanders wordt opgebracht. De Australische minister van Buiten landse Zaken, Rihcard G. Casey, die vrij dag en zaterdag in Den Haag met zijn Nederlandse ambtgenoot, minister mr. J. M. A. H. Luns, besprekingen over Nieuw Guinea heeft gevoerd, is zaterdagmiddag om kwart voor zes van Schiphol naar Lon den vertrokken. Zowel minister Casey als minister Luns, die hem samen met de Australische ambas sadeur in Nederland, de heer H. McClure Smith, en de minister van Zaken Overzee, mr. G. Ph. Helders, uitgeleide deed, noem den de besprekingen over Nieuw Guinea met nadruk „buitengewoon vruchtbaar". Minister Casey meende zelfs in lange tijd niet zulke nuttige besprekingen met een buitenlandse ambtsgenoot te hebben ge voerd. De discussies hebben diverse uiteen lopende denkbeelden tot resultaat gehad. Zij zijn besproken met minister' Drees, minister Staf, minister Helders en de staatssecretaris van Marine, vice-admiraal H. C. W. Moorman. Wat die denkbeelden inhielden, vertelden de beide ministers op Schiphol, waar zij een aantal journalisten te woord stonden, echter niet. omdat zij nader besproken zullen worden op de con ferentie, die voor Nederlandse en Austra lische ambtenaren van Nieuw-Guinea in oktober in Canberra zal worden gehouden. Na die conferentie, zo zeiden de minis ters, zal er zeker meer kunnen worden gezegd dan op dit moment. Samenvattend noemde minister Casey de besprekingen een verdere stap naar „verbeterde inte gratie" tussen Nederland en Australië ten aanzien van Nieuw Guinea. Op de vraag of de spanning rondom Nieuw Guinea een belangrijk onderdeel van de besprekingen had gevormd, zei minister Casey: „Wij kunnen er niet van uitgaan dat het ooit zal worden aange vallen". Minister Luns voegde er aan toe, dat de discussies zeker niet gezien mogen worden als een bedreiging tegenover welke vredelievende natie dan ook. ..Dat Neder land met Australië samen ooit agressief zal worden, is ondenkbaar." Desgevraagd bevestigde minister Casey dat hij de handhaving van de Nederlandse soevereiniteit over het westelijk deel van Nieuw Guinea belangrijk acht, niet alleen voor Nederland en Australië, doch zelfs voor het Westen in het algemeen. De Australische minister had zaterdag middag in paleis Soestdijk met Koningin Juliana en Prins Bernhard de lunch ge bruikt en met beiden een lang en geani meerd gesprek gevoerd. Na de lunch had hij met de Australische ambassadeur een bezoek gebracht aan de Fokker-vliegtuigenfabrieken bij Schiphol. Na een rondleiding door het bedrijf maak ten zij met een Fokker F-27 „Friendship" een vlucht van een half uur boven ons land. Minister Casey, die een enthousiast vlieger is. bestuurde 20 minuten lang het nieuwe Nederlandse toestel, waarvan Australië er 20 in bestelling heeft. De Britse regering zegt in een zondag avond uitgegeven officiële verklaring, dat zij de onderhandelingen over het visse rijgeschil met IJsland zal voortzetten, maar in afwachting van een overeen komst „het recht van de Britse schepen in volle zee moet handhaven". De verkla ring viel samen met het van kracht wor den van de uitbreiding der IJslandse vis- serijgrenzen van vier tot twaalf mijl op een september. De Britse regering deelt mee, dat aan IJsland tijdens de onderhandelingen on der auspiciën van de NAVO te Parijs twee compromis-oplossingen waren voorge steld, welke beide waren verworpen. De eerste zou de IJslandse vissers een „royaal deel" van de totale vangst in het gehele gebied rondom IJsland hebben gegaran deerd en belangrijke gebieden zouden uit sluitend voor IJslandse vissers gereser veerd worden. Volgens de tweede oplos sing zou een gordel van zes mijl langs het grootste deel van IJsland voor IJs landse vissers gereserveerd worden. Bo vendien zouden in enkele belangrijke ge bieden concessies aan IJsland worden ver leend. Deze regeling zou voor drie jaar gelden of korter, indien er eerder op een conferentie overeenstemming over terri toriale wateren en visserijgrenzen zou worden bereikt. De IJslandse regering eiste echter, dat de andere betrokken regeringen het recht van IJsland om zijn visserijgrenzen tot twaalf mijl uit te breiden zouden er kennen. Zij was niet bereid een reserve ring van rechten door andere partijen in een overeenkomst op te nemen, aldus de Britse verklaring. Engeland heeft aan zijn huidige visserij overeenkomst met de Sovjet-Unie een „re- De Amerikaanse negerzanger Paul Robeson heeft op een tournee in de Sovjet-Unie een ontmoeting gehad met premier Kroesjtsjev, met wie hij - al thans op deze foto - een opvallende gelijkenis vertoont. Op de Rijksweg Amsterdam-Den Bosch-Eindhoven is ter hoogte van Boxtel een auto uit Bagdad, die tijdens het passeren van een Nederlandse auto op de linkerweg helft reed, tegen een uit tegenovergestelde richting komende Duitse auto gebotst. De bestuurster van de auto uit Bagdad, de 60-jarige mevrouw Beranek-Mittelman, werd ernstig gewond. Haar moeder, mevrouw Mittclman, overleed ter plaatse. Drie andere inzittenden, de zoon van de bestuurster en twee heren Hoppe uit Nijmegen, werden zwaar gewond. In de Duitse auto bevonden zich het Duitse echtpaar Kamphausen uit Rheydt (Did.) en zijn 3-jarig dochtertje, het nichtje I. Kamphausen en haar verloofde U. Boysen, alsmede een vriendin van het nichtje, mevrouw Ipta-Schippers. Het kindje werd gedood, de vader levensgevaarlijk gewond, mevr. Ipta bleef ongedeerd en de overigen werden zwaargewond. In totaal heeft dit ongeluk dus twee doden en negen zwaargewonden geëist. De botsing geschiedde In grondmist. BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'.DAM TEL. 71716/ SUèDE JASJES IN KLEUREN Verwachting tot morgenavond: Droog en zonnig weer met een matige tot krachtige wind tus sen oost en zuidoost. Iets lagere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S. SYDNEY (Reuter) De leider van de socialistische oppositie in het Australische parlement, dr. Herbert Evatt. heeft in ccn televisie-interview zijn instemming be tuigd met de mogelijkheid van Australisch UNO-beheer over West-Nieuw-Guinea. Een voorstel in deze geest zou volgens hem zijn gedaan in de Nederlandse Partij van de Arbeid. (Het laatste, dat in betrekking tot Neder lands Nieuw-Guinea van de zijde van de Partij van de Arbeid in Nederland gepu bliceerd werd, is samengevat in een tap- port van haar wetenschappelijk bureau, de Dr. Wiardi Beckmanstichting. Dit'gewaagt echter niet van een „overdracht aan Australië". Het constateert slechts, dat de mogelijkheid van UNO-beheer voor Nieuw-Guinea voorbijgegaan is, nu in de Assemblee der UNO inmiddels zoveel lan den het Indonesische standpunt steunen, dat een besluit tot instelling van UNO- beheer over Nieuw-Guinea geen meerder heid meer zal krijgen. Wel drong de Beck manstichting erop aan de band met Nieuw- Guinea niet te bestendigen, daar 't in geen van beider belang is, en een oplossing te zoeken, waarbij een ..oriëntatie op rie Zuid-Pacific" als richtsnoer wordt ge nomen. Red.). Op de oversteekplaats voor wielrijders in de Rijksstraatweg bij Avifauna te Al phen a/d Rijn is de 77-jarige wielrijder N. Visser uit Schiedam door een uit de richting Leiden komende autobus aange reden. De man is later overleden. De heer Visser, die bij zijn dochter in Alphen op bezoek was geweest, werd bij de over steekplaats door de drukte bij de ingang van het vogelpark afgeleid. Daardoor zag hij de autobus niet naderen. Op rijksweg 26, tussen de gemeenten Vianen en Hagestein, is de automobilist J. v. d. Vlag uit Baarn, toen hij zich mid den op de rijweg bevond, door een auto aangereden. Aan de verwondingen, die hij hierbij opliep, is hij in de loop van zon dag bezweken. Hij was uitgestapt om een jonge fazant, die hij geraakt had met zijn auto, uit zijn lijden te verlossen. Op de Cuneraweg te Achterberg (gem. Rhenen) ter hoogte van het Juliana-zie- Twee negerkinderen zitten op de trap van het gerechtsgebouw van het op perste Gerechtshof te Washington, dat zich binnenkort weer zal uitspreken over de vraag of blanke en gekleurde kinderen samen naar school zullen gaan. Het is eigenlijk beschamend dat hiervoor een rechterlijke uitspraak in hoogste instantie nodig is, temeer daar in de fries boven de ingang staat ge beiteld: „Equal justice under law - Ge lijke rechtspraak volgens de wet". servering van rechten" toegevoegd. De Sovjet-Unie maakt aanspraak op een grens van twaalf mijl. De „reservering van rechten" betekent, dat Engeland in de praktijk deze grens erkent, terwijl het officieel verklaart, dat het op grond van het internationaal recht alleen een grens van drie mijl erkent. KOPENHAGEN, (Reuter) De Deen se regering heeft alle vissersvaartuigen van Denemarken en de Faroer aangera den de nieuwe twaalfmijlszone rondom IJsland te eerbiedigen, in afwachting van een bijeenkomst van de ministers van Bui tenlandse Zaken van de NAVO, waarom deze regering zaterdag dringend verzocht heeft. Engeland heeft met een dergelijke overeenkomst ingestemd. De Zweedse mijnenveger „Hanoe", die als visserij-patrouillevaartuig bij IJsland vaart, heeft uit Stockholm opdracht gekre gen de Zweedse vissers te waarschuwen niet binnen de nieuwe twaalfmijlszone te komen. OSLO, (AFP) De Noorse minister voor Visserij heeft de Noorse trawler schippers meegedeeld, dat zij buiten de nieuwe twaalfmijlszone van IJsland moe ten blijven, die op 1 spetember van kracht wordt. De Koninklijke Luchtmacht is voor nemens twaalf Fokker-„Friendship"-toe- stellen te kopen. Besprekingen hierover worden thans nog gevoerd tussen de departementen van Oorlog, Financiën en Economische Zaken en de directie van Fokker. De „Friendships" kosten 2.100.000 gulden per st.uk in de standaard-uitvoe ring. Het is nog niet te zeggen, wanneer definitief over de aankoop besloten wordt. De desbetreffende kosten zouden nog niet voorkomen op de begroting van Oorlog voor 1959. De bedoeling van de luchtmacht is, dat de „Friendships" de reeds lang ver ouderde Dakota's zullen vervangen. H'er- van heeft de luchtmacht er nog twintig in bedrijf. Volgens de voorlopige plannen zullen twee van de Fokker-„Friendships" worden bestemd voor het vervoer van luchtmacht- personeel. Deze toestellen zullen als pas sagiersvliegtuig worden ingericht. De overige zijn bestemd voor vrachtvervoer, maar zullen zo worden uitgevoerd, dat zij snel voor passagiersvervoer geschikt kun nen worden gemaakt. De regering zou met Fokker eveneens besprekingen voeren over de aankoop van twee „Friendship"-toestellen voor passa giersvervoer, die de plaats zouden moeten innemen van de beide Dakota's die thans regelmatig door de koninklijke familie worden gebruikt. Hedenmorgen omstreeks acht uur is een auto, waarin Prins Bernhard op weg was naar het kasteel Warmeloo in Over- ijsel, tegen een boom gebotst en enigszins beschadigd. De Prins en zijn chauffeut kregen geen letsel. De Prins kon na het ongeval zijn reis voortzetten. Het ongeluk gebeurde in de' gemeenst Diepenheim, waar de chauffeur bij het in halen van een paard en wagen in een bocht, plotseling een tegenligger bemerkte remde en tegen een boom reed. kenhuis stak de 63-jarige landbouwer B. Verwoest op de bromfiets plotseling dwars de weg over, toen juist een N.B.M.-bus passeerde. Hij reed tegen de bus aan en werd op slag gedood. De chauffeur van de bus gooide het stuur naar links om de heer Verwoest nog te ontwijken. Hierdoor kwam de bus in een sloot. Enkele passa giers kregen door de schok wat schram men. De 19-jarige C. Corler uit de Stalpaert- straat in Hilversum is op tot nog toe on verklaarbare wijze aangereden door een vrachtauto. De jongen, die verwondingen opliep, werd door de vrachtwagenchauf feur naar huis vervoerd. Direct werd een arts gewaarschuwd. Toen de vader van het slachtoffer de volgende morgen vroeg omstreeks halfvijf naar zijn zoon ging kij ken, bleek deze stervende te zijn. Aan stonds ontboden medische bijstand mocht niet meer baten. Pascal: Het heelal is een oneindige bol, waar van het middelpunt overal is en het oppervlak nergens. Prinses Wilhelmina heeft zondag in in tieme kring in het landhuis „De Ruigen hoek" te Scheveningen haar 78ste verjaar dag gevierd. LONDEN (UPI) De Engelse minister van Bevoorrading, Aubrey Jones, heeft te Londen verklaard, dat de Engelse sa telliet, die met een „Black Knight"-raket op het ogenblik in gereedheid gebracht wordt op de rakettenbasis van Woomera in Australië, niet voor december van dit jaar zal worden gelanceerd. De „Black Knight" zal in 1958 worden afgevuurd. Het is de bedoeling, dat Engeland een satelliet afvuurt zonder daarmee zijn militair budget overmatig te belasten, aldus de minister. Er zijn reeds ver schillende statische proeven genomen met de „Black Knight". PORTSMOUTH (New Hampshire) (UPI) Bij het in dienst stellen van de Amerikaanse onderzeeboot „Growler" een schip, dat de produktie van conventio nele onderzeeboten afsluit en wordt uitge rust met twee „Regulus" raketten heeft schout bij nacht Kleber, chef van de af deling raketonderzoek van de Amerikaan se marine, te Portsmouth verklaard, dat de met raketten of opsporingsapparatuur uitgeruste onderzeeboot een nieuw en zeer belangrijk aspect in de oorlogvoering zal worden. De „Growler" is 106 meter lang en heeft normale voortstuwing door mid del van diesels en electromotoren. De „Regulus" waarvan he+ schip er twee aan boord krijgt, kan een afstand afleggen van 1600 kilometer. CAPE CANAVERAL, (UPI) Zater dag zijn van de raketbasis op Cape Cana veral twee onderzoekingsraketten afge vuurd, die gegevens hebben verzameld over de buitenste laag van de dampkring. De raketten waren samenstelsels van een „Honest John", twee „Nike" luchtdoelra ketten, een „Recruit." en een „T-55", klei nere ïaketten. Ook heeft men een „Snark" een intercontinentale raket afgevuurd, die door storingen zeven uur na het afvuren in de Oceaan stortte. Op de grond heeft men een eerste trap van de „Vanguard" beproefd. Vastgehou den in zware ijzeren klampen braakte het projectiel zijn vurige stralen uit. MOSKOU (UPI) Een Russisch ruim tevaart-deskundige prof. A. M. Kasatkin, heeft in een onderhoud met „Trud" ont huld, dat de twee Russische ruimtehon den behouden naar de aarde hebben kun nen terugkeren door gebruikmaking van luchtremmen en een parachute. Toen de raket zijn maximale hoogte had bereikt splitste het deel, waarin de honden en de instrumenten waren verborgen, zich van de rest van de raket af en werden de luchtremmen in werking gesteld. Op een hoogte van vijf kilometer van de grond ging een parachute open, die er voor zorg de dat instrumenten en honden veilig op aarde kwamen. Woensdagavond hebben twee politie mannen in burger te Montgomery in de Amerikaanse Staat Alabama een zeven tienjarige negerjongen doodgeschoten, omdat hij zich verzette toen zij hem in een restaurant wilden arresteren. De jon gen, een zekere Gus Foster, had in het restaurant een afspraak met een blanke vrouw en de politiemannen wilden hem arresteren wegens onordelijk gedrag. Toen hij probeerde zich los te rukken, schoten zij hem neer. Volgens de lijk schouwer, die inmiddels uitspraak heeft gedaan, was het een gerechtvaardigd ge val van manslag. De gouverneur van Alabama, Folsom, heeft tot op heden een vijfhonderd brie ven ontvangen waarin men vraagt gratie te verlenen aan de 55-jarige neger Jimmy Wilson, die ter dood veroordeeld is we gens diefstal van drie en een halve dol lar. In de Koningshaven te Rotterdam is zaterdagmiddag de 8-jarige Jan Garnier van de Parallelweg verdronken. De jongen speelde met een vriendje op een trap van de Koningsbrug, toen hij plotseling zijn evenwicht verloor en in het water viel. Het tweejarig zoontje van de familie Th. te Driebergerj-Rijsenburg is in een onbewaakt ogenblik thuis in een beton nen waterbak gevallen en verdronken. Een opvarende van het Griekse schip „Pacific Conqueror", dat onlangs met twee van een zinkend jacht geredde jongelie den, Rotterdam was binnengelopen, is ver dronken. De 22-jarige assistent-kok Mi chel Koligionis uit Griekenland was gaan zwemmen in de Waalhaven. Vermoedelijk heeft hij kramp gekregen. Het K.N.M.I. deelt mede dat de gemid delde temperatuur van de drie zomer maanden juni, juli en augustus in De Bilt 16,2 graden Celsius bedroeg tegen 16,4 graden Celsius normaal. Het was over het algemeen wat kouder dan in ae zomer van het vorig jaar. Het aantal zomerse dagen was in De Bilt elf tegen negentien nor maal. Augustus leverde er hiervan vijf, de beide andere maanden elk drie. Van de 92 dagen, die de drie zomermaanden tel len, waren er 36 aan de warme kant Het aantal uren zon bedroeg in De Bilt 537 tegen 615 normaal, het aantal uren re gen 137 tegen 93 normaal. Het is vrijwel overal in het land aan de natte kant ge weest, hoewel minder dan in het vorig jaar. In het oosten was het over het alge meen natter dan in het westen. 3

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1