Kikvorsmannen in actie bij vlootschouw op het IJ Kortstondige coup in Venezuela De Gaulle wint aanhangers onder de socialisten Verlichte De Ruyter biedt sprookjesachtige aanblik Zestienjarige jongen overvalt meisje 3 „Black Knight^ kan een kunstmaan opzenden Britse raket kwam op Spoetnik-hoogte Om twintig gulden Olivia de Havilland was lid van rode mantelclub Britse trawlers verder weg van IJslands kust EOKA ZEGT BESTAND IN CYPRUS OP Oog om oogtand om tand voor elke Griek een Brit Polen eist achterstallige belasting van de boeren Praag laat particuliere bedrijven verdwijnen Diplomatieke betrekkingen IrakJoegoslavië Masjumi verdeeld over opstandige leden Op de ^Praatótczl heeft een aparte rokerskring! Rooms-katholieken voor de nieuwe grondwet Algerijnen schoten in Parijs twee Franse soldaten dood Sultan van Oman geeft enclave aan Pakistan Verwikkelingen bij de wethoudersverkiezingen Kort nieuws MAANDAG 8 SEPTEMBER 1 958 Vele honderden Amsterdammers zijn in het afgelopen weekeinde naar de boorden van het IJ getrokken om te gaan kijken naar de geïllumineerde schepen van de Koninklijke Marine, die deelnemen aan de derde vlootschouw in Amsterdam, die za terdag begonnen is en morgen eindigt. Aan deze vlootschouw de zesde die na 1945 wordt gehouden neemt dit keer ook de koopvaardij deel. Aller aandacht trok uiteraard de kruiser „De Zeven Provinciën", die achter het Centraal Station op het IJ ligt. Deze feeste lijk verlichte oorlogsbodem doet, van voren gezien, denken aan eenT verlichte schellen boom van een muziekkorps, en van op zij aan een enorm borduurwerk van licht- guirlandes. Veertien andere oorlogsbodems en een aantal koopvaardijschepen, waar onder het m.s. „Oranje", zijn eveneens van voorsteven tot achterplecht geïllumineerd. Met een vlaggenparade aan boord van „De Zeven Provinciën", waaraan de mariniers kapel medewerkte, is zaterdagochtend de vlootschouw geopend. CANBERRA (Reuter) De Australi sche minister van Bevoorrading Athol Townley, heeft meegedeeld, dat op het proefterrein van Woomera Engelands nieuwe ballistische raket van de naam „Zwarte ridder" met succes is beproefd. Zijn Britse collega Aubrey Jones heeft verklaard, dat deze raket zonder veel wij ziging kan worden gebruikt om een aard- satelliet in zijn baan te brengen. De raket is twaalf meter lang en heeft een doorsne de van een meter. Volgens door UPI aan gehaalde, onofficiële berichten zou de ra ket een hoogte van 640 km. bereikt heb ben. FARNBOROUGH (UPI) Dr. George Gardner, het hoofd van de Britse „Royal Aircraft Establishment" heeft te Farnbo- rough verklaard, dat de Black Knight de zelfde hoogte heeft bereikt als die, waarop de Spoetniks zich bewegen. Toen hem werd gevraagd wat dit precies zeggen wilde, antwoordde hij dat deze hoogte varieert van 150 tot 1000 mijl. De Black Knight en de Blue Streak kunnen volgens Gardner worden gebruikt om een aardsatelliet te lanceren. Dit in combinatie met een twee de raket. De Black Knight is thans ook te zien op de tentoonstelling te Farnborough. Hij werd er geplaatst, nadat was bekend ge worden, dat een proef met een ander mo del van de raket was geslaagd. Een woord voerder van het ministerie van Bevoorra ding verklaarde dat men met tentoon stelling van de raket had gewacht op een geslaagde proef om te vermijden, dat men de draak zou gaan steken met het projec tiel. NORFOLK (UPI) Het „record"-ver- blijf in een ruimtecabine, dat de Ameri kaanse luitenant ter zee Jack Nieman op zijn naam had 44 uur onafgebroken ver toeven in de situatie, waarin men tussen 30.000 en 35.000 meter hoogte zou verke ren is reeds gebroken. Luitenant ter zee Richard H. Tabor verblijft reeds sinds vrijdagmiddag twaalf uur in de kabine en wil proberen, dit tot maandagmiddag twaalf uur vol te houden. Volgens de controlerende geneesheer doorstaat Tabor de proef zeer goed. Hij heeft zelfs vier uur aan één stuk geslapen, voor het eerst overigens, want tot dusver re kon hij niet langer dan tien minuten in slaap blijven. „Gedachtegolven" MOSKOU (Reuter Sovjet-geleerden hebben kunstmatige ledematen gemaakt, die door „gedachtengolven" in beweging kunnen worden gebracht en geleid. Hier door zouden onder meer gebrekkigen kun nen lopen en ruimtepiloten over een gro tere accuratesse en beheersing dan thans beschikken. Dit meldt de Izwestia, het or gaan van de Russische communistische partij, dat beschrijft hoe een kunstmatige vuist wordt gebald, wanneer de betrokken persoon aan de handeling denkt. De elek trische impulsen of „biologische elektrici teit" van de gedachtegolven gaan via een versterker door draden, die aan de voor arm bevestigd zijn, naar de kunstmatige vuist. De vinding zal binnenkort op de Brusselse wereldtentoonstelling te zien zijn, aldus het blad. (UPI) Geleerden hebben de vernielde ..Black Knight" gevonden in de buurt van de plek waar hij volgens de berekeningen terecht moest komen Er is niet gezegd of de neuskegel vernield werd toen hij de grond raakte, of dat de vernieling geschied is tijdens de val van 400 mijl door de dampkring. George Gardner, directeur van de Royal Aircraft Establishment te Farnborough heeft verklaard: „Nu zijn wij er ook bij. Ik geloof dat we kunnen zeggen dat we zeer snel ingehaald hebben." Tijdens de vlootschouw op het IJ te Amsterdam zijn zaterdagmiddag onder meer duikdemonstraties gegeven, die grote belangstelling trokken. Op de foto ziet men, hoe twee „kikvorsman nen" door een snelvarende motorboot worden opgepikt. Een kikvorsman der marine is erin ge slaagd de „Skeet", een slechts de fonetisch geschreven naam met de atoomonderzeeboot gemeen hebbend miniatuur-onderzeeërtje naar de bodem van het IJ te zenden. De meer koddige dan roemruchte ondergang van deze lilliput-duikboot vormde zaterdag het slot van de eerste der drie demonstra ties, die de mijnenendienst der marine ter gelegenheid van de vlootschouw in de Amsterdamse haven gaf. Tevoren hadden de talrijke kijkers, dui kers en kikvorsmannen in het IJ zien afdalen en daarin opdrachten uitvoeren. Voorts werden kikvorsmannen uit een snelvarende sloep met de koprol via een rubber-vlet overboord gezet, waarna zij in hetzelfde rappe tempo met een vanglus weer aan boord gehesen werden. Een heli kopter viste twee keer een kikvorsman uit het IJ op, die later, op een tiental meters boven het wateroppervlak, vlakbij de toe schouwers uit de cabine in zijn natte ele ment terugsprong. Drie jongelui uit het publiek mochten zich tenslotte ook in een duikerpak hijsen en naar de bodem van het IJ afdalen. Vier afdelingen van de Marine uit Hil versum en Amsterdam hebben vanmorgen ter gelegenheid van de vlootschouw een mars door de hoofdstad gemaakt. Vooraf gegaan door de marinierskapel trokken zij om tien uur langs de Dam, waar zij o.m. werden gadegeslagen door de burgemeester mr. G. van Hall en de commandant mari tieme middelen, kapitein ter zee A. H. W. von Freytag Drabbe. Op dat moment pas seerden ook twee formaties vliegtuigen van de marineluchtvaartdienst. Een zestienjarige jongen uit Badhoeve dorp heeft zaterdagavond op de Schiphol- weg by Vijfhuizen een 23-jarig Haarlems meisje overvallen met de bedoeling haar van haar geld fe ontdoen. Aan de kant van de weg heeft de jongen het meisje mis handeld, maar toen vanuit de verte op de Schipholweg een auto naderde, ging hij er snel vandoor. De overval zou de jongen weinig geld hebben opgeleverd. Want het meisje had slechts een beetje kleingeld bij zich. Op het politiebureau in Halfweg heeft de jongen de overval bekend. De jongen had gebrek aan twintig gul den om een oude bromfiets te kunnen kopen. Omdat hij geen andere mogelijk heid zag om aan het gewenste geld te komen, rijpte in hem het plan iemand te overvallen. Op de Schipholweg stelde hij zich in het duister op. Toen een 23-jarige wielrijdster uit Haarlem was genaderd, trok hij haar van de fiets en trachtte haar in de wegberm te gooien. Om het krach tige verzet van het meisje te breken, stompte de jongen haar in het gezicht. Een naderende auto deed hem zijn mishande ling stoppen. Rennend nam hij de vlucht. Zijn fiets met naamplaatje achter op het zadel liet hij achter. Het meisje is de overval bij de politie in Haarlem gaan aangeven, waarna onmid dellijk een speurtocht naar de voortvluch tige overvaller werd ingezet. Ondermeer nam de politie van Haarlem en Haarlem mermeer met radiowagens aan de speur tocht deel. De jongen had zich intussen in een hooiberg verstopt. Vanuit zijn schuil plaats had hij de politie zien zoeken. Toen deze vertrokken was, ging de jongen terug om te trachten zijn fiets op te halen. Hij kwam langs het benzinestation nabij de Ringdijk, waar hij werd opgemerkt door de beheerder. Deze had van de politie het signalement van de jongen opgekregen. Met een grote herdershond ging de be heerder achter de overvaller aan. Hij sommeerde de jongen in zijn auto mee te gaan. Op het moment dat de jongen :an het bevel gevolg gaf, kwam een politie wagen langs, die de dader overnam. LOS ANGELES (UPI) De actrice en filmspeelster Olivia de Havilland heeft voor de commissie voor onamerikaanse activiteiten verklaard, dat zij in 1944 „on wetend" lid is geworden van een groep die onder communistische invloed stond, maar dat zij zich daarin heeft laten ken nen als anti-communiste. De „Herald Express in Los Angeles meldt, dat de actrice beweert lid gewor den te zijn, omdat zij het haar plicht acht te zich te interesseren voor zaken van al gemene aard. Zij had echter reeds spoe dig ontdekt, tussen pro-communisten ver zeild te zijn geraakt. Zij zou zelfs een campagne gevoerd hebben om de groep een anti-communistische resolutie te laten aannemen, maar is daarin niet geslaagd. In 1946 heeft zij haar lidmaatschap opge zegd. Nadat nog andere leden zich had den teruggetrokken, is de groep op geheven. LONDEN (UPI) De Britse trawlers vissen thans aan de rand van de twaalf- mijlszone, „niet wegens de activiteiten van welke kanonneerboten dan ook, maar omdat daar de meeste vis te vangen is," aldus de Britse admiraliteit. IJslandse autoriteiten hadden verklaard dat Britse trawlers de „vakken" die aan groepen trawlers zijn toegewezen, ieder „vak" onder toezicht van een Bi^ts mari nevaartuig, hebben verlaten om naar be tere visgronden buiten de twaalfmijlszone te varen. Dit is door een woordvoerder van de Britse vissers ontkend. Onze cor respondent op de trawler „Lord Beatty" meldde zaterdagavond dat twee trawlers, waaronder de „Lord Beatty", hun „vak" hadden verlaten en buiten de twaalfmijls zone zijn gaan vissen wegens radarstorin gen. Deens verzoek Denemarken heeft Engeland in een no ta verzocht onderhandelingen aan te kno pen over uitbreiding van de territoriale wateren der Far Oer-eilanden tot twaalf mijl buiten de kust. Men verwacht dat En geland spoedig in negatieve zin zal antwoorden. CARACAS (UPI) De Venezolaanse regerings-junta heeft in een communiqué meegedeeld dat „de poging van een klei ne groep officieren tot opstand bedwongen is." Drie van de leiders hebben asiel ge zocht in de ambassade van Mexico en de vierde is gevangen genomen. De toestand in het land is normaal en de garnizoenen hebben hun trouw aan de regering en de zaak van de democratie bevestigd. „Het volk kan er van verzekerd zijn, dat de re gering haar belofte zal nakomen, tot te rugkeer naar het recht van het volk om zijn eigen wettige vertegenwoordigers te kiezen," aldus de bekendmaking. Er zou den tenminste 23 personen om het leven zijn gekomen en meer dan 100 personen gewond tengevolge van de poging van de militaire politie in het land de junta, die de macht in handen heeft, te verdrijven. (AFP) Een groep officieren en leer ling-officieren van de opleidingsschool der militaire politie kwam zondagochtend in opstand, gebruik makend van de afwezig heid van het hoofd der militaire junta, schout-bij-nacht Larrazabal, die een in spectiereis door het oosten van het land maakt. De rebellen, gesteund door tanks, maakten zich meester van het ministerie van defensie waar zij de minister ge vangen namen. Zij omsingelden het rege ringspaleis en bezetten de radiostations van de stad. Er werd een beginselverkla ring omgeroepen, waarin werd gezegd, dat het leger en de regeringsorganen ge zuiverd moeten worden van alle vroegere aanhangers van de uitgeweken president Perez Jimenez. De vakbond van radiopersoneel zou een beslissende rol in het verzet tegen de op standelingen hebben gespeeld. De bond gaf het radiopersoneel in codeberichten via een commerciële zender aanwijzingen om de bezette radiostations te storen en de bevolking tot verzet tegen de rebellen op te wekken. Zodra het nieuws van de opstand bekend werd kondigden de vak bonden een algemene staking af. De poli tieke partijen riepen de bevolking op tot een massale demonstratie voor de junta. In het centrum van Caracas blijft de sta king van kracht tot de junta strenge maat regelen tegen de rebellenleiders zal heb ben genomen. Het stakingsparool geldt niet voor de pers, radio en televisie, open bare nutsbedrijven en wegenbouw. Wel zou de produktie en het vervoer van olie zijn gestaakt. Het noodweer dat Zuidoost-Eng eland vrijdag trof, schiep deze bruisende bin nenzee op het voornaamste parkeer terrein van Chelmsford. Hoe hoog het water staat kan men zien aan de enige auto, die op het terrein achterbleef. Het overstromingswater was afkomstig van een rivier die het toegevoerde water niet kon verwerken. NICOSIA (UPI) De Griekse verzets beweging op Cyprus EOKA heeft officieel de strijd hervat. In een vlugschrift dat door de EOKA is verspreid wordt gezegd, dat zij het bestand als geëindigd beschouwt omdat de Britse veiligheidsstrijdkrachten er zich niet aan zouden hebben gehouden. „We hebben vrede aangeboden, maar onze vijand dacht dat we zwak waren en daag de ons uit. Telkens als hij moordt, zal hij daarvan de gevolgen ondervinden", aldus het pamflet, waarin staat dat er voor iedere Griek die wordt gedood een Brit zal sterven. Twee Grieken werden zondag gedood en een gewond. De slachtoffers zijn een schaapherder en de eigenaar van een res taurant. De schaapherder werd de keel afgesneden, de restaurateur werd in zijn zaak door vreemden met revolverschoten van het leven beroofd. De gewonde is een ambtenaar. Hij werd door kogels uit een snelrijdende taxi getroffen, toen hij voor zijn huis zat. (AFP) Bij Famagusta zijn verschei dene bommen ontploft. (Reuter) De EOKA heeft de Britse gouverneur Sir Hugh Foot vorige week op strooibiljetten laten weten dat het nieuwe Britse plan uitgevoerd zou moeten worden over de lijken van 450.000 Griekse Cyprioten. „Dit zal echter nooit gebeuren omdat wij van plan zijn over de lijken van de Britten te gaan", zo werd gezegd. Sir Hugh Foot is inmiddels in Londen aangekomen voor besprekingen met pre mier Macmillan. Naar verluidt is Sir Hugh een voorstander van de terugkeer van aartsbosschop Makarios. Er zouden volgens hem aanwijzingen zijn, dat er verschillen van mening bestaan tussen de aartsbis schop en Dighenis. (UPI) Een Britse woordvoerder heeft in Nicosia bekendgemaakt dat Britse troe pen in het Grieks-orthodoxe klooster van Kykko en het seminarium een bom, een aantal zelfgemaakte wapens en pamfletten hebben gevonden. WARSCHAU (Reuter/UPI) De lei der van de communistische partij in Po len, Wladyslaw Gomoelka, heeft in een re devoering tijdens het oogstfeest (Dozykni) in het Warschause sportstadion verklaard, dat alle juridische middelen zullen wor den aangewend om de boeren hun acht miljard zloty aan achterstallige belasting te doen betalen. Ook de schulden aan ver zekeringsmaatschappijen en machinesta tions van de staat zouden worden geïnd in gevallen waar onwil in het spel was. Gomoelka verklaarde dat collectivisatie van de landbouw de enige juiste weg is. Zo lang er kapitalistische en individuele kleine boerderijen-bestaan, zal er sociaal onrecht zijn, zo zei hij. De regering zal de collectivisatie echter niet met dwang trachten te bereiken. BELGRADO (UPI) De Iraakse mi nister van Economie, Ibrahim Koeba, is zaterdag voor een bezoek van tien dagen als gast van de Joegoslavische regering in Belgrado gearriveerd. In Bagdad onder handelt op het ogenblik een Joegoslavische handelsmissie over een handelsverdrag met Irak. LONDEN (UPI) Roemenië en Irak hebben besloten diplomatieke betrekkin gen aan te knopen en zullen binnenkort ambassadeurs uitwisselen, aldus heeft radio-Boekarest medegedeeld. Radio-Moskou heeft bekend gemaakt dat de Sovjet-Unie en Marokko besloten hebben diplomatieke betrekkingen op am bassadeursniveau te vestigen. Volgens de Russische radio heeft premier Kroesjtsjev een boodschap gestuurd aan zijn Marok kaanse collega Ahmad Balafrej, waarin hij uitdrukking gaf aan zijn overtuiging dat de vestiging van diplomatieke betrek kingen de vriendschap tussen de volkeren van de Sovjet-Unie en Marokko zal ver sterken. DJAKARTA (ANP) H. Firdaus, lid van de partijraad van de Islamietische en anti-communistische partij Masjumi, heeft maandag de verklaring van zijn medebe stuurslid Kasman Singodimedjo, dat de leden der partij, die zich bij de opstand hadden aangesloten, niet behoren te wor den gestraft, openlijk veroordeeld. Firdaus zeide, dat de partijvoorzitter Mohammed Natsir en de andere partij leiders, die zich in Midden-Sumatra bij de opstandelingen hadden aangesloten, van de rechte weg zijn afgedwaald en hun func ties in de partij dienen neer te leggen. Hij drong er bij de centrale regering op aan haar politiek tegenover de opstandelingen- gebieden te herzien. Zijns inziens dient de regering een „heilige missie" naar de op standelingen in Sumatra en Celebes te zenden, teneinde hen te bewegen de vij andelijkheden te staken, om gezamenlijk het hoofd te kunnen bieden aan de „Ne derlandse imperialisten in West-Irian". Volgens Firdaus zou een algemene amnes tie een sympathiek gebaar zijn. Kasman Singodimedjo, die had betoogd dat de opstand een gevolg was van de houding der centrale regering, werd zater dag door de militaire autoriteiten gearres teerd, op de beschuldiging van verstoring van de openbare orde. De Weg Terug Nee, jongens. Nou weer ernstig asje blieft. De feestneuzen wegDe bergstok ken met nog weer een paar plaatjes van hoog-en-laag en berg-en-dal er op, naar de vliering. Nou weer effe d'r bij! Ik wil dan maar even zeggen, dat de heenweg toch eigenlijk alleen maar heel erg mooi is voor wie in de verbeelding kunnen leven. Voor hen geen auto's, trei nen, vliegtuigen, boten. Voor hen slechts de macht de ogen te sluiten, op het randje van wegdommelen, je kent dat wel, en te reizen niet zo zeer op de vleugelen van het lied, maar van de fantasie. Voor hen de oerwouden, met iedere minuut een andere oase, onbereikbare hoge en steile rotsen, de woeste bergstromen. Voor hen ook de grote luxe-hotels aan blauwe baaien, de kleine herbergen, de gasthuizen, de auber- ges, de berghutten. Voor hen de onvergete lijke schoonheid der zons-óp en -ondergan gen. Inderdaad, zalig hij of zij wie het gegeven is met een vage soezelige glim lach te leven in de verbeelding, want voor hen is de fantasie het oog van de ziel. Wie dat niet kan, wie zijn weg moet gaan op een paard, op een kameel, dan wel in een koets, een auto, een vliegtuig, een schip, voor hem is de heenweg vaak zwaar, want iedere kleine tegenslag is een enorme teleurstelling. Slechte weersom standigheden, vreemde maaltijden, slechte koffie en meestal geen thee, een te krap pe beurs.... En dan is er juist een groot geluk dat maar al te weinig wordt beseft. Dat grote geluk is de weg terug, met als einddoel je huis met zijn vreugden van alledag, de blije zaken die we niet weer zien. De goed geschoren heg, het smalle pad naar de voordeur, de groetende armzwaai van een buur, het onmiddellijk malen van de koffiebonen in de keuken met de geur annex, de tien appels die te rijpen hangen in ja tuintje van acht-bij-tien, de koekoeks klok, de blije fok, terug uit het asiel, het eerste tuiltje vol-kleurige herfstbloemen, in de stenen bierpot Nog voel ik de dor-droge handen van mijn grootje, die lieve handen die de mijne omvat hielden, nadat ik haar van mijn eerste, zo héél verre reizen had verteld. „Het is alles heel mooi", zei ze- „Ik ben blij dat je dit allemaal gezien hebt, maar zorg er altijd voor dat je weg-terug de mooiste weg voor je blijjt". Jan van Ees Advertentie (Reuter) Vertegenwoordigers van de socialistische federatie van het departe ment Bouches-du-Rhóne hebben te Mar- tigues met 350 tegen 36 stemmen besloten de nieuwe grondwet te steunen. De fede ratie van het departement Sarthe waar oud-minister Pineau invloed heeft sprak PARIJS (Reuter en AFP) In Parijs is zondag een Franse sergeant, die met ver lof was en met zijn vrouw en zijn vierjarig zoontje bij het Gare de l'Est liep te wan delen, door Algerijnen doodgeschoten. Bij het Gare de Lyon werd later nog een ser geant door Algerijnen doodgeschoten. De daders zijn ontsnapt. In de nacht van zaterdag op zondag is een aanslag gepleegd op een olie-opslag plaats te Begles nabij Bordeaux in het zuidwesten van Frankrijk. De schade bleef beperkt tot enkele buizen, aldus de politie. De lading was vanaf een afstand tot ont ploffing gebracht. (AFP) - - Aan boord van de Franse pas sagiersboot „Président de Cazalet", die met zevenhonderd passagiers uit Marseille naar de Algerijnse haven Bone was ver trokken, heeft zich vrijdag, kort na het vertrek uit Marseille, een ontploffing voorgedaan, waardoor twaalf leden der bemanning en een passagier werden ge wond. De toestand van een der gewonde bemanningsleden is zeer ernstig. De „Pré sident de Cazalet" werd teruggesleept naar Marseille, waar de passagiers van boord gingen. De Franse politie houdt rekening met de mogelijkheid dat de ontploffing het werk is van Algerijnse nationalisten. (UPI) In een ziekenhuis te Lyon is een Franse politieman overleden aan de verwondingen die hij vrijdagavond had op gelopen bij een vuurgevecht met Alge rijnen die trachtten met molotov-cocktails twee politiebureaus aan te vallen. In Grenoble ontdekte de Süreté Natio nale bijtijds een komplot om een munitie fabriek op te blazen. Een groep Algerijnen die bezig was bommen te vervaardigen werd gearresteerd. Vrijdag zijn opnieuw enkele burgers het slachtoffer geworden van de strenge poli tiemaatregelen tegen Algerijnse sabotage daden. In Parijs werden twee voetgangers gewond door een schietgrage soldaat die zijn semi-automatische geweer in een drukke straat afvuurde. In Chelles, nabij Parijs, werd een dertigjarige barkeeper, door soldaten doodgeschoten. Hij zou niet geantwoord hebben op herhaalde aanma ningen. Eerder werden twee in Frankrijk woonachtige Italianen, die op een scooter reden en geen acht sloegen op stoptekens, doodgeschoten. zich echter tegen de nieuwe grondwet uit. De vroegere socialistische minister van Overzeese Gebieden, Deferre, verklaarde op de vergadering te Martigues dat als het Algerijnse vraagstuk niet wordt opgelost in Frankrijk een dictatuur zou worden ge vestigd, hetgeen „ongetwijfeld na bloed vergieten" zou gebeuren. (UPI) De eerste uitslagen van het congres van de federatie van de Seine (Pa rijs), loonden aan, dat die federatie ook tegen zal stemmen. De algemene indruk, die men in andere partijvergaderingen op deed, was echter, dat er in grote mate en overal verspreid een tendens in de socia listische partij aanwezig is om op 28 sep tember „ja" te stemmen. De federaties van de Somme, de Loire, de Haute-Ga- ronne, Vienne, van de Ain, de Charente, de Pyrenées-Órientales, Vaucluse en de Nièvre spraken zich voor de nieuwe con stitutie uit. De socialisten zullen donderdag in de Parijse voorstad Issy-les-Moulineaux een nationaal congres houden om officieel het standpunt van de partij vast te stellen. PARIJS (Reuter-AFP) Het nationale comité van de Franse M.R.P. (de rooms- katholieke volksrepublikeinen) heeft zich met 121 tegen 12 stemmen uitgesproken voor goedkeuring van de nieuwe Franse grondwet. Alle partijen krijgen tien minuten zend tijd vijf voor de televisie en vijf voor de radio om hun mening kenbaar te ma ken over de nieuwe grondwet. In totaal zijn er 46 verkiezingsuitzendingen tussen 10 en 25 september. LONDEN (Reuter) De sultan van Muscate en Oman heeft „als gebaar van goede wil" besloten het gebied Gwadoer, een enclave aan de kust van Pakistan, aan Pakistan te geven, zo deelt het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken mee. Gwadoer heeft sinds het einde van de 18de eeuw onder bestuur van de sultan gestaan. De sultan geniet de bescherming van Engeland. KARATSJI (UPI) De voorzitter van de linkse Awami-partij van Pakistan, Maulana Bhashani, heeft zondag verklaard dat het leger in Pakistan de macht zal overnemen, zoals in Irak, als de huidige regering haar pro-Amerikaanse politiek blijft volgen. De 70-jarige staatsman riep zijn volge lingen op een jehad (kruistocht) te begin nen tegen de ZOAVO en het Pact van Bagdad. Door deze pacten is er geen vriendschap met de Arabische landen mo gelijk, aldus Bhashani. Nasser zou hem hebben verteld, dat hij er van overtuigd is, dat het Pakistaanse volk Nasser steunt, wat de Pakistaanse regering ook doen mag. Van de veertien leden van de K.V.P. die op 2 september hun intrede deden in de nieuwe gemeenteraad van Bergen op Zoom, heeft het bestuur van de K.V.P. mr. H. P. P. M. Gerritse, J. W. H. C. Akker mans, K. W. Benner en Jos. de Moor ge royeerd. In een brief aan deze heren, waarin hun van dit royement wordt ken nis gegeven, wordt er tevens op gewezen dat de consequentie hiervan is dat zij hun raadszetel ter beschikking van de partij moeten stellen. Deze vier leden wordt verweten, in strijd met 't door de K.V.P.-fractie genomen be sluit, te hebben meegewerkt aan de benoe ming van niet door de K.V.P.-fractie kan didaat gestelde wethouders, zulks in sa menwerking met P.v.d.A., V.V.D., C.H.U. en de katholieke dissidenten. De heren Gerritsen en Akkermans werden tot wet houder benoemd. Ook in Geleen zijn moeilijkheden in de K.V.P.-fractie gerezen. Daar werd geen der K.V.P.-kandidaten tot wethouder ge kozen. Het bestuur van de plaatselijke K.V.P. afdeling schrijft dit toe aan de houding van de K.V.P.-raadsleden De Vries en Deuss. De laatste liet zich door de minderheidsgroep kandidaat stellen en werd tot wethouder gekozen, omdat zijn eigen stem bij de eerste stemming al de doorslag gaf. Eerstgenoemde aanvaardde een kandidatuur buiten de door de K.V.P. gestelde kandidaten om, maar haalde het niet. Het bestuur van de K.V.P. in Geleen heeft beide heren nu laten weten, dat zij hen zal royeren als K.V.P.-lid, wanneer zij niet vóór 15 september als lid van de par tij hebben bedankt. In Nigtevegt is de afgetreden wethouder G. Hennipman, die bij loting herkozen werd, weer wethouder af. De raad moest opnieuw een wethouder kiezen, omdat de stemming van dinsdag ongeldig was. Na twee vrije stemmingen, waarbij de uitslag steeds 3-3 en 1 blanco was, ging de derde stemming tussen de heren H. Petrus (P.v.d.A.) en G. Hennipman (A.R.). De Gemeentewet schrijft in dit geval voor, dat beide heren zich van stemming moe ten onthouden. Dit had de burgemeester echter niet meegedeeld. De heren stemden wel mee, met hetzelfde resultaat: 3-3 en 1 blanco. Het lot wees toen de heer Hennipman als wethouder aan. Bij de opnieuw gehouden verkiezing is de blancostemmer overstag gegaan. Hij bracht zijn stem uit op de heer Petrus, zodat deze nu met 4 tegen 3 stem men wethouder is geworden. Het meestemmen van de betrokkenen bij een derde, niet-vrije stemming heeft ook in Vreeland, Stein en Hoensbroek tot ongeldige wethoudersverkiezingen geleid. Door de stroom gedood. In Velden stond de 18-jarige M. Rothof met enige vrienden in een garage te kijken naar het wassen van auto's. Voor verlichting werd een op een statief geplaatste lamp gebruikt. Hoewel de garagehouder had gewaar schuwd, dat de lamp door een defect onder spanning stond, raakte R. het statief aan. Hij was vrijwel op slag dood.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3