I^rouueI) B. en W. van Haarlem hebben hun taakverdeling vastgesteld Neon Propaganda-actie van de V.A.S. te Haarlem in komende dagen Bestelauto ramde op Schipholweg in de berm geparkeerde auto Portefeuille van openbare werken en volkshuisvesting is gesplitst 5 Volkstuinders houden „Bloemenshow" Subsidie voor catalogus van gefigureerde damasten Winterprogramma fotoclub ,,'t Brandpunt" Grote belangstelling voor toernooi van Het Oosten Haarlemse Getuigen van Jehovah naar Rotterdam UIT STAD EN STREEK Burgerlijke stand van Haarlem „Vijftig jaar techniek" in de Vleeshal Interessante tentoonstelling van Keiler en Macdonald Werkloosheid in de Bollenstreek daalde GEEN ALCOHOL BIJ SNELVERKEER DE ZACHTE FILTERSIGARET DIE SMAAKT/ HAARLEMSE RECHTBANK Kapelaan C. Verberne nam afscheid van Vogelenzang D O N L)L KÜAG 4 SEPTEMBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAAKLEMSCHE COURANT Na dinsdagmiddag en een deel van de woensdag aan vergaderingen te hebben besteed heeft het Haarlemse college van B. en W. een taakverdeling voor zyn leden vastgesteld. Volgens deze indeling zal de burge meester, mr. O. P. F. M. Cremers, zich belasten met politie, brandweer, bescher ming bevolking, verkeersaangelegenheden, school- en beroepskeuze en alle zaken, die niet aan één der wethouders zijn opge dragen. Wethouder D. J. A. Geluk (Arb.) krijgt de portefeuilles van onderwijs, lichame lijke opvoeding en sport, kunstzaken en vreemdelingenverkeer. Wethouder W. C. Bakker (Prot.chr.) zal zich belasten met financiën en belas tingzaken, energiebedrijf, waterbedrijf, bejaardenzorg, sociaal pedagogische na zorg, beschuttende werkplaatsen en alge mene personeelszaken. Wethouder W. F. H a p p (Arb.) krijgt de zorg voor: stadsontwikkeling en openbare werken, hout en plantsoenen en het huis vestingsbureau. Wethouder J. A. Schippers (K.V.P.) krijgt de portefeuilles van volkshuisves ting, bouw- en woningtoezicht, slachthuis, reiniging met ontsmettingsdienst en cen traal vervoer, haven- en marktwezen, economische zaken, waaronder industria lisatie en middenstandszaken en jeugd zaken. Wethouder mevrouw m r. E. A. J. S c h e 11 e m aC onrad i (V.V.D.) krijgt de zorg over volksgezondheid, sociale za ken en maatschappelijk werk, sociaal voor lichtingsbureau, volkskredietbank, keu ringsdienst van waren, gemeentearchief en stadsbibliotheek. De uitbreiding van het college met één wethouder heeft een algehele herziening van de portefeuilleverdeling noodzakelijk gemaakt, waarbij ieder der zittende wet houders een deel van hun werkzaamheden hebben moeten overdragen. Toch zijn de veranderingen vrij beperkt gebleven. Alleen de portefeuille, die de heer Happé beheerde (openbare werken en volkshuis vesting) is gesplitst, waarbij de heer Schippers zich de zorg over de volkshuis vesting toegewezen zag. Ook enige kleinere onderdelen van wethouder Happé's porte feuille zijn naar andere wethouders afge vloeid, zoals economische zaken naar de heer Schippers en volkskredietbank naar mevrouw Scheltema, die voorts volksge zondheid (zonder bejaardenzorg, sociaal pedagogische nazorg en beschuttende werkplaatsen) van de heer Bakker kreeg en sociale zaken van de heer Angenent overnam. De heer Geluk heeft de zorg voor de jeugdzaken overgedragen aan de heer Schippers. De portefeuille van de heer Angenent is verdeeld over mevrouw Scheltema (sociale zaken), de heer Bakker (energiebedrijf) en de heer Happé (hout en plantsoenen). Spreekuren Tot slot vermelden wij nog de spreek uren van de leden van het college: De burgemeester is vrijdag van 10.30 tot 11.30 uur te spreken; Advertentie Koninginneweg 6 - Tel. 14024 De volkstuindersvereniging „Zonder Werken Niets" in Oud-Schotén houdt ko mende zaterdag en zondag in haar clubge bouw op het tuinencomplex nabij het Van der Aart-sportpark haar jaarlijkse „Bloe- menshow". Deze bloemententoonstelling trekt telkenjare veel belangstelling, niet in de laatste plaats misschien doordat de bezoekers de gelegenheid te baat nemen het fraai aangelegde tuinencomplex te be zichtigen. Zo'n rustige wandeling langs de vele volkstuinen, waarin het oog afwis selend bekoord wordt door kleurige bloemperken en aanlokkelijke moestui nen is altijd de moeite waard. De deelnemers aan de „show" kunnen voor drie klassen inzenden, namelijk voor de A-klasse met zeven, de B-klasse met vijf pluischrysanten of voor de C-klasse met zeven troschrysanten. Voorts kunnen bloemstukjes worden ingezonden, die men naar eigen smaak en inzicht kan opma ken. Voor alle klassen zijn prijzen beschik baar gesteld. De „Bloemenshow" is zaterdag te be zichtigen van 's middags vijf tot 's avonds acht uur en zondag van 's morgens negen tot 's middags vijf uur. De dahliaclub van „Zonder Werken Niets" zal aan de inter nationale jubileum-dahliatentoonstelling, welke op 13 en 14 september in het Kre- lagehuis in Haarlem wordt gehouden, eveneens met een stand deelnemen. Studiereizen naar het buitenland door mej. dr. Van IJsselsteyn De Nederlandse Organisatie voor Zui ver Wetenschappelijk Onderzoek heeft mej. dr. G. T. van IJsselsteyn te 's Gra- venhage, die vroeger directrice is geweest van de Werkplaats voor herstel van Antie ke Textiel te Haarlem, een subsidie ver leend ter voorbereiding van de uitgave van een catalogus over gefigureerde da masten. Door deze subsidie is mej. Van IJsselsteyn in staat gesteld een onder zoek te verrichten in het Musée du Cm quentenaire te Brussel en in het Victoria and Albertmuseum te Londen, waar zij al lereerst zal nagaan of daar nog nieuwe aankopen zijn gedaan en vervolgens of haar eigen gegevens met die van beide verzamelingen kloppen. Mej. Van IJssel steyn, die reeds in Brussel is geweest, zal een dergelijk onderzoek instellen in het Rijksmuseum te Amsterdam en in het mu seum te Dordrecht. Wethouder Geluk op woensdag van 2 tot 3 uur, en op woensdagen, waarop de raad bijeenkomt, op donderdag van 10 tot 11 uur; wethouder Bakker houdt spreekuur cp dinsdag van 10 tot 11 uur; wethouder Happé op woensdag van 11 tot 12 uur; wethouder Schippers op donderdag van 11 tot 12 uur en wethouder mevrouw Scheltema op vrij dag van 11 tot 12 uur. Nu de vakanties achter de rug zijn, be ginnen de drie hobbyclubs, die deel uit maken van de Christelijke Jongemannen Vereniging afdeling Bloemendaal onder voorzitterschap van de heer H. Vis, aan hun werk. Op geregelde tijden (meestal om de veertien dagen) komen de leden van de afdelingen radio, tafeltennis en fo tografie in het Jeugdhuis aan de Donke- relaan bijeen. Blijkens het programma van de Bloemendaalse Fotoclub ,,'t Brand punt" wordt hedenavond het seizoen ge opend met projectie van kleurendia's over de Franse Riviera door de heer H. Vis. Op donderdagavond 18 september worden er negatieven getest en wordt er een proef genomen met vergroten. Op 2 okto ber houdt de heer C. van der Meulen uit Zandvoort een causerie, over de Noord- Zuidhollandse Redding Maatschappij, waarbij dia's vertoond zullen worden. Op 16 oktober wordt er door de leden van de fotoclub een bezoek aan de Focus Salon gebracht, op 6 november spreekt de heer F. Backhuys over Oostenrijk, waarbij eveneens kleurendia's geprojecteerd zul len worden en ook foto-recepten aan de orde zullen komen en op 20 november zal er bij voldoende belangstelling een lezing over kleurenfilms gehouden worden. Op 7 december wordt er een Kerst- en Oude- jaarstentoonstelling gehouden van eigen werk van de leden. Ook voor de eerste maanden van 1959 is een aantrekkelijk programma samengesteld. Het toernooi van de schaakclub „Het Oosten", dat maandag 8 september in Ge bouw Cultura aan de Jansstraat in Haar lem begint, blijkt zich in een zeer grote belangstelling te mogen verheugen. Be halve de zeer sterk bezette eregroep, be staande uit de internationale cracks H. Bouwmeester, N. Cortlever, Th. v. Schel- tinga, C. Otbaan en de in Nederland be kende schakers B. J. Withuis en drs. G. Prahl, blijken vele andere sterke spelers zich reeds te hebben opgegeven. Uit Alkmaar komt de sterke VVV'er F. Hildama. De Zaanstreek komt met de sterke A. C. v. d. Tak. Bekende Amster damse deelnemers zijn o.a. J. Wilmink, J. H. Addicks, A. Frank en dr. A. Bouma. Vermoedelijk is de Midden-Kennemerland kampioen L. G. Mostertman ook van de partij. Uit Halfweg komt T. Slagt, die in het onlangs gehouden toernooi om de per soonlijke schaaktitel van Haarlem zo ver rassend sterk voor de dag kwam. De oud- HASG'er G. Kranendonk, thans spelend voor de Amsterdamse vereniging De Pion, is één van de vele deelnemers. De PTT-schaakclub De Torens vaardigt J. v. d. Berg. af. Uit Heemstede komen J. en S. Bonkenburg. Van de organiserende vereniging zullen in elk geval deelnemen de gebroeders A. en S. Herfst. Voor de spelers van het Ver enigd Haarlems Schaakgenootschap is de deelname wat lastig nu zij nog volop bij de selectiewedstrijden van hun vereniging betrokken zijn. Toch staat reeds vast dat in elk geval C. Koster tot de deelnemers zal behoren. De opening van het toernooi zal wor den verricht door mr. A. G. de Blécourt, voorzitter van de KNSB. De heren G. Piet, kringopziener van de getuigen van Jehovah in Noordholland en woonachtig te Haarlem, H. J. T.iaden, ass. gemeente-opziener van Jehovah's getui gen te Haarlem-West en J. Proost hebben een uitnodiging van het Watch Tower Bi ble and Tract Society ontvangen om tij dens „de goddelijke wil "-vergadering, die van 4-7 september in de Ahoy-hallen te Rotterdam zal worden gehouden, een aan deel aan het geboden programma te leve ren. Terwijl de heer Tjaden de vorderingen van het werk van Jehovah's getuigen in andere landen zal belichten en de heer Proost een lezing zal houden over hel on derwerp „Rijpheid een doel voor alle pre dikers", zal de heer Piet, die als afge vaardigde van d gemeenten van Haar lem het internationale congres van Jeho vah's getuigen in New York bezocht, spre ken over „De verplichtingen van de jeugd thuis en od school". Nieuws in het kort Spreekuur. De wethouder voor Onder wijs te Bloemendaal, mej. dr. M. E. Nolte, houdt in het vervolg spreekuur in het raad huis op maandag van vier tot vijf uur. Beëdigd. In het marinevliegkamp Valkenburg zijn zeventien marine-offi cieren beëdigd, onder wie de heer M. A. Houtkooper uit Haarlem, arts bij het marineopkomstcentrum te Voorschoten. Geen spreekuur. De burgemeester van Heemstede is vrijdag verhinderd spreek uur te houden. Inbraak. Woensdagmiddag is in een perceel aan de Boekenrodeweg in Aerden- hout door insluiping aan de zijkant van de woning een inbraak gepleegd tijdens de afwezigheid van de bewoners. Het gehele huis werd doorzocht en er worden enkele sieraden vermist. Rectificatie. In de reeks biografieën van de dertien nieuwe Haarlemse raads leden in ons blad van zaterdag is vermeld, dat de heer H. F. van Marselis Hartsinck tabaksmakelaar zou zijn. Dit is onjuist en moet zijn: koffiemakelaar. Wijziging telefoonnummer. Het tele foonnummer van het ontvangkantoor der directe belastingen. Klein Heiligland 84 te Haarlem,werd gewijzigd van 20938 in: 11996. Wel voorrang verleend. De bestuur der van de bestelauto, die dinsdagavond om tien voor acht op de hoek Klooster straat-Pres. Steynstraat in Haarlem- Noord in botsing kwam met een motor rijder, heeft in tegenstelling tot het geen hierover werd vermeld wel voor rang verleend. Het was de motorrijder, die de aanrijding veroorzaakte door geen voorrang te verlenen. Secretaris P.v.d.A. De partijraad van de P.v.d.A. heeft tot secretaris van de partij benoemd Eibert Meester te Leiden in de vacature ontstaan doordat partij secretaris W. Mensink uit Haarlem l=d van Gedeputeerde Staten van Noordhol land is geworden. BEVALLEN van een zoon: 2 sep.: A. Valbracht-Aalbrechtse; J. van Dijk-Akker- man; 3 sept.: M- W. v. d. Putten-de Wit; F. J. W. van Veenendaal-Marcker; C .G. E. Boxelaar-Balm; G. M. ten Have-Janssen. BEVALLEN van een dochter: 2 sept.: A. van Houten-Verburgt; C. L. van den Bos-Logmans; J. Th. Janssens-Moerings. GEHUWD: 3 sept.: F- Wesselink en M. A. Klinkenberg; J. Th. Wobben en A. van Santen, W. van Bakel en A. Ch. J. Nijman; P. de Jong en W. C. van Schaagen; J. Was- senberg en J. M. W. de Winter; C- H. Hoo- reman en H W. Alders; P. Paap en H. Kwakkel; A. de Ruiter en D. M. van der Jagt. OVERLEDEN: 1 sept.: D. A. Arnken, 75 j., de Ruyterplein; F. H. van Veen-Herben, 50 j., Sillemstraat; G. A- Brands, 74 j., Burg. Boreelstr; 2 sept.: Ch. Bottelier, 78 j., By- zantiumstraat; A. W. A. v. Breukelen, 66 j., Rechthuisstraat; W. H. Dreijer. 78 j., Har- menjansstraat; P. G.' van Delden. 74 j., Rollandstraat. ONDERTROUWD: 3 sept.: J. Klomp en G A- Visser; P. J. A. Meegdus en C. B. G. Meier; P. J. Huijboom en H. C. M. van Schie; F. F. Schansman en M. B Ver- woerdt; S. Drommel en J C. Oostendorp; M. W. H. Visser en E. de Jong; J. O. Mons- ma en W. de Jong J. Jongsma en J. Wal- cher; M. Wielaart en E. van Kempen: J. W. Heisterkamp en W. Hopman; W. Stolp en M. Westerhof; C. W. Vlugt en M. M. On- stenk; H. C. Schouten en E. W. M- Wil- lemse; A. G. A. Viester en J. M. Clous; W. C. Esselman en C M. W. Eichholtz; P. Th. Apeldoorn en H M. T. van Roon; P. C. van der Heijden en A. P. L. M. Gründe- mann: B. van den Berg en J. B. Snijder; J. A. Q. Brackman en J. F Hoogerwerf. Ter gelegenheid van het vijftigjarig be staan van haar bedrijf op 1 november aan staande heeft de directie van Keiler en Macdonald in de Vleeshal te Haarlem een tentoonstelling ingericht, die onder de titel „Vijftig jaar techniek'' een overzichtelijk beeld geeft van de huidige stand van ont wikkeling op het gebied van de elektro techniek, verwarming, airconditioning, koeltechniek, sanitair, radio en televisie. Deze tentoonstelling werd donderdag ge opend door de stichter van het bedrijf, de heer J. H. J. Keller, die zijn dank over bracht aan de diverse firma's, die aan de inrichting van de expositie hebben mee gewerkt, (de tentoonstelling is ontworpen door de heer Harry Backer) en die tevens de aandacht van de vele genodigden ves tigde op de nieuwe snufjes die Keiler en Macdonald op het gebied van de luchtbe handeling, oliestook en centrale verwar ming op de markt brengt. Voorts betrok de heer Keiler in zijn dankwoord zijn personeel, dat met groot enthousiasme aan het welslagen van deze tentoonstelling heeft meegewerkt en ten slotte deelde spreker mede, dat de expositie die tot en met 8 september in de Vleeshal zal blijven, gedurende de ochtenduren en een deel van de middagen bezocht zal worden door leerkrachten en leerlingen van de lycea, de H.B.S.-B en de huishoud scholen. Op deze wijze en door het ver tonen van een aantal bedrijfsfilms hoopt men namelijk belangstelling te kweken bij de jeugd voor de zich steeds verder ont wikkelende techniek. Ter gelegenheid van het vijftigjarig be staan van het ingenieursbureau Keiler en Macdonald zal op zaterdag 1 november in Brinkmann te Haarlem een receptie ge geven worden. Was het totaal aan mannelijke werkzoe kenden in de maand juli ingeschreven bij het Gewestelijk Arbeidsbureau in Lisse nog 180, in augustus daalde dit cijfer tot 156. De vraag naar manlijk personeel liep van 258 in juli op tot 345 in augustus. Een en ander houdt verband met de seizoen- drukte in het bloembollenbedrijf, die ook aansprakelijk is voor de grote vraagtoe- neming. In het tot het G.A.B.-Lisse behorende rayon Katwijk bleef het aanbod vrijwel constant, terwijl de vraag ook hier iets toenam. De vraag naar hotelpersoneel nam echter af wegens het einde van het badseizoen. Met betrekking tot de afzonderlijke be drijf skiassen kan nog worden opgemerkt, dat in de bouwnijverheid een lichte ople ving is te constateren, waardoor het aan bod afnam. In de metaalnijverheid bleef de toestand constant. Slechts de installa tiebedrijven voor verwarming, sanitair en elektriciteit hebben nog vraag naar ar beidskrachten, meest geschoolde arbeiders. In de land- en tuinbouw is een grote vraag naar schuurarbeiders, aan welke vraag niet kan worden voldaan. In de visserij zijn geen aanmerkelijke tekorten, doch ook geen overschotten aan vissers. In de scheepvaart (grote vaart) is de vraag nog gering, alhoewel het nu en dan wel mogelijk is personeel te plaatsen op kustvaarders. De vraag naar kantoorpersoneel is niet noemenswaard en dan nog slechts naar jeugdige krachten, jongste bedienden, zo wel vrouwelijk als manlijk. Wegens de grote vraag naar arbeids krachten in de bloembollen-exportbedrij ven, was het mogelijk een aantal mindei validen te plaatsen. Deze plaatsingen zijn echter van tijdelijke aard. Advertentie De Vereniging voor Alcoholbestrijding alcohol, als men aan het verkeer moet bij Snelverkeer (V.A.S.) houdt in de week van 8 tot en met 13 september een pro paganda-actie, waarbij gewezen wordt op de gevaren die op de weg kunnen ontstaan na gebruik van alcohol. In de Wilhelmina- straat zal een auto geplaatst worden, waarop een bord aangebracht wordt met drie giazen. Meegedeeld wordt, dat zowel het gebruik van jenever, als van bier of wijn even gevaarlijk kan zijn voor hen die aan het verkeer deelnemen. Een etalage in de Grote Houtstraat wordt ingericht voor het doel, in bioscopen worden pro jecties vertoond, een pony wagen rijdt door de stad en op vele punten zijn affi ches aangebracht. Bijeenkomsten staan niet op het pro gramma, omdat verwacht wordt dat hier voor geen grote belangstelling zal bestaan en dat deelnemers aan het verkeer, die gebruik maken van alcohol, niet zullen verschijnen. Door de actie op straat hoopt de Haarlemse commissie haar doel te bereiken, waarbij het er niet om gaat om strijd te voeren voor geheelontouding of voor matigheid, maar het mijden van Advertentie deelnemen. Als voorzitter van het te Haarlem ge vestigde comité treedt op mr. N. Reeling Brouwer, rechter in de Haarlemse recht bank, die ons meedeelde, dat degenen die met de justitie in aanraking komen door dat zij door gebruik van alcohol bij een verkeersongeluk betrokken zijn, normale mensen zijn en pas na een ongeval besef fen hoe verkeerd zij gehandeld hebben. De gevolgen voor de betrokkenen zijn ernstig. Een straf wordt uitgesproken, in de meeste gevallen wordt het rijbewijs in getrokken, waardoor zij dikwijls gedu peerd worden en dan kunnen zij in finan ciële moeilijkheden geraken, omdat de verzekering niet uitbetaalt. Daarom is de propaganda van de V.A.S. van groot nut. De hoofdinspecteur van politie te Haar lem, de heer I. B. Brauckmann, chef van de verkeerspolitie, deelde mee, dat aan vele ongelukken weinig is te doen. Iets anders is het geval bij gebruik van alcohol en dit soort verkeersongeluk ken te voorkomen is mogelijk. Als op dit punt propaganda wordt gevoerd, zoals de V.A.S. doet, dan kan succes worden ge boekt en dient het te worden toegejuicht. Over het algemeen voelt het publiek wel voor de actie en het waarschuwt de poli tie dikwijls als bekend is, dat mensen, die alcohol gebruikt hebben, in een auto stap pen of slingerend over de weg gaan. In de eerste helft van dit jaar hebben zich in Haarlem twintig verkeersongelukken voorgedaan, waarbij verdachten onder invloed waren of alcohol hadden gebruikt. Verder zijn verscheidene fietsers aange houden, omdat zij te veel hadden gedron ken. De propagandist van de V.A.S., de heer J. A. Hippe uit Amsterdam, betoogde dat er naar gestreefd moet worden ongeluk ken te voorkomen en daarom werkt de V.A.S. preventief. In vijftig plaatsen van ons land worden van 1 april tot half sep tember acties gevoerd en volgende week is Haarlem aan de beurt. De propaganda is niet alleen gericht tot het snelverkeer, maar ook tot het zogenaamde langzame verkeer, waarbij de bromfiets gerekend kan worden. Uit statistieken is gebleken, dat meer fietsers en bromfietsers, die al- colhol gebruikt hebben, bij ongevallen be trokken zijn dan autobestuurders, motor en scooterrijders. In de vroege ochtend van 23 oktober van het vorig jaar gebeurde op de Schiphol weg in de Haarlemmermeer nabij het via- dukt een verkeersongeluk dat nog be trekkelijk goed is afgelopen. Een uit de richting Amsterdam naderende bestel auto schampte een in de berm van de weg geparkeerde vrachtauto. Een naast de chauffeur van de bestelauto gezeten 18- jarige Amsterdamse kantoorbediende kreeg als gevolg van de aanrijding een van de vrachtauto afgesplinterd stuk hout in de buik, waardoor hij een darmperfo ratie opliep en maandenlang moest worden verpleegd. De chauffeur van de bestelauto, een 34- jarige monteur uit Amsterdam, moest zich vanmorgen voor de Haarlemse rechtbank voor dit ongeval verantwoorden. Hem werd verweten dat hij hoogst roekeloos zou hebben gereden en de wegens ben zinegebrek in de berm stilstaande vracht wagen tijdig had moeten opmerken. De officier van Justitie, mr. R. W. H. Pitlo, eiste een week gevangenisstraf en intrek king van het rijbewijs gedurende zes maanden. Verdachte vertelde dat hij ongeveer met een snelheid van zestig kilometer had ge reden De vrachtauto had hij pas op het allerlaatste moment gezien omdat deze geen brandende achterlichten zou hebben gehad. Vlak na de aanrijding had hij tegenover de bestuurder van de vracht auto verklaard dat hij verblind wérd door een tegenligger. Ook tegen de politie had hij dit verscheidene keren gezegd. Op de zitting trok verdachte echter deze be wering terug. „Ik weet niet meer wat ik toen gezegd heb. Ik was zo in de war om de jongen uit zijn benarde positie te be vrijden. Het kan best zijn dat ik me in die geest heb uitgelaten maar zeker weet ik het niet meer". Verdachte zei verder dat hij op het moment van de aanrijding niet eens had geweten een auto te hebben geraakt. Pas toen hij uitgestapt was had hij gezien dat het een vrachtauto was. Hij wist zeker dat de lichten van de vracht auto niet brandden. Toen hij deze naderde had hij twee donkere gedaanten gezien die bij de motorkap stonden vermoedelijk om iets te repareren. De uit Haarlem afkomstige chauffeui van de vrachtauto, die als getuige werd gehoord, verklaarde zijn wagen in de berm van de Schipholweg te hebben neergezet omdat hij geen benzine meer had. Hij was uitgestapt om in de buurt nieuwe brand stof te gaan halen. Volgens hem brandden zowel de voor- als de achterlichten van de vrachtauto. „Anders was er in mijn af wezigheid al veel eerder een auto tegenop gevlogen, want het was goed donker". Deze getuige bevestigde dat verdachte na de aanrijding in opgewonden toestand op hem was toi elopen en had geschreeuwd „Ik was verblind, ik was verblind!" Volgens hem was de botsing het gevolg van hei feit. dat de verdachte op het moment da» hij de vrachtauto wilde passeren van BURGERLIJKE STAND VAN BLOEMENDAAL BEVALLEN: C. M. Metzelaar-Kleef, d. M. Th. Kooijman-Heemskerk, 2 d. L. M. Staleman-Tjaden, d. ONDERTROUWD: M. Lohuis en S. E. M Vliek. GETROUWD: A. S Freriksen en A. M Beelen: J. G. Willemsen en H. J. van Essen: W. B. Daniels en A. A. Braakman. OVERLEDEN" Wed. A. D. van Dorp- Hoekstra, 79 j. D. Verduin. 80 j. J. Meijer, 64 j. W C. E. Roosdorp. 43 j. BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSTEDE ONDERTROUWD: T. Th. Pérukel en B M. van Bakel; J. E. Prins en P. Y. F. van der Meulen; G. R. Hettinga en M. W. M Dupree; G. J. Hoogland en E. van der Drift; P. C. Alles en L. A. Suerink; P Honderdos en W. Knook. GETROUWD: F. K. Steinfort en A. Th. M. Muller; H. van de Grampel en C. G. van Wijk. GEBOREN: Ronald Alexander, zn. v. F. H. Duijtshoff en J. F. Jansen; Fokke, zn. v. J. Dijkstra en M. A. Simons; Frank, zn. v. W. F. G. Groot en J. C. de Vries. OVERLEDEN: J. de Graaf, 81 jr; J. Kal, 77 jr; J. Kastelein, 67 jr; J. Vermeulen, 78 jr. tegenovergestelde richting een grote tank auto zag naderen. Hierdoor was hij te dicht langs de voor driekwart in de berm staande vrachtauto gereden met het be kende gevolg. Een 40-jarige chef van een Amster damse transportonderneming, die kort voor het ongeval de vrachtauto was ge passeerd, deelde als getuide mede lichtjes „gevloekt" te hebben over de wijze waar op de vrachtauto in de berm was neerge zet. Hij meende echter wel aan de achter kant van de wagen een flauwe verlichting te hebben waargenomen. Een 36-jarige chauffeur van een KLM- bus, die vlak achter de bestelauto had gereden, was zeer positief in zijn oordeel, dat hij geen spoor van een verlichting aan de achterzijde van de vrachtauto had gezien. Volgens deze getuige stond deze wagen daar zeer onverantwoord. „Hij had best nog wat meer in de berm kunnen staan. Bovendien mag je daar niet eens stoppen. Ik zei net tegen een passagier „hou-je vast dat wordt een aanrijding" toen de voor mij rijdende bestelauto al tegen de vrachtauto op zat. Nee, die chauf feur van de vrachtauto was goed fout want zijn achterlichten brandden niet", aldus deze getuige. De officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, herinnerde er aan dat de ver dachte eerst bij herhaling gezegd had verblind te zijn door een tegenligger, waardoor hij de vrachtauto te laat had opgemerkt. Daarna heeft verdachte tegen over de politie staan draaien. Hij reed bovendien in een stevig tempo, te stevig op deze gevaarlijke weg. Verdachte heeft onvoldoende opgelet anders had hij de langs de berm staande vrachtwagen moe ten zien. Verdachte's raadsman, mr. Van Wave- ren, meende dat niet zijn cliënt maar de bestuurder van de vrachtauto roekeloos - heid moet worden verweten. Volgens hem stond het vast dat de vrachtauto niet, 1- thans zeer onvoldoende verlicht was. De uitlating van zijn cliënt vlak na het on geval moest geweten worden aan grote zenuwachtigheid door de toestand van zijn gewonde mede-inzittende. De verdediger achtte de schuld van zijn cliënt niet wet tig en overtuigend bewezen en conclu deerde vrijspraak. De rechtbank zal in deze zaak uitspraak- doen op donderdag 18 september om half tien. Vogelenzang Alhoewel kapelaan C. Verberne reeds twee weken in zijn nieuwe parochie in Haarlem-NoorJ werkzaam is, heeft hij toch pas woensoagavond afscheid kunnen nemen van de parochie te Vogelenzang waar hij twee jaar lang als priester werk zaam is geweest. Een groot aantal pa rochianen was voor deze gelegenheid naar het r.k. Verenigingsgebouw gekomen, waar de heer C. v. Saase, penningmeester van het kerkbestuur de scheidende kape laan. pastoor H. J. v, d. Burg en vele pa rochianen begroette. Hij bracht namens het kerkbestuur dank aan kapelaan Ver berne voor het uitstekende werk dat hij in deze twee jaar heeft verricht. De heer P J. Berbrands. hoofd van de St Jozefschool bood vervolgens als bewijs van waardering een geschenk aan. De heer J. Beliën sprak namens de toneelvereniging „Door Vriendschap bloeiend" en dankte kapelaan Verberne voor de grote medewerking d hij steeds aan de vereniging op velerlei manieren heeft gegeven. Ook hij overhandigde ge schenken. De heer A. Ooievaar sprak na mens de Volleybalclub „Vogelenzang" en bracht dank voor de steun, die vooral bij de oprichting door kapelaan Verberne werd gegeven. Voorts werd nog het woord gevoerd door de heer C. v. Saase namens de r.k. e.h.b.o. en door de heer M. Heemskerk namens ka tholiek thuisfront. In een geestige toespraak bracht kape laan Verberne dank aan allen, die hem met zoveel vriendschap tegemoet waicn getreden.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5