Mode Verarmende streken zonder toekomst drukken op nationaal bedrijfsleven (^Paeda en de proton plopper J Onstandvastig weer Wereldnieuws J WERKLOOSHEID IN HET NOORDEN DE Werkgevers- en werknemersorganisaties gaan situatie ter plaatse onderzoeken 2 Koersfluctuaties op de Amsterdamse Beurs van 1 tot en met 5 september AL ZOUPT U WILLEN GARAGE DEN HOUT Erhard ziet geen gevaar voor een crisis Laatste charterschip met repatrianten aangekomen Kerkelijk Nieuws België zet invoer van bloemkool stop Gelande Indonesiërs zijn vluchtelingen Hevige ontploffing in stomerij te Utrecht Spaarders in Ammerstol krijgen 2Vz percent van hun geld terug Verongelukte straaljagers opgevist CEFA gaat procederen om levering filmjournaal „Pas Toe" procedeert tegen „Pasklaar" „BB" gaat toch trouwen met guitarist Distel MAANDAG 8 SEPTEMBER 1958 TEGENOVER DE GROEIENDE WELVAART en de gunstige vooruitzichten in het westen staat economische en maatschappelijke verarming in andere delen van Nederland, vooral in enkele delen van de noordelijke provincies, waar jonge mensen wegtrekken. Zij laten een streek achter met een bevolking die gemiddeld ouder is dan in de rest van het land en die zich niet gretig en gemakkelijk aanpast wanneer nieuwe vormen van werkgelegenheid worden geschapen. In weerwil van het vertrek van vele gezinnen en van lage geboortecijfers, groeit in sommige delen van de noorde lijke provincies de werkloosheid toch nog door gebrek aan natuurlijke welvaarts bronnen die vatbaar zijn voor uitbreiding, zoals bijvoorbeeld voor Rotterdam de haven een natuurlijke welvaartsbron is, die nog steeds kan en wordt uitgebreid wegens het zonnige verschiet van de Euromarkt. Zo'n zonnige toekomst door natuur lijke omstandigheden ziet de bevolking van bijvoorbeeld Zuidoost-Groningen niet. De voornaamste werkgelegenheid die de fabrieken er bieden, is gebaseerd op de grondstoffen van de landbouwproduktie. Die fabrieken kunnen niet uitbreiden omdat er tenslotte een grens is aan de produktie van de landbouw. De landbouw zelf stoot al jarenlang arbeiders af ten gevolge van machinale arbeid en beter georganiseerde werkmethoden bij de oogst. De werkgelegenheid neemt daardoor steeds meer af. De jonge mensen, die niet opzagen tegen de aanpassing bij de moeilijkheden van nieuwe omstandigheden in een vreemde omgeving, verbraken de vrienden- en familiebanden en trokken weg naar het westen. Al van voor de oorlog is die trek aan de gang. Maar nog altijd is de werkloos heid in Zuidoost-Groningen veel groter dan in het westen van Nederland. Op 1 augustus bedroeg de werkloosheid onder de mannelijke beroepsbevolking in de pro vincie Zuid-Holland 1,6 percent, in Noord holland 1.8 percent, in Utrecht en Gelder land 2,2 percent. In het gebied van Stads kanaal is het echter 13.3 percent (midden in de zomer), van Winschoten 9,7 percent, van Veendam 6.2 percent. In deze drie ge bieden heerst 55 percent van de werkloos heid in de gehele provincie Groningen. In de afgelopen winter bedroeg de werkloos heid in het gebied van Stadskanaal bijna 20 percent, van Winschoten 17 percent en van Veendam 10.3 percent. In het gebied van Emmen in Drente bedroeg de werk loosheid toen 22 percent. Dat is een nood toestand. Deze in alle opzichten ongezonde si tuatie is niet te verbeteren door uitbrei ding van de natuurlijke industrie, geba seerd op de landbouw. Er moet industrie komen „van buiten". Daar kan niet uit sluitend de regering voor zorgen, al zou zij meer moeten doen om een gunstig kli maat voor industrievestiging te scheppen. Het is echter een probleem dat niet in een handomdraai is op te lossen. De verbete ring van de economische omstandigheden in deze gebieden is een proces van tien, twintig en meer jaren, dat alleen kan slagen als het bedrijfsleven zich voor het probleem interesseert en in die gebieden zakelijk kansen ziet Oriëntatiebezoek Daarom is het gelukkig dat als. gevolg, van een gesprek van de commissaris der Koningin in de provincie Groningen, mr. W. A. Offerhaus. met de voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, mr. F. H. A. de Graaff, een aantal leidende figuren uit de organisaties van werkgevers en arbeiders morgen en woensdag een be zoek zal brengen aan de probleemgebieden in de noordelijke provincies. Misschien vloeit daaruit wel voort dat in het westen een aantal Kamers van Koophandel met hun leden bepaalde gebieden in het noor den adopteren (zoals na de watersnood van 1953 gemeenten werden geadopteerd). Men moet er geen overdreven verwachtingen van hebben, maar toevallige ontmoetingen en gesprekken spelen bij succes in de zakenwereld dikwijls een belangrijke rol. En iedere nieuwe fabriek in het noorden, die er het resultaat van zou zijn, wordt met gejuich begroet. Men kan ook denken aan de vestiging in het noorden van toe leveringsbedrijven voor de industrie in het westen. Het bedrijfsleven als geheel heeft belang bij de oplossing van het probleem. Con juncturele maatregelen van de overheid hebben thans geen zuivere basis. Door de onevenwichtigheid van ons economisch bestel heeft bijvoorbeeld de globale maat regel van de bestedingsbeperking, afge stemd op het westen, de noordelijke pro vincies veel zwaarder getroffen. De gebieden, die economisch en maat schappelijk verarmen, leggen een zware last op het bedrijfsleven, want mede door de bijzondere steun, die dit jaar alleen al voor zuivere werkverschaffing 87 miljoen gulden bedraagt, kunnen de belastingen niet worden verlaagd. Dat verzwakt de internationale concurrentie van ons be drijfsleven als geheel. Het heeft dus, af gezien nog van de menselijke gevoelens, ook een zakelijk belang bij de oplossing van het werkloosheidsprobleem in het noorden. Industrialisatienota Wanneer men steeds hoort van grote werkloosheid in de noordelijke provincies, kan dat de indruk wekken dat die pro vincies als geheel economisch zwak zijn. Zwak zijn echter slechts voornamelijk be paalde gebieden waar de turf is afge graven. Na de oorlog hebben zich in de drie noordelijke provincies 277 nieuwe fa brieken gevestigd, maar sinds oktober van het vorig jaar staat die nieuwe vestiging stop als gevolg van de recessie. De econo mische kentering brengt wellicht ver betering. Voor nieuwe fabrieken en voor uitbreiding en modernisering van de be staande Nederlandse industrie, is in de Industrialisatienota geschat dat in de jaren 1957-1962 elf miljard gulden moet worden geïnvesteerd, noodzakelijk om werk te scheppen voor 140.000 nieuwe arbeids krachten en om het hoofd te kunnen bie den aan de scherpe concurrentie in Euro pa. In de Industrialisatienota heeft de mi nister zeer veel aandacht besteed aan het regionaal industrialisatiebeleid en heeft hij vérstrekkende stimulerende en algemeen klimaatverbeterende maatregelen opge somd. Deze maatregelen zullen in de eerst komende vijf jaar ongeveer 30 miljoen vergen. Wanneer het economisch getij keert moeten er echter ook particulier enorme bedragen beschikbaar komen voor industrievestiging, waardoor er dan weer kansen ontstaan voor de noordelijke pro vincies. Wanneer de bedrijvigheid toe neemt, dan ontstaat in het westen 'mede door de woningnood) weer heel gauw ge brek aan personeel met alle gevolgen daarvan. Dan kan het voor een fabrikant voordeliger zijn zich te vestigen in een gebied met een ruim aanbod van personeel. Het westen behoeft zich door de nieuwe leuze breng de fabriek naar de arbei ders niet in zijn ontwikkelingskansen bedreigd te gevoelen. Industrie, die in het westen thuishoort, moet daar verrijzen. Ook in het westen groeit de bevolking. Maar als het westen meer industrie ziet ontstaan in overig Nederland en daar de welvaart toeneemt, dan heeft het daar óók belang bij. Een welvarend achterland zal de positie van het westen nog versterken. Vrijdag 5 september 1958 Laagste Hoogste koers koers Alg Kunstzijde Unie 199 205 Van Berkel's Patent 191 191"A Van Gelder Zonen 184 54 193 Kon. Ned. Hoogovens 330 334 Ned. Kabelfabriek 275 277% Philips 316% 326 Unilever 38454 396 Wilton-Fijenoord 190 192 Kon. Petroleum 164.60 166,50 Holland-Amerika Lijn 138Vi 141 Kon. Ned. Stoomboot Mij142 145 Ned. Scheepvaart Unie 126 13154 Van Ommeren 230 23312 Amsterdam Rubber 6714 6814 H.V.A 10314 106 54 Deli Mijƒ117.60 ƒ123,30 3%% Staffellening 1947 9154 92l/u 3% Invest cert. Nederland, 95% 95*/ti 3%* Nederland 1962- 64 94% '"9454 6% Nat. Woningbouwlening '57 10914 109% Omzetten (non.inaal) Vorige week (def.) Aandelen 11.100.927, Deze week (vourl.) Aandelen 10.383.914, Laatste tijdvak 201% 191 54 193 334% 323% 39314 191K 1 164,65 141 142 129*$ 230 67% 103% f 118.— 91 ,s/i* 95% 94«Ai 109% i! t.o.v. 29 aug. 3% 9 12% 1514 l'A 0.55 VA Vs 114 ƒ0.10 8/« ."/as. -bqsed "4- y% Obligaties 12.671.023, Obligaties 14.203.311,— Advertentie Het is vrijwel onmogelijk, het mechanisme van een RENAULT FREGATE TRANSFLUIDE te mishandelen. Schakelen, koppelen en ontkoppelen gebeurt automatisch Daarbij prachtig wegvast en zuinig Tel. 12138 en 15056 De Westduitse minister van Economie. Erhard. heeft zondag een optimistisch beeld afgeschilderd van een voortgezette gezonde ontwikkeling van de Duitse econo mie door het vasthouden aan de principes van de vrije onderneming. Erhard sprak bij de opening van de 21ste na-oorlogse internationale beurs van Frankfort. De Westduitse economie, aldus Erhard, heeft in het afgelopen jaar een nieuwe hoogte bereikt, terwijl de buitenlandse handel is toegenomen. De principes van de vrije onderneming zullen de leidende factoren blijven voor 's lands economie, aldus Erhard, die voorts pleitte voor nauwe samenwerking tussen economisch zwakke landen die grondstof fen exporteren en industrieel zeer ontwik kelde landen. Erhard voegde eraan toe, dat er geen vrees hoeft te bestaan voor een crisis. Aan de najaarsbeurs van Frank fort nemen 3000 firma's uit dertig landen deel. De zaterdag te Rotterdam uit Indo nesië aangekomen „Waterman" is het 94ste en laatste schip van het officiële urgentie schema voor de repatriëring uit Indonesië. De „Waterman" was ook het eerste schip, dat destijds Java aandeed om in pendel dienst tussen dit land en Singapore repa trianten te vervoeren. Er ontscheepten 778 passagiers, onder wie 39 niet-repatriërenden. Ge durende de overtocht zijn twee zuigelin gen en de 78-jarige alleenreizende mevrouw J. L. van Hek overleden. Volgens Nederlandse berekeningen en ook volgens de laatste opgave uit Indo nesië hebben 36.500 Nederlanders sinds 1 december 1957 dat land verlaten. Thans bevinden zich nog vijf tot zesduizend Ne derlanders in Indonesië (hoofdzakelijk in dienst van buitenlandse ondernemingen). Indien ook dezen willen repatriëren, gelden voor hen dezelfde faciliteiten als voor de reeds gerepatriëerden. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Schiedam (7e pred.pl.): W. Brinkman te Asperen. Geref. Kerken Aangenomen naar Halle: L. Weerman, kand. te Emmen. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Bennekom: M. Vlietstra te Eemdijk. Met ingang van morgen, dinsdag, wordt de invoer van Nederlandse bloemkool in België weer stopgezet, nadat deze invoer van 22 augustus af was vrijgegeven. Men neemt aan dat deze maatregel geen grote invloed zal hebben op de afzet van Neder landse bloemkool, want de laatste tijd werd de export naar België toch reeds sterk bemoeilijkt door hoge heffingen. Geduren de het grootste deel van de zomer is de export van Nederlandse bloemkool naar België verboden geweest. De invoer van bonen in ons land uit België en Luxemburg is thans weer moge lijk, nadat dit enkele weken verboden is geweest als gevolg van de prijsontwikke ling voor dit produkt op onze markten. Export van Nederlandse bonen naar Bel gië en Luxemburg is reeds van 24 juli af verboden. DEN HAAG (ANP) In aansluiting op het bericht over de landing van een prauw met Indonesiërs op het eiland Amsterdam in Nederlands Nieuw-Guinea wordt nader gemeld, dat het vluchtelingen uit Halma- heira zijn. Zij werden in uitgeputte toe stand aangetroffen op het eiland Amster dam. Hun aantal blijkt volgens een nader bericht 18 te bedragen (Volgens de eerste informatie van de bevolking zouden het er 40 zijn geweest).* Het gebouw van een stomerij en verve rij op de Ganzenmarkt te Utrecht is zon dagmiddag door een hevige ontploffing ernstig beschadigd. Alle ruiten van het be drijf sprongen in scherven. Een daveren de slag weerklonk in het centrum van de stad en felle steekvlammen sloegen aan de achterzijde uit het gebouw. De brand weer die op tien meter afstand haar ka zerne heeft, wist de brand snel te bedwin gen. In de stomerij en ververij worden licht ontvlambare chemische middelen ge bruikt. Het is nog een vraag, hoe deze op zondag, terwijl niemand in het bedrijf werkte, tot ontbranding zijn gekomen. De politie heeft het pand verzegeld en stelt een onderzoek in. In Ammerstol is een bijeenkomst gehouden van mensen, die door de fraude van de directeur van de spaarbank te Am merstol zijn gedueerd. De curator, mr. A. A. J. Rijksen uit Gouda, deelde mede dat het gehele bezit van de spaarbank thans uit enige waar deloze papieren en een groot, naambord be stond. Door enige persoonlijke eigendom men van directeur H., waarbij een bontjas, te verkopen, heeft, men nog de beschikking gekregen over een kapitaal van ongeveer 16.000 gulden. De curator achtte de moge lijkheid niet uitgesloten dat in het buiten land nog geld achterhaald kan worden. De mensen die totaal 110.000 aan H. hebben geleend moeten genoegen nemen met een terugbetaling van 3'/ï percent, mits er geen belasting wordt geheven over het schuldbedrag van 110.000. De 43 per sonen die dit bedrag hebben geleend ko men er echer nog iets beter af dan de spaarders, die slechts 2% percent van het totale spaarbedrag van 175.000 kunnen terug verwachten. De „schoolspaarders" zijn door een onbekende schadeloos ge steld. Voorts zei de curator, dat een onder zoek gaande is omtrent mogelijke aan sprakelijkheid van derden. Onder meer zijn de twee commissarissen van toezicht in hun taak tekort geschoten en ook de Nederlandse Spaarbankbond is in gebreke gebleven, door geen toezicht te houden en inlichtingen in te winnen over de Ammer- stolse Spaarbank, aldus mr. Rijksen. Personeel van de rijkswaterstaat heeft met het van de P.T.T. voor bergingswerk gehuurde m.s. „Poolster" uit het IJsel- meer een vliegtuig opgevist. Het bleek de straaljager te zijn, waarmee enige tijd ge leden de vlieger Mohamed van het Ame rikaanse luchtmachtonderdeel, dat op Soesterberg is gestationeerd, boven het IJselmeer moeilijkheden kreeg. De vlie ger kon daarbij zijn toestel verlaten en bleef ongedeerd. Het vliegtuig, waarvan de vleugels nog intact waren is aan boord van de „Poolster" gehesen. De rijkswater staat vist sinds vele jaren enige maanden per jaar de bodem van het IJselmeer af, wèarrzich ttdg 'altijd delen van Vèrorfge- lukte vliegtuigen en andere voor de vis serij hinderlijke voorwerpen bevinden. De Belgische vissersboot „Marguerite Marie Louise" heeft zondagochtend onge veer 150 kilometer ten noorden van de Ne derlandse waddeneilanden in de Noordzee een wrakstuk gevonden van een straal vliegtuig. Het blijkt de staart van een Amerikaan se Thunderjet-straaljager te zijn. De vis sersboot heeft het stuk, dat ongeveer 3 me ter lang is, op sleeptouw genomen naai de haven van Ostende. Er is de laatste tijd geen Amerikaans toestel vermist. (Van onze Haagse redactie) „Helaas schijnt men ons in de bioscoop wereld ons plaatsje nog steeds niet te gun nen, met als gevolg dat wij steeds weer worden geboycot. Daarom zijn wij tot on ze grote spijt genoodzaakt volgende week weer ons recht te gaan zoeken, door in kort geding levering van het filmjournaal te eisen, waarover wij een overeenkomst hebben gesloten, die nu echter om de een of andere reden, blijkbaar onder pressie van het bioscoopbedrijf niet wordt nage komen". Dat zei vanmorgen de heer G. Hoek, voorzitter van de CEFA, de chris telijke film actie bij het begin van een voorstelling in d showroom van de rijks voorlichtingsdienst in Den Haag, tijdens welke vijf van de vijftien films, die ge zamenlijk het CEFA-programma voor het nieuwe seizoen zullen uitmaken, werden vertoond. De heer Hoek deelde verder nog mede dat de CEFA op het ogenblik 175 afdelin gen heeft, die allemaal een volledig pro gramma vertonen, waarbij niet uitsluitend films op religieus gebied, maar ook ont spanningsfilms aan bod komen. 34 Toen Joris zo begon te juichen nadat de geleerde over de Transcendentale Pro ton Plopper sprak, keek de ander zeer ver baasd op. „Misschien hebt u nog niet be grepen", sprak hij aarzelend, „dat de on zichtbare straal van de Proton Plopper een totale vernietiging ten gevolge heeft, waarbij geen spoor overblijft„Prach tig!" riep Joris. Wat een nuttige, zinde lijke uitvinding! U bent inderdaad een ge nie, en het is me een groot voorrecht, dal. ik u heb mogen ontmoeten! Riepen niet reeds de Ouden smartelijk: „genium cosa rara est", bedoelende dat genieën heden ten dage schaars zijn? En als genie zult u ook grootmoedig genoeg zijn om mijn laatste wens in te willigen!" „Hmik weet nietmisschienmompelde de geleerde, die zijns ondanks toch wel gevleid was. ,.Wnt is die laatste wens dan wel?" „Ik wou zo graag", zei Joris ge voelig, „dat u me alles uitlegt van die grootse uitvinding, vóórdat u me er mee vernietigt!" „Aha! Dat.is een verstandige laatste wens!" meende de uitvinder. „Die kan ik wel inwilligen! Dat is zelfs een genoegen! Maar dan kan ik u beter voor een korte tijd uw bewegingsvrijheid terug geven!" En met een enkele handgreep stelde hij de Hydraulische Vast.pakk.er hui len werking, zodat Panda en Joris met een bons op de grond vielen. Na het afwijzende kort geding-vonnis van de president van de Rotterdamse rechtbank heeft de Utrechtse meubelfa briek „Pas Toe" voor het gerechtshof in Den Haag wederom geëist dat de Rotter damse firma „Pasklaar" verboden zal wor den meubels of meubelbouwpakketten in de handel te brengen onder deze naam. „Pas Toe" beschuldigde „Pasklaar" van oneerlijke concurrentie, omdat de laatste firma sinds vorig jaar soortgelijke meu bels in de handel is gaan brengen onder de naam „Pasklaar", welke naam volgens „Pas Toe" opzettelijk gekozen zou zijn om onder het publiek verwarring te stichten en zo doende misbruik te maken van de gedurende vele jaren door „Pas Toe" ge voerde reclamecampagne, welke ruim een miljoen gekost heeft. Voor „Pasklaar" voerde mr. A. de Mooij aan dat de door de Rotterdamse firma in de handel gebrachte meubelbouwpakket ten hun naam ontlenen aan het feit dat de onderdelen geheel pasklaar zijn gefabri ceerd. Het publiek moet deze onderdelen echter nog met lijm en schroeven in el kaar zetten om een meubel te krijgen en het karakter van dit „knutselprodukt" is dan ook geheel verschillend van de fabrieks- klaar gemaakte en luxueuze „Pas Toe"- meubelen. zodat er geen kans op verwar ring bestaat, te meer niet, omdat „Pas klaar" aan een geheel ander soort publiek levert dan „Pas Toe", aldus pleiter. Het hof zal op 10 oktober arrest wijzen. (Shows, snufjes en alles wat verder in het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) De stoffen-show, die dc „Bijenkorf" te Amsterdam ieder half jaar weer organi seert om een overzicht te geven van de nieuwe materialen en kleuren, was ook ditkeer weer zeer leerzaam. Echter niet alleen leerzaam, maar bovendien zeer sti mulerend want de eigenlijke opzet was het zelf naaien te animeren, met gebruikma king van de grote collectie patronen, die de nieuwe mode op de voet volgt. Zelfs de korte roklengte was hardnekkig toege past, wat toch een enorme stofbesparing betekent en dus een verlies voor de stof fenzaak. Bijzonder mooi zijn de stoffen voor de komende winter; de weefsels zijn wollig, ruig of fijn gekruld, zien er over het alge meen fors uit, maar zijn zeer licht in ge wicht. Tweed en bouclé zijn wel zeer fa voriet en door de bijmenging van andere garens of het dooreenweven van verschil lende kleuren, heeft men een enorme va riatie gekregen. Zo zien we drie volkomen verschillende soorten bouclé: een zeer licht materiaal, dat uit 100 percent wol bestaat, een klein ruiteffect heeft en in mooie pas teltinten is geverfd en uitermate geschikt is voor een prettig zittend winterjurkje, een ander soort dat door bijmenging van mohair een ruigharig en angora-achtig effect geeft, terwijl het derde soort bouclé veel grover gekruld is, bijgemengd met ka toen en in twee-kleur geweven: de onder toon is-rs-téeds brons,- terwijl d^ andere tint hiér onregelmatig' doorheen krult. De zelfde basiskleur vonden we ook bij de tweeds terug. Ze zijn echter veel kleuriger en sprekender en'moeten soms gewoon tot rust gebracht worden door een garnering van effen zwarte knopen of een mooie per- sianer kraag. Maar dan heeft men ook wel iets, waarmee men graag de winter koude wil trotseren. In een tailleur met een lang loshangend jasje over een recht strak rokje vinden ze wel de beste uitwer king. De jonge meisjes zullen zekpr de mooi bedrukte tinneroy ambiëren, die door soe pele kwaliteit en fijne motieven talrijke mogelijkheden bieden. Voor japonnen zijn er ook nog steeds de talrijke soorten jer sey: effen, gestreept en met reliëf, terwijl ook de Shetland wol voor fijne dunne jurk jes het nog altijd goed doet. Voor de meer oudere dames is de wollen mousseline een zeer geschikt materiaal, evenals de stof met faconné reliëf, dat verkregen wordt door de toevoeging van 8 percent nylon, die na het verfbad gaat krimpen. Het for se silhouet, dat de mantel voor dit seizoen suggereert door de grote brede kraag en de uitgebouwde schouders wordt nog eens extra geaccentueei-d door de zware stof fen. Er is een hele durf voor nodig om de schaar te zetten in de vaak zeer mooie en kostbare stoffen, vooral als men bedenkt, dat het daarmee nog niet afgelopen is, want de losse materialen komen pas goed tot hun recht, wanneer ze geheel zijn te- gengevoerd. Kaft/ Onbemand. Het Amerikaanse leger meldt een geslaagde proefvlucht met een nieuw onbemand vliegtuig, waarmee vijandelijke gevechtspositics kunnen worden verkend. Het vliegtuig, de sd-2, kan door middel van elektronische ap paraten informaties doorgeven en te rugkeren naar zijn startplaats. Het daalt door middel van een grote para chute. Slaapziekte. De slaapziekte in Zuid-Korea en Japan heeft reeds 1.810 mensen levens gekost. Uit Zuid-Korea worden 5.062 ziektegevallen en 1.135 doden ge meld. uit Japan 675 doden en 2.250 ziektegevallen. Men neemt aan dat het virus door muskieten wordt overge bracht. Brandstof. In een fabriek voor de vervaar diging van vaste brandstof voor raket ten van de Amerikaanse marine heeft zich gisteravond een ontploffing voorge daan. Naar verluidt zijn er twee doden. Antwoord. De Verenigde Staten hebben za- terdag de Sovjet-Unie in een nota mee gedeeld, dat sommige ballons, die vol gens een Sovjet-protest in de Sovjet- Unie zijn neergekomen, mogelijk weer ballons zijn afkomstig uit de Verenigde Staten. Als dat zo is, wenst .de Ameri kaanse regering spoedige terugzending van de instrumenten. Dodelijk. Op de atoomconferentie in Ge neve is zaterdag door dr. Hollander van het Amerikaanse nationale laborato rium te Oad Ridge verteld, dat daar een kat is overleden na het eten van radioactieve muizen. De muizen, die bij experimenten waren gebruikt, wer den in een onbewaakt ogenblik door de kat verzwolgen. Het beest heeft echter deze maaltijd met zijn negen levens moeten bekopen. Neergestort. In Linz in Oostenrijk is za terdag een eenmotorig vliegtuig neerge stort op een tentoonstellingsterrein. De vier inzittenden en drie bezoekers van de tentoonstelling kwamen om het le ven. Vijf mensen werden gewond. Vluchthaven. Vier Poolse vissers hebben van 'n oponthoud van hun trawler in de Britse haven Blyth gebruik gemaakt om politiek asiel in Engeland te vragen. Naar de overkant. Amelia Eden, een 25- jarige nicht van Sir Anthony Eden. is vandaag te Casamiccioli (Italië) in het huwelijk getreden met de 27-jarige Ita liaanse veerbootmachinist Govanni Bo- relli. Van de familie van de bruid wa ren aanwezig haar moeder Lady Patri cia Eden, een broer en drie zusters. Ook hij. Dr. Johann Paul Kremer, die lan ge tijd arts is geweest in het concen tratiekamp Auschwitz, waar hij onder meer de levers van gevangenen ter stond na hun terechtstelling placht uit te snijden, zal na talrijke verzoeken van het Internationale Auschwitz-Comité vervolgd worden. Het O.M. te Mun ster heeft documenten opgevraagd over Kremer en namen van getuigen. Onbekenden. In het Italiaanse plaatsje Corleone, bij Palermo, hebben onbe kenden zatei-dagavond uit een hinder laag drie mannen doodgeschoten. Twee voorbijgangers werden zwaar gewond. Men vermoedt, dat het incident een wraakoefening van figuren uit de Ita liaanse onderwereld of een „executie" van de gevi-eesde Maffia was. Verzinsel. In Praag is bekendgemaakt, dat een zekere Frantisek Hejda is gearres teerd wegens spionage voor de NAVO. Hejda zond regelmatig rapporten aan 't. NAVO-spionagecentrum te Miinchen o.a. over bouw van lanceerplaatsen voor raketten bij de Oostenrijkse grens, doch hij had al zijn rapporten verzon nen, aldus de officiële bekendmaking. Leeuwensoort. Een expeditie heeft in het gebied van het Eyre meer in Zuid- Australië fossielen ontdekt onder an dere van een leeuwensoort, die miljoe nen jaren geleden bestaan zou heb ben. Aandrang. De raad van de liberale inter nationale heeft zaterdag een conferen tie van drie dagen in Kopenhagen beslo ten met de aanvaarding van een resolu tie, waarin er bij het Westen op wordt aangedrongen „elke gunstige gelegen heid waar te nemen om optreden van de UNO ter vermindering van de spanning in de wereld te vergemakkelijken". Het Parijse blad „France Soil-" meldt vandaag dat de Franse filmactrice Brigitte Bardot voor het einde van het jaar in het huwelijk zal treden met de gitarist Sacha Distel. Brigitte en Sacha hebben dit zon dagavond te Saint Tropez aan de Riviera meegedeeld, aldus „France Soir". De daling van de luchtdruk boven Scan dinavië zette zich tijdens het weekeinde voort. Daarentegen werd de luchtdruk boven Frankrijk en de Golf van Biscaye hoger. Door deze ontwikkelingen draaide de wind in onze streken van zuidoost naar zuidwest, waarbij koelere oceaanlucht het land binnendrong met regen en onweers buien en een belangrijke daling van tem peratuur. De depressie, die zaterdag ten zuidwesten van Ierland lag. trok langzaam naar de westkust van Schotland. Een andere depressie bij de Azoren stuwde een nieuwe hoeveelheid warme lucht uit de subti-open naar het noorden, waax-door ten westen van Ierland in de hogere luchtlagen een krachtige rug van hoge druk tot ont wikkeling kwam. Daarmede samenhansend buigt de depressie bij Schotland zijn koers om naar het noorden van de Noordzee. Voor ons land betekent dat aanhoudende aanvoer van onstabiele lucht met olaat- selijke buien. WEERRAPPORTEN Dinsdag 9 september Zon op 6.03 uur, onder 19.11 uur. Maan op 1.05 uur, onder 16.36 uur. Maanstanden 13 sept. 13.02 uur nieuwe maan. 20 sept. 4.17 uur laatste kwartier. 27 sept. 22.43 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 9 september Hoog water 12.06 en uur. Laag water 7.08 en 19.46 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen: buiten w i a land maxima van giste- ren. Binnenland, heden d s 7 uur. Neerslag, laatste I'S 4) C 24 uur. 2 Den Helder zwaar bew. zw 17 0,2 Ypenbui-g zwaar bew. zzw 16 3 Vlissingen licht bew. zw 15 2 Eelde zwaar bew. zzw 15 3 Twente zwaar bew. zzw 15 1 De Bilt half bew. zzw 15 5 Eindhoven zwaar bew. zzw 14 5 Vlv.Z.-Limb. half bew. zzw 16 0,1 Helsinki zwaar bew. w 20 0 Stockholm zwaar bew. wzw 24 0 Oslo geheel bew. O 19 1 Kopenhagen zwaar bew. zw 21 0 Aberdeen mist windst. 20 0 Londen onbewolkt zw 20 0 Amsterdam regenbui zzw 21 2 Brussel zwaar bew. zzw 24 0 Luxemburg half bew. zzw 24 0 Parijs zwaar bew. wzw 23 0 Bordeaux mist windst. 26 0 Grenoble half bew. windst. 27 0 Nice onbewolkt n 25 0 Berlijn regenbui zzo 30 21 Frankfort regen wzw 28 0,1 München zwaar bew. ozo 27 4 Zürich zwaar bew. windst. 28 0 Genève zwaar bew. windst. 27 0 Locarno zwaar bew. zo 26 0 Wenen onbewolkt zo 28 0 Innsbruck half bew. w 29 1 Rome onbewolkt windst. 29 0 Ajaccio licht bew. nnw 29 0 Algiers half bew. zzw 30 0 Madrid onbewolkt indst 30 0 Mallorca zwaar bew. n 28 0

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2