Bouwmeester versloeg Prahl op eerste wedstrijdavond Tarantella heeft vanavond weer een serieuze kans Duinwijktoernooi had een zeer Oostenrijker Hanappi wil geen rechtsback spelen van Bloemendaal vlot verloop Schaaktoernooi van Het Oosten in Haarlem begonnen 9 Het dertiende landen- toernooi van de FIDE Danlon schaaktoernooi in Amsterdam Detroit kandidaat voor Spelen in 1964 Het interzonale schaak toernooi in Bad Portoroz Voetbal Nederlandse militaire ploeg tegen de Belgen Centrale training voor jeugdspelers IN NA TIONAAL ELFTAL Vanadis versloeg Vivant Hollandia Koersen In Hilversum Wereldrecord Armin Hary wordt niet erkend Atletiek Rijvers weer uitgenodigd voor centrale training DOSLissabon op 1 en 8 oktober Twee clubs eindigen op eerste plaats in HCB Motorsport Zweden winnaar in de „Cross des Nations" Gevoelige nederlagen voor Haarlemse tennisjeugd Rousseau naar revanches in Olympisch stadion Ashley Cooper Amerikaans kampioen enkelspel Zwemmen Ishimoto niet meer in wedstrijdsport KNVB zond een geluks telegram aan KNZB Zeslanden-hockevtoernooi in Brussel Sport In het kort Boeing straalvliegtuig maakte langzame reis DINSDAG 9 SEPTEMBER 1958 Na enkele geestige openingswoorden van de heer mr. A. G. de Blécourt, voor zitter van de KNSB hebben twee en zeven tig schakers gisteren de strijd aangebon den in het toernooi van de schaakclub „Het Oosten." De grootste belangstelling in dit toernooi gaat uiteraard uit naar de ere-groep, waarin enkele prominente Ne derlandse schakers tot de deelnemers be horen. De resultaten in de eerste ronde werden: Drs. G. PrahlH. Bouwmeester 0-1, Th. v. ScheltingaB. J. Withuis afge broken en C. OrbaanN. Cortlever remi se. Reeds spoedig bleek dat de spelers niet voornemens waren er zich met een gemak kelijke avond af te maken. In alle partijen ontstond een vinnige strijd. De winnaar van 1957, C. Orbaan, haalde in een Spaan se partij een weinig meer gespeelde va riant op en ruilde zijn loper tegen het paard op c6. Toen hij kort daarop de pion e4-e5 speelde was duidelijk dat hij met. gro te plannen rondliep. Inmiddels weerde drs. Cy. Prahl zich voortreffelijk tegen de favoriet, H. Bouwmeester. De dames ver dwenen hier al spoedig van het bord en de stelling leek op dit moment toch wel iets gunstiger te staan voor Prahl. Van Schel tinga en Withuis waren in een opruim- stemming. Reeds na 14 zetten misten bei de spelers de dame en drie lichte officie ren. Deze grote afwikkeling kwam tot stand na een zeer interessante galop van een Withuis-paard. Zijn rivaal leek in moeilijkheden te komen, maar hij verried met een elegante oplossing der moeilijkhe den duidelijk zijn klasse. De partij tussen Orbaan en Cortlever vorderde inmiddels snel. Het pionoffer van Orbaan was echter van een dubieus soort. Zijn beoogde aanval had tenminste niet zoveel om het lijf als in zijn bedoeling moet zijn geweest. Cortlever gaf twee stuk ken tegen een toren. Mogelijk had Orbaan even later door herhaling van zetten (bij de 22ste zet) remise kunnen afdwingen maar hij verkoos dameruil. Er ontstond toen een interessant eindspel van twee paarden tegen de toren. De laatste roofde nogal wat pionnen. Orbaan kwam daarbij in gloeiende tijdnood maar handhaafde zich voortreffelijk. Toen beide heren een wedloop aangingen met een vrijpion bleek een dead-heat het slot. Er bleef dan ook weinig anders meer over dan tot remise te besluiten. Bouwmeester had ondertussen een ge- isoleerde dubbelpion op de a-li,jn geaccep teerd. Hij won op b2 een pion en toen drs. Prahl in tijdnood door een blunder een stuk weggaf was de strijd onverwacht ge streden. Dit gebeurde op het moment dat Prahl druk pogingen in het werk steldé zijn verloren pion te herwinnen. Volgens Bouwmeester zou de partij ook zonder Prahl's blunder op den duur tot hetzelfde eindresultaat zijn gekomen. Van Scheltinga, die een klein voordeel tegen Withuis had gekregen begon enkele zwakten in de vijandelijke veste te onder mijnen. Voor Withuis was dit aanleiding een lange wandeling met zijn koning te gaan maken. Het mocht hem echter alle maal niet baten. Van Scheltinga snoerde de stelling dicht en zette vervolgens zijn stoottroepen in beweging. Withuis kreeg het nog te kwaad met de tijd ook. Pionverlies was niet te voorko men. Hij redde het. leven nog tijdelijk door het op afbreken te laten aankomen. De Het Russische team voor het dertiende FIDE-schaaktoernooi 'de zogenaamde schaakolympiade), dat in oktober in Mün- chen wordt geopend, bestaat uit Botwin- nik, Smyslov, Keres, Bronstein, Tal en Petrosian. Captain is Kotov. Dit toernooi is een van de belangrijkste schaakevenementen van het jaar. Meer dan 200 van de beste spelers van de we reld zullen meedingen naar de gouden be ker van de Internationale Schaakfederatie en naar de gouden medailles die aan de leden van de winnende ploeg worden uit gereikt. Achtendertig landen zullen in München vertegenwoordigd zijn en in de diverse teams is een twintigtal dames opgenomen. Als sterkste ploegen worden beschouwd die van Rusland, Argentinië, Joegoslavië, Hongarije en de Verenigde Staten. Ameri ka vaardigt een team van zes grootmees ters af, aangevoerd door Reshevsky. Lei der van het Argentijnse team is Najdorf. Voor Nederland zal zoals bekend wor den deelgenomen door M. Euwe, J. H. Donner, L. Prins, H. J. Kramer, C. B. van den Berg en F. Roessel. Het derde Danlon-schaaktoernooi voor dames zal van 15 tot en met 19 oktober in hotel ,,De Kroon" in Amsterdam worden gehouden. De internationale groep zal worden gevormd door zes speelsters. Hier voor zijn de volgende dames uitgenodigd: Chaude de Silans (Fr.), Rinder (Did.), Be- nini (It.), Lazarevic (J.sl.), Heemskerk en Roodzant (beiden Nederland). Voor zaterdag en zondag worden voorts Rationale vierkampen georganiseerd, die zijn opengesteld voor alle bij de KNSB aan gesloten speelsters. De organisatie berust bij de Hoofdstedelijke Schaakbond. Voor de organisatie van de Olympische Spelen in 1964 zal Detroit, kandidaat wor den gesteld, zo heeft het Amerikaans Olympisch Comité besloten. Detroit werd verkozen boven Los Angeles, Chicago en Minneapolis. eindstelling is echter duidelijk voor Van Scheltinga gewonnen. Een tweede zitting zal dan ook wel achterwege blijven. Voor vanavond staan de volgende par tijen op het programma: H. Bouwmees ter—N. Cortlever; B. J. Withuis—C. Or baan en drs. G. Prahl—Th. v. Scheltinga. In hoofdgroep 1 viel de zege van G. Kra nendonk op de sterke Alkmaarder F. Hil- dama op. De enige vrouwelijke deelne mer, mevr. A. v. d. Veen-Baas, kwam in haar eerste partij tot een gelijkspel met Tj. A. Herfst. De uitslagen van de partijen gespeeld in de eerste ronde luiden: Eregroep: drs. G. Prahl—H. Bouwmeester 01: Th. v. Scheltinga—B. J. Withuis algebr.; C. Or baan—N. Cortlever remise. Hoofdgroep 1: A. Herfst—T. Slagt remise: G. KranendonkF. Hildama 1—0; J. Bonkenburg J. H. Wilmink 0—1. Hoofdgroep 2: S. Bonkenburg—A. C. v. d. Tak remise: J. v. d. Berg—J. H. Addicks 0—1; S. Herfst P. Roubos 10. Hoofdgroep 3: C. KosterC. Hoogland afgebr.: F. van Setten—dr. A. L. Bouma remise; J. Wolff W. Kievit 1—0. Groep 1: P. G. Kloos W. de Graaff 1-0; Tj. A. Herfstmevr. A. v. d. Veen-Baas remise; H. Bos- scherT. A. van Emmerik 01. Groep 2; J. Rothert—G. van Langelaar remise; drs. R. BloemW. J, Saeijs 10; J. Jonckbloedt L. Kensen remise. Groep 3: J. Vlug—N. Bottelier 1—0: F. P. Wes terG. Oldebroek afgebr.; H. de Jager—D. Wie- lir.ga remise. Groep 4: S. W. v. d. Peijl J. v. d. Steeg 0—1; R. Drost—W. M. Teeuwen 6—1; H. C. Honsbeek- F. Adams 1—0. Groep 3: C. RasingJ. C. Andersen 0—1; M. P. v. Overbeeke—J. M. Post 01; A. de Busser—G. Slobbe 1—0. Groep 6: W. P. Lely—H. Slenters 0-1; G. A. v. d. Stoop—G. Arbeek 01; W. SmelterP. v. d. Knijff 01. Groep 7; E. HouwelingK. Nederkoorn 01; J. Lenterman— J. A. de Jong'niet gespeeld; H. J. BertramH. C. B. Drontmann 0—1. Groep 8: W. KrijnenW. A. Arnaut de Calla- von 1—0: A. Herckenrath—J. Bijvoets -10; C. BergveldtJ. R. Drost 0—1. De partij tussen C. Orbaan (wit) en N. Cort lever (zwart) verliep als volgt: 1. e4 e5; 2. Pf.3 PcS; 3. Lb5 a6: 4. Lxc6 Dxc6: 5. Pc3 Ld6: fi. d4 exd4: 7. Dxd4 f6; 8. Le3 Pe7; 9. 0 -0—0 Pg6; 10. e5 fxe5; 11. Dc4 De7; 12. Pg5 h6: 13. Dd3 Ph4: 14. Pg—e4 Lf5; 13. g3 Lg4; 16. gxhl Lxdl; 17. Txdl 0 0—0: 18. Dc4 Lb4: 19. Txe8 Txe8: 20. Lc5 Lxc5: 21. PxcS Td4; 22. Dg8t Td8: 23. De6 Dxe6; 24, Pxe6 Tg8: 25. Pc5 Tf8: 26. Pd3 Tf5; 27. Kd2 Th5; 28. Ke3 Txh4; 29. Pxd5 Txh2; 30. Kf3 Thl31. Pd3 c5; 32. Pxcö Tel; 33. Pe6 Txc2; 34. Pxg7 Txb2: 35. Ke3 b5; 36. f4 Tg2; 37. Pe6 Tg3i: 38. Kd4 hö: 39. Pd5 h4; 40. f5 h3: 41 fó h2: 42 f7 Tf3; 43. Pd—f4 Txf4 44. Pxf4 al Da me; ri. .'8 Dame/f Kb7. Remise. Het interzonale schaaktoernooi in Bad Portoroz werd maandagavond voortgezet met het spelen van de afgebroken partijen uit de 18e, 19e en 20e ronde. De uitslagen waren: 18e ronde: Benkoe (Hong.)Filip (Tsj.sl.) remise. 19e ronde: Petrosian (Rusl.)Olafsson (IJsl.) remise, Neikirch (Buig.)Fuester (Can.) 1—0. 20e ronde: Rosetto (Arg.)Neikirch (Buig.) 10, Fischer (V.S.)Cardoso (Phi- lipp.) 10, Bronstein (Rusl.)Filip (Tsj.sl.) remise, Larsen (Den.)—Pachman (Tsj.sl.) 0—1, Sanguinetti (Arg.)—Szabo (Hong.) re mise, Olafsson (IJsl.)Sherwin (V.S.) 10. Na de 20ste ronde luidt de stand: 1. Tal (Rusl.) 13 pnt.; 2. Gligoric (J.sl.) 12V2 pnt.; 3. Petrosian (Rusl.) 12y2 pnt.; (uit 20 par tijen); 4./5. Benkoe (Hong.) en Olafsson (IJsl.) beiden 12 pnt.; 6,/7. Bronstein (Rusl.) en Fischer (V.S.) beiden IIV2 pnt.; 8./9./10. Averbach (Rusl.) Szabo (Hong.), Pachman (Tsj.sl.) allen 11 pnt. Met uitzondering van Petrosian hebben alle spelers thans 19 partijen gespeeld. De partijen voor de 21ste en laatste ronde worden woensdag 10 september gespeeld. Het Nederlands militair elftal dat woensdagavond in Brussel tegen de Bel gische militairen zal spelen, voor de kwa lificatieronde van het internationale mili taire voetbaltoernooi, is als volgt samen gesteld: doel: Hoogermans (Ajax), achter: Koole en Kraay (beiden DOS), midden: Notermans (Fortuna), Renders en Kruiver (beiden PSV), voor: Den Engelse (ADO), Groot en Janssen (beiden Stormvogels), De Kreek en Moulijn (beiden Feijenoord). Het is nog niet zeker dat Kraay woens dag zal mogen spelen. Hij is pas hersteld van een angina en de dokter zal hem eerst nog onderzoeken. Ook Renders is niet ge heel fit hij werd zondag in de wedstrijd DOSPSV geblesseerd doch de PSV- er zal de tocht naar Brussel in ieder geval meemaken. De Nederlandse en Griekse militaire autoriteiten hebben nog steeds geen over eenstemming bereikt over de datum waar op de wedstrijd NederlandGriekenland zal worden gespeeld. Zoals eerder werd gemeld, spelen Nederland, België en Grie kenland in een halve competitie om één iats in de finalegroep, waarin zich Egypte, Portugal en Frankrijk al hebben geplaatst. In verband met de voorbereidingen voor de wedstrijd van het Nederlandse jeugd- elftal (18-20 jaar) tegen het Belgische jeugdteam op zaterdag 27 september in Brugge, wordt op woensdag 10 september op het HVC-terrein in Amersfoort een cen trale training gehouden. Deze staat onder leiding van de bonds- oefenmeester Karei Kaufmann. Er wordt aan deelgenomen door: Van Pelt (Feye- noord), Pinckers (Rapid), De Groot (Her mes DVS) Ter Horst (Enschedese Boys), Veldhoen (Feyenoord), Villerius (Sparta), De Jong (DWS), Borghuis (GVAV), Looyen (Volewijckers), Bouwmeester (NAC), Marcus (HVC), Bergholtz (MVV), Theunissen (Vitesse) Seelen (Ajax) en Clement (Volewijckers). Door het uitstekende tennisweer met het weekeinde is men met het Duinwijck- toernooi van de LTV „Bloemendaal" reeds tot de kwart- en de halve finales ge vorderd en zal men zaterdag en zondag volle aandacht kunnen schenken aan het invitatie A-toernooi en de eindstrijden van het B- en C-toernooi. Uit een veld van achttien spelers heb ben zich in de B-afdeling nog kunnen hand haven Neelissen, V. Swaay, V. Hoorn, Rempt, V. d. Hof, Brandse en Tom Okker en zullen V. Dalsum en Reinalda nog om een plaats in de kwart eindstrijden moe ten spelen. Bij de dames plaatsten Wil v. d. Broek, mej. Jansen en mevr. Venekamp zich reeds voor de halve eindstrijden en zullen de dames Schouten en Feijen nog moeten strijden voor de demi-finale. In de C-afdeling waren niet minder dan zeven endertig deelnemers waarvan A. Groen zich reeds in de halve eindstrijden speel de. De partijen Reinalda-Doeve, Gaus- Sikkes en Koster-Niggebrugge zullen voor de completering van de halve eindstrij den moeten zorgen. Bij de dames bereikte Wil v.d. Broek evenals in de B-afdeling reeds de halve eindstrijden. De resultaten in de B-afdeling luidden: H.E., le ronde: R. v. d. Veer sl. E. Weert 15—13 6—4; W. v. Swaay sl. .1. Kuiten 0—6 7—5 10—8; H. van Hoorn sl. G. Hartman 6—0 6—3: H. Rempt sl. P. Koopman 64 6—3; E. Joosse sl. F. Delbel 6—2 6—2; A. in 't Hout sl. W. Mazee 6—0 6—2; F. van Dalsum sl. A. Groen 6—2 6—2; R. Reinalda sl. J. Klip 6—4 6—1; J. Brandse sl. H. Sikkes 9—7 6—2; T. Okker sl. W. Heeringa 6—3 06 6—1; W. Fröhlich sl. K. Bakker 3—6 6—3 6—1. 2e ronde: W. van Swaay sl. R. v. d. Veer 6—0 62: H. van Hoorn sl. F. Muschter 6—2 6—1; H. Rempt sl. E. Joosse 6—3 6—3; A. v. d. Hof sl. A. in 't Hout 2—6 6—2 6—4; J. Brandse sl. Z. Verwaal 6—1 6—3; T. Okker sl. W. Frölich. D.E., le ronde: mej. J. Verwaal sl. mej. D. Schoorl 6—2 11—9. 2e ronde: Wil v. d. Broek sl. mevr. A. Lun- beck 36 63 64; mej. N. Jansen sl. mej. Y. Harms 7—5 6—4; mevr. Venekamp sl. mej. J. Vermwaal 9—7 6—3. H.D., le ronde: R. Reinalda en F. Neelissen sl. P. Hendriks en J. Perry 9—7 5—7 6—4; J. Eisema en J. Brandse sl. j. Klip en J. Oud 60 6—1; G. Hartman en L. Bloemink sl. N. Struyckenkamp en G. Versteegli 6—0 6—1; P. Titiheru en P. Barend sl. B. Knuyt en G. Koenders 6—0 6—1; J. Verspoor en v. d. Hof sl. F. van Dalsum en J. van Weezenbeek 6—2 5—7 9—7; K. Bakker en Th. Hinlopen sl. L. Lenselink en F. Hassink 6—0 6—2: W. van Duinen en J. Verschuur sl. Z. Verwaal en H. Abma 62 62. Gerhard Hanappi, Oostenrijks voetbal- veteraan met 68 interlandwedstrijden, heeft geweigerd rechtsback te spelen in het Oostenrijks elftal. Zijn weigering fun deert hij op de critiek in de sportpers en op het feit dat de rechtsbackplaats hem „te onbekend is", ofschoon hij zeker al tien keer als rechtsback heeft gespeeld. Hanappi is waarschijnlijk de bestbe- taalde voetballer van Oostenrijk en dus kan hij wel een beetje poot-aan spelen. Maar zijn -recente uitlatingen ziet men toch anders: zo. langzamerhand beginnen de Oostenrijkse voetbalsupporters te ge loven aan „de diktatuur van de interna tionals". De sportpers heeft de suggestie geuit dat Joseph Argauer die na de wereld kampioenschappen zijn baan als trainer van het Oostenrijks nationaal elftal kwijt raakte nog niet is vervangen, omdat al le kandidaten teruggeschrokken zijn voor de zelfbewustheid van de spelers. „Het voetbal in Oostenrijk wordt niet door de officials geleid, maar door de voetbalster ren", schreef een Weense krant. Vanavond verschijnt in het Hilvei- sumse Sportpark de dit voorjaar in zulk een grootse vorm gelopen hebbende Ta rantella weer aan de start met een serieuze kans op de overwinning. De ruim 2300 m lange afstand ligt haar uitstekend en daar zij met haar gunstige startnummer direct uit het gedrang zal kunnen zijn, mag wel worden aangenomen, dat Trudi Trothan, Sirona en Ria Kitty haar niet zullen kun nen bereiken. De prestaties van de Zweed se hengst Lord Scotch, die na een druk dekseizoen zijn heroptreden doet, moeten worden afgewacht. De series van de Rietvinkprijs zullen achter de auto worden gestart, waardoor de moeilijke Visuil S de eerste serie wel eens kon winnen, daar hij dan niet aan de onvermijdelijke draaipartij tussen de elastieke banden wordt blootgesteld. De weer in vorm komende Victor Alsvin zal zijn grootste concurrent zijn. In de veel sterker bezette tweede serie is de zaak heel wat moeilijker, maar indien de Gro ningse merrie Regina N niets van haar vorm heeft ingeboet kan zij haar succes- senreeks voortzetten, vóór Violetta D en Vanity Hanover. Het is echter niet te ver wachten, dat Regina N ook de finale zal kunnen winnen, daar de sterkere Visuil S De uitslagen van de op zondag gehouden dra verijen op Mereveld luidden: Biankenhamprijs 1220 m.).: 1. Xylon S 1.32.7; 2. Xanno Hanover; 3. Xitt.y Erebus. Winn. 4.40; el. 1.60, 3.00, 1.80; gek. 5.80; cov. 10.00. nalfsenprljs (2200 m.): 1. Us Erebus 1.29.3; 2. V.'alewskv Contessa: 3. Walnut. Hall. Winn. ƒ5.00; pl. 2.10, 2.30, 3.50; gek. 12.80; cov. 6.60. Enschedeprijs (2220 m.): 1. Wilma Zora 1.29.5; 2. Tea: 3. Triton Erebus. Winn. 5.30; pl. 2.00, 8.80. 6.00; gek. 14.90; cov. 14.70. Genemuidenprijs (2200 m.): 1. Santos 1.24.9; 2. Uranium H: 3. Iïita Rosa. Winn. 7.00; pl. 2.30, 1.80, 3.50: gek. 12.00; cov. 5.20. H. van Wickevoort Crommelin Memorial 1958: 1 Vanadis 1.26.-; 2. Vivant Hollandia; 3. Urania. Winn. ƒ2.00; pl. 1.20, 1.50. 160; gek. 5.20: cov. 4.90. Haaksbergenprijs (2100 m.): 1. Sjakie Scott 1.26.5; 2. Rosamunde; 3. Siegneur Bascom. Winn. 4.20: pl. 2.00. 5.00: gek. 17.90; cov. 5.10. Kampenprijs (1700 m.): 1. Rudolf G 1.22.4; 2. Radbout; 3. Sam Spencer. Winn. 32.50; pl. 7.70, 2.10, 8.40; gek. 10.20: cov. 6.20. Losserprits (2200 i*i.): 1. Sirona 1.23.9: 2. Norton Williams: 3. Over Again. Winn. 1.90; pl. 1.20, 3.50. 3.90: gek. 6.40: cov. 11.20. Markcloprils (3100 m.): 1. Tabor 1.24.6: 1 Sam my Mars; 3. Rob. Winn. 1.90; pl. 1.10, 1.20, 1.70; gek. 2.20; cov. 2.80. Totale omzet totalisator 168.149.50. hierin opnieuw een hoofdrol zal spelen. Bij de leerling-pikeurs kan de jeug dige rijder van Victor Hanover de pech van Duindigt goed maken, toen hij n.b. in duel met een stalgenoot alles verspeelde door over het stek te springen. De con currentie is nu weliswaar zwaarder, doch daar tegenover staat dat op deze kleinere baan een voorgift veel meer waarde heeft dan op Duindigt. De goede Uitloper en stal Tesselaar (Terraise, The Flying Dutch man) vormen de ernstigste belagers voor Victor Hanover. De veel verbeterde Upita krijgt in de Lepelaar-prijs opnieuw een eerste kans door haar vorderingen te bewijzen met een overwinning, daar zij met gemak de af stand kan uitlopen. De niet minder sterke Virginia, maar nog niet zo snel, zal haar belangrijkste tegenstandster zijn, evenals Vic Erebus. De enorm grote Unique Spen cer, die slechts weinig loopt, zou nog kun nen verrassen. Het openingsnummer heeft 20 deel nemers. Daar de grote stal France lang zamerhand in vorm komt gaat de aanbe veling naar Walnut Erebus, die als de be langrijkste rivalen heeft Velocity Hollan dia, Wodan en Wilna Illustra. Het wereldrecord van de Duitse sprin ter Armin Hary, die zaterdag in Frie- drichshafen de 100 meter liep in 10 sec., zal niet voor erkenning in aanmerking kunnen komen. Nadat zondag enkele landmeters al had den vastgesteld dat de baan 11 centime ters afloopt, volgde maandag de officiële nameting. Ook toen was de conclusie dat de baan, die 100,02 meter lang is, 11 centi meters afloopt. De internationale regie- menten schrijven voor dat het maximale niveauverschil slechts 10 centimeter mag zijn en dus kan Hary's record niet worden erkend. Tevens werden maandag de chronome ters, die zaterdag waren gebruikt gecon troleerd. Alle klokjes voldeden aan de ge stelde eisen. De keuzecommissie, die Hanappi als rechtsback had opgesteld voor de wed strijd van zondag tegen Joegoslavië, die in Wenen wordt gespeeld, zat intussen met een lege plaats in het elftal. Want men kon niemand vinden die de voor Hanappi bestemde plaats wil bezetten. In arren moede heeft de keuzecommis sie tenslotte de hele selectie voor zondag dooreen gegooid. Het elftal dat toen uit de bus kwam ziet er als volgt uit: Schmied, Halla, Swoboda, Koller, Happel, Barschandt, Horék, 'Kozlicek II, Buzek, JCoérner, Ninaus. Kees Rijvers (Feyenoord) is alsnog uit genodigd tot deelneming aan de centrale training van het Nederlands elftal op don derdag 11 september in het stadion De Vliert in Den Bosch. Deze training is een onderdeel van de trainingsbijeenkomsten die gehouden worden met het oog op de wedstrijd BelgiëNederland op zondag 28 september. Rijvers heeft de uitnodiging aanvaard. Nu Wilkes ons land de rug heeft toege draaid, is het belangrijk op een andere ge routineerde voetballer een beroep te kun nen doen. Het bepalen van de data voor de wed strijden om de Europese voetbalbeker tus sen DOS en Lissabon heeft vele moeilijk heden opgeleverd. Driemaal is een datum vastgesteld en weer gewijzigd. Nu is offi cieel vastgesteld, dat DOS op 1 oktober in Utrecht de Portugezen ontmoet en op 8 oktober in Lissabon. De laatste wedstrijd in de competitie van de HCB leverde R. en W. d een nederlaag op. Eerst battende scoorden zij slechts 48 runs, waarvan Q. de Wijn 12 en mr. Extra 22; de bowlingcijfers waren uiteraard zeer fraai: D. van Doorninck 3-8 $tfcfcei F. van Muiswinkel 4-11 en H. Randag 32. R. en W. b passeerde dit totaal ge makkelijk en sloot de innings (en daar mede het seizoen van de Haarlemse Cricket Bond) op een totaal van 73 runs voor het verlies van slechts drie wickets. C. J. P. van Baasbank scoorde 29 n.o. en aanvoerder F. van Muiswinkel 31; C. van Schouwenburg 211 en J. Voogelaar 11. Zweden heeft de „Cross des nations", een motorcross van landenteams die zon dag bij Helsingborg werd gehouden, ge wonnen. In het eindklassement werd de Zweed Bill Nilsson eerste en zijn land genoten Lasse Gustafsson en Ove Lundell derde en vierde. De tweede plaats was voor de Brit David Curtis. De eerste manche van deze wedstrijd werd gewon nen door Nilsson. Hij had voor de 10 ronden (25 km) 34 min. 10 sec. nodig. De Nederlander Clynk werd in 35.39,4 zeven de en Albert Dirks in 35.42,4 achtste. Lun dell bracht de tweede heat eveneens over 25 km op zijn naam in 35.04,5. De Nederlander Jansen werd zesde in 38.04,6 en Van der Oever twaalfde in 37.21,3. D.D., le ronde: mevr. C. Otlollni en mevr. A. Zurcher sl. dames v. d. Broek 6—1 6—1; mevr. M. Kauling en mej. M. Jansen sl. mevr. E. Hinlopen en mevr. L. ter Met/. 8—6 64; mevr. C. Verhoef en mej. T. Schouten sl. mevr. W. Venekamp en mevr. M. Abma 46 6—3 60. G.D., le ronde: mej. T. Schouten en P. Titi heru sl. mevr. en dhr. Frölich 6—3 6—3; mevr. en dhr In 't Hout sl. mevr. en dhr. Van Duinen 1—6 6—4 7—5; mevr. Zürcher en Schlattmann sl. mej. M. van Beek en W. van Swaay 6—2 6—2; mevr. H. van Bucham en G. Koenders sl. mevr. L. Gersen en E. Joosse 6—2 6—0; mevr. A. Lunbeck en H. van Hoorn sl. mej. Westerman en H. Rempt 64 6—0; mej. M. Jansen en C. Gaus sl. mevr. R. Oud en J. Klip 6—3 7—5; mej. J. Verwaal en J. Verspoor sl. mevr. en dhr. Barend 6—4 64. 2e ronde: mej. T. Schouten en P. Titiheru sl. mevr. en dhr. In 't Hout 62 75; mevr. A. Lunbeck en H. v. Hoorn sl. mej. M. Jansen en C. Gaus 6—2 6—1. Afdeling C. H.E., le ronde: D. Doeve sl. F". Alders 6—3 6—1; A. Lenselink sl. F. Henner 6—3 6—1; H. Nigge- brugge sl. J. van Vliet 57 6—3 6-^4; J. v. d. Berg sl. J. van Leverink 7—5 8—6; N. Struycken kamp sl. J. van Egmond 6—3 63. 2e ronde: R. Reinalda sl. P. Groenland 64 6—3; D. van Geest sl. J. v. d. Veldt 62 2—6 6—4; W. van Uitert sl. B. Ridder 6—1 6—0; C. Gaus sl. R. Rote 6—1 6—3; L. van Schagen sl. W. Kampman 6—3 6—4; H. Sikkes sl. F. Deibei 6—1 6—2; A. Lenselink s*. E. Weert 6—2 36 6—4; H. van Leuven sl. A. Schmout- ziguer 6—0 2—6 6—1; A. Koster sl. H. Schmidt 6—1 7—5; J. van Paradys sl. W. van Olden- mark 6—0 6—2; H. Niggebrugge sl. W. Koelemij 6—3 7—5; A. Groen sl. W. Schultheiss 6—0 6—0; J. v. d. Bree sl. J. v. d. Berg 64 61; J. v. d. Broek sl. J. Apon 6—1 6—0; R. van Schagen sl. N. Struyckenkamp 6—2 7—5. 3e ronde: R. Reinalda sl. D. van Geest 6—2 6—0; D. Doeve sl. W. van Uitert 2—6 6—2 6—4; C. Gaus sl. L. van Schagen 6—4 64; H. Sikkes sl. A. Lenselink 6—0 6—4; A. Koster sl. H. van Leuven 6—4 4—6 6—2: H. Niggebrugge sl. J. Paradys 6—1 6—4; A. Groen sl. J. v. d. Bree 6—2 6—1; R. v. Schagen sl. J. v. d. Broek 63 60. 4e ronde: A. Groen sl. R. van Schagen 7—5 62. D.E., 1 ronde: mej. M. v. d. Raadt sl. mej. M. Stut 6—1 6—4; mej. N. Dingemans sl. mej. I. Fraterman 6—0 6—4; mej. J. van Hoorn sl. mep. M. Beek 8—6 6—3. 2e ronde: Wil. v. d. Broek sl. mevr. J. van Hoorn 6—2 6—2. H.D., 1 ronde: F. Delbel en B. van Uitert sl. J. Apon en J. van Kampen 61 61; W. Holdrinet en L. van Liemt sl. M. van Workum en F. van Riemsdijk 6—4 6—1; C. Vogelzang en H. Bosman sl. A. Smit en N. Weijers 64 119; J. v. d. Veldt en W. Koelmeij sl. J. v. d. Broek en W. Kaufman 6—2 6—3; G. Gersen en R. van Schagen sl. R. van Roode en J. Nan 62 60; L. van Schagen en J. Niggebrugge sl. J. Frater man en J. Lapre 6—0 6—0; R. Rote en G. Smith sl. W. Schultheiss en T. van Os 6—2 6—0; J. van Paradys en W. Coster sl. N. Struycken kamp en G. Versteegh 8—6 6—0. 2e ronde: R. Reinalda en P. Koopman sl. F. Deibei en B. van Uitert 61 46 62; W. Holdrinet en C. van Liemt sl. J .van Egmond en H. van Levering 7—5 6—0; C. Vogelzang en H. Bosman sl. J. van Son en P. Hogeveen 7—5 3—6 6—3; Knuyt en Vogelsang sl. J. v. d. Veldt en J. Koelmij 9—7 6—0; L. van Schagen en J. Niggebrugge sl. F. Alders en F. Henner 6—2 6—1; J. van Paradys en W. Coster sl. A van Leuven en W. Oldenmark 6—3 6—1. D.D., le ronde: mej. J. Vermeulen en mej. C. Lamp sl. mevr. H. Fraterman en mevr. J. Ver mede 61, 57, 75. G.D., le ronde: mej. N. Dingemans en H. Sik kes sl. mej. J. Vermeulen en M. Weijers 6—2 64: mevrouw T. Lamp en W. Kruyer sl. mevrouw en de heer v. d. Kloet 63, 62; mevr. C. Knuyt en C. Vogelzang sl. mevr. en dhr. Schmoutziguer 6—2 6—2: mej. C. Lamp en Kammeijer sl. mevr. H. van Buchem en G. Koenders 9—7 7—5: mevr. en dhr. v. d. Veer sl. mej. E. van Enennaam en W. Hazevoet 6—2 7—5: mevr. G. Ridder en C. Gaus sl. mevr. Meijer en W. v. d. Brink 6—2 6—1; mej. Hessing en H. Wentholt sl. mej. I. Fraterman en F. van Workum 6—2 9—7. 2e ronde: .mej. ,T. Broer-jei) en W. Hei sl. mej. 'N. Dingemans en H. Sikkes 6—4 6—2; mevr. T Lamp. en W. Kruyer sl. mevr. C. Knuyt en C. Vogelzang 6—3 7—5; mej. C. Lamp en R. Kammijer sl. mevr. en dhr. v. d. Veer 7—5 R—3: mevr. G. Ridder en C. Gaus sl. mej. Hessing en H. Wenthoult 64 6—2. Zondag vond in Amsterdam het jaar lijkse treffen plaats tussen de vertegen woordigende tennis-jeugdteams van de districten Amsterdam, Noordholland- Noord en Haarlem. In dit interdistricts- toernooi, dat door Amsterdam gewonnen werd, leed Haarlem twee veelzeggende ge decideerde 71 nederlagen. Veelzeggend, omdat men uit deze resultaten mag con cluderen dat, wil men eens de kwalitatieve achterstand op andere westelijke distric ten nivelleren, de training van de jeugd veel intensiever aangepakt dient te wor den. Het lijkt ons wenselijk dat de trai ning voor de jeugd met aanleg niet alleen tot de wintermaanden beperkt blijft. Amsterdam-Haarlem; j.e.: B. Schlattman verl. van H. Steffelaar 62, 36, 36; C. Coster v. Voorhout sl. T. Okker 46, 62. 61; m.e.: M. Moritz 'jeugdkam pioene van Nederland) sl. K. Okker 75, 1—6, 6—4; H. v. Rijn sl! R. Smids 6—4. 62; j.d.r R. v. Gelder en P. Leistikow sl. G. v. d. Meulen en H. Schreuder 60, 62; m.d.: R. v. d. Linden en A. Mulder sl. M. Steffelaar en M. Sikkes 75, 75; g.d.: D. Blaisse en J. Barth sl. M. van de Valk Bouman en W. Heringa 68, 63, 62; H. v. d. Wal en J. Westerink sl. W. v. d. Broek en A. Offers 62. 86. Noordhollan "-Noord-Haarlem; j.e.: L. Tervoort sl. H. Steffelaar 86. 36, 75: M. Fris sl. T. Okker 64, 64; m.e.: R. Ter voort sl. K. Okker 63, 6-»3; N. Ding ier sl. R. Smids 64, 36, 64; j.d.: H. v. Doorn en D. Gastman sl. G. v. d. Meulen en H. Schreuder 75, 62; m.d.: G. Wiers- ma en H. de Vries sl. M. Steffelaar en M. Sikkes 75, 62; g.d.: G. Wiersma en E. Snuif sl. M. v. d. Valk Bouman en W. He ringa 64, 36, 86: V. Tervoort en R. v. d. Steen verl. van W. v. d. Broek en A. Offers 6—3, 5—7, 2—6. Amsterdam versloeg Noordholland- Noord met 53. Rousseau, de nieuwe wereldkampioen der sprinters, Sacchi, Derksen en Debakker zullen woensdagavond in het Olympisch stadion te Amsterdam de revanche van de wereldkampioenschappen sprint rijden. Voorts zijn de stayers Bucher, Timoner, Wagtmans, Pizzali, Marsell, Godeau, Koch. Wierstra en Depaepe gecontracteerd. En tenslotte rijdt Peter Post een achtervolging tegen de Deen Nielsen. Zege met 62, 36. 46, 108, 86 of> hooggeplaatste Anderson Ashley Cooper heeft op het centre court in Forest Hills het Amerikaanse kampioen schap enkelspel op zijn naam gebracht. Hij heeft de zege echter niet cadeau ge kregen. In de 12de game van de laatste set ver zwikte hij zijn enkel maar desondanks speelde hij verder, vechtend tegen de pijn en tegen zijn tegenstander, de hoogge plaatste Mal Anderson. Met de cijfers 6-2, 3-6, 4-6, 10-8, 8-6 versloeg hij hem in een keihard duel dat de tienduizend toeschou wers geboeid volgden. Er was weinig krachtsverschil tussen beide cracks, maar na de vierde set leek het erop of Anderson de wedstrijd ging winnen. En deze indruk werd nog sterker toen Cooper zijn service verloor in de vijf de game van de beslissende set, maar in de tiende game nam de ontmoeting een on verwachte wending. Anderson, die met 5-4 voorstond en ser veerde, verloor zijn eerste service en sloeg daarna drie volleys achter elkaar in het net, zodat hij de game verloor en de stand 5-5 werd. Cooper nam zijn kans waar, won zijn ser vice en liep uit tot 6-5. In de volgende game viel de Wimbledon-kampioen, waar bij hij zijn enkel verzwikte. Hij hervatte het spel al hinkende, maar dit belette hem niet Anderson's service te doorbreken. Cooper zei later dat hij er niet aan dacht professional te worden en dat hij hoopte in het Australische Davis Cup-team te worden opgenomen. Hij was van plan het volgend jaar weer naar Engeland te gaan om zijn Wimbledon-titel te verdedigen. De ex-wereldrecordhouder op de 100 m vlinderslag, de Japannr Takashi Ishimoto, heeft in Tokio verklaard, dat hij zich uit de wedstrijdsport wegens ziekte moet terugtrekken. In verband met een ernstige ooraandoening hebben de doktoren Ishi moto het advies gegeven de wedstrijdsport er aan te geven. Ishimoto, die tijdens de Olympische Spelen van 1956 in Melbourne een zilveren medaille won, heeft nu de functie van coach van de Japanse Zwem- bond aanvaard. Het bestuur van de Koninklijke Neder landse Zwembond heeft, naar aanleiding van de successen die de Nederlandse zwem sters tijdens de in Boedapest gehouden Europese kampioenschappen hebben be haald. een gelukstelegram ontvangen van de KNVB. De inhoud luidde: „Verheugen ons bijzonder over de buitengewone suc cessen in Boedepest behaald. Onze harte lijke gelukwensen." Het telegram was ondertekend door de heren A. L. M. Schroder en L. Brunt, resp. voorzitter en secretaris-penningmeester van de KNVB. Ter gelegenheid van de wereldtentoon stelling zal op 3, 4 en 5 oktober in Brussel een zes landenhockeytoernooi worden ge houden. Aan de wedstrijden, die op het terrein van de RC Brussel gespeeld wor den, nemen de vertegenwoordigende ploe gen van de volgende landen deel: Duits land, Spanje, Frankrijk, Nederland, Italië en België, dat met twee elftallen deelneemt, waarvan één hors concours. POST—NIELSEN. Tijdens de revan ches van de wereldkampioenschappen wielrennen, die op 10 september in het Olympisch stadion in Amsterdam worden gehouden, zal Peter Post in de achter volging uitkomen tegen de Deen Kai Wer ner Nielsen. GEWICHTHEFFEN. Urgert van Robot uit Den Haag heeft bij wedstrijden om de Zuidnederlandse kampioenschappen het Nederlands record tweehandig drukken in de extra vedergewichtklasse verbeterd tot 77 kg. Het oude record stond sedert 5 maart op naam van Nolten sr. (Den Haag) met 76,5 kg. KRUITHOF. De Nederlander Kruithof heeft zondag te Hamburg met de zeven jarige Franse hengst „Hairos II" de „Gla- diatorenrennen", een wedstrijd over 2600 meter, gedoteerd met 40.000 DM, gewon nen. De kilometertijd van de winnaar was 1 min. 18,7 sec. LANDSKAMPIOEN. Het negental van Neptunus heeft zondag in het Noorder sportpark het landskampioenschap honk bal voor junioren behaald na een uiterst spannende finale tegen HCK. De Rotter damse jongens wonnen met 32. SUGAR RAY. Manager Dick Groothuis heeft bericht ontvangen dat zijn pupil, de Nederlandse bantamgewicht Sugar Ray, kandidaat is gesteld door de Nederlandse Boksbond voor een gevecht met de Euro pese titel als inzet tegen de doofstomme Italiaanse bokser Mario d'Agata. ENGELSE LEAGUE. Eerste divisie: Aston VillaWolverhampton Wanderers 13: BlackpoolBlackburn Rovers 11: Westham UnitedManchester United 3—2. VAN DEN BORGH. De Nederlandse wielrenner Martin van den Borgh is maan dag tweede geworden in een wegwedstrijd voor profs, die bij Marche (België) werd gehouden. Winnaar werd de Belg Van Vaerenberg. die de 150 km aflegde in 3 uur 37 min. Van den Borgh had een achter stand van 42 sec. Jef Lahaye werd vijfde. LONDEN (UPI) Het eerste Ameri kaanse straalverkeersvliegtuig, de Boeing 707-121, is maandag met 35 passagiers aan boord in Londen aangekomen. Het toestel was zondagavond om 21.42 uit New York vertrokken, om 01.42 was het in Gander op New Foundland, om 05.55 in Shannon, Ierland, en om 08.04 in Londen. De gemid delde uursnelheid was 840 kilometer. Op bepaalde afstanden werd een snelheid be reikt van 980 kilometer. Een woordvoer der van de Pan American luchtvaartmaat schappij, die proeven neemt met deze Boeing, noemde het een langzame reis. In Engeland zullen nu gedurende 36 uur vlieg- en geluidstesten genomen worden.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9