FILTRA LET OP! ROMANCE KOMT BIJ U THUIS! ATOOMCONFERENTIE IN GENÈVE GEOPEND Strenge winter voor Nederland voorspeld?? Gecombineerd pianorecital 't Is weer maandag A Met frisse moed melkfles-omspoelen Brits-Amerikaanse geheimhouding op beheerste kernfusie opgeheven N.V. Ed. Kimman en Co. ^Praatótcel 3 Waarschuwingen over en weer inzake Formosa Beschieting van Quemoy wordt minder erg Russische aanvaarding in officiële vorm gegoten Uitbarsting van rassenhaat in een Londense wijk Maramis acht situatie „thans gunstiger" Kabel tussen autoportier; man door stroom gedood Documentaire over Frans- Nederlandse expeditie rsi 111 H Beneluxinvoer gedaald; uitvoer gestegen K.P.M. onderhandelt over schadevergoeding Op weg naar Farnborough Prototype van „Herald" brandend neergestort Leider van Chileense expeditie verdronken Voorzitter anti-atoombom- actie terug uit Tokio Hoofddealers van T PLYMOUTH va f 13.480 DE SOTO v a f14.140 CHRYSLER rv a f22.950 IMPERIAL v a. f 37.200 Op de Justus Meijer overleden MAANDAG 1 SEPTEMBER 1958 GENèVE (Reuter) De secretaris-gene raal van de UNO, Hammarskjoeld, heeft in zijn welkomstwoord tot vijfduizend kern geleerden uit 66 landen, die te Genève bij eengekomen zijn voor de nieuwe confe rentie over „atomen voor de vrede" gezegd, dat het noodzakelijk is tot internationale overeenstemming te komen over vele ge bieden van de kernenergie. Hammar skjoeld, die zijn vredeszending in het Na bije Oosten had onderbroken om de afge vaardigden op de openingsvergadering te kunnen toespreken, sprak er zijn voldoe ning over uit, dat een aantal van de laat ste barrières, die tot dusver geheime in lichtingen omgaven, voor het begin van de conferentie zijn geslecht. Nu vele van de wetenschappelijke grond beginselen zijn vastgesteld, is het misschien vanzelfsprekend, dat „met het snel toene mende technische en commerciële belang van de kernenergie, wij een nieuwe periode van gewone commerciële geheimhouding binnengaan", aldus Hammarskjoeld. Hij sprak de hoop uit, dat de conferentie enig licht kan werpen op de vraag wanneer kernenergie zal kunnen concurreren met de gewone energiebronnen. De Franse Hoge Commissaris voor kern energie professor Perrin verklaarde van mening te zijn, dat de conferentie zal lei den tot een volledige opheffing van de geheimhouding op het gebied van de be heerste thermonucleaire reacties. Professor Perrin, die voorzitter van de conferentie is, zei dat dit terrein de laatste buitenpost is, waar nog geheimhouding geldt. Verklarin gen over dit onderwerp zullen verreweg de belangrijkste zijn op de conferentie. De grootste dienst die een conferentie als deze de zaak van de vrede kan bewijzen, is be perking van de geheimhouding op grote gebieden van wetenschappelijke en tech nische activiteit. Geheimhouding is schade lijk, gevaarlijk en dwaas, zij noopt afzon derlijke groepen alle proeven en onder zoekingen te doen en te herhalen. Een aan geleerden opgelegd verbod tot uitwisseling van ervaringen is een inbreuk op de vrij heid van meningsuiting, aldus professor Perrin. Over de technische vooruitgang bij de kernfusie zei hij, dat deze vorderingen niet betekenen, dat de kernenergiecentrales die thans in aanbouw zijn, verouderd zullen zijn voer hun waarde is afgeschreven. Het zal nog tien of meer jaren duren alvorens men een fusie-apparaat zal kunnen bou wen, dat een grote hoeveelheid energie zal kunnen leveren zonder het apparaat te ver woesten. De Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk hebben besloten de geheim houding inzake de onderzoekingen naar beheerste kernfusie volledig op te heffen. Op een persconferentie in Genève hebbeo de voorzitters van de Amerikaanse en de Britse delegatie bij de conferentie, admi raal Strauss en Sir John Cockcroft, mede gedeeld, dat het onderzoek naar de mo gelijkheden van beheerste kernfusie ge héél vrij zal kunnen worden verricht en dat alle gegevens erover zonder voorbe houd kunnen worden gepubliceerd. Een deel van de apparaturen, die de laatste jaren ontworpen zijn en die tot nu toe strikt geheim waren, is opgesteld op de wetenschappelijke tentoonstelling, die aao de Geneefse conferentie is verbonden. Geleerden uit alle landen zullen, zo zij dit wensen, in staat worden gesteld te gaan werken aan de instituten in Amerika en Engeland, waar onderzoekingen naar beheerste kernfusie worden ingesteld. Het verkrijgen van bruikbare energie door beheerste fusiereacties zal nog vele MOSKOU, (Reuter, AFP) Hij die Chi na met een aanval bedreigt moet niet ver geten dat hij de Sovjet-Unie bedreigt, want Rusland is met China in onverbreek bare broederschap en samenwerking ver bonden, waarvan de basis wordt gevormd door het wederzijdse verlangen de vrede tussen de volkeren te bevorderen en aan vallers af te slaan, zo schrijft de Pravda volgens het Sovjet-persbureau Tass. Het communistische partijorgaan verwijt de Verenigde Staten hun „militaire voorbe reidingen" in het gebied van Formosa en stelt Washington verantwoordelijk voor de spanning in het gebied. „In zijn strijd tegen alle vijanden van de vrede zal Rus land China de nodige morele en materiële steun voor zijn rechtvaardige strijd ver lenen. Het is te hopen dat zij, die gewa pende provocaties tegen China stellen, zich niet vleien met de ijdele hoop .dat ze een conflict tot een plaatselijk treffen kun nen beperken. Wij moeten degenen die in het Verre Oosten met vuur spelen hieraan herinneren, aldus de Pravda. Het blad oordeelt dat het tijd is „om Formosa te bevrijden, welk eiland een on vervreemdbaar deel is van het Chinese ge bied en door de Amerikanen tot een voort durende bron van provocaties tegen China is gemaakt. De bevrijding van Formosa en alle andere Chinese eilanden is een binnenlandse aangelegenheid van het Chi nese volk, waarvan niemand hA kan af houden". TOKIO, (UPI) Volgens radio-Peking is communistisch China niet geïntimi deerd is door de Amerikaanse militaire manoeuvres in het Verre Oosten. TAIPEH (UPI) De Amerikaanse mi nister voor het Leger, Wilber Brucker, heeft te Taipeh verklaard, dat de Chinese communisten de waarschuwingen van pre sident Eisenhower en minister Dulles ten aanzien van Formosa niet mogen onder schatten, anders zou „het slecht met hen aflopen". (Reuter/AFP) De Chinese communis ten hebben vandaag weer gevuurd op Que moy en Tatan, aldus meldt het nationa listische ministerie van Defensie. Het is de tiende achtereenvolgende dag, waarop wordt geschoten en de derde achtereen volgende dag, waarop de beschieting niet bijzonder erg is. De nationalistische ver liezen op Quemoy van 20 tot 29 augustus bedragen tachtig officieren en manschap pen. De totale verliezen sedert het begin van de bombardementen der communis ten bedragen hierdoor op Quemoy meer dan 500 man, aldus het ministerie. jaren „onafgebroken inspanning vragen", aldus de verklaring. GENèVE (AFP) Te Genève zijn zon dag twee tentoonstellingen geopend ter gelegenheid van de tweede internationale conferentie over het gebruik van kern energie voor vreedzame doelen. De ene, „Het atoom voor de vrede", door 327 ex posanten uit dertien landen ingericht, is gewijd aan de industriële en commer ciële toepassingen van de kernenergie. De andere, ingericht door de UNO, heeft een zuiver wetenschappelijk karakter. Aan de tentoonstelling „Het atoom voor de vrede" nemen de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk, Italië, Zwit serland, Zweden, België, Oostenrijk, West- Duitsland, Argentinië, Hongarije, Neder land en Lichtenstein deel. De Sovjet-Unie heeft haar inschrijving ingetrokken. Op de Amerikaanse afdeling zijn twee wer kende kernreactoren te zien, welke be stemd zijn voor onderzoek. MOSKOU (Reuter) Het Russische antwoord op de voorstellen van Groot- Brittannië en de Verenigde Staten onder handelingen te openen over een opschor ting der proefnemingen met kernwapens is gegeven in de vorm van een begeleiden de brief bij een afschrift van de verkla ring van Kroesjtsjev tegenover het offi ciële dagblad der Russische communisti sche partij de „Pravda". De drie hoofdpunten van Kroesjtsjevs verklaring waren: 1. Aanvaarding van het westerse voorstel, om de besprekin gen 31 oktober te openen, waaraan gekop peld het voorstel om de conferentie te Ge nève te houden. 2. Er zou moeten worden gesproken over een blijvende staking der kernwapenproefnemingen. 3. De beraad slagingen zouden niet langer dan twee of drie weken mogen duren. WASHINGTON (Reuter) De perschef van president Eisenhower, Hagerty, heeft verklaard dat de president voldaan is over de Russische bereidheid onderhandelingen te beginnen. Op de vraag van verslagge vers of de Verenigde Staten bereid zouden zijn om de Russen in Genève te ontmoe ten, antwoordde Hagerty: „Zeker". LONDEN (Reuter) In Britse kringen is Kroesjtsjevs verklaring met instem ming begroet. (AFP) De Washington Post bericht dat het Amerikaanse leger binnenkort in de woestijn van Nevada een nieuw draag baar kernwapen zal proberen, dat uit een bazooka kan worden afgeschoten. (Van onze correspondent in Londen) Het hoogstbescl mende rassencc. t in Engeland, dat vorige week in Notting ham tot uitbarsting kwam, is overgesla gen naar Londen, waar een menigte, van naar schatting vijfduizend personen in de straten van het district Notting Hill (ten noorden van Hyde Park) kleurlingen aan viel, met de politie vocht en ramen in gooide. De relletjes duurden tot na mid dernacht. Ziekenauto's en overvalwagens van de politie reden af en aan. Achttien personen, onder wie vier kleurlingen, wer den gearresteerd. Vele gewonden, zowel kleurlingen als blanken moesten in het ziekenhuis worden behandeld. De kleurlin gen zijn voornamelijk inwoners van Ja maica, die de laatste jaren in groten getale naar Groot-Brittannië zijn gekomen en die men thans overal ziet onder het busper- soneel, bij de posterijen en de spoorwegen, in café's en restaurants. Als Britse onder danen zijn zij gerechtigd in Groot-Brittan nië te werken. Een groep hysterische blanke vrouwen viel een meisje uit Nigeria aan en volgde haar scheldende en joelende, toen zij met een gapende hoofdwonde naar huis wag gelde. Een politie-auto chargeerde op een groep personen, die flessen wierp door de ramen van een kleurling. Een bende „teddy-boys" riep: „Lynch de nikkers" en „Schiet op de politie". Ze werden on middellijk ingerekend. Deze uitbarsting te gen kleurlingen is het vierde incident bin nen een week. Het schuim van de straat moet verantwoordelijk worden gesteld voor deze ergerlijke schending van eeu wenoude Britse verdraagzaamheid. Het steeds stijgende aantal werkloze kleurlingen uit de koloniën heeft in Groot- Brittannië echter een groot probleem ge schapen en zekere spanningen veroor zaakt, vooral nu er werkloosheid dreigt. Niets rechtvaardigt dit barbaarse optre den dat door het opgevoede deel van het Britse volk wordt verafschuwd. Niet ont kend kan echter worden dat in Groot-Brit tannië in het algemeen een vooroordeel te gen vreemdelingen en kleurlingen helaas nog zeer sterk is. (UPI) In Nottingham heeft de politie, die een herhaling van de vechtpartijen vreesde, zaterdagavond 24 blanken gear resteerd wegens verboden wapenbezit, straatschenderij en andere vergrijpen. Het doortastend optreden men had een leegstaand warenhuis ingericht als op vangcentrum voor arrestanten heeft moeilijkheden, die dreigden te ontstaan, voorkomen. DJAKARTA (Reuter) Het hoofd van de Indonesische diplomatieke vertegen woordiging in Den Haag, M. Maramis, is zondag voor besprekingen over de betrek kingen tussen Indonesië en Nederland in Djakarta aangekomen. Hij weigerde te antwoorden op vragen over het geschil inzake Niew-Guinea met uitzondering van de mededeling dat „de situatie thans gun stiger is". Advertentie Tijdens een feest, dat zaterdagmiddag op het sportterrein te Bant in de Noordoost polder werd gegeven, is de 26-jarige ker misexploitant A. Mels uit Apeldoorn om het leven gekomen. Een elektrisch ru'ober- kabeltje raakte klem tussen het poriier van een vrachtauto, waardoor deze wagen onder spanning kwam te staan. Toen de heer Mels in de cabine wilde stappen, kreeg hij de stroom door het lichaam, waardoor de dood onmiddellijk intrad. (Van onze correspondent in Parijs) De Franse filmster Jean-Claude Pascal heeft zich laten inschrijven als lid van een Frans-Nederlandse groep van ethno- logen en ontdekkingsreizigers, die volgend jaar een tocht naar het S'errengebergte op Nieuw-Guinea onderneemt. Gedurende de reis zal er door Edmond Sechan, die de prachtige opnamen voor „Le monde du silence" en „Ballon rouge" op zijn naam heeft staan, een ducumentaire in kleuren worden opgenomen, waarvoor Jean-Claude Pascal de commentaren uit moet spreken. De film zal aan prinses Marijke worden opgedragen. foW WW vn WW fcW WW r S5 toj tol Ui tsj LU WW WW WW WW WW WW WW WW WW WW.. Advertentie 2or3 voor ®eesl' min(ier va''d- massajeugd Het is niet onwaarschijnlijk dat profeten in binnen- en buitenland een zéér strenge winter zullen voorspellen. U kent echter geen zorgen wanneer U Bijstand-loten bezit. Naast vjjf woonhuizen (één van die huizen wordt ditmaal door zes-en-zeventig Nederlandse bedrijven van naam geheel aangekleed) o.m. ook vijfhonderd zuiver wollen Zaalbergdekens. Een kwart miljoen gulden aan belastingvrije prijzen en bovendien een kwart ton aan geschenken. Bijstand-loten a één gulden in alle plaatsen van ons land verkrijgbaar bij winkeliers kenbaar aan Bijstand-raambiljetten. De actie wordt gevoerd voor het „Koningin Juliana Fonds" en het „Prins Bernhard Fonds", o.m. ten gunste van bejaardenzorg, zorg voor massa- jeugd, jeugdzorg, de nieuwe Europaprijs, zorg voor geestelijk- en lichamelijk minder-validen, vrjjetijdbesteding enzovoort. WW WW WW WW WW tfj Ui r-i Ï3i tp'i u\ t_.2 tsi r-i l£i O rsJ Ui tSJ t±i t èkj WW WW WW WW WW Heemraadssingel 303 Rotterdam 01800-50&00 LW Volgens mededeling van het secretari aat-generaal der Benelux Douane Unie be droeg de waarde van de invoer van Bene lux uit derde landen tijdens het eerste halfjaar van 1958 10.500 miljoen (le helft 1957: 12.370 miljoen), terwijl Benelux voor een waarde van 9598 miljoen (le helft: 9.566 miljoen) naar derde landen uitvoerde. Ten opzichte van de overeenkomstige periode van 1957 betekent dit derhalve een afname van de invoer met 15 percent en een toename van de uitvoer met 3 per cent. De intra-Beneluxhandel gaf tijdens het eerste halfjaar van 1958 het volgend beeld te zien: invoer in de B.L.E.U. uit Nederland 912 miljoen (le helft van 1957: 909 miljoen); invoer in Nederland uit de B.L.E.U. 1.185 miljoen (le helft van 1957: 1.484 miljoen). De toename van de intra-Beneluxhandel tijdens het eerste halfjaar van 1958 ten opzichte van dezelfde periode in 1957 bedroeg dus van noord naar zuid 9 percent; de afname van zuid naar noord dus 20 percent. De Koninklijke Paketvaart Maatschap pij voert onderhandelingen met haar ver zekeraars over een nog lopende schadever- goedingszaak in verband' met de vloot in Indonesië. De aanvankelijke eis voor ver goeding van 117 miljoen kwam bijna ge heel te vervallen toen Indonesië vrijwel de gehele vloot teruggaf. „Er wordt thans nog over een bedrag onderhandelt", zo vernamen wij van directiezijde. Over de grootte van het bedrag wilde men in deze fase van de onderhandelin gen geen mededelingen doen. „Wij hopen, dat er een bevredigend bedrag uit de bus komt", zo zei men ons. Van verscheidene zijden bereikten ons berichten, dat de as suradeurs een bedrag van 8 miljoen zou den hebben aangeboden, maar de directie wilde ons dit in het huidige stadium niet bevestigen. In de tuinzaal van het gemeentelijk Con certgebouw te Haarlem werd zaterdag dagavond door Berthe Davelaar en Leen- dert Huges een pianorecital gegeven. Beide pianisten hadden een gelijkwaardig solis tisch aandeel in het programma en- namen tenslotte samen aan het klavier plaats voor een uitvoering van de „Petite Suite" voor piano vierhandig van Debussy. Leendert Huges opende de avond met de Sonate K.V. 332 in F van Mozart: een tref zekere techniek stelde hem in staat om met een zo fragiele muziek op het podium plaats te nemen en zich onmiddellijk te doen kennen als een pianist, die ernst maakt met zijn vak. Vooral zijn passage- werk muntte uit door beheersing. In het cantabile kon men enige bedenking heb ben tegen de soms nog wat schools aan doende articulatie. In Schuberts Impromp tu in Bes opus 142 nr. 3 (het Thema met Variaties over een melodie uit „Rosamun- de") wist hij de wat smachtende, aandoen lijke toon goed te treffen en het gegeven klankschoon met sonore guirlandes te omr anken. Berthe Davelaars aandeel vóór de pauze bestond vervolgens in de eerste plaats uit een tweetal Intermezzi (opus 118 no. 1 en 2) van Brahms, waarin zij affiniteit toonde met de wat donker-getinte lyriek van deze stukken. Zij besloot dit programmagedeelte met de Fantaisie in f opus 49 van Chopin: technisch leverde zij hiermee een knappe prestatie, muzikaal wist zij haar intenties nog niet geheel te realiseren, wellicht ook door een zeker tekort aan fysieke kracht, waardoor er in de climaxen te weinig een „kop" op de uitvoering gezet werd. Een intiemere musiceertrant vergden de „Kinderszenen" van Schumann, waarmee Huges het tweede gedeelte van de avond opende. Naar mijn smaak trok hij deze stukken echter wel eens wat te veel naar de kant van zijn, overigens briljante, pianis- tiek hierdoor kwamen de uitbeelding en het kinderlijke sentiment niet altijd ge heel tot hun recht. Berthe Davelaar bracht ons daarop in een andere muzikale wereld met twee Spaanse werken, te weten het vierde stuk („Le maja et le rossignol") uit de „Goyescas" van Granados, en „Anda- luza" uit de „Pièces Espagnoles" van De Falla: ook hier bleek zij in het weemoedige toongedicht haar troeven te kunnen uit spelen en was zij in de combinatie van fel heid en élégance, die het tweede stuk vraagt, minder gelukkig. De beide concertgevers lieten zich tot besluit horen als een goed ingespeeld duo in de reeds vermelde uitvoering van de „Petite Suite" van Debussy, waarbij vooral het in zijn eenvoud verrukkelijke menuet uitmuntte door klaarheid en lichtheid van toets. Sas Bunge LONDEN (UPI) Het prototype van 'n nieuw Brits tweemotorig straalvliegtuig, de „Herald", dat is ontwikkeld door de Handley-Page fabrieken is gisteren op een hoogte van 200 meter in brand geraakt en neergestort. Niemand kwam echter om het leven of werd gewond bij het ongeluk, waarbij echter een werk, dat drie miljoen pond sterling heeft gekost, goeddeels ver loren ging. Het vliegtuig was op weg naar de lucht vaarttentoonstelling in Farnborough. Het stortte neer bij Godalming in Surrey. On middellijk nadat het toestel aan de grond was gekomen, slaagden de elf inzittenden er in te ontsnappen. Weinige ogenblikken later was het vliegtuig een vlammenzee, die ook een korenveld verschroeide. Het vliegtuig werd gevlogen door Hedley Hazleden, de chef-invlieger van de Hand ley-Page fabrieken. Het neerstorten van het prototype heeft in Engelse luchtvaartkringen tot grote teleurstelling geleid. Door de bijna volle dige vernietiging van het toestel, dat werd gevlogen door chef-invlieger Hazleden. heeft Engeland in de race om een waar dige opvolger te zoeken voor de Dakota opnieuw een achterstand gekregen. Op het ogenblik is de Nederlandse Fokker „Friendship" de grootste troef. Het Nederlandse toestel wordt beconcur reerd door minstens drie andere toestel len van Amerikaanse en Canadese fa brieken. De Handley Page Herald zou een van de 180 vliegtuigen zijn geweest, die vanaf vandaag te zien zijn op de luchtvaartten toonstelling, die een week zal duren. Er zijn 7.000 personen uitgenodigd voor de tentoonstelling, waaronder een aantal Russen. Het is voor het eerst sinds tien jaren dat er Russen voor de tentoonstel ling zijn uitgenodigd. De nadruk van de tentoonstelling, die wordt georganiseerd door de Britse lucht vaartindustrie, ligt op geleide projectielen die overigens niet te koop zijn. AUCKLAND (UPI) Eric de Bisschop, leider van de Chileense expeditie naar Tahiti, is zondag verdronken toen het vlot waarmee hij op weg naar Tahiti was op een rif stootte. Het incident gebeurde bij Rakahanga, een van de noordelijke Cook- eilanden. De andere bemanningsleden van het vlot, de „Tahiti Nui II", de Fransen Alain Brun en Jean Pellissier, en de Chilenen Juan Fisher en Juan Buguerno, zijn er in ge slaagd zich in veiligheid te stellen. Zaterdagmiddag is de heer G. A. de Bock, voorzitter van de anti-atoombom- actie, van de wereldconferentie te Tokio op Schiphol teruggekeerd. Tot de mogendheden, die reeds over kernwapens beschikken, richtte de confe rentie een dringende oproep tot het staken van de proefexplosies, hetgeen gevolgd dient te worden door een gecontroleerde beperking van de vervaardiging van kern wapens. Naast de medische en juridische problemen werd de morele zijde behan deld. Het besluit van Amerika, de proef explosies één jaar te staken werd op de conferentie met grote voldoening ontvan gen. Een Nederlands voorstel om een we reldactie te voeren voor de slachtoffers van Hiroshima en Nagasaki werd met al gemene stemmen aanvaard. Advertentie DEN HAAG - KONINGINNEGRACHT 1 8 - TEL. 112090 DEALER VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN ZIJLWEG 35 - HAARLEM TELEFOON 11906 - 11905 Geluk „Ik kan 's nachts gewoon niet slapen van de nachtegalen", zei de dame in de bus wanhopig. Ik benijdde het mens. Hoewel ik de romantische leeftijd te boven ben, lijkt het me een bijzonder voor recht, wakker te mogen liggen door nachte- galengezang. Want sinds ik in de nieuwe Kiekeboe- buurt woon, heb ik geen vogel meer ge hoord. De boom, die we uitnodigend in de tuin hebben geplant, wordt door de zes buurt- katten als klimpaal gebruikt, en door mijn zoontje soms voor iets anders Vroeger droomde ik van bloeiende twij gen, die voor onze ramen zouden wiegen met zingende vogels er in. Maar als ik nu naar links kijk, of naar rechts, dan zie ik huizen met mensen, en als ik mijn hoofd uit het raam steek, hóór ik mensen, en als ik in mijn eigen huiskamer m'n neus snuit vragen mijn overbuur aan de straatkant en mijn overbuurvrouw aan de tuinkant de volgende dag: „Bent u soms verkouden? Want gisteren zag ik...." Heerlijk moet het zijn, wakker te mo gen liggen van de nachtegalen. Elk voorjaar hoop ik op een vogel, al was het er maar ééntje. Maar op de eerste voorjaarsdag komen, met de spinnen en oorkruipers, ook de huisvrouwen naar bui ten, en die blijven onder begeleiding van top hits, tot diep in oktober mattenkloppen. Als er een vijver is gegraven, brengt men er karpers in - maar wie bezorgt er vogels in een nieuwbouwbuurt? Maar vandaag gebeurde er iets heel bij zonders. Toen mevrouw Keel haar pas .gewassen lakens binnen haalde, hoorde ik haar schelden. „Smerige beesten!" riep ze tegen me vrouw Roermond. „Hebben ze weer Nu begrijp ik pas, waarom dat in de volksmond Geluk heet. Misschien.... mis- schién gaan ze nu nog wel eens zingen ook! Paula Spotter Advertentie R( In de leeftijd van vierenzestig jaar is overleden de heer Justus Meijer, vele jaren inwoner van Bloemendaal, mede-oprichter en firmant van de commissionairsfirma J. Kraayenhagen en Co. te Amsterdam. De thans overledene was een bekende figuur in financiële kringen en had grote belang stelling voor filosofie en voor Shakespeare. De heer Meijer is op 30 oktober 1893 te Amsterdam geboren, studeerde aan een middelbare school aldaar en kwam op vrij jeugdige leeftijd in het bankvak. Zijn be langstelling ging toen al uit naar de filoso fie, maar hij had indertijd geen gelegen heid zich daarvoor voldoende tijd te geven. In de loop der jaren heeft de heer Meijer bij diverse firma's gewerkt en sedert 1941 was hij firmant van de firma Kraayen hagen. Dit was een bekroning op zijn werk. Vele jaren heeft hij zijn krachten ge geven aan de Haagse Post. Hij schreef over financiële vraagstukken en was een be langrijke medewerker van het weekblad door zijn samenwerking met de directie en het verstrekken van adviezen op allerlei gebied. In zijn artikelen bond hij de strijd aan tegen de overheid en vakbeweging en kwam op voor de belangen van aandeel houders. De heer Justus Meijer was een strijder, maar zijn belangstelling ging niet uitslui tend uit naar financiële vraagstukken. Hij deed veel aan filosofie, schreef hierover beschouwingen en vertaalde een werk op filosofisch gebied. Ook was hij bestuurslid van de Vereniging voor Wijsbegeerte. Grote bekendheid heeft de thans overledene ver worven door zijn studie over Shakespeare en over werken van deze toneelschrijver. Bekend zijn de drie delen over „De schoon heid van Shakespeare". Op het ogenblik is een volledige levensbeschrijving van de toneelschrijver ter perse; het boek zal in het najaar verschijnen. Hij hield veel van muziek en verder publiceerde de heer Meijer over Vondel. Ook buiten ons land was de heer Meijer een bekende persoonlijkheid. Hij was een bekend liberaal econoom en lid van de „Monpelrin Society". Binnenkort wordt een liberaal wereldcongres van deze organisa tie gehouden in Princeton en de heer Meijer had al voorbereidingen getroffen het congres te bezoeken. Zaterdag zou hij vertrekken, maar overleed na een hart aanval. Woensdagochtend om halfelf zal zijn stoffelijk overschot op de Nieuwe Ooster begraafplaats te Amsterdam worden ter- aardebesteld. Advertentie [gsj Maar gekheid nu terzij....: een schone melkfles hóórt erbij!

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3