Estafetteploeg zorgde zaterdag voor de vijfde gouden medaille Hongarije waterpolokampioen Ian Black ook op de 1500 m. onbetwist de sterkste Brooks op Van wall won Grote Prijs van Italië voor Hawthorn Rapiditas (heren) en Blinkert (dames) handbalkampioenen Frankrijk won de Prix des Nations in Rotterdam, Nederland vijfde Ook Bredius-beker voor Nederlandse dames Nederland op de zesde plaats na nederlaag tegen zwakke Fransen NEDERLANDSE MEISJES WEER BAR SNEL Zwemmen KNCB-elftal versloeg Breda en,? in De cricketcompetitie Schaker Tal leidt in Bad Portoroz Handbal Automobilisme Korfbal Geen hoofdklasse bij de korfballers Haarlem won voor derde keer Aurora-driekamp öiliBl liillK! Duitse tennisploeg te sterk voor Nederland Slechts drie tegenpunten Althéa Gibson verdedigt Wimbledon-titel niet Veel protesten op de Westeinder plassen Pellaschiar Europees kampioen zwaardboten Europese titel Starklasse voor Eiuza en Pessoa MAANDAG 8 SEPTEMBER 1958 Opnieuw een Europese titel, opnieuw goud, opnieuw een Europees record. Het verhaal zou eentonig zijn geworden als het allemaal niet zo opwindend was wat hier in Boedapest rond de triomfen van de Neder landse dameszwemploeg is gebeurd. Ook op de laatste avond van deze prachtige wedstrijden om de Europese titels. De estafetteploeg op de 4 x 100 meter vrije slag voegde aan de toch al indrukwekkende verzameling van de vier gouden en drie zilveren medailles nog een gouden plak toe door de sterke Britse dames in de finale te verslaan na een duel dat zó fel was, dat het viertal een nieuw Europees record nodig had om de eerste plaats te veroveren. Ook het Engelse kwartet bleef onder het record van Hongarije, dat op 4.24.4 stond. In de schitterende race werd Nederland vertegenwoordigd door een ploeg, die eigenlijk een gelegenheidsploeg was. want slechts twee van de oorspronkelijk aan gewezen zwemsters hadden hun plaatsen kunnen handhaven: Cockie Gastelaars en Greetje Kraan, Astrid Sanderson, weer geheel van haar griep hersteld, maar nog met een zwemverbod van de dokter op de tribune, was in de series vervangen door Mary Kok, maar toen Mary Kok en Jopie Troost, met hun tussentijden van beiden 1.09.5 onder de maat bleven, nam de ploegleider het harde, maar juiste besluit om de samenstelling te wijzigen. De selectie, waarin Corrie Schimmel 1.06.5 en Tineke Lagcrberg 1.06.6 maakte, leverde een mooi bewijs van de kracht van het Neder landse dameszwemmen. Een zieke en twee teleurstellende zwemsters konden onge straft worden vervangen. En zo startten de 400-meter-spécialisten Corrie Schimmel en de Europese vlinder- slagkampioene Tineke Lagerberg als eer sten alvorens Greetje Kraan en Cockie Gastelaars voor een alles overdonderend sluitstuk zorgden. Want overdonderend was het weer. De eerste zwemster van Groot-Brittan- nië, Judy Grinham, was voor Corrie Schimmei te snel. De Engelse nam onmid dellijk een kleine voorsprong en nadat zij een armlengte eerder had gekeerd begon zij van het tengere Bussumse zwemstertje weg te lopen, terwijl de Russische Uulv Voog helemaal aan de buitenkant op baan 8 gelijk met Corrie in 1 min. 7 sec. aan tikte. De kleine Tineke Lagerberg rekende op de tweede 100 meter eerst met haar Rus sische tegenstandster af, alvorens de jacht op de Britse Elspeth Ferguson in te zetten. De voorsprong, waarmee deze zwemster was gestart, was voor Tineke te groot, maar steeds dichter kwam zij bij haar en op het ogenblik dat Greetje Kraan als der de zwemster scherp overnam, bleek Tineke met haar tijd 1.06.7, maar liefst 1.2 sec. van het verschil te hebben wegge werkt. Op dat moment kon eigenlijk al niet veel meer gebeuren wat Nederland van een vijf le titel zou afhouden. Slechts een verkeerde wissel kon nog roet in de kam pioenschapsmaaltijd gooien. Maar Greetje Kraan zwom met 1.05 een van haar beste 100 meter races en bij het keerpunt had zij de Britse nummer drie. .Judy Samuel, bijna te pakken. Maar ook het Britse meisje vocht hard voor de kansen van haar ploeg. Zij sloeg de aanval af en zorgde er voor, dat Diana Wilkingson toch nog met een voorsprong van 0.2 sec. op Cockie Gastelaars kon starten. Evenals in de wis selslag estafette vocht de kleine Engelse echter tegen de bierkaai. In element Cockie Gastelaars was met deze situatie in haar element. Zij ging meer over dan door het water en met nog 50 meter te zwemmen lag Diana al in tweede positie. Het werd een zegevierende race deze laat ste 50 meter. De overwinning was zeker, het ging er toen nog maar om of de te voren berekende kans op een Europees record in de realiteit zou kunnen worden omgezet. Het gebeurde op meer dan overtuigende wijze. Met. één lengte voorsprong sloeg de Schiedamse zwemster haar hand tegen het startblok, dat zij 1 min. 4.2 sec. tevoren had verlaten. En weer. voor de laatste maal, volgden de tafrelen van omhelzingen van elkaar op de schouders slaande officials, van nerveus elkaar verdringende foto grafen en filmmensen elkaar op. En weer werd de hoogste trede van het door felle schijnwerpers verlichte erepodium door foranje beklommen. Waren de Nederlandse dames vrijdag rccils zo goed als zeker van het winnen van de Brediusbeker, zaterdag werd het werkelijkheid. Met 123 punten stond Ne derland op de bovenste plaats van de ranglijst voor Groot-Brittannië, dat 82 punten had vergaard. Ian Black won zijn derde gouden me daille. Ook Groot-Brittannië beleefde op deze avond weer grote triomfen. De 17- jarige Ian Black behaalde op de 1500 me ter, die hij in de nieuwe fantastische Europese recordtijd van 18.05.8 (zijn oude record stond op i8.06.2) zwom, zijn derde titel. Deze geboren zwemmer ondervond op de 30 banen nauwelijks enige tegenstand van de sterke Hongaar Katona en de Rus An- drosov. Hij verdeelde zijn krachten op voorbeeldige w\jze zonder zich in de. eerste 200 meter te laten opjagen. Na 400 meter keerde hij in 4.41.2 met ruim 2 seconden voorsprong en liep vanaf dat moment regelmatig verder uit. Een zeer bijzondere prestatie leverden de Britten in het t.orenspringen voor heren. De kleine, pas 14 jaar oude Brian Phelps behield met drie prachtige hooggewaar deerde sprongen van de 10 meter toren zijn puntenvoorsprong op zijn veel oudere tegenstanders. Een sprong van Phelps, een dubbele salto gestrekt uit handstand, werd met louter zevens en achten beloond. Ook Rusland bracht het tot 5 gouden medailles door een eclatante zege in de wisselslag estafette heren. Een Nederlands cricketelftal heeft zon dag op het BCC-terrein in Breda de jaar lijkse wedstrijd tegen de Belgen gewon nen. Het Belgische elftal, samengesteld uit in België gelegerde Britse militairen, zag geen kans het magere Nederlandse totaal (100 all out) te passeren. De „Belgen" kwamen niet verder dan 61 runs, zodat Nederland de ontmoeting met 39 runs won. Battingcijfers Nederland: Bailey 30, Stolk 14, Tettelaar 16, H. van Weelde 12, Bowen 2 voor 23, Brown 3 voor 23, McKay 5 voor 49. Battingcijfers België: P. Robinson 26, E. Robinson 10, McKay 10. Vriens 5 voor 26. De Bruyn 0 voor 4. Aim 4 voor 26. De laatste wedstrijd voor de tweede klasse A van de competitie van de KNCB tussen ACC II en Rood en Wit II werd ge wonnen door Rood en Wit II met 5 wickets. ACC II scoorde 84 runs, Rood en Wit II maakte 87 runs voor het verlies van 5 wickets. De uitslagen van .de partijen, gespeeld uit de 19de ronde van het interzonale toernooi te Bad Portoroz, luidden: Petro- sian (Rusl.)Olafsson (IJsland) afgebr.; Sherwin (V.S.)Sanguinetti (Arg.) 01; Szabo (Hong.)Larsen (Denem.) remise; Pachman (Tsj.)Averbach (Rusl.) remise; Matanovic (IJsl.)—Bronstein (Rusl.) re mise; Filip (Tjs.)Fischer (V.S.) remise; Cardoso (Phil.)Benkoe (Hong.) 01; Gli- goric (IJsl.)Rosetto (Arg.) afgebr.; Mei- kirch (Buig.)Fuester (Canada) afgebr. De uitslagen van de partijen, gespeeld in de 20ste ronde, luidden: BankoeGligoric remise; TalPetrosian remise; AverbachMatanovic 1-0, Bron steinFilip afgebr.; OlafsonSherwin afgebr.; FischerCardoso afgebr.; Sangui nettiSzabo afgebr.; LarsenPachman afgebr.; PannoDe Greiff remise; Rosetto Neikirch afgebr.; Fuester was vrij. Rosetto gaf zijn afgebroken partij uit de 19de ronde tegen Gligoric op zonder verder te spelen. De overige afgebroken partijen worden maandag uitgespeeld De stand is thans: 1. Tal 13 pnt. 2. Gligoric 12'/z pnt 3. Pe trosian 12 pnt. en 1 afgebr. 4. Benkoe 11'lt pnt. en 1 afgebr. 5. Bronstein 11 pnt. en 1 afgebr. 6. Averbach 11 pnt. 7. Olafson 10Vt pnt. en 2 afgebr. 8 en 9. Fischer en Szabo IOVï pnt. en 1 afgebr. 10 en 11. Matanovic en Panno IO'/ï pnt. 12. Pachman 10 pnt. en 1 afgebr. 13. Filip 9'/2 pnt. en 2 afgebr. 14. Sanguinetti 9 pnt. en 1 afgebr. 15. Larsen 8'/* pnt. en 1 afgebr. 16. Neikirch 7 pnt. en 2 afgebr. 17. Rosetto 6 pnt. en 1 afgebr. 18. Sherwin 6 pnt. en 1 afgebr. 19. Cardoso 5 pnt. en 1 afgebr. 20. De Greiff 4>/ï pnt. 21. Fuester 2 pnt. en 1 afgebr. Allen hebben 19 partijen gespeeld, behalve Petrosian (20). De Britse Vanwall-rjjder Tony Brooks heeft de race om de Grote Prijs van Italië, de voorlaatste wedstrijd in de strijd om het wereldkampioenschap der coureurs (formule 1-wagens) gewonnen. Zjjn land genoot Mike Hawthorn werd met een Fer rari tweede. Nóg is de strijd niet beslist tussen Stir ling Moss en Mike Hawthorn, nóg kan Hawthorn, de Britse Ferraririjder, zich geen wereldkampioen 1958 noemen. Maar door in deze tiende wedstrijd van de com petitie om de coureurs-titel op de tweede plaats te eindigen heeft Hawthorn zijn kansen wèl aanzienlijk verbeterd. De laat ste race, de Grote Prijs van Casablanca die op 19 oktober wordt gereden en die pas enkele weken geleden door de FIA werd toegevoegd aan de reeks wedstrijden die gelden voor de wereldtitel, zal dus de be slissing moeten brengen. Theoretisch heeft Moss nog een kans; dan zou hij in Casablanca èn moeten win nen, èn de snelste ronde op zijn naam moe ten brengen. Voorts is dan noodzakelijk dat zijn grootste rivaal niet hoger dan De dames van De Blinkert en de heren van Rapiditas hebben gisteren op het ter rein aan de Van Oosten de Bruijnstraat in Haarlem het handbalkampioenschap van Haarlem behaald. Een toernooi met ver rassende resultaten, waaruit bleek dat de krachtsverhoudingen tussen de teams sterk zjjn veranderd. Rapiditas werd eer ste. echter niet na grote strijd met Con cordia, doch met Zandvoortmeeuwen, dat Het Nederlands zevental heeft het wa- crpolotoernooi in Boedapest afgesloten 'net een ontstellend slechte wedstrijd legen een der zwakste ploegen van het toernooi, Frankrijk. De Franse ploeg won 'leze wedstrijd, die geen moment boven het Peil van een matige eerste-klasse-compe- titiewedstrijd uitkwam, met 42 (rust 2—1). De Nederlandse ploeg, verreweg het grilligste zevental van het gehele toernooi, heeft zich door dit debacle zesde geplaatst, maar zoals het team op deze zaterdagmid dag speelde, verdiende het niet meer dan een tiende plaats. Beide doelpunten werden gemaakt door 'lees van der Tooren. Verder is deze wed- rijd, waarin van het begin tot het einde Iverd geknoeid, geen beschrijving waard. Opnieuw is de Europese titel terecht ge komen bij de Hongaren (32 tegen .Toego- slavië), die zich op merkwaardige wijze 'oebben gehandhaafd, terwijl in het Hon gaarse heren- en dameszwemmen zo'n gro te malaise was ontstaan sedert de revolu tie van twee jaar geleden. Met de supe rieure Hongaarse ploeg op het podium werden de Europese kampioenschappen 1958 zaterdagavond gesloten. Op het sco rebord verschenen op dat moment de let ters: tot weerziens in Leipzig 1962. De eindstand luidde: Hongarije 3 3 0 0 Joegoslavië 3 10 2 Rusland 3 10 2 Italië 3 10 2 De eindstand luidde, voor wat de num mers 5 t/m 8 betreft: Oost-Duitsland 3 2 0 1 4 Nederland 3 2 0 1 4 West-Duitsland 3 10 2 2 Frankrijk 3 10 2 2 Om de 9de t/m de 11de plaats: Polen 2 2 0 0 4 België 2 10 12 Oostenrijk 2 0 0 2 0 Om de 12de l/m de 14de plaats: Gr.-Brittannië 2 2 0 0 4 Bulgarije 2 10 12 Spanje 2 0 0 2 0 16— 5 8—10 7—10 6—12 13— 9 11—10 10—10 6—11 12— 4 7— 9 8—14 10— 5 7— 9 7—10 De handbalploeg van Rapiditas, die gisteren het kampioenschap van Haar lem behaalde. Staand, van links naar rechts: JFilippo, K. de Groot, H. Jan sen, J. Bulters en B. Koelemeij (aanv.) Gehurkt van links naar rechts: T. Mo lenkamp, W. den Oudste, H. Teunissen, G. Tricht, H. Cobelens en P. Scheurman slechts een doelpunt minder scoorde dan de Rapidianen. De Concordianen konden slechts door een beter gemiddelde dan IJ- rnond de derde plaats voor zich opeisen. Bij de dames hadden de Blinkert-voor- waatsen weinig ontzag voor de achter linies van haar tegenstandsters. In de fina le werd IJmond dat voordien Concordia uitschakelde met liefst 40 verslagen. In de eindstrijd afdelingsklasse (heren) bleven de Rapiditas-reserves De Blinkert met 95 de baas. Resultaten, dames: RapiditasHBC 4—3, Concordia (Hill.)—TYBB 1—5, HOC— De Blinkert 26, ConcordiaIJmond 12. Halve finale: IJmondRapiditas 41, De Blinkert—TYBB 3—1. Finale: De BlinkertIJmond 40. Om de derde plaats: RapiditasTYBB 34. Heren: RapiditasHOC 12, Concordia IJmond 81, HOCZandvoortmeeuwen 12, RapiditasIJmond 52, Concordia Zandvoortmeeuwen 24, HOCIJmond 43, RapiditasZandvoortmeeuwen 43, ConcordiaHOC 32. IJmondZand voortmeeuwen 25 en ConcordiaRapidi tas 2—5. Eindstand: 1. Rapiditas 46 (159), 2. Zandvoortmeeuwen 46 (149), 3. Con cordia 4—4 (15—12), 4. HOC 4—4 (9—9), 5. IJmond. 40. derde geklasseerd wordt. Erg groot is die kans van Moss dus niet. De Grote Prijs van Monza werd na tuurlijk een duel tussen de groene Van- wall van Moss en de Ferrari van Haw thorn. Nu eens voerde Moss het „veld" aan, dan weer was het de Ferrari die de leiding had. In de 18de ronde nam de strijd een voortijdig einde voor de VanWall- rijder. Wegens een mankement aan de ver snellingsbak moest de wagen van Moss de baan verlaten. Voorzichtig, om toch vooral met teveel van zijn Ferrari te vragen neeft Hawthorn daarna de wedstrijd uitgereden. Zijn leidende positie moest hij in de 60ste ronde afstaan aan de fel-jagende Tony Brooks. Maar zelfs dat kon Hawthorn wei nig schelen. In de eerste ronde van de wedstrijd raakte de Ferrari van Von Trips (Did.) even de BRM van Schell (USA) waardoor beide coureurs de macht over het stuur verloren. Zowel de Duitser als de Ameri kaan moest naar een ziekenhuis worden vervoerd. Zjj werden evenwel slechts licht gewond. De uitslag was: 1. Brooks (G.B.) met Vanwall, de 402,5 km (70 ronden) in 2 uur 3 min. 43,8 sec. (gem. 195,077 km/u); 2. Hawthorn (GB) met Ferrari 2.04.12; 3. Hill (USA) met Ferrari 2.04.16; op een ronde: 4. Gregory (USA) met Maserati; op twee ronden: 5. Salvadori (GB) met Cooper. De Amerikaan Hill bracht de snelste rende op zijn naam. Hij legde deze ar' in 1 min. 42.9 sec. (gem. 201.166 km/u.). Na de grote race om de Grote Prijs van Italië luidt de stand in de competitie om de wereldtitel: 1. Hawthorn (GB) 40 pnt.; 2. Moss (GB) 32 pnt.; 3. Brooks (GB) 24 pnt.; 4. Salvadori (GB) 15 pnt.; 5/6. Schell (USA) en Collins (GB) beiden 14 pnt.; 7/8. Musso (It.) en Trintignant (Fr.) beiden 12 punten. Zaterdag heeft de KNKB in Amsterdam zijn 55ste jaarlijkse algemene vergadering gehouden, die. doordat belangrijke punten op de agenda stonden, druk bezocht was. In zijn openingswoord stond de heer Schaap een ogenblik stil bij het ver scheiden van de schepper van korfbal, de heer Broekhuysen. Spreker had kritiek op de verlaging van de rijkssubsidie, waardoor een deel van het jeugdwerk niet uitgevoerd kon worden. De heer J. H. Rogge ontving de erebe- ker voor zijn onvermoeid werken. De heer Schaap maakte bekend dat hij aan het eind van het jaar als voorzitter wilde af treden. Nadat de kampioensprijzen waren uitgereikt werd lang gediscussieerd over de instelling van een hoofdklasse en de in verband daarmee te heffen bijdrage van 0.30. De heffing van de bijdrage werd goedge keurd, waarna de vergadering zich met 108-107 stemmen uitsprak voor de instel ling van een hoofdklasse. Deze zeer kleine meerderheid gaf aan leiding tot een voorstel om het punt hoofd klasse voorlopig van de agenda af te voe ren. Hiertoe werd met 115 tegen 96 stem men besloten. De driekamp van Aurora werd zondag voor de derde maal door „Haarlem" ge wonnen, dat thans definitief in het bezit kwam van de wissclbeker. De uitslagen waren: Aurora IHespa I 4-4; Haarlem I- Hespa I 3-3; Aurora IHaarlem I 5-4; Aurora 2Hespa 2 5-2; Haarlem 2Hespa 2 4-4; Aurora 2Haarlem 2 0-2; Aurora 3 —Hespa 3 0-1; Haarlem 3Hespa 3 2-1; Aurora 3Haarlem 3 1-2. De Boekel-Venekamp-bokaal Westerkwartier legde beslag op deze bokaal; tweede werd Luto, derde Blauw Wit, vierde Swift en Eindhoven nummer laatst. De uitslagen waren: WesterkwartierLuto 1-1; SwiftLuto 2-3; SwiftEindhoven 7-2; Eindhoven- Blauw Wit 2-3; Blauw Wit.Westerkwai- tier 1-4 Blauw WitSwift 1-2; Eindhoven— Westerkwartier 1-7; LutoBlauw Wit 1-3; WesterkwartierSwift 5-1; LutoEind hoven 6-3. Het duister viel en de timmerlui ruimden de laatste opstakels van het terrein. Het elfde Internationale Concours Hippique te Rotterdam was voorbij. Een uur nadat het laatste paard en de laatste ruiter uit de ring waren, lag het veld reeds eenzaam en verlaten. Het terrein van de Rotterdamse manege waar in de afgelopen vijf dagen grote overwinningen gevierd en teleurstellende nederlagen geleden werden. Een grote overwinning onder meer voor de Franse equipe die op de laatste dag in een enerverende strijd, waarbij het verschil met de favoriete Duitse ploeg wel heel miniem was, beslag legde op de eerste plaats in de Prix des Nations, een landen- wedstrijd waarin de verzwakte Nederlandse ploeg slechts op de vijfde plaats ein digde. Die landenwcdstrijd was het hoogtepunt van de laatste twee dagen van het concours, dagen waarop respectievelijk negen- en tienduizend toeschouwers de tribunes bevolkten. Na de eerste manche van de landen- wedstrijd stond Duitsland als eerste in het klassement met 8V4 pnt. en Nederland zesde en laatste met 29 pnt. Onze ploeg die door de „kwestie-Grup- pelaar" (daardoor kwam het mede dat de beste amazone, Irene Jansen, die de damesprijs won, niet in de landenploeg werd opgenomen) toch al verzwakt was, leed zondagmorgen opnieuw een verlies. „Harmonieuse", het paard van de heer Koster waarop Anton Ebben onze beste ruiter in dit concours hippique zou star ten, bleek kreupel te zijn. Het reservepaard „Veracruzano" dan? dat mocht niet meedoen, omdat het slechts in één en niet in twee, zoals het reglement van de FEI voorschrijft, inter nationale nummers was gestart. Zo viel Ebben dus uit. Slechts drie Nederlandse ruiters tegen de sterke buitenlandse con currentie. Harry Wouters van den Oudenweyer maakte met „Rebel" 12 strafpunten en de Nederlandse kampioen springen Bertie Uytendaal met „Henko" 16. Het oudste paard -r- ..Master" zorgde voor het beste resultaat. Na een zware stortbui was het terrein doorweekt verkenners waren zelfs uren bezig geweest om het weer enigszins begaanbaar te maken en naar Timmer in de loon van de week reeds had gezegd zou hij alleen starten indien het terrein niet meer zo hard was. Welnu, het 'terrein was niet hard en toen liet ..Master" zien, waarin hi) met. zijn.: zeventien jaren nog in staat is. Een foutlobs parcours, een van de weinige die er in deze wedstrijd gemaakt werden. Wel kwam hij vier se conden na de maximaal toegestade tijd door de finish, maar dat kostte hem slechts één strafpunt. In de tweede manche waren de resultaten draaglijk 4str.pnt. voor „Rebel", 8l/z voor „Master" en 4 voor ..Hanko". Daardoor kwamen de Neder landers in het klassement nog op de vijfde De tweedaagse tenniswedstrijd tussen de landenploegen van Duitsland en Neder land, die in Bielefeld is gespeeld, is in een grote overwinning voor de Duitsers ge ëindigd. De eindstand was 193. Het was voor de vijfde maal dat Nederland tegen Duitsland het onderspit moest delven. Op de tweede dag hebben twee Nederlandse dubbels voor de twee tegenpunten ge zorgd. Francine Ferir en mevr. Roos ver sloegen Inge Pohmann en me.j. List met 60, 64 en de Nederlandse veteranen Hughan en Karsten zegevierden met 46, 62, 63 over Freitag en Tiibben, de twee Duitse veteranen. De overige par tijen verloren onze landgenoten. De uitslagen waren: Heren enkelspel: Ecklebe (Did.) versl. Eysden (Ned.) fi2. 61: Nitsche (Did.) versl. Karamoy (Ned.) 2—6. 6—3. 6-0: Stuck (Did.) versl. Van de Weg (Ned.) 6—2. 6—2; Feldbausch (Did.) versl. Willem Maris (Ned.) 60, 4—6, 6—2. Dames enkelspel: Inge Pohmann (Did.) versl. mevr. Roos (Ned.) G—0, 6 1; mej. List (Did.) versl. mevr. Rouwenhorst 75, 57, 6—4. Heren enkelspel, veteranen: Freitag (Did.) versl. Karsten (Ned.) 36, 62, 7—5; Tübben (Did.) versl. Hughan (Ned.) 7—9. 6—3, 63. Heren dubbelspel: Ecklebe en Stuck (Did.) versl. Maris en Van de Weg (Ned.) 3—6, 63, 75, 6—2: Feldbausch en Nitsche (Did.) versl. Karamoy en Van Eysden (Ned.) 61, 97. 75. De resultaten van de partijen van de eerste dag waren Dames enkelspel: Inge Pohman (Did.) versl mevr. Rouwenhorst (Ned.) 61. 63: Baerbel Ahlert (Did.) versl. mevr. Roos (Ned.) 75. 62 Heren enkelspel: Ecklebe (Did.) versl. Willem Maris (Ned.) 6-3. 6—2; Feldbausch Did.versl. Van Eysden (Ned.) 7—5. 7-5; Stuck (Did.) versl. Karamoy (Ned.) 6—3, 61; Nitsche (Did.) versl. Van de Weg (Ned.) 6—2, 4—6, 6—1. Gemengd dubbelspel: Inge Pohmann en Stuck versl. Francine Ferir en Van Eysden 60, 63; Baerbel Ahlert en Feldbausch verl. van mevr. Roos en Maris 60. 6—8. 7—9. Veteranen: Freitag (Did.) versl. Hughen (Ned.) 4—6. 6—1, 6—3: Tübben (Did.) versl. Karsten (Ned.) 6—3. 4—6, 6—1. De wedstrijden werden door slechts 200 toe schouwers bijgewoond. In 1959 zal de Wimbledontitel voor het dames-enkelspel vacant zijn. Althéa Gib son heeft na afloop van de Amerikaanse tenniskampioenschappen in Forest Hill, na dat zij de damestitel had veroverd, ver klaard, dat zij zich voor een jaar uit de wedstrijdsport zou terugtrekken om zich volkomen aan haar zangcarrière te wijden. Zij voegde eraan toe, dat zij geen aan biedingen had gekregen om tot de rijen der tennisprofs over te gaan, maar dat zij altijd voor alles een open oor heeft. Lt. Ringrose van de Ierse equipe had zondag heel wat moeite om zijn paard in bedtvang te houden toen dat door de knieën zakte. Toch vervolgde de Ierse ruiter onmiddellijk het parkoers. plaats voor de wel zeer teleurstellende Engelse equipe. In de strijd om de overwinning speelden zij echter geen enkele rol. Die ging tussen de voor het grootste deel uit militairen bestaande Franse equipe en de favoriete ploeg van de Duitsers. Na de eerste man che was de stand 814 13 in het voordeel van Duitsland. Maar in de tweede ronde zakten Winkler c.s. sterk af en toen de laatste rijder van de Fransen kapitein De Fombelle in de ring kwam met „Topinam- bour" had hij het in eigen hand of zijn land zou winnen. Maar daarvoor moest hij een foutloos parcours rijden. „Bernard" reed zonder fouten. Onder een doodse stilte nam hij al de hindernissen correct en zodra was hij de finishlijn niet gepas seerd of De Fombelle kreeg een daverende ovatie. Frankrijk was winnaar van de landenwedstrijd. Daar kon een foutloos parcours van de laatste Duitse ruiter, Olympisch kampioen Hans Gunther Wink ler niets meer aan veranderen. Op de derde plaats eindigde de verras send goed voor de dag komende Ierse equipe, die om een volledige ploeg te heb ben de chef d'equipe de 55-jarige lt.-kol, D. J. Corry (met een foutloos parcours) opgesteld' had. Vierde dë'Verenigde Staten, vijfde dus Nederland en zesde Engeland. Tijdens het afgelopen weekeinde werden op de Westeinder Plassen de eerste drie wedstrijden om de Nederlandse zeiltitels gehouden. In de diverse klassen was het aantal deelnemers wel, het peil van de deelnemers echter niet vooruit gegaan. Hiervan getuigde het abnormale aantal protesten, dat beide dagen werd ingediend. Tot laat in de avond was de protestcom missie bezig om alle geschillen op te lossen. In de race van zaterdag, waarin wind bijna geheel ontbrak, speelde de geluks factor een grote rol. Zondag stond er een stevige bries, die de zeilers alle gelegen heid bood hun capaciteiten te tonen. Beide dagen werd er een Olympische baan ge varen. die twee lange kruisrakken van het fort naar de blauwe beugel telde. In het geheel worden er 6 races gezeild, waar van de slechtste wedstrijd afvalt, zodat dus het volgende weekeinde de beslissing zal moeten brengen. De uitslagen luidden: Olympiajollen (tweede race): 1. B. W. Willems: 2. H. Willems; 3. Sjirk, H. H. Haaksma. Derde race: 1. H. Lesage: 2. B. W. Willems; 3. C. Visser. Sternklasse (zaterdag): I. T. Amons: 2. H. Coops; 3. E. H. A. Hofkes. Zondagochtend: twee de race: I. T. Amons; 2. mej. K. van der Stadt; 3. P. van der Winden. Zondagmiddag: derde race: 1. H. Coops; 2. T. Amons: 3. mej. K. v. d. Stadt. Valkenklasse: tweede race: 1. H. F. Zuiderbaan; 2. W. Ritman: 3. A. Wester. Derde race: 1. H. F. Zuiderbaan; 2. A. Wester; 3. Rolf v. d. Baumen. Vrijheidsklasse: eerste race van zaterdag: 1. C. de Haas; 2. H. Prins; 3. S. de Jong. Tweede race: 1. C. de Haas: 2. H. Prins: 3. P. de Reuver. Der de race: H. Schmitz jr.; 2. L. Amons; 3. C. de Haas. 12 m2 Sharpieklasse: zaterdag, eerste race: 1. J. C. J. van Staveren: 2. W. Guldemond; 3. B. Kraan. Tweede race: 1. B. Kraan; 2. J. C. J. van Stave ren; 3. W. Guldemond. Derde race: 1. J. C. J. van Staveren; 2. B. Kraan; 3. B. v. Wijk. 12 voets Jollenklasse: zaterdag, eerste race: 1. mej. H. F. Hageman: 2. N. J. Jonker; 3. H. M. Reyers. Tweede race: 1. H. M. Reyers; 2. A. W. Keyers: 3. mej. H F Hageman. Derde race: 1. A. W. Reyers; 2. A. J. van Beekum; 3 N. J. Jonker. Regenboogklasse: zondag, tweede race: 1. J. Hofland; 2. G. A. Bakker; 3. J. Alberda. Derde race: 1. J. Alberda: 2. T. Zwart; 3. J. Hofland. 16 m2 Streepklasse: zondag, tweede race: 1. J. van Rietschoten: 2. A. Endstra: 3. P. Verhoeven. Derde race: 1. A. Endstra; 2. W. van der Horst; 3. J. Nederveen. Pampusklasse: zondag, tweedp race: 1. H. J. de Ruijter; 2. G. Biesot; 3. L. Romanesko. Derde race: 1. J. H. de Ruijter; 2. K. B. Reeder; 3. L. Romanesko De Italiaanse Finnjollen-zeiler Adelchi Pellaschiar is Europees kampioen een- manszwaardboten 1958 geworden. De Ne derlandse vertegenwoordiger Warburg werd in het eindklassement tweede. De Italiaan vergaarde 7684 punten, de Neder lander 6161. De zevende en laatste race werd door Warburg gewonnen, voor de Brit Marray en de Italiaan Pellaschiar. De Portugese combinatie Joakuim Fiuza en Fernando Pessoa is met „Espadarte 3" Europees kampioen star-klasse geworden. Het team behaalde in vijf races 86 punten.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9