Italiaan Ercole Baldini toonde zich in Reims veruit de sterkste renner Zeer matig Nederlands negental had geen moeite met België Oostduitse amateur Schur sterkste in de eindsprint Nederlandse tennisploeg nam in Heemstede revanche op België Belgen reageerden veel te laat op vroege aanval van Bobet Werper Urbanus geheel uit vorm Martin van der Borgh werd achtste Elsy Jacobs was de sterkste wielrenster „Campionissimo" Nederlanders stelden danig teleur 8 DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN OP DE WEG Anquetil stapt af Offensief van Van Looy Wielrennen Demarrage Wilma v. d. Wal laatste fa* Om de Europese titel Nederlandse volleyballers versloegen België in Praag Sport in het kort Schoten moet beslissings wedstrijden spelen Voetbal Om de Zilveren Bal IJmuiden won „zaterdag- toernooi" in Zandvoort MAANDAG 1 SEPTEMBER 1958 „Bal-di-ni" was de gescandeerde vreugdekreet van de duizenden verrukte Italianen die Ercole Baldini zondag middag in de laatste ronde over het circuit van Reims naar de wereldtitel vergezelde. Het was een huldebe toon voor een groot wereldkampioen, die daar geheel in zijn eentje tegen een veld van gerenommeerde cou reurs reed. Achtervolgers, die tegen de fenomenale tijd- rijder Baldini geen schijn van kans hadden. De Italiaan, die de laatste 50 km geheel alleen op kop had gereden, was doof voor de aanmoedigingen. Er was voor hem slechts één doel: de verlossende finish en dan daarna de dubbel en dwars verdiende regenboogtrui. Zelfs op het laatste rechte eind, toen hij desnoods lopend de titel had kunnen veroveren, gunde hij de mensen langs de weg geen blik. Zonder ophouden maalden zijn benen krachtig door, alsof hij aan een achtervolging bezig was. En pas pal op de witte kalklijn richtte hij zich flauw op. Even ging zijn hand omhoog ten teken van triomf, toen viel hij in de armen van zijn gelukkige ver zorgers. Baldini had het geleverd. Hij had niet geaar zeld, zoals Rik van Looy, Rik van Steenbergen en al die andere favorieten, toen Louison Bobet, Gastone Nencini en Gerrit Voorting na ongeveer 25 km demar reerden en een kleine voorsprong namen. Baldini nam geen risico en sprong achter het drietal aan. Samen bouwden zij aan de nederlaag van al die beroemde andere cracks. Ongeveer 180 km verder sloeg de Italiaan zijn slag. Bovenop de lange helling van Premecy schud de hij Louison Bobet en Nencini van zich af. Gerrit Voorting had al eerder het tempo niet meer kunnen vol gen en was uit de koers verdwenen. Baldini sprong in de ruimte met de wetenschap, dat deze moedige daad ein delijk wel eens de kanshebbers wakker zou kunnen schudden. Hij kende echter zijn krachten en toen hij de twaalfde ronde in 30 min. en 46 sec. rond ging de snelste tijd van beide dagen wisten de tienduizenden, dat de titel hem niet meer zou ontgaan. Twee minuten en 9 seconden eerder dan Bobet, die eveneens een schit terende race had gereden, ging Baldini als wereldkam pioen over de eindstreep. De honkbahvedstrijd BelgiëNeder land, die op het terrein van Borgerhout B.C. te Antwerpen werd gespeeld, is het slechtste na-oorlogse interlandduel ge worden. Wel won Nederland overtuigend met 18-6, maar het spel van de oranje- ploeg was desondanks van een zeer matig gehalte. Vooral Werper Han Urbanus (2 keer 3-slag, 9 keer 4-wijd en 5 honkslagen tegen) speelde teleurstellend, maar het had gelukkig tegen de uitgesproken zwak ke Belgische formatie geen fatale gevol gen. Reeds in de tweede innings profiteerde Nederland van veldfouten van Bats en derde honkman De Brauwer (0-2), maar een homerun van Joske Robijn bracht de stand op 1-2. In de derde en vierde Nederlandse slagbeurten werd België definitief versla gen. Werper Van Swijgenhoven, zwak ge steund door De Roeck, moest zes honksla gen laten passeren en doordat bovendien Gustav Schur (links) ging als eerste over de eindstreep, rechts volgen de Belgen Paulissen en Dewolf. Op 3 min. 45 sec. na de winnaar volgde een groepje van vijf man, waarvan Dir- rigade natuurlijk de spurt won voor Fa- vero, Forestier, Huot en Junkermann. Geheel alleen eindigde Martin van den Borgh als eerste Nederlander op de acht ste plaats op 4 min. 25 sec. Piet Damen werd zestiende in een groep met Poblet, Schils, Géminiani, Nencini en Fausto Coppi. En de andere Nederlanders? Zij hadden wegens vermoeidheid of door te grote achterstand de strijd gestaakt: '.l'im van Est in de negende, Voorting in de elf de. Lahaye, De Jongh en Piet van Est in de twaalfde en tenslotte ook Stolker in de dertiende en voorlaatste ronde. Tegen de verwachting in ontbrandde de strijd al vrij spoedig na de start. De Span jaard Marigil, de Brit Robinson, de Italiaan Favero, de Zwitser Hollenstein en de Oos tenrijker Maresch kwamen na de eerste ronde met een voorsprong van 13 seconden door op een groepje van vijf man geleid door Fausto Coppi. Vlak daarachter zat het grote peloton, dat nog niet en toen terecht in de ernst geloofde. Zelfs toen Louison Bobet in het gezelschap van Nen cini en Gerrit Voorting na ongeveer 25 km aan de haal ging en een kilometer verder Baldini zich bij hen voegde, bleven Rik van Looy, Rik van Steenbergen, Anquetil, Géminiani, Vannitsen en Poblet volgens de voorspellingen met Baldini de grootste kanshebbers meesmuilend over zoveel overmoed rustig doorpeddelen. Maar hoe hadden zij zich vergist. Na de tweede ron de had het viertal op kop een voor sprong van 1 minuut en veertig seconden. Er waren natuurlijk wel avonturiers, die ook iets voor het spel voelden, maar zij kenden de afstand al niet meer overbrug gen. En die afstand werd steeds groter. Na 6 ronden was het zelfs zes minuten ge worden. Er begon al twijfel te rijzen. Men had gedacht, dat het peloton na honderd kilo meter wel een eind zou gaan maken aan hei uitstapje van Bobet en de zijnen. Maar de tegenstoot, verwacht van de Belgische vedetten, bleef uit. Het was voor Jacques Anquetil, die met lede ogen toezag hoe zijn grote concurrent Bobet steeds verder weg liep, niet om uit te houden en terwijl het peloton rustig verder ging stapte Anquetil na zes ronden af. Hij had er geen zin meer in en verspeelde op dat moment enorm veel van zijn populariteit. Want het Fran se publiek nam geen genoegen met deze laffe terugtocht en floot de man, over wiens rijden zaterdag nog twijfel bestond, uit De samenwerking in de kopgroep was uitstekend. In de zevende ronde kreeg Nen cini een "ekke band. maar zowel Bobet als Voorting en natuurlijk Baldini wachtten tot hun strijdmakker weer bij was. Dat neeft trouwens niet zo lang geduurd, want bin nen enkele seconden zat een nieuw acn- terwiel erin. Bobet en Voorting wisten wel, dat zij zonder de steun van de Ita lianen hun fraaie positie niet zouden kun nen handhaven. Precies halverwege de wedstrijd na 168,5 km bleken zij slechts enkele seconden verloren te hebben. Eindelijk dan brandde het lang ver wachte tegenoffensief los. Rik van Looy met steun van zijn landgenoten Planckaert en Aerenhouts, die de Italiaan Pambianco in hun zog meekregen, begonnen aan de achterstand te knagen. In de achtste ror.- de verloren de koplopers twee minuten en in de negende ronde begon het er donker voor hun uit te zien, want voor de tribune was de voorsprong van zes minuten ge slonken tot 2 min. en 20 seconden op de groep Van Looy. Daarbij hadden zich in middels Elliott en Forestier gevoegd. Op 2 min. 32 sec. volgde een peloton, dat door Poblet werd aangevoerd. In de tiende ronde werden Van Looy en zijn makkers door de grote groep ach terhaald, die vlak voor de eerste helling nog 2 min. achter de vluchters lag. Maar nu hervonden Bobet, Baldini en Nencini de kracht voor verweer. En terwijl Gerrit Voorting 't tempo niet meer kon volgen en 7 seconden achterraakte, wonnen de drie anderen weer 55 seconden terug. Het bleeK de dolkstoot in de rug voor de achtervol gers. Want bq de tiende doorkomst was de voorsprong weer gegroeid tot vierenhalve minuut. Voorting was er ook weer bij, want hq had op het vlakke gedeelte zijn krachten nogmaals aangesproken. Maar zijn einde was nabij. In de elfde ronde ver loor hij snel een paar minuten en stapte tenslotte ontmoedigd af. Vlak na het ingaan van de twaalfde ronde legde Baldini de basis voor zijn eindzege. Al voor de tribune probeerde hij Bobet en Nencini van zich af te schudden, maar het gelukte Bobet nog de aanval te weerstaan. De tweede demarrage aan de voet van de eerste klim bracht de beslis sing. Bobet en Nencini vielen terug. Nen cini kon zelfs de Fransman niet meer bij houden, raakte meer en meer achter en De 24-jarige blonde Luxemburgse boe rendochter Elsy Jacobs is de eerste vrouw ter wereld, die het recht heeft verworven om in een regenboogtrui op de fiets te zitten. Zq liet zaterdagmorgen aan haar oppermacht over 29 concurrenten uit acht landen geen twijfel bestaan. Elsy Jacobs beheerste de koers volkomen en zij ging juichend alleen over de streep met een voorsprong van 2 minuten en 51 seconden op het peloton, waarin de Russinnen de boventoon voerden. De tegenpool van de nieuwe wereldkampioene was de Amster damse Wilma van der Wal, die al na een paar kilometers moest lossen en verder de gehele wedstrijd alleen reed. Het pleit voor haar doorzettingsvermogen, dat zq niet afstapte, ofschoon haar achterstand op de eindstreep tot ruim 18 minuten was gegroeid. De prestatie van Elsy Jacobs wordt des te groter als men bedenkt, dat zij geen steun van landgenotes kon verwachten, want die waren er niet. Helemaal alleen moest de Luxemburgse vechten tegen vol ledige equipes (zes deelneemsters van Frankrijk, België en Engeland, vijf Rus sinnen, twee Duitse meisjes, twee Roe- meensen en dan Wilma van der Wal). De slag viel al in de tweede ronde, na een mislukte ontsnappingspoging van ze ven meisjes, onder wie Jacobs. De Rus sinnen hadden dit vergeefse offensief ont ketend. Toen het peloton de vluchtelingen achterhaalde demarreerde Elsy Jacobs al leen. De poging gelukte. Bij het ingaan van de derde en laatste, bijna 20 km lange ronde lag zij al 57 seconden voor op al t ar mededingsters. De sterke Luxem- b -rgse was niet meer te houden en haar voorsprong groeide tot bijna drie minuten. Na de eindsprint van het peloton, gewon nen door de Russische Tamara Novikova voor haar landgenote Maria Loekchina, kregen de tegenstanders van het dames- wielrennen toch een beetje gelijk. Een der De enige deelneemster uit Nederland, Wilma van der Wal, uit Amsterdam werd laatste. andere Russinnen sloeg 5 meter na de eindstreep tegen de grond en bleef roer loos liggen. De oorzaak was slecht sturen. De gevolgen vielen gelukkig nogal mee, want enkele minuten later liep zij weer rond. De koers van de wielrenners met wapperende paardestaarten en lange, ge permanente lokken had een blij slot. Uit bundiger dan bij de mannelijke collega's het geval pleegt te zijn werd Elsy Jacobs door landgenoten en omstanders omhelsd en gekust. De rangschikking luidt: 1. Elsy Jacobs (Lux.) 1.50.05; 2. Tamara Novikova (Rusl.) 1.52.56; 3. Maria Loekchina (Rusl.); 4. Vic- toire van Nuffel (België); 5. Joan Poole (G.B.); 6. Vera Gorbatcheva (Rusl.) 7. Bar bara Harris (G.B.); 8. Liliana Cleiren (België); 9. Nadia Germonpre (België); 10. Renee Vissac (Fr.) allen in 1.52.56. 26. Wilma van der Wal (Ned.) 2.08.41. ,,:r t koos toen maar de kortste weg naar buis. Bobet zette door. Hij moest en zou iets terugwinnen van zqn populariteit die de laatste jaren door gebrek aan opvallende prestaties een geduchte knauw had ge kregen. En het Franse publiek waardeerde het doorzettingsvermogen van Bobet, zelfs al wist het dat hij tegen de tien jaar jon gere Baldini kansloos was. Bobet bleef doorvechten voor zijn tweede plaats. Bq het ingaan van de laatste ronde had Bobet nog maar een voorsprong van twee minu ten op de gevaarlijke Darrigade, die aan vankelijk met de Ier Elliott, later in ge zelschap van Favero, Forestier en de Fran se kampioen Huot en Junkermann, op de loer lag. Het lukte Darrigade niet om de oud-wereldkampioen van de ereplaats naast Baldini te stoten. Martin van der Borgh vocht achter de .Jagers". Hij was in een groep van zestien man met onder andere Coppi, Poblet, Gé miniani en Piet Damen op vijf minuten en 2ü seconden de laatste ronde ingegaan en toonde toen zijn klimmerscapaciteiten die ook in de Ronde van Frankrijk zoveel op zien hadden gebaard. Niemand kon .ijn wiel houden en geheel alleen kwam Van der Borgh op de achtste plaats binnen. Dat Piet Damen in het gezelschap van Poblet, Schils, Defilippis en Géminiani niet mee kon doen in de spurt van de groep was geen schande. Zijn zestiende plaats zal hem toch veel genoegen doen, want hij eindig de nog voor Fausto Coppi, die niet voor ten overdonderende terugkeer had kunnen zorgen. De uitslag was: 1. Baldini (It.), 276 km in 7.29.32; 2. Louison Bobet (Fr.), 7.31.41; 3. Darrigade (Fr.) 7.33.19; 4. Favero (It.) z.t.; 5. Forestier (Fr.) z.t.; 6. Huot (Fr.) z.t7. Junkermann (Did.) z.t.; 8. Martin van der Borgh (Ned.) 7.33.57; 9. Aerenhouts (België) 7.34.12; 10. Bugdahl (Did.) z.t. 16. Piet Da men (Ned.) 7.34.17. Ercole Baldini, de nieuwe wereld kampioen der professionals op de weg, werd op 26 januari 1933 te Villanova- forli geboren. Hij reed zijn eerste wie lerwedstrijd in 1951 en werd spoedig daarna amateurDe s'uccessen kwamen echter pas in 1954, het jaar waarin hij op de Vigorellibaan te Milaan het we reld-uurrecord der amateurs bracht op 44,870 km. De veelzijdige coureur, voor treffelijk tijdrijder, achtervolger en (later) ook wegrenner, kreeg bekend heid door een reeks triomfen, aanvanke lijk nog slechts in eigen land, later ook in het buitenland. Vooral in 1956 waren de prestaties van de nieuwe Italiaanse „campionissimo" opmerkelijk: eerst behaalde hij op de Ordupbaan bij Ko penhagen het wereldkampioenschap achtervolging der amateurs, onttroonde vervolgens (als amateur) Jacques An quetil als „absoluut" wereld-uur record houder en werd tenslotte te Melbourne Olympisch kampioen op de weg. Pas toen ging Baldini over naar de professionals. En de contracten wer den steeds lucratiever, dank zij een der de plaats in de „Giro" (waarin hij de tijdrit won) en zijn triomfen in de Ronde van Romagne, de Grote Prijs van Lu gano, de Trofee Barrachi, terwijl hij voorts nog nationaal kampioen op de weg werd. Dit keer, nadat hij de „Giro" had ge wonnen, wensten de Italianen hem als kopman van de Italiaanse equipe in de Tour de France te zien. Maar Baldini was verstandig: twee zware ronden kon den zijn kansen op de wereldtitel in ge vaar brengen. Hij weigerde, en kreeg gelijk. Gustav Schur, een 27-jarige student aan de hogeschool voor lichamelijke opvoeding in Leipzig, zette zaterdag de kroon op een reeds succesrijke wielerloopbaan. Na een zeer enerverende spurt behaalde de Oostduitser met enkele centimeters voorsprong op de Belg Paulissen de wereldtitel bij de amateurs op de weg. Reeds in 1957 in Waregem was gebleken, dat Schur tot de sterkste amateurs ter wereld behoort. Een vierde plaats achter Proost, Pambianco en Schalk Verhoef was toen het resultaat, dat met ere geboekstaafd kon worden. Dit jaar was de achtste plaats in het algemeen klassement van de wegwedstrijd Warschau-Berlqn-Praag, die door Piet Damen op zo'n fraaie wqze werd gewonnen, de inleiding tot de hoogste wielereer. Schur, Pau lissen en diens landgenoot Dewolf, die het brons veroverde, bezorgden de Italiaanse kolonie de teleurstelling van het leven. Bq het ingaan van de laatste ronde namelijk leefden de Italianen nog in de veronderstelling, dat Martini, Venturelli en Trappe onderling de eerste drie plaatsen zouden verleden, maar het liep heel anders af. Teleurstellend was dit wereldkampioen schap ook voor de Nederlandse ploeg, die op papier tot de grootste kanshebbers be hoorde. Van het zestal, dat in de eerste helft van de race de toon aangaf, eindigde Jan Hugens als best geplaatste Neder lander op de 15de plaats met een achter stand van precies twee minuten. Na hem bereikte alleen nog de nationale kampioen Jo de Haan de eindstreep, ongeveer 9 mi nuten na de winnaar, ver achter in het veld. Ab van Egmond, die bij het ingaan van de zevende ronde nog samen met de Ita liaan Martini op kop had gelegen, had het hoofd moeten buigen voor een Italiaanse coalitie, toen Venturelli en Trappe zich bij hem voegden. Hij werd los gereden en stapte even later wegens kramp af. Piet Rentmeester had al een ronde eerder zijn fiets aan de kant gezet, nadat hij onwel was geworden. Zwaaiend als een dronke man kwam de Zeeuw de pits binnen. Van der Steen had in dezelfde ronde de materiaalwagen een te lage fiets. Toen hij van de Nederlandse verzorgers een an der rijwiel kreeg, bleek dit niet helemaal in orde te zijn en ontmoedigd staakte ook hij met een achterstand van bijna acht minuten na 140 km de strijd. En tenslotte Harry Scholten. Hij had al tijdens de training blijk gegeven tegen het zware parcours op te zien. En al scheen de zon zaterdag niet op volle kracht en zorgde een windje voor de nodige afkoe ling, naarmate de kilometers vorderden werden de benen van de Hagenaar zwaar. Tegelijk met Van der Steen ruimde ook Scholten het veld. Het officiële klassement van het wereld kampioenschap voor amateurs op de weg luidt: 1. Gustav Schur (O.-Dld) 4.53.19; 2. Paulissen (B.) z.t.; 3. Dewolf (B.) z.t.; 4. Bampi (It.) z.t.; 5. Venturelli (It.) z.t; 6. Hamon (Fr.) z.t.; 7. Martini (It.) z.t; 8. Wierucki (Polen) z.t; 9. Simon (Fr.) 4.54.14; 10. Daems (B.) 4.55.19; 15. Hugens (Ned.) z.t. de Belgische velders fout op fout maak ten leidde Nederland na de vierde innings met 1-13. De oranjeploeg ging toen wat slordiger spelen en omdat ook Han Urba nus maar niet in vorm kon komen was het in iedere innings toch nog moeilijk om de Belgen vlot uit te maken. Gunstige uitzon deringen waren de Nederlandse buiten ders Houtkamp en Oosterbaan (beiden EHS), die met enkele zeer moeilijke vangballen de Belgen scoringskansen ont namen. In de zevende Belgische slagbeurt pro duceerde de tengere Jos Robijn door een armbl essure voorlopig als werper uit- «^Honkbal geschakeld zijn tweede homerun; een homerun, die vier punten waard was, want alle honken waren bezet door een honk- slag van Waroux en twee keer 4-wijd. De fraaie slag bracht de stand op 6-17. Een honkslag van De Zwart en een fout van de Belgische eerste honkman Vertommen bepaalden tenslotte de eindstand op 6-18. Nol Houtkamp en Jos Robijn kregen bei den, als beste spelers van hun ploegen, een speciale beker. De prestaties van de Belgische werpers waren: Van Swijgenhoven (3l/2 innings): lx3-slag, 2x4-wijd, 6 hsl. tegen, Van Looy (ö'/a innings): 9x3-slag, 7x4-wijd, 5 hsl. te gen. Nederland revancheerde zich met deze zege voor de enige naoorlogse nederlaag, die het in 1956 in de laatste uitwedstrijd tegen België incasseerde. Ook toen sloeg Robijn een fraaie homerun. Zaterdag is in Praag het vijfde toernooi om de Europese volleybaltitels voor dames en heren begonnen. Er nemen 20 heren- en 12 dames-teams aan deel; zij zijn ingedeeld in vier groepen van vijf en drie teams, waarvan de twee hoogstgeplaatsten zich kwalificeren voor de finale-poules. Het Nederlands damesteam leed op de eerste dag een 3—0 nederlaag tegen Hon garije (1511, 1510, 155). De Nederlandse herenploeg won na een spannend duel met 32 van België (1015, 15—6, 13—15, 12—13, 12—15). De uitslagen waren: Heren: Groep A: Joegoslavië—Turkije 3—0; groep B: BelgiëNederland 23; groep C: DenemarkenEgypte 0—3; PolenFinland 31; groep D: Albanië Oostenrijk 30. Dames: Groep B: JoegoslaviëWest- Duitsland 3—0; groep C: Hongarije—Ne derland 30; groep D: RoemeniëOosten rijk 30. CHIPPENDALE. Het paard Chippendale heeft onder G. Moore de Grote Prijs van Deauville over 2600 meter gewonnen. De race was gedoteerd met een bedrag van 10.000.000 francs. De honkbalcompetitie In de hoofdklasse van de KNHB zqn twee wedstrqden gespeeld. Sparta moest in Rotterdam nog drie innings tegen VVGA spelen en zondag moest Sparta in Haar lem tegen HHC haar laatste competitie wedstrijd spelen. Geen van beide wed strijden leverde succes op voor de Rotter dammers. Tegen VVGA werd een 4-3 en tegen HHC werd een 7-6 nederlaag ge leden. Het gevolg van deze uitslagen is, dat Schoten en Volewijckers twee beslis singswedstrijden moeten spelen om uit te maken, wie naar de eerste klasse degra deert. De stand is nu: EDO 14—22 EHS 13—20 OVVO 13—18 HHC 14—12 Sparta 1412 VVGA 14—10 Schoten 148 Volewijckers 148 In de eerste klasse zijn dit weekeinde twee wedstrijden gespeeld. HCK verplet terde TYBB met 20-0 en kampioen WVHEDW versloeg het Utrechtse UW met 8-3. Door deze resultaten heeft HCK beslag kunnen leggen op de tweede plaats. Kennemerland heeft door de nederlaag van TYBB haar kans op een beslissings wedstrijd tegen TYBB behouden. De stand is nu: WVHEDW 14—23 ABC 14—12 HCK 14—20 Blauw Wit 14—10 Ajax 1419 Kennemerl. 146 UVV 13—16 TYBB 13— 4 SC Haarlem heeft haar eerste promotie wedstrijd tegen de Schoten-reserves za terdagmiddag op het EDO-terrein met het kleinst mogelijke verschil gewonnen ten aanschouwe van 500 toeschouwers (1-0). Ge van Berkel wierp de wedstrijd van zqn leven en behaalde een no run, no hit-zege. Een schitterende prestatie tegen de sterke slagploeg van Schoten, die nog altijd ster ke hitters als Kuykhoven, Nonnekens en Kleyn telt. Van Berkel kreeg echter voldoende steun van zijn velders. Nico Ootes zorgde voor een der hoogtepunten van deze span nende wedstrijd door een verre tik met een schitterende snoekduik onschadelijk te maken. In de eerste innings reeds scoorde SC Haarlem door afdoende te pro fiteren van het nog niet op temperatuur zijn van de Schoten-werper Sauer. Later mocht SC Haarlem van geluk spreken, toen een machtige uithaal van Kuykhoven vlak voor het hek werd gevangen. Het voorkwam de gelijkmaker. De volgende week wordt de tweede wedstrijd gespeeld tussen beide ploegen. De uitslagen waren: Interland: BelgiëNederland 6-18. Hoofdklasse: SpartaVVGA 3-4; HHC Sparta 7-6. Eerste klasse: TYBB—HCK 0-20; WVHEDW—UVV 8-3. Promotie naar de eerste klasse: SC HaarlemSchoten 2 1-0. Overgangsklasse: HFC HaarlemTIW 2-9. Tweede klasse B: HHC 2Rood Wit 14-2. Promotie naar de derde klasse: Vliegen de Vogels—HCK 4 7-10 (HCK prom.)J HCK 5—Schoten 4 4-22 (Sch. prom.). Bekercompetitie: SC Haarlem—Blauw Wit 1-5; HCK—Schoten 2-5; EHS—Kennemer land 4-3; De Spartaan—De Volewijckers 2-1. HOCKEY. Zaterdag werd een oefen hockeywedstrijd gespeeld tussen de ver sterkte ploeg van Venlo en het voorlopig Nederlands team, dat aantrad onder de naam Pioniers. De „voorlopigen" wonnen een lekke band gekregen en ontving van met 2-0. De voorsprong van twee punten, die de Nederlandse ploeg in de landenwedstrijd tegen België op de banen van het tennis park Groenendaal bij Heemstede op de eerste dag had veroverd werd op de twee de dag opgevoerd tot vier. Van 9-7 werd de einduitslag 19-15 waarmede dus revanche genomen werd voor de verleden jaar te Brussel geleden 14-20 nederlaag. De Belgische ploeg beschikte ook dit jaar weer over twee spelers van de Euro pese klasse. Christine Mercelis bij de da mes en Brichant bij de heren. Ook zon dag betekende dat zij voor winstpunten zouden zorgen, maar Brichant en Christi ne Mercelis hebben daarvoor hard moe ten werken, een bewijs, dat onze spelers vooruit gaan. De jonge Nederlandse kam pioen Maris heeft Brichant uitstekend partij gegeven. Het hoge tempo, de sterke aanval en de sterke service van de Belg gaven echter de doorslag. Maar de strijd was toch veel minder eenzijdig dan deze cijfers zouden doen vermoeden. De neder laag was in alle opzichten eervol. Het heren dubbel Van de Weg-Maris heeft het de sterke Belgische combinatie Brichant-Froment, die ook voor België in de Davis Cup is uitgekomen, niet gemak kelijk gemaakt. In deze partij, die door het talrijke publiek met veel spanning werd gevolgd heeft vooral Van de Weg zeer sterk gespeeld. Zijn volleren stelde de Bel gische combinatie dikwijls voor onoplos bare problemen. Door de zeer sterke ser vice van Brichant en het wat afzakken van het spel van Maris met het vermoeiende enkelspel nog in de benen wonnen de Belgen met 6-1, 6-4, 4-6. Christine Mercelis is zelfs niet aan een nederlaag ontkomen. Na mevr. Fenny de Soet in 't enkelspel met 6-3, 6-3 te hebben verslagen, verloor de Belgische combina tie mevr. Van Culsem-mej. Mercelis in het damesdubbelspel van het Neder landse dubbel mevr. De Soet-Fredy Marin- kelle. De Nederlandse combinatie liet zich geen moment door de naam en faam van mej. Mercelis intimideren, zij speelde vrijuit en ook sterk, waarbij niet onver meld mag blijven dat mej. Mercelis dik wijls onvoldoende gesteund werd door mevr. Van Cutsem. De Nederlandse com binatie won met 6-1, 2-6, 6-3, een ongetwij feld verrassend en uitstekend resultaat. De eerste dag van de tennislandenwed- strijd werd afgesloten met een 9-7 voor sprong voor de Nederlandse ploeg, nadat de enkelspelen met een 6-6 stand waren geëindigd. Een zeer goede partij speelde Van de Weg in het enkelspel tegen de nummer drie van de Belgische ploeg, Jamar. In een hoog tempo en sterk aanvallend werd de Belg in de eerste set volkomen overrom peld: 6-0 voor de Nederlander. In de twee de set had Van de Weg wat meer missers en won de Belg met 6-3. Onze landgenoot hervond daarna zijn sterke spel van de eerste set en won de derde met 6-1. De Ne derlandse kampioen Maris speelde een uitstekende wedstrijd tegen Froment. In de eerste set had hij moeilijkheden met de service van de Belgische speler, maar toen hij die onder de knie had, kwam hij tot steeds sterker spel, en waren het met name de cross-volleys, die Froment voor onoplosbare problemen stelden en die Ma- ris de partij in drie sets deed winnen. Bitter kreeg twee matchpoints tegen Bruloot maar verloor na een partij, die twee uur en drie kwartier duurde met 9- 7, 7-9, 8-10. Op de vastgestelde tijd bleek Brichant nog niet aanwezig en speelde Van Eysden tegen Rooman. De Nederlan der kreeg van de Belg geen tempo, kon zelf niet de juiste diepte en lengte voor zijn slagen vinden, zodat Rooman het spel kon blijven dirigeren en Van Eysden met straight sets verloor (3-6, 2-6). Van Gasselt kwam in de eerste set te gen Lemaire met 5-2 en 30-0 voor, maar kreeg daarna met een morele inzinking te kampen, verloor negen games achtereen en de partij met 5-7, 2-6. Bij de dames wonnen mevrouw Fenny de Soet-Ten Bosch, mevrouw Rouwenhorst en mej. C. Crosveld. Winst kwam ook uit de gemengde dubbelspelen. Nadat me vrouw Roos en Maris kansloos en snel van mej. Ch Mercelis en Brichant met 0-6 en 2-6 hadden verloren, zorgden Fredy Ma- rinkelle en Van Eysden, mevrouw De Soet en Biesheuvel en Francine Ferir en Van de Weg ervoor dat de 6-7 achterstand in een 9-7 voorsprong werd omgezet. Op het terrein van HVV in Den Haag werden Zondag voor 2000 toeschouwers de wedstrijden voor de eerste ronde van het toernooi om de „zilveren bal" gespeeld. De uitslagen waren: Quick (H)—RFC 3-0 (rust 2-0); HVV—VUC 2-3 (rust 1-2); DCG CW 0-2 rust (0-0); HerculesLaakkwar tier 0-3 (rust 0-2). Het programma voor de halve finales, die op zondag 7 september worden ge houden, is: Quick (H)VUC; Laakkwartier CVV. Het jaarlijkse zaterdagmiddagtoernool van Zandvoortmeeuwen werd ditmaal door IJmuiden gewonnen. In de eerste ronde versloeg IJmuiden met drie-twee Telefonia en won Kinheim met drie-een van Zandvoortmeeuwen. De strijd tussen de verliezers Telefonia en Zandvoort meeuwen eindigde in een twee-een zege voor de Zandvoorters. IJmuiden en Kinheim gaven elkaar in de winnaarsfinale weinig toe. Na span nende strijd won IJmuiden met vier-drie en won de wisselbeker voor een jaar. De eindstand luidde: 1. IJmuiden, 2. Kin heim, 3. Zandvoortmeeuwen, 4. Telefonia. VOETBAL. De zaterdag in Praag ge speelde wedstrijd Tsjechoslowakije—Rus land is met 2-1 door Rusland gewonnen. Bij rust stonden de Tsjechen met 1-0 voor.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 8