Horen en zien De student, zijn vader en de fiscus CHINEZENWIJK f| levensv Particulieren mogen niet zo maar bollen naar buitenland zenden Tja, dinsdag Wat doe je op zo'n dag? Melkfles omspoelen Agenda voor Haarlem Het avontuur van Joef en Brum Hoe staat liet met de kinderaftrek? Kort en bondig 4 radio televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Weten en spelen Oostduits voorstel inzake een Duits vredesverdrag De radio geeft woensdag T elevisie pro gramma Mr. F. H. A. de Graaff wordt Rode Kruisvoorzitter Geautoriseerde bewerking uit het Amerikaans door E. Veegens-Latorf DOOR LIN YU TANG Oorspronkelijke titel „Chinatown Family" DINSDAG 9 SEPTEMBER 1958 li De VARA-televisie had voor maandag avond een echt zomerprogrammaatje sa mengesteld: een mengeling van wetens waardige en luchtige zaken, die echter niet alle even onderhoudend waren. Het meest was dit nog het reportagefilmpje, dat onder regie van Ben Steggerda van het Rijksvisafslagbedrijf in IJmuiden ge maakt was. Theo Eerdmans en Evert Gar- retsen toonden zich vaardige ondervra gers van vissers, schippers, afslagmensen en groothandelaren, waarbij zij erin slaag den de kijkers een enigszins afgerond beeld te geven van wat er op een (vroege) morgen gebeurt in Nederlands grootste vishaven, van de aankomst van de traw lers en loggers af tot de afvoer van de verse zeevis per spoor toe. Tot de luchtige zaken behoorde „Thea tertje spelen". Fragmenten uit het caba retprogramma van de Haarlemmers Frans en Fiet Koster werden met pianomuziek van Roelof Stalknecht afgewisseld. De laatste nam het grootste gedeelte van het beschikbare halfuurtje in beslag, waar door dit onderdeel enigszins uit zijn ba lans raakte. Stalknecht toonde zich overi gens een bijzonder geroutineerde piano speler met een zeker mimisch vermogen, dat door de camera's dankbaar werd ge registreerd. Het al met al korte optreden van Frans en Fiet Koster kon ondanks de aardige decorwisselingen niet geheel bevredigen. Daarvoor waren de sketches te weinig genuanceerd en misten zij teveel geestige inhoud en pointe. In de rubriek „Mensen, dingen, nu" gaf dr. L. de Jong op heldere wijze een over zicht van de toestand in het Verre Oosten, net lang genoeg om boeiend te blijven. Dit kon niet worden gezegd van het gesprek, dat de heer Meyer Sluijser had met drie vlootdeskundigen. Het verschil in opvat tingen tussen het Tweede-Kamerlid mr. A. J. Schouwenaar en schout-bij-nacht b.d. J. W. F. Nuboer over de te volgen marinepolitiek van Nederland moest wor den „uitgepraat". Dat dit niet gebeurde is niet verwonderlijk, want het is bekend dat partners in een debat voor radio of tele visie zelden tot elkaar komen. Bezwaar lijker was het, dat het meningsverschil nauwelijks uit de doeken kwam en dat het geheel te lang duurde om onderhou dend te blijven. Beeldschermer Advertentie Van Nelle bestellen BERLIJN (DPA/Reuter) Oost-Duits- land heeft in een nota aan de Sovjet-Unie, de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk en West-Duitsland een bespre king over de voorbereiding van een vre desverdrag voor geheel Duitsland voor gesteld, zo meldt het Oostduitse pers bureau ADN. Voorgesteld wordt dat de vier grote landen met dat doel een com missie instellen. Vertegenwoordigers van Oost- en West-Duitsland zouden op voet van gelijkheid aan het voorbereidende werk deelnemen. Bevoegd persoon (UPI) De Westduitse bondsrepuliek eb de „Deutsche Demokratische Repblik" onderhouden geen diplomatieke betrek kingen, maar volgens een woordvoerder der Oostduitse regering heeft „een be voegd persoon" de nota in Bonn over handigd. Dit is als volgt geschied: Vrij dagavond reed een auto voor bij het West duitse ministerie van buitenlandse zaken. Advertentie Van Nelle bestellen! HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 9.05 Gymn. voor de vrouw. 9.15 Gram. (9.35—9.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Va kantie met een boek op zak, caus. 10.05 Morgen wijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.20 Lichte muziek. 13.45 De vermetele ontdekkingsreizen naar het Noordpool- en het Zuidpoolgebied, causerie. 14.00 Gram. 14.30 Voor de jeugd. 16.30 Voor de zieken 17.15 Gram. 17.30 Pianoduo. 17.50 Regeringsuitz.: Emigratierubriek. Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Dans muziek. 18.50 Act. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Hammondorgelspel. VPRO: 10.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Comm. 20.15 Instr. trio en viool. 20.30 Franciscus Borry, hoorspel. 21.10 Wereldmuziekconcours te Kerkrade. 21.45 Hart operatie, klankb. 22.25 Cellorecital. 22.50 Medi sche kron. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.50—24.00 Soc. Nieuws in Esperanto. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.30 Lichte muziek. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Vernuft en techniek, caus. 9.40 Lichte muz. 10.10 Gram. 10.30 Morgendienst 11.00 Gram. 11.05 Marinierskapel, 11.55 Orgelconc. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Meisjeskoor. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad. causerie. 13.20 Promenade-ork. 14.00 Sopr. en piano. 14.30 Gram. 15.30 Strijkkwartet. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Vocaal ens. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.15 Spectrum van het Chr. organisatie- en vereni gingsleven, causerie. 18.30 Koorzang. 18.45 Gram. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Gram. 19.30 Bui tenlands overzicht. 19.50 Gram. 20.00 Radiokranl. 20.20 Omr.ork. en solist. 20.55 Muz. luisterwedstr. 21.20 Amus.muz. 21.55 Strijd om de Christelijke levenswandel, caus. 22.15 Lichte muz. 22.35 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en SOS- berichten. 23.1524.00 Gram. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nieuws. 13,11 Gram. 14,30 Idem. 15.30 Kamermuz. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.15 Ork.concert. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.20 Klankb. 17.40 Gram. 17.50 Boekbespr. 18.00 Gram. 18.25 Idem. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nieuws. 19.30 Wereldtentoonstelling. 20.00 Hoorsp. 21.20 en 21.40 Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Pedagogische causerie. 22.25 Zang en piano. 22.55 Nieuws. 23.00 Voor de zeelieden. VOOR WOENSDAG KRO" 17.00 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Journ. en weeroverzicht. VPRO: 20.30 Gesprek aan de schrijftafel. 20.40 Interview. 21.00 Advocaat Pro Deo, TV-spel. Advertentie ,Van Nelle bestellen 1 (Van onze belastingmedewerker) Nu de vakanties ten einde zijn en de verschillende inrichtingen van hoger on derwijs weer haar deuren openen voor een stroom van leergierigen, is het misschien wel goed, eens even na te gaan, hoe het nu precies staat met de kinderaftrek voor de jongen of het meisje, dat deze zomer met succes eindexamen heeft gedaan, daarvoor van de verheugde en trotse ouders een groter of kleiner cadeau heeft geaccepteerd, maar dat alles misschien alweer vergeten is en zich nu opmaakt om hoger onderwijs te gaan genieten: om stu dent te worden. Er is voor de vraag hoe het nu precies met de kinderaftrek staat alle aanleiding. Want in de eerste plaats is de werkstu dent hoe langer hoe meer een gewone fi guur in onze samenleving geworden en in de tweede plaats heeft de Hoge Raad nog niet zo heel lang geleden een arrest, ge geven, dat voor de kinderaftrek van het hoogste belang is. Om met het eerste te beginnen: het is vaak nog te weinig bekend, dat bijver diensten van de studerende zoon voor de vader een fiscale schadepost kunnen bete kenen, vooral, wanneer de studerende zoon of dochter buitenshuis woont, dus in het gewone geval in de universiteitsstad op kamers is. De kinderaftrek is immers verschillend, al naar gelang het studeren de kind thuis is of op kamers woont. Is het bij de ouders thuis, dan wordt het voor de kinderaftrek gerekend voor twee. en woont het buitenshuis, dan wordt het ge rekend voor drie kinderen. We nemen hier bij aan dat de studerende zoon of doch ter nog geen 27 jaar is. Hier komt echter nog wat bij: het stude rende kind, dat bij zijn of haar ouders thuis woont, geldt alleen dan voor twee, wanneer het grotendeels door de vader of indien de moeder belastingplichtig is door de moeder wordt onderhouden. Wat dit „grotendeels" betekent heeft de recht spraak sinds lang uitgemaakt: het bete kent voor het grootste deel. Dat is dus voor meer dan de helft, dus voor meer dan 50 pet. Hieruit volgt. dat. wanneer dit kind er wat bij verdient, de kinderaftrek nog niet zo spoedig gevaar loopt. Neemt men aan. dat de totale kosten al gauw ƒ2000.- a ƒ2500.- belopen, dan kan de student of stu dente er rustig 900 a 1200 per jaar bij verdienen, zonder dat de verzorgende ouder hiervan nadelige gevolgen op zijn aanslag bespeurt. Nog op twee dingen willen we wijzen: In de eerste plaats op de woorden „per jaar". De kinderaftrek wordt toch bepaald naai de toestand op 31 december. De student, die dus alleen in de zomervakantie ge werkt heeft, terwijl vaststaat dat hij het niet meer zal doen, kan naar onze mening in aanmerking komen voor de gewone kin deraftrek, hoeveel hij er ook bijverdiend heeft, omdat hij, gerekend naar de toe stand op 31 december, geheel door zijn va der wordt onderhouden. Gaal: hij echter ieder jaar regelmatig in de zomervakan tie werken, dan kan dit niet meer worden volgehouden. Op 31 december is dan im mers de toestand deze, dat hij er jaar lijks een bedrag bijverdient. De kinder aftrek kan hierdoor worden aangetast. In de tweede plaats*willen we er op wij zen,. dat de achteruitgang in de kinderaf trek nog verder kan gaan dan oppervlak kig wel lijkt. Het is immers een bekend feit, dat de belastingplichtige, die recht heeft op kinderaftrek voor ten minste drie kinderen, nog aftrek kan krijgen voor één minderjarig kind. Voorbeeld Wat er nu gebeuren kan blijkt het een voudigst uit een voorbeeld. Laten we aan nemen een vader heeft drie kinderen: een van 12, een van 17, een van 20. Het kind van 12 is schoolgaand, dat van 17 is thuis in de huishouding, en dat van 20 is ook thuis, maar studeert. Deze belastingplich- Advertentie Van Nelle bestellen 1 tige heeft recht op kinderaftrek voor dat van 12 jaar en voor dat van 20 jaar (dub bel) en. omdat hij dus aftrek voor drie kinderen geniet, komt ook nog de 17-jari- ge aan bod. In totaal dus vier kinderen. Gaat nu de student zoveel verdienen, dat hij niet meer grotendeels onderhouden wordt, dan krijgt de vader nog kinderaf trek voor zijn 12-jarige spi-uit en voor zijn studerend kind. maar nu enkelvoudig. En omdat hij het slechts tot twee kinderen brengt, gaat ook de aftrek voor het 17-jari- ge kind nog verloren. Hij krijgt dus slechts voor twee kinderen aftrek! „Op kamers" We komen dan nu aan de student, die op kamers woont, althans zoals het be sluit op de inkomstenbelasting het uit drukt niet tot het. huishouden van de be lastingplichtige behoort. Voor deze zoon of dochter kan drievou dige kinderaftrek worden verkregen, het geen ook wel logisch is, omdat deze stu dent of studente, gewoonlijk meer kost dan de jongen of het meisje, dat. thuis kost en inwoning krijgt. De vraag, of de meerde re kosten nu werkelijk door de verhoogde kinderaftrek worden gedekt, laten we rus ten. Een eenvoudig antwoord daarop is ook niet te geven, omdat het van te -veel verschillende factoren afhankelijk is. Belangrijker is, dat de drievoudige kin deraftrek afhankelijk is van het feit, dat de student(e) geheel of nagenoeg geheel door de belastingplichtige de vader of de moeder als deze laatste weduwe is wordt onderhouden. Nu is „geheel of na genoeg geheel" een rekbaar begrip, dat veel moeilijkheden kan geven. De minis ter heeft daarom een poging gedaan, om deze moeilijkheden te ondervangen, door het begrip „geheel of nagenoeg geheel" nader te preciseren. Hij heeft namelijk in een aanschrijving te kennen gegeven, dat, wanneer de betrokken student of studente zelf niet meer inkomen had dan 400 nog wel gezegd kon worden, dat de ouders de kosten voor studie en levensonderhoud ge heel of nagenoeg geheel betaalden, en de vader dus nog drievoudige kinderaftrek kon verkrijgen. Deze poging van de minister verdient alle lof. Men kan over de vraag, of 400 nu precies de grens moet aangeven, ver schillend denken, maar er is althans een poging gedaan om een praktische moei lijkheid op eenvoudige manier uit de weg te ruimen. De jongste jurisprudentie heeft echter deze poging verijdeld. Wat toch is ge schied? Een vader had een zoon, die bui tenshuis verblijf hield en studeerde. De kosten voor de vader beliepen 2500. De zoon had een bijverdienste van 417, waar op de inspecteur drievoudige kinderaftrek weigerde, doch wel dubbele kinderaftrek wilde toestaan. De Hoge Raad ging ech ter een geheel andere weg, en overwoog, dat er twee mogelijkheden zijn: in de eer ste plaats kan het geld, dat de zoon ver dient, inderdaad strekken tot verminde ring van de kosten van de vader, maar in de tweede plaats kunnen deze bijverdiens ten ook door de zoon gebruikt worden om royaler te leven en dingen te doen die hij anders moest laten, zodat aldus ons hoogste rechtscollege het onderhoud van de zoon toch geheel voor de vader blijft ondanks de bijverdienste. Hiermede is dus de vierhonderd-gulden-grens van de minister van de baan. Nabetrachting Het resultaat is dus, dat vaders met op kamers wonende zoons de hoop op drie voudige kinderaftrek niet meer zo spoedig behoeven te laten varen, wanneer deze zoons er wat bij verdienen. Onze lezers, wie het enkel om het prak tisch resultaat te doen was, kunnen hier de lezing gerust staken. Voor hen, die wat meer belang in het belastingrecht stellen, nog een kleine nabetrachting. We geven namelijk dit arrest door, omdat het, naar praktisch we het be- we menen, voor velen van lang is, maar niet, omdat fraaie beslissing achten. In de vaklitteratuur is dit arrest wel ge noemd als een verfijning van het belas tingrecht. Wij voor ons kunnen met deze lof maar moeilijk instemmen en het is naar onze mening jammer, dat een een voudige regeling is opzijgezet en de deur voor eindeloos nieuw geharrewar is ge opend. Ook vragen we ons af, waarom de student die meerdere uitgaven, die dan niet meer onder „onderhoud" vallen nu juist van zijn eigen verdiende geld be strijdt en of niet even goed gesteld kan worden, dat hij een deel van de 2500 die zijn vader hem gaf, daarvoor heeft aange wend. We erkennen gaarne dat verfijning van wettelijke regelen door de rechtspraak van het grootste belang is, maar we zou den ook hier het adagium van de oude Grieken willen laten gelden: Niets al te zeer. Advertentie Van Nelle bestellen! Na de maaltijd, waarbij ze eigenlijk geen hap gegeten hadden, wees Brandus hun een holletje, ergens in een hoek. „Voor vandaag is hel genoeg", zei hij. „Je kunt nu hier gaan liggen en slapen, tot ik je morgenochtend vroeg kom roepen. Welterusten". Joef en Brum gingen liggen. Slapen, hier? Nou, daar kwam voorlopig niets van. Ze lagen wakker en keken elkaar treurig aan. „Wat akelig is het hier!" zuchtte Brum. „Ik wou dat ik thuis was!" En toen begonnen ze allebei te huilen. 4748 KEBBBI Ad rel fvtiP v.j.;v'i> - t «A<SUtvtMC (Van onze medeiverker voor bloembollencultuur) Hoe kan ik honderd bloembollen, die ik bij een bloemenwinkel heb gekocht, naar een bevriende relatie in Zwitserland stu ren? Met deze vraag wendde een onzer abonnees zich tot ons. De abonnee wilde zijn relatie met het typisch Hollandse pro- dukt verrassen. Toen hij het pakket bloem bollen wilde verzenden, bleek hem dat dit niet zo gemakkelijk ging. De expediteur nam het pakje namelijk niet aan, maar verwees de abonnee naar de douane, die een certificaat van de Plantenziektenkun- dige Dienst wenste. Waarom is dit alles nodig? aldus onze abonnee. Om op deze vragen een antwoord te ge ven, is het nodig iets over de voorschrif ten betreffende de export, van bloembollen en de voorgeschiedenis daarvan te vertellen. De houding van de douane is na melijk geen kwestie van louter ambtena rij. Niemand mag namelijk bloembollen uitvoeren telen trouwens ook niet. Aan de voorschriften betreffende de uitvoer dient de hand te worden gehouden. En uiteraard wordt op de naleving ervan con trole uitgeoefend. De uitvoer van bloem bollen is toevertrouwd aan daartoe capa bel geachte personen en firma's, die in het bezit zijn van uitvoervergunningen. De voorschriften bestaan nog niet zo lang. Pas sinds het begin van de crisis in 1930. Die crisis heeft een complex van maatregelen opgeroepen. De uitvoer is aan vergunningen gebonden en zelfs als men zoln vergunning heeft, is men nog geen baas in eigen huis. De maatregelen waren noodzakelijk want kwekers en ex porteurs hebben geheel onbewust plantenziekten geïmporteerd en uitge voerd. Uiteraard bleef dit niet onbekend voor de regeringen van de diverse landen, die elkaar over en weer verwijten gingen maken. Zij gingen daarom eisen opstellen ten aanzien van de gezondheid der pro- dukten. Een land als Nederland met een zeer grote uitvoer van land- en tuinbouw- produkten is wel gedwongen zeer hoge eisen te stellen aan de uit te voeren pro- dukten. De naleving van de eisen is in han den van de Plantenziektenkundige Dienst gelegd. Pas als deze een certificaat heeft afgegeven, waarin staat dat een bepaalde zending gezond is, mogen de produkten worden verzonden. De bollen van de abonnee zullen vermoe delijk niet aan de eis „exportkwaliteit" hebben voldaan. Hiermee is niets ten na dele van de bloemenwinkelier gezegd, want zijn bollen zullen heus wel goed zijn geweest. Lange reizen vergen veel van de bollen en daarmee wordt bij de keuring rekening gehouden. De abonnee vroeg ook, waarom de Plan tenziektenkundige Dienst de bollen moest keuren. „Hebben wij hier dan geen waren wet enz.?" Bloembollen worden niet zo streng gecontroleerd als de consumptiear tikelen. Wel houdt de Algemene Inspec tiedienst een oogje in het zeil, zodat geen materiaal van slecnte kwaliteit in de han del komt. In het verleden zijn stevige straf fen uitgedeeld. De situatie op de markten is sterk verbeterd. Om particulieren in de gelegenheid te stellen bloembollen naar buitenlanders te sturen, is een aantal firma's zich op het verzenden van „geschenkpakketten'' gaan toeleggen. Vooral industrieën en export zaken vinden het aardig nu en dan hun re laties met bloembollen te verrassen. In 1957 bijvoorbeeld werden 376.000 hyacin ten, 3.595.000 tulpen en 478.000 narcissen als geschenkzending naar het buitenland verstuurd. Als alle particulieren pakketjes bloem bollen naar het buitenland willen verzen den, zouden alle moeizaam opgebouwde controle systemen wel kunnen worden af geschaft. Dan zouden de verwijten tussen de verschillende in- en uitvoerende lan den opnieuw beginnen. Men moet zich dus wel wenden .tot een firma, die zich in het versturen van geschenkzendingen heeft gespecialiseerd. Op 1 januari 1959 zal mr. F. H. A. de Gi-aaff voorzitter worden van het Neder landse Rode Kruis. Mr. de Graaff, die op 4 maart 1893 in Edam geboren werd, is onder meer direc teur van de Koninklijke Papierfabrieken van Gelder Zonen N.V., voorzitter van de Stichting van de Arbeid, voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, lid van de Sociaal Economische Raad, secretaris van het Koningin Wilhelmina- fonds en bestuurslid van de stichting rheu- matiekfonds dr. Jan van Breemen. Advertentie Maar gekheid nu terzij....: een schone melkfles hóórt erbij I Weer legerkamp. Het opvangcen trum Holterhoek bij Eibergen zal op 1 ok tober weer worden overgedragen aan het ministerie van Oorlog. Holterhoek is op 21 maart als opvangcentrum voor gerepa- trieerden in gebruik genomen. Het was de bedoeling dat het kamp tot het eind van dit jaar bij het ministerie van Maatschap pelijk Werk in gebruik zou blijven als op vangcentrum, maar de afvloeiing van ge- repatrieerden heeft blijkbaar een zodinig vlot verloop gehad, dat het kamp reeds cp 1 oktober kan worden overgedragen aan het ministerie van Oorlog. Griffier Hoge Raad- Tot griffier van de Hoge Raad der Nederlanden is benoemd mr. M. J. Ch. Reijers, thans substituut griffier bij dit college, tevens rechter- plaatsvervanger in de rechtbank te 's-Gra- venhage. Ericaroutes. De V.V.V.-Veluwe-Zuid heeft twee zo genoemde Ericaroutes inge steld. Gele bordjes met een rode pijl, waarin een hertekop is aangebracht, zijn langs de mooiste wegen geplaatst. De rou tes mijden zoveel mogelijk de drukke ver keerswegen. De westelijke voert van Arn hem af langs de Rijnoever tot voorbij Rhenen en terug en de oostelijke van Arn hem naar Loenen en Eerbeek. De routes kunnen niet door autobussen, maar wel door auto's en fietsen worden bereden. Reactor gaat slijten. De zwaarwater- reactor voor onderzoekingsdoeleinden in Kjeller, Noorwegen, begint slijtagever- schijnselen te vertonen. Deze reactor is 'net gezamenlijk eigendom van Nederland en. Noorwegen en wordt gebruikt door de Nederlands-Noorse stichting voor kern onderzoek. Het apparaat werkt nu zeven jaar en de eisen die eraan gesteld worden zijn zwaar en vaak zeer tegenstrijdig, zo dat op de capaciteiten van de reactor een zware wissel wordt getrokken. Door de lucht. Met een helikopter van de vliegbasis Ypenburg is een ernstig zieke man van Vlissingen overgebracht naar een kliniek in Wassenaar. De aard van zijn ziekte liet niet toe, dat de patiënt de lange tocht per ziekenauto maakte. De helikopter landde te Vlissingen op een ter- reintje op ongeveer 500 meter afstand van het ziekénhuis, waar de patiënt vertoefde. Drie kwartier na de start in Vlissingen landde het toestel op een weiland naast de Wassenaarse kliniek. Naar Oslo. Binnenkort is de benoe ming te verwachten van de heer D. M. de Smit. thans ambassadeur te Helsinki, tot ambassadeur te Oslo. 33. „Jullie mannen zien zulke dingen meestal niet, maar ik ben blij, dat jij het ziet. Ik werd er misse lijk van zoals ze aldoor aan haar schouderbandjes zat te hijsen. Als je een lage jurk wilt dragen moet je dat doen, maar dan moet je er niet voortdurend de aandacht op vestigen." Flora trok haar kussen recht, vouwde haar beide handen achter het hoofd en ging liggen met een zucht, half van afgunst, half van ergernis. „Jee. zij had een beeldige jurk aan. Het moet Freddie geld kosten om met zo'n meisje uit te gaan. Loy, ik be klaag mij niet. Maar ik begrijp er niets van. Fred die „Waarom praat je aldoor over hem?" „Vind je het wel helemaal eerlijk? Freddie is on afhankelijk en hij zorgt voor zichzelf, terwijl jij voor de familie moet werken." „Tja, dat komt jou een beetje gek voor." Zijn stem klonk als altijd kalm en langzaam, zelfs on bewogen. „Dat doet het zeker." „Ik heb je al eens meer gezegd, wij zijn anders opgegroeid. Ik ben met. vader hier gekomen toen ik dertien was en ik ben altijd met hem samen geweest. Toen Yiko overkwam, heeft hij van het begin af op zijn eigen benen gestaan. Hij wilde niet in de was serij. Hij heeft een baantje als kelner gevonden en voor zichzelf gezorgd. Vader heeft mij altijd nodig gehad. Ik heb er nooit over gedacht hem in de steek te laten. Dat zou niet kunnen." „Maar nu is Freddie onafhankelijk en hij helpt de familie niet, terwijl wij alles delen wat wij hebben." „Hij zegt, dat hij nu voor zijn huwelijk moet spa ren. Flora, wij hebben het toch goed. W.j kunnen iets opzij leggen, omdat vader en moeder en jij al lemaal meewerken. Ik vind het best zo." „Ik klaag ook niet. Ik vind het alleen maar gek. Als jij het goed vindt, vind ik het ook goed. Maar ik begrijp niet, hoe hij met zo'n meisje wil trouwen."- „Ik ook niet. Maar dat is zijn zaak." „Meent hij het werkelijk ernstig met haar?" „Hij schijnt overal met haar te komen. Zij gokken samen in nachtclubs. Dat weet vader ook." „Het schijnt dat er in iedere familie een zwart schaap is. Is vader het er mee eens?" „Natuurlijk niet. Maar wat kan hij er aan doen? Freddie heeft altijd buiten de familie gestaan en va der is anders tegen hem dan tegen de anderen." Flora knipte het licht uit en zei: „Nu, ik wil al leen maar, dat ze fair tegenover jou zijn" en viel in slaap. Yiko had een heerlijke tijd. Dikwijls zei hij: „Het leven is goed voor mij." Een variant was: „Het leven behandelt mij voortreffelijk," of New York behandelt mij voortreffelijk." Tom zag hem eens in zijn kamer, zijn haar in de war, zijn lange benen boven op zijn bureau, terwijl zijn strakgespannen hemd met zijn borst op en neer bewoog. Hij had altijd een zware stem gehad, Het was allemaal de Amerikaanse melk, verklaarde Yiko. „Ik ben één brok vitaminen. Nooit verkouden of een dag ziek." Hij zag er inderdaad uit als een brok ge zondheid. Hoe meer Tom over Yiko nadacht, hoe min der hij hem begreep. „Ben je gelukkig?" vroeg Tom. „Gelukkig? Hoe bedoel je? Waarom gelukkig?" „Met wat je doet en alle mensen om je heen en wat het leven betekent?" „Tom, je bent niet wijs. Wat kan het je schelen wat het leven betekent? Je ziet, het gaat mij goed. Ik ver dien een heleboel geld. Ik kan goed met de Amerika nen opschieten. Ik heb een goede positie." „Dat bedoel ik niet. Wat doe je als je hier alleen bent?" „Wat ik dan doe? Dan zet ik de radio aan." „Denk je wel eens over de dingen na?" „Denken? Ik heb het te druk om te denken. Het gaat mij puik. Ik ben nooit op school geweest en hier zit ik. Zie je mij ooit een boek inkijken? Tom, ik wed, dat je mij nog nooit in een boek hebt zien kijken sinds je in de Verenigde Staten bent. Ik heb te veel te doen, ik heb te veel succes om te denken, dat is het." „Heb je dan geen problemen?" „Wat voor problemen? Ik bemoei mij nooit met pro blemen." Tom kon niet precies duidelijk maken wat hij be doelde. „Een mens heeft toch allerlei problemen, per soonlijke problemen hoe je wilt leven, trouwen en zulke dingen." „Natuurlijk wil ik trouwen." „Ik bedoel niet.." Tom zweeg. Zij spraken verschil lende talen tegen elkaar. Het leven moest goed of slecht zijn; het moest toch iets betekenen. Hij kon Yi ko nooit duidelijk maken wat hij bedoelde. „Tussen twee haakjes, hoe vind je Sing Toy? Vinu je haar aardig?" „Niet zo heel erg," zei Tom, het zo zacht mogelijk uitdrukkend en zo oprecht als hij durfde. „Zie je, is dat nu geen probleem?" „Dat is geen probleem. Het is een aardig meisje, jong, net een Amerikaans meisje en reuze vrolijk. Nu, als ik haar ardig vind, dan trouw ik met haar." „Vindt zij jou aardig?" „Dat is een gekke vraag. Natuurlijk vindt zij mij aardig. Ik zal een huis voor haar huren. Een tweeka mer flat, daar denk ik over. En ik zal trots op haar zijn als ik met haar uitga. Zij spreekt heel goed En gels. Zij is hier geboren. Zij loopt rechtop als een Amerikaanse. Dat moet je aan Eva zeggen. Die loopt nog te veel voorover." „Houd je erg veel van Sing Toy?" „Waarachtig houd ik van haar. Zij is een knap meis je, een goed figuur. En ze houdt van de bioscoop en van dansen. Ik denk, dat ik haar 's avonds mee naar dancings zal nemen, jog, dat zal me een leven zijn. We zullen zo gelukkig zijn als een paar tortelduiven." „Wanneer ga je met haar trouwen?" „Och, ik vind het leuk om haar te laten wachten. Zodra ik zin heb om te trouwen zal ik haar vragen en dan gaan we naar de burgerlijke stand om te trou wen." „Weet je zeker, dat je met haar wilt trouwen?" Yiko ontliep de vraag door de radio aan te zetten en hij luisterde naar de jazzmuziek die gespeeld werd. „Tom, je moest leren dansen. Het is reuze leuk." Ook Sing Toy was heel gelukkig. Zij had zichzelf ontdekt. Stel je voor, vroeger was ze niet meer dan een doodgewone kelnerin in San Francisco en nu la gen er Amerikaanse mannen aan haar voeten. Ze maakten grappen met haar en zij met hen. (Wordt vervolgd) DINSDAG 9 SEPTEMBER Grote Kerk: Orgelconcert Jacob Bijster, 20 uur. TENTOONSTELLINGEN „In 'f Goede Uur": Expositie van teke ningen en schetsen van Lily van Cleeff, tot 22 uur. FILMS Cinema Palace: „De jonge leeuwen", 18 j. 20 uur. Frans Halstheater: „Het wapen", 14 j„ 20 uur. Lido Theater: „Spaanse driften", 18 j., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Men sen zonder moraal", 18 j., 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Leise flehen meine Lie- der", a.l., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Das Herz von St. Pauli", 18 j„ 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De dodende Mantis", 14 j„ 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De jonge leeuwen", 18 j., 20 uur. ZANDVOORT, Theater Monopole: „Ein Madel zum Küssen", 14 j„ 20 uur. DIVERSEN „In 't Goede Uur": Klassiek grammo- foonplatenconcert, 21 tot 22 uur. WOENSDAG 10 SEPTEMBER TENTOONSTELLINGEN „In 't Goede Uur": Expositie van teke ningen en schetsen van Lily van Cleeff, tot 22 uur. FILMS Cinema Palace: „De jonge leeuwen", 18 j., 14 en 20 uur. Frans Halstheater: „Het wapen", 14 j„ 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Spaanse driften", 18 j„ 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Mensen zonder moraal", 18 j., 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Het Bolshoi Ballet", a.l., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Das Herz von St. Pauli", 18 j., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De dodende Mantis", 14 j., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De jonge leeuwen", 18 j., 14 en 20 uur. ZANDVOORT: Theater Monopole: „Ein Madel zum Küssen", 14 j„ 20 uur. DIVERSEN „In 't Goede Uur": Klassiek grammo- foonplatenconcert, 21 tot 22 uur. Advertentie Van Nelle bestellen!

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 4