Géén gewoon laxeermiddel Natu-raLax Plechtige bisschopswijding van mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard DINSDAG 9 SEPTEMBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 IN ST. BAVO-KATHEDRAAL Geldboete voor dreigende aspirant politieagent Dertig gulden boete voor beledigende brief Huisvredebreuk op Sint Nicolaasavond: 50 boete Zuster A. Sluiter t KLM-controleur sloeg cheffin: f 60 boete Hof strafte overvallers op benzinepompstation Negen mensen dakloos door boerderijbrand Programma stichting „Jong Haarlem vooruit" Twee panden aan de Raaks worden afgebroken Houten wachthuisje bij Camplaan wordt gesloopt Bouw van 23 woningen in Vogelenzang Nieuwe directeur van postkantoor Vlucht van „Pleines" UIT STAD EN STREEK Twintig korpsen houden marswedstrijd op Dreef Dr. S- Elzinga spreekt in Lourens Costerlyceum Bloemenclaalse Reddingsbrigade ZOEKT U 'N DRUKKER De selectiewedstrijden bij het VHS Wereldreizigersserie in Minervatheater Jeugdtentoonstelling „Op bezoek bij P.T.T." OLYMPISCH STADION REVANCHES WERELDKAMPIOENSCHAPPEN WIELRENNEN Burgerlijke stand van Haarlem Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, heeft vanmorgen in de kathedrale basi liek van St. Bavo aan de Leidsevaart in Haarlem zijn coadjutor met recht van op volging, mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, titulair bisschop van Clysma en voormalig hoogleraar in de bijbelwetenschappen aan het Groot-Seminarie in Warmond, met alle plechtigheid en ceremonieel die bij een dergelijke plechtigheid passen, tot bisschop gewijd. Mede-consecratoren waren mgr. W. Mutsaerts, bisschop van 's Hertogenbosch en mgr. J. W. M. Baeten, bisschop van Breda. De wijding werd verricht in tegen woordigheid van mgr. Paolo Giobbe, pauselijk internuntius in Nederland, mgr dr. A. J. Alfrink, aartsbisschop van Utrecht, het voltallig Nederlandse Episcopaat, mgr. C. J. Calewaert, bisschop van Gent en verder talrijke andere kerkelijke hoogwaardig heidsbekleders. Voorts bevonden zich onder de aanwezigen de minister van Einnen- landse Zaken, mr. A. A. H. Struycken; de staatssecretarissen dr. G. M. J. Veldkamp, W. Schmelzer en H. C. W. Moorman; het lid van de Raad van State, prof. dr. L. J. M. Beel; de voorzitter der Tweede Kamer dr. L. G. Kortenhorst; verscheidene leden van de Eerste en van de Tweede Kamer; de particuliere secretaresse van prinses Wilhelmina, mejuffrouw J. C .M. M. Geldens; de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen; de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers en een groot aantal afgevaardigden van parochies, instellingen, organisaties en verenigingen uit het bisdom Haarlem. Een ex-aspirant, politieagent, die op 6 de cember 1956, in min of meer dronken staat verkerende, in een Haarlems pension twee collega's met zijn geladen pistool had be dreigd. is door het gerechtshof te Amster dam veroordeeld tot een boete van 75 subs. 15 dagen hechtenis. De rechtbank te Haarlem had de ver dachte, die nu chauffeur is, tot een maand gevangenisstraf onvoorwaardelijk veroor deeld. In hoger beroep was dezelfde straf voorwaardelijk plus een boete van 50.- tegen hem geëist. Op de bewuste avond was de aspirant agent, gekleed in pyjama, uniformjas en een handdoek als shawl om zijn hoofd, de kamer van twee zijner collega's binnen gestapt en had zijn geladen pistool op hen gericht met de woorden: „Ik zal je dood schieten". Een hunner slaagde er in hem de kamer te doen verlaten. De kamerge noot heeft hem later het pistool afgeno men. Toen men met het oog op zijn aan stelling als politieagent het verleden van de aspirant naging kwam het incident aan het licht. Hij werd ontslagen en er werd een vervoUing tegen hem ingesteld. Haarlemse politierechter De zestigjarige technisch deskundige uit Heemstede, die maandagmorgen voor de Haarlemse politierechter, mr. J. P. Peter sen, terechtstond wegens belediging, kwam goed beslagen ten ijs. Onder de vele pa pieren, die hij in de hand had. was er een. waarop keurig getikt zijn hele verweer stond genoteerd. „Gaat u dat allemaal voorlezen?", vroeg de rechter ietwat verontrust. De verdachte zei, dat het zo'n vaart niet zou lopen, maar las zijn laatste woord rustig van het pa pier op. ïn juni van dit jaar had hij de huurder van zijn huis een brief geschreven. De man was invalide, werkte niet en hield onder huurders. „Ten koste van mij, edelach'- bare", aldus verdachte. Deze had in de brief termen gebruikt als „parasiteren op de gemeenschap" en de hele toon van het epistel was inderdaad nogal over de schreef. Het moest de politierechter ech ter van het hart, dat er in deze tijd van woningnood afschuwelijk misbruik werd gemaakt van de positie, waarin sommige huiseigenaren verkeren en dat er vaak sorake is van „ongelofelijke onrechtvaar digheid". De officier van Justitie, mr. G. W. F. van den Valk Bouman, sprak van onbehoor lijk optreden en eiste 75 subsidiair dertig dagen. Toen zette de verdachte zich schrap voo" zijn laatste woord. „Ik heb niet de opze; gehad te beledigen, edelachtbare, ik wilde hem alleen maar eens goed de waarheid zeggen. Daar was hij aan toe. De conse quentie van niet de waarheid zeggen :s liegen. Ik zou mij wel beledigd kunnen voelen, omdat ik voor zo'n onbenullige zaak op het matje moet komen", aldus de verdachte, die nog opmerkte, dat de huur der pas geruime tijd later de aanklacht had ingediend, waarschijnlijk op instigatie va.p derden, omdat zijn pensioen anders in gevaar zou komen. De politierechter veroordeelde de brief schrijver tot dertig gulden boete. Huisvredebreuk op Sinterklaasavond. Voor deze surprise had een zesendertig- jarige Haarlemse magazijnbediende op 5 december vorig jaar gezorgd in het gezin van een tweeënveertigjarige boekhouder in Haarlem. Deze was getrouwd met de gewezen vrouw van de verdachte en zou volgens verdachte het kind uit het huwe lijk van de vrouw met de magazijnbe diende mishandelen. Op de bewuste Sin terklaasavond had verdachte aangebeld aan het huis van de boekhouder, doch een vrouw, die hij niet kende, deed open. Deze liet hem echter niet binnen. Toen liet de man een ander aanbellen en nam de ves ting vervolgens stormenderhand. ,Ik zal je vermoorden", moet hij de boekhouder toe geroepen hebben. Deze kwam als ge tuige vertellen, dat de verdachte hem bij de keel had gegrepen, zijn bril had afge slagen en de woning, ondanks zijn her haalde sommatie, niet had verlaten. Met enkele kennissen had de boekhouder de man de deur uitgegooid. Een hunner kwam het verhaal van de aangevallene bevesti gen. Het woord „kinderbeul" was nog het netste dat verdachte tot de boekhouder zou hebben gebezigd. De officier, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, eiste 50 of vijftien dagen. De politierechter, mr. J. P. Petersen, vonnis te conform. Advertentie Natu-raLax werkt anders en kan zonder bezwaar ook bij werk bui tenshuis gebruikt worden. Natu-raLax is géén gewoon laxeer middel, maar herstelt de natuurlijke regelmaatzodat U met een gerust hart elke dag aan uw werk kunt gaan, ook buitenshuis of op reis ,de regelmaat van de klok' Flacon a 60 tabletten (versterkte werkinq) II. 1.35 Te Aerdenhout is in de leeftijd van drie enveertig jaar overleden zuster Aaltje Sluiter, die als verpleegster verdienstelijk werk heeft verricht in het bijzonder in In donesië. Van 3 december 1945 tot 3 juli 1949 was zij daar werkzaam, onder meer bij de inspectie van het Nederlandse Ro de Kruis te Buitenzorg. Ook heeft zij deel uitgemaakt van mobiele teams van het Rode Kruis in verschillende delen van In donesië. Onder meer is zij gestationeerd geweest op Zuid Borneo en aan Sumatra's Oostkust. Zuster Sluiter was een uitstekend verpleegster, die zeer gezien was bij de bevolking. Haar verdiensten zijn erkend door de toe kenning van het gouden kruis van ver dienste van het Nederlandse Rode Kruis. Om half tien precies deden de bisschop pen met gevolg hun plechtige intrede in de met witte en paarse chrysanten feestelijk versierde basiliek. Door een haag van geestelijken begaven mgr. Huibers, de consecrator en de andere bisschoppen met mgr. Van Dodewaard in hun midden zich naar het altaar, waar de consecratoren en de wijdeling zich met de pontificale gewa den kleedden. De secretaris van mgr. Huibers, de heer J. P. Solleveld, las vervolgens de pause lijke lastbrief voor, waarin ondermeer vermeld stond, dat de bisschop van Haar lem een bekwaam man nodig heeft, met wiens hulp hij gemakkelijker aan de no den van het diocees kan tegemoetkomen en waarbij mgr. Van Dodewaard benoemd werd tot coadjutor van de bisschop van Haarlem met het recht hem op te volgen, Een vijfendertigjarige Amsterdamse controleur van de K.L.M. werd gistermor gen door de Haarlemse politierechter, mr. J. P. Petersen, wegens mishandeling veroordeeld tot. 60 subsidiair achtien da gen. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, had 100 of dertig dagen geëist. Verdachte had op 19 februari van dit jaar in een winkel in de Anegang in Haar lem de cheffin mishandeld, waardoor de ze een bloeduitstorting in de hals had op gelopen. Deze rel was het hoogtepunt van vele strubbelingen in een echtscheidings affaire. De moeder van de verdachte was gehuwd geweest met de eigenaar van de zaak en had nog de beschikking over de bovenwoning. Deze moest zij echter be treden via een zijgang, waarvan de deur echter tegen de afspraak in vaak vergren deld was. Op de bewuste februaridag was verdach te met zijn moeder in de winkel versche nen om via deze ruimte de bovenwoning te bereiken. Hier wilden zij wat kleding weghalen. Volgens de controleur had de cheffin hun de toegang geweigerd, omdat zij hiertoe opdracht zou hebben. De chef fin had zijn moeder een duw gegeven, waardoor deze viel en daarop had hij de cheffin afgeweerd. Een der verkoopsters vertelde als getui ge. dat de verdachte de cheffin zonder aan leiding plotseling een klap met de vlakke hand tegen de hals had gegeven, waardoor een bloeduitstorting en blauwe plekken ontstonden. Een harer collega's bevestig de dit en vertelde er nog bij, dat de con troleur de cheffin later zo hard in een worggreep tegen de deurpost had gedrukt, dat geruime tijd later de afdrukken van de vingers in de hals nog zichtbaar wa ren. De verwarring tijdens de schermutse ling was nog vergroot., doordat de contro leur in K.L.M.-uniform was, waardoor de verkoopsters, die de verdachte niet ken den, meenden, dat hij een politieagent was. De officier achtte de mishandeling be wezen en stelde zijn eis. Volgens de raadsman, mr. H. Luijken, was er geen afspraak, dat de moeder van verdachte, die geruime tijd de leiding van de winkel had gehad, niet door de zaak heen naar de bovenwoning mocht gaan. Hij vond het een opgeblazen zaak. mede gelet op de door de getuigen gebruikte jioe-jitsoe-termen als „slag met de vlakke hand" en „worggreep". Er was zelfs een brief naar de directeur van de K.L.M. ge schreven over het gedrag van de contro leur, doch deze maatschappij had nogal nuchter gereageerd. Pleiter achtte het be wijs twijfelachtig. Er was naar zijn me ning geen sprake van opzet tot mishande len. Hij kon zich niet voorstellen, dat zijn cliënt, die een opleiding tot Rijkspolitie man krijgt, zo'n rabauw zou zijn. De blau we plekken in de hals van de cheffin kon den net zo goed zenuwvlekken zijn, aldus pleiter. De politierechter veroordeelde de con troleur tot 60 of achttien dagen. Een beeld tijdens de bisschopswijding van mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard (rechts in licht gewaad) door de bis schop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers. zodra dit diocees om welke reden dan ook zonder Herder komt. Na het onderzoek van de wijdeling om trent zijn geloof en de diverse ondervra gingen, droeg mgr. Huibers samen met mgr. Van Dodewaard de mis der geloofs- leerlingen op, tijdens welke de gebruike lijke ceremoniën van de bisschopswijding plaatsvonden. Het hoogtepunt van de wij ding was de overreiking van de bisschops staf, de ring en het evangelieboek aan de wijdeling door de consecrator, waarna de nieuwingewijde bisschop de vredeskus van zijn consecrator en de twee mede-conse cratoren ontving. Na de voltooiing van de mis en de wijdingsplechtigheden de overreiking van de mijter en de hand schoenen aan de nieuwe bisschop nam deze op de zetel plaats waarvan de conse- crato- was opgestaan. Hierop gaf mgr. Huibers zijn coadjutor de bisschopsstaf in de linkerhand, zette zelf zijn mijter af en hief dan het gelaat gekeerd naar het al taar het „Te Deum" aan, dat door alle aanwezigen in de kerk werd voortgezet. Het was een treffend moment toen de nieuwe bisschop hierop geleid door de mede-consecratoren een rondgang door het kerkgebouw maakte en tot slot de aan wezigen plechtig zijn zegen gaf. De gezangen tijdens de wijdingsplechtig heid werden gezongen door het kathedrale koor en theologanten van het Groot-Semi narie in Warmond onder leiding van kape laan P. J. A. Boogaards. Organist was de heer J. Schouten. Na afloop van de kerkelijke plechtigheid hield mgr. Van Dodewaard ten huize van mgr. Huibers aan de Nieuwe Gracht een receptie. Het gerechtshof te Amsterdam heeft in hoger beroep e drie mannen die op 26 augustus 1957 de overval op het benzine pompstation aan het verkeersplein Ouden rijn bi.i Utrecht hebben gepleegd, dezelfde straffen opgelegd als waartoe de recht bank te Haarlem hen had veroordeeld. Al leen wordt nu hun preventieve hechtenis in mindering gebracht. Twee der mannen hadden in juli 1956 een overval gepleegd op een tankstation aan de Rijksweg Amsterdam-Utrecht. Op naam van het trio stond nog een reeks in braken in diverse plaatsen in het land. Een 48-jarige koopman, zonder vaste woon- of verblijfplaats, werd veroordeeld tot. negen jaar gevangenisstraf met af trek. Een 25-jarige metselaar uit Haar lem, die tezamen met een 30-jarige tim merman uit Bennebroek de overval op het pompstation onder Amsterdam hadden gepleegd werden veroordeeld tot zeven jaar gevangenisstraf met aftrek. Een 30- jarige loswerkman dié inlichtingen had verstrekt, werd terzake van heling tot. drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. Alle straffen waren overeenkomstig de eisen van de procureur-generaal. Het gezin *-an de heer P. Tromp te Heei hr.gowaard. bestaande uit man, vrouw en '.even kinderen, is vannacht dakloos ge worden door brand in de boerderij waar 'iet gezin woonde. Toen buren de heer Tromp tegen half twaalf waarschuwden dat zijn boerderij in brand stond, was het vuur al zo hoog opgelaaid, dat de bewo ners zich ternauwernood in veiligheid konden stellen. De boerderij is geheel in vlammen opgegaan, waarbij ook de hooi oogst, landbouwwerktuigen en het meu bilair van het woonhuis verloren gingen. De brandweer heeft niet veel meer kunnen doen dan een nabijgelegen huis en de kerk voor de vlammen te sparen. De oorzaak van de brand is niet bekend. Het stichtingsbestuur van „Jong Haar lem.... Vooruit" heeft het programma samengesteld voor de komende winter maanden. Een groot aantal cursussen wordt weer gehouden. De stichting staat sinds vele jaren in de bres voor de belan gen en behoeften van hen, die gaarne een deel van hun vrije tijd en hun energie wil len inzetten, om iets te doen of te leren, dat hun algemene vorming of ontwikkeling ten goede kan komen. Dat een uitgebreid programma tot stand is gekomen is te dan ken aan de medetrcrking van een uitge breide staf dames en heren leraren, die de stichting een warm hart toedragen en aan de grote steun, die het gemeentebestuur van Haarlem in velerlei opzichten biedt. Het aantal lesgroepen bedraagt tweeën tachtig en het programma omvat een grote verscheidenheid van vakken, waarvoor studie-, luister- of werkgroepen gevormd kunnen worden. De bijeenkomsten begin nen op 1 oktober en het einde van de cursussen ligt ongeveer in de tweede of derde week van april. In het lesprogramma zijn opgenomen algemene lesgroepen voor jongeren van alle gezindten en verschil lende r.-k. groepen bij lesvakken, waar voor veel belangstelling zal bestaan. Aan het einde van de cursus wordt geen examen afgenomen ter verkrijging van een diploma. Uitgezonderd is echter eerste hulp bij ongelukken. Op verzoek worden wel ge tuigschriften voor getrouw gevolgd cursus bezoek uitgereikt. Cursussen worden gegeven in Neder landse taal, reken, handschriftverbeteren, algemene ontwikkeling, costuumknippen, tekenen, handenarbeid, radiotechniek, auto techniek, fototechniek, boekhouden, steno grafie, machineschrijven, wiskunde, Frans, Duits, Engels, ballet, ritmische gymnastiek, muziek, toneel en E.H.B.O. Het bestuur der stichting is als volgt samengesteld: D. J. A. Geluk, voorzitter; A. Meijer, secretaris-penningmeester: N. C. Schouten, D. G. Hoekstra, N. Desjardijn en dr. M. J. Heering. Als directeur treedt op de heer J. L. Munnik, Wagenweg 28 te Haarlem. Bouw van telefoonkantoor begint niet vóór derde kwartaal 1959 Om ruimte vrij te maken voor het nieu we gebouw voor het telefoondistrict Haar lem van de P.T.T. zal binnenkort worden begonnen met de afbraak van de panden Raaks 9 en 11 in Haarlem. De afbraak ge schiedt onder de supervisie van de inspec tie der Domeinen, die steeds als een wo ning, die rijksbezit is en in de omgeving van de Raaks ligt. vrijkomt, overgaat tot het slopen ervan. De bouw van het nieuwe telefoonkantoor kan niet beginnen voordat alle in de weg staande panden zullen zijn afgebroken. Deze zijn echter nog niet alle ontruimd. Men verwacht dan ook niet dat de bouw van het nieuwe telefoonkantoor vóór het derde kwartaal van het volgend jaar kan beginnen. Om de telefoondienst ruimte te verschaffen is men op het ogen blik bezig in het bestaande gebouw ver bouwingen uit te voeren. Door het weg breken van een muur heeft men een grote zaal verkregen, waar de apparatuur van de districtscentralë vóór het interlokale ver keer kan worden ondergebracht. De directie van het lelefoondistrict hoopt de door de afbraak van de twee panden vrijkomende ruimte te kunnen gebruiken als parkeerterrein voor de P.T.T-, aange zien men op de binnenplaats van het be staande gebouw bijna geen plaats meer heeft, voor het parkeren van de wagens. De wachtlijst voor nieuwe telefoonaan sluitingen is nog groot, ofschoon het aan tal aanvragen iets is teruggelopen. Men hoopt enige verlichting te krijgen als de nieuwe centrale in Aerdenhout gereed zal zijn gekomen. Op het ogenblik wordt in het nieuwe gebouw druk gemonteerd en men hoopt het in februari of maart van hef volgend jaar in dienst te kunnen stellen. Personeel van Openbare Werken in Heemstede is thans bezig met het slopen van een der oudste wachthuisjes in Heem stede der NZHVM, namelijk dat aan de Valkenburgerlaan bij de hoek van de Camplaan. Het huisje, dat indertijd aan de ge meente Heemstede werd overgedragen, verkeert in een zodanige staat van ver val, dat de kosten van herstel die van een nieuw wachthuisje overtreffen. Onlangs is achter dit houten huisje een transformatorgebouw geplaatst en direct hiertegen aan zal thans een grote over dekte abri met een gesloten betonnen ach terwand en glazen zijruiten verrijzen. Met het slopen van het oude wachthuisje zullen ook de wandschilderingen van Jan Wiegman, in 1953 ter gelegenheid van de ..Flora" aangebracht, verdwijnen. Architect B. J. J. M. Stevens heeft na mens het bestuur van de woningbouwver eniging Sint Jozef te Vogelenzang aanbe steed het bouwen van drieëntwintig wonin gen met bergingen aan de Deken Zondag laan te Vogelenzang. Er waren tweeën twintig inschrijvingen binnengekomen Laagste inschrijver was N. Ouwerkerk te Hoofddorp voor 299.900 en de hoogste in- schrijfster het Bouw- en aannemingsbe drijf Braco te Amsterdam voor 400.000. Tot directeur van het postkantoor in Zandvoort is met ingang van 1 oktober benoemd de heer J. Buisman, thans nog directeur van het postkantoor in 's-Gra- venzande. De postduivenvereniging „Pleines" hield een wedvlucht van Duffel, afstand 143 km. Gelost om 8.25 uur arriveerde de eerste duif om 10.25 uur. De uitslag luidde: J. B. Koper 1, 13. 16; C. Visser 2, 8, 14, 19 en 21; B. Lukkassen 3; Th. van der Meulen 4, 7 en 10; Jan Koper 5, 12, 15, 20; J. Schrander 6. 18; R van Gijtebeek 9. 11; C. K. Draijer 17, 23; K. Driehuizen 22. Nieuws in het kort Muzikale wandeling. Het Heemsteed- se fanfarekorps „Eensgezind Excelsior", dirigent de heer L. ter Braake, zal van avond een muzikale wandeling door een deel van Heemstede maken. Heemsteedse KAB. Het nieuwe win terseizoen van de afdeling Heemstede van de Katholieke Arbeiders Beweging wordt zondag 14 september ingezet met een be- zinningsmorgen. Zoals gebruikelijk begint deze om half negen met een mis in de pa rochiekerk van de H. Bavo aan de Kerk- laan, gevolgd door een gemeenschappelijk ontbijt in gebouw „Nieuw Berkenrode" aan de Herenweg. Bij deze gelegenheid zal de nieuwe geestelijke adviseur, kapelaan Jansen, voor de afdeling zijn eerste spreek beurt vervullen. Wijziging spreekuur. De wethouder van onderwijs van Haarlem, de heer D. J. A. Geluk, zal in plaats van woensdag donderdagmorgen van elf tot twaalf uur spreekuur houden. Padvindersavond. De Elfregi-groep „De Duinzwervers" in het district Haar lem van de Vereniging van Nederlandse Padvinders houdt woensdag 10 september ter gelegenheid van de opening van het seizoen een ouderavond in de gemeente zaal van de Doopsgezinde kerk aan de Peuzelaarsteeg in Haarlem. Hopman H. P. H. Plevier zal na tien jaar verkennerslei der te zijn geweest zijn functie overdra gen aan vaandrig J. van Tiel. Verkenners zullen diverse padvindersactiviteiten uit voeren en na de pauze wordt een padvin dersfilm vertoond. Meisje aangereden. Maandagmiddag omstreeks kwart voor een stak een vijf tienjarig Haarlems meisje, dat op de Iepenlaan in Bloemendaal fietste, plotse ling de weg over zonder richting aan te geven. Een personenauto, bestuurd door een 66-jarige Santpoortenaar, die uit de richting van het station Bloemendaal kwam, kon het meisje niet meer ontwij ken. Zij werd tegen de grond gesmakt en bleef bewusteloos liggen. Het meisje is met een hersenschudding naar het Marine hospitaal in Overveen overgebracht. Haar fiets werd slechts licht, beschadigd. Zaterdagavond 13 september zullen zes Haarlemse muziekkorpsen met bijbehoren de trommelkorpsen op de Dreef in Haar lem aantreden voor een marswedstrijd, die een onderdeel vormt van de jaarlijkse prestatieconcerten, die de Haarlemse fan fare-orkesten moeten geven om in aanmer king te komen voor een gemeentelijke sub sidie. Het eigenlijke prestatieconcert heeft dit jaar plaats op 16 oktober in het ge meentelijk concertgebouw. De afdeling cul turele zaken van het stadhuis heeft echter gemeend, dat de verschillende korpsen beter beoordeeld kunnen worden, als zij eveneens op straat verschijnen en daarom heeft men besloten dit jaar een marswed strijd op de Dreef te houden. Behalve de zes Haarlemse orkesten met hun „drum bands" nemen hier aan deel twee tamboer korpsen uit Haarlem, die geen aanvrage voor een subsidie hebben ingediend en zes korpsen dit andere plaatsen in Kennemer- land. B. en W. van Haarlem hebben voor de beste prestaties in de afdelingen voor muziekkorps en drumband elk een wissel beker beschikbaar gesteld. De prestaties zullen worden beoordeeld door een jury, die bestaat uit de heren Gerard Boedijn, Oscar van Hemel en Jos. de Klerk. Ook bij de Haarlemse korpsen is lang zamerhand een streven merkbaar, dat naast de concertprestaties, ook marserva ring met een zeker element van „show" van belang is om de belangstelling van het publiek op te wekken en gaande te houden. Hiervoor zou het nodig zijn. dat de korpsen meer en meer op straat komen om aan marsen deel te nemen. De voorwaarden van de subsidiever lening zijn verscherpt en voor de eerste keer zal daarbij ook gelet worden op de prestaties bij de marsen. Het ligt in de bedoeling de marsen zaterdagavond op een unieke manier te openen door vier korpsen als één geheel te laten optrekken onder het uitvoeren van een ingewikkeld figuur. Ook de sluiting zal op dezelfde manier worden uitgevoerd. Aan de manifestatie nemen verplicht deel zes Haarlemse korpsen, die voor subsidie in aanmerking willen komen. Het zijn: de harmonie „Crescendo" uit Spaarndam. de ..Harmonie Crescendo", het christelijk fan farekorps „Arti et Religioni". de r.-k. har monie „St. Bavo", het harmonie-orkest „Haarlem" en de harmonie Kunstkring „Apollo". Verder nemen niet verplicht, deel: het tamboerkorps „Frans Hals" uit Haarlem, de drumband „Bato" uit Haarlem, het Heemsteeds fanfarekorps „Eensgezind Ex celsior", de drumband „Jong Leven" uit Onderdijk (gemeente Wervershoof), „Adest Musica" uit Sassenheim, de IJmuider Har monie uit. IJmuiden en „Sursum" uit Bloe mendaal. Deze laatste orkesten komen niet in aanmerking voor een gemeentelijke Haarlemse subsidie, maar dingen wel mee naar de uitgeloofde prijzen. Ter gelegenheid van de opening van het twaalfde cursusjaar der Academie voor Voortgezet Economisch Onderwijs in Haarlem spreekt de rector, dr. S. Elzinga op dinsdag 16 september in de aula van het Lourens Costerlyceum aan de Zijlvest 25 over „De sociale betekenis der vrije doorstroming van het intellect." De Bloemendaalse Reddingsbrigade heeft het initiatief genomen om deze win ter een EHIO (Eerste Hulp in Oorlogs- tijd)-curcus in Bloemendaal te houden, waarvoor zich al ongeveer vijfentwintig deelnemers(sters) uit overheidsbedrij ven en van de B.B. hebben aangemeld. De ze cursus die om de veertien dagen tel kens op donderdagavond gehouden zal worden in „Bloemenheuvel" aan de Bloe- mendaalseweg, zal onder leiding staan van de Bloemendaalse arts C. Eenhoorn, waarbij de heer J. Schotman uit Haarlem als instructeur zal optreden. De Bloemen daalse Reddingsbrigade heeft ook de orga nisatie van deze cursus op zich genomen en met name heeft de heer J. G. de Vries daar een werkzaam aandeel in. De cursus begint op donderdagavond 2 oktober en er bestaat nog mogelijkheid zich daarvoor op te geven. Ook degenen, die in het bezit van een geldig EHBO-diploma zijn, kunnen aan deze cursus deelnemen. Advertentie voor uw HANDELSDRUKWERK? - Bel 12200 DRUKKERIJ E. ZWART, KOUDENHORN 44 De selectiewedstrijden bij het Verenigd Haarlems Schaakgenootschap zijn weer voortgezet. In de lagere afdelingen kwam de wedstrijdleider tot een herindeling der groepen door de hoogst en laagst geplaat sten uit de diverse groepen bij elkaar on der te brengen. Deze halve promotie, resp. degradatie is het gevolg van een van te voren bepaald werkschema om tot de juis te vorming der tientallen te komen. In de hoofdgroep en de groepen IA en 1B vond deze herindeling niet meer plaats. Dat G. B. v. d. Velde in een blakende vorm verkeert bleek andermaal in zijn strijd met ir. A. M. Schneiders. Door wederom de volle winst op te eisen stelde hij zich duidelijk kandidaat voor het eerste bord in het nieuw te vormen eerste tiental. In de groep IA waar om vermoedelijk vier plaatsen gestreden wordt in het eer ste tiental handhaafde P. A. van Driel zijn score van honderd percent. Ditmaal liet hij P. H. Kastelein zonder winst en nestelde zich daarmee steviger aan de top van de ranglijst. Tot die top zal E. J. de Ree voorlopig niet doordringen. De an ders zo gevreesde oud-Haarlem-speler kwam tegen Tj. de Jong niet verder dan remise en deelt nu met P. H. Kastelein de laatste plaats. J. Blokker en R. Mol kwa men nog niet tot een beslissing, maar zul len bij hervatting vermoedelijk beiden een halve punt rijker worden. Mr. G. Snoeck Henkemans boekte een belangrij ke overwinning op de altijd gevaarlijke C. Koster. Voor de laatste was het onge twijfeld een ernstige tegenvaller. Voor dezelfde groep 1B bestreden F. W. Meulenbeld en J. Nijman elkaar. De heven kwamen nog niet tot een beslissing. De uitslagen luiden: Hoofdgroep: ir. A. M. SchneidersG. B. v. d. Velde 0-1. Groep IA: Tj. de JongE. J. de Ree re mise; J. BlokkerR. Mol afgebroken; P. H. Kastelein—P. A. van Driel 0-1. IB: C. Kostermr. G. Snoeck Henkemans 0-1; J. NijmanF. W. Meulenbeld afgebroken. Prom. groep a: W. J. SaeijsP. C. Jo- rissen 1-0; B: W. KrijnenP. Koeze 1-0. Plaatsingsgroep 2A: J. v. d. SteegP. i. d. Berken afgebroken; P. BottelierJ. J. H. Bauer afgebroken. 2B: F. W. Barthel H. I. van Es remise; F. E. HeijmansJ. van Teunenbroek remise. 3A: F. J. van TongerenG. Kruup remise; 3B: J. H. BakkerK. Nederkoorn 0-1 en P. Rolie G. de Groot 1-0. Ook dit seizoen zal in het Minerva theater te Heemstede een reeks lezingen met lichtbeelden worden gegeven, die is gewijd aan wereldreizen. Onder de titel „Wereldreizigersserie 19581959" vertel len vijf „wereldreizigers" hun reisavon turen. De eerste avond is vastgesteld op dins dag 30 september. Dan zal Anthony van Kampen spreken over Groenland. Voor de tweede lezing op 21 oktober was uitgenodigd de heer Jan van Eechoud, die dezer dagen ts' overleden. In zijn plaats zal dr. T. de Booy spreken over de eerste Andes-expeditie, die hij met dr. C. G. Egeler in 1952 maakte. Op 25 november spreekt mr. drs. Th. Regout over „Tot de uiterste grenzen der aarde", op 20 januari behandelt Anthon de Zeeuw het onderwerp „Tussen Nijl- delta en Rode Zee" en op 17 februari spreekt pater P. Suasso de Lima de Prado over „Worstelend Afrika". De directeur-generaal van de P.T.T., ir. J. D. H. van der Toorn, zal donderdagmid dag 18 september in het schoolgebouw van de voormalige Doopsgezinde school aan de Ripperdastraat 13a te Haarlem een tentoonstelling „Op bezoek bij de P.T.T." openen. Deze tentoonstelling dient ter voorlichting van de schooljeugd. Zij wordt in het algemeen toegankelijk gesteld voor de leerlingen van de hoogste klassen van de scholen voor gewoon en buitengewoon lager onderwijs en voor die der lagere klassen van de scholen voor voortgezet on derwijs. De expositie zal tot een nader te bepalen datum worden gehouden. Advertentie Woensdagavond half acht BEVALLEN van een zoon: 6 sept.: M Rinkema-Vergunst; G. Souwer-Van dei- Groen; G. Bu/.ink-Borkhuis; 7 sept.: H. M. van Rooden-Van Ophem; A. C. Water bolk-Van Beelen; F. van Eck-Halderman; W. B. Kamphuis-Stuut; H. E. M. Dekker- Boon; M. J. van Rossum-Koomen; A. C. M. van Zon-De Lange. BEVALLEN van een dochter: 6 Sept.: G. P. Harren-Van der Klashorst; B. Bauer- Van Gulik; B. J. Beumer-Korevaar; E. M. Kaptijn-Evers; J. Pelle-Bijl; J. L. Braches- Grondman; 7 sept.: G. E. M. C. Cornet- Hartgers; W. van Hooff-Van der Peijl. ONDERTROUWD: 8 sept.: P. C. van Warmerdam en M. E. Koelemij; W. Kroon en D. B. de Vries; D. W. de Smit en L. van Keulen. GEHUWD: 8 sept.: J. T. Hekelaar en E. M. Slaats; J. J. de Klerk en J. J. Oort- giesen. OVERLEDEN: 5 sept.: H. J. van Dorst, 67 j„ Crayenesterlaan; I. M. Uitendaal- Bastiaenen, 37 j., Roskamstraat; G. Kos, 46 j., Hazepaterslaan; 6 sept.: C. Winters, 72 j., Kamperlaan; H. A. van Lent, 65 j., Mrt. van Heemskerkstraat; J. van Donse- laar-Van Wijland. 81 j., Bakhuijzen van de Brinkstraat; M. J. M. S. Varekamp- Vorderman, 81 j„ Westerhoutpark; 7 sept.: E. Vink-Hansen, 60 j„ Hazepaterslaan.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5