LET OP! ROMANCE KOMT BIJ U THUIS (fPanda en de protonplopper Erhard haalt zege op het kolenfront: de Duitse kolen worden goedkoper Nederlandse week in Hamburg begonnen met carillonspel Wereldnieuws Droog maar koeler weer JOHAN SCHOLTES MAN VAN DE MAAND Door de Nederlandse Sigarenindustrie beloond met 1000 sigaren 2 ROERGEBIED DOET CONCESSIES Wederom verlies voor Tandjong Priok Nieuw bestuur Tjoeroeg Overleg over internationale ontwikkelingsassociatie De Vrijhandelszone Directie en personeel van „De Unie" ontslagen Haarlemse bloemenmeisjes verrasten Hamburgers Informatiekoersen gouden munten Afscheid G. J. van Mesdag Adjudant gaat in beroep tegen zijn ontslag BIJZONDERE AANBIEDING MAANDAG 1 SEPTEMBER 195S (Van onze correspondent in Bonn) Te Bonn begint heden overleg tussen de Westduitse minister van Economische Za ken, prof Erhard, en vertegenwoordigers van de steenkolenmijnen in het Roergebied over de grote voorraden van niet minder dan 12 miljoen ton onverkochte steenkolen. Reeds is gebleken dat de directies van de mijnen bereid zijn aan de wensen van Erhard voor een deel tegemoet te komen. Erhard wil in vrije concurrentie van alle energiebronnen in dit geval Duitse en Amerikaanse steenkolen en stookolie komen tot de laagst mogelijke prijs, die voor de producent nog verantwoord is. Hij wil niets weten van dwangmaatregelen op importgebied. Van de zijde van de mijn- directies vroeg men tot dusver een voor keursbehandeling en eiste men druk op de steenkolen- en de stookolie-import. Men weigerde evenwel aan de kolenprijzen iets te doen. Thans blijkt uit een bericht in „Die Welt" dat voor het vandaag te Bonn be ginnende overleg de mijndirecties met de volgende vijf voorstellen ter tafel zullen komen: 1. prijsverlaging waar mogelijk is; 2. korting voor industriebedrijven die meer kolen kopen dan in het vorige jaar; 3. uit wisseling van Roer- tegen Amerikaanse kolen; 4. de ijzerverwerkende industrie zal verzocht worden meer cokes te gebruiken; 5. de hoogovens wil men er toe brengen Advertentie Het verlies over 1957 van de n.v. Droog dokmaatschappij „Tandjong Priok" te Rotterdam heeft 298.790 bedragen (v.j. f 97.188). De ingekomen interest en diver se baten beliepen 58.875 (v.j. 32.029). De bedrijfskosten waren belangrijk ho ger en stegen tot 173.274 129.217). Re- patriërings- en afvloeiingskosten Euro pees personeel in Indonesië alsmede af vloeiingskosten van het overgrote deel van het personeel te Rotterdam vergden een uitgave van 274.426, waarvan 90.034 gedekt wordt uit de verlofsreserve per 31 december 1956. Er zal wederom geen dividend worden uitgekeerd. De verwachte winsttransfer over 1955 is nog steeds niet ontvangen. Stopzetting van alle sociale transfers uit Indonesië belette de n.v. de financiële voorzieningen ten behoeve van het uitge zonden personeel voort te zetten, waar door zij gedwongen was het dienstverband met hen te beëindigen. De terugloop van de portefeuille voor scheepsreparaties noopte de vennootschap om uit te zien naar ander werk. De ver mindering van de werkzaamheden ging gepaard met een terugloop van het aantal ongeschoolde arbeiders. De dok- en scheephellingbezetting bedroeg in dagen uitgedrukt 1213 (v.j. 1194). De belangen in Indonesië zijn op de balans gewaardeerd op 3.567.432. Naar de werkelijke waarde van deze belangen kan slechts gegist wor den. Indonesië van stookolie op uit kolen verkregen gas om te schakelen. In ruil voor deze „Erhardiaanse" maat regelen vraagt de steenkoolindustrie aan de minister: 1. gebruikmaking van artikel 19 van de GATT (algemene tarieven- en handelsovereenkomst) waardoor de im portverdragen met derde landen ingekrom pen mogen worden; 2. bescherming tegen extra koleninvoeren uit derde landen via leden van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal; 3. bestudering yan de con- currentietoestand tussen kolen en olie. Te Bonn zou men niet ongeneigd zijn om te denken aan een importbeperking van kolen via de GATT. Inmiddels is in het Roergebied sprake van een noodtoestand. De 12 miljoen ton onverkoopbare steen kool leiden tot een chaos. Men heeft name lijk geen ruimte om meer kolen dan 14 miljoen ton op te slaan. De omzet daalde sedert 1 januari met 750 miljoen D.M. De gemiddelde mijnwerker verliest per maand aan inkomsten 110 DM door de vele ge dwongen vrije dagen tengevolge van het inkrimpen van de produktie. Van de zijde van de vakbonden eist men in verband met dit alles invoering van de vijfdaagse werkweek bij vol loon. Aan de bestuurmoeilijkheden bij de n.v. rubbercultuurmaatschappij „Tjoe roeg" is een einde gekomen. Zoals be kend had de firma H. G. Th. Crone, die de directie over deze maatschappij voert, op de onlangs gehouden tweede vergade ring per 1 september ontslag genomen. In deze vacature werd op de zaterdag ge houden buitengewone vergadering voor zien door de benoeming van de heer J. H. Meewezen, directeur van de n.v. Cultuur maatschappij Modajac. Deze benoeming geschiedde bij accla matie. Bij schriftelijke stemming werden tot commissaris benoemd de heren G. E. v.d. Werf sr. en C. Dijkstra. Tezamen met de heer W. Koopman, de enige over gebleven commissaris, zullen zij de nieuwe raad van commissarissen vor men. Van de oude commissarissen was een brief binnengekomen, waarbij zij hun ontslag indienden. Medegedeeld werd verder nog, dat de liquide middelen van de vennootschap op het ogenblik 15.000 bedragen. Het roe- piahbezit in Indonesië wordt getaxeerd op 1,4 miljoen. Zover de heer Koopman bekend is, bestaat er geen contact met de onderneming meer. In juni werd ge oogst 19.000 kg rubber. Over 1957 be droeg de oogst in totaal 198.000 kg. Door het nieuwe bestuur werd nog met nadruk gezegd dat de uitgaven tot het uiterste beperkt zullen worden. Van ambtelijke zijde te Washington wordt vernomen, dat de Verenigde Staten thans onofficiële besprekingen met andere landen voeren over de door preSidènt Ei senhower voorgestelde oprichting van een internationale ontwikkelingsassociatie, die als dochtermaatschappij van de Wereld bank leningen tegen lage rente aan onder ontwikkelde landen zal verstrekken in zachte en harde valuta. Het plan tot de oprichting van een der gelijke organisatie is oorspronkelijk uit gegaan van de democratische senator Mike Monroney, die in februari een reso lutie van deze strekking in het congres indiende. Het plan van senator Monroney voorziet in een beginkapitaal van 1 mil jard dollar in harde valuta, zoals dollars, maar ook in sterling. Franse francs en Nederlandse guldens. De bijdrage van de Verenigde Staten zou volgens dit plan 300 miljoen dollar moeten bedragen en de bij dragen van de andere leden van de we reldbank zouden in dezelfde verhouding tot de Amerikaanse bijdrage moeten staan als hun kapitaalsdeelneming in de Wereldbank tot de Amerikaanse deel neming staat. De ministers van de zes landen der Euro pese Economische Gemeenschap zullen 18 september te Venetië bijeenkomen ter nadere vaststelling van hun gemeenschap pelijk standpunt over de vrijhandelszone aldus wordt van welingelichte zijde verno men. Advertentie U koopt ze in de betere zaken Het Indonesische ministerie van Voor lichting heeft zaterdag alle Nederlanders, die nog in dienst waren van de n.v. Ko ninklijke Drukkerij „De Unie" ontslagen. De directeur van deze Nederlandse druk kerij in Indonesië, welke op een na de grootste was in de archipel en zes ande re Nederlandse employés kregen bericht dat zij „eervol ontslagen" zijn. Het bedrijf komt thans onder leiding van ambtenaren van het ministerie van Voor lichting, die tevens de directie voeren over de Indonesische landsdrukkerij. De directeur, de heer Winterkamp, deel de mede dat de Nederlandse aandeelhou ders over zijn ontslag niet waren ingelicht, noch daarover waren geraadpleegd. Hij had de verzekering gekregen dat de nieu we bedrijfsleiding de verplichtingen ten aanzien van het Nederlandse personeel, met inbegrip van hun repatriëring zal na komen. Bij „De Unie" werden vier Indonesische dagbladen gedrukt, terwijl zij uitgeefster was van het honderd jaar oude Nederland se dagblad „Java-bode" dat in december als gevolg van de anti-Nederlandse cam pagne de verschijning moest staken. In het kader van deze campagne werd „De Unie" enkele maanden geleden onder toe zicht van het ministerie van Voorlichting gesteld. Advertentie secretaris wereldmuziekconcours Kerkrade Een jury van journalisten, ingesteld door de Nederlandse Sigarenindu strie. heeft Johan Scholtes uitge roepen tot Man van de Maand. Deze eervolle onderscheiding ging verge zeld van 1000 sigaren, welke hem dezer dagen namens de Nederlandse Siga renindustrie werden overhandigd. In de persoon van Johan Scholtes eert de Nederlandse Sigarenindustrie het voltallige bestuur van de Stichting Wereldmuziekconcours en alle mede werkers, die belangeloos hun mede werking verleenden om door middel van de beoefening der muziek de verbroedering der volken te verste vigen. De Nederlandse Sigarenindustrie be loonde de Man van de Maand met de beste beloning, die men een man kan geven: met sigaren (Van onze correspondent in Bonn) HAMBURG, maandag De stadsbeiaardier van Breda, Peter Maassen, liet van morgen om half negen de harde, maar melodieuze klanken van de 24 carillon-klokken van de Heiligerleese klokkengieter Van Bergen over Hamburgs drukste wandelweg, de Jungfernstieg, waaieren. Daarmee was de Nederlandse week, die hier tot en met zaterdag wordt gehouden, officieus geopend. Men kan waarlijk zeggen, dat deze grootste stad van de Westduitse bondsrepubliek met haar twee miljoen inwoners vanmorgen een soort gedaanteverwisseling had ondergaan en een Nederlands accent had gekregen. Het waren niet alleen de Groninger klokken, die vanmorgen en verder iedere dag van de week uoor verbaasde blikken van de Hamburgers zorgden. De twaalf Haarlemse bloemenmeisjes deden dat om half tien eveneens, toen zij van het hart van de stad voor het raadhuis een rondgang door Hamburg begonnen. Geen Hamburger, die het waagt de hem aan geboden bloemen uit Haarlem te weigeren. Het ziet er dan ook naar uit, dat deze ge hele week duizenden bewoners van Ham burg zidlen rondlopen met een Neder landse dahlia in het knoopsgat. De Haar lemse meisjes doen dit werk met veel charme: hun ervaring in Nederland, Bonn, Karlsruhe, Londen en België spreekt boek delen! Zij hebben trouwens werk genoeg deze week, wai\t het wordt hun laak om niet minder dan 15.000 dahlia's te steken in de knoopsgaten van evenzovele Ham burgers Dit fraaie en charmante begin van de Nederlandse week te Hamburg, die wordt gehouden onder het motto „Nederland groet Hamburg", belooft heel wat voor de komende dagen. Gisteren reeds bleek de Nederlandse inzending op de „Lefa" (le vensmiddelen-jaarbeurs), die tol en met zondag duurt, een succes te zijn. Men kan er de voornaamste Nederlandse export artikelen uit de levensmiddelensector aan schouwen in een apart paviljoen, dat er smaakvol uitziet. Er is kaas, spek, eieren, gevogelte, koek, advocaat en suikerwei- ken te bewonderen en men kan er zelfs van proeven: buiten het Nederlandse pa viljoen staat een echte Nederlandse ha- ringkar, waaraan men de Hollandse nieuwe op zijn Nederlands kan eten! Er is ook een expositie van de Nederlandse export-com binatie uit Utrecht, die vanmorgen in het centrum van Hamburg is geopend en waaraan niet minder dan honderd Neder landse fabrikanten deelnemen. Zaan se molen In de binnenstad en ook in verscheidene dichtbevolkte buitenwijken staat men ver rast van de vele winkels met etalages, waarin men slechts Nederlandse produk- ten ziet. En wie het hoofdstation uitstapt ziet zich plotseling geplaatst voor een me tershoge, felgroene Zaanse molen van een bekende Zaanse levensmiddelenfabrikant. Een intensieve samenwerking tussen de Nederlands-Duitse Kamer van Koophan del, de Kamer van Koophandel te Ham burg, het C.I.H.A.N. uit Den Haag, de mi nisteries van Landbouw en Economische Zaken uit Den Haag, en de Hamburgse verbonden van levensmiddelen- en textiel- detaillisten leidde er toe, dat talloze win keliers in de stad bereid waren mee te doen aan de Nederlandse campagne om propaganda te maken voor het Neder landse produkt. Men heeft daarbij op bij zonder geslaagde wijze gebruik gemaakt van door de Nederlandse instanties te*- beschikking gestelde vaantjes, etalage materiaal en wat er al niet meer bij te pas komt om een winkel smaakvol in te ricli- ten. Het betreft hier niet slechts kleine en middelgrote winkels, ook talrijke grote warenhuizen in het hart van de stad hebben de Nederlandse vlag uitgestoken en heb ben hun grote etalages een uitgesproken Nederlands accent gegeven. Het is een vreemde gewaarwording in deze stad, die zo typisch noordelijk en ook kosmopolitisch aandoet, zoveel Neder landse dingen aan te treffen. Het carillon, de bloemenmeisjes, de etalages met onze vertrouwde kleuren, de grote groene mo len en niet te vergeten het Groninger draaiorgel „De Arabier", dat zijn nieuwe Nederlandse en Hamburgse repertoire aan het afdraaien is, dat alles getuigt van een intensieve bewerking van Hamburg. Daar bij komen nog openingen van tentoon stellingen op foto-, architectuur- en schil- derijengebied en voorts zal het Amster damse Scapino-ballet vanmiddag twee voorstellingen voor de Hamburgse jeugd verzorgen. Morgen heeft de officiële opening plaats, waarbij de Hamburgse burgemeester Max Brauer. de Nederlandse staatssecretaris dr G. N. J. Veldkamp en de Nederlandse am bassadeur te Bonn, de heer A. Th. Lam ping. het woord zullen voeren. De eerste indruk van deze Nederlandse week is reeds uitgesproken gunstig. Er wordt op smaakvolle en in alle opzichten verantwoorde wijze progaganda gemaakt, niet slechts voor het Nederlandse produkt maar ook voor de Nederlandse cultuur, die te Hamburg in vorige eeuwen reeds zo veel ingang vond. Men kan dan ook slechts bewondering hebben voor de samenwer king van bovengenoemde Nederlandse or ganisaties, waarbij in het culturele vlak de pers- en culturele afdeling van de Ne derlandse ambassade te Bonn voortreffe lijk werk heeft verricht. Daardoor krijgt deze Nederlandse week een hoger niveau, te meer daar Prins Bernhard en de West duitse bondspresident prof. Heuss bereid waren op te treden als beschermheren van deze manifestatie en de Koninklijke Mili taire Kapel koninklijke toestemming kreeg donderdag en vrijdag in Hamburg te con certeren. Op het ministerie van Buitenlandse Zaken is het handelsverdrag getekend tussen de drie Be- neluxlanden en Israel. Minister Luns heeft het verdrag voor Nederland ondertekend, voor Israel tekende de ambassadeur van Israel de heer Ci- dor en voor de Belgisch-Luxemburgse Economi sche Unie de Belgische ambassaderaad de heer Mare Taijmans. 28. Panda begreep niet precies wat er ge beurde, want terwijl Joris Goedbloed een enkel ogenblik eerder nog één en al zelf verzekerdheid was, stond hij daar nu heel plotseling heel vreemd te doen bij de deur. Hij draaide, wrong, trok, duwde, rukte, sprong kortom, hij spande kennelijk al zijn krachten in, m.aa.r intussen bleef zijn ene hand m.aar steeds tegen de deur ge drukt. Ook keek hij in het geheel niet vro lijk. „Wat doe je t.och gek, Joris!" sprak Panda. „En wat bedoel je eigenlijk? Wat betekent dat, dat je je hand niet los kunt krijgen?" „Wat het betekent?" hijgde Jo ris. „Weer een van die afschuwelijke, mo derne vindingen! De wetenschap vervalt van kwaad tot erger! Ik ben het slacht offer van een gruwelijke, moderne uitvin ding, iets met zwaartekracht of aantrek kingskracht of weet-zelfs-ik-wat! Het enige dat vaststaat, is, dat ik. vast zit!" „En wat óók vaststaat", sprak Panda voldaan, „dat is, dat dit je verdiende loon is voor alle lelijke streken die je de laatste tijd hebt uitgehaald! Je hebt mij er ook weer in laten lopen en het is jouw schuld dat ik hier ben gekomen enMaar Joris luisterde al niet meer. In zijn wanhoop had hij de onvoorzichtigheid begaan, zich met de vrije hand van de deur af te willen drukken en nu zat die tweede hand ook vast. „Sta niet tegen me te preken!" zo riep h\j huilerig. „Zie je niet, dat je oude vriend hier een gruwelijk lot ondergaat? Help me liever!" H. Drijfhout en Zoon's Edelmetaal- bedrijven n.v. verstrekt de volgende infor matiekoersen van gouden munten: gouden ponden f 35—f 37 (f 35,50 a f 37,50), gou den 20 Zwitserse frs. (Vreneli) f 28,75 f 30,75 (f 29—f 31) en gouden '20 Belgische frs. f 28,50—f 30,50( f 29—f 31). De overige koersen zijn ongewijzigd gebleven. Ook de goud- en zilvernoteringen bleven onver anderd. i Zaterdagmiddag heeft de heer G. J. van Mesdag afscheid genomen als oudste di recteur der Koninklijke Cacao- en Choco ladefabriek C. J. van Houten en Zoon n.v. te Weesp. De receptie werd door meer dan duizend personen bezocht. De heer Van Mesdag heeft 33 jaar de scepter over de fabriek gezwaaid. Het gemeentebe stuur van Weesp benoemde hem tot ere burger van de stad, speciaal voor zijn so ciale verdiensten en schonk hem de ere penning in zilver. De heer Van Mesdag is thans benoemd tot commissaris der n.v. Tot directeuren zijn benoemd M. van Mesdag, D. Vonk, jhr. J. Six en O. Blaisse. (Voor de beurs zie pagina 6) Oe 54-jarige adjudant onderofficier Y. C. B. uit Voorburg die per 1 december uit militaire dienst werd ontslagen, heeft tegen dit ontslag beroep aangetekend bij het Ambtenarengerecht. Hij was door het Hoog Militair Grechtshof te 's Gra- venhage vrijgesproken van de beschuldi ging dat hij in strijd met zijn plicht en te gen een geldelijke beloning rekesten zou hebben geschreven om vrijstelling of af keuring van militaire dienst te verkrij gen voor dienstplichtigen. Zoals reeds is bericht heeft minister Staf hem per 1 december uit de militaire dienst ontsla gen. De minister is van oordeel dat de ad judant handelingen heeft verricht die niet in overeenstemming zijn met het aanzien van de militaire stand. Hij was bureau chef bij de inspectie Geneeskundige Dienst en had in die functie met zaken te maken die afkeuringen betroffen. Van de ze kennis heeft hij op grote schaal ge bruik gemaakt door op eigen gelegenheid buiten dienst adviezen te verstrekken. Hij verrichtte dus nevenwerkzaamheden die schadelijk konden zijn voor het dienst belang. De adjudant heeft aldus zelf 'n te genstelling geschapen tussen de belangen van de dienst en de belangen van zijn „cliënten", zo wordt door het ministerie van oorlog medegedeeld. Advertentie Kies nu reeds voor het najaar (dus heerlijk op uw gemak!) uit onze ruime collectie v.a. f. 11.75 Zuiver wolZie de vele prachtige herfsttinten. Weekeinde. In het afgelopen weekeinde zijn in de Verenigde Staten 220 perso nen bij verkeersongelukken om het le ven gekomen. UPI telde tenminste 220 slachtoffers van het verkeer sinds het weekeinde vrijdag namiddag begon. Er kwamen 31 mensen door verdrinking om het leven, acht personen bij vlieg tuigongelukken en 34 mensen bij onge lukken van andere aard, in totaal 293 slachtoffers. Ongewenst. De correspondent van het Ita liaanse communistische dagblad „Uni- ta", Augusto Pancaldi, is door Parijs uitgewezen. Er is geen andere reden opgegeven dan dat hij „ongewenst" is. Aangezien zijn vrouw ziek is vroeg hij tien dagen uitstel, doch hij kreeg slechts 24 uur respijt. Overstappen. De Simplonpas tussen Ita lië en Zwitserland, die op 19 augustus door een aardverschuiving geblokkeerd werd, is vrij voor het wegverkeer. De normale treinverbinding zal niet voor half september hervat worden, maar van heden af zullen er dagelijks zeven treinen rijden. De passagiers moeten overstappen. Loterij. De ministerraad van de republiek Rusland, de grootste republiek van de Sovjet-Unie, heeft zijn goedkeuring ge hecht aan een tweede loterij, waaraan prijzen verbonden zijn als huizen, auto's, piano's, koelkasten en bedra gen in geld. Verwoesting. Een Amerikaans straal vliegtuig van een basis bij Jokohama is zondag vlak na het opstijgen neer gestort. De piloot kwam om het leven en vijftien Japanners werden gewond, van wie negen ernstig. Zes huizen zijn verwoest. Rondvlucht. Bij een rondvlucht boven de Mont Blanc is zondag een Franse heli kopter tijdens een storm tegen een te lefoonkabel opgevlogen en neergestort. De vier inzittenden kwamen om het le ven. Uitgeleverd. De rechtbank van Rzeszow, in Polen, heeft de Tsjech Josef Kokott, die voor de Duitsers als politieman heeft gewerkt, ter dood veroordeeld we gens het in de afgelopen oorlog doen terechtstellen van honderd personen van Poolse en Joodse afkomst. Kokott werd in oktober 1957 in Tsjechoslowa- kije gearresteerd en op verzoek der Poolse autoriteiten uitgeleverd. Bedevaart. Op de begraafplaats van San Cassiano de Predappio, waar een jaar geleden het stoffelijk overschot van Mussolini werd begraven, is zondag een herdenkingsmis opgedragen voor de duce en de „soldaten van de Italiaanse sociale republiek, die voor het vader land zijn gestorven." Vijfduizend men sen, onder wie talrijke leden van de neo-fascistische Italiaanse Sociale Be weging, namen deel aan de plechtig heid, die uitliep op gevechten tussen aanhangers van uiterst linkse groepe ringen en de neo-fascisten. Nicht, De 25-jarige Amelia Mary Eden, een nicht van de vroegere Britse re geringsleider Sir Anthony Eden heeft haar huwelijk aangekondigd met de 27-jarige Giovanni Borelli, machinist: op een veerboot tussen het eilandje Ischia en Napels. Zij leerden elkaar drie jaar geleden kennen. Amelia gaat inwonen bij haar schoonouders die vol gens Lady Eden „aardige, eenvoudige mensen" zijn. Londense kranten be richten dat Amelia rooms-katholiek zal worden. Berisping. Een krijgsraad in Hongkong heeft een officier van de R.A.F. ern stig berispt, omdat hij met zijn vlieg tuig op 16 augustus de grens van com munistisch China heeft geschonden. Het toestel, een „Auster", waarin een ci neast van de B.B.C. meevloog, werd door de Chinezen beschoten. Peking heeft geprotesteerd tegen de schending van het Chinese luchtruim. Neen. In Nicosia is zaterdag het veertien jarige meisje, Niki Antona, tot veertien dagen gevangenisstraf veroordeeld om dat zij anti-Britse leuzen .op muren had geschreven. Toen de rechter vroeg, of zij wilde beloven het nooit meer te doen, antwoordde zij „Neen". Op papier. Dr. A. D. Booth van de Lon dense universiteit heeft meegedeeld, dat er op papier een machine is ont worpen, die drieduizend woorden per uur kan vertalen. Het toestel zou in vijf jaar gebouwd kunnen worden. Het pro totype zou een miljoen gulden kosten en de volgende exemplaren honderddui zend gulden. Gedurende het weekeinde kwam het weer in ons land geleidelijk onder invloed van een tot grote hoogte krachtig ontwik keld hogedrukgebied, waarvan het cen trum in Finland gelegen is. Aan de zuid flank ervan ontstond een krachtige oos telijke stroming van droge continentale lucht. Deze zette zich voort over Duitsland naar onze omgeving. Boven ons land ont moette deze lucht warme, zeer vochtige en van oorsprong tropische lucht langs een scheidingslijn, die zondag uiterst lang zaam naar het zuidwesten van het land trok. In de drogere lucht werden maxi mum temperaturen van 28 graden bereikt maar in de zuidwestelijke provincies bleef het kwik bij mist en laaghangende bewol king bij 20 graden steken. Een regengebied met enkele onweers buien verplaatste zich uit Frankrijk naar het noorden, maar liet het weer in ons land ongemoeid. Langs de Belgische kust viel zeer veel regen, in Zeebrugge 31 mm. Het weer heeft nu een bestendig karakter gekregen, omdat de droge continentale lucht verder terrein wint. De komende paar dagen blijft het zonnig maar schraal, terwijl de temperaturen de neiging ver tonen iets te dalen. WEERRAPPORTEN Dinsdag 2 september Zon op 5.52 uur, onder 19.27 uur. Maan op 20.51 uur, onder 10.19 uur. 6 sept. 13 sept. 20 sept. 27 sept. Maanstanden 11.24 uur 1. k. 13.02 uur n.m. 4.17 uur e.k. 22.43 uur v. m. Hoog en laag water in IJmniden Dinsdag 2 september Hoog water 5.57 en 18.16 uur. Laag water 1.52 en 13.59 uur. Temperaturen Duiten ee land maxima van giste- ren Binnenland heden «3 si 7 uur Neerslag laatste f 5 S V c TA urn- fe -g st c3 Den Heidei onbewolkt O 18 0.1 Ypenburg licht bew. windst. 15 0.1 Vlissingen dichte mist no 18 geen Eelde onbewolkt ozo 16 geen Twente onbewolkt o 15 geen De Bilt onbewolkt ozo 17 0.1 Eindhoven licht bew. ozo 17 0.1 Vlv. Z.-Limb. licht bew. o 17 geen Helsinki licht bew. ono 20 0 Stockholm mist ono 23 0 Oslo geheel bew n 18 0 Kopenhagen geheel bew ozo 20 0 Aberdeen mist windst. 20 0 Londen /.waar bew windst. 24 1 Amsterdam licht bew. zo 24 0 Brussel mist windst. 19 0.3 Luxemburg licht bew. ono 26 0 Parijs geheel bew windst. 21 0 Bordeaux mist windst. 24 0 Grenoble zwaar bew. windst. 28 14 Nice onweer n 25 0 Berlijn onbewolkt 0 13 0 Frankfort licht bew. ono 27 0 München geheel bew 0 24 0 Garmisch P. onbewolkt windst. 23 0 Zürich zwaar bew wnw 25 0 Genève geheel bew zzw 28 15 Locarno geheel bew. w 27 16 Wenen half bew. z. veran.24 10 Innsbruck licht bew. windst. 29 0 Rome regen 0 33 2 Ajaccio zwaar bew nnw 28 0 Madrid licht bew. windst. 29 0 Mallorca regen n 30 0.5 Algiers licht bew. zw. 29 0

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2