Een billijker verdeling van de drankvergunningen beoogd West-Europa kan economisch uranium - 235 vervaardigen Mode Kringloop Trekken wij het ons aan Station Santpoort-N. vandaag officieel in gebruik genomen DINSDAG 9 SEPTEMBER 1958 7 ONTWERP WIJZIGING DRANKWET Aanvragers moeten bewijs van vakkennis tonen Dure paling Woning na blikseminslag uitgebrand Tlregens spionage Weer vier jaar geëist tegen Tilburgse musicus Onenigheid in de K.V.P. te Maastricht Wegens verkiezing van P.v.d.A .-wethouder Kerkelijk Nieuws Wie zag een ontploffende vuurbol? Nasleep van relletje op Thorbeckeplein Amerikaanse slotsom in Genève Mededeelzaamheid der Fransen schokte Britten Toeristenschip „Stockholm" in IJmuiden Wegens bigamie veroordeeld Twee doden in het verkeer Bij de Tweede Kamer is thans een ont werp tot wijziging van de Drankwet, inge diend, waarin deze wordt aangepast aan de Vestigingswet Bedrijven en waarin de mogelijkheid tot overschrijving van ver gunningen en verloven-a wordt verruimd. In de Memorie van Antwoord wordt op gemerkt, dat het nu geldende maximum stelsel voor vergunningen heeft meege bracht, dat er veel meer gegadigden dan uit te geven vergunningen zijn. Wie een vergunning krijgt, is dus bevoorrecht en de regering vindt er daarom alles voor, dat dit. voorrecht slechts wordt toegekend aan hen die zich mogen vestigen en die tevens vakbekwaam zijn. Dit laatste vooral, om dat het onbillijk is en daarom ook uit so ciaal-hygiënisch oogpunt te veroordelen, dat vakbekwame personen, meer dan no dig is, geen mogelijkheid krijgen tot optreden als ondernemer, doordat niet- vakbekwamen een vergunning weten te verwerven. In het ontwerp wordt daarom voorge steld, dat slechts een vergunning zal wor den verleend als de verzoeker een verkla ring overlegt, dat hij ingevolge de Vesti gingswet Bedrijven het bedrijf mag uit oefenen in de lokaliteiten, waarvoor hij de vergunning vraagt en tevens (als hij een natuurlijke persoon is) dat hij persoonlijk voldoet aan de eisen van vakbekwaam heid, tenzij hij ontheffing van deze eisen heeft gekregen. Huidige, regeling Zoals de Drankwet nu luidt, kan een vergunning bij overlijden van de houder slechts een maal worden overgeschreven op de overlevende echtgenoot of e e n van de kinderen en kan in de Horecasector de vergunning met toestemming van de mi nister worden overgeschreven op de on dernemer van een inrichting die voldoet aan de daarvoor in het Drankbesluit 1932 gestelde eisen. De mogelijkheden zijn nu verruimd, maar in het ontwerp wordt wel bepaald, dat bij overlijden overschrijving op een kind slechts kan geschieden indien de inrichting, waarvoor de vergunning geldt, voldoet aan bepaalde eisen. Aan bij zondere eisen hoeft niet te worden voldaan bij overschrijving op de overlevende echt genoot, omdat anders de bestaansmoge lijkheid van deze zou kunnen worden be lemmerd. „Vervangingen" taboe? Voorts wil het ontwerp de mogelijkheid van de zogenaamde „vervanging" laten vallen. Het is niet redelijk, dat een vergun ninghouder, die zélf zijn zaak niet meer wil drijven, voor risico van een ander een ongemotiveerd arbeidsloos inkomen ge niet Economische politierechter In traditionele klederdracht, de handen in karakteristiek gebaar in de zij, stond maandagmiddag een 54-jarige vishande laar uit Volendam voor de Haarlemse eco nomische politierechter mr. J. Vink. Aarzelend en op kousevoeten was hij ietwat schuw kijkend de rechtszaal bin nengekomen. Het was hem aan te zien dat y '.j zich helemaal niet lekker voelde daar in die plechtige strenge omgeving met die ernstig kijkende heren in zwarte toga voor zich. Het. was niet mis wat de officier van Justitie tegen hem te berde bracht. Op een zaterdagavond in juli van dit jaar stond de Volendammer met zijn vis- kar op de markt aan de Gedempte Oude Gracht in Haarlem. Tegen het scheiden van de markt was hij „los" geweest. Tot dat een klant, die kort tevoren een bosje had afgenomen nog eens terugkwam om nog een half pondje mee te nemen. Tja, toen was het gebeurd. Uit een kistje on der de kar had de Volendammer een pakje tevoorschijn gehaald en dat was on geopend voor twee gulden verkocht. Toen de koper thuis het pakje openmaakte kwam hij tot de onwelriekende ontdekking, dat de vis weer eens duur betaald was. De „lekkernij" zag er niet alleen vies en on smakelijk uit maar verspreidde ook een bijzonder onfris luchtje. De keuringsdienst van waren, aan wie het pakje ter hand werd gesteld, maakte uit dat de paling niet voor de consumptie geschikt was en schade voor de gezondheid had kunnen opleveren. De politierechter: „Dat is ook geen re clame, wel. verdachte?" „Heus, edelacht bare, 't is per ongeluk gegaan", verweerde de Volendammer zich en hij gebaarde daar bij heftig. „Ik heb de paling in Spaarndam voor een knappe prijs ingekocht en dan kan ik er toch wel van op aan dat mij goe de waar wordt geleverd?" Maar mr. Vink herinnerde: „Tegenover de politie hebt u anders verklaard dat u de paling wel kwijt wilde, omdat u er een te hoge prijs voor had betaald. Bovendien wist u dat de kwaliteit van de vis slecht was. Daarom juist had u de twee pakjes in een kistje onder uw viskar apart ge legd. U vond het eigenlijk zonde dat u met. die paling bleef zitten en toen er nog een klant kwam hebt u er een pakje van verkocht. Nu, ik moet wel zeggen dat ik 'I. een smerige streek vind. Ik zal geen vis bi.i u kopen, reken maar!" „Edelachtbare, het ging heus niet per moedwil. Ik vent al veertig jaar en de men sen komen steeds bij me terug. Ik heb er nog nooit een in de maling genomen, 't Is per ongeluk gegaan. Ik wou al vertrekken toen een koper op het laatste moment nog een halfpondje wilde hebben", probeerde verdachte nog te overtuigen. Maar mr. J. Wiardi, de officier, geloof de er niet erg in. Als verdachte van me ning was dat hij slechte paling had inge kocht dan had hij ze terug moeten sturen. Hij heeft gedacht:„De klanten kijken toch niet in het papiertje en ik ben die rommel kwijt." Mr. Wiardi wees op de funeste ge volgen die het nuttigen van de bedorven paling had kunnen hebben. Hij achtte de opzet tot. het tenlastegelegde bewezen en eiste vijftig gulden boete en een week ge vangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Geschrokken liet de Volendammer zijn armen slap neerhangen. Maar de politie rechter vond het feit te ernstig om iets van de eis af te doen. Het ontwerp bepaalt daarom, dat de vergunninghouder, die een natuurlijke per soon is, zich behalve door zijn echtgenoot en bloed- en aanverwanten in de rechte lijn slechts kan laten bijstaan door personeel in loondienst en dat, zo de vergunninghou der een rechtspersoon is, de uitoefening van het bedrijf uitsluitend door personeel in loondienst geschiedt. Twee keer is de brandweer van Emmen maandag in actie gekomen om branden, veroorzaakt, door blikseminslag in Zuid- oost-Drente te bestrijden. In Emmercompascum werd een huisje in de kalkovenwijk, bewoond door een be jaard echtpaar door het hemelvuur ge troffen. De woning brandde met de inboe del tot. de grond toe af; er viel niets te redden. In Nieuw-Weerdinge sloeg de bliksem in een aantal korenmijten. Twee daarvan gingen in vlammen op. Boven Friesland heeft een hevig onweer gewoed. Om twee uur vannacht sloeg de bliksem in een boerderij te Steggerda. Met hulp van de buren slaagden de bewoners erin, het meubilair in veiligheid te bren gen. De boerderij brandde geheel uit. De procureur-generaal bij het gerechts hof te 's Hertogenbosch heeft vier jaar gevangenisstraf gevorderd tegen de musi cus S. D. van E. uit Tilburg wegens spiona ge. Van E. was door de rechtbank te Bre da tot dezelfde straf veroordeeld. Ook nu geschiedde de behandeling van deze zaak met gesloten deuren. Er werden slechts enkele getuigen gehoord. Het hof zal op 23 september arrest wijzen. De plaatselijke afdeling van de Katho lieke Volkspartij te Maastricht heeft na een protestvergadering tegen de wethou dersverkiezing op dinsdag 2 september een motie aangenomen, waarin zij het ver trouwen in de fractievoorzitter van de K.V.P. en in die leden opzegt, die hun stem uitbrachten op de heer Pieters van de P.v.d.A. Zij verzoekt het statenkring- bestuur ten spoedigste een statenkring- vergadering cp te roepen teneinde voor het forum van de gehele stad te verklaren dat de partij zich van de fractievoorzitter en van die leden van de raad, die op de heer Pieters gestemd hadden, distancieert en hun houding afkeurt. Geref. Kerken Aangenomen naar Neede G. de Jong, kand. te Nijega (Small.), die bedankte voor Balk, Dalfsen. Gees (Dr.), Grouw-Irnsum, S.vbrandaburen c.a. en voor Ten Post (Gron.). Bedankt voor Maassluis (vac. H. Vollenhoven) L. H. Kwast te Hoogeveen. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Steenwijk T. Brienen te Mus sel en H. van der Schaaf te De Krim (O.). Beroepen te 's-Gravenhage J. H. Carlier te Zutphen. Tweetal te 's-Gravenhage- West I. de Bruijne te Rotterdam-Centrum en B. van Smeden te Rotterdam-Zuid. Be roepen te Londen (Ontario, Canada) (Free Chr. Ref. Church) J. H. Velema te Apel doorn. Geref. Gemeenten Bedankt voor Nunspeet J. B. Bel te Krabbendijke. Tweetal te Dordrecht M. Blok te Rijssen en H. Rijksen te Vlaar- dingen. Zaterdagavond omstreeks half negen hebben vele bewoners van noordoost Ne derland een heldere blauw-groene vuurbol waargenomen die zich, gevolgd door een lange staart, met grote snelheid langs de hemel spoedde. Aan het eind van zijn baan explodeerde de bol en het geluid van deze explosie, die naar men schat op 50 kilo meter hoogte plaatsvond, werd door som migen als een dof gerommel, door ande ren als een harde knal gehoord. Dit verschijnsel is veroorzaakt door een zeer grote meteoor, op zichzelf is dat een vrij normaal verschijnsel. Van hoorbare explosies is echter in de afgelopen tien ja ren slechts enkele malen gewag gemaakt. De sterrenwacht te Utrecht zou graag nadere inlichtingen willen hebben over dit zeldzame natuurverschijnsel. Zij verzoekt waarnemers, per briefkaart de volgende gegevens in te willen zenden naar de Ster renwacht Utrecht, afdeling meteoren: tijd stip van het verschijnsel, tijdsverloop tus sen flits en gerommel, kleur, vorm, hel derheid en grootte van de vuurbol, verge leken met helderheid en grootte van de volle maan, richting en hoogte in graden van het begin en eindpunt, duur van het verschijnsel (in seconden). De 36-jarige Amsterdammer Th. van der V. zal, op grond van de rol die hij ge speeld heeft in de rel op 29 juli in een cabaret op het Thorbeckeplein te Amster dam, een hem twee jaar geleden opgelegde voorwaardelijke straf van drie maanden moeten uitzitten. Het gerechtshof heeft de tenuitvoerlegging daarvan bevolen. Van der V.'s proeftijd zou 1 december aflopen. Begin augustus heeft de officier van Justitie een gerechtelijk vooronderzoek ge last naar de mishandeling en lokaal vredebreuk waarover de cabareteige naar, Kees Manders. een aanklacht had ingediend. GENèVE (ANP) Het is voor West- Europa thans mogelijk geworden, zelf op economisch verantwoorde wijze uit het onsplijtbare uranium-238 het splijtbare uranium-235 af te scheiden. Deze conclusie heeft de Amerikaanse geleerde M. Bene dict getrokken uit de voordrachten, die maandag op de tweede atoomconferentie in Genève zijn gehouden over de scheiding van isotopen. Hij sprak deze conclusie uit op een persconferentie, waarop voorts een uiteenzetting werd gegeven over de metho den van isotopenscheiding in Frankrijk, die tot dusverre geheim werden gehouden en pas in de technische zitting van maan dag in details bekend werden gemaakt. De Franse delegatie deelde mee, dat bin nenkort in Frankrijk zal worden begon nen met de bouw van een fabriek voor iso topenscheiding. Deze fabriek zal volgens het gasdiffusieprincipe werken en per jaar 350 ton uranium van 0,7 tot 3% kun nen verrijken. De kosten van deze fabriek worden geraamd op 45 miljard francs. Frankrijk is in principe bereid, alle gege vens over het proces van gasdiffusie ter beschikking van andere landen te stellen, op voorwaarde dat men het over de in dustriële eigendom eens kan worden. Het gasdiffusie-proces is ook aan Euratoom aangeboden. De Britse atoomgeleerde Sir John Cock- croft heeft op een persconferentie critiek op Frankrijk geleverd wegens deze ont hulling. Hij zei dat de vervaardiging van hoogverrijkt uranium essentieel is voor de produktie van explosieven en dat het naar 99 99 Als onderdeel van de spoorwegwerken in het IJmondgebied, die het gevolg zijn van de aanleg van de Velser tunnels is in Noord-Kennemerland voorzien in de bouw van een drietal nieuwe stations waarvan het eerste, Driehuis-Zuid, tegelijk met de tunnel op 28 september van het vorig jaar in dienst werd gesteld. Het tweede, Sant poort-Noord. volgde vandaag en het der de en grootste station. Beverwijk zal in het najaar van 1959 voltooid zijn. Het creëren van de nieuwe stations is gebeurd om de vervoersvoorziening in dit belangrijke ge bied zoveel mogelijk op peil te houden en parallel hieraan liep een verhoging van de service door zowel uit IJmuiden als uit Alkmaar ieder half uur doorgaande trei nen te laten vertrekken via Haarlem naar Amsterdam waardoor het vroegere over stappen in Velsen-IJmuiden-Oost kon wor den vermeden. Dit betekende echter, dat de treinen ergens gecombineerd en ont koppeld moesten worden en dit werd de tweede oorzaak van het ontstaan van Sant poort-Noord. Teneinde de t.reinbewegingen vlot te la ten verlopen werd de baan op dit punt drie Tegenover de gretigheid waarmee de vrouw zich aanpast aan de snel opeen volgende voorschriften van de mode, staat nog altijd de koppigheid, waarmee vele mannen zich ver schansen in oud-modische, vet en glimmend geworden costuums, waarmee zij sa men voor de grauwe massa doorgaan: zie maar eens een forensentrein leeglopen Op allerlei manieren pro beert. men dit eruit te krij gen en een van die pogin gen begint de volgende week maandag weer met- de dertiende Herenm,ode- beurs in het Amsterdamse. RAI-gebouw. Deze is niet alleen gericht op d.e inko pers der modemagazijnen, maar ook - met name in de avonduren - op het pu bliek. het. mannelijke pu bliek dat naar men hoopt door het vrouwelijke mee gelokt zal worden. Aldus hoopt men zoals de voorzitter van de organi serende stichting, de heer H. Sinasappel, het uit drukte „de Nederlandse man modebewust te ma ken'. En voor modebewuste mannen deelde hij meteen de modelijn voor het aan staande seizoen mee: het wordt dg N- lijn, de „natu ral. line", gekenm.erkt door een natuurlijk aflopende schouderlijn (wèg met die schoudervullingen!) een slanke heuplijn en sm.alle broekspijpen De colberts zijn wéér iets korter, heb ben wéér smallere revers en de pantalon wordt wéér iets nauwer gedragen. De korte overjas handhaaft zich. Daarbij duikt nu in de regenjassen ook de kleur rood op. Het streepje in de overhemden doet. het steeds beter evenals het ton sur ton"-dessin, dat betekent: dezelfde kleuren die door elkaar heengeweven een nieuwe tint opleveren. Met d.e hoeden is het nog steeds pet. om maar eens een populaire afzetterm te gebruiken. De hele vraag is nu of de mannen, die deze beurs be zien zich er iels van aan zullen trekken - liefst in die letterlijke zin va.n het woord. Men kan de vele costuums niet, alleen be wonderen aan gipsfiguren (met strooien hoofden om. te voorkomen dat men ze vergeefs aanspreekt) maar ook met vlees en bloed er in: op een modeshow. Tot onze grote, geruststelling tons bij het tonen der mo dellen gelukkig nog iets van die onbeholpenheid te zien, die voor elke man in een nieuw pak natuurlijk mag heten. Een gelukkige omstan digheid. die het volgen van de hedendaagse mode voor mannen aantrekkelijk maakt, is het. toenemend gebruik va.n lichtgewicht- stoffen met synthetische vezels, welke bovendien nog vouwvaster en kreuk vrijer zijn. Dat zal voor m.enigeen een opltichting betekenen. Wij geraakten zelf in opwinding toen wij een heer met. een „240 grams" wollen kamgaren pak over het plankier za gen drentelen, maar wer den afgeremd door een dame naast ons. die zei dat het 240 gram per strekken de meter was. Overigens blijven er al lerlei ongemakken voortbe staan: nog steeds zijn er geen cos'tuurrh bij, waar men zijn agenda, en d.e post vav, de laatste week in kan meevoeren zonder dat er schade gedaan wordt aan de „natural line"- Wjj heb ben weer scootercoals en autocoats gezien en mis schien komen er straks nog helikoptercoats bij, maar nog steeds ontbreken d.e ge wone fietsjassen, waarvan- de panden niet terzijde waaien als het regent. Wil men de mannen waarlijk voor de mode win nen dan zal de. doelmatig heid daarin nog meer ver disconteerd moeten wor den, want met fantasienop- pen, ach ter split jes, heup- ceintuurtjes en wat dies meer zij is men er nog niet. Tot ons leedwezen zagen wij dat ook op deze beurs de manchetknopen nog steeds voortwoekeren sporen breed en daardoor ook werd het noodzakelijk, dat Santpoort de beschik king kreeg over twee aan de buitenkant gelegen perrons, terwijl Driehuis-Zuid bij voorbeeld het met één middenperron kon stellen. Het vanmorgen geopende stations gebouw Santpoort-Noord bevindt zich aan de oostzijde van de spoorbaan aan de kant van de bebouwde kom. Op het tweede per ron bevindt zich slechts een wachtkamer. Beide perrons zijn verbonden door een tunnel, die beide zijden van het emplace ment met elkaar in contact brengt. De opzet van het stationsgebouw is zeer eenvoudig: een hal met twee reizigerslo ketten, een wachtkamer met toiletten en een rijwielstalling voor ongeveer vierhon derd fietsen en voorts is er een eenvoudi ge maar tegelijk ruime accommodatie voor het dienstdoende personeel. Bij de vorm geving en materiaalkeuze is ernaar ge streefd een samenhang te verkrijgen met het ter plaatse zeer mooie duinlandschap en dit heeft onder meer zijn weerslag ge vonden in de stijgende en dalende dak- vlakken, het transparante karakter van het geheel door toepassing van een staal- skelet met een maximum aan glas en voorts door het gebruik van een aantal materialen die een natuurlijke structuur bezitten. De voorgevel heeft een bijzonder accent gekregen door het aanbrengen van een gekleurde betonrand. Voor forensen Vanmorgen had zich een groot aantal genodigden in de ruime hal van het nieu we station verzameld, waar de heer ir. K. van der Gaast, de chef van de afdeling gebouwen van die dienst van weg en wer ken van de N.S., die het nieuwe emplace ment heeft ontworpen in een kort toe spraakje het station overdroeg aan de in specteur van het vervoer van de inspec tie Amsterdam mr. C. A. O. Naudin ten Cate. Deze sprak er op zijn beurt zijn gro te tevredenheid over uit, dat het nieuwe station niet overijld is gebouwd en dat men zich niet zoals negentig jaar geleden in Beverwijk bezondigd had aan een se- mi-permanent gebouw, dat totaal niet ge schikt is om de aan- en afvoer van de fo rensen te verzorgen. En daar moet Santpoort-Noord in de eerste plaats voor dienen want men is bij het projecteren van dit gebouw uitgegaan van het standpunt, dat de mensen graag in de nabijheid van de natuur wonen, waarna men dan van de spoorwegen ge bruik maakt om het werk te bereijcen en volgens de berekening zal deze wens voor al in de toekomst bij Santpoort-Noord dui delijk merkbaar worden. Vervolgens droeg mr. Naudin ten Cate het nieuwe gebouw over aan de stations chef, de heer L. Mol, die na het aanne men van de sleutel erop wees, dat het ge hele personeel bijzonder trots is op dit door de firma Nelis te Beverwijk vervaardig de station en hij zegde alle aanwezigen toe, dat men het naar beste kunnen zou be heren. Tenslotte stelde ir. D. N. Dammes, direc teur van Openbare Werken van de ge meente Velsen het station officieel in ge bruik door een perronkaartje te kopen en daarna kregen allen de gelegenheid het maar dat is misschien iets emplacement, onder leiding van ir. K. van persoonlijks. der Gaast te bezichtigen. Britse mening niet juist is, dat deze kennis over de gehele wereld wordt verspreid. En geland zou zijn kennis erover niet onthul len. Op de zitting van maandag is gebleken, dat behalve in Amsterdam door prof. Kis- temaker ook in Duitsland en Amerika aan het systeem van ultra-centrifuge wordt gewerkt. Ter persconferentie werd door de Duitse W. E. Groth en de Amerikaan J. W. Beams desgevraagd verklaard, dat zij dit systeem praktisch zeker uitvoerbaar ach ten. De methode-Kistemaker (UPI). Ook dr. J. Kistemaker van het Labo ratorium voor Spectografie te Amsterdam heeft de door hem gevonden methode voor het vervaardigen van verrijkt uranium uiteengezet. Het procédé dat in het Ameri kaanse atoomcentrum Oak Ridge wordt toegepast is tamelijk kostbaar. Dr. Kistemaker beschreef de installatie als een „supercritische centrifuge". De kosten van het apparaat zouden ongeveer 3.000 gulden bedragen. Gezien deze buiten gewoon lage prijs „zou het mogelijk zijn fabrieken met bijvoorbeeld vijf of tien duizend centrifuges te bouwen", aldus dr. Kistemaker. In de centrifuges wordt uranium in gas vormige toestand behandeld. Dr. Kistemaker ging uitvoerig in op het procédé, dat beoogt uranium dat normaal 7 percent uranium 235 bevat te verrijken tot uranium met 75 percent u-235. Het „normale verrijkingspercentage" van uranium, die als brandstof wordt gebruikt is twee tot drie. Dr. Kistemaker legde er de nadruk op dat het procédé weliswaar „revolutionair" is, doch dat het nog in het stadium van onderzoekingen verkeert. Reactor van Siberië GENèVE (UPI) In Rusland is de eer ste fase voltooid van de bouw van een kernenergie-installatie van 600.000 kilo watt waarmee de woeste gebieden van Si berië zullen worden geïndustrialiseerd, aldus een mededeling van prof. V. W. Emelyanov, hoofd van het Russische kern- energie-programma. De reusachtige kerninstallatie werd ge toond op een kleurenfilm en de toeschou wers moesten erkennen, dat in het Wes ten nog niets groters is gebouwd. Emelyanov weigerde te zeggen waar de krachtinstallatie staat. Hij zeide slechts dat zij gebouwd was in een vroeger onbe woond gebied van Siberië, dat nog geen naam heeft gekregen. De bouw van de krachtinstallatie is de eerste stap naar industrialisatie van Sibe rië, zo verklaarde de Russische geleerde. De uitgestrekte gebieden van Siberië zijn vol mineralen en zonder elektriciteit kun nen zij niet tot ontwikkeling worden ge bracht. De grootste atoomkracht-installatie in het Westen is die in Hinkley Point, Enge land. Men hoopt, dat deze installatie tegen 1961/62 500.000 kilowatt elektriciteit kan opleveren Vanmorgen omstreeks half negen is in IJmuiden aangekomen het 12.165 ton me tende toeristenschip „Stockholm" van de Svenska-Amerika Linien. Het schip had 350 passagiers aan boord, alsmede 265 be manningsleden. De „Stockholm" had lig plaats gekozen aan de toeristensteiger te IJmuiden. De passagiers zijn omstreeks negen uur van boord gegaan om tochten te maken naar verschillende stéden en streken, die niet al te ver van IJmuiden gelegen zijn. De „Stockholm" zal namelijk vanavond om zes uur weer zee kiezen om koers te zetten naar Hamburg. Het schip kwam van Antwerpen. Uiteraard had het grote fraaie schip in IJmuiden heel wat bekijks. In de vroege middag werd een klein aantal genodigden aan boord ont vangen door kapitein C. W. Jonsson. De rechtbank te Amsterdam heeft een 42-jarige uitvoerder wegens bigamie ver oordeeld tot drie maanden gevangenis straf. De man wiens wettige echtgenote en kinderen in Gorredijk wonen, was tij dens zijn verblijf in Nieuw Guinea gaan corresponderen met een jonge vrouw uit Amstelveen. Op 5 juli keerde hij uit Nieuw Guinea terug en ging in Amstelveen wo nen. Op 7 augustus trad hij daar in het huwelijk met zijn correspondentievrien din. maar dezelfde dag o..tdekte men op de Burgerlijke Stand dat de uitvoerder reeds sinds 1945 getrouwd was. In opdracht van de Nederlandse vereni ging voor Sexuele Hervorming heeft de „Stichting Film en Wetenschap" te Utrecht een kort en kernachtig filmpje vervaardigd met een vertoningsduur van ongeveer twintig minuten, dat tot titel draagt „Kringloop". Het behandelt op een zeer leerzame en decente wijze een onderwerp, dat met het middel van de film wel heel bevattelijk in letterlijke en figuurlijke zin kan worden toegelicht: de voortplanting van de mens. Het gegeven wordt van medisch-biologisch standpunt uit benaderd. De toeschouwer ziet door middel van tekeningen wat aan een bevalling voorafgaat, de ontwikkeling van het kind in de moederschoot, de groei tot man of vrouw en de kenmerkende veranderingen der organen. Na de ont moetingen der seksen volgen wij van nabij hoe de bevruchting van de eicel geschiedt. Daarna keren wij terug bij de ontwikke ling van het kind in de moederschoot. Dan is de kringloop voltooid, het leven brengt nieuw leven voort. Op het gebied van voorlichting inzake deze zo vaak met onjuiste verzwegenheden omgeven materie ontbreekt nogal het een en ander. Men kan het filmpje dan ook als een aanwinst begroeten. Het legt getuigenis af van een grote eerbied voor het leven, de daarin besloten creatieve krachten en hun functies. Het zoekt niet naar de bron van het leven, het is, zoals gezegd werd, zuiver medisch-biologisch. Als zodanig echter is het zeer verhelderend en zeer duidelijk. Men leert begrijpen wat zich af speelt in de kringloop van leven tot leven, men neemt het ongeziene waar en ontdoet het van ongezonde bijkomstighedenen en nog te veelvuldig voorkomende ontluiste ring. Omdat de filmtaal wordt toegepast krijgen de tekeningen van mevrouw H. L. Blumenthal-Rothschild en haar medewer kers de illusie van de beweging. Omdat er tekeningen worden gebruikt, is men in staat er de onderzoekingen van de weten schap nauwkeurig in te verdisconteren en een te sterke confrontatie met de realiteit te vermijden. Het filmpje beantwoordt zeker aan de verwachtingen van de opdrachtgeefster. Het laat voldoende gelegenheid over om het door een deskundige van verder com mentaar te voorzien, wanneer zulks uit reacties nodig blijkt. De gesproken tekst door mevrouw H. F. Fortuin-Blitz ontworpen, door Max Dendermonde bewerkt en door Ted Loge man uitgesproken is sober, maar doel treffend. De Stichting „Film en Weten schap" legt er alle eer mee in. Er zullen honderdvijfenzeventig voorstellingen in ons land van worden gegeven. P. W. Franse Philips heeft de wetenschap een nieuw hulpmiddel geschonken: een super elektronenmicroscoop, die details ter grootte van een miljoenste millimeter zichtbaar maakt. Met dit apparaat kan men bijvoorbeeld groepjes atom.en dui delijk onderscheiden. Het. toestel zal woensdag gedemonstreerd worden op een tentoonstelling van wetenschappe lijke apparaten ter gelegenheid van het vierde internationale congres voor elektronenmicroscopie in Berlijn. Op de rijksweg tussen Sint Maartens- vlotbrug en Burgervlotbrug is gistermid dag de 21-jarige F. Bosma uit Anna Pau- lowna om het leven gekomen toen hij met een zware motor met zijspan tegen een uit tegenovergestelde richting komende vrachtwagen reed. De jongeman, die juist 's morgens in Rotterdam zijn motor had gekocht, was op weg naar huis. Waar schijnlijk door onervarenheid zwenkte hii in een bocht plotseling naar de linkerzijde van de weg, waardoor hij tegen de vracht auto botste. Hij was gehuwd en vader van één kind. In de Hoofdstraat te Sassenheim wilde gistermiddag het 4-jarig zoontje van de familie Eikelenboom, toen hij zijn moeder aan de overkant zag lopen, plotseling de weg oversteken. De chauffeur van een naderende zandauto trachtte vergeefs het jongetje te ontwijken. Het ventje liep tegen de zijkant van de vrachtwagen op en was vrijwel terstond dood. (Shows, snufjes en alles wat verder in het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) DE FIRMA STOUTENBEEK heeft haar nieuwe najaars- en wintercollectie in het Gemeentelijk Concertgebouw aan een groot damespubliek vertoond. We kregen een indruk van gemakkelijk zittende pakjes, en forse, ruim vallende mantels. De wintermantels zijn niet streng en recht, maar breed in de schouders en opbollend van rug. Dit bollende effect wordt door allerlei variaties verkregen: plooien, die onder de kraag uitspringen en pas weer bijeen worden genomen door een strakke zoom, maar ook plooien of soms maar een enkele stolpplooi, die door een ceintuurtje even onder de taille tot rust wordt ge dwongen. Deze ronde rug-accentuering is een uitwerking van de ligne lasso, die het vorig jaar door Pierre Cardin werd gelan ceerd. Hij ging hiermee wel wat over de schreef, want zijn vreemd geplooide dra- peersels waren vaak zeer onlogisch en hinderlijk voor de draagster. Dit jaar vond hij een gematigde en even wichtige toepassing en met dankbaarheid werd hier in de confectie gebruik van ge maakt. Ook in de tailleurs en japonnen treffen we deze modelijn aan: Een lage taille-lijn onder een losgeplooide rug, die vaak als een schip met volle zeilen uit staat en een kaarsrechte rug van de draag ster verlangt. In dit genre zagen we ja ponnen, die met allerlei variaties dit effect hadden verlevendigd: een lange knoopslui- ting met een laag strikje of een plissé pand onder een plat rugstukje vandaan. Veel mooie tweeds waren als materiaal gebruikt voor de vlotte tailleurs, die vaak aan de kraag met een franje garnering waren afgezet. Ook voor de mantels bleek dit een uitgelezen materiaal te zijn, vooral de zogenaamde mohair tweed, in zwart wit. met een kanteffect. Ook met de grove Italiaanse tweeds, die enigszins gelijkenis vertoonden met handweefstoffen" bereikte men in de combinatie groen-blauw mooie resultaten. Dit seizoen zullen ook nog de mantels met bontkraag bijzonder in trek zijn: mooi is dan zo'n olijfgroene zobeline mantel met bever manchetten, die er los opzitten en ook als mof en mutsje gebruikt kunnen worden: een zeer geslaagde verrassing! Tot slot zagen we nog enkele mooie cocktailjurkjes voornamelijk in tonneau lijn of empire-lijn, waar bij de laatste, de verhoogde taillelijn geaccentueerd werd door een corsage met afhangend lint of kleine bandeau. De vier verschillende ty pes bruidjes vormden een waardig slot van deze Parijse show in Haarlem Kaüj

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7