GOLDEN FICTION r Moskou bewerkt Bonn met harde en zachte hand Britse intrede in de ruimte HISTOR mm mm i Ik heb een hard beroep, maar ik wil een zachte sigaret! Casey deed Britten afzien van wapenhulp aan Indonesië ^Praatótoel TBLif1 öf bprlpbpn fijh Van dag tot dag Bismarck tegen Adenauer uitgespeeld NAAIMACHINES 3 schilderen kies Nederlander omgekomen in Frankri jk Militaire auto slipte en sloeg om SD-man kandidaat voor het parlement van Beieren SS-man Prücklmayer staat nog op de nominatie Het geschil met IJsland Britse trawlerfederatie noemt Internationaal Hof Democratische successen bij de verkiezingen in Maine Democraat gekozen voor de Senaat in Washington Vrtf. T Berichten uit Washington: 0p de Belgische minister in Den Haag Vier jaar voor directeur Ammerstolse spaarbank RECORD IN GENEVE Acht man bouwden in zes dagen een reactor op DINSDAG 9 SEPTEMBER 1958 «1! Vergelijkende cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek over 1956 en 1957 hebben bevestigd, wat symptomatisch reeds duidelijk was: de televisie heeft een sterke en steeds toenemende, ongunstige invloed op het bezoek aan amusements bedrijven. Voornamelijk de bioscoop theaters ondervinden een teruggang in bezoek-intensiteit en daarnaast vertonen andere vermakelijkheden van het luch tige genre eveneens een daling in de be langstelling. Ofschoon het Nederlandse publiek dus ongetwijfeld voornamelijk tengevolge van het toenemende aantal televisietoe stellen meer thuisblijft, geeft het niet minder, doch zelfs méér geld uit voor openbare vermakelijkheden. Wellicht is de oorzaak daarvan te vinden in een toe neming van het aantal bezoekers aan, en een daarmee gepaard gaande verhoging van de toegangsprijzen voor, de voetbal wedstrijden in de hogere regionen. De televisie is geen concurrent van de sport velden, omdat de wedstrijden voorname lijk buiten de zendtijd plaatshebben en slechts bij uitzondering worden uitge zonden. Het luchtige genre amusement, waarbij de bioscopen altijd een eerste plaats heb ben ingenomen wat betreft het aantal be zette plaatsen, krijgt dus een gevoelige klap van de televisie en het ziet ernaar uit dat deze ontwikkeling met snelle pas voort zal gaan, aangezien de aankoop van telvisietoestellen in Nederland voorgoed op gang is gekomen en hand over hand toeneemt. De schadepost drukt op de ex ploitanten zowel als op de schatkist, of schoon deze laatste de belastingopbrengst nog steeds ziet stijgen. Een bloeiend bio scoopbedrijf zou de vermakelijkheidsbe lasting uiteraard veel sterker doen stijgen dan nu het geval is, doch de situatie is thans zo dat de bioscoopexploitanten de ontwikkeling met groter zorg gadeslaan dan de fiscus dat doet en dat men een of andere vorm van belastingheffing op het televisiegenot voorlopig niet behoeft te vrezen. Wat de bioscoophouders zullen onder nemen om hun concurrentiepositie ten opzichte van de televisie te verstevigen, valt moeilijk te voorspellen. Het is de vraag of zij zich niet zullen moeten neer leggen bij een verschuiving ten gunste van de televisie en dus bij het voldongen feit, dat een bioscooptheater minder winst gevend zal zijn dan het vroeger geweest is. Dit zou een zekere sanering in het be drijf noodzakelijk maken, waarbij effi ciënter exploitatie en zuiniger verdeling van het beschikbare publiek zouden moe ten worden nagestreefd. Voor de hand liggend echter lijkt het, dat spoedig de kwestie van de vermakelijkheidsbelasting op de bioscoopprijzen weer in het geding zal worden gebracht, welker herziening wellicht een verlaging van de toegangs prijzen mogelijk zou maken. In ieder ge val tekent zich een ontwikkeling af die de situatie in het amusementsbedrijf danig in beweging zou kunnen brengen. Advertentie KIEURLAK o a. bij J. Kouwenhoven, Beukenlaan 1, Bennebroek Fa. Gebr. Duursma, Anthoniestr. 45. Haarlem A. Smit. Kloosterstraat 1. Haarlem De Verfbeurs, Middenw. 20B, Haarlem De Verfbron, Botermarkt 48. Haarlem J. v. Wonderen, T. v. Berkhoutstr. 38. Haarlem L. v. Braam, Hoofdstr. 26, Hillegom. K. Veenis, Hoofdstraat 161. Santpoort L. de Vries, Wijkerstraat 236. Velsen H. A. v. Noord, Zeeweg 203, IJmuiden P. v. Veen. Cederstraat 43. IJmuiden Keesman's Schildersbedrijf. J Steenstraat la, Zandvoort A. Kromhout, Haltestr 24. Zandvoort Bij een NAVO-beproeving van militaire voertuigen, waaraan ook door Nederland wordt deelgenomen, is een Nederlandse vrachtauto omgeslagen. De twee inzittenden, de korporaal-chauf feur B. Oostdam van de Inspectie Tech nische Dienst en de technische ambtenaar E. J. Voshol van het Directoraat Mate rieel Landmacht, beiden uit Den Haag werden gewond. De korporaal werd over gebracht naar Nederland en is opgenomen in het militair hospitaal in Den Haag voor behandeling van een lichte hersenschud ding. De heer Voshol werd opgenomen in het ziekenhuis te Langrès, waar hij is overleden. Het stoffelijk overschot zal naar Nederland worden overgebracht. De oorzaak van het ongeval is nog niet vast gesteld. (Van onze correspondent in Bonn) De Sovjet-Unie speelt de laatste dagen een zonderling spel tegen West-Dultsland. Eerst is er een nota overhandigd, waarin opnieuw wordt gezegd dat de bondsrepu bliek vliegvelden ter beschikking heeft ge steld voor „een Amerikaanse aanval in het Nabije Oosten" en gisteren drong de Russische ambassade te Bonn aan op een (Van onze correspondent in Bonn) Opnieuw doet zich in Beieren het pijn lijke geval voor dat een voormalig lid van een beruchte nazi-organisatie kandidaat is gesteld voor de Landdag, het Beierse par lement. Het is een voormalige zogenaam de V(ertrauen)-man van de Sicherheits- dienst. In de Christelijk-Sociale Unie, de Beierse partij, waarvan ondermeer de Westduitse minister van Defensie, Strauss, en zijn collega van justitie, Schaffer, lid zijn, heerst reeds grote on gerustheid over de kandidatuur van Prücklmayer, een ex-S.S.'er en voorma lig bewaker van het beruchte concentra tiekamp Mauthausen. Prücklmayer wei gert zich terug te trekken. Het komende weekeinde zal in zijn kiesdistrict uitge maakt worden of hij inderdaad de kans zal krijgen lid van de Landdag te worden. Het nieuwe geval in de C.S.U. betreft de 39-jarige Schmucker, die in 1942 als 23-ja- rige in dienst trad van de Sicherheits- dienst en als leider van een bureau te Bergreichenstein in Bohemen tot het ein de van de oorlog werkte. Na 1945 was Schmucker twee jaar de gevangene der Amerikanen. Daarna werd hij als meeloper door de Westduitse de-na- zificatie autoriteiten afgedaan. Schmu cker beweert thans dat hij als lid van de Duitse verzetsbeweging bij de S.D. is gaan werken. Hij beroept zich op de voorma lige socialistische burgemeester van Bergreichenstein, Reckzügel, die op de hoogte zou zijn geweest van zijn werk en die hij gered zou hebben van arrestatie door de S.D. Deze Reckzügel, de enige die over Reckzügel zou kunnen getuigen, is evenwel onvindbaar. Het pijnlijkste is dit alles voor de C.S.U.- minister in de Beierse regering, Hund- hammer, die jarenlang als gevangene in het concentratiekamp Dachau heeft geze ten en die zich reeds fel heeft verzet tegen de kandidatuur-Prücklmayer. De kandi- datuur-Schmucker is zo mogelijk voor Hundhammer nog pijnlijker daar dit ge val zich voordoet in het kiesdistrict van de minister. LONDEN (Reuter) De Britse torpe- dobootjager Lagos heeft maandagmiddag gemeld, dat „twee IJslandse kanonneerbo ten hardnekkige pogingen hebben gedaan om een Britse trawler te enteren". De pogingen werden evenwel door de beman ning van de trawler verijdeld. Daarna waren de kanonneerboten Julia en Her- modur weggevaren. (AFP) De vereniging van Britse vis serijreders heeft maandag in een commu niqué laten doorschemeren, dat als het visserijgeschil bij het internationale ge rechtshof aanhangig gemaakt wordt, zij een uitspraak daarvan zal aanvaarden. (Reuter) Engeland en Denemarken zijn maandagavond overeengekomen vrij dag besprekingen te beginnen over het ver langen van de Far-Oereilanden om hun visserijgrens tot 12 mijl uit te breiden. De besprekingen gaan tussen de Britse minis ter Hare van Landbouw en Visserij en zijn Deense collega Kampmann van Financiën. GRIMSBY (UPI) Zondag en maan dag zijn de „York City" en de „Stoke City", twee trawlers, die als eerste zijn teruggekeerd van de „georganiseerde" vangst in IJslandse territoriale wateren, in Grimsby hun vangsten komen lossen. De besommingen waren slecht, maar dit heeft volgens de beide schippers niets te maken met het noodgedwongen dicht bij elkaar vissen. Het heeft eerder op de IJs landse visgronden vijf dagen gestormd en daar is volgens hen de vis door weg ge bleven. De trawlers zullen weer naar de IJslandse visgronden terugkeren, en in groepen blijven vissen onder bewaking van de vier Engelse marineschepen. PORTLAND, (UPI) Bij de verkiezin gen in de Amerikaanse staat Maine, heb ben de democraten vier van de vijf belang rijkste functies veroverd. De democraat Muskie, die bezig is aan zijn tweede ambts periode als gouverneur, werd de eerste Democraat die in de Senaat gekozen werd in deze bij traditie Republikeinse staat. Muskie versloeg de Republikein Payne, die door president Eisenhower gesteund werd. De Democraat Clauson versloeg de Re publikeinse oud-gouverneur Hildreth in de gouverneursverkiezing. De Democraat Oli ver ontnam de Republikein Hale zijn zetel in het congres. De Democraat Coffin en de Republikein Mc Intire behielden hun con greszetel. Het is voor de laatste maal ge weest dat Maine eerder naar de stembus is gegaan dan de rest van het land. Maine is 138 jaar lang „voorloper" geweest. Voort aan zal ook Maine in november kiezen. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Advertentie gemeenschappelijke Duits-Russische ac tie voor „vrijheid en veiligheid". Weer klank vindt dit te Bonn bepaald niet. Men heeft meer aandacht voor de ellende in Oost-Duitsland, de vluchtelingenstroom, de druk op de Oostduitse bevolking en de Oostduitse dreigementen, dan voor de wis selvallige Russische toenaderingspogin gen. De Russische ambassade te Bonn stelde naar aanleiding van het driejarig bestaan van de Westduits-Russische diplomatieke betrekkingen een gemeenschappelijke ac tie van beide landen voor om te komen tot een ontspanning in de wereld. Op welke wijze, werd niet gezegd. Met nadruk werd verklaard dat West-Duitsland profijt trekt van het Russisch-Westduitse handelsver drag en dat de Westduitse industrie meer kan krijgen dan Russische orders in de chemische sector. Zonderling is vooral de passage over het verleden van Duitsland. De Russische am bassadeur te Bonn, Smirnoff, merkt op dat vroegere Duitse staatslieden, zowel uit de negentiende als het begin van deze eeuw, zoals Bismarck, Von Bülow, Rathenau en Stresemann, zich altijd hebben beijverd de politieke mogelijkheden van een nauwe samenwerking met Rusland aan te tonen. De ervaringen van het verleden, aldus Smirnoff, leveren het bewijs dat deze sa menwerking een historische noodzaak is. „Deze Duitse staatslieden ontkenden wel iswaar in beginsel de staatsvorm van Sov jet-Rusland en de communistische levens beschouwing, maar zij begrepen dat men zich in de grote politiek door het verstand en niet door het gevoel moet laten leiden" aldus Smirnoff (alsof er geen tsaristisch Rusland heeft bestaan). Deze platonische liefdesbetuiging staat in scherpe tegenstelling tot de nieuwe Russische nota over het Amerikaanse ge bruik van NAVO-vliegvelden in West- Duitsland voor de landingsoperaties in het Nabije Oosten. Bonn heeft hierover reeds enige tijd geleden het zijne gezegd. De nieuwe Sovjet-nota zal waarschijnlijk niet eens worden beantwoord. De Verenig de Staten hebben geweigerd te antwoorden op een Oostduitse nota, waarin is voorge steld nieuwe besprekingen tussen de gro te mogendheden te houden over een Duits vredesverdrag. Oostduitse dreigementen Eveneens in tegenstelling tot de woor den van Smirnoff staat de aanval, die de Oostduitse minister van Handel, Rau, gis teren op de teleurstellende Leipziger Messe op West-Duitsland en West-Berlijn heeft gedaan. Rau zei dat West-Duitsland de handel tussen Oost-Duitsland en de bonds republiek verhindert. Daardoor zou Oost- Duitsland wel eens verplicht kunnen wor den tegenmaatregelen te nemen, die in het bijzonder West-Berlijn zouden kunnen treffen. Tegen dit dreigement is te Bonn ingebracht dat West-Duitsland steeds in staat is geweest alle mogelijke goederen in onbeperkte hoeveelheden te leveren, maar dat Oost-Duitsland zijn verplichtin gen niet na kan komen omdat men daar niet in staat is voldoende hoeveelheden te leveren. (UPI) Het Oostduitse ministerie voor de Veiligheid heeft meegedeeld, dat het „beschermende en veiligheids-maatrege len" zal nemen langs de voornaamste ver bindingslijnen tussen West-Berlijn en West- Duitsland. „Als er daardoor moeilijkhe den zouden ontstaan voor de bewoners van West-Berlijn en West-Duitsland, dan is dat uitsluitend de schuld van de organisa toren der agitatie tegen de Duitse Demo cratische Republiek", aldus luidde de ver klaring. Sleepbootkapitein A. R. Glerum (Rederij Goedkoop Amsterdam) Geen zee gaat hem te hoog als hij dokken sleept naar Vancouver of te hulp snelt bij IJsland. DJAKARTA (ANP) In kringen van het Indonesische ministerie van Buiten landse Zaken heeft men dinsdag geweigerd commentaar te leveren op berichten uit Washington, als zou Engeland node beslo ten hebben geen wapens aan Indonesië te verkopen, als gevolg van bezwaren van de kant van Australië. „Dit zou wel een proef ballonnetje kunnen zijn van de groepen, die niet willen dat Indonesië voor zijn zelfver dediging wapens krijgt", zo zeide men. In de berichten uit Washington was ge meld, dat de Engelse minister-president Macmillan het verzoek van de Australische minister van Buitenlandse Zaken Casey tijdens zijn jongste bezoek aan Londen om geen wapens naar Indonesië te zenden, niet kon weigeren. Nauwelijks was het nieuws van de geslaagde lancering van de nieuwe raket „Black Knight" (Zwarte Ridder) uit Australië in Engeland doorgedron gen of een op Farnborough staand exemplaar van dezelfde raket werd uit zijn donkere hoek gehaald, onthuld en bij de pronkstukken van de Britse vliegtuigindustrie gezet. De raket, die door toevoeging van een tweede trap (de Blue Streak of de Sky Lark) capa bel geacht wordt om een kunstsatelliet in een baan om de aarde te brengen, is twaalf meter lang en heeft een door snee van negentig centimeter. In de kringen van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Djakarta werd nog eens benadrukt, dat Indonesië bij zijn stre ven om in het buitenland wapens te kopen, wordt geleid door het beginsel bereid te zijn overal wapens te kopen, zolang deze leveranties op commerciële basis kunnen plaatshebben en de leveringsvoorwaarden aanvaardbaar worden geacht. Drie weken geleden was gemeld, dat Engeland overwoog om wapens en militaire uitrusting aan Indonesië te verkopen, na het voorbeeld van de Verenigde Staten, die op 13 augustus een overeenkomst met In donesië sloten voor de levering van lichte wapens. Eerder in dit jaar heeft een Indonesische missie met succes een bezoek gebracht aan verschillende Oosteuropese landen, als re sultaat waarvan onder meer Mig-straal jagers door Tsjechoslowakije werden ge leverd. LONDEN (Reuter) De „Times" schreef dinsdag, dat er in zekere opzichten een overeenkomst bestaat tussen Nederlands Nieuw Guinea en Jordanië. „Het is voor niemand van veel nut, maar het kan ge vaarlijk blijken te zijn in verkeerde han den". ..Australië vreest, dat als het onder de Indonesiërs komt, dezen in het door Australië bestuurde trustgebied van Nieuw Guinea zullen infiltreren. De mogelijkheid van een Melanese Federatie is nog ver ver wijderd, doch zij dient te worden open gehouden. De samenwerking tussen Neder land en Australië in het bestuur van de beide gebieden neemt toe en volgende maand zal een conferentie tussen Neder landse en Australische bestuursautoriteiten worden gehouden. Dit gemeenschappelijke beheer moet met rust worden gelaten om zijn taak te kunnen voortzetten", aldus de suggestie van de „Times". De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, de heer P. Wigny, is vanochtend in Den Haag aangekomen, waar hij in het ministerie van Buitenlandse Zaken met staatssecretaris Van der Beugel heeft gesproken over de komende confe rentie in Venetië over het standpunt der F, E.G.-landen jegens een eventuele Vrij handelszone. Daarna bracht de heer Wigny eer. bezoek aan minister-president ar. Drees, die bij afwezigheid van minister Luns ontreedt als minister van Buiten landse Zaken. De rechtbank te Rotterdam heeft heden de 60-jarige D. E. H. uit Ammerstol we gens verduistering, oplichting en valsheid in geschrifte veroordeeld tot vier jaar ge vangenisstraf, conform de eis van de offi cier van Justitie. H. heeft zich in februari bij de politie gemeld met de mededeling dat hij ver duisteringen had gepleegd ten nadele van de stichting Ammerstolse spaarbank. Bij het onderzoek bleek dat H. gedurende de laatste jaren 190.000 had verduisterd ten nadele van kleine spaarders uit Ammer stol en omstreken. H. was oorspronkelijk onderwijzer en had zich na de oorlog in het dorp als accountant en belastingcon sulent een vertrouwenspositie weten te scheppen. Hij heeft daarvan ook misbruik gemaakt door enkele dorpsbewoners op te lichten. Het totale bedrag dat hij zich heeft toegeëigend, loopt tegen de 300.000.-. Mode Wie mocht menen dat mode alleen maar iets te maken heeft met kleren, vergist zich deerlijk. De mode is een soort van bacil, die alles en iedereen aantast en een ziekte veroorzaakt, waarvan het voor naamste symptomen het zogenaamde „na- apen" is. „Naapen" is een goed Hollands woord, al zou men op het eerste gezicht niet zeggen. Het zou in een Deense vol zin uitstekend passen, maar als ik u zeg dat wij vroeger „na-apen" schreven, zal het u duidelijk zijn wat de bedoeling is. „Naapen" komt op alle gebieden des le vens voor, zelfs in de journalistiek. Het is niet mijn gewoonte, het eigen vak te be spotten, maar het rnoet mij toch van het hart dat vele professionele broeders zich onvoldoende teweerstellen tegen de „mode" in de journalistiek en naarstig de nieuwe rare gewoonten overnemen, die zij in an dere bladen opmerken. Op zekere dag is een Nederlandse krant begonnen met een uit het buitenland ge- importeerde leeftijdsaanduiding in zijn ko lommen te introduceren. Op deze manier: „Een Amsterdamse huismoeder (42) merk te donderdag tot haar schrik, dat haar dochtertje (1) voorover in een emmer wa ter viel". Afgezien van het feit, dat men nu niet weten kan of het dochtertje één jaar of één maand oud is, moet deze methode ronduit naar de hoek van de taalbeder vende malligheden worden venvezen. Of niet? Lees dit eens: „Een Duitse her der (2f/i) van een inwoner (46) van Alk maar (723) is dezer dagen uit zijn hok (2l/t) achter het huis (3) van zijn eigennaar (46) losgebroken en op een groepje kinderen (6, 8, 6, 9, 8, 7,) toegerend. Een van de kleinen (6) kon niet snel genoeg wegko men, doordat het struikelde over de drie wieler (2%) van een vriendje (7) en werd door het dier aangevallenDe hond zette zijn tanden (2, 2, 2, 2V\, 2'Y, 2Y) in de broek ('/s) van het knaapje en veroorzaak te een bloedende wond in het dijbeen (6) van het kind (6). De vader (38), die van zijn huis (4) uit het gebeurde opmerkte greep een paraplu ('Y) en wist daarmee het dier op de vlucht te jagen. Een passerende poliïïëman (40) overmeesterde de hond (2i/t) en sloot hem op in een hok op het politiebureau (22). Tegen de eigenaar (46) is proces-verbaal opgemaakt". R. Agteran (18) GENèVE (ANP) Acht Amerikaanse technici hebben op de tentoonstelling in Genève, die verbonden is aan de tweede atoomconferentie, in zes dagen een kern reactor opgebouwd, gecontroleerd en in werking gesteld. De Amerikanen werkten tien uur per dag aan deze „recordbouw". In totaal heeft de opbouw 500 manuren ge vergd. De reactor is een tien kilowatt ther mische Argonaut reactor voor onderzoek en voor opleiding van personeel. De atoomindustrie is een veilige indus trie, aldus heeft de Amerikaan dr. Warren verklaard op een persconferentie, waarop hij een samenvatting gaf van de ervarin gen, die zijn opgedaan met de bescherming tegen radio-actieve straling. Het aantal malen, dat mensen per onge luk aan teveel straling werden blootgesteld is zeer gering en in deze gevallen is geen sprake geweest van ernstige gevolgen. Niettemin heeft men in Amerika de dosis straling, waaraan werkers in atoominstal laties over een zekere tijd 'blootgesteld mogen worden, voor alle zekerheid ver minderd tot een kwart van de dosis, die twee jaar geleden als toelaatbaar gold, al dus dr. Warren. Een Russische afgevaardigde zei, dat ook in de Sovjet-Unie de toelaatbare doses niet lang geleden zijn verlaagd en dat deze ongeveer gelijk zijn aan de Amerikaanse. In een Amerikaans rapport wordt gezegd dat bepaalde chemische middelen zeer ge schikt lijken om de gevoeligheid voor radio actieve bestraling te verminderen. Er wor den ook chemicaliën onderzocht, die in staat zijn de schade, die door bestraling is aangericht, te verminderen. Het nadeel is, dat het mei-endeel van deze stoffen gevaar lijk is voor mensen. De Amerikaan dr. Hol- laender verklaarde dat de vooruitzichten op de mogelijkheid van chemische bescher ming tegen straling veelbelovend lijkt. Uit de Opregte Maandagsche Haarlemsche Courant van 13 September 1858 PARIJS, 9 SEPTEMBER. Het ontgaat hier de aandacht niet, dat het londensche dagblad de Times eensdeels erkent, dat het verslag van Prins Napoleon over Algerië een zeer juist overzicht geeft van den algemeenen toe stand der kolonie, en voorts zelf nagaat wat er nog moet gebeuren ter bevordering van de europesche kolonisatie daar te lande. De Times haalt als voor beeld aan hoe men vroeger is te werk ge gaan met het vestigen van koloniën op de afrikaansche bodem, en zet uiteen, dat het arabische ras zich gemakkelijk met het europesche vereenigt en dat er volstrekt geene reden is om aan te nemen, dat een millioen Arabieren zich niet zou kunnen vestigen in het zuiden van Frankrijk, Vrijheid is, volgens het britsche blad, de ziel in het wezen van. kolonisatie, en zon der vrije instellingen kan eene volkplan ting op den duur niet bestaan. Engeland heeft het tot zijne eigene schade onder vonden, en Frankrijk heeft die ondervin ding tien malen duurder betaald, doch zonder daaruit eenig nut of voordeel voor zichzelf te trekken. Het Journal des Dé- bats merkt te dezer zake aan, dat zeer zeker het nut van vrije instellingen niet kan worden betwist, maar dat de Times zich niet met juistheid rekenschap geeft van de toestand van Frankrijk, wat Al gerië betreft. Omstreeks 100.000 Franschen zijn verspren! in de kolonie, te midden eener onafhankelijke en oorlogzuchtige be volking en deze kunnen en mogen niet door het moederland aan zich zeiven wor den overgelaten. Een leger is hun nog meer noodig, dan eene Constitutie, en ver mits het moederland hen moet bescher men, moet het hen ook; kunnen besturen.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3