Aanleg van viaduct bij Santpoort begonnen NAAR DE NIEUWE SCHOOL „SPECIAALZAAK" SPORTHUIS „HAARLEM" ROL ROOK GENIET halfzware Brieuew aan cle redactie Van der Lans en Cooper wonnen koppelwedstrijd in Lisse „Meneer Perrichon gaat op reis door zuidelijk „Ensemble" Bouw zal een jaar vergen tyouuc/j 5 Spreekuren college van B. en W. te Heemstede Sinds 1 januari 681 ONGELUKKEN IN HAARLEMS VERKEERSGEBIED ZORG DAT NIETS UW UITZICHT BELEMMERT DSK en DIO speelden vriendschappelijk Uitbreiding zilver verzameling te Haarlem Prof. W. A, de Groot opent herdenkingsexpositie Twee auto's bij botsing totaal vernield Automobilist kegelt verkeerszuilen om en rijdt door Van Duin winnaar van klassementwedstrijd Burgerlijke stand van Haarlem MAANDAG 8 SEPTEMBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAAKLEMSCHE COURANT Dezer dagen is men begonnen met de aanleg van het viaduct, dat ten noorden van het Delftplein in de nieuwe rijksweg HaarlemVelsen komt te liggen. De bouw geschiedt onder supervisie van de Dienst Bruggen van de Rijkswaterstaat door de V.O.B.I. te Vinkeveen. Er is reeds met de voorbereidende heiwerkzaamheden begon nen en men hoopt het gehele werk in een jaar gereed te hebben. De bouw van het viaduct vormt het voorspel tot de defini tieve wegverbetering, die eruit bestaat, dat de Delftlaan ononderbroken in de rijksweg naar Velsen overgaat, waarbij verkeer uit Deze werkzaamheden vormen het begin van de bouw van het viaduct in de rijksweg Haarlem,-Veisen. De spreekuren van de burgemeester en de wethouders van Heemstede zijn als volgt vastgesteld: burgemeester (algemene zaken, brandweer, huisvesting, politie, sportparken en zwemvijvers) maandag en vrijdag van tien tot twaalf uur; wethouder E. J. v. Lent (openbare werken, welstands commissie, uitbreidingsplannen en volks huisvesting) woensdag van elf tot twaalf uur; wethouder A. J. v. Houten (financiën, grondbedrijf, exploitatie woningbouwver enigingen, bejaardenzorg, culturele zaken) dinsdag van elf tot twaalf uur; wethouder mr. O. H. v. Wijk (gas-, duinwater- en elektriciteitsbedrijven, sociale zaken en personeelszaken) woensdag van halftwee tot halfdrie; wethouder J. C. Corver (on derwijs, leeszaal en bibliotheek, volksge zondheid en jeugdzorg) woensdag van half twee tot halfdrie. Advertentie PHILIPS AUTO-RADIO Inbouw en reparaties KONINGINNEWEG 6 - TUINLAANTJE 18 TEL. 14024 (Verkort weergegeven) Watten. Verleden week las ik in uw blad dat er mensen zijn die overdag niet kunnen slapen door het klokgelui. Ik ben jarenlang verpleegster geweest en dan moest ik na de nachtdienst overdag sla pen aan de voorkant van een huis met een zeer drukke verkeersweg waar om de tien minuten bovendien nog een gierende tram langs ging. Ik kocht toen bij een drogist geluiddempende watten, die ook in Haar lem te koop zijn. Ik heb overdag altijd ge slapen als een roos. EEN LEZERES. Dierenmishandeling. Enkele dagen gele den kwam de poes van mijn bejaarde buren in de Paus Leostraat te Haarlem thuis met een diepe steekwond in de hals. Enkele jaren geleden werd het dier ook al door een dierenbeul mishandeld. Het is te hopen dat de politie een onderzoek zal instellen naar de dader van deze laffe daad. MEVR. J. B.-L. Dit plattegrondje toont de plaats aan, waar het nieuwe viaduct onder de rijksweg Haarlem-Veisen komt te lig gen, namelijk bij de kruising van de Hoofdstraat in Santpoort met de rijks weg. Het cirkelvormige vormt een on derdeel van het wegennet waarvoor plannen bestaan en dat de Rijkswater staat nog dit jaar hoopt te kunnen aanbesteden. Het viaduct kan in een jaar gereed zijn. Velsen, dat naar de Rijksstraatweg wil, bij de Hoofdstraat in Santpoort moet afslaan om vervolgens onder de rijksweg door een verkeersplein te bereiken dat is aangeslo ten op de Rijksstraatweg zowel als op de Vondelweg. Een stelsel van aanvullende wegen zorgt ervoor dat al deze wegen ook onderling verbonden worden. Men hoopt bij de Rijkswaterstaat dat dit gehele werk, waarbij ook nog een voetgangers- en fiet- sentunnel onder de rijksweg ter hoogte van de Slaperdijk komt, nog dit jaar kan worden aanbesteed. Als eenmaal aan dit werk kan worden begonnen, kan het als alles meeloopt in twee jaar worden vol tooid. Het viaduct met de bouw waarvan thans is begonnen, voorziet in een constructie van gewapend beton, waarvan de over spanning uit vijf rijbanen bestaat. De bui tenste twee, die elk 71/* meter breed wor den, zijn bestemd voor voetgangers. In het midden komen drie doorrijopeningen van elk 9 meter, waarvan twee bestemd zijn voor het motorverkeer en één (de meest zuidelijke) voor fietsers. In de af oelopen week zijn in Haarlem zesendertig verkeersongelukken ge beurd. waarbij lichamelijk letsel werd veroorzaakt. Daardoor is het aantal verkeersonge vallen dat in de periode van 1 januari tot heden in het Haarlemse verkeers gebied gebeurde gestegen tot zeshnn- éénentachtig. Bovendien waren er tien dodelijke ongevallen. Nog steeds is de verkeersonveiligheid een bron van veel leed en grote mate riële schade Bevordert de veUligheid van uzelf en uiv medemensen door gro te xioorzichtigheid en verantwoordelijk weggebruik. Het hoogtepunt van het wielerprogram- ma, dat zondagmiddag door het „Wieier- comité Leiden" in samenwerking met de Ren- en Tourvereniging „De Bollen streek" op de sintelbaan van het sport park in Lisse werd afgewerkt, vormde de koppelwedstrijd voor amateurs en. on- afhankelijken over honderd ronden. De Sassenheimer van der Lans en de Amster dammer Cooper toonden zich daarin na een spannende strijd de sterksten. Vóór de combinatie Buis (Vijfhuizen) Van Gent (Leiden) die elkaar voor de start nog niet kenden en het Haagse koppel van der Putten- Hamelink beslisten zij deze koppelkoers in hun voordeel. AI de overige koppels, waarvan het Haarlemse Straver-Vaars als vierde eindigde, had den een of meerdere ronden achterstand opgelopen. Voor deze wedsti-ijd verschenen tien koppels aan de start. Aangezien de Rotter dammer Sythoff verstek liet gaan, werd de Nieuw Venneper Reekers aan de jonge Deen Kirketerp gekoppeld. Reekers heeft daar overigens weinig plezier van beleefd, want twintig ronden voor het einde gaf de Deen er de brui aan. Dat 't plaatselijke koppel Van Dijk-Van der Poll er zijn zinnen op had gezet om een goed figuur te slaan, liet het al spoe dig na de start blijken. De twee Lissena- ren trokken ten aanval. Streekfavoriet Van der Lans, die heel wat supporters uit Sas- senheim had meegebracht, zweepte Coo per tot extra krachtsinspanningen aan en zodoende kwam ook dit koppel aan de lei ding. Er ontwikkelde zich toen een felle en spannende strijd want Buis-Van Gent en Van der Putten met Hamelink wens ten zich niet zomaar gewonnen te geven. Na een lange en fraaie achtervolging kwa men ook deze twee koppels in de kop groep. Er waren toen 36 ronden afgelegd en al de overige renners waren in deze strijd tussen de toonaangevende koppels reeds gedubbeld. Door een klassement sprint raakten Van Dijk en Van der Poll, die in de beginne teveel hadden gedaan, in moeilijkheden. Een uitlooppoging van Buis en Van Gent gaf hen definitief de ge nadeslag. De twee Lisser renners moes ten hun leidende positie prijsgeven. Het Haarlemse koppel Vaars-Straver welke laatste reeds tweemaal gevallen was, zorgde met nog 35 ronden te rijden opnieuw voor strijd, toen het een serieuze poging ondernam om zijn ronde achter stand weg te werken. Maar doordat zij Van der Putten en Hamelink meekregen in hun offensief, was dit bij voorbaat tot misluk ken gedoemd. Want Van der Lans-Cooper en Buis-Van Gent wensten zich niet door de twee Hagenaars te laten verrassen. Zij riepen hen en de twee Haarlemmers weer tot de orde. Een eindsprint tussen de drie leidende koppels moest uiteindelijk de be slissing brengen en daarin behaalde Van der Lans voor hem en Cooper de overwin ning. Buis werd in deze sprint nog ver rassend tweede voor de snelle Van der Putten. In het voorprogramma zegevierde Coo per in een sprint voor amateurs over Alen, Van der Lans en Riethoven en be sliste Van Dijk een afvalwedstrijd in zijn voordeel vóór Van Gent, Hamelink en Ver- wèy. Een wedstrijd voor nieuwelingen over dertig ronden werd gewonnen door Jansse uit Noordwijkerhout. Een ploegachtervolging over tien ron den tussen de Haarlemmers Vaars en Straver enerzijds en de Amsterdammers Schipper en Raats anderzijds, werd een vrij gemakkelijke overwinning voor de Haarlemmers. Zij bleken elkaar beter te begrijpen dan de twee Amsterdammers en finishten in een tijd van 6 minuten en 6 seconden. Eenzelfde achtervolging tussen de twee in Haarlem logerende Denen Kir keterp en Nielsen en de jonge Nederlan ders Zoet (Sasscnheim) en Althuizen (Den Haag) werd na een strijd met wisselen de kansen, die daardoor bijzonder span nend was, door de Denen gewonnen. Hun tijd was 6 minuten en 18 seconden, terwijl voor Zoet en Althuizen slechts één secon de meer afgedrukt werd. De uitslag van de koppelwedstrijd luid de: 1. Van der Lans (Sassenheim)-Cooper (Amsterdam), de 100 ronden in 1 uur en 28 min.; 2. Buis (Vijfhuizen)-Van Gent (Leiden); 3. Van der Putten-Hamelink (Den Haag); 4. op 1 ronde: Vaars-Stra ver (Haarlem); 5. Van Dijk-Van der Poll (Lisse); 6. op 2 ronden: Schipper-Raats (Amsterdam); 7. Riethoven (Leiden)- Paymans (Tilburg); 8. op 3 ronden: Alen- Verwey (Utrecht); 9. op 6 ronden: F. Hoopman (Zaandam)Lammers (Woer den). DSK en DIO hebben de laatste zondag voor het begin van hun competitie een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld. Het was een aardige partij voetbal waar in de HVB-er DSK uitstekend voor de dag kwam en voor de rust de leiding nam door Delforge. Ook in de tweede helft gaf DSK goed partij en slaagde er in door C. Hol de voorsprong te vergroten (2-0). DIO kwam toen heftig opzetten maar verder dan het redden van de eer kon de vierde klasse KNVB-er het niet brengen. Modder man liep de achterstand tot twee-een in. Op de Antiekbeurs te Delft is ten be hoeve van de zilververzameling van het Frans Halsmuseum aangekocht een ver guld zilveren beker, waarvan de cuppa wordt gedragen door het figuurtje van Bacchus, Haarlems werk anno 1680. In aanwezigheid van leerlingen, oud leerlingen en andere belangstellenden heeft prof. dr. W. A. de Groot zaterdag middag in het gebouw Kampersingel 42 de expositie geopend, die tot en met vandaag is ingericht ter gelegenheid van het 25-ja- rig bestaan van de Vrije Haarlemse Schil derschool. Dè tentoonstelling omvat tach tig werken van leerlingen en oud-leerlin gen van het onder leiding van de heer Jan Visser staande Haarlemse schilderinsti tuut, waarover onze medewerker voor beeldende kunst Bob Buys in ons blad van zaterdag reeds geschreven heeft. Prof. de Groot wees op het grote belang dat de schilderschool als één der culturele instellingen van Haarlem voor de Spaar- nestad heeft. Hij uitte zijn vreugde over het bereiken van de mijlpaal en zijn groot respect voor de heer Jan Visser als kun stenaar en als mens. „Het is een combi natie van gaven, die hem tot een promi nent pedagoog maken," aldus de spreker, die eraan toevoegde, dat de heer Visser zijn leerlingen in hun keuze steeds vrij liet tot hun eigen voordeel. Verder memoreer de prof. De Groot het naturalisme dat de kunst van Jan Visser kenmerkt. Hij meen de dat de abstracte of geometrische kunst van tegenwoordig misschien nog wel eens een einde zal nemen, waarbij hij het woord van Jan Veth „Alles keert terug tot de realiteit" aanhaalde. Met zijn kunst heeft de heer Visser steeds een grote invloed op zijn leerlingen gehad, maar hij is daarbij volgens prof. de Groot steeds bescheiden gebleven. Als dit niet het geval geweest zou zijn zou er misschien al wel eens subsidie voor dit instituut verleend zijn, aldus de spreker, die vast geloofde dat een zekere steun ge wenst zou zijn, al was het alleen maar „om de trap naar het atelier te ver nieuwen". De heer Jan Visser dankte voor de vriendelijke woorden en herinnerde er aan dat het zijn streven steeds geweest is zijn leerlingen slechts de techniek van het schilderen en tekenen bij te brengen en hen verder vrij te laten. Na de officiële gedeelte kregen de aan wezigen gelegenheid het geëxposeerde werk te bezichtigen. Op de Boulevard Barnaard in Zandvoort zijn zondagavond om ongeveer kwart voor negen twee personenauto's nagenoeg fron taal tegen elkaar gebotst. Het gevolg was dat beide auto's volkomen werden ver nield. De oorzaak van de botsing is nog niet bekend. Hiernaar wordt thans een on derzoek ingesteld. De bestuurder van de auto, die uit de richting Bloemendaal kwam, een 21-jari- ge kantoorbediende uit Haarlem, werd in levensgevaarlijke toestand naar het St. Elisabethsgasthuis in Haarlem overge bracht. Een inzittend meisje uit Santpoort liep schaafwonden en kneuzingen op. De 22-jarige Bloemendaalse die de andere auto bestuurde, liep ernstige vleeswonden aan het gelaat en een lichte hersenschud ding op. Ook zij werd naar het Grote Gast huis overgebracht. Advertentie Voor Sportkleding, -schoeisel en -materiaal èn beter èn aoedkoper naar een Wij hebben er alles voor SCHOOLSHIRTS v a. 5.90 SCHOOLBROEKJES, alle kleuren., f 5.50 VOETBALSCHOENEN v a. f 12-90 VOETBALSCHOENEN met witte rubberzooi ƒ19.90 BASKETBALSCHOENEN va. 6.95 TRAININGSPAKKEN, alle kleuren, met wit schouderstuk v.a. ƒ10.25 TURNPAKJES, alle kleuren v.a. 4.50 TURNSCHOENTJES, plastic TURNSCHOENTJES, leder. HOCKEYSTICKS HOCKEYSCHOENEN, HOCKEYSCHOENEN, v.a. 5.60 v.a. 5.25 v.a. 6.25 canvas v.a. f 15<80 leder v.a. 19.75 Grote Houtstraat 125 Tel. 12215 In het begin van haar succesrijke be- staansperiode heeft de toneelgroep „Thea ter" met „Paard eet hoed" van Eugène Labiche, versierd met liedjes van Annie M. G. Schmidt, een plezierige daad ge steld. Nu zij het „zuidelijk toneel" onder haar hoede heeft genomen, is dit aanzien lijk versterkte „Ensemble" eveneens met een blijspel van deze fabrikant van on derhoudend lachwerk uit het midden van de vorige eeuw dartel voor het voetlicht verschenen, aldus te kennen gevend dat men de fantasie niet wil missen in het verambtenaarde artiestenbestaan. Daar toe werd „Meneer Perrichon gaat op reis" gekozen, door Labiche in samen werking met Ed. Martin geschreven, op gesmukt met voortreffelijke chansons in puntige trant door een zich Ernst van Al- tena noemende tekstdichter op joyeuze muziek van de in dit genre onuitputtelijke en onvolprezen Cor Lemaire, vertaald door Ferd. Sterneberg en geregisseerd door Jan Retèl. Labiche huldigde het beginsel: „Een mens moet lachen zolang hij tanden heeft". Om aan de behoefte daartoe te voldoen schreef hij tussen 1845 en 1875 on geveer honderdvijftig kluchten, voor het merendeel vertoond in het vaudevillethea ter Palais-Royal, dat binnenkort door Jean-Louis Barrault bespeeld gaat wor den. In zekere zin kan men hem beschou wen als een voorloper van de amusements leveranciers van de televisie, ook wat de produktiewijze betreft: zijn medewerkers (en dat zijn er heel wat geweest, onder wie leidende politieke figuren) verschaf ten hem gegevens en deden vaak een keu ze uit de overvloedig opwellingen van zijn verbeelding. Men verkeerde destijds nog in de beginjaren van het burgerlijk rea- Zaterdag heeft men in ons blad een recensie kunnen lezen van „Een tik van de zon" door N. C. Hunter, dat door de Nederlandse Comedie op het repertoire is genomen. De hoofdrol wordt vertolkt door Han Bentz van den Berg, die men hier ziet in een scène met Mary Dres- selhuys en Femke Boersma. Advertentie Zondagmiddag omstreeks kwart voor twee zagen voorbijgangers dat een auto mobilist op de Kleverparkweg ter hoogte van de Mr. Cornelisstraat twee zich al daar bevindende verkeerszuilen omver kegelde. De auto werd daarbij zodanig be schadigd dat de bestuurder niet verder kon rijden, doordtit een van de voorspat- schermen een voorwiel blokkeerde. De automobilist stapte uit, maakte het spatbord van het wiel vrij en reed weg voordat zijn identiteit kon worden vastge steld. De politie werd gewaarschuwd en deze slaagde er betrekkelijk spoedig in de vrij ernstig beschadigde auto op een erf van een woning aan de Sontstraat te ont dekken. De bestuurder, een 45-jarige ver- nisser uit de Van 't Hoffstraat, was bezig de auto te demonteren. Tegenover de politie verklaarde hij van plan te zijn ge weest zich diezelfde avond bij de politie te melden. Hij vertelde met matige snel heid op de Kleverparkweg richting Kle verlaan te hebben gereden toen hij be merkte dat het linkerachterportier van zijn wagen rammelde. Hij had zich half naar links gedraaid om met zijn linker hand het portier, dat niet goed gesloten bleek te zijn, dicht te trekken. Op het mo ment dat hij dit deed zou hij iets te veel naar links gestuurd hebben met het ge volg dat hij op de verkeerszuilen was in gereden. Tegen hem is proces-verbaal op gemaakt wegens het doorrijden na een verkeersongeval zonder zich eerst bekend te maken. Diefstal uit automaat. Zaterdagavond werd een zeventienjarige Bloemendaalse jongen wegens diefstal van rijwielonder delen en rijwiellampjes uit een automaat te Bloemendaal in het politiebureau in Overveen ingesloten. lisme, dat uit de romantiek voortkwam en zo ziet men in deze kleine komedies de avonturen van mensen met kleine harts tochten en kleine ijdelheden in een kari katurale spiegel, waaraan niemand zich ernstig stoten kon. Goedmoedige spot voert de boventoon in deze revueachtige schet sen, waarin volgens vaste formules de na tuurlijke zwakheden van vermakelijke stervelingen in excentrieke vormen wor den voorgesteld. Aan zorgvuldig berekende komische ef fecten door omkering van de feiten en het contrasteren van verschilpunten tussen verwante typeringen ontbreekt het niet in de muzikale komedie van meneer Perri chon, een rijkgeworden kruidenier, naar de hand van wiens traditioneel-lieftallige dochter twee traditioneel-galante min naars van voorname huize dingen. Men moet daarbij constateren, dat het Labiche geenszins ontbrak aan een schrander ob servatievermogen, al is hij in zijn karak tertekening niet bijster consequent. De titelheld reageert op de situaties in het tweede gedeelte immers in hoofdzaak als een snoevende lafaard, nadat men hem eerst had leren kennen als een domme branieschopper, zich uitputtend in een bombastische retoriek, zoals die nog in on ze tijd door Du Perron gehekeld is. Voor de rest dienen alle verwikkelingen om de stelling te illustreren, dat de mensen meer gesteld zijn op wie zij helpen dan op de genen door wie zij geholpen worden, om dat zij liever dankbaarheid incasseren dan aan hun zwakheden herinnerd te worden. Bij alle waardering voor de toegevoeg de grappigheid van de opvoering door „En semble" geloof ik toch niet, dat dit de juis te manier is om Labiche te spelen. Daar voor heeft men nodig wat de Fransen farceurs" noemen. Hoe leuk de liedjes ook zijn, zij verdunnen de handeling, wan neer zij daarin niet ad absurdum zijn op genomen. Er werd nu als het ware water bij de wijn gedaan, in plaats van cham pagne bij de bourgogne. Dat geldt ook voor de dwaze dansmotieven van Albert Mol, waar de meesten trouwens niet goed weg mee wisten. Het tempo werd er door vertraagd, zodat het flitsende, het spran kelende verdween. Maar sterker nog werd de indruk erdoor vergroot, dat men niet meer durfde vertrouwen op de kracht van de tekst, die men van de betreurenswaar dige weeromstuit te nonchalant behandel de. Iets dergelijks geldt voor de op zich zelf wel leuke decors van Friso Wiegers- ma: deze parodistische aanduidingen ver zwakten de uitwerking van de eigenlijke spotternij. Maar het is best mogelijk, dat het nu gepresenteerde veel meer in de smaak zou zijn gevallen, als een talrijker publiek als dat van zondagavond een ste viger klankbord in de Haarlemse Schouw burg had gevormd. Er was namelijk veel onschuldig plezier te beleven. Wim van den Brink mag dan niet de ideale figuur voor de titelrol zijn, vooral na de pauze gaf hij de stevige char ge de gewenste maat. Als mevrouw Perri chon was mevrouw Van den Brink, beter bekend als Nell Koppen, beurtelings pinnig en lieverig zonder haar prestaties in het moderne repertoire ook maar bij benade ring te evenaren. Volledig voor zijn taak berekend was de prima acteur Henk van Ulsen als de gewiekste charmeur op vrijersvoeten. Tot de beste rollen behoor de de bitse dondermajoor van Lo van Hens- bergen, die bovendien nog heel verdien stelijk bleek te zingen, beter althans dan Mariëtte Flink, die overigens in gepaste bescheidenheid een aantrekkelijke partij vormde. Chris Baay, Harry Bronk, Louis Bongers, Ad Noyons en Jan Verhoeven completeerden de bezetting, die manmoe dig opgewekt bleef ten overstaan van een zaal waarin overigens alleen de leegte gaapte. Davicl Koning Als derde onderdeel van de najaars competitie werd zondag door de Haar lemse wielerclub „De Kampioen" in het „Van der Aartsportpark" een klassement wedstrijd gehouden, welke bij de A- en B-klassers gewonnen werd door de IJmui- denaar Hans van Duin. De uitslag luidde: 1. Van Duin met 46 pnt.; 2. Piers met 40 pnt.; 3. Visser met 29 pnt.; 4. Bogaard met 17 pnt.; 5. Fennis met 6 pnt. Al de overigen hadden één ronde achterstand opgelopen. BEVALLEN van een zoon: 5 sept. J W. Aken-Harteveld; J. C. Kersteman-van Heinsbergen; 6 sept.: W. C. M. Stanco-van Roode. BEVALLEN van een dochter: 5 sept.: W- E. Vennik-van Poelwijk; A. Bruins- Vrugt; E. Broekhof-Koper. GEHUWÖ: 6 sept: H. van de Vosse en B. van der Zee; F. Kiela en C. Dooijes; H. Beishuizen en H. Alberts; J. H. M. van Koppen en L. E. Dortland; R. Twellaar en H. Brongers. OVERLEDEN: 5 sept.: G. P. van Klave ren, 63 j., Laurens Reaellaan; C. B. Mul- der-Deenik, 70 j., Gasthuisvest; A. van der Spree-Kroesemeijer. 63 j„ Jansweg.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5