Cockie Gastelaars, Greetje Kraan en Hoogveld plaatsten zich in finales Europese roeititels voor Duitsland, Finland, Rusland en Italië Nederland startte in waterpolo- toernooi met zege op Engeland QUICK Haarlem besloot het seizoen met zege op sterk Quick Nationale zeilwedstrijden op Mooie Nel en N. Buitenspaarne Willemse in halve finale 100 meter uitgeschakeld Nederlander Redelé vierde bij skiffeurs Rood en Wit reserves verspeelden kans op kampioenschap Zwakke wind speelde de 120 deelnemers parten 9 DE EUROPESE Z WEMKAMPIOENSCHA PP EN Hennv van de Velde 14 j.) versloeg Dreyer (HPC) Tal versloeg Larsen in Bad Portoroz KNCB-team was te sterk voor jeugdelftal VOETBALSCHOENEN ORTHOPAEDISCH VERANTWOORD De cricketcompetitie Roeien MAANDAG 1 SEPTEMBER 19 5 8 Advertentie Er heerste zondagavond in de Nederlandse zwem- en waterpoloploeg een uitstekende stemming. Op alle fronten waren op de eerste dag van de Europese zwemkampioenschappen die in de ochtenduren op het Margrete- eiland te Boedapest waren begonnen, door de oranje jongens en meisjes resultaten behaald, die alle reden gaven tot voldaanheid. Cockie Gastelaars zwom zich op indrukwekkende wijze met een tijd van 1 min. 4,7 sec. de snelste tijd ooit in Hongarije gemaakt in de finale van 100 de meter vrije slag, Greetje Kraan met 1 min. 6,4 sec. minder in vorm, plaatste zich eveneens voor de eindstrijd en Theo Hoogveld ver raste door via de halve finales de finale op de 100 meter te bereiken in de uitstekende tijd van 57,4 sec, voor 50 meter banen een officieus Nederlands record. Bovendien speelde het Nederlands zevental een goede partij water polo tegen Groot Brittannië, dat met 42 werd verslagen. Het waren voor Nederland de hoogtepunten van de openingsdag en het waren resultaten, die een goede basis vormen voor meer successen. Cockie Gastelaars was in de series on genaakbaar met haar tijd, die ruim on der de 1 min. 5 sec. lag. De snelste con currenten waren de Zweedse Kate Job- son met 1.05.6 en de kleine Russin Ulvi Voog, die in de derde serie 1.06.2 op de klokken bracht. Daarna volgden, beiden met 1.06.4, de Engelse Diana Wilkinson en Greetje Kraan. De Schiedamse Cockie had een uitsteken de start en keerde in 30.3 voor Greetje Kraan. Na het keerpunt kon Greetje het enorme tempo van haar ploeggenote niet meer volgen en Cockie Gastelaars moest verder haar eigen race zwemmen. Zij deed dat op een wijze, die haar kennelijk ook zelf de overtuiging gaf, dat het hard genoeg ging. Zonder de eindsprint in alle felheid door te zetten tikte zij rustig uitglijdend, met; ruime voorsprong aan. De 100 meter vrije slag heren bracht vooral in de halve finales prachtige strijd. De lange Italiaan Paolo Pucci had tijdens de series ir. de ochtenduren al laten zien, dat hij niet per ongeluk als nummer één op de Europese ranglijst staat. Nadat de Rus Polevoj en de Hongaar Dobay in de voorgaande series met respectievelijk 57.8 en 56.9 hun grote klasse hadden getoond, won Pucci in mooie crawlstijl de vijfde en laatste serie in 56.3 sec. Theo Hoogveld was in de derde serie goed met Dobay meegegaan en de 58.3 sec. van de lange Amersfoorter was meer dan voldoende voor een plaats bij de zestien zwemmers, die des avonds de halve finales gingen uitvechten. Pucci was in de eerste halve finale de laatste zwemmer, die zijn startblok ver liet. Maar dat verlies heeft hij op zijn baan tussen de Duitser Voel 1 en de. verrassen de Pin Kayhko ruimschoots goed gemaakt. Met 56.1 sec. verbeterde hij het Europese record, dat nog steeds met 56.2 sec. op naam stond van Alex Jany, elf jaar gele den in het zoutwaterbad van Monte Car lo gemaakt. Het zwemmen van Hoogveld in de tweede halve finale, waarin ook Herman Wil lemse zich via een serietijd van 59.- sec. had geplaatst,, was een openbaring. Weer lag hij naast'ide Hongaar Dobay met aan de andere kant de Duitse kampioen Bau- mann en weer bleef hij deze snelle riva len, vlak langs de kurklijn zwemmend, goed volgen. Bij het keerpunt nam hij nog de vierde positie in en terwijl wij ons op de tribunes afvroegen of de man van Nep- tunus het hoge tempo, dat in baan vijf door de Rus Polevoj werd aangegeven, zou bunnen volgen, begon Hoogveld aan de eindspurt, die het hele stadion overeind bracht. Men wees elkaar op die hoog op het water liggende Nederlander, die een In Wester-Schelde Het 14-jarige Hilversumse zvvemstertje Henny van de Velde heeft zaterdag de 15de wedstrijd om de Scheldebeker gewonnen. Zij zwom de ca. 5000 meter op de Wes- terschelde tussen Breskens en Vlissingen in 1 uur 23 minuten en 4.4 seconden en bleef haar voornaamste concurrent, Dreyer van HPC uit Heemstede, bijna een halve minuut voor. halve lengte op Baumann nam en samen met Dobay een adembenemende aanval op Polevoj inzette. Het lukte niet, maar de laatste tien meter waren zo hard ge gaan, dat de Rus nauwelijks een halve armlengte eerder aantikte dan Hoogveld en Dobay, die als tweede en derde werden geplaatst in dezelfde tijd: 57.4 sec. Herman Willemse had zich in deze strijd niet kunnen handhaven: hij werd als ze vende in 59,3 in zijn halve finale uitge schakeld voor de eindstrijd van maandag. De 200 meter schoolslag heren, waarvan op deze eerste dag eveneens series en hal ve finales werden verwerkt, leverde geen uitzonderlijke tijden op, doch wel de ver rassing van het moeilijke en matige zwemmen van de kersverse Europese re cordhouder, de Rus Kolesnikov. Met 2.44.1 plaatste hij zich als zevende in de finale, waarvoor de titelhouder Bodinger, in 1954 Oostduitser, thans lid van de West- duitse ploeg, weer favoriet is. Overigens toonden de tijden op de schoolslag aan, dat Nederland met Mensonides, noch'1 met Kroonenburg een kans op een finaleplaats hadden gehad. Het Nederlands waterpolo-zevental is het toernooi om de Europese titel met een 4-2 overwinning op Groot Brittannië be gonnen. Het was een zege op een zeer ma tig spelend zevental en indrukwekkend zijn de cijfers dan ook niet. Maar het Ne derlandse team speelde deze wedstrijd die door de Spanjaard Batalle beslist onvol doende werd geleid, met een uitstekende spelopvatting, goede combinaties en goed plaatsen. En daarom heeft dit eerste op treden in het prachtige bassin van het zwemstadion hoop gegeven op een rede lijk resultaat, hoe nadelig de nieuwe groeps indeling na het zich terugtrekken van de Roemeense ploeg voor Nederland ook is en hoe vaak een dergelijke goede start in vorige toernooien ook de gunstige voorlo per van een serie zeer slechte wedstrijden heeft betekend. Het Nederlands zevental heeft in Boeda pest het voordeel te kunnen spelen, zonder dat er eigenlijk iets bijzonders van de ploeg wordt verwacht. Die ongedwongen heid kwam in het spel tegen de Britten duidelijk tot uiting. Er werden zelden dom me dingen gedaan, er werd met overleg samengespeeld en de vele onbegrijpelijke en vaak zeer onrechtvaardige beslissingen van de arbiter deden de jongens het hoofd niet verliezen. Binnen enkele minuten hadden onze landgenoten met 2-0 de leiding. Een ver keerd geplaatste bal in de Britse verdedi ging werd door Vriend handig onderschept en een tel later vloog een laag over het water glijdend schot onder de vergeefs uit gestoken rechterhand van doelman John son?'Het \vas het eerste resultaat van een periode Van grote drük op het doel van Groot Brittannië, dat nog enkele malen met schoten op paal en lat werd bestookt alvorens een goed spelende Muller na op- zwemmen met een prachtige drukbal er 2-0 van maakte. Het gebrek aan stootkracht in de Britse ploeg werd treffend gedemonstreerd toen Lamme het water moest verlaten, en ze ker zeven of acht vergeefse aanvallen op het doel van keeper Kniest werden onder nomen voor midvoor Johnes de numerieke minderheid kon uitbuiten (2-1). Nederland bleef met uitstekend opbouwend spel, waartoe de tegenstanders overigens alle gelegenheid boden, de strijd beheersen. In de verdediging speelde Van der Zwan een opvallend goede partij en in de aanval wer den snelle combinaties afgewisseld met verrassende rushes. Toen Ran na goed af nemen in het achterveld zo'n rush kon on dernemen, kreeg aanvoerder Lamme zijn kans om met een hard flitsend schot in de hoek de ruststand op 3-1 te brengen. Na rust werd de dekking van dë Britse defensie wat steviger en feller en het aan vankelijk zo glad lopende samenspel werd nu wat minder geacheveerd. Muller kreeg een schijnbaar niet te missen kans na goed werk van Ran, maar zijn schot werd door de paal gekeerd en toen hij de bal onmiddellijk weer op de hand kreeg ket ste ook nummer twee van het houtwerk terug. Daarna werd Lamme door de scheids- Henny van der Velde met de beker. Rinus Dreyer heeft in deze wedstrijd vrij wel voortdurend de beste kansen gehad. Kort na de start in Breskens kreeg hij met de Zeeuwen Dirkse en Ventevogel een klei ne voorsprong. Voor de kust van Vlissingen, waar een vrij sterke eb-stroom stond, kwam Henny van de Velde met krachtige slagen naar voren. En in de laatste 300 meter zag zij zelfs nog kans om haar mannelijke riva len te verslaan. De uitslagen van de partijen gespeeld voor de vijftiende ronde van het interzo nale schaaktoernooi in Bad Portoroz lui den: Olafsson (IJsland)Sanguinetti (Arg.) remise; Tal (Rusland)Larsen (Denem.) 1-0; Petrosian (Rusland)Averbach (Rus land) remise; Sherwin (V.S.)Bronstein (Rusland) 0-1; De Greiff (Col.)Fischer 0-1; Szabo (Hong.)Benkoe (Hong.) remise Pachman (Tsj.sl-)Rossetto (Arg.) remise; Matanovic (J.slavië)Fuester (Canada 1-0; Filip (Tsj.sl.)Neikirch (Buig.) afgebro ken; Cardoso (Philipp.)Gligoric (J.slavië) 0-1. De Argentijn Panno was in deze ronde vrij. De uitslagen in de zestiende ronden lui den: Neikirch (Buig.)Cardoso (Philipp.) 1-0; Fuester (Canada)Filip (Tsj.sl.) 0-1; Rosetto (Arg.)Matanovic (J.slavië) af gebroken; Benkoe (Hong.)Achman (Tsj. sl.) remise; Fischer (V.S-)Szabo Hong.) remise; Bronstein (Rusland)De Greiff (Col.) afgebroken; Averbach (Rusland) Sherwin (V.S.) afgebroken; Larsen (Dene marken)Ptrosian (Rusland) 1-0; Sangui netti (Arg.)Tal (Rusland) remise: Panno (Arg.)Olafsson (IJsland) remise. Vrij was Gligoric (J.slavië). Na de 16de ronde luidt de stand van de eerste vijftien: 1. Tal 11 pnt (uit 16 par tijen); 2. Petrosian IOV2 pnt (16); 3. Olafs son 10 pnt (16); 4. Matanovic 10 pnt 1 afgebr. partij (15); 5. Gligoric. Benkoe en Pachman allen 9 pnt (15»; 8. Bronstein en Averbach beiden 81/» pnt 1 afgebr. par tij (15); 10. Panno en Szabo beiden 8pnt (15); 12- Fischer 8 pnt 1 afgebr. partij (15);' 13. Filip 7'/s pnt 1 afgebr. partij (15); 14. Neikirch 7 pnt 1 afgebr, partij (15); 15. Larsen 7 pnt (15). rechter de kant opgestuurd en nu scoorde de Britse ploeg onmiddellijk door Mc Go- nacte. De overwinning was nog verre van veilig. Maar het verschil in klasse verloo chende zich niet. Kort voor het einde zwom Muller zich vrij om de stand op 4-2 te brengen. In de laatste minuut werd rechtsachter Fincham uit het water gezon den, doch de tijd voor een vijfde treffer was te kort. De andere resultaten van de eerste se rie wedstrijden waren: Groep B: Joego slaviëBulgarije 8-1; DuitslandPolen 5- 2, Groep C: RuslandOost Duitsland 5-2; Groep D: ItaliëFrankrijk 7-3. Besloten is, dat de twee best geplaatste ploegen van de groep A en B tezamen de halve finale-groep zullen vormen, evenals de twee best geplaatste van de groepen C en D. Dit betekent, dat wanneer het Ne derland zou gelukken met de andere favo riet uit dezelfde groep, Hongarije, over te gaan, onze ploeg in de halve finalegroep zal komen met vrijwel zeker Joegoslavië. Nederland zal dus van de twee wedstrij den tegen Hongarije en Joegoslavië er tenminste een moeten winnen om in de fi nalegroep te kunnen komen. Daar de Roemeense ploeg haar deelne ming aan de Europese zwemkampioen schappen heeft afgezegd moest er opnieuw geloot worden voor het waterpolo-toernooi. De indeling der groepen werd nu: Groep A: Hongarije, België; Nederland en Gr. Brittannië, Groep B: West-Duitsland; Joe goslavië; Bulgarije en Polen,' Groep C: Rusland. Oost-Duitsland en Oostenrijk, Groep D: Italië, Frankrijk en Spanje. Het Nederlandse jeugdelftal heeft de cricketwedstrijd tegen het KNCB-team, die zaterdag op het Quick-terrein in Den Haag werd gespeeld, met 1 wicket en 30 runs verloren. Het KNCB-elftal vergaarde 182 runs voor het verlies van 9 wickets, de jeugd bracht het niet verder dan 152 all out. Een opvallende prestatie leverde de jeugd-speler H. van Leeuwen die een halve century scoorde op de toch zeker niet zwakke aanval van het KNCB-elftal. Battingcijfers KNCB-team: M. Schuur 29, Van Arkel 45, Klarenbeek 36, Marseille 23 n.o., Dries 27. Mulder 3 voor 60, Meyers 1 voor 29, Venker 3 voor 44, Burki jr 1 voor 39, Stroink jr 1 voor 7. Battingcijfers jeugd-team: Van Leeuwen 50, Stroink 44. Venker 23, Marseille 4 voor 46. Klarenbeek 4 voor 30. Rambaldo 1 voor 12. met patent rubberzolen vieren triomfen op de nederlandse voetbalvelden, want ze zijn Door extra versterking in het hol van de voet be horen klachten over door gezakte voeten en pijnlijke voet- en kuitspieren nu de finitief tot het verleden. Vraag Uw sporthandelaar Duitsland vertegenwoordigd in alle zeven finales heeft de hege monie bij het heren-roeien behouden. Dat is de voornaamste conclusie van de 48ste Europese roeikampioenschappen, die dit weekeinde in Poznan zijn gehouden. Het is in dat Poolse stadje een herhaling van 1957 geworden, toen Duitsland in Duisburg op de Wedau-baan drie maal Europees kam pioen werd. Ook over het meer van Malta heeft het „Freude Schoner Götterfunke", het volkslied van de gezamenlijke Duitse ploeg, drie maal geklonken. Evenals in 1957 zorgden de twee met stuurman, de vier met stuurman en de vier zonder stuurman, ervoor dat de „Coupe Glandaz", de eeuwige wisselprijs voor de sterkste roeinatie, behouden bleef. Poznan werd een bijna zuivere herhaling van Duisburg. Zo behaalde ook nu de acht van Moto-Guzzi de zege bij de achten, zo zorgde Mackenzie er wederom voor dat één titel die van de skiffs naar Australië ging en zo behaalde de Russische dubbel twee opnieuw het kampioenschap bij de double sculls. Eén team „verstoorde" de regelmaat, dat was de Finse twee zonder stuurman die de Europese titel van Engeland overnam. Poznan heeft bewezen dat de prachtige resultaten die de Duitse heren-roeiers in 1957 in Duisburg behaalden geen „uitschieters" zijn geweest en dat Duits land de hegemonie van Rusland, dat zowel in 1955 in Gent als in 1956 in Bied ervoor zorgde dat de russische vlag drie maal omhoog ging. heeft overgenomen. Quick Sportschoontabrlak N.V. - Hengelo (Old.) Duitsland heeft dus zondag de Europese roei-titel vier met stuurman behouden. In de finale won de ploeg van de „Bremer Ruderclub Hansa" met bijna een lengte voorsprong op Roemenië, dat zich evenals de Duitsers rechtstreeks voor de eindstrijd had geplaatst. Duitsland kreeg in deze finale-race vrij wel onmiddellijk een kleine voorsprong Zondag heeft Haarlem de overwinningen reeks, die het in de tweede helft van het seizoen heeft ingezet, bevredigend besloten met een zege op Quick (N.), dat gehandi capt was door de afwezigheid van Ingelse en Kloppers, terwijl Haarlem Honnebier miste. Gezien het zwaarlopende veld en het ongewoon slechte licht in de morgenuren, liet de Quickcaptain De Vries de thuisclub eerst batten. Deze beslissing leek wel zeer gunstig uit te vallen, omdat buiten Onken- hout (15) en Peschar (16), die weer op ouderwetse wijze een aantal strokes ver toonde, niemand „set" raakte en vooral Van Buchem en Max Maas al te snel slachtoffer 'van 'de "Nijmeegse aanval'Wér den. Nadat Van Alphen nog 12 had'bijge dragen, bracht een sombere stand van 8 voor 72 Voogd en R. Schlatmann samen op de mat, die gelukkig stand hielden en pas werden gescheiden 40 runs later, toen Voogd voor 29 lbw ging. Kort daarop kwam het einde, Schlatmann met een zeer waardevolle 16 not out latend. Hagen 2-42, Van Halst 3-21, Honig 2-9, Burki 3-37, de laatste de beste bowler zijnde. Het was, ondanks een niet fortuinlijk begin van Quick, waarbij het bord 4-26 aanwees, op een bepaald moment lang niet zeker dat de bezoekers het Haarlem-totaal van 114 niet zouden halen. Dat was toen de gebr. Phijffer de score een dertigtal runs omhoog voerden en aardig set leken te geraken. Een change in de aanval bracht echter, een goede vang van Max Maas op het bowlen van Van Alphen, waardoor Beer voor een uitstekende 30 moest ver dwijnen. Wel kwam er nog een schrik voor de Haarlemmers toen Veugelers plotseling met enorm elan het fastbowlen van Max Maas ging bespelen (16), maar nadat hij zich door een slow van Van Dok had laten verschalken en Nol Phijffer (22) naast een inswinger van Paul Maas sloeg, kon de rest van de batting-order het felle bowlen van Max niet meer baas, en kwam het einde op 86. De nationale zeilwedstrijden, zaterdag middag en zondag op het Noorder Buiten spaarne en de Mooie Nel in Haarlem ge houden door de Haarlemse Jacht Club en de Haarlemse Zeil Vereniging, zjjn in tegenstelling tot vorig jaar begunstigd door goed weer. Het was althans droog en de zon liet zich praktisch beide dagen zien. Dc zeilers ongeveer honderdtwintig deelnemers hadden ingeschreven, het grootste aantal in de afgelopen zes jaar hadden echter reden om steen en been te klagen over de wind. Zaterdagmiddag kampten zij met nagenoeg windstilte en het zuchtje dat er nog was draaide zondag tegen de middagwedstrijden van noord naar zuidoost, zodat de zeilers een andere baan moesten varen. Afgezien van enkele protesten in de Vrijheidsklasse hadden de wedstrijden eer rustig verloop. Direct na de middag wedstrijden van zondag reikte de voor zitter van de H.Z.V., de heer Y. Visser, de prijzen uit, bestaande uit platelen borden, waarop een boot van de betreffende klasse was geschilderd. De uitslagen waren zaterdagmiddag: Flying Dutch man klasse: 1. Wervelwind, stm. G. A. S. Jongeneel (De Kaag): 2. Flying Dutchy, A. Wulff (Kon. Ned. Zeil- en Roeiver.): 3. Me teoor. R. Th. Kleykamp (Het Witte Huis). Valkenklasse: 1. Swallow, O. Draw (De Onder- iinge); 2. Waterlander, R. M. J. Engelbracht; 3. Je ne sais pas. R. van Dijk (Het Witte Huis). 12 m2 Sliarpieklasse: 1. Spotvogel, W. Gulde- mond (De Kaag): 2. Meteor, B. Kraan Jr. (Braas- semermeer); 3. Spoetnik, C. Guldemond (De Kaag). 16 m2 St.reepklasse: 1. Akidi, W. van der Horst (Aalsmeer): 2. Greet, J. J. Botterweg (De Onder linge); 3. Wilfred, P. Muusse (De Onderlinge). Vrijheidsklasse: 1. Smitje, H. Schmitz jr. (Haar lemse Zeilver.); 2. Mis Poes, H. Prins (De Onder linge; 3. Iris. C. J. Tuinman (De Onderlinge). Sternklasse1. Glasaal, me.l. K. v. d. Sladt (Zaanlandse Zeilver.); 2. Plakglas, H. Coops (Loosdrecht); 3. Noreg, J. N. v. d. Stadt (Zaan landse Zeilver.). 12 voets Jollen klasse A: 1. Spinta, F. H. Da- niëls (Haarlemse Jacht Club); 2. Jimmy, E. J. Haverkorn van Rijswijk (Haarlemse Jacht-Club); 3. Wildzang II, mej. H. F. Hageman (De Kaag). 12 voets Jollen klasse B: 1. Trio, C. Zant (De Onderlinge); 2. Vas-Y, mej. C. Flick (Haarlemse Jacht-Club); 3. Boreas, M. de Wit (Zaanlandse Zeilver.). 16 m2 Puntklasse: 1. Argus, C. H. Klipp (Haar lemse Zeilver.); 2. Gouwe Nimf, J. v. Bergen (De Kaag). Jeugdklasse: 1. Annemarie II, F. H. Imhoff (De Kaag/Braassemermeer); 2. Bliksem, Tjerk de Vries (De Kaag); 3. Pam, J. F. Koolmeyer (De Koenen). De uitslagen van zondag (het gemiddelde van ochtend- en middagwedstrijden) luiden: Flying Dutchmanklasse: i. Wervelwind, G. A. S Jongeneel (De Kaag); 2. Flying Dutchy, A. Wulff (Kon. Ned. Roei- en Zeilver.). Valkenklasse: 1. Moustache, L. J. A. de Wit (De Kaag); 2. Waterlander, R. M. J. Engelbracht (Unie van Watertoerislen); 3. Spes Nostra, J. W. Beekhuis (Zaanlandse Zeilver.). 12 m2 Sliarpieklasse: 1, Meteor, B. Kraan jr. (Braassemermeer); 2. Spotvogel, W. Guldemond (De Kaagl; 3. Mustang, Ch. van Swol (Het Nieu we Diep). Olympiajollcnklasse: 1. Tail'foen, K. J. Husslage (De Onderlinge): 2. Poloka, P. C. Loogman (De Kaag): 3. Meo Voto, J. P. Loogman (De Kaag). 16 m2 Streepklasse: 1. Greet, J. J. Botterweg (De Onderlinge); 2. Magdrieja, W, Spaargaren (Aalsmeer); 3. Wilfred, P. Muusse (De Onderlinge). Vrijheidsklasse: Hepie Del, H. K. J. Elhorst (Haarlemse Jachtclub); 2. Troef, E. Timme (De Onderlinge); 3. Smitje, H. Schitz jr. (Haarlemse Zeilver. Sternklasse: 1. Glasaal. mej. K. v. d. Stadt (Zaanl. Zeilver.) 2. Plakglas, H. Coops (Loos drecht; 3. Norremeer Jr., E. Hofkes (De Kaag). 12 voets Jollen klasse A: 1. Spinta. F. H. Da niels (Haarlemse Jachtclub); 2. Moby Dick, J. Sweerts de Landas (Haarlemse Jachtclub); 3. Te- cumseh, mej. M. E. Holtrop (Haarl. Jachtclub). 12 voets Jollen klasse B: I. Vas-Y, mej. C. Flick (Haarlemse Jachtclub): 2. Trio, C. Zant jr. (De Onderlinge): 3. Toy, E. Cancrinus Haarl. Jachtcl.). 16 m2 Puntklasse: 1. Gouwe Nimf, J. van Ber gen (De Kaag); 2. Argus, C. H. Klipp (Haarlem se Zeilver.); 3. Gulliver, J. H. Werkhoven (De Onderlinge). Jeugdklasse: 1. Annemarie II, F. H. Imhoff (De Kaag/Braassemermeer): 2. Bliksem, Tjerk de Vries (De Kaag); 3. Pom, H. Bron (De Koenen). Max Maas 5-44, Paul Maas 3-23, Van Dok 1-10, Van Alphen 1-6. Overige resultaten Eerste klasse A ACCHCC I gewonnen door HCC I met 47 runs. HCG I sloot op 116 voor 9, ACC was all out voor 69 runs. HCC I: Heimei 13, Vriens 19, Van der Vlugt 19. Ohm 5 voor 51, H. J. van Weelde 1 voor 17, Schooneveldt 2 voor 24. ACC: Woudstra 16, De Baere 19, Van Someren 15. Van Staay 4 voor 19, Vriens 3 voor 34, Sillevis 2 voor 0. VOCHermes DVS gewonnen door Her mes DVS met 45 runs. Hermes DVS scoor de 200 runs, VOC was all out voor 155. Hermes DVS: Stolk 58, Bailey 12, Van Noortwijk 40, Borsboom 17, Hoek 13, Stahlie 22. Madsen 1 voor 47, Terwiel 0 voor 21, Huising 6 voor 74, Lochmann van Bennekom 3 voor 53. VQG: Dobbinga 24, Lochman van Ben- nekörrl' 16, Wally van Weelde 28, Grijseels 2'3, Madsen 27, Stroo 17. Van Meurs 7 voor 48, Bailey 2 voor 69, Baris 1 voor 22, Tette- laar 0 voor 66. HCC II—VRA gewonnen door HCC II met 52 runs. HCC II sloot op 170 voor 5, VRA kwam niet verder dan 128 all out. Eerste klasse B SpartaHBS gewonnen door HBS met 97 runs. HBS was all out voor 158 runs, Sparta kwam niet verder dan 61 runs. HBS: Van Katwijk 26, Stead 20, Joshua 29, Baden 11, Van der Vegt 24, Hageman 12, Joep Winters 13 no. De Bruijn 3 voor 64. Meijers 3 voor 31, Borrani 3 voor 16. Sparta: A. H. van der Linde 19, De Bruijn 13. Rugers 8 voor 24, Rishworth 2 voor 6. ExcelsiorPW gewonnen door Excel sior met 52 runs en 5 wickets. PW was all out voor 92 runs, Excelsior scoorde 144 runs voor het verlies van 5 wickets. PW: Tattersall 15, H. Marseille 57. Dries 1 voor 18, Lakwijk 1 voor 8, Bruning 6 voor 7. Excelsior: A. Oosterholt 12, Hengst 22, Van de Water 21, J. Oosterholt 13, Bru ning 43 no., Bierhuizen 13. Baak 1 voor 39, Stroink 3 voor 9, Tattersall 1 voor 1. Tweede klasse In de tweede klasse A verspeelde Rood en Wit II haar kampioenskansen door een nederlaag tegen VCC, dat zeer verdiend met vijf wickets won. De Haarlemmers batten des ochtends in zeer slecht licht, maar bouwden toch een redelijke score op. Van 40 voor 1 en 71 voor 2 werd het evenwel 81 voor 6, waarna door stugge tegenstand van de „staart" tóch nog een totaal van 150 werd bereikt (Engelenberg 46, J. Molenaar 18, Kramer 23, Steffe- laar 32). De aanval van Rood en Wit slaagde er daarna niet in de batsmen van VCC in grote moeilijkheden te brengen en aan gezien er een zee van tijd beschikbaar was, konden de Voorburgers zeer rustig het totaal aan gaan vallen. Het totaal werd uiteindelijk gepasseerd voor het verlies van vijf wickets (Van Lennep 2 voor 28, Van Zeeland 2 voor 41, Luining 0 voor 17, Pliester 0 voor 31, Kramer 1 voor 9 en Randag 0 voor 4). In dezelfde afdeling eindigde de wed strijd SCHCQuick (H.) in een draw (Quick 162, SCHC 129 voor 6) en won ACC II met ruim verschil (168 tegen 59) van Kampong. Rood en Wit III verloor in de tweede klasse B van Cric met 34 runs. Rood en Wit 123 (Van Baasbank 42, Strumphler 26), Cric 157 (Pot 4 voor 33, Vandehoek 1 voor 33, Molijn 1 voor 30, Van Baasbank 1 voor 18, Strumphler 1 voor 10, Molen schot 1 voor 4). Union won voorts van UD: 172 tegen 149 runs. In de tweede klasse E verloor BMHC i-uim van Haarlem II. BMHC 51 (Schouw 11, Elias 20, Vissers 4 voor 19, Rigbers 6 voor 29), Haarlem II 154 (Vermeulen 11, Kruyt 66, H. Schlatmann 36 n.o., Spooren- berg 15, Elias 4 voor 71, Raab van Can- stein 4 voor 36 en Doelwijt 1 voor 11). Rood en Wit IV verloor in dezelfde afdeling van Groen Geel: 97 runs tegen 103 voor 3. klasse B van Cric met 34 runs. Rood en Beets 2 voor 28, Elias 1 voor 4, Koot 1 voor 8. v. Schouwenburg 1 voor 12). In de derde klasse won Rood en Wit VI van VRA III: 56 (Rigbers 2 voor 7) tegen 78 (Rigbers 20). op Roemenië; na 1000 meter was het ver schil een halve lengte, daarna werd het nog iets groter. De" felste strijd ging dan ook niet om de titel, maar om de zilveren medaille. Joegoslavië kwam namelijk, na dat de helft van de afstand was afgelegd, uit laatste positie met een zeer sterke slag naar voren, maar de felle eindsprint kon nog juist worden opgevangen door Roemenië. Het verschil was een meter. De Australiër Mackenzie heeft er geen twijfel over laten bestaan: de Europese kampioen van 1957 is ook nu nog de snel ste skiffeur ter wereld. Toch heeft Mac kenzie zijn zege niet cadeau gekregen. De Duitser Klaus van Fersen heeft hem tot op enkele honderden meters voor de finish kunnen bedreigen. Toen zette Mackenzie een felle eindspurt in die de Duitser niet kon beantwoorden, waardoor ook dit jaar de titel naar Australië ging. De kampioen van 1956, Ivanov w-erd derde, de Tsjech Kozak vierde en de skiffeur van De Dordtsche, Lex Redelé, vijfde. Na afloop van de wedstrijd werd Kozak gediskwali ficeerd, aangezien hij zijn roeispanen niet voorzien had van de kleuren van de Tsje chische vlag, wat bij de Europese kampi oenschappen voorschrift is. De uitslag werd dus: 1. Stuart Mackenzie (Austra lië) 7.58.7; 2. Klaus von Fersen (Duits land) 8.06.0; 3. Viacheslav Ivanov (Rus land) 8.11.0; 4. Lex Redelé (Nederland) 8.18.6; 5. Alfred Radader (Oostenrijk) 8.22.1. Dat de jeugdige Lex Redelé, de 19-ja- rige skiffeur van de Dordtsche, geen kans had op een van de eerste plaatsen in de finale van het skif-nummer stond reeds bij voorbaat vast. Daarvoor hebben Mac- kenzie, Von Fersen en Ivanov nu eenmaal te veel klasse. Het feit dat Redelé de eindstrijd bereikte verleden jaar werd hij in de herkansingen uitgeschakeld is al een prestatie op zichzelf. Zoals te ver wachten was ging de strijd om de eerste drie plaatsen tussen Mackenzie, Von Fer* sen en Ivanov. Het is evenwel een ver heugend feit, dat de man uit Dordrecht lange tijd erin geslaagd is de Tjech Ko zak achter zich te houden. Pas vlak voor de finish ging Kozak de Nederlander voorbij. Spannend was ook de strijd tussen de Finnen en de Duitsers bij het nummer on gestuurde twee. Aanvankelijk namen ech ter de Roemenen de leiding. Duitsland nam voor het 500-meterteken de leidende posi tie over en scheen gemakkelijk te gaan winnen. Halverwege de race begon de Finse vier echter zijn niet te stuiten op mars. Lange tijd lagen de boten van baan één en baan zes vrijwel gelijk, ook hier bracht de eindspurt de beslissing. Eén van de Finnen wa 11a afloop van de race zo uitgeput dat zijn enthousiaste supporters hem uit de boot moesten helpen. Zowel de finale twee met stuurman, als de eindstrijd van de ongestuurde vie ren leverden gemakkelijke overwinningen op voor de Duitse ploegen. Bij de strijd van de twee met stuurman kon alleen Italië de Duitsers nog even partij geven. Ook de Azzurri moesten toezien, hoe de Duitsers steeds verder wegliepen. De Duitsers wonnen met ruim vier lengten verschil. De finale van de ongestuurde vieren heeft eveneens maar heel even spanning opgeleverd. De Tsjechen hadden een zeer goede start en voerden het „veld" in de eerste fase van de strijd aan. Maar nog voordat de eerste kilometer was afgelegd hadden de kampioenen van 1957 de orde hersteld. Zelfs het hoge tempo waarin de Tsjechen roeiden mocht niet baten. Nadat Duitsland hen was voorbijgegaan moesten de vertegenwoordigers van Tjechoslowa- kije ook nog de Roemenen laten passeren. De uitslag van de finale twee zonder stuurman was: 1. Finlang 7.52.4; 2. Duits land 7.53.8; 3. Roemenië 8.02.7. De uitslag van de finale dubbel twee was: 1. Rusland 7.10.7; 2. Frankrijk 7.13.2; 3. Duitsland 7.16.5. De uitslag van de finale achten was: 1. Italië 6.19.5: 2. Verenigde Staten 6.22.7; 3. Rusland 6.25.6. Tyukalov en Berkutov hebben ervoor gezorgd dat de Russen evenals in 1957, tenminste één gouden medaille mee naar huis mogen nemen. Zij wonnen de finale dubbel twee, waarin Frankrijk eigenlijk hun enige tegenstander is geweest. Direct na de start namen de Russen de leiding en gestadig vergrootten zij hun voorsprong op de Fransen die halverwege de race al twee lengten achterstand hadden. Du- hamel en Monnereau liepen een halve lengte in, doch dat was eigenlijk van geen belang. Overeenkomstig de verwachting won de acht van Moto Guzzi ook dit jaar de titel. De eerste 300 meter hadden de Rus sen de leiding, maar nog voor het pas seren van het 500 meterteken had de acht van Moto Guzzi de eerste plaats overge nomen. Met ruim een lengte voorsprong gingen de Italianen door de finish, de Amerikanen verrasten bijna op de streep nog de Russen die daardoor der de werden. Wat verwacht werd is gebeurd: de acht van de Amsterdamse studenten (Nereus) is in de herkansing uitgeschakeld. Maar dat is slechts gebeurd na een felle strijd van de Nederlanders, die bij het 1000 meterteken zelfs in tweede positie lagen, op nog geen lengte achter de acht uit Philadelphia. Eerst waren het deze, daar na de Polen die de Amsterdamse acht pas seerden, even later gelukte dat ook de Zwitsers, zodat Nereus met een vierde plaats genoegen moest nemen.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9