R.-K. werkgevers willen geen arbeiders-medezeggenschap NAAIMACHINES CPanda en de protoeplopper A 7 Wereldnieuws Wat meer opklaringen 11 10 „PBO echter wel aanvaardbaar" ié het zo r 2 WithtumË k Wst Ook bij Preanger geen terugbetaling kapitaal Inkoop van eigen aandelen begonnen Beneluxhandel in juli Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland MOLENDIJK Van Haren n.v. richt beleggingsmaatschappij op Ruhaak passeert dividend Adempauze in Frankrijks financiële problemen Dura-Coignet n.v. Ziekenfondsen in Zeeland door specialisten benadeeld Ruslands handel met het buitenland uitgebreid A Ook vroeger Hernia Communist wil stopzetting Amerikaanse koleninvoer Parool-sigarenfabriek moet sluiten Minder werktijdverkorting; meer overwerk in augustus Nieuw systeem montage- bouw Kamerlid informeert naar afspraken over Nieuw-Guinea DINSDAG 9 SEPTEMBER 1958 Advertentie WOENSDAG SEPTEMBER DONDERDAG EPTEMBER wij als een aantasting van een van de grondslagen onzer maatschappelijke orde, die wij en om principiële en om praktische redenen als de meest geschikte voor de huidige tijdelijke omstandigheden aan vaarden". Dit verklaarde maandag de voorzitter van de Katholieke Vereniging van werkge vers in de metaalindustrie, drs. P. M. J. C. Asselbergs. op een persconferentie in Den Haag, die het bestuur heeft gehouden ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de vereniging, dat vrijdag a.s. in Rot terdam met een buitengewone ledenver gadering zal worden gevierd. De vereni ging, die alleen bedrijven in de grote me taalindustrie omvat, telt ongeveer 180 on dernemingen met een dertigduizend werk nemers en omvat daarmee ongeveer de helft van de georganiseerde metaalindus trie in ons land. Drs. Asselbergs voegde hieraan toe, dat de katholieke werkgevers in de metaalindustrie echter niet afwij zend staan tegenover het streven om werk nemers mede-eigenaars te doen worden op de produktiemiddelen. Ook heeft de vereniging zich steeds een warm voorstan der getoond van het instituut der onderne mingsraden, waarvan de wettelijke rege ling de erkenning van de zelfstandige functie van de ondernemer uitdrukkelijk vaststelt en zij streeft er met al haar kracht naar, dit instituut bij haar leden ingang te doen vinden. „Een herziening van het vennoot schapsrecht in verband met de mede zeggenschap van de werknemers, waarover in het verleden en ook thans weer gesproken wordt, en die onze principiële grondslag zou aantasten, zal echter door onze vereniging als volstrekt verwerpelijk worden be schouwd". Met name noemde drs. As selbergs daarbij ook de instelling van een onafhankelijke beroepsinstantie, waarop de werknemers zich zouden kunnen beroepen, wanneer zij het niet met het economische bewind van de ondernemingsleiding eens zouden zijn. „P.B.O. gewenst" Drs. Asselbergs zeide verder, dat de katholieke vereniging van werkgevers in de metaalindustrie in het kader van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie een principieel meer aanvaardbare en prak tisch beter realiseerbare oplossing voor het vraagstuk der economische mede zeggenschap ziet. „Men hoort wel eens ver- „Medezeggenschap van werknemers zien luiden, dat de Euromarkt en een eventuele vrijhandelszone een publiekrechtelijke or ganisatie in het bedrijfsleven overbodig maken, omdat in onze partnerlanden iets vergelijkbaars niet bestaat en de concen tratie van nationale krachten, waarbij ook de werknemers tenvolle zijn betrokken, de gewenste verbindingslijn zou doorbreken. Wij zijn van mening, dat deze opvatting onjuist is. Afgezien van het feit. dat de P.B.O. in het kader van de verwezenlijking van een beter maatschappelijk bestel een gewenste zaak is, zijn wij van oordeel dat het ook en met name voor de Nederland se metaalindustrie van groot belang is, dat de P.B.O. wordt gerealiseerd". Consument gekapitteld Sprekende over de industriepolitiek van ons land, zei drs. Asselbergs, dat de uit daging die de Nederlandse industrie ont vangt van de Euromarkt en de eventuele vrijhandelszone alleen met succes kan worden beantwoord indien de Nederland se consument, en voor de metaalindustrie in nog sterker mate de producent, bereid is aan de eigen industriële produkten een behoorlijk afzetgebied te verschaffen. De nog te veel bestaande neiging om het Ne derlandse produkt inferieur te achten aan het buitenlandse, zal moeten verdwijnen en zich moeten wijzigen in een redelijke voorkeur voor het eigen vaderlandse pro dukt. Tenslotte bepleitte hij, sprekende over de noodzaak van een grotere regionale sprei ding van de industrie in ons land, de ves tiging van een aantal basisindustrieën in de zuidelijke provincies. Hij wees daarbij op de gunstige vestigingsplaats, die de Scheldemond biedt voor bijvoorbeeld een hoogovenbedrijf. Uitvoerig heeft de algemene vergade ring der n.v. Preanger Rubber Maat schappij gediscussieerd over de inkoop van eigen aandelen, waarmee het bestuur een begin heeft gemaakt. Desgevraagd gaf de voorzitter toe, dat het kapitaal (1,6 miljoen) te hoog is ten opzichte van de aanplant van 912 ha. Misschien dat door de nieuwe aanplanting hierin enige verbetering zal komen. Tenzij de op- brengstprijzen behoorlijk zijn, is het moeilijk, het areaal rendabel te maken omdat" eëh deel buiten tap is door de nieuwe aanplanten. Een aandeelhouder deed de suggestie, grotere bedragen beschikbaar te stellen voor de inkoop van eigen aandelen, voor al nu deze ter beurze laag genoteerd staan. Hierdoor wordt de intrinsieke waarde voor aandeelhouders hoger en wordt een betere verhouding bereikt tus sen kapitaal en aanplant. Hiertoe zou een gedeelte van de effectenportefeuille kun nen worden aangewend. Later, bij even tuele oplopende noteringen, kan de maat schappij deze altijd nog van de hand doen. Andere aandeelhouders waren van me ning dat de uiterste waakzaamheid gebo den is bij het verkopen van goede aande len uit de effectenportefeuille. Het bestuur zegde toe, een en ander ernstig te zullen overwegen. De inkopen zullen op zeer bescheiden schaal geschie den en de inkomsten niet te boven gaan. Tot nu toe zijn in totaal ruim 200 aandelen ingekocht. De repatriëringskosten van het Neder landse personeel zijn in de balans over 1957 verwerkt. Over 1955 werd de laatste winsttransfer ontvangen. In totaal heeft de Preanger aan winsttransfers met inbe grip van sociale transfers 1,5 miljoen roepiah tegoed. Bestuur en aandeelhouders waren het eens, dat gezien de contante middelen een terugbetaling beter achterwege kan worden gelaten. Advertentie N E C C H I KUIPERS - KI. HOUTSTRAAT 112 TEL. 11142 - HAARLEM Volgens het secretariaat-generaal der Benelux douane-unie bedroeg de waarde van de invoer uit derde landen in juli 1958 1.724 miljoen (juli 1957: 2.103 mil joen). terwijl de Benelux voor een waarde van 1.60 2milj. (juli 1957: ƒ1.623 milj.) naar derde landen uitvoerde: vergeleken bij de overeenkomstige periode van 1957 bete kent dit een afname van de invoer met 18 pet en van de uitvoer met 1 pet. De interne Beneluxhandel gaf in juli het volgend beeld te zien: invoer in de Bel gisch-Luxemburgse Economische Unie uit Nederland 139 miljoen (juli 1957: 140 miljoen); invoer in Nederland uit de B.L. E.U. 199 miljoen (juli: 216 miljoen). De afname van de intra-Beneluxhandel in juli 1598 ten opzichte van dezelfde periode in 1957 bedroeg van Noord naar Zuid: 1 pet van Zuid naar Noord 19 pet. Slechte resultaten bü Banda N.V. De Crediet- en Handelsvereniging „Banda" n.v. beschikt niet over de gegevens van haar bedrijf in Indonesië voor het opmaken van een volledig jaarverslag. Blijkens de verlies en winstrekening heeft het kantoor Amsterdam over 1957 een verlies geleden van f 15.686, tegen een winst van f 18.722 in 1956. Het totale ver lies bedraagt thans f 1.882.015. De produktie- cijfers hebben slechts betrekking op de maanden januari-oktober. Het zeer teleurstellende resul taat wijst er op, dat een groot deel van de oogst gestolen is. „Vereenigde Majanglanden" In de jaarvergadering van de Vereenigde Ma- Ianglanden werden de jaarstukken over 1957/58, sluitende met een verlies van f 334.581, met alge mene stemmen goedgekeurd. Het bestuur meent dat het, politiek gezien, niet raadzaam zou zijn reeds thans tot een zekere liquidatie (althans gedeeltelijke terug betaling van het kapitaal) over te gaan, gezien de (geringe) kans, dat eventuele claims op Indonesië terzake van hel verloren gaan van produkten aan de onderneming nog eens zouden worden gehonoreerd. Meer werk in Duitsland Het aantal werklozen in West-Duitsland be droeg einde augustus 332.609 personen, of 1.7 procent van de beroepsbevolking; 32.400 minder dan eind augustus 1957. Sinds juni 1948, ten tijde van de geldsanering, is het werklozen- cijfer nog niet zo laag geweest. De meerdere werkgelegenheid wordt in de eerste plaats toegeschreven aan de sterk toe genomen bouwcapaciteit. Vele mijnwerkers en staalarbeiders die de afgelopen weken zijn ont slagen hebben in de bouwvakken werk ge vonden. Grote uienexport In de uiencentra van ons land heerst reeds enige weken achtereen grote bedrijvigheid. In augustus is elke week meer dan 5 miljoen kg geëxporteerd. Hierdoor waren de uien na de to maten het voornaamste uitvoerprodukt uit de tuinbouwsector. Handschoenenstop Het ministerie van Economische Zaken heeft bekend gemaakt, dat er overleg gepleegd zal worden met de handelsautoriteiten te Hongkong over de toenemende invoer in Nederland van laaggeprijsde handschoenen uit deze Britse kroonkolonie. Het ministerie deelt mee, dat aanvragen om invoervergunningen voor deze handschoenen kunnen worden aangehouden of dat daarop afwijzend zal kunnen worden be schikt. Advertentie MODERNE HOUDBARE COIFFURE DAMESKAPPER Santpoorterplein 1 - Haarlem - Tel. 19706 Bus 2-3-4 Opgericht is de Beleggingsmaatschappij Van Haren n.v. te Waalwijk, ten doel heb bend de verkrijging, het bezit en het be heer van effecten. Het kapitaal bedraagt f 5.000.000, verdeeld in 5.000 aandelen van f 1.000. Geplaatst en in contanten volge stort zijn 1000 aandelen. In het kapitaal wordt deelgenomen door Ivo van Haren's schoenfabrieken n.v. te Waalwijk voor 995 aandelen. Deze n.v. voert tevens de directie. In de commissarissenvergadering van de n.v. v h Ruhaak en Co. te Den Haag is besloten, aan de aandeelhouders voor te stellen, over 1957 geen dividend uit te keren. Over 1956 werd 8 percent uitge keerd. De jaarstukken per 31 december -1957 sluiten zonder saldo, nadat de buiten Indo nesië behaalde winst ter grootte van f 381.520, moest worden gebruikt ter ge deeltelijke afschrijving op het Indonesische belang. Begin 1958 heeft de financiële situatie van Frankrijk een bemoedigende vooruit gang te zien gegeven, maar de uitvoer heeft nog niet de verwachte omvang be reikt, aldus de directeur van de bank van Frankrijk, W. Baumgartner, in zijn jaar verslag. Het slinken van de deviezenre serves aldus zijn verslag, is in belangrij ke mate gecompenseerd door de goudtoe- vloeiing, die het resultaat is geweest van de nieuwe staatslening. Hierdoor wordt thans evenwel het inflatiegevaar verdoe zeld. Voor de onmiddellijke toekomst is het de hoofdzaak, dat de strijd tegen de inflatie wordt voortgezet, maar op langere termijn is het onontkoombaar, dat men een einde maakt aan de onevenwichtighe den, die op geen enkele kunstmatige wij ze zijn te corrigeren. Een van de oorzaken van het tekort op de Franse betalingsbalans was de stijging van de openbare en particuliere investe ringen, zowel in het moederland als in de overzeese gebiedsdelen. Deze investerin gen waren op zichzelf alle gerechtvaar digd, maar gezamenlijk drukten zij te zwaar op de welvaartsbronnen van het land. Sedert het begin van de zomer valt er een verandering van het psychologische klimaat te bespeuren, die Frankrijk een zekere adempauze verzekert. De ontwik kelingsmogelijkheden van Frankrijk en van de met Frankrijk geassocieerde lan den zijn nog steeds onmetelijk, maar om er gebruik van te kunnen maken moet men discipline weten te aanvaarden, al dus Baumgartner. Tot het aannemen en uitvoeren van bouwwerken, het fabriceren van beton- artikelen, enz. is opgericht de Dura-Coig- net n.v. te Rotterdam. Het kapitaal be draagt 1.000.000, verdeeld in 10 priori- teits- en 990 gewone aandelen, alle van 1.000. Geplaatst en in contanten volge stort zijn alle prioriteits- en alle gewone aandelen. Het bestuur van het Ziekenfonds Wal cheren heeft de overeenkomst met twee aan deze vereniging verbonden neurolo gen uit Vlissingen opgezegd op grond van door deze artsen gepleegde onregelmatig heden. Dit besluit is na overleg met de Ziekenfondsraad genomen. De justitie is niet in de zaak gemengd. Beide artsen kwamen door knoeierijen met verwijs- en herhalingskaarten tot een niet onbelangrijke inkomstenvermeerde ring. Zij hebben gebruik gemaakt van de mogelijkheid, op de verwijskaarten van de huisartsen herhalingskaarten uit te schrijven en behandelingen in rekening te brengen, die niet hadden plaatsgehad. Het werken met deze herhalingskaarten is een vertrouwenszaak. Bij de ziekenfondsen op Zuid-Beveland en in Zeeuwsch-Vlaanderen, waaraan bei de artsen eveneens zijn verbonden zijn soortgelijke onregelmatigheden voorgeko men. Naar de voorzitter van het Ziekenfonds Walcheren mededeelde, is niet bij bena dering te zeggen, voor welk bedrag dit fonds is benadeeld. De onregelmatighe den strekken zich uit over een periode van twee jaar. De buitenlandse handel van de Sovjet unie was in 1957 ongeveer 15 procent gro ter dan in 1956. Dit blijkt uil statistische gegevens die door de Sovjetregering zijn gepubliceerd. De Russische buitenlandse handel had in 1957 een waarde van 33.3 miljard roe bel (ruim 30 miljard gulden). Meer dan 60 pet. van de handel met de communis tische landen vond plaats met Oost Duits land, China en Tsjecho-Slowakije. De Rus sische handel met de kapitalistische lan den had in 1957 een waarde van 8 miljard gulden. Dit is 24 procent meer dan in 1956. Van deze handel was 40 procent ge richt op Finland, Engeland, Frankrijk en West-Duitsland. Een snelle uitbreiding vond plaats in de handel met India, Egyp te, Indonesië, Afghanistan en andere Afro- Aziatische landen. In 1957 werden meer graan, olie en olie- produkten uitgevoerd terwijl 200.000 Rus sische auto's werden uitgevoerd naar 42 landen. no(l«rlloAv<aon or HET is best mogelijk, dat tegenwoordig meer mensen lijden aan de kwaal die met de naam hernia wordt aangeduid dan in vroeger jaren, toen deze modenaam nog niet in zwang was. Voor een deel kan de grotere frequentie van de kwaal dan wor den verklaard door de hogere gemiddelde leeftijd die de mens van onze tijd bereikt. Slechts de buitenste lagen van de concen trisch gelegen vezelringen van de tussen wervelschijven worden door bloedvaten gevoed, zodat bij voortschrijding van de leef tijd gemakkelijk in meer of mindere mate uitdroging van het binnenste deel van de ring kan ontstaan, waarvan zwak ke plekken en zelfs scheuren en spleten, waarin het gelei achtig lichaam (zie ons vorige artikel) kan uitstulpen, het gevolg kunnen zijn. Wan neer zoals thans het geval is veel meer mensen een hoge of vrij hoge leeftijd bereiken, spreekt het welhaast vanzelf dat hernia zich als ouder domsv er schijnsel eveneens veelvuldiger zal openbaren. Maar ook bij jongere mensen wordt deze afwijking aan de tussenwervelschijven ge constateerd, een verschijnsel dat aanlei ding heeft gegeven tot het opstellen van verschillende theorieën, die zich bewegen tussen de opvattingen van Darwin over de menselijke afstamming en die van de mo derne bestratingstechniek. Veel houvast hebben we daar niet aan, want als hernia zoals sommigen beweren ons er aan moet herinneren dat onze voorouders in hel grijze verleden op vier voeten hebben gelopen, waaraan wordt dan de dwergdas hond herinnerd, welk dier eveneens aan hernia blijkt te kunnen lijden? Laten we ons daarin echter niet te veel verdiepen en liever constateren dat hernia als kwaal tegenwoordig wellicht veelvuldiger moge optreden, maar toch in ieder geval geen nieuwe ziekte is. Vroeger traden de aan deze kwaal verbonden bezwaren eveneens op, maar kregen een andere naam. Wat vroeger als een hardnekkige ischias werd aangeduid, blijkt bij nader inzien veelal te berusten op een hernia nuclei pulposi, waarbij dus de geleiachtige massa van de tussenwervel in het wervel kanaal uitstulpt en druk xtit- oefent op zenuwwortels. Maar daarmee zijn we er nog niet, want de bezwaren die vroeger onder lendeschot, heksenschot en kortweg „schot" werden samengevat, zullen in vele gevallen onder de gemeenschappelijke noemer „hernia" moeten worden gevat, evenals spit. Waar mee we niet willen zeggen, dat wat thans als spit (lumbago) wordt aangeduid onder hernia valt. Oorzaak van lumbago zijn meestal reumatische aandoeningen. Het is jxdst omgekeerd: veel van wat thans her nia heet, werd vroeger als spit en schot opgevat. Hoe druk men het vroeger had met de bestrijding van wat thans hernia heet, bewijst de praktijk der trekmannen, ook wel benebrekers genoemd, die vooral in Duitsland trachtten de lijders te ge nezen. De arts met de onmogelijke naam H. Billenkamp heeft daar een boekje over open gedaan en toont duidelijk aan, dat hernia niets nieuws is. Datzelfde kan trouwens van ons voetbal spel worden gezegd. Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden). 35. Toen de zwaartekracht-verwisselaar buiten werking werd gesteld, ploften Pan da en Joris nogal hard op de grond; maar ondanks die onaangename bons was het toch wel een opluchting om eindelijk vrij te zijn van die deur! Hun vreemde gast heer lette inmiddels in het geheel niet op wat er met hen gaande was, doch sprak rustig verder: „Alvorens ik aan uw ver zoek voldoe en u een blik gun op mijn be scheiden uitvindingen, is het misschien ge wenst me even voor te stellen. Mijn naam is Professor Knutselma Alsof hij hier op gewacht had, sprong Joris Goedbloed met een kreet van vreugde overeind, om- vervolgens met uitgestoken hand op de geleerde toe te treden. „Knutselma!" riep hij. „U wilt toch niet zeggen, dat u die beroémde Knutselma bent?" „O-uh .ah", kuchte de professor bescheiden. „Hm tja! Ijverzuchtige lieden hebben getracht mijn reputatie te kleineren, maar het zou tóch wel kunnen zijn, dat u wel eens van mij gehoord hebt. Onder andere slaagde ik erin te bewijzen, dat de Sibma Ypsilon Quotient van de Shweshngrik-formule on juist is„Een kras staaltje!" riep Jo ris met uitbundige bewondering. „Dat was héél groot van u, Professor Knutselma!" „Wat een onzin", merkte Panda op. „Ik heb nog nooit van een Knutselma ge hoord!" Het toas misschien maar gelukkig, dat de geleerde op dat ogenblik geheel in zijn rijk gedachtenleven verdiept was en dit niet hoorde. Joris echter siste Panda haastig toe: „Houd zulke opmerkingen vóór je! Ik heb er ook nooit van gehoord! Maar ik heb ook geen zin om door een Plop-ding vernietigd te worden!" Het Tweede-Kamerlid Bakker (Comm.) heeft aan de minister van Economische Zaken schriftelijk gevraagd of de minister geen aanleiding ziet om, evenals dit in West-Duitsland gebeurd is, de afgifte van nieuwe invoervergunningen voor Ameri kaanse kolen stop te zetten, dan wel sterk te beperken. De heer Bakker meent dat de overwe gingen, die in West-Duitsland tot dat be sluit hebben geleid, gezien de grote kolen- voorraden hier te lande ook voor Nederland gelden. Het gehele personeel van de Parool sigarenfabriek te Culemborg, zestig man omvattend, is per half oktober ontslag aangezegd. De oorzaak van dit ontslag is gelegen in het feit dat een loonopdracht van een grote sigarenfabriek is ingetrok ken. In augustus werd krachtens door de arbeidsinspectie verleende vergunningen tot verkorting van de werktijd in 484 on dernemingen door 18.186 mannen in totaal 825.180 uren (vorige maand 969.985) en door 2988 vrouwen 124.498 uren (vorige maand 158.219) minder gewerkt dan bij een 48-urige werkweek het geval zou zijn geweest, aldus meldt het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. In augustus bedroeg het aantal uren overwerk in fabrieken en werkplaatsen op vergunningen van de arbeidsinspectie naar raming 472.167 tegen 447.641 in juli. Vorig jaar bedroegen deze cijfers resp. 762.401 en 903.964. Een grondexploitatie- en beleggings maatschappij te Arnhem heeft een nieuw bouwsysteem ontwikkeld, het zo genoem de „Azef'-systeem, dat de bouw van alle woningtypen mogelijk maakt. In aan bouw is op het ogenblik een proefblok van 24 flatwoningen aan de Huissenstraat te Arnhem. Het principe van het nieuwe systeem komt neer op skeletbouw, waar op de bekleding wordt aangebracht van de in de fabriek gereedgemaakte stukken. In de wanden, die eveneens in hun geheel worden vervaardigd, zijn alle leidingen reeds aangebracht. "Vloeren en plafonds worden niet gedragen door de wanden, doch zijn met nokken in het skelet aange bracht. De indeling van de woningen kan veranderd worden en in de gevels kan zo veel variatie worden aangebracht als de architect nuttig of noodzakelijk oordeelt. Voor elke opdrachtgever kan een eigen plan worden gemaakt. Het zal mogelijk zijn in de toekomst el ke wooneenheid te verwezenlijken. Per woning zijn ongeveer 60 betonelementen nodig. Met ingang van deze week zullen 2 woningen per dag gereedkomen. De vol tooiing van de kap van de 24 flats is in vier weken klaar. Er wordt gewerkt door een ploeg van 5 man. Het zwaarste geprefa briceerde betonelement bij deze nieuwe systeembouw weegt 3200 kilogram. Het communistische Tweede-Kamerlid Bakker heeft aan de minister van Buiten landse Zaken gevraagd of er tussen de Australische en de Nederlandse regering een formele dan wel een informele over eenkomst of afspraak is gemaakt over de militaire zijde van het vraagstuk Nieuw-Guinea en of de minister bereid is mee te delen, welke onderwerpen bespro ken zijn tijdens het bezoek van de Austra lische minister van Buitenlandse Zaken aan ons land en tot welke conclusies deze besprekingen hebben geleid? Best. Een Westberlijns denazificatiehof heeft de „Seyss Inquart" van Dene marken, Wernêr Best, tot 70.000 Mark boete veroordeeld. Best werd schuldig bevonden aan actieve bevoordeling van het naziregime, en verrijking van zich zelf met behulp van dit regime. Posthuum. In het Russische blad „Praw- da", is de thans overleden president van Israel dr. Chaim Weizmann ge noemd als één van degenen „die Sov jetpatenten voor olieraffinage stelen". Lawaai. De Canadees Neely heeft op de internationale luchtvaartconferentie, die te Madrid wordt gehouden, ver klaard, dat de geleerden tot nu toe „betrekkelijk weinig succes" hebben gehad bij hun pogingen om het lawaai van straalvliegtuigen te verminderen. Volgens hem moet men de startbanen voor straalvliegtuigen zo ver mogelijk verwijderd houden van wooncentra. Fa briekscomplexen kunnen misschien als „bufferzone" dienen, zo meende hij. Rantsoenering. Premier Nehroe heeft over de levensmiddelenvoorziening in India gezegd, dat de regering misschien zal moeten overgaan tot rantsoenering, in dien de tekorten aanhouden. Hij zei thans nog niet zo heel erg verontrust te zijn door de huidige crisis in de voedsel voorziening. Hervat. Het spoorwegverkeer tussen Ita lië en Zwitserland door de Simplontun- nel is vandaag hervat. De tunnel is vo rige maand door grondverschuivingen versperd. Schadevergoeding. De Franse overheid zal de gezinnen van de twee Italianen, die, aangezien voor Algerijnse terroris ten, enkele dagen geleden bij Versailles door een schildwacht zijn doodgescho ten. een schadevergoeding verlenen. Tijdens de Algerijnse terreurgolf in Frankrijk had een schildwacht hen tot stoppen gemaand, maar zij waren zich van niets bewust doorgereden. Onderzoek. Dr. „onas E. Salk is bezig met een onderzoek naar kankercellen. Voorts bestudeert hij methoden om het Salk- vaccin tegen kinderverlamming goed koper te maken, aldus een mededeling van de universiteit van Pittsburgh. Hij heeft van een stichting 262.000 dollar gekregen om zijn studies en werkzaam heden te bekostigen. Laatste moment. De Braziliaanse politie heeft een arbeider, Alberto Santos Mou- ra, gearresteerd, die bekend heeft van plan te zijn geweest minister Dulles bij diens bezoek aan Brazilië te vermoor den. Op het laatste moment had hij ech ter zijn bommen niet geworpen, omdat hij bang was ook de Braziliaanse presi dent Kubitschek en anderen in de buurt, te zullen doden. De politie onderzoekt of' hij de aanslag in overleg met anderen" wilde plegen. Thrillers. Een moordzuchtige maniak maakt de openluchtbioscopen van Cai ro onveilig. Hij heeft het speciaal ge munt. op vrouwen in het publiek, die hij van de daken van omliggende huizen tracht neer te schieten. De man is ech ter geen scherpschutter. De afgelopen drie maanden is hij vier maal opgetre den: een vrouw werd gedood, twee kre gen verwondingen en in het vierde ge val werd de man van de vrouw, op wie de maniak het kennelijk had gemunt, ge wond. Protest. De Zweedse regering heeft bij de Verenigde Arabische Republiek gepro testeerd tegen de uitbreiding van de territoriale wateren van de republiek van zes tot twaalf mijl, aldus is maan dag te Stockholm bekendgemaakt. Andersom. In tegenstelling tot hetgeen al gemeen in West-Europa en de Verenig de Staten is opgemerkt, blijkt het, dat Vietnam meer vrouwen dan mannen aan kanker lijden. Het bureau van het instituut-Pasteur te Saigon heeft in een rapport medegedeeld, dat er in 1957 vijf maal zoveel vrouwen als mannen aan kanker leden. Leergierigen. Driehonderd Egyptenaren en Syriërs zullen maandag naar de Sovjet-Unie vertrekken, waar zij gedu rende drie tot vijf jaar aan hogescho len zullen studeren. Er zijn ook veertig musici en cultuur-historici onder. Een lagedrukgebied, dat gisteren bij Schotland lag, trok via de Noordzee naar Noord-Denemarken. De depressie veroor zaakte plaatselijk buien, vooral ten noor den van de grote rivieren. Zware buien kwamen vannacht voor in Friesland en Groningen bij het passeren van een randstoring. Op het vliegveld Eel- de werd 30, op het vliegveld Leeuwarden 38 mm. afgetapt. Ten noorden van de Azo- ren komt een andere depressie voor, die zich slechts langzaam in noordelijke rich ting verplaatst. Tussen deze depressie en die boven Denemarken heeft zich een rug van hoge luchtdruk ontwikkeld, die van morgen nog iets in betekenis toenam. De rug trekt langzaam over de Britse eilan den in de richting van ons land. Daar door neemt de buiigheid af en de opklarin gen krijgen de overhand. De komende nacht worden de temperaturen daardoor wat lager. Morgen overdag zal de tempe ratuur ongeveer gelijk zijn aan die van vandaag. WEERRAPPORTEN Woensdag 10 september Zon op 6.05 uur, onder 19.08 uur. Maan op 2.13 uur, onder 17.13 uur. Maanstanden 13 sept. 13.02 uur nieuwe maan. 20 sept. 4.17 uur eerste kwartier. 27 sept. 22.43 uur volle maan. Hoog en laag water in I.Imuiden Woensdag 10 september Hoog water 0.42 en 13.19 uur. Laag water 8.33 en 21.02 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort Is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen buiten 60 land maxima van giste- e e ren. Binnenland heden cl d 2 S 7 uur. Neerslag laatste -Ö r* o E 41 24 uur 5-c Si c5 Den Helder regenbui w 16 9 Ypenburg zwaar bew. w 16 1 Vlissingen zwaar bew. zw 16 0,1 Eelde regen zw 14 32 Twente geheel bew. zzw 14 3 De Bilt zwaar bew. wzw 15 7 Eindhoven zwaar bew. zw 14 0 Vlv.Z.-Limb. half bew. zzw 13 0 Helsinki motregen ono 21 0,4 Stockholm regen nnw 22 2 Oslo regenbui no 19 Kopenhagen geheel bew. zw 21 2 Aberdeen regen wnw 17 2 Londen licht bew. w 18 1 Amsterdam half bew. wzw 20 2 Brussel half bew. zw 21 0 Luxemburg onbewolkt w 20 0 Parijs licht bew. windst. 22 0 Bordeaux half bew. nno 26 0 Grenoble onbewolkt windst. 26 0 Nice zwaar bew. n 24 0 Berlijn zwaar bew. zzw 24 6 Frankfort zwaar bew. zw 23 4 München half bew. windst. 25 2 Zürich geheel bew. windst. 23 1 Genève licht bew. windst. 25 0 Locarno onbewolkt O 26 0 Rome onbewolkt windst. 29 0 Ajaccio onbewolkt nnw 28 0 Algiers mist zw 29 0 Wenen regen wnw 28 5 Innsbruck zwaar bew. verand. 25 15 Madrid onbewolkt windst. 33 0 Mallorca onbewolkt windst. 32 0

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2