Horen en zien Het avontuur van Joef en Brum Agenda voor Haarlem Uitbreiding en vernieuwing van het televisienet Honderdduizenden genoten van twee nationale bloemencorso's Edinburgh Festival Ballet komt naar Nederland Kort en bondig 4 radio televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Aardig proberen Openbaar Kunstbezit Werken van Gé Mie he Is De radio geeft dinsdag T elevisieprogramma Publiekprijs Haagse Salon Genormaliseerd handschrift voor lagere scholen Ontwerp van norm commissie Weer stagnatie bij het Vlissingse veer Edith Piaf ernstig gewond bij autobotsing Geen Busoniprijs A.N.W.B. noemt nieuwe bromfietsbepalingen onrechtvaardig J o I I o 1 Japanse film kreeg „Gouden leeuw" Gré van Swol-Brouwenstijn naar Buenos Aires rHIMF/FMWIÏI' DOOR LIN YU TANG vj JLJL JJLl^l n JLdJ Jl\, Geautoriseerde bewerking uit het Amerikaans door E. Veegens-Latorf Oorspronkelijke titel „Chinatown Family" Jan Kiepura gaf gratis concert in Warschau MAANDAG 8 SEPTEMBER 1958 Het grootste probleem voor de samen stellers van de Nederlandse televisiepro gramma's is ongetwijfeld de vulling van de zaterdagavond. Er is waarschijnlijk niet aan te ontkomen, dat zij het allemaal zo'n beetje in dezelfde richting zoeken: amuse ment voor de hele familie, niet te spits en niet te grof. met een raadselrubriek en een paar ,.show"-nummers. Afgezien van de keren, die op de vingers van één hand te tellen zijn, dat er een werkelijk uitzonder lijk met persoonlijk magnetisme begena digd talent voor de camera's verschijnt, zal men zich ondanks alle kosten en inspan ning zelden geheel voldaan gevoelen. En dat kan ook niet. als er nauwelijks enige overtuiging achter het gebodene staat. Men wil zich immers richten naar wat het publiek verondersteld wordt te willen Maar wie weet wat dat is? En trouwens, op deze manier komt men altijd terecht op een niveau, dat beneden het gemiddelde van de mogelijkheden ligt. Het was om te gillen noch om te huilen, wat de K.R.O. ons voorzette. ..Blijf er niet voor thuis" noemden Jan de Cler en Emile Lopez met gepaste bescheidenheid hun eerste poging tot een cabaretrevue (tegen woordig noemt men alles „musical'') voor het veeleisende medium, waar zij soms wel leuk mee speelden. Er was de nodige en onnodige afwisseling, wat het laatste be treft tussen platte komiekerigheid en gees tige kruiswoordenpraat. Joekie van der Valk begint zich te onderscheiden als een artieste met humoristische flair. „De zin gende violen" van Guus Jansen stapten direct over naar het volgende nummer om de populaire Duitse „schlager'-zangeres Margot Eskens te begeleiden. Een qua opzet aardig experiment was het laten raden door de toeschouwers van een kort detectiveprobleem van inspecteur Lund. geschreven door Willy Corsari, die de volgende keer gerust een hoger beroep op de intelligentie mag doen. Kansen schuilen er ook in het vragenspel „Toerja- Toernee" van Jan Blaaser en Jos van der Valk, zodat wij mogen eindigen met de hoop dat die er de volgende keren ook worden uitgehaald. Men kan niet alles in eens willen. Beeldschermer De cursus „Openbaar Kunstbezit" wordt na de gebruikelijke zomerpauze op vrij dag 12 september om 18.50 uur met een toelichting van prof. dr. J. G. van Gelder, voorzitter der stichting, bij een aquarel van Vincent van Gogh, hervat. Het abon- nèmentenaantal van deze radiocursus be draagt thans ruim 97.000, hetgeen een stij ging van het aantal deelnemers betekent van een kleine 20.000 boven het aantal in 1957. Dat de stijging van het aantal ge- abonneerden ook thans nog week na week voortgaat en dat deze groter is dan in de overeenkomstige periode van 1957 bewijst het groeiende contact van luisteraars en organisatie. „Openbaar kunstbezit" zal dan ook, steunend op de ervaringen van de afgelopen twee jaren, in 1959 worden voortgezet. De Nederlandse Radio Unie heeft daarvoor reeds weer haar medewer king toegezegd. Op 17 oktober zal het N.C.R.V.-Vocaal Ensemble onder leiding van Marinus Voor berg een opname van het „Ricercare" voor kamerkoor van de Haarlemse toon kunstenaar Gé Michels maken. In de loop van het tweede kwartaal van 1959 zal de N.C.R.V. vier liederen voor hoge sopraan en blazers van dezelfde componist uitzen den. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 De groen teman. 9.15 Gram. 9.35 Waterstanden. 9.40 Mor genwijding. 9.55 Boekbespr. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Instr. sext. 12.20 Regeringsuitz.: Landbouwrubr.: Ervaringen met het zwadmaaien. 12.30 Land-en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Log boek 1898, klankbeeld. 14.40 Voor de jeugd. 15.00 Pianorecital. 15.30 Voordr. 15.45 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij, causerie. 17.30 Gram. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 13.30 Fabrieksfanfares. 19.00 Gevar. progr. 19.45 Film praatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Lichte muziek. 20.50 Liefdesperikelen, hoorspel. 21.15 Gram. 21.45 Act. 22.00 Viool en clavecimbel. 22.20 Instr. kwartet. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen te New York. 23.16 New York calling, caus. 23.2124.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 - 24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.17 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw 9.25 Rep. 9.30 Plechtige bisschopswij ding. 12.15 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Gram. 13.30 Amus.muz. 14.00 Gram. 14.30 Voor de vrouwen van het platteland. 14.40 Gram. 15.00 Chansons. 15.15 Metropole-ork. en solist, 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 71.45 Rege ringsuitz.: Rijksdelen Overzee: Uit het dagboek van een bestuursambtenaar in Nieuw-Guinea, door J. J. W. Dubois. 18.00 Lichte muziek. 18.20 Gram. 18.30 R.V.U.Verdraagzaamheid door dr. J. Sperna Weiland. 19.00 Nieuws. 19.10 Comm. 19.15 Lichte muz. 19.35 Gram. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 Pianorecital. 21.15 Kamerork. en soliste. 22.05 Gram. 22.20 Harprecital. 22.45 Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nieuws. 23.15— 24.00 Gram. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Gram. 12.15 Pianospel. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pianospel. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nieuws, 13.15 Gram. 14.00, 14.30 en 15.30 Idem. 16.00 Koer sen. 16.02 Gram. 16.45 Voordr. 17.00 Nieuws. 17.10 Zeng en piano. 17.45 Boekbespr. 18.00 De jeugd musiceert. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Wereldtentoonstelling. 20.00 Causerie. 20.10 Gram. 20.15 Voor de vrouw. 21.15 Balletmuz. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamermuziek. 22.5523.00 Nieuws. VOOR DINSDAG NTS 19.30—20.00 Intern, agrarisch nieuws. 20.00 Journaal en weeroverz. VARA. 20.20 Film. NTS: 22.00 22.30 Bezoek aan het Franse paviljoen op de Wereldtentoonstelling. De vijfenvijftig jarige kunstschilder Sierk Schroeder uit Wassenaar heeft bij de sluiting van de Haagse Salon in Pul- chri Studio de publiekprijs van tweehon derdvijftig gulden ontvangen. Deze extra prijs, ter beschikking ge steld door het Anjerfonds, was bestemd voor de kunstenaar op de tentoonstelling, die de meeste stemmen kreeg van het be zoekende publiek. De nieuwe betonnen televisietoren van Lopik zal in de loop van 1960 het experi mentele t.v.-zendercomplex van 1951 gaan vervangen. De fundering voor deze in glij- bekisting uit te voeren betonnen toren m reeds gelegd. Op de fundatieplaat, die op honderdeenendertig palen van acht meter rust, zal de achtentachtig meter hoge schacht in een tempo van ongeveer vier meter per dag worden gegoten. Daarna zal het bordesgedeelte voor drie staalver bindingen en drie werkkringen worden ge bouwd. De honderd meter hoge toren, die een doorsnede van bijna elf meter krijgt, zal als voetstuk fungeren voor een anten nemast van tweehonderd tot tweehonderd- vijftig meter hoogte, die aan de top de an tenne zal dragen. De totale hoogte wordt dus tussen driehonderd en driehonderd dertig meter. Het gewicht van de ronde stalen buis met twee meter doorsnede, waaruit de antenne mast wordt, opge bouwd, zal ongeveer driehonderd ton zijn. De mast zal op verschillende hoogten en in verschillende richtingen met staalka bels van maximaal vierhonderd meter lengte worden „getuid". De hoogste der vijfentwintig verdiepingen van de toren zijn bestemd voor de nieuwe t.v.-zender en de straalverbindingsapparatuur. Het effec tief uitgestraalde vermogen van de anten ne zal het vijfvoudige zijn van de tegen woordige te Lopik, namelijk honderd kilo watt. In de toren is verder ruimte gere serveerd voor frequentie-modulatie en ap paratuur voor een eventueel tweede tele visieprogramma. Rekening wordt voorts gehouden met een te zijner tijd mogelijk te vestigen versterkerstation, waardoor de toren mede een taak in het landelijke telefoonnet zou kunnen vervullen. Het bereik van de antenne te Lopik zal met vijfvoudige energie en aanzienlijk meer hoogte dan de tegenwoordige vak- werkmast veel groter worden, waardoor de ontvangst, speciaal in de westelijke grote steden, aanzienlijk zal verbeteren. Door grote plaatselijke veldsterkte zal minder storing optreden. Bij eenzelfde ont vangstkwaliteit zal met lagere, minder in gewikkelde en goedkopere ontvangstan tennes kunnen worden volstaan. In toren en mast komt tot op ongeveer driehonderd meter hoogte een lift, die de reis van de grond af in ongeveer tien minuten zal ma ken. Met deze lift is een speciale cabine voor 't doorgeven van bijvoorbeeld repor tages uit het westen des lands te bereiken. Deze extra faciliteit zal als „doorgangs buis" naast de straalverbindingsbordes sen functioneren. De lift zal ook het werk van het bedieningspersoneel van de P.T.T. aanmerkelijk verlichten. Er is ook een weg naar boven via stalen trappen. In verreweg het grootste deel van ons land zal in 1960 de t.v.-ontvangst goed kun- De twee jaar geleden ingestelde norm commissie heeft een nieuw genormaliseerd handschrift ontworpen, -dat-beoogt,, in na tionaal verband eenheid te bréngen iri alle te gebruiken type letters en cijfers. De hoofden en leerkrachten van de instel lingen van lager onderwijs zullen met het nieuwe modelschrift in kennis worden ge steld. Er wordt een dringend beroep op hen gedaan het schrift te willen toepassen in de eerste vier leerjaren. De leerlingen moet daarna de gelegenheid worden ge geven een eigen handschrift te ontwik kelen. Nederland heeft met dit modelschrift de primeur in Europa. Het schrift is tot stand gekomen na intensieve studie van verschillende schrijfmethodes door de normcommissie, die was belast met de be studering van het handschrift voor de lagere scholen. Het zal geheel aan de leiding van onder wijsinstellingen liggen of en in hoeverre zij het advies van de normcommissie zul len opvolgen. Hef ministerie van Onder wijs Kunsten en Wetenschappen zal geen bindende regeling voorschrijven. Na een periode van ongeveer vijf jaar zal de normcommissie aan de hand van de op de lagere scholen bereikte resultaten nagaan, in hoeverre het genormaliseerde schrift bruikbaar is en de duidelijkheid bevordert. nen zijn. Dan zijn de torens van Lopik en Smilde gereed. De toren te Markelo komt in december in functie. De t.v.-stations Goes en Roermond werken reeds. Enkele kleine stukken van ons aardrijkskundig grillig land liggen thans nog niet onder het dekkingsgebied van Lopik en verwante zenders. In de kop van Noordholland en Texel is bij voorbeeld geen bevredigend resultaat te bereiken. 'Het is daarom het voornemen van P.T.T. voor dit gebied, spe ciaal Den Helder en omgeving, een specia le regeling te treffen. Het is namelijk niet onmogelijk, dat het reeds geruime tijd lo pende internationale overleg over toewij zing van een geschikt kanaal in band 3, gunstig resultaat zal hebben. In dat geval zal op de vuurtoren van Huisduinen een frequentiewisselaar kunnen worden ge bouwd. die het videosignaal van Lopik met beperkte energie via dit kanaal zal re- layeren. Gaat dit plan door, dan zal de kop van Noordholland niet tot het gereed ko men van de nieuwe toren te Lopik in 1960 behoeven te wachten, alhoewel de realise ring door de levertijd van de apparatuur nog wel enige tijd zal vergen. Bij het veer Vlissingen-Breskens dat in de afgelopen weken al meer met pech te kampen heeft gehad, is zaterdagavond weer grote stagnatie ontstaan. Toen de „Prinses Beatrix" om kwart over negen Vlissingen was binnengekomen, bleek er een defect aan de brug te zijn, waardoor geen auto's het veer meer konden oprij den. Wel was het mogelijk de voertuigen, die mei het veer waren aangekomen op de wal te brengen. Het duurde een uur voor een reserve boot was bemand en daar deze boot een capaciteit van slechts 35 auto's heeft (de „Prinses Beatrix" kan er 150 aan boord nemen) stonden weldra zowel in Vlissingen als in Breskens lange rijen voertuigen te wachten om overgezet te worden. (Vnn onze correspondent in Parijs) De befaamde chansonnière Edith Piaf is zaterdagavond het slachtoffer geworden van een ernstig auto-ongeluk- Met een zware hersenschudding, een gebroken arm en vele andere verwondingen moest zij in het ziekenhuis van Rambouillet. 70 kilo meter ten zuidwesten van Parijs worden opgenomen. Tot dusverre wensen de chi rurgen, die haar opereerden, nog geen de finitieve uitspraak te doen over haar le venskansen. In elk geval zal Edith Piaf voorlopig niet meer kunnen optreden. De tournee door Amerika, die zij deze week zou beginnen, is uiteraard afgelast. De chansonnière was 's middags uit haar villa bij Rambouillet per auto naar Parijs vertrokken. De jeugdige componist- chan sonnier George Moustaki. de jongste ont dekking van Edith Piaf, chauffeerde, ter wijl in de wagen ook een kamermeisje en de veertienjarige zoon van de voor malige bokskampioen Marcel Cerdan, met wie de artieste lange tijd bevriend was, ge zeten waren. Het schijnt dat de zware regenval op een moment het uitzicht van de chauffeur belemmerde zodat hij niet bemerkte dat een zware truck, die voor hem reed, een zijweg wilde inslaan. Daar Piafs auto een grote snelheid had was een botsing niet meer te voorkomen. Reeds tweemaal is Edith Piaf het slacht offer van auto-ongelukken geworden. Dit maal echter was de ravage zo groot dat ooggetuigen het een wonder noemden dat nog iemand levend de volslagen verwoeste auto heeft kunnen verlaten. De drie overige inzittenden hebben min der ernstig letsel opgelopen, ofschoon ook zij enige dagen in het ziekenhuis moeten blijven. Levensgevaar geweken? Nader meldde UPI uit Parijs dat de toe stand van Edith Piaf zich vanochtend min der ernstig liet aanzien. Indien alles goed gaat, zal de zangeres wellicht reeds binnen een week naar Pa rijs kunnen worden vervoerd, waar zij dan echter nog wel geruime tijd het bed zal moeten houden. Duizenden hebben zaterdagmiddag bij een tropische temperatuur genoten van het kleurrijke Aalsmeerse bloemencorso. De stichting „Bloemencorso Aalsmeer" heeft het tienjarig regeringsjubileum van Ko ningin Juliana op waardige wijze kleur verleend met een groot historisch corso, waarvan het motto luidde: „Je Maintien- drai". Het was geïnspireerd op de geschie denis van het Huis van Oranje en Neder land, naar een ontwerp van Toon Noyons. In de stoet reden 43 wagens meer. waar van 23 grote praalwagens, die historische figuren en gebeurtenissen in beeld brach ten. De medaille, beschikbaar gesteld door de Koningin, viel ten deel aan het buurt- comité „Uiterweg" voor de praalwagen ..Radio Oranje". De medaille van Prins Bernhard ging naar de personenauto van C. Verbeek en Zn. n.v. te Aalsmeer. -Het corso, dat op zijn tocht naar Amster dam enorme belangstelling trok, vormde in het Olympisch stadion de achtergrond van een stadionspel, dat vaak bijzonder wist te boeien. Het spel werd ontworpen door Marius Kruyne. Medewerking verleenden onder andere: het Ballet der Lage Landen, de balletschool van Scapino, de Amsterdamse balletschool. diverse muziekcorpsen uit Aalsmeer en Amsterdam en damesleden van gymnastiekverenigingen. De middag eindigde met het spelen van het Wilhel mus, dat de aanwezigen staande meezon gen. BOLZANO (UPI) Van de vijfendertig pianisten, die in Bolzano een greep hebben gedaan naar de Busoniprijs, is niemand in aapmerking gekomen voor de hoogste onderscheiding, bestaande uit vijfhonderd duizend lire. De jury kende twee tweede prijzen toe, namelijk aan de Canadees Ronald Turini en de Mexicaan José Ka- han. Ook het bloemencorso in Zundert dat zondag gehouden werd, heeft zeer vele kijkers getrokken. Moeizaam kon een naar schatting 150.000 man tellend publiek een plaatsje vinden langs het vijf kilometer lange parcours. Achtentwintig bloemen wagens en 14 Nederlandse en Belgische muziekkorpsen namen aan het corsodéfilé deel. De juryleden kenden vijftien eerste prij zen toe. onder andere aan de praalwagens „het spel der levenslijn", „boeken- wurmpjes", „Zunderts bloem", Marco Polo in China" en „Vijf onsterfelijke melodieën". De A.N.W.B. heeft de minister van Ver keer en Waterstaat verzocht wettelijke maatregelen te treffen waardoor een aan tal thans in gebruik zijnde bromfietsen toch nog van een rijkskeurmerk kan wor den voorzien. Sinds het wegenverkeers reglement op 4 juli werd gewijzigd, staat het vast dat de thans bestaande 800.000 bromfietsen in ons land slechts tot 1 ja nuari 1963 erkend zullen zijn. Dat betekent dat zij na die datum niet meer aan het verkeer mogen deelnemen. De A.N.W.B. is van mening dat dit een sociaal-econo misch onrecht zou zijn. Sinds 1957 worden bromfietsen afgele verd die niet sneller kunnen rijden dan 40 km. per uur. Een deel van deze ongeveer 20.000 bromfietsen heeft al een rijkskeur merk gekregen. De resterende 780.000 bromfietsen zullen echter op 1 januari 1963 zeker niet alle „uitgestorven" zijn; ver moedelijk zullen er op die datum nog 200.000 in redelijke staat van dienst zijn. De A.N.W.B. noemt het onaanvaardbaar dat deze dan van de weg zouden moeten verdwijnen. Nv \f J V 0 l f 4*\ 4 A *6 Maar eindelijk, toen Joef en Brum bijna geen hand m,eer konden verroeren van moeheid, kwam. de kikkerkoning terug. „Ziezo, dat is genoeg voor vandaag. Hier heb je je eten". Hij duwde ieder een paar groenige takken in de handen; het zag er uit als glibberige waterplanten, zoals ze wel in aquariums gezien hadden. Joef en Brum keken elkaar aan en dan weer met vieze gezichten naar die rare lekkernij. Ze probeerden het te eten, maar ze konden er geen hap van door hun keel krijgen. Toen begonnen ze te geeuwen, want ze hadden erge slaap gekregen4546 Op woensdagavond 17 september zal het Edinburgh International Festival Ballet 1958 zijn continentale première in de Rot terdamse Schouwburg geven. De volgen de avond treedt het in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in Den Haag, daarna in Amsterdam op. Het gezelschap bestaat uit veertien dansers, jonge solis ten uit bestaande balletten, aangevuld door een groep „sterren" van internatio nale vermaardheid, onder wie Marjorie Tallchieff, George Skibine en Milorad Mis- kovitsj. Voor het programma werden twaalf be kende choreografen uit Europese landen en uit Amerika uitgenodigd balletten te maken bij nieuwe of bestaande muziek. Het zestien leden tellende orkest, dat sa mengesteld werd door Charles Mackerras, zal door deze dirigent geleid worden, af gewisseld door Maurits Sillem. Na drie weken in Edinburgh te zijn op getreden gaat het gezelschap een tournee op het vasteland van Europa maken, on der leiding van Peggy van Praagh, de ge wezen eerste assistente van Dame Ninette de Valois. Hier te lande en in het algemeen ook op de verdere tournee zullen in twee programma's acht balletten worden uitge voerd. namelijk „Midsummer's Vigel" van Björn Holmgren, muziek van Hugo Alfven, „Changement de pieds" van Alan Carter, muziek van Frank Martin, „La belle dame sans merci" van Andree Ho ward, muziek van Alexander Goehr, „Con certo for dancers" van Wendy Toye, mu ziek van Joseph Horowitz, „Les facheu- ses rencontres" van George Skibine, mu ziek van Maurice Jarre, „Secrets" van John Cranko, muziek van Francis Poulenc, The great peacock" van Peter Wright, muziek van Humphrey Searle en „The night and Silence" van Walter Gore, mu ziek van Joh. Seb. Bach. -Na.het f.ezaelv a«m ons. land, zal -het,ge zelschap naar Zwitserland, Joegoslavië en Scandinavië gaanL.V VENETIë (UPI) De Japanse film Muhomatsu no issho" (De riksjaman) is als beste film van het negentiende in ternationale filmfestival te Venetië be kroond met de gevleugelde „Gouden Leeuw" van San Marco. De Volpi-beker voor de beste actrice ging naar Sophia Loren voor haar rol in „Zwarte orchidee". De beker voor de bes te manlijke rol werd toegekend aan Alec Guinness voor zijn spel in „The horse's mouth". Op dinsdag 9 september vertrekt om 12.15 uur van Schiphol de zangeres Gré van Swol-Brouwenstijn naar Buenos Aires, waar zij in het Teatro Colon zal optreden in „Fidelio" en in „De meesterzangers van Neurenberg". 32. Zij wist heel goed, dat Yiko, die zich Freddie noemde, vol bewondering voor haar was. Zij hielden van dezelfde dingen. Een van de drie aanwezige Amerikanen was Sandy Bull, een collega van Yiko bij de Cornelius Assuran- deurs. Zij hadden samen Sing Toy in de nachtclub ontdekt. „Zal ik je eens wat zeggen, Toy?" zei Sandy. „Je zou koningin van Shanghai kunnen zijn, als je daar was." Sing Toy was gevleid. Zij hechtte er geen geloof aan, maar zij vond toch, dat mannen wel reusachtig aardig waren. „Geloof je heus?" Ik weet het zeker. .Te doet me denken aan een meis je, dat ik in Shanghai gekend heb. We ndemden haar Queenie. Zeg, als ik jou eens Queenie noemde?" „Ik vind het best hoor. Daar gaat Queenie!" Sandy hief zijn glas op en zij dronken. Sandy, die aan de andere kant van Sing Toy zat, sloeg zijn arm om haar heen en zij schudde hem af. „Hou je fatsoen, Sandy," zei zij met een lachje, dat toonde, dat zij het niet zo erg vond. „Hee daar, Sandy, zij is mijn meisje, denk eraan," zei Yiko. „Zeg, wacht eens even," protesteerde Sing Toy. „Jullie lui schijnen nog eerder dan wij te weten wiens meisje wij willen zijn." „Oké, Freddie. Oké, Queenie, je bent zijn meisje," zei Sandy, over zijn woorden struikelend. Hij hief zijn glas op. „Ganbay! (in één teug). Ik drink op jullie beiden. Ik ben een getrouwd man. Ik heb je gezegd, Queenie, dat ik een getrouwd man ben. Ik houd van Chinezen. Ik weet het niet waarom ik zo veel van Chinezen houd." Het incidentje was voorbij en zij aten verder in een atmosfeer van vrolijke lichtzinnigheid. Voor Flora, die altijd een beetje opgewonden was als er mannen om haar heen waren, maar die niet aan zulk gezel schap gewnd was, was dit alles onverwacht. Toms en Eva's ogen waren opengesperd van verbazing. Er werden moppen verteld. De leukste moppen wa ren altijd over vrouwen, die hun mannen bedrogen. De mannen brulden altijd van het lachen en geno ten er geweldig van. Wat was er zo grappig aan een vrouw, die ontrouw was? Tom zag het niet in. Er was niets leuks aan behalve het feit, dat de vrouw ontrouw was. Nadat er nog een paar glazen gedronken waren en de vrolijkheid ten top was gestegen, begon Sandy weer te brabbelen. „Goed hoor, ik weet er alles van. Je bent Freddies meisje. Hij is gek op je, echt hoor, maar je bent knap, daar gaat niets van af." „Er was iets opschepperigs in Sandy, iets in de ma nier waarop hij zijn woorden uitstootte, alsof hij iemand een opstopper ging geven. Sandy was een verwarde en enigszins mislukte man in de veertig. In China had hij voor een Engelse krant gewerkt. Daar hij vrij intelligent was en zichzelf beschouw de als intellectueel, vooruitstrevend, pro-Chinees en pro-Russisch, had hij het tot schrijver van hoofdar tikelen gebracht. Hij had een vlotte zij het ook weinig gedistingeerde stijl. Hij was altijd ergens veront waardigd over, bereid om ergens voor te vechten, iets of iemand aan de kaak te stellen. Op zijn veertigste ontdekte hij plotseling, dat hij niet wist wat hij eigen lijk wilde en kwam hij zonder een enkele overtuiging te staan. Hij zakte af tot het niveau van zijn zaken vrienden en raakte aan de drank, scheidde van zijn eerste vrouw en hertrouwde. Zijn pro-Russische, pro- communistische houding was ongeveer het enige, wat hij nog over had. Alleen hierdoor vond hij, dat hij nog aanspraak op de qualificatie „vooruitstre vend" kon maken en ter wille van zijn zelfrespect hield hij er hardnekkig aan vast Maar zijn commu nistische houding bracht hem in moeilijkheden met de eigenaar van zijn krant en hij ging uit de jour nalistiek en kwam in New York, waar hij een baan tje vond aan de propaganda-afdeling van de Corne lius Assurandeurs. Hij werd aan het werk gezet in de Chinezenwijk daar hij als expert voor China werd beschouwd. Hij was op dit ogenblik zowel vóór het kapitalisme als vóór Stalin, Hij was ruim van op vattingen en Christen en blijkbaar een welwillend man. Hij wist, hoe hij met de Chinezen moest om gaan, klopte ze graag op hun rug en dacht, dat de Chinezen dat heerlijk vonden. Hij kon ganbay zeg gen en was er vast van overtuigd, dat hij alles van China afwist. De methode van op de rug kloppen was toevallig in goede aarde gevallen bij Yiko en zij wa ren grote dikke vrienden geworden. Toen Flora met haar man en de kinderen naar huis ging voelde zij zich als een buitenmeisje, dat voor het eerst het leven in de grote stad van dichtbij te zien had gekregen. Zij had geen prettig gevoel. Zij had Sing Toy allerminst sympathiek gevonden, haar kapsel, haar japon en vooral haar groene nagels. Zij had de grappen aan tafel zo ordinair gevonden, dat zij een onfrisse nasmaak van het hele diner overhield. „Die nagels!" hijgde Eva zodra zij in de Boven grondse zaten. Hun afkeuring was eenstemmig. „Geloof je, dat Yiko met haar gaat trouwen?" vroeg Tom aan zijn oudste broer. „Ik weet het niet Als hij haar hebben wil, kan vader hem niet tegengehouden. Hij moet haar trouwen, wij niet." „Hij moet toch vaders toestemming hebben?" vroeg Flora. „Wie zal hem dwingen?" „Kun jij als oudste broer niet met hem praten?" „Je weet dat hij nooit naar mij of vader luistert." Flora keeek recht voor zich uit en zei niets. Die avond in bed zei zij: „Loy, ik heb er over na gedacht." „Waarover?" „Over dat meisje met die groene nagels. Vind je haar knap, knapper dan mij?" „Och, Flora." „Vind je haar knap?" „Het is een meisje uit een nachtclub. Waarom vraag je dat?" „Ik vind dat ze geen mooie oren heeft. En als zij praat houdt zij haar lippen opzij aan elkaar geplakt. Kijk, zó." Loy keek naar haar en lachte. Hij nam een sigaret, stak hem aan, blies de rook weg. „Zij is geweldig opgemaakt." „Ik ben blij, dat je dat ziet." „Flora, jij bent anders. Je bent niet van dat type." Loy streelde haar hand en zij voelde zich gerust gesteld. Muziekleraren. Met ingang van de nieuwe cursus zijn aan de conservatorium afdeling van de vereniging „Muziekly- ceum" te Amsterdam benoemd: mejuf frouw Boukje Land tot lerares samenspel klassen en de heren J. J. Baurichter voor de theorieklassen en Joan Kalff voor de operaklasse. Circusartieste hersteld. Tijdens de middagvoorstelling van zondag 27 juli van het circus Strassburger te Scheveningen stortten enige leden van het hogedraad- nummer van de „Bob Gerry Troupe" neer. De 22-jarige Irmgard Mumerd en de 23- jarige Helga Ritsche werden gewond naar een ziekenhuis in Den Haag overgebracht. Laatstgenoemde is thans uit het zieken huis ontslagen. H. J. van Houten overleden. In Breda is overleden de heer H. J. van Houten, oud-wethouder der gemeente Breda. Hij bereikte de leeftijd van 69 jaar. Gedurende 28 jaar heeft hij de vroegere S.D.A.P. en de latere P.v.d.A. in de gemeenteraden van het voormalieg Princenhage en later na de annexatie van dit dorp in die van Breda vertegenwoordigd. Hij werd in 1947 tot wethouder gekozen en legde in 1955 deze functie neer om gezondheidsredenen. Nieuw paleis van Justitie. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft thans machtiging gegeven tot aan besteding van de bouw van een paleis van Justitie te Arnhem. De kosten van de bouw zullen naar schatting zes miljoen gulden bedragen. De bouw zal vermoedelijk drie jaren duren. Projectiel uit de middeleeuwen. Op het spoorwegemplacement te Den Helder nabij de watertoren is een grote ijzeren kogel met een doorsnede van bijna 50 cm opge graven. Omdat men meende met een .bon uit de laatste wereldoorlog.te doen te heb ben, werd de Mijnopruimingsdienst ge waarschuwd, die na onderzoek vaststelde dat het voorwerp een massieve kogel was, die in de middeleeuwen werd gebruikt bij het beschieten van stadsmuren m.et een katapult. WARSCHAU (UPI) De Pools-Ameri- kaanse zanger Jan Kiepura heeft gister avond voor het eerst sedert 19 jaren voor een publiek in Warschau gezongen. Kiepura, die Polen in 1939 verliet en nu Amerikaans staatsburger is, bracht het verkeer een uur lang tot stilstand, toen hij Poolse volksliederen en opera-aria's ^ong van het balkon van het Hotel Bristol. Kiepura's vrouw, de ex-filmactrice en zan geres Martha Eggert, heeft hem op zijn reis naar Polen niet vergezeld. MAANDAG 8 SEPTEMBER TENTOONSTELLINGEN „In 't Goede Uur": Expositie van teke ningen en schetsen van Lily van Cleeff, tot 22 uur. FILMS Cinema Palace: „De jonge leeuwen", 18 jaar, 20 uur. Frans Halstheater: „Het wapen", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Spaanse driften", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Mensen zonder moraal", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Leise flehen meine Lieder", alle leeftijden, 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Das Herz vor St. Pauli", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De dodende Mantis", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De jonge leeuwen", 18 jaar, 20 uur. ZANDVOORT Theater Monopole: „Ein Madel zum Küssen, 14 jaar, 20 uur. DIVERSEN „In 't Goede Uur": Klassiek grammo- foonplatenconcert, 21 tot 22 uur. DINSDAG 9 SEPTEMBER TENTOONSTELLINGEN „In 't Goede Uur": Expositie van teke ningen en schetsen van Lily van Cleeff, 10 tot 22 uur. FILMS Cinema Palace: „De jonge leeuwen", 18 jaar, 14 en 20 uur. Frans Halstheater: „Het wapen", 14 jaar, 14.30 en 20 uur. Lido Theater: „Spaanse driften", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Mensen zonder moraal", 18 jaar, 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Leise flehen meine Lieder", alle leeftijden. 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Das Herz von St. Pauli", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De dodende Mantis", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De jonge leeuwen", 18 jaar, 14 en 20 uur. ZANDVOORT Theater Monopoïe: „Ein Madel zum Küssen, 14 jaar, 20 uur. DIVERSEN ..In 't Goede Uur": Klassiek gramrno- (Wordt vervolgd) foonplatenconcert, 21 tot 22 uur.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 4