Chief Whip Wdé KIJKEN a r Slechte vangst, kapotte netten en overal loerende IJslanders rr In De Schermer (325 jaar droog) is het vier dagen feest HENSEN J Schippers, die 12-mijlszone meden, gewagen van rijke visgronden op ieders lip! C"Praatótoel 3 Van dag tot dag Ongerustheid Strauss in conflict met de politie van Bonn ONBEHAGEN OP BRITSE TRAWLERS Twee grote diefstallen in de Britse hoofdstad 0p de MANCHESTER PAARLAARSTEEG 1 Raad van Europa Hof voor rechten van mens kan nu benoemd worden DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1958 Het blijft altijd een tamelijk riskante aangelegenheid, een vonnis over een von nis te vellen. Kritiek op de rechtspraak en op bepaalde gevallen in het bijzonder loopt het gevaar, onbillijk te zijn door onvol doende kennis van zaken bij de criticus, die immers meestal niet, zoals de rechter, alle facetten van het behandelde geval tot in de finisses heeft kunnen bestuderen en bovendien niet de verfijnde kennis van de wet en haar complicaties bezit, die voor de juristen gesneden koek zijn. Maar toch kritiek is in sommige ge vallen onvermijdelijk en zeker in een geval, dat duidelijk twijfel doet rijzen aan de objectiviteit van Vrouwe Justitia. Zo'n geval is de vrijspraak van een majoor uit Leeuwarden door het Hoog Militair Ge rechtshof, waarvan ons blad gisteren mel ding maakte. Deze militair had een auto ongeval gehad, terwijl hij onder de invloed van alcohol verkeerde. Het schrikbarend toenemende aantal verkeersongelukken waarbij alcohol in het spel is, heeft de burgerrechter reeds sinds enkele jaren gedwongen, de wet in al haar gestrengheid toe te passen uit het oogpunt van preventie. De militaire rechtspraak die niet boven of onder, doch naast de burgerrechtspraak staat en zich de be voegdheid tot zelfstandige en onafhanke lijke jurisdictie slechts ziet toegewezen uit hoofde van de „apartheid" tussen de krijgswetten en de burgerlijke wetten komt onvermijdelijk op het terrein der burgermaatschappij in gevallen, waar militairen zich op dat terrein misdragen. Er zou nog te discussiëren zijn over de vraag, of hier de burgerlijke rechter niet zou moeten voorgaan, aangezien de be klaagde weliswaar onder de militaire tucht staat, doch zich heeft vergrepen aan burgerlijke en algemeen geldende rechts- en orderegels. Doch afgezien van die vraag moet het toch duidelijk zijn, dat in zulke gevallen de militaire rechtspraak een steun en verlengstuk moet zijn voor de burger- lijke en niet met totaal andere, bij de bur gerrechtspraak onbekend zijnde normen mag oordelen. En desondanks heeft de onder invloed rijdende majoor vrijspraak gekregen op grond van overwegingen, waarvan er wel iswaar slechts één duidelijk tot uiting is gekomen namelijk zijn hoge rang! doch waaromtrent het sterke vermoeden bestaat dat zij te maken hebben met sub jectieve invloeden van louter militaire gedachtengang. Een duidelijk verschil tussen militaire en burgerlijke rechtspraak dient zich hier aan. De burgerlijke rechter kent niet de verzachtende omstandigheid van „hoge rang". Rang of stand zijn bij hem te ver waarlozen factoren. Dat dit bij de militaire rechtspraak niet zo is, getuige de ondubbel zinnige uitlating van de advocaat-fiscaal, die als argument tot verzachting van zijn eis de hoge rang van verdachte aanvoerde, wekt ongerustheid bij de bui-ger. Het moet trouwens eveneens ongerustheid wekken bij de militaire burger, namelijk de dienst plichtige, die tijdelijk afhankelijk is van de militaire rechtspraak en in die periode zijn rechtszekerheid zou zien aangetast, doordat strafbaarheid en strafmaat met aanzien des persoons worden toegepast. Het bericht van gisteren sloot met de mededeling, dat het hof zijn vrijspraak niet nader gemotiveerd had. Zolang dat niet gebeurt, zal men moeten aannemen dat het inderdaad, naar burgerlijke op vatting van gelijkheid voor de Wet, een ongemotiveerde vrijspraak was. De temperamentvolle Westduitse mi nister van Defensie, Strauss, is in conflict gekomen met de politie van Bonn. Dit leidde gisteren tot een demonstratie voor een politie-agent, die de chauffeur van de minister heeft bekeurd en voet bij stuk heeft gehouden. Voor het ambtsdomein van bondskan selier Adenauer, waar de 24-jarige politie agent Hahlbohm het verkeer regelt, hiel den gistermiddag auto's stil, waaruit meis jes stapten, die bloemen, cognac en siga retten aan de agent gaven. Vrienden en collega's van Hahlbohm kwamen er ook bij, waardoor een soort demonstratie te gen minister Strauss ontstond, waarvan men zich afvraagt of zij niet door een be paalde politieke richting ingegeven was. Op 29 april regelde Hahlbohm het ver keer voor Schaumburg, Adenauer's ambtszetel, waar het verboden is de weg in te slaan, die naar het paleis leidt. Strauss' chauffeur reed, hoewel de agent het stopteken gaf, op bevel van de minis ter door, waardoor de wagen bijna in bot sing kwam met een tram, waarvan de be stuurder alleen door krachtig remmen een ongeluk kon voorkomen. Hahlbohm no teerde het nummer van de auto en gaf het geval door. Na zijn onderhoud met Ade nauer liet Strauss bij Hahlbohm stoppen, vroeg de naam van de agent en zei dat hij er voor zou zorgen dat deze van zijn post zou worden verwijderd. Later diende Strauss een klacht in bij het ministerie van Binnenlandse Zaken van de deelstaat Noordrijn-Westfalen tegen de agent we gens het in gevaar brengen van het ver keer. Bovendien beklaagde hij zich bij de politie in Noordrijn-Westfalen, dat men hem in het algemeen niet voldoende hulp verleent bij incidenten. Vakbonden en justitiële instanties heb ben zich in de strijd gemengd. Hahlbohm is op zijn post gehandhaafd. Verder is ontdekt, dat Strauss' chauffeur reeds vijfmaal met de politie in aanraking is gow»<?st wegens diefstal, snelheidsover schrijding en vervalsing van een rijbe wijs. De jonge, toch al niet bijzonder po- oulaire minister heeft de wind bepaald niet mee. REYKJAVIK (UPI) ÏIct visseri.jgc- schil met Engeland begint de vorm te krij gen van een zenuwenoorlog, waarin IJs land in de aanval is en wacht tot het Britse trawlers bij verrassing en op veilige af stand van de kanons der escortcschcpcn. kan enteren. „Ik ben benieuwd wat de Britten doen als het winter wordt", zei een oude IJslandse visser woensdagavond en daarmee vertolkte hij bet standpunf van zijn landgenoten. Afwachten is het con signe. De „Eastbourne", het vlaggeschip van ar. escortegroep. heeft woensdag brandstof ingenomen en dat wijst erop, dat het nog geruime tijd op zijn post zal blijven. Maar als een trawler voor de winterstormen een IJslandse haven binnenvlucht zullen de dossiers gereedliggen, die de kustwacht heeft samengesteld, en worden de vissers gearresteerd. OSLO (UPI) Terwijl de Engelse vis sers in de IJslandse wateren onder aller lei moeilijkheden slechts matige vangsten doen, hebben Noren, Zweden en Russen, die IJsland's nieuwe territoriale grens wel erkennen, goede visgronden ontdekt op de noordpoolcirkel, 180 mijl ten oosten van IJsland. De Noorse kapitein Johan Vartdal be richtte dat daar ongeveer 150 Noorse bo ten hun netten hebben uitgeworpen met enkele Zweedse en veel Russische. Het weer is er^prima en de vangsten zijn goed. Uit Reykjavik zijn in Oslo berichten ont vangen, dat de Britse trawlers de marine verzocht hebben uit het IJslandse territo riale gebied te mogen vertrekken om be tere plekken te zoeken. Bij het konvooi varen in de mist zoals thans geschiedt moeten er om de drie uur netten binnen gehaald worden voor reparatie. Het zicht is de laatste dagen nooit meer dan onge veer tachtig meter geweest en dikwijls lig gen de schepen verborgen achter dikke mistsluiers. Alle ogen zijn dan gericht op de radar. Want de IJslandse patrouille schepen kunnen in de mist heel dichtbij komen en als ze op de radar niet her kend worden is er weinig kans deze te ontlopen. Ze zwerven voortdurend rond de trawlers. Schipper Lewis van de „Lord Beatty" voelt zich, naar hij zeide, zeer in zijn be wegingen beperkt. Gaat hij te ver van het escorteschip, dan riskeert hij een IJs landse enterploeg. Doorvissen op dezelfde plaats bevalt hem niet en zijn bemanning heeft het zwaar te verduren nu onder hoogspanning elke drie uur vis schoonge maakt, netten gerepareerd en andere net ten uitgezet worden. PARIJS (UPI) De permanente am bassadeur van IJsland bij de NAVO heeft vandaag de organisatie van de 15 landen officieel op de hoogte gesteld van het pro test, dat het bij Engeland heeft ingediend over het optreden van dat land in het vis serijgeschil. Het secretariaat heeft het protest van IJsland toegevoegd aan de documenten betreffende deze zaak, die het sedert de vorige week in studie heeft Ver wacht wordt, dat het probleem op de vol gende geregelde zitting van de Permanen te Raad van de NAVO, op 10 september, behandeld zal worden tenzij een van de ledenlanden voordien om een spoedzitting zou vragen. Een van de kwesties, die het secretariaat bespreekt, is een Deens verzoek om het comité van zeven landen, dat de vorige week geen overeenstemming kon bereiken over het visserij-geschil, opnieuw deze week een poging te laten doen op minis tersniveau. LONDEN (Reuter) De Britse admi raliteit heeft meegedeeld, dat de man schappen van twee IJslandse patrouille schepen „gasten" geworden zijn van het Britse fregat Eastbourne na het incident met een Britse trawler. Woensdag kaart ten zij met hun Britse gastheren. De ijslandse minister van Buitenlandse Zaken heeft het Britse voorstel om de negen IJslanders op de Eastbourne op een IJslands schip over te zetten van de hand gewezen en geëist, dat zij weer naar de Britse trawler Northern Foam worden overgebracht, opdat zij daar „hun plicht ongehinderd kunnen doen". Advertentie De commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr_ M. J. Prin sen, maakte met charmant geleide een wandeling over het feestterrein. In Stompetoren is gisteren het vierdaag se feest begonnen ter herdenking van het feit dat de polder De Schermer 325 jaar geleden werd drooggelegd. Des morgens arriveerden de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland en mevrouw Prinsen aan het Polderhuis, waar zij wer den begroet door de dijkgraaf van de pol der, de heer J. Posch. In het Polderhuis waren onder meer ter begroeting aanwe- zich de burgemeesters van Alkmaar en Schermerhorn, de voorzitter en de vice- voorzitter van de Schermergemeenschap, en de hoofddirecteur van Rijksmonumen tenzorg, de heer R. Hotke. De dijkgraaf bood de commissaris een antieke zilveren tabaksdoos aan met inscriptie, waarna de commissaris zijn handtekening zette in een gastenboek waarin in 1846 een zijner voorgangei's, de Commissaris des Konings Van Eewijk van der Bult ook zijn handtekening had gezet. Sindsdien was het niet voorgekomen dat een commissa ris de gast was van het polderbestuur. Nadat alle leden van het gezelschap een zilveren herinneringslepeltje was aange boden begaf men zich naar het feestter rein te Stompetoren. Dijkgraaf J. Posch hield daar een herdenkingsrede! waarin hij een overzicht gaf van de geschiedenis van de droogmaking en de ontwikkeling van de polder in 325 jaar. Nadat de Commissaris der Koningin met een toespraak het feest officieel had geopend, maakte het gezelschap een rond gang langs de verschillende tentoonstel lingen. zoals die van het puikje van de Schermer veestapel, de Floraliën, de huis- vlijttentoonstelling en de historische ten toonstelling, waar antieke en kunstvoor werpen uit boerderijen in de polder en uit het stedelijk museum te Alkmaar bijeen gebracht zijn. De genodigden volgden hierna een de- filé van het bekroonde vee, waarbij de heer C. Laan, voorzitter van de Provin ciale Bond van Rundveefokverenigingen, als commentator optrad. Met een Oudhol landse koffiemaaltijd werd het feestelijke begin van de herdenking besloten. Gisteren zijn in de Britse hoofdstad twee opzienbarende diefstallen gepleegd. Na dat kort tevoren door zes bandieten een overval was gepleegd op een taxi, waarin een bankloper loonbedragen wegbracht, waarbij 13.000 pond sterling buit werd ge maakt zijn drie mannen gisteravond bin nengedrongen in de Londense flat van de filmster Michael Wilding. De huisbewaar ster werd opgesloten en er werd voor 25.000 pond sterling aan juwelen ont vreemd. De sieraden, die toebehoren aan Wilding's echtgenote, waren niet verze kerd. Wilding heeft 5000 pond uitgeloofd voor de opsporing. Het is voor de tweede keer dit jaar dat de flat van deze acteur het 'doelwit van inbrekers is geweest. Al vóór we de Belgische grens waren gepasseerd, had den reusachtige pijlen met het veelbelovende woord „Expo" ons de goede weg gewezen. Aan de Bergeykse Barrière trokken de Belgische doua niers echte Expo-gezichten, die zij van de Belgische re gering tijdelijk bij hun uit rusting hadden gekregen; zij zwegen glimlachend en uit nodigend, zo van: „Awel, 'et is plezierig dat ge ook eens komt kijken, want 'et 'eeft ons rijkelijk wat geld gekost en dat moet er wederom uit komen, zulle". Een vief Belginnetje stopte onze auto vol met kleurige foldertjes, die allemaal in verschillende bewoordingen een bezoek aan de Expo als de top der gelukzaligheid aanprezen. edoch daarbij voorzichtigheidshalve de waar de dezer gelukzaligheid in ronde francs-getallen weer gaven. En een van haar zei er knikkend en lachend bij: Ge rijdt de pijlen maarrr na, dan komt ge er seffens van zelf". Wij reden de pijlen na. mijn kleine zoon en ik. samen op weg naar de samenvatting van alle ménselijke kunnen uit twintig eeuwen. Hij zat ern stig en venyachtend naast mij en speurde' naarstig door de voorruit naar de pijlen, die ons naar de plaats des heils zouden brengen. Het was voor hém, dat ik deze lange weg maakte. Want, om eerlijk te zijn, mijn hart haakt niet vurig naar expo's. Tentoonstellingen zijn zoiets als borrels. Ge drinkt ze plichtmatig omdat ze u wor den voorgezet, ge slikt zo manhaftig door zonder er werkelijk van te genieten doch ge meent het aan uw menszijn verplicht te zijn, eraan mee te doen. En ge krijgt er altijd een kater van. Tentoonstellingen zijn de vermoeiendste uitvindingen, waartoe de mensheid ge komen is. Zij doen mij denken aan de ouderwetse bakers, die de borelingen volpompten met flessepap en, als zij niet drin ken wilden, de arme schaapjes hun neuzen dichtknepen. De mens wordt er volgestopt met kijkpap, tot hij boordevol is en zijn spijsverteringsapparaturn de dienst weigert. Een goede kennis van onze familie is reeds bij het prille begin der Brusselse uitstal ling opgetogen van zijn be zoek aldaar teruggekomen en had een avondje uitgetrokken om ons ervan te komen ver tellen. Het was de arme man aan te zien, dat hij tot de nek vol zat met sensationele waarnemingen. Doch, in een onzer leunstoelen gezeten, bleven de woorden hem in de keel steken: hij wist niet meer wat hij gezien had, omdat hij tevéél had gezien. Het lukte hem niet, ook maar het ge ringste detail uit zijn geheu gen op te vissen. Het was hem in de geestelijke maag komen te liggen als een samenge perste brij, die hij niet meer kwijt kon. En toch meende ik, mijn zoon de Expo niet te mogen onthouden. Hij leeft op deze wereld om zo snel mogelijk zoveel mogelijk te leren van wat aan hem is voorafgegaan, opdat hij zijn rol zal kunnen spelen bij hetgeen volgen moet. De Expo leek mij een bruikbare catalogus van wat de mensheid heeft bereikt en wat haar middelen en mo gelijkheden zijn. Vandaar, dat wij de pijlen volgden over de Belgische dreven door de Belgische hobbelstadjes met hun drie hoekige pleinen en hun bordjes met het opschrift: „Houdt uw stad rein en kuis uw stoepen". Dat is een gulden regel, die echter niet voor de vreemde- lingen geldt. Stoepen kuisen kan men in een vreemd land niet gaan doen en uw stad rein houden kunt ge ook al leen maar thuis. Doch deze bordjes deden ons goed, om dat wij er het begin van een algeheie omwenteling in za gen, welke over een eeuw of wat wellicht de Belgen ver lossen zal van hun faam, een schilderachtig doch morsig land te bewonen. Om de tijd te korten ver telde ik mijn zoon het kleine avontuur in Namen van jaren geleden. In Namen exposeer de Wallonië met al zijn kun nen en kennen op het gebied van nijverheid en handel in een expositie, die een onaf zienbare hoeveelheid stands omvatte onder het dak van een reusachtig zeildoeken pa leis. Daags na de officiële opening met muziek en speeches kwam ik als verslag gever in de vroege morgen naar de tentoonstelling, waar zich reeds een enorme file Belgen had opgesteld in af wachting van het moment, waarop de deuren zouden opengaan. De belangstelling van het Belgische volk voor zijn nationale prestaties leek niet gering. Doch toen de deuren open zwaaiden, zette de menigte zich als één man hollende in beweging. Zij stormde door de kronkelende gangen tussen de stands door in een tempo, dat mij veel te hoog leek on> iets van al het tentoongestelde wetenswaardigs op te steken. Zij rende als een massieve massa over de paden naar het middelpunt van de expositie, waar zij als een zwerm sprink hanen neerstreek in het li keurrestaurant. Daar werd gratis geschonken in minieme glaasjes, die men echter tel kens opnieuw kon laten vul len met de heerlijkste pro- dukten der Waalse stokers. En zij verroerde voor de rest van de dag geen vin meer, tot zij in de late middag bij stukjes en beetjes afbrokkelde naar huis. Toen zij binnenkwam, had zij niets gezien van de ganse tentoonstelling. Toen zij weg ging, zag zij alles dubbel. Mijn zoon kon deze wijze van algemene ontwikkeling niet waarderen. Hij ziet ook trouwens nog niet de aan trekkelijkheid van likeur en dorst nog slechts naar het Weten in al zijn vormen. Van daar, dat hij het opdoemen van het atomium aan de Brus selse horizon begroette als teken van onschatbare be loften. Wij stortten ons als eenzame bonen in de reusachtige koffiemolen der drukte en lie ten ons aanvankelijk met ge noegen. later enigszins ge laten en nog later dodelijk vermoeid langzaam fijn- malen. Deze symboliek dringt zich ook nu, na zoveel dagen, nog onweerstaanbaar aan mij op als ik aan de Expo denk. Ik weet niet of koffiebonen met grote belangstelling de omwentelingen in het maal- apparaat beleven, doch ik weet wel dat het voor een mens zeer moeilijk is. op de Expo zichzelf de overtuiging aan te praten dat hij er wij zer wordt. Ik geloof dat men nooit een koe mee moet ne men naar de bioscoop, aan gezien zij misschien wel naar Sophia Loren k ij k t, maar daaraan geen enkel ge noegen beleeft. In Brussel ziet men dui zenden mensen k ij k e n en niets zien. Zij staren en tasten met hun oogzenuwen beelden af, doch hun geest is na een uur of wat moegeslen- terd en ingedut, hun ganse wezen zit verstopt met rare figuren en monstrueuze bouwsels, waarvan zij het doel en de functie niet meer kunnen beseffen. En mijn arme, arme zoon Zijn ogen vlogen van links naar rechts, van boven naar beneden, terwijl zijn voetjes door het stof sleepten en zijn knietjes gingen knikken. Hij keek en keek en trachtte koortsachtig te begrijpen, te verwerken, te snappen, te zien. Doch zijn kleine her sentjes weigerden de dienst en zij hadden gelijk. In Brussel zijn de mensen er eindelijk dan toch in geslaagd, iets onmenselijks te bereiken. C Toen wij de pijlen terug hadden gevolgd en onze pas hadden getoond aan de Neder landse douanen, op wier ge zichten de droefheid over het ontbreken van een Expo aan hun zijde van de grens duide lijk te lezen stond, sliep de kleine jongen met brandende oogleden. En toen zijn moeder daags daarna belangstellend infor meerde naar wat hij het aller leukste had gevonden in het paradijs van de wonderen der wetenschap, dacht hij lang en pijnlijk na. Tenslotte zei hij: „Die geitDie geit aan een touw tegen de berm langs het water.... Die geit trok zich van niemand iets aan". Dat was inderdaad waar, wat echter voor een geit van zelfsprekend moet worden ge acht. Een Hollandse geit in het buitenland bemoeit zich nooit met iemand, en zeker niet wanneer zij het goede, groene gras onder de voeten heeft en het frisse water van universele kwaliteit vlakbij. En de grijze wolken daar boven. in dezelfde blauwe lucht als overal. En zo, lezers, is de geit dus het schoonste wat de mens in twintig eeuwen heeft bereikt. Misschien steekt daar een overdonderende waarheid in maar laten we dan meteen vaststellen, dat al die pijlen enigszins overbodig zijn ge weest. J. L. Van vitaminepillen Voor ik het wist was ik over een land weggetje de grens gepasseerd en fietste ik op Duits grondgebied. Er staan nu een- maal niet om de vijf meter grensposten en zo lopen er altijd een aantal kleine weggetjes - voetpaden lussen akkers, dras sige paadjes tussen sappige, groene wei landen - ongehinderd het buitenland in. Dit Duitsland zag er op deze hete zomer middag lieflijk uil. De boerderijen lagen er met helder geverfde luiken in volle boomgaarden. De burgermanshuizen langs de weg torsten voor alle raamkozijnen bakken met overvloedig bloeiende gera niums en ergens schuurde een vrouw met een lange, gele bezem de buitenmuur schoon van stof en verdroogde planten resten. Terzijde van de weg, midden in het land, half omringd door reusachtige brede, oude bomen, was het massief van een, kasteel zichtbaar en wanneer men heel goed luisterde hoorde men in de stille, warme middag hoge kinderstemmen daar vandaan. Ik fietste vrolijk verder. Van het ene dorp naar het andere. Langs de boerderijen in hun boomgaarden, langs de huizen met hun geraniums en schone muren, terzijde kijkend naar zo'n kasteel hier en daar in het zware groen en luisterend of de warme lucht geen kinderstemmen of paardenge hinnik overbracht. Zo bereikte ik de eerste stad na de grens. Een xvelvarende stad, ook. Met ruime nieuwe winkels, met hardwerkende men sen daarin; o, vreselijk, met zulke flinke hardwerkende mensen in die hete middag. Het bezorgde me even een lichte, zagende pijn achter mijn ogen, die wel weer week, maar forser terugkwam en enkele straten verder tot hoofdpijn was gegroeid. Ik ging de eerste apotheek binnen, die ik zag, en vroeg om hoofdpijntabletten. De apothekeres zelf hielp mij. Zij was een vrouw met donker haar en lichte ogen mij viel vooral haar hoge gladde voor hoofd op. Het schoot mij te binnen, dat ik alleen Nederlands geld bij mij had. Geen nood, de apothekeres rekende vriendelijk het bedrag om in mijn valuta. Er bleef een verschil van 25 pfenigOmdat zij geen Nederlands kon teruggeven stelde ze mij voor, vitaminetabletten voor het bedrag te verstrekken. Ik knikte toestemmend, vitaminetablet ten waren altijd te gebruikenEn ik nam een hemelsblauw plat huisje van haar aan, waarbinnen de vitamientjes verpakt moes ten liggen Eenmaal buiten en alweer een eind ver der rekende ik onze ruil nog eens na. Ik rekende tweeen driemaal. Warempel, de apothekeres had zich vergist, i k had 25 pfennig te weinig betaald, niet zij had 25 pfennig moeten aanvullen. Omdat ik op mijn terugweg weer langs de bewuste apotheek kwam, overwoog ik een ogenblik de vergissing even recht te gaan zetten. Uit eerlijkheid teggenover een aardige vrouw. Maar ik fietste voorbij en dacht: „Verdorie, dit land is wel het laat ste waar ik scrupules hoef te hebben". Thuisgekomen maakte ik het mooie blauwe doosje open. Het bevatte allemaal ronde vakjes voor de vitaminepilletjes. Maar voor meer dan driekwart waren ze leeg. Maps Valk Advertentie Sterk en poolvast Prima afwerking Laag in prijs Werkbroek Mouwvest Colbert vanaf 19.71 22.- 39.8S STRAATSBURG IJsland en Oosten rijk hebben de rechtspraak van het Euro pese hof voor de rechten van de mens als bindend aanvaard. Dit is bekend gemaakt op de „Dag van de Raad van Europa" op de „Expo" te Brussel, bij gelegenheid van de viering van het feit, dat het vijf jaar geleden was, dat de „Europese con ventie voor de rechten van de mens" in werking is getreden. Thans zijn er acht landen die de recht spraak van het Europese hof, facultatief gesteld in de Europese conventie voor de rechten van de mens, als bindend hebben aanvaard. De leden van het hof zouden pas worden benoemd, nadat acht statenleden van de Raad van Europa de rechtspraak zouden hebben aanvaard. Nu dit het geval is zal dus tot de benoeming worden overgegaan. De verkiezing geschiedt door de raadge vende vergadering van de raad van Euro pa. Het hof zal evenveel leden hebben als er staten lid zijn van de Raad van Euro pa (vijftien). Elke staat moet bij de raad gevende vergadering een voordracht van drie indienen (van wie er tenminste twee de nationaliteit moeten hebben van de staat die de voordracht indient). Zolang de leden van het Europese hof nog niet konden worden benoemd, berust te de beslissing over klachten, ingevolge de Europese conventie voor de rechten van de mens, bij het ministerscomité van de Raad van Europa (na onderzoek en een eventuele verzoeningspoging door de Euro pese commissie voor de rechten van de mens). Dit geldt zowel voor zogenaamde individuele klachten als voor klachten, in gediend door regeringen. Dit blijft gelden voor klachten tegen staten, welker rege ringen de rechtspraak van het hof nog niet hebben aanvaard.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3