Exportvergroting is alleen mogelijk met krachtige overheidssteun CPanda en de protonplopper V Mooie weer houdt nog aan Effecten -en Geldmarkt Wereldnieuws Kredietfinanciering en een lagere belastingdruk dringend nodig 2 Wenk aan Den Haag Amsterdam kan ruim f 34 miljoen lenen Staking in Argentijnse koelhuizen Minister wil instituut voor agrarisch marktonderzoek Geen garantieprijs voor koolzaad Oranje-Nassaumijnen n.v. hekelt subsidiebeleid in EGKS-landen Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Britse goudreserve blijft stijgen V.S. herzien lijsten van strategische goederen Minister Zi jlstra verkent Friese industrialisatiekansen Duitse lening van 50 miljoen aan Anglo American Singkep Tin: acht pet. Directeur economische iandbouwaangelegenheden Invoerquota voor tin uit Rusland en China Stevig EBU-overschot in augustus Slaap rustig, want wekt u! CT DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1958 (Van onze financiële medewerker) Het is deze week wel weer gebleken dat het Nederlandse bedrijfsleven de tekenen der tijden weet te verstaan. Onder auspiciën van de Stichting Vertegenwoordiging van de Nederlandse Industrie voor Internationale Belangen, waarbij tal van grote bedrijven in ons land zijn aangesloten, is een grote vergadering gehouden, waarin de noodzaak van een verdere stijging van de Nederlandse export in alle toonaarden is bezongen. Ook Prins Bernhard, die daar het woord voerde, heeft geen onzeker geluid laten horen. Vooral uit zijn mond was het opmerkelijk, een pleidooi te horen voor een nog actievere regeringspolitiek ten aanzien van de export, ook al is bij de regering dan ook de goede wil aanwezig. Het is nu eenmaal zo in de wereld van vandaag dat bij de pogingen om voor de Nederlandse industrie nieuwe afzetgebieden te vinden, ook de steun en de medewerking van de overheid niet kunnen worden gemist, des te- minder omdat deze in het buitenland aan de eigen ondernemingen niet zelden prefe rentiële rechten, dan. wel fiscale faciliteiten verleent. Hoezeer het ook de bedoeling van ge noemde Stichting moge zijn geweest door onderlinge uitwisseling van gedachten de industrie-leiders van ons land tot nieuwe en grotere actie op het gebied van de ex port te prikkelen, het nevendoel was on getwijfeld, de regering er van te door dringen dat zij in de strijd voor een ver sterking van Nederlands positie op de we reldmarkten, niet het minst ook in het ka der van de Euromarkt, een eigen taak heeft en hieraan op korte termijn volle aandacht zal moeten gaan schenken. Want uit de besprekingen op de Haagse exportvergadering is wel duidelijk naar voren gekomen dat aan een vergroting van de Nederlandse uitvoer geen geringe risico's zijn verbonden. En als deze risi co's, tengevolge van een te zware belas tingdruk. dan wel door andere overheids bemoeiingen. in de winstmogelijkheden van de exporttransacties geen voldoende compensatie vinden, kan men van een on derneming niet verwachten dat zij tijd en kracht en geld voor het winnen van nieu we exportgebieden inzet. Het is immers volkomen begrijpelijk dat. zolang de pro- duktie in het binnenland, dan wel dicht bij huis. tegen lonende prijzen kan wor den verkocht, men niet licht geneigd is zich de soesa en de risico's van een export op de hals te halen. Dat in 1957 de betalings balans zich ten nadele van ons land ont wikkelde en een bestedingsbeperking no dig was, vormde het bewijs dat een te groot deel van de produktie voor eigen gebruik werd benut en dat, om het welvaartspeil in ons land bij een groeiende bevolking te handhaven, een vergroting van de export noodzakelijk is. Dit geldt te meer, omdat na de oorlog de opbrengst van onze kapitaalbeleggingen in het buitenland aanmerkelijk is terug gelopen. Maakte die in 1938/39 nog 14 pet. van de Nederlandse invoer uit, thans wordt de import voor niet meer dan 2 a 3 pet. B. en W. van Amsterdam hebben de raad voorgesteld een aantal geldleningen aan tè gaan tot een totaal van f 34.091.000. Het betreft hier drie leningen met de Bank voor Nederlandse Gemeenten, n.l. 25 miljoen gulden voor de financiering van een aantal urgente werken in de hoofdstad, waarover met de minister van Binnenlandse Zaken overleg is gepleegd, 4.591.000,— voor de vaste financiering van de in uitvoering zijnde werken en an derhalf miljoen voor de financiering van de bouw ener rooms katholieke g.l.o.- school. Tenslotte ontving de gemeente nog een aanbieding tot het lenen van geld op onderhandse schuldbekentenis tot drie miljoen gulden. De opbrengst van deze lening willen B. en W. gebruiken voor de financiering van kapitaalsuitgaven. In Buenos Aires hebben vijftigduizend arbeiders van de grote koelhuizen waarin vlees voor de export is opgeslagen, voor onbepaalde tijd het werk neergelegd uit protest tegen de sluiting van een groot veem. De directie van dit veem is van oordeel dat de exploitatie niet meer lonend is als gevolg van de loonsverhogingen van totaal zestig procent die sinds een mei zijn toegekend. De vleesuitvoer zal, als de staking wordt voortgezet, geheel tot stilstand komen, het geen ernstige gevolgen zou hebben voor de economie van Argentinië. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft een voorstel aan een aantal agrarische produktschappen gedaan om deel te nemen aan een op te richten „instituut voor agrarisch markton derzoek". Dit zou tot taak krijgen, het agrarische marktonderzoek in binnen- en buitenland gecentraliseerd te doen geschieden. Zulk een nauwlettend waarnemen van mark ten, koopkracht en verbruiksgewoonten zou de mogelijkheden tot afzet van agra rische produkten kunnen vergroten, aldus meent de minister. Het bestuur zou vertegenwoordigers van het ministerie en van de produktschappen moeten omvatten, versterkt met enige hoogleraren. Het Landbouwschap heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening gevraagd, voor koolzaad van de oogst 1959 een garantieprijs in het voor uitzicht te willen stellen. Minister Vonde ling heeft thans aan het landbouwschap meegedeeld, dat er onder de huidige om standigheden onvoldoende aanleiding be staat, voor koolzaad een garantieprijs in uitzicht te stellen. Hij is echter bereid, bij de vaststelling van de garantieprijzen voor andere akkerbouwprodukten de ongunsti ge prijsvorming van koolzaad mede in beschouwing te nemen. door de kapitaalopbrengsten gedekt. Voor het lopende jaar en vermoedelijk ook voor de eerstvolgende jaren komt daar nog bij dat als gevolg van de sterk verlaagde vrachtprijzen ook de inkomsten uit de scheepvaart aanmerkelijk lager zullen zijn dan in de voorgaande jaren. Dit alles stelt de noodzaak van een grotere export wel heel duidelijk in het licht. Zoals reeds is opgemerkt, zal men het de Nederlandse industrie niet euvel kunnen duiden dat zij in haar exportpolitiek de lijn van de minste weerstand heeft ge volgd. Vandaar dat de exportdrang zich de laatste jaren in de eerste plaats op de landen van West-Europa richtte, zodat het aandeel hiervan in het totaal van de ex- port van 64.6 pet. (voor het eerste semes ter van 1956) tot 68 pet. in de eerste helft van 1958 is toegenomen. Eenzelfde ge dragslijn werd echter door andere landen gevolgd, waardoor de concurrentie op de Europese wereldmarkten groter is gewor den en een verdere toeneming van de Nederlandse export naar de landen van West-Europa op steeds grotere weerstan den stuit. Vandaar dat thans de aandacht op andere delen van de wereld moet wor den gericht. Risico's van „verre" export De vorige week konden wij er op wij zen dat de Nederlandse uitvoer naar de Arabische landen sinds kort een zodanige vooruitgang toont, dat de vermindering van de uitvoer paar Indonesië daardoor reeds wordt goedgemaakt. Ook naar de Zuidamerikaanse staten valt een verblij dende exportstijging te constateren, nl. van 3.7 pet. in het eerste halfjaar van 1957 tot 4.3 pet. in diezelfde periode van dit jaar. Hier ligt echter, zoals uit de be sprekingen op de vergadering te Den Haag wel is gebleken, nog een groot terrein braak, terwijl tevens in de landen van het Nabije, het Midden en het Verre Oosten, welke alle nog in het beginstadium van hun economische ontwikkeling verkeren, ook voor ons land nieuwe exportmogelijkhe den aanwezig zijn. Hier doet zich echter het grote bezwaar voor dat in die landen de commerciële integriteit en de rechtszekerheid wel wat te wensen overlaten en zij bovendien met de kinderziekten van een politieke bewust wording te kampen hebben. Betekent dit op zichzelf reeds een vergroting van het exportrisico, het feit dat deze landen me rendeels aan kapitaalgebrek lijden, vormt een niet minder grote hinderpaal op de weg naar een uitbreiding van de Neder landse export in die richting. Het vraag stuk van de exportfinanciering is daarom reeds geruime tijd aan de orde en ook de Prins heeft op de vergadering in Den Haag een lans gebroken voor een verrui ming van de exportkredieten op langere termijn met hulp van de overheid, omdat de hieraan verbonden risico's niet uitslui tend door de exporterende ondernemingen kunnen worden gedragen. Een gelukkige omstandigheid is dat al lengs de voornaamste voorwaarde van exportkredieten weer aanwezig is, name lijk een verruiming van de kapitaalmarkt. Minister Zijlstra heeft dan ook reeds de toezegging gedaan dat de Export Finan ciering Maatschappij dit jaar voor nieuwe kredieten weer open zal staan. De om vang van de voorshands nodige exportkre dieten wordt op rond 200 miljoen per jaar geschat, een bedrag dat vermoedelijk op de kapitaalmarkt wel kan worden ge vonden, mits aan de kapitaalverschaf fers een redelijke zekerheid voor de door hen verstrekte gelden kan worden gebo den. Maar ook als op dit punt de moeilijk heden voor een uitbreiding van onze ex port kunnen worden weggenomen, zullen de Nederlandse ondernemingen nog voor de vraag staan of die uitbreiding voldoen de commerciële mogelijkheden oplevert. Want een vergroting van de export bete kent in vele gevallen de noodzaak van nieuwe investeringen, ten aanzien waar van de laatste tijd juist een teruggang valt te constateren. Van 2.104 miljoen in het vierde kwartaal 1957 en 2.105 miljoen in het eerste kwartaal van 1957, zijn de tota le investeringen in ons land gedurende de eerste drie maanden van dit jaar tol 1.833 miljoen gedaald. Ook de Neder landse industrie heeft in deze verminde ring haar aandeel gehad. In het tweede kwartaalbericht van de Nederlandsche Handel Maatschappij wordt dan ook op de wenselijkheid van omvangrijker investe ringen dan door het Centraal Planbureau als taak is gesteld, gewezen. De regering heeft voor investeringen na 20 mei 1958 de investeringsaftrek, zij het dan tot een verlaagd percentage (tweemaal 8 pet. in- plaats van viermaal 5 pet.) doen herleven. Gelet op de ongunstige ontwikkeling van de staatsfinanciën men spreekt reeds van een tekort van l'/a miljard zal er ernstig aan moeten worden getwijfeld of de in 1957 met 4 pet. verhoogde vennoot schapsbelasting voor het volgende jaar zal kunnen worden verlaagd en de tempo risering van de vervroegde afschrijving, waartoe in 1955 werd besloten, ongedaan zal kunnen worden gemaakt. Door de zware belastingdruk is de kapi taalintensiteit van de Nederlandse produk tie geringer dan die van de omliggende landen, terwijl het duidelijk is dat hogere lonen, dan wel een verkorting van de werkweek, waarvoor wordt geijverd, al leen mogelijk wordt als ze door een gro tere kapitaalintensiteit worden gecompen seerd. Een en ander verklaart de spanning, waarmee de komende staatsbegroting door het bedrijfsleven wordt afgewacht. Noodzakelijke exportvergroting vraagt kredietfinanciering en verlichting van fiscale druk voor het bedrijfsleven. In het jaarverslag over 1957 van de n.v. Oranje-Nassaumijnen in Limburg wordt gezegd, dat de opvattingen die de overhe den in de landen der E.G.K.S. huldigen met betrekking tot het verlenen van sub sidies aan de nationale mijnbouw nog der mate uiteenlopen, dat van gelijke concur rentievoorwaarden nog niet kari worden gesproken. Voor alle E.G.K.S.-landen geldt voorts, dat de overheden in tijden van hoogconjunctuur de producenten ver hinderen om de vrije marktprijzen te vol gen. zodat de ondernemingen niet de no dige reserves kunnen vormen voor ongun stige tijden. Daarenboven zijn de produ centen in het E.G.K.S.-gebied gehouden, bij hun prijsnoteringen zekere stringente regels in acht te nemen, terwijl de uit der de landen geïmporteerde kolen en olie in dit opzicht grote vrijheid genieten. De di rectie acht het voor een gezonde energie voorziening en een daartoe nodige econo mische ontplooiing van de eigen hulpbron nen van West-Europa noodzakelijk, dat de overheidsorganen deze problemen tot een bevredigende oplossing brengen. Thee-aanvoer verminderd In het eerste halfjaar van 1958 is te Amster dam volgens de pakhuismeesteren aanzienlijk minder veilingthee aangevoerd dan in dezelfde periode van 1957, n.l. 18.199 kisten vergeleken met .14.740 kisten. Afgeleverd zijn 18.317 kisten iv.j. 31.0.90 kisten), waarvan 14.283 in het binnenland (22.540) en 4034 uitvoerkisten (8550). De totale aanvoer van thee in het eerste halfjaar bedroeg 10.973.684 kg netto tegen 10.717.563 kg in dezelfde periode van 1957, met een waarde van 46.571.356 i 55.622.937). „Hoy en Holanda" De Nederlandse Kamer van Koophandel in Mexico zal binnenkort een tijdschrift in de Spaanse taal gaan uitgeven, getiteld ..Hoy en Ho landa"' („Vandaag in Nederland"), dat de indu striële bedrijvigheid van Nederland zal belichten Het tijdschrift zal voorlopig om de twee maan den verschijnen. Franse EBU-positie Het nadelige saldo van Frankrijk in de Euro pese Betalingsunie (E.B.U.) verminderde over augustus tot 23.56 miljoen dollar. Over juli had Frankrijk een nadelig saldo in de E.B.U. van 28.564.000 dollar: over augustus 1957 een nadelig saldo van 47.594.000 dollar. Boekenveiling Op 15 en 16 december a.s. zal bij het interna tionaal antiquariaat Menno Herzberger te Am sterdam de economische bibliotheek van wijlen prof. mr. F. de Vries, oud-voorzitter van de Sociaal Economische Raad, in veiling worden gebracht. Extra invoercontingenten Met het oog op de Najaarsbeurs zijn voor de invoer uit Frankrijk. Israel, Marokko en West- l.iuitsland extra contingenten ter beschikking gesteld. De Britse goud- en dollarreserve is in augustus mei vijf miljoen dollar toegeno men. Aan het eind van de maand stond zij op 3.089.000.000 dollar, zo is door het Britse ministerie van Financiën meege deeld. Het is voor het eerst in twaalf jaar, dat de reserve steeg in augustus de maand waarin zij in de regel het meest onder druk staat. Bovendien was het de elfde achtereenvolgende maand met een stijging. Vorig jaar augustus was er een daling in de reserve van 225 miljoen dol lar, in augustus 1956 een van 129 miljoen. WASHINGTON, (AFP) Het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft woensdag bekendgemaakt, dat het is overgegaan tot een herziening van de lijsten van goederen van strategisch belang, waarvan de V.S. verlangen, dat zij niet zullen worden uitgevoerd naar com munistische landen. De nieuwe lijsten zijn door de Ameri kaanse regering voorgelegd aan de landen die zijn vertegenwoordigd in de Cocom, de commissie, die toezicht houdt op de han del met communistische landen, en aan de landen, die Amerikaanse steun ontvan gen. Naar men meent te weten, zijn de be perkingen van de nieuwe lijsten nog steeds groter dan die van de nieuwe lijsten van de Cocom. De lijsten worden door de Ame rikaanse regering niet openbaar gemaakt behalve dan die, welke betrekking hebben op munitie en wapens. Tijdens een tweedaags bezoek aan Friesland heeft de minister van Economi sche Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, bespre kingen gevoerd met instanties en organi saties in Heerenveen, Sneek, Harlingen, Franeker, Dokkum en Leeuwarden. Het bezoek hield verband met de wijziging in het regionale industrialisatiebeleid van de regering, zoals werd aangekondigd in de zesde industrialisatienota. Op een persconferentie verklaarde de minister, dat hij niet nu al besluiten zal ne men. Uitdrukkelijk is vastgelegd, dat de besturen van de drie noordelijke provin cies aan de regering advies moeten uit brengen welke gemeenten naar hun me ning als kernen voor industrialisatie moe ten worden aangewezen. Pas daarna zal de beslissing >n Den Haag genomen wor den. Voorts zei de minister, dat bij het „in dustrialisatiebeleid nieuwe stijl" slechts enige grote kernen per provincie zullen worden aangewezen, terwijl er vroeger ve le kleine kernen werden gesticht. De rege ring verwacht, dat enige grote kernen het algemene industriële klimaat in de pro vincie zullen verbeteren, waardoor er ook andere plaatsen van kunnen profiteren. Hij had daarbij vooral het oog op toele veringsbedrijven, die in de omgeving van de kernen zouden kunnen opkomen. Deze zouden bij gebleken levensvatbaarheid ook op steun van de regering kunnen reke nen. De minister noemde de Fries-Groningse kanalen van groot belang voor de industri alisatie van het Noorden. De betekenis daarvan zal in de toekomst, aldus de mi nister, zonder twijfel nog veel groter wor den. De president-commissaris van de An glo-American Corporation, Oppenhei- mer, heeft bekendgemaakt, dat er binnen kort een overeenkomst zal worden onder tekend. volgens welke de Deutsche Bank A. G. te Frankfort aan de maatschappij een lening zal verstrekken van 50 miljoen mark. Oppenheimer, die tevens presi dent-commissaris is van de Beers Consoli dated Mines, deelde mede, dat de Anglo- American Corporation dit geld zou gebrui ken om aan De Beers een lening in Zuid- afrikaanse valuta te verstrekken van 4,2 miljoen pond sterling. De Beers heeft dit geld nodig voor de aankoop van 1200 ge wone aandelen in de Williamson Diamonds Limited in Tanganyika volgens een vorige maand gesloten overeenkomst. De Deutsche Bank zal begin oktober 50.000 obligaties van 1000 mark namens de Anglo-American Corporation aan het publiek zal aanbieden. Deze obligaties zul len 51/» percent rente dragen en op elk mo ment tot 30 september 1962 kunnen worden verwisseld tegen 10 gewone aandelen der Anglo-American Corporation. Ter vergadering van aandeelhouders van de n.v. Singkep Tinmaatschappij is het dividend vastgesteld op 8 pet. voor de gewone, en 4 pet. voor de preferente- en priori teits-aandelen. Als interim-dividend werd op de ver schillende categorieën van aandelen reeds 4 pet. gedeclareerd. 31. De merkwaardige geleerde, in wiens handen Panda en Joris Goedbloed waren gevallen, stelde met enkele handgrepen de Hydraulische Vastpakker in bedrijf, terwijl hij tegelijkertijd de Zwaartekracht- Wentelaar buiten werking stelde. Voor Panda en Joris werd het er alleen maar moeilijker op, want de Vastpakker bleek een onzachtzinnige machine te zijn. Panda wilde zeggen, dat hij het nooit meer zou doen en voortaan altijd goed op zou pas sen en dergelijke dingen, maar Joris was hem voor met heel andere woorden. „Een enkel woordje alstublieft, professor!" sprak hij rustig, terwijl hij door de Vastpakker gehanteerd werd. „Het schijnt, dat gij een grief jegens ons koestert, maar ik geef u de verzekering, dat dit geheel op een mis verstand moet berusten! Is het niet veel beter, om dergelijke kleinigheden met kalm overleg te bespreken? Laat, wat ik u bidden mag, hel gezond verstand zege vieren!" „Dat is precies wat het op het ogenblik doet", verzekerde de uitvinder. „Ik ben verstandig genoeg om in de eerste plaats streng op te treden tegen lieden die mijn Experimenteel Voertuig stelen, en om in de tweede plaats bezwaar te maken tegen indringers in mijn laboratorium. En daarom gaan we nu maar eens naar bin nen en zoeken er een geschikt apparaat om u uit de weg te ruimen!" Een ogenblik later kwamen Panda en Joris dus op een ongemakkelijke manier het laboratorium binnen; en wat daar te zien was, deed voor hun toekomst het ergste vrezen. Bij Koninklijk Besluit is drs. A. R. van Nes bij het ministerie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening aangesteld als directeur-afdelingschef. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft de heer Van Nes belast met de lei ding van de directie economische akker bouw-, veehouderij- en zuivelaangelegen- heden (directie van de Voedselvoorzie ning) en heeft hem de persoonlijke titel van directeur van de binnenlandse econo mische Iandbouwaangelegenheden ver leend. De heer A. van Nes werd op 5 novem ber 1919 te Hazerswoude geboren. Van 1940 tot eind 1942 studeerde hij aan de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam. Juist vóór de hogeschool werd gesloten legde hij het kandidaats examen af. Daarna dook hij tot het einde van de oorlog onder op de familieboerde rij te Rijsoord. Op dit grote gemengde landbouwbedrijf van 60 ha. leerde hij de landbouw in zijn verschillende onderdelen kennen. Na de bevrijding zette hij zijn economische studie voort en deed in ja nuari 1947 doctoraal examen in de econo mische wetenschappen. Op 1 maart 1946 werd de heer Van Nes wetenschappelijk medewerker van de afde ling landbouw van het Landbouw-Econo- misch Instituut. Hij werd belast met de opbouw van het kostprijsonderzoek van landbouwprodukten. Van 1 september 1951 tot 1 april 1954 was hij medewerker van de economische afdelingen van de toen malige Stichting voor de. Landbouw. Van 1 april 1954 tot 1 augustus 1958 was de heer Van Nes hoofd van de afdeling tuin bouw van het Landbouw Economisch In stituut. Russisch tin heeft de laatste zes maan den de vrije markten overstroomd en de wereldtinprijs scherp doen dalen. Van 450 ton in 1956, steeg de tinexport van de Sovjet-Unie vorig jaar tot 9000 ton. Dit jaar voerden de Russen reeds 18.000 ton uit. De laatste tijd neemt ook communis tisch China een groeiend aandeel in dit „tin-offensief", waarbij het metaal veelal tegen prijzen werd aangeboden, die vol gens deskundigen maar nauwelijks de produktiekosten zouden dekken. Na het bekend worden van het Engelse voornemen om de tininvoer uit beide lan den aan een quotering te binden, steeg gisteren de tinprijs op de Londense metaal- beurs met 12'% pond tot 747Vz pond ster ling per ton. De Nederlandse Bank deelt mede. dat het betalingsverkeer met de aan de Europese Betalingsunie deelnemende landen voor Nederland in augustus 1958 een overschot van 75.452.000,— (19.856.000 dollars) heeft opgeleverd. Van dit bedrag zal Nederland bij de verrekening op 12 dezer 56.589.600 (14.892.00 dollars) in goud of dollars ontvangen, terwijl voor f 18-863.200. 4.964.000 dollars) door Nederland krediet wordt verleend aan de E.B.U. Op het door Nederland aan de hetalingsunie verleende krediet zal 6.251.000,in mindering worden gebracht. Na bovengenoemde verrekening zal de vordering van Nederland op de E.B.U. 353-650.800,- (93.066.000 dollars bedragen. Advertentie mm Ongewenst. Premier dr. Kwame Nkroe- mah van Ghana heeft Frankrijk ver zocht van kernproeven in de Sahara af te zien, „daar zij door geheel Afrika als ongewenst worden beschouwd". Dit deed hij in een verklaring over zijn bui tenlandse beleid in het parlement, dat hij „positief neutralisme" noemt. „Volksgemeenschappen". De landbouw- produktiecoöperaties in communistisch China worden in vrij snel tempo om gezet in „volksgemeenschappen", die gemeentelijke bestuursinstellingen overbodig maken doordat dit nieuwe instituut zich niet alleen met economi sche aangelegenheden bemoeit maar ook met politieke, culturele en militai re zaken, zo meldt het Pekingse Volks dagblad, aangehaald door radio-Peking. De volksgemeenschappen, die gemid deld tienduizend leden hebben, zijn voor China „de geschiktste organisa tievorm om de opbouw van het socia lisme en de bevordering van het com munisme te versnellen". Minder. Volgens officiële statistieken zijn gedurende de maand juli in West-Duits- land 1.113 personen bij verkeersonge lukken om het leven gekomen. Dat. is 14,4 percent minder dan in juli 1957. Maximum. In Frankrijk is de snelheid op de grote wegen bij het verlaten van Parijs en andere' grote steden in de laatste drie weekeinden van september tot tachtig kilometer per uur beperkt. Hiermee beoogt men de ongelukken tij dens de weekeinden te doen verminde ren. Toppunt. De chel van de Deense verkeers politie, assistent-commissaris Povl Brondt, is geschorst wegens rijden on der invloed. Na een receptie op het hoofdbureau reed hij met een politie auto zo hard door Kopenhagen, dat voet gangers de politie waarschuwden. Een medisch onderzoek wees uit dat hij sterke drank had gebruikt. Zijn rijbe wijs is ingetrokken. Onpartijdig. India en Pakistan hebben be sloten hun onopgeloste grensgeschillen voor te leggen aan een onpartijdig tri bunaal. Op 9 september zullen weder zijds de gevangenen worden vrijgela ten. Premier Nehroe heeft in het Ho gerhuis in Nieuw Delhi verklaard, dat India nooit tegen Pakistan oorlog zal voeren, tenzij het wordt aangevallen. De Indische premier zei dit bij de be antwoording van vragen over een ver klaring van de Pakistaanse premier. Noon, dat Pakistan nooit een oorlog met India zal beginnen om de kwes tie Kasjmir en de kwestie van verdeling van kanaalwater. Verkeerd ingelicht. De weduwe van de voormalige nazigouverneur van Bohe- men en Moravië, Reinhard Heydrich, zal geen pensioen met terugwerkende kracht krijgen, aldus heeft de landsre gering van Sleeswijk-Holstein laten we ten. Een woordvoerder zei dat het pu bliek verkeerd is ingelicht, en dat Frau Heydrich geen 12.500 mark zal ontvan gen voor achterstallig pensioen. Zij zal 70 mark per maand krijgen als oorlogs weduwe-pensioen plus 20 mark voor een van haar drie kinderen. Automatisch. Rusland heeft bij de Ver enigde Staten geprotesteerd tegen het laten drijven van Amerikaanse ballon nen in het Russisch luchtruim. Volgens hun nota hebben de Russen verschei dene ballonnen in handen, die uitgerust zijn met automatische fototoestellen en radio-apparatuur. Terugslag. Gewapende officieren hebben de Argentijnse minister voor de lucht macht, commodore Huerta, woensdag belet zijn ministerie te betreden. In het gebouw werd geschoten, maar niemand werd gewond. Na het incident heeft de Argentijnse president, Fi-ondizi, de op perbevelhebber van de luchtmacht, ge neraal Moragues, en twee andere hoge luchtmachtofficieren ontslagen. Sterk. De vroegere ,Reichsbevollmach- tigter" voor Denemarken, dr. Werner Best, heeft een proces tegen het West- duitse ministerie van Buitenlandse Za ken aanhangig gemaakt om herstel in zijn vroegere betrekking van „Minis- terialdirektor" te verkrijgen. Best werd na de oorlog in Kopenhagen ter dood veroordeeld. In 1949 werd zijn von nis gewijzigd in twaalf jaar gevangenis straf. In 1951 profiteerde Best van een amnestie en werd hij op vrije voeten gesteld. Hij strat voor een Westber- lijns tribunaal terecht als actief aan hanger van het nazibewind. De openba re aanklager eist daarvoor een boete van vijftigduizend mark. Zijn advocaat verklaarde dat Best het tribunaal niet erkent en ook niet zal verschijnen. Ongeveer 800 km. ten zuidwesten van Ierland ligt een tamelijk diepe depressie, die zich slechts langzaam verplaatst. Een onweersachtige randstoring ervan veroor zaakte in België, Frankrijk en Engeland plaatselijk onweer. Ongeveer 100 km. ten noorden van Parijs, viel 45 mm. regen. Tengevolge van een flinke toeneming van de depressie-activiteit op noordelijke breedte, verplaatst een hogedrukgebied boven Scandinavië zich nu langzaam in zuidelijke richting. Tegelijkertijd ontwik kelde zich boven Frankrijk een nieuwe onweersstoring. Wegens de nabijheid van het hogedrukgebied kan deze storing zich echter moeilijk tot over onze omgeving uitbreiden. In het grootste deel van het land zal het huidige weer dan ook nog aan houden. Slechts in het zuiden van het land bestaat een kans op onweer. WEERR M'l'ÜRTEN Vrijdag 5 september Zon op 5.56 uur, onder 19.20 uur. Maan op 22.28 uur, onder 13.21 uur. Maanstanden 6 sept. 11.24 uur 1. k. 13 sept. 13.02 uur n.m. 20 sept. 4.17 uur e.k. 27 sept. 22.43 uur v. m. Hoog en laag water in IJmuiden Vr^dag 5 september Hoog water 7.30 en 20.01 uur. Laag water 3.19 en 15.27 uur. Temperaturen buiten SA land maxima van giste- 1 e s s ren. Binnenland heden A3 c, 52 G 7 uur. Neerslag laatste S-s o s 24 uur. a c2 Den Hel ik-1 licht bew O 14 0 Ypenburg licht bew O 13 0 Vlissingen licht bew O 15 0 Eelde licht bew. O 12 0 Twente licht bew O 12 0 De Bilt licht bew. O 14 0 Eindhoven licht bew. O 13 0 Vlv Z -Limb licht bew. O 14 0 Helsinki licht bew nnw 23 0 Stockholm onhpwolkt windst. 21 0 Oslo mist windst. 26 0 Kopenhagen onbewolkt no 22 0 Aberdeen zwaai bew windst. 18 0 Londen regen windst. 23 11 Amsterdam licht bew. O 23 0 Brussel zwaar bew O 26 0 Luxemburg half bew. no 23 0 Parijs geheel bew. windst. 26 0 Bordeaux geheel bew no 24 0 Grenoble licht bew. windst. 26 0 Nice half bew n 24 0 Berlijn onbewolkt O 22 0 Frankfort zwaar bew no 23 0 München geheel bew ono 20 0 Zürich geheel bew nno 23 0 Genève zwaar bew. windst. 25 0 Locarno regen wnw 25 1 Wenen onbewolkt ozo 19 0 Innsbruck mist windst. 26 6 Rome onbewolkt ono 30 0 Ajaccio licht bew. nnw 28 0 Madrid onbewolkt. windst. 29 0

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2