Ondanks de bittere jungle-oorlog hoopt Malaya op betere toekomst Geleide projectielen een dure aangelegenheid Kou thee „Blazer-kolonialisme" met tennis en naast hardnekkig verzet tegen terreur NA EEN JAAR „MERDEKA" v.o.c. NAAIMACHINES 9 Parijs heeft succes met de avondklok voor Algerijnen Tot dusver zijn er 14.000 Noordafrikanen verhoord Dr. Verwoerd streeft naar Zuidafrikaanse republiek Bloedtransfusie wordt in X>ouisiana een dure zaak Britse H-bom geëxplodeerd boven de Stille Oceaan Erhard stelt uit protest de reis naar Rusland uit Mikojan is zijn belofte niet nagekomen FARNBOROUGH-SHOW BEGONNEN A merikaans verlangen: Grotere jurisdictie voor Internationaal Hof Nederlandse kolonie vierde mej. Nieuwland in Israel AL ZOUDT U WSLLEN GARAGE DEN HOUT DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1958 PARIJS, (UPI) De Algerijnen in de grote steden van Frankrijk houden zich over het. algemeen aan het „advies" zich 's avonds en 's nachts niet buitenshuis te begeven, aldus is officieel in Parijs mede gedeeld. Dinsdag werden in Parijs twintig Algerijnen gearresteerd die niet in het be zit waren van een politiepasje waarmede zij zich van en naar hun werk kunnen be geven. (Reuter) De Franse politie heeft 'se dert het begin van de golf van aansla gen van Algerijnen op 25 augustus veer tienduizend Algerijnen die in Frankrijk verblijven, verhoord. In die periode zijn vier Algerijnse verzetslieden gedood, tien gewond en zesentwintig gearresteerd. Voorts werden 249 Algerijnse agitators aangehouden. Zeventien Noordafrikanen hebben aanzegging gekregen dat zij niet buiten een bepaald gebied mogen komen. In Marseille zijn dinsdag twee Algerij nen aangehouden omdat in het huis waar zij woonden, explosieven waren gevonden. CAIRO (UPI) Abdel Hafez Bous- souf, een van de leiders van het Algerijnse bevrijdingsfront, heeft in een interview met het nieuwsagentschap voor het Nabije Oosten verklaard, dat de Algerijnen de Franse economie zullen vernietigen en Frankrijk zullen dwingen onze onafhanke lijkheid te erkennen. RABAT, (Reuter) In Al Alam, het dagblad van de Marokkaanse Istiklal-par- tij, is gisteren een communiqué gepubli ceerd van het Algerijnse Bevrijdingsfront waarin gezegd wordt, da* in de afgelopen drie dagen in Algerije 162 Franse militai ren zijn gesneuveld en 72 gewond. KAAPSTAD (Reuter) De nieuwe pre mier van de Unie van Zuid-Afrika, dr. Hen drik Verwoerd, heeft in een radiorede ver klaard. dat hij al zijn krachten zal aanwen den voor de stichting van een republiek in Zuid-Afrika op zo'n manier en op een tijd stip dat het een duurzame zal zijn. Hij be toogde dat de stichting van een republiek de Unie van elke eenzijdige binding zal be vrijden en het haar gemakkelijker zal ma ken vriendschapsbanden en samenwer king met andere landen te versterken. De rassenpolitiek aldus de nieuwe pre mier wordt nog steeds verkeerd uitgelegd. Slechts op deze manier kunnen de zwak ken tegen de sterken worden verdedigd en kan men de minderheid zich veilig doen voelen. (UPI) De „onder-bevoorrechten zal een billijke kans worden gegeven te con curreren met de bevoorrechten". De rech ten van de niet-Europeanen kunnen alleen gehandhaafd worden door middel van „apartheid", aldus dr. Verwoerd. NEW ORLEANS (UPI) Een drieja rig jongetje in het Baptistenziekenhuis van New Orleans, dat aan een vaatziekte lijdt, heeft bijna het leven gelaten omdat de ras senscheiding de noodzakelijke bloedtrans fusies in de war dreigde te sturen. Het loopt nu goed af, maar zijn ouders komen diep in de schulden. De staat Louisiana eist dat bloed, dat als plasma of in ongewijzigde vorm de gren zen van de staat over komt. voorzien is van een aanduiding dat. het of van blan ken of van negers afkomstig is. Het Ame rikaanse rode kruis heeft daarom geen do nors in Louisiana en zendt er ook geen bloed heen. Dientengevolge moet het bloed betrokken worden van particuliere „bloed banken". Gary Bilbo zijn vader is timmerman had eind vorige week plotseling trans fusies nodig. Omdat het rode kruis het niet levert met het oog op de „invoerbepalin- gen" moest het ziekenhuis, dat normaal voor transfusies eist dat familieleden de ziekenhuis-bloedbank aanvullen, het nodi ge bloed betrekken van particuliere be drijfjes. Een en ander is de ouders van het kind 'na twintig transfusies op 900 dol lar 3500 gulden komen te staan. Tal rijke donors zijn, toen zij daarvan hoor den. hun bloed gratis komen aanbieden. De schuld zal waarschijnlijk niet groter worden (Van onze reisredact.eur) KOEALA LOEMPOEB Op het smetteloos gazon van de Selangor Country- Club klinkt het droge geluid van een tennisbal die de snaren van een racket ontmoet in het ongelijke ritme van een rallye die door cracks wordt uitgevochten: drive van de baseline, backhand-return, cross-volley, lob en dan de hevige knal van de smash, die er een eind aan maakt. Applaus klatert op, een Britse stem roept: „Oh I say, well played". Er zijn meer van die behaaglijke geluiden van een Engelse zomernamiddag lepeltjes tinkelen in kopjes thee, ijsblokjes in glazen gin-tonic. Uit het geroezemoes aan de bar drijven bekende klanken naar buiten: „Hullo, old boy. Have a drink" en „I say, yes, rather". Er zijn veel blazers en veel gestreepte dassen van exclusieve scholen of regimenten. Het lijkt zo Engels als het maar kan. Alleen staat de thermometer op 110 graden in de schaduw. En boven de blazers en de gestreepte dassen ziet men meer Chinese, Maleise. Singalese en Indische gezichten dan Britse. Want dit is niet Wimbledon, maar de Selangor Country Club. In Koeala Loempoer, waar vier Chinese jongens in een Davis Cup-voorronde tegen Ceylon, de eer van hun land, de jonge staat Malaya, aan het verdedigen zijn. En die vriendelijke gebrilde Maleise heei daar. tegen wie men „Sir" zegt, is premier Toenkoe Abdoel Rahman. Hij glimlacht met stralende onpartijdigheid tegen Brit en Chinees, Maleier en Indiër. Hij is in Engeland opgevoed en gelooft in de verbroedering door de sport. Hij vindt geenszins dat blazers en gestreepte dassen en „Oh jolly well played" in strijd zijn met de tradities van zijn land, hij gelooft niet in de noodzaak van een onmiddellijke hervorming van de wereld, hij bulkt nooit over „de voltooiing van de revolutie" (hij is Engels genoeg om bulken onbeleefd te vinden) en hij heeft geen territoriale aanspraken. Hij glimlacht slechts en zegt dat men zo'n beetje moet proberen van Malaya een gelukkig land te maken. Men raakt zo ingenomen met deze be haaglijke sfeer, cat men een beetje korze lig gaat doen tegen de Nederlander, die zojuist Indonesië uitgeschopt is en nu iro niseert. over Brits „blazer-kolonialisme" en „spelen op snobisme". Hij gelooft nog steeds onvoorwaardelijk zijn schoolboekje, dat hem leerde, dat het Nederlandse kolo niale stelsel het beste en meest verlichte ter wereld was en dat het Britse naar niets leek. Deze theorie lijkt weliswaar door de gebeurtenissen der laatste jaren enigszins ingedeukt te zijn, doch „Wacht maar", zegt uw metgezel met de typische zonnige Ne derlandse kijk op het ondernemen van anderen, „Het gaat hier ook mis. Let op mijn woorden. De Britse positie gaat naar de bliksem, over een paar jaar is Mao Tse Toeng hier ook de baas". Het zou inderdaad optimistisch zijn het hele Malayaanse schiereiland als één grote Selangor Club voor te stellen, waar Brit ten, Chinezen, Maleiers en Indiërs tennis spelen, eikaars goede slagen toejuichen en met. brede glimlach van elkaar verliezen. Deze reportage had ook met een andere moment-opname kunnen beginnen. Ergens in de stinkende, zwetende, rottende jungle boven het plaatsje Ipoh bijvoorbeeld, waar jonge soldaten uit Londen of Lancashire, na een maand jacht gemaakt te hebben op de communistische terroristen van Chin Peng, een maand rust nodig hebben om te genezen van hun jungle-zweren en hun jungle-hallucinaties. Na een bittere cam pagne van tien jaar. waarin de rode terro risten de ongelofelijkste wreedheden tegen Aziaten en blanken hebben begaan, waarin zij jarenlang op de drempel van de over winning hebben gestaan, zijn er zevendui zend van hen gedood en meer dan drie duizend gevangen genomen. De resterende zestienhonderd weten nu, dat zij de strijd verloren hebben. De Britten spelen niet alleen tennis in Malaya. Terwijl de Britse regering zich ontzaglijke offers getroostte, er langzaam maar zeker in slaagde een van panische schrik bevangen bevolking, die al gereed was voor de terroristen te buigen, nieuw zelfvertrouwen in te boezemen om voor haar werkelijke onafhankelijkheid te strij den, bleven Britse officieren en soldaten, ambtenaren, rubberplanters en hun vrou wen met een ongelofelijke hardnekkigheid op hun post. Zij hebben er de beste jaren van hun leven verzweet in de nijpende beklemming van de jungle-oorlog, dage lijkse dreiging van aanslagen gevoeld, een vrijwel hopeloze toekomst in het gezicht gestaard, omdat, ja.... vermoedelijk om dat het nu eenmaal geen Britse gewoonte is, zonder meer voor terreur te buigen. Walt Disney in het Verre Oosten: een Britse gouverneur met zoete herinne ringen aan zijn Arabische tijdbouwde Koeala Loempoer vol met Moorse ge bouwen. Dit is het station in toil, licht blauw, geel en oranje. Zo, voortmodderend en ploeterend, fou ten makend, maar houding bewarend, heb ben de Britten in Malaya de communisti sche invloed gekeerd en een vrije staat geschapen, waarin zij als soldaten, ambte naren of vrije ondernemers, inderdaad zo als Soekarno eens van de Nederlanders zei, „de meest geëerde gasten" zijn. Een staat die zonder druk van bulten, aan de oplossing van zyn geweldige binnenlandse problemen kan beginnen. Het grootste daarvan is dat zyn bevolking ver deeld is in ruim drie miljoen Maleiers en 2.3 miljoen Chinezen. Onder die vriende lijke. goedlachse, maar gemakzuchtige Ma leiers leeft de dodelijke vrees dat zij op den duur overheerst zullen worden door de als mieren zo vlijtige Chinezen, die reeds nu economisch de sleutelposities in handen hebben. Tientallen jaren lang hebben de Maleiers geprobeerd met beschermende maatregelen zich de Chinezen van het lijf te houden, inplaats van, zoals thans onder de leiding van premier Toenkoe Abdoel Rahman geschiedt, te trachten hen tot wer kelijke medeburgers te maken. Het is de vraag of dat streven nu nog zal lukken, vooral nu de opkomst van communistisch China als wereldmacht de nationale trots van de twaalf miljoen Chinezen in Zuid- oost-Azië verspreidt, in Indonesië en Sin gapore vooral, geenszins uitgesloten dat die sombere Nederlander met zyn lots- voorspelling gelijk krijgt. De vraag rijst, of het. veel nut heeft Ma laya van het Chinese imperialisme te red- Ai alakka's „stadhoes" den, terwijl die vloedgolf in andere belang rijke landen begint binnen te dringen. De Britten hebben zich over die vraag het hoofd niet gebroken. Voor hen geldt „First things first", doen wat voor de hand ligt om gedaan te worden, dan zien hoe men er zich in de toekomst door heen zal slaan. Mèn zou het Malaya graag gunnen, dat het lukt. Want ondanks de langzaam aflopende bit tere oorlog in de jungle, hangt er een sfeer van gelukkige rust over de elf staten van de eenjarige federatie. In de kleine kam pongs onder de hoge palmen, waar de kleine soepele gestalten van Maleise meis jes in sarongs heupwiegend over de stof fige weggetjes gaan, in de drukke Chinese stadswijken waar nijver gewerkt, maar ook onbeschrijfelijk lekker gegeten wordt en waar in de wereldwijze boeddhistische tempels vrouwen een schoteltje bami offe ren voor de god van het wedden om zijn bijstand in te roepen voor het gokje op de paarderennen van de volgende dag. In het vreemde hoofdstadje Koeala Loempoer, dat een excentrieke Britse gouverneur heeft laten volzetten met Walt-Disney-achtige Moorse gouvernementsgebouwen in techni color, die er merkwaardig genoeg helemaal niet misstaan, eigenlijk alleen het effect van het gelukkige sprookje verhogen. In Malakka tenslotte, het kleine, oude stadje aan de grote blauwe baai, dat onder het oude fort van de V.O.C. stil de tijd ligt te verslapen. Dat oude fort, waar nu Ma- lakka's burgemeester zetelt, heet nog steeds „Stadhoes". En de hoofdstraat heet. „Hee renstraat". Op de fortmuur hebben de Britten een beleefde plaquette aangebracht: „De Vereenigde Oost-Indië Compagnie, pionier en dienaar van Holland in het Oosten". Men gaat. in de gloeiende hitte langzaam de treden op die naar de rood bruine gevels en de koele kamers leiden. Op de binnenplaats liggen de oude graf stenen waarop, in statig oud Nederlands, de namen van de dienaren der Compagnie, hun vrouwen en kinderen staan, die er in de hitte gestorven zijn. Jan van Riebeeck heeft hier zijn vrouw gelaten. In deze kamers waar nu Britse, Maleise en Chinese ambtenaren broederlijk een stuk van het nieuwe Malaya administreren, ziet men uit over de straat van Malakka. Hier is Neder lands aanwezigheid in de Oost begonnen. Aan de overkant ligt Sumatra, ligt Indo nesië. Daar is Nederlands rol in het afge lopen jaar uitgespeeld, met triest gevolg voor beide zijden. Men mag Malaya, na één jaar „Merdeka", wél gelukwensen! LONDEN (Reuter) Het Britse mini sterie van Bevoorrading heeft meegedeeld dat een Britse waterstofbom op grote hoogte boven het midden van de Stille Oceaan tot ontploffing is gebracht. Vol gens het Britse ministerie voor de Lucht macht werd de bom afgeworpen door een „Vickers Valianf'-bommenwerper. Groot-Brittannië heeft hiermee zijn ne gentiende kernwapen tot ontploffing ge bracht. Het is de tweede proefontploffing in de huidige reeks bij Christmas Island, die de Britse regering, naar zij heeft ver klaard. „zodra mogelijk zal beëindigen". De voorgaande ontploffing toen van minder grote kracht geschiedde 22 augustus. (UPI) Het R.A.F.-vliegtuig was wit geschilderd met een speciale verf om de hitte terug te kaatsen. Het was van stalen venster-schermen voorzien om de beman ning, te beveiligen tegen het flitsende licht van de ontploffing. Men zou de bom op zo grote hoogte hebben laten ontploffen om de neerslag ervan te verminderen. (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse minister van Economische Zaken professor Erhard gaat voorlopig niet naar de Sovjet-Unie. Hij zou de komende herfst naar Moskou gaan, op uitnodiging van de Russische vice-premier Mikojan, maar de wassende vluchtelingenstroom uit Oost-Duitsland heeft hem van gedachten doen veranderen. Erhard verklaarde op een persconferen tie te Bonn, dat hij de Russische uitnodi ging niet kon aanvaarden, zo lang de druk op de Oostduitse bevolking aanhoudt. „Hoe moet ik menselijke contacten in Moskou vinden, wanneer de eenvoudigste mense lijke contacten tussen de Duitsers door de brutale Oostduitse maatregelen onmogelijk worden gemaakt?", zo vroeg hij. Mikojan had Erhard tijdens zijn bezoek aan Bonn in april beloofd, dat er van Rus sische zijde iets gedaan zou worden ter verbetering van de levensomstandigheden van de Oostduitsers. Daarvan is niet veel terechtgekomen, aldus Erhard. De vluchtelingenstroom zet het politieke leven in Bonn onder druk. Wanneer de Westduitse Bondsdag op 1 oktober te West-Berlijn zijn eerste zitting zal houden, zal het vluchtelingenprobleem een van de voornaamste te bespreken kwesties zijn. Men wil zich tot de gehele wereld wenden met een protest over het optreden van het Oostduitse regime. Duizend per dag De vluchtelingenkampen te West-Berlijn kunnen de stroom nauwelijks verwerken. Per dag vragen achthonderd tot duizend mensen asiel, onder wie vele artsen en ingenieurs. De Westduitse deelstaten heb ben zich bereid verklaard meer vluchte lingen dan totdusver op te nemen. In Oost- Duitsland zelf is men het in communisti sche kring niet eens over de oorzaken van het steeds groter wordende aantal vluch telingen. De secretaris van het centrale comité van de communistische partij, pro fessor Hager, heeft de verkeerde arbeids- methoden van partijfunctionarissen de schuld gegeven. Het partijblad Neues Deutschland evenwel geeft de schuld aan de Westduitse regering, die de koude oor log „totaal" zou hebben gemaakt. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel- 14444 Van onze correspondent in Londen) In stralend weer wordt thans op het vliegveld Farnborough in het graafschap Hampshire voor de negentiende keer de jaarlijkse Britse luchtvaartshow gehou den. Uit de gehele wereld de Sovjet Unie incluis zijn deskundigen naar het beroemde experimentele luchtvaartcen trum gekomen. Vele leidende figuren op het terrein van de aviatiek waren uit Ne derland overgekomen. De Britse militaire luchtvaart, onafscheidelijk met de burger luchtvaart verbonden, maakt op he't ogen blik een moeilijke tijd door omdat Enge land zich in het overgangsstadium bevindt van het. bemande vliegtuig naar het gelei de projectiel. De regering kan daarom niet zoveel steun meer verlenen aan de ontwikkeling van nieuwe vliegtuigtypen als vroeger. Daardoor dreigt onder ande re het supersonische lijntoestel in de ver drukking te komen, maar men droomt niettemin reeds van een reis van Londen naar New York in twee uur en van Londen naar Australië in elf uur bij snelheden, drie keer zo groot als de snelheid van het geluid en op een hoogte van 27.000 meter. De Bristol fabrieken houden de ram-jet en turbo-jet motoren, welke dit tot stand moeten brengen, reeds gereed. Op het gebied van vliegtuigmotoren, welke 40 percent van de Britse luchtvaart export uitmaken, leveren de Engelsen steeds weer verbluffende prestaties. Men hoeft in dit verband alleen maar de naam Rolls Royce uit te spreken, welke fabriek zorgt voor de helft van de uitvoer van vliegtuigmotoren. Een stip Nieuw is de verschijning van de sierlijk en origineel uitgevoerde Blackburn N.E. 39, een snelle marinejager met twee de Havilland Gyron Junior turbo-jet motoren en pijlvleugels, welk toestel op 30 april van dit jaar voor het eerst vloog. Het publiek kreeg echter niet meer dan een stip te zien omdat het toestel, dat niet van Farnbo rough was opgestegen, alleen maar aan de horizon verscheen en wegens een of ande re moeilijkheid met de verkeerstoren zich niet van dichtbij kon tonen. Een andere nieuweling is de enigszins lompe en logge Rotodyne van Fairey, een kruising tussen een helikopter en een ge woon lijntoestel. Het bezit een enorme ro tor met straalmotortjes aan de uiteinden van de wieken en twee Napier Eland N. El 3 turbo-prop motoren. Mooi is het toestel, dat 48 passagiers kan vervoeren, niet. Met zijn platte onderkant doet het aan een koektrommel denken. De Rotodyne is kën- nelijk bedoeld om dienst te doen tussen stadscentra. Advertentie en pijn weg* wrijven met DAMPO NEW YORK, (UPI) De Amerikaanse minister van Justitie, William Rogers, heeft aangedrongen op verbreding van de jurisdictie van het Internationale Ge rechtshof in Den Haag, zodat het de positie zou bereiken, „die het in de wereldge meenschap zou moeten hebben". Rogers bepleitte een herziening van de regel, die het individuele landen mogelijk maakt, om te beslissen, welke zaken door het hof behandeld kunnen worden en welke aan gelegenheden binnen nationale jurisdictie vallen. De minister zei in een rede tot het half jaarlijkse congres van de „International Law Association", dat de binnenlandse ju risdictie op een redelijke wijze beperkt zou kunnen worden. Hij voegde daaraan toe, dat als gevolg van de bestaande regel „het gebied van de internationale rechts pleging op tragische wijze binnen bepaal de grenzen was gehouden". Rogers zei, dat juist zoals nationale ge rechtshoven niet op doelmatige manier konden functioneren als de partijen beslo ten niet te verschijnen, evenzo de rechts spraak door de internationale hoven belemmerd wordt en zelfs soms tot niets teruggebracht, wanneer de landen weiger den, hun geschillen aan die hoven voor te leggen. „Het internationale hof heeft meer steun nodig, wil het slagen bij de verwezenlij king van zijn doeleinden", zei Rogers. Ook de Bristol 192, Europa's grootste mi litaire helikopter, plaats biedende aan maximaal 25 personen maakte zijn op wachting. Het was jammer, dat de even eens nieuwe Dart Herald, het „meisje voor alles" van Handley Page niet kon worden gedemonstreerd omdat zoals reeds ge meld is het enige voltooide exemplaar zaterdag bij een noodlanding is vernield. Het merkwaardigste en zuiver experi mentele toestel van de show, alleen op de grond te bezichtigen, is de uit het „vliegen de ledikant" voortgekomen rechtstandig opstijgende Short S.C.l, welke nu welis waar als iets geks de algemene lachlust opwekte, maar die niettemin als de voor loper wordt beschouwd van het vliegtuig der toekomst. Het is een gedrongen staart loos toestelletje op drie hoge „poten" met afgeknotte vleugels. Het lijkt alsof de romp afgezaagd is. In het open achterstuk bevindt zich één van de vijf Rolls Royce R.B. 108 straalmotoren. Vier hiervan, cen traal geplaatst, dienen om het toestel op te heffen. Voor de eerste keer maakte dit ver nuftige apparaat in mei van dit jaar zijn verticale start tussen een speciaal voor dat doel gebouwde ruim twintig meter hoge stellage. (UPI) Dat er voor het eerst weer Rus sen en andere vertegenwoordigers van landen achter het ijzeren- en bamboegor dijn bij zijn op P'arnborough. is volgens ve ler mening mogelijk sinds bepaalde bur gervliegtuigen en niet-strategisch mate riaal onlangs geschrapt werden van de embargolijst, die gold voor de uitvoer naar communistische landen. De 362 deelnemende firma's (die gedu rende de eerste zeven maanden van dit jaar voor bijna een miljard gulden uit voerden) exposeren 180 vliegtuigen, raket ten en ander materiaal. Bij de acht ne gen rakettypen die te zien zullen zijn, ls er een, de „Avro-Standoff-bom", een elektro nische - liegtuigraket, die zó geheim is, dat zij maar gedurende enkele seconden ge toond wordt. Zij wordt over het vliegveld gevlogen, bevestigd aan de vleugels van een Vulcan-bommenwerper. Verder zal er een nieuwe Cornet te zien zijn, de opvolger van de straalpassagiers- vliegtuigen van die naam, die in het verle den neerstortten tengevolge van metaal moeheid. De nieuwe Cornet zal waar schijnlijk in december worden ingezet op de Transatlantische route. De winnaar van de bijbelwedstrijd Amos Hazjam, zette zijn handtekening in de nieuwe, door de regering aan geboden Engels-Hebreeuwse bijbel van mejuffrouw Nieuwland. JERUZALEM Mejuffrouw Clarina Wilhelmina Nieuwland, de Nederlandse af gevaardigde naar de internationale bijbel kenniswedstrijd te Jeruzalem is na het einde van haar officiële reis door de „Ne derlandse kolonie" te Jeruzalem gevierd. De Haagse onderwijzeres kon haar terug keer daardoor uitstellen tot een dag na het begin van het schooljaar. Maandagavond is zij op Schiphol aangekomen. Haar uit gespaarde reisgeld heeft zij geschonken voor een liefdadig doel. Na de officiële reis begon een door Ne derlandse immigranten georganiseerd pro gramma aan instellingen en nederzettin gen in de omgeving van Jeruzalem. Aan het niet-officiële gedeelte van haar reis, werkten verscheidene Israëlische instel lingen mee. Een bezoek aan het Arabische dorpje Aboe Ghosch in de omgeving van Jeruzalem, waar de Arabische moechtar (burgemeester) haar en andere buitenland se gasten ontving, werd een groot succes. Voor de sabbath-viering ten huize van de ex-Nederlander, professor Seeligman, hoofd van de bijbel-afdeling te Jeruzalem werden verscheidene Joodse bijbelgeleer- den ter ere van de Nederlandse' gaste uit genodigd. Mejuffrouw Nieuwland heeft zich in de hittegolf dapper aan het programma ge houden. „Mijn indrukken zijn onvergete lijk. Ik heb nauwelijks de tijd om alles te verwerken. Ik hoop. dat ik in Nederland iets zal kunnen vertellen van de sterke ontroering, die ik hier onderga- Ik weef niet welke indrukken sterker zijn: de har telijkheid en gastvrijheid, het machtige op bouwwerk of het gehele nieuwe mensen type, dat hier is ontstaan"., aldus mejuf frouw Nieuwland. Advertentie Het is vrijwel onmogelijk, het mechanisme van een RENAULT FREGATE TRANSFLUIDE te mishandelen. Schakelen, koppelen en ontkoppelen gebeurt automatisch. Daarbij prachtig wegvast en zuinig. Tel. 12138 en 15056

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9