Keurgroep van Vlaamse amateurs in Haarlemse Schouwburg Mej. M. van den Berg nam afscheid van Noor der school Ik Dien van Herman Teirlinck Jack P. Loorij gehuldigd doorZang en Vriendschap MAANDAG 1 SEPTEMBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Dahliakwekers maakten naam van vereniging waar Dr. D. H. Peereboom Voller 121/2 jaar burgemeester UIT STAD EN STREEK Jongen met windbuks in been geschoten Bijenzwerm nestelde zich achter behang EHS succesvol in toernooi van Bloemendaal Badgast op rubberband in zee afgedreven Overeenkomst aangaande het Operaballet Orgelconcert door Klaas Bolt in Grote Kerk Inbouw en reparaties ^101/L/E/} Burgerlijke stand van Haarlem Oratorium van Handel en Diepenbrockprogramma in het volgende seizoen Beiaarde voetgangster door bromfietser gegrepen Wijkverpleegster gewond TYBB winnaar in toernooi om Bevrijdingsbeker Poging tot inbraak in Bloemendaal Wielrijdster gewond bij aanrijding met motor J. Beekelaar nam afscheid van de gemeente Haarlem Sinds 1 januari 645 ONGELUKKEN IN HAARLEMS VERKEERSGEBIED „50 KM" BETEKENT GEEN MINIMUM! Afscheid A. Timmer W. Th. Bakker veertig jaar bij de P.T.T. De H.T.C. genoot enkele dagen na de opening van de Wereld tentoonstelling de eer en het genoegen in Brussel de reeks van zes uitivisselingsvoor stelling en van toneelamateurs onder auspi ciën van de gemengde technische commissie tot uitvoering van het Nederlands-Belgisch Cultureel Akkoord te mogen inzetten. Bij die gelegenheid werd met groot en welverdiend succes een herhaling gegeven van „Het meisje van buiten" van Clifford Odets, waarmee deze vereniging het eerste Nederlandse Land juweel had gewonnen. De opvoering was een sterk bewijs van het hoge spelpeil, dat bereikt kan worden wanneer men onder deskundige leiding ernst maakt met de beoefening van een kunstzinnige liefhebberij. Uit de eerste reacties reeds de toe spraken bij de huldiging van de spelers na afloop bleek de op vriendschappelijke wijze afgunstige bewondering hiervoor. Intussen heb ik alle drie de vertoningen gezien van de Vlaamse dilettanten in ons land. Daaruit is mij, voor zover er gelegenheid tot vergelijking bestond, wel gebleken dat de voorhoede van het Nederlandse amateurtoneel bij deze internationale ont moeting binnen het gemeenschappelijke taalgebied op het punt van vertolkingscapaciteit in de ruimste zin een royale voor sprong heeft. Echter drijven zij het aristoteliaanse beginsel, dat kunst nabootsing is, over het algemeen zo ver door, dat zij er het volste genoegen mee nemen in imitaties van het beroeps toneel te vervallen, zeker wat de keuze van het repertoire betreft. In twee gevallen hebben onze zuiderburen nu een voor beeldige daad gesteld, waardoor de balans op zijn minst in even wicht is: zij traden voor het voetlicht met werken van eigen bodem. Natuurlijk kan men het argument aandragen, dat deze voorkeur een gevolg is van de taalstrijd, maar daar wordt de combinatie van gezonde geldingsdrang en bezinning op in heemse levenswaarden niet minder superieur door. Men kan zich immers verheugen in een eigen stijl, door middel waarvan de spelende mens wezenlijk openbaart wat hem na aan het hart ligt. Daardoor werd het zaterdag aan Haarlem gebrachte tegen bezoek een verheugende en belangrijke gebeurtenis: de door de H.T.C. voortreffelijk ingerichte gastvoorstelling door een keurgroep van het Provinciaal Verbond van Brabant en het Verbond van Brusselse Toneelkringen va.n het Koninklijk Na tionaal Toneelverbond (excusez du peu) van „Ik Dien" mag dan misschien het meest tot de interesse van letterlievenden hebben gesproken, m.en heeft kennis gemaakt met iets zeer eigens van gans een volk. Het is prettig, dat vele autoriteiten in deze harte lijke ervaring hebben gedeeld: de burgemeester en de wet houder voor kunstzaken van Haarlem, de burgemeesters van Bennebroek, Beverwijk, Hillegom en Zandvoort, benevens de voorzitters van de tivee landelijke organisaties van het amateur toneel. Van Belgische zijde waren onder m,eer de directeur van de dienst voor volksopvoeding van het ministerie van Openbaar Ond.erwijs en de consul-generaal te Amsterdam aanwezig. Mr. P. Cleveringa spra.k. een kort openingswoord. De keuze van het stuk was een belang wekkende. Met de opvoering van „Ik Dien" heeft men eer willen bewijzen aan Herman Teirlinck, de eerste winnaar van de gemeenschappelijke Prijs van de Ne derlandse Letteren, de man die sinds de twintiger jaren de vernieuwing van het to neel in Vlaanderen daadwerkelijk en duur zaam hielp bevorderen door zijn veelzijdi ge activiteit en die onlangs met zijn „Wij ding voor een derde geboorte" onder meer een kernachtig pleidooi leverde voor wat men „het epische theater" noemt. „Ik Dien" stamt duidelijk uit de expressionis tische periode, waarin men streefde naar hevige, explosieve openbaringen van op heterdaad betrapt leven. De vooral naar Duitse voorbeelden gevolgde experimen ten waren gericht op wat men beschouw de als een nieuwe primitiviteit: een zo di rect mogelijke manier van uitdrukking vol sociale critiek, waarbij allerlei symboli sche beelden de snelheid der mededeling kwamen verhogen om zodoende de aan dacht schoksgewijze te verlevendigen. Eigenaardig is de invloed van de toen nog jonge film, waarvan men gretig de flit sende effecten overnam, enerzijds omdat deze suggestieve middelen in de gelijkge stemde toneelkraam pasten en anderzijds omdat men hoopte daardoor de gevreesde concurrentie van de bioscoop meester te blijven. Het was de tijd, waarin men het toneel opnieuw zag als een in de eerste plaats beeldende kunst. Marnix Gijsen heeft „Ik Dien" raak gekenschetst als een spektakelstuk vol hoogstaande en ontroe rende momenten. Deze dramatisering van de middeleeuw se legende van zuster Beatrijs, die dertien jaar lang door de wereld zwerft en met de zonde in velerlei gedaante in aanraking komt, maar bij haar berouwvolle terug keer in het klooster dankzij de langduri ge tussenkomst van Maria als een gelouter de haar plaats in het vrome koor opnieuw kan innemen, bevat alle hierboven vluch tig aangegeven elementen. In brutaal con trast staan de bruegheliaanse tafrelen, die door de duivelse spullebaas in een verma kelijkheidspark worden opgeroepen schrijnende scènes uit het wildebeesten- spel der menselijke erotiek, tot de gewij de sfeer van de devote gemeenschap. De ze vorm van visuele liturgie maakt ook op een hedendaags publiek nog wel enigs zins de gewenste indruk. Onaanvaardbaar verouderd daarentegen is het optreden van de personificatie der zinnelijke driften. Het is geen wonder, dat de overigens slag vaardige regisseur Huib. Vanhellem (van de Koninklijke Vlaamse Schouwburg te Brussel) daar geen raad mee wist, waar bij opgemerkt moet worden dat de choreo grafie van Blanche Doom vrij armzalig was uitgevallen. Helemaal volwaardig is het stuk waar schijnlijk niet meer te spelen. Het gevon- „Zonder Werken Niets" De dahliakwekers van de volkstuinders- vereniging „Zonder Werken Niets" uit Oud-Schoten hebben in de afgelopen we ken de naam van hun vereniging waar ge maakt. In het clubgebouw op het tuinen- complex waren zaterdagmiddag de kleu rige resultaten van hun noeste vlijt ten toongesteld. Dahlia's in velerlei soort, kleur en grootte pronkten er om het hardst als wilden zij het keurend oog van de jury be ïnvloeden. Het werd de keurmeesters, de heren Chr. Duijn uit Santpoort en K. J. de Lange uit Hillegom, dan ook vaak niet eenvoudig gemaakt. Over het algemeen waren de bloemen van uitstekend gehalte en deden ze in kwaliteit niet veel voor elkaar onder. Evenals vorig jaar ging de „strijd" ook dit keer voornamelijk tussen de heren J. van Dam, G. J. Westdijk en J. Verbeek, die bijzonder fraaie exemplaren hadden inge zonden. Het aantal inzendingen was iets minder dan vorig jaar maar bedroeg toch nog vierendertig. In de A-klasse (7 bloemen) voor leden van de dahliavereniging legde de heer J. van Dam met „Carnaval" met 18 punten beslag op de eerste prijs. De heer G. J. Westdijk werd met „Josephine Mense" en 16 x/z punt tweede, terwijl de heer H. J. Holtkamp met „Doris Day" 151/a punt be haalde en de derde plaats innam. Ook in de B-klasse (5 bloemen) voor leden van de dahliavereniging kwam de heer Van Dam, thans met „Golden Au tumn". winnend uit de bus. Hij behaalde 18 punten. De heer J. Verbeek deed met „Princess Royal", die 17'/2 punt en de twee de prijs kreeg toebedeeld, niet veel voor hem onder. Als derde met 17 punten klas seerde zich de heer H. J. Holtkamp met „Danseuse". In de C-klasse (5 bloemen) voor alle loden van „Zonder Werken Niets" was het de heer G. -T. Westdijk. die met „Holi day" en I6V2 punt met de hoogste eer ging strijken. De hoor J. van Dam kreeg voor zijn „Princess Royal" een punt minder en werd in deze klasse tweede. De „Hoek's Yellow" van de heer P. Kranendonk kwam mot, I4'/2 punt op de derde plaats. In de D-klasse (3 bloemen) voor alle leden van de vereniging kreeg de „Carna val" van de heer J. Verbeek het hoogste aantal punten (18). De heer J. van Dam legde met „Golden Autumn" en 16 punten beslag op de tweede prijs en de heer J. Noom bezette met „Independence" en l5Vz punt de derde plaats. 99 den, enigszins gedempte compromis maakte deze in eerste instantie litterair- historische gebeurtenis ruimschoots het aanzien waard. Ietwat paradoxaal kan men zeggen, dat men minder het gebrek aan diepte gewaar werd naarmate de ver uiterlijkte aspecten zachter waren ge kleurd. Bovendien werd het spel zo bin nen het bereik van amateurs gebracht, al bleven de wel heel erg melodramatische vernederingen van Beatrijs in de trant van Wedekind en de verwisseling van het ge waad van Maria hachelijke aangelegen heden. Maar de medewerkenden, ook de minder met talent gezegenden die in de ze keurgroep waren opgenomen, hadden ongetwijfeld de juiste instelling. Zij voel den zich thuis zowel in het oppervlakkig vergeestelijkte als in het verliefd verheer lijkte leven. Herman Teirlinck, heeft We- rumeus Buning eens met pregnante ka rakteristiek geschreven, stond altijd tus sen de Vlaamse kermis en de Vlaamse kathedraal. Zijn mentaliteit behoort tot het gemeengoed van velen, die in België de kunst zijn toegedaan. Het is veelzeggend dat Royaards, toen hij in 1924 „Ik Dien" in Nederland vertoonde, met wijs beleid de hoofdrollen toevertrouwde aan twee Vlamingen uit zijn gezelschap: Magda Janssens en Hubert la Roche. Al zou men mogelijk de voorkeur kunnen geven aan een ingénueachtiger type, ze ker met het oog op de tweestrijd tussen aardse en hemelse liefde, niettemin vol deed Jeanne de Rover in de moeilijke hoofdrol met kracht en overtuiging aan de wisselende eisen. Zij bereikte een krasse Advertentie Voor Uw •„verre" bloemengroet... FLEUROP uitwerking in haar triomf over het zich van haar afwendende kermisvolk in de fameuze aanklacht: „Ik ben uw eigen le venslust, tot het uiterste uitgevierd, tot het uiterste vervallen. Het is uw eigen vlees dat ge bespuwt". De snedige bonisseur van Lode Michiels had stellig demonischer kunnen zijn, zoals men bij vele anderen meer nuance in de voordracht mocht wen sen. Van plastiek was deze voorstelling be ter dan men het in ons land gewend is Storend vond ik het bijna militaire aspect van de rei van kloosterzusters. Overigens was men getuige van een parade van eer lijk gemeende fantasie, van bezield pathos. Een woord van waardering voor de prestatie van Jacques Morel, die met slechts korte tijd van voorbereiding de rol van de lyrische verleider Gratiaan moest opnemen, mag zeker niet ontbreken. Hij verrichtte zijn aandeel zelfs met een ver rassende, krachtige allure. Bij deze opmerkingen moet ik het laten daaraan voor de volledigheid nog toevoe gend dat aan de voorstelling een door bur gemeester en wethouders van Haarlem ten stadhuize aangeboden receptie voorafging en dat er een groot verbroederingsfeest op volgde. David Koning Hoewel Bloemendaals burgemeester dr D. H. Peereboom Voller, die vandaag de dag herdenkt waarop hij twaalfeneenhalf jaar geleden het ambt van burgemeester aanvaardde, de wens te kennen heeft ge geven dit feit niet. officieel te herdenken, heeft men in de intieme kring van het raadhuis deze dag toch niet ongemerkt voorbij willen laten. gaan. De burgèmeëster trof hedenmorgen in zijn werkkamer in het raadhuis in Over- veen een aantal bloemstukken aan en wel van de leden van de gemeenteraad, van de hoofden van dienst, van het secretarie- personeel en van de personeelsvereniging. Van de raadsleden persoonlijk ontving dr. Peereboom Voller een boekwerk ten ge schenke. Ook diverse schriftelijke geluk wensen uit de Bloemendaalse burgerij werden zijn deel. Nieuws in het kort Geen spreekuur. De Bloemendaalse wethouder mr. J. C. C. W. Hijszeler zal dinsdagavond geen spreekuur houden. Zaterdag heeft mejuffrouw M. van oen Berg, wegens het bereiken van de pensi oengerechtigde leeftijd, afscheid genomen van de Noorderschool in de Velserstraat te Haarlem, waaraan zij ruim zesenveer tig jaar als onderwijzeres verbonden is geweest. Des morgens werden alle leer lingen door „juf" getracteerd, en bij het uilgaan van de school hebben de kinderen haar de hand gedrukt. Het eigenlijke afscheid geschiedde des middags in een zeer druk bezochte recep tie, die in het gymnastieklokaal van de school werd gehouden. Vooraf ging een meer officieel gedeelte, waarin het woord werd gevoerd door de Voorzitter van de Stichting Noorderkerk en -School, de heer A. J. de Landmeter, en door het hoofd van de school, de heer F. R. Aschoff. Beide sprekers dankten de scheidende onderwijzeres voor de grote trouw, de toewijding, de nauwgezetheid, in één woord: voor de grote liefde waarmee zij al die jaren haar zware taak heeft ver richt. Vooral tijdens de beide wereldoor logen was het werken soms heel moeilijk. Maar mede door het werken van mejuf frouw Van den Berg kwam de Noorder school alle moeilijkheden te boven en mag zich nu in een uitzonderlijk grote bloei verheugen. Namens het schoolbestuur overhandigde de heer De Landmeter mejuffrouw Van den Perg een geschenk in enveloppe en de heer Aschoff overhandigde namens de Leerlingen van de Noorderschool ne- m.en afscheid van mejuffrouw M. van den BergLinks het hoofd der school, de heer F. R. Aschoff. collega's enkele geschenken. Ook de leer lingen van de school lieten zich niet on betuigd. Een aantal van hen (twee „afge vaardigden" uit elke klas) boden mejuf- fouw Van den Berg een prachtige stoel aan. Op treffende wijze dankte mejuffrouw Van den Berg voor hetgeen haar deze middag was aangeboden. In hel bijzonder dankte zij voor de hulp, de steun en het vertrouwen dat zij in de afgelopen zesen veertig jaar had mogen ondervinden. „Eerst." zo sprak mejuffrouw Van den Berg, „zag ik he woord „afscheid" in grote letters voor me staan. Maar lang- zaam-an werd het woord „afscheid" steeds kleiner en het woord „dankbaar heid" steeds groter. Nu het ogenblik aan gebroken is. is het woord „afscheid" ge heel door het woord „dankbaarheid" ver vangen". Hierna volgde de receptie, waarop zeer velen van de gelegenheid gebruik maak ten hun „juf" van vroeger de hand te drukken. We zagen verscheidene oud-leer lingen van mejuffrouw Van den Berg, die vergezeld waren van hun kinderen, die op hun beurt ook al weer oud-leerling waren. De politie heeft een zestienjarige jon gen streng onderhouden, omdat hij zater dagmiddag om halfzes uit het raam van zijn woning aan de Jansweg in Haarlem met een windbuks op twee jongens van tien jaar heeft geschoten. Beide jongens werden gewond, de een aan zijn buik, zijn vriendje kreeg een ko geltje in zijn kuit. Bij onderzoek in het St. Joannes de Deo ziekenhuis bleek de wonde van de eerste knaap nogal mee te vallen, maar bij de ander zal het kogeltje vandaag operatief worden verwijderd. Tegenover de politie verklaarde de jon geman dat hij niet de bedoeling had ge had de jongens opzettelijk lichamelijk letsel toe te brengen, maar hij gaf wel toe in hun richting geschoten te hebben. Een vijftigjarige groentenhandelaar uit de Wilgenstraat in Haarlem-Noord kwam zondagmiddag tegen één uur de politie vertellen, dat een zwerm bijen door een luchtrooster in de buitenmuur zijn woning was binnengedrongen en zich achter het behang had genesteld. De man had ook de brandweer gewaarschuwd, doch deze kon niets anders doen dan de luchtkoker aan de binnenzijde dichtmaken. Vandaag zal de gemeentereiniging maatregelen ne men om de bijenplaag te bezweren. EHS is winnaar geworden in het jaar lijkse toernooi van Bloemendaal. In de eerste ronde wist EHS reeds met drie nul van Rivalen te winnen. De Haarlemse ploeg was gedecideerd sterker. Hierna be haalde Bloemendaal, dank zij doelpunten van Van Dijk en Molenaar, een twee-nul zege over bekerhouder Swift. De Amsterdamse clubs speelden de ver liezersfinale die door Swift met drie-nul werd gewonnen. Spannend en het aanschouwen ten volle waard was hierna de eindstrijd tussen EHS en Bloemendaal. Het einde van deze aardige ontmoeting kwam met gelijke een een stand, zodat verlengen noodzakelijk was. De EHS-er Van Esveld scoorde het winnende doelpunt, zodat EHS de beker won. Vanmorgen omstreeks twaalf uur is aan het Bloemendaalse strand een tot dus verre onbekende badgast op een rubber band afgedreven. Omstreeks tien over twaalf werd de strandpost van de Bloe mendaalse Reddingsbrigade. telefonisch gewaarschuwd. De badgast Was tegen die tijd al zo ver weggedreven, dat men hem (of haar) van het strand af niet meer kon zien. Omstreeks kwart voor één zijn ook de reddingboot „Neeltje Jacoba" en de loodsboot „Deneb" uit IJmuiden uitge varen om aan de reddingspogingen deel te nemen. Johan Verdoner is op 1 september 1958 als directeur van het Ballet van de Neder landse Opera in functie getreden. Een overeenkomst met hem is definitief tot stand gekomen. Ook over de voorwaarden, waarop de leden van het ballet voor het seizoen 1958-1959 door de Nederlandse Opera worden geëngageerd, is in overleg met de algemene bond „Mercurius" over eenstemming bereikt. Dinsdagavond van acht tot negen uur geeft de organist Klaas Bolt een concert op het orgel van de G*-ote Kerk in Haarlem. Het programma luidt: 1. Orgelkoraal: „Vater unser im Himmel- reich", Dietrich Buxtehude; 2. Toccata en fuga (F gr. t), Dietrich Buxtehude; 3. „Ariadne Musica" (Prelude en fuga nrs. 8 tot en met 14), Joh. K. F. Fischer; 4. Orgel koraal: „Herr Gott, nun schleusz den Him- mel auf", Joh. Gottfr. Walther; 5. Concerto (b kl. t.;; 3 delen), Joh. Gottfr. Walther; 6. Triosonate (e kl. t), Joh. Seb. Bach; 7. Orgelkoraal: „Nun danket alle Gott", Joh. Seb. Bach. Advertentie PHILIPS AUTORADIO KONINGINNEWFG 6 TUINLAANTJE U TEL. 14024 BEVALLEN van een zoon: 29 aug. C. H. Arnold-Eckhardt; 30 aug. A. Boter blom-De Nijs, I. Tourneij-Timmerman. BEVALLEN van een dochter: 26 aug. D. M. R. Wilczok-Verron (2 drs.); 2.9 aug M. Eikkink-Zeepvat, B. de Baas-De Groo; 3 aug. A. M. Compier-Van der Peijl. A. E. van Krimpen-Kruidenberg. OVERLEDEN: 28 aug. D. Altveer, 67 j.. Grote Houtstraat, J. Tensen, 45 j., Haze paterslaan; 29 aug. L. Koper-Koning, 71 j., Hazepaterslaan, J. P. van Leeuwen, 44 M. van Heemskerkstraat. ONDERTROUWD: 30 aug. J. Bakker en E. C. Halsema, F. J. Vreeburg en E. A Elsthout, H. T. Mulié en P. T. Janssen. GEHUWD: 30 aug. A. Trommel en H. S. Stigter, J. A. Toornend en A. W. Kuiper, H. Knotter en J. Schreuder, R. G. van den Bosch en J. A. de Ronde, J. A. Geerlings en H. A. Novons, F. van der Harst en H A. Reus. Op de dezer dagen onder leiding van de heer A. J. van Houten gehouden jaar vergadering van de Koninklijke Lieder tafel „Zang en Vriendschap" te Haarlem werd de dirigent Jack P. Loorij gehuldigd wegens zijn koperen jubileum als dirigent. De heer Van Houten wees op de nieuwe weg, die de jubilaris destijds het koor had doen inslaan. Hij memoreerde voorts de voortdurende lof van deskundige zijde over de samenstelling der programma's.Er zijn in de afgelopen jaren tal van muzikale hoogtepunten onder zijn leiding geweest, waarbij niet alleen zijn kwaliteiten als koordirigent maar ook die van orkestlei der tot uiting kwamen. Van belang is ook te achten, dat hij de sfeer in de vereniging goed heeft aangevoeld: de zangers zien in de jubilaris naast de dirigent ook een vriend. Ter herinnering aan dit jubileum over handigde spreker de heer Loorij een zil veren kandelaar met inscriptie en voor zijn echtgenote een grote doos bonbons met bloemen. Het fraaiste geschenk bestond echter uit de formele toezegging aan de dirigent dat „Zang en Vrienschap" zich volledig stelt achter de uitvoering van een Handelconcert te Haarlem als onderdeel van het Handelfestival 1959. De heer Loorij die tevens dirigent van de Nederlandse Handelvereniging is, toonde zich in zijn dankwoord hiervoor zeer erkentelijk. Het jaarverslag van de secretaris gaf een duidelijk beeld van het muzikale en in terne verenigingsleven. Het overzicht van de penningmeester bewees, dat de ver eniging op een gezonde financiële basis steunt. De propagandacommissie bereidt een bijzondere actie voor. De mogelijkhe den worden onderzocht om ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan in 1960 een buitenlandse concertreis te ondernemen. De periodiek aftredende bestuursleden, de heren J. P. Lewis, A. A. Ramaker en D. W. K. Vring, werden herkozen. In de vacature, onstaan door vertrek naar elders van de heer A. Raspe. werd benoemd de heer S. Buiskool- Het komende concertseizoen wordt zeer belangrijk door het in februari 1959 te ge ven Plandelconcert door „Zang en Vriend schap" met de Nederlandse Handelvereni ging en de Utrechtse Oratoriumvereniging, tezamen vormende een ensemble van drie honderd zangeressen en zangers. Uitge voerd zal worden het oratorium „Israël in Egypt" met medewerking van Helène Ver- kley, sopraan. Aafje Heynis, alt, Arjan Blanken, tenor. Albert de Klerk, orgel en het versterkte Kunstmaand orkest. Aan de uitvoering van ditzelfde oratorium op een galaconcert in het Concertgebouw te Am sterdam zal „Zang en Vriendschap" even eens medewerking verlenen. Het tweede concert van dit seizoen zal onder meer een Diepenbrockprogramma bevatten in samenwerking met het Ko ninklijk Mannenkoor „Caecilia" te Haar lem onder leiding van Anton de Beer en met medewerking van de organist Albert de Klerk. Een éénentachtig.jarige dame, die zon dagavond om acht uur op de Jansweg te Haarlem wilde oversteken, is, doordat zij weifelde, door een bromfietser aangere den en gewond. De dame bevond zich reeds op de rij baan, toen zij de bromfietser zag naderen Zij liep daarop terug, waardoor zij werd aangereden. De voetgangster viel met het achterhoofd op de trottoirrand en werd vermoedelijk met een hersenschudding naar de Mariastichting overgebracht. De politie verzoekt de bromfietser zich te melden aan het bureau Smedestraat. Een vijfenveertigjarige wijkverpleeg ster uit Spaarndam is zaterdagmiddag om halfeen op de Spaarndammerdijk in Spaarndam met haar bromfiets gevallen doordat een hondje tegen het voorwiel op liep. Zij werd met een hersenschudding naar het Grote Gasthuis in Haarlem over gebracht. De befaamde jeugdtoernooien van Scho ten, de strijd om de David Vierhout beker voor aspiranten en de strijd om de Bevrij dingsbeker voor junioren is een dubbele overwinning voor TYBB geworden. Wist TYBB zaterdag reeds het aspiranten toer nooi te winnen, zondag zegevierde de jeugdploeg van TYBB ook in de strijd om de Bevrijdingsbeker. Het was een uitermate spannend toer nooi waarin van krachtsverschil weinig sprake bleek. DSS en Schoten moesten via strafschoppen uitmaken wie winnaar werd in groep A. Schoten was de gelukkige. In de andere groep zegevierde TYBB zodat ook in dit toernooi de eindstrijd ging tus sen Schoten en TYBB. De uitslag was nul nul zodat ook hier de strafschoppen de winnaar moesten aanwijzen. TYBB werd de gelukkige. DSS dat met EDO om de der de plaats moest kampen, kon het niet ver der brengen dan een gelijkspel (1-1). EDO won hier de strafschoppen serie en plaat ste zich dus derde. De eindstand werd: 1. TYBB, 2: Schoten, 3: EDO, 4: DSS. Zondagavond om tien uur heeft de Bloe mendaalse politie op de Bloemendaalseweg te Bloemendaal twee Amsterdammers aan gehouden, twintig en achttien jaar oud, die gepoogd hadden een inbraak te plegen in een perceel aan de Parkweg te Bloemen daal tijdens de afwezigheid der bewoners. Aan de achterzijde van het perceel was een keukenraampje epen blijven staan. Blijk baar zijn de jongelui in hun pogingen ge stoord, want zij zijn niet verder gekomen dan de keuken en in de woning wordt niets vermist. Beiden werden in het politie bureau in Overveen ingesloten. Een tweeenzestig jarige wielrijdster uit Haarlem is zaterdagmiddag om kwart over twaalf op de Planetenlaan te Haar lem door een motorrijder aangereden en gewond. De dame sloeg plotseling, zonder een teken te geven, linksaf om de Van Nesstraat in te rijden. De motorrijder, een twintigjarige Haarlemse bankwerker, kon eerst nog een aanrijding voorkomen en wilde de wielrijdster toen rechts passeren. Deze schrok echter en week weer naar rechts uit, zodat zij toch door de motor werd aangereden. Met een bloedende wond boven het lin keroog en een lichte hersenschudding werd de aangeredene per ziekenauto naar het Grote Gasthuis overgebracht. Zaterdagmorgen heeft de heer J. Bee kelaar, adjunct-commies bij de incasso-, stortings- en ophaaldienst der gemeente Haarlem, zijn werkkring met pensioen verlaten. Op het bureau van de dienst heb ben directie en collega's afscheid geno men van de heer Beekelaar, die. vergezeld was van zijn echtgenote. De waarnemend directeur van de dienst, de heer J. P. Starreveld, schetste de scheidende ambte naar als iemand met een blijmoedige en opgewekte geest, die zijn functie altijd met veel tact heeft vervuld. De heer J. Borger, oud-directeur van de dienst, sprak woorden van lof voor het geen de heer Beekelaar, vooral in de be zettingstijd, heeft gedaan. De voorzitter van de Algemene Rooms-katholieke Amb- tenaarsbond, afdeling Haarlem, de heer J. J. Loerakker stelde de heer Beekelaar ten voorbeeld als een vechter voor de indivi duele belangen van de ambtenaar. Na zijn afscheid blijft hij in het organisatieleven actief: zo zal hij de volgende week wor den geïnstalleerd als lid van een lande lijke commissie uit de ARKA voor het sa menstellen van een rapport over de func tie meteropnemer-incasseerder. Namens de buitendienst sprak nog de heer A. Val- bracht. Als laatste spreker voerde de heer N. Bakker het woord. De heer Beekelaar mocht vele geschenken in ontvangst ne men, onder meer een geschenk onder cou vert, dat hij onder applaus, afstond voor de poliobestrijding. Na afloop van het of ficiële gedeelte van het afscheid bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. In de afgelopen week zijn in Haarlem eenentwintig verkeersongelukken ge beurd, waarbij lichamelijk letsel werd veroorzaakt. Daardoor is het aantal verkeersonge vallen dat in de periode van 1 januari tot heden in het Haarlemse verkeers gebied- gebeurde gestegen tot zeshon derdvijfenveertig. Bovendien waren er tién dodelijke ongevallen. Nog steeds is de verkeersonveiligheid een bron van veel leed en grote mate riële schade. Bevordert de veilligheid van uzelf en uw medemensen door gro te voorzichtigheid en verantwoordelijk weggebruik. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE OOOiXOCCCCCO=CCCOOKXX»D^DOC030CCCCCOOCX>CCOOC<XJCCCOCCOCO Oud-leerlingen, ouders, schoolbestuur, personeel en hoofden van scholen hebben zaterdagavond de heer A. Timmer, die wegens het bereiken van de pensioenge- gerechtigde leeftijd de Dr. A. Kuyper- school in Haarlem verliet, ten afscheid de hand gedrukt. Op de receptie in het schoolgebouw aan de Rozenhagenstraat bood de heer G. Lok namens oud-leerlingen en ouders een ge schenk in envelop aan, die de heer Tim mer zal gebruiken als bijdrage in de kos ten van een reis naar Amerika, waar zijn zoon woont. Namens het bestuur van de Vereniging Groen van Prinsterer overhandigde de heer W. F. Jansen de scheidende onder wijzer een boekenbon. Het hoofd der school, de heer M. Hoek liet zijn afscheids woorden namens het personeel, verge zeld gaan van een geschenk onder cou vert. Tevens sprak de heer Hoek ten af scheid de heer J. L. Pleysant toe, die na bijna vijf jaar onderwijzer aan de Dr. A. Kuyperschool te zijn geweest, met in gang van 1 september benoemd is aan het zendingscentrum der Gereformeerde Kerk in Baarn. De heer Timmer dankte voor alle har telijke woorden en geschenken waarna het gezelschap nog geruime tijd in een geanimeerde stemming bijeen bleef. De heer W. Th. Bakker, expediteur 1 bij de P.T.T., wonende in de Kleine Hout straat 121 rd. te Haarlem, zal op vrijdag 5 september de dag herdenken, dat hij veertig jaar geleden zijn loopbaan in Am sterdam begon. In 1919 vertrok hij naar Haarlem waar zijn benoeming tot bestel ler volgde in 1923. De heer Bakker bleef niet in Haai-lem want eerst trok hij naar Heiloo, vervolgens naar Beesd en Arn hem en nog enkele plaatsen, maar in 1936 keerde hij toch weer naar Haarlem terug. Hijwerd geplaatst op de afdeling expe ditie en in 1955 volgde zijn benoeming tot expediteur 1. De jubilaris heeft gedurende zijn hele le ven tali-ijke vi-ienden vei-worven, waar van velen ongetwijfeld op de receptie, die vrijdag van 10 tot 13 uur in zijn woning gehouden wordt, aanwezig zullen zijn. Jubileum. De heer P. A. Burghoorn, beheerder van het verkoopkantoor te Haarlem van de n.v. Paul C. Kaiser te Rotterdam, herdacht 28 augustus j.l. de dag waarop hij 25 jaar geleden bij deze onderneming in dienst trad. In bijzijn van echtgenote en zoon werd hij zaterdag op het hoofdkantoor door de directie gehul digd. De jubilaris ontving hierbij enkele aardige geschenken.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5