Chefarine 4 z Panda en de protonplopper Snelle terugkeer van f115 miljoen aan bankbiljetten Wereldnieuws Droog en weinig wind Noord-Nederland verlangt een speciaal ontwikkelingsfonds Industrialisatie hoofdzaak 4-voudige combinatie, een wetenschappelijk succes! Weekstaat Nederlandsche Bank 2 Ook particuliere structuurverbeteraars moeten financiële steun krijgen Export naar Afrika: meer dan f 700 miljoen Duitse boerenbond eist beperking kaasinvoer Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Een staaloven bij Demka buiten gebruik Zuivel bond concludeert Er is geen aanleiding tot produktiebeperking EGKS-kolenvoorraad thans 21 miljoen ton Enige ontspanning verwacht Boycot der „goedkope vlaggen" besproken Internationale vakorgani saties beloven steun Kaiser-Frazer zal meer dan 50 pet. uitkeren Weer een schip opgelegd in Vlissingen Haven is nu bijna vol Nettenfabriek reserveert voordelig saldo Directeuren Helikopter industrie treden af Meningsverschil met raad van cornmissarissen Dalende werkloosheid in de Verenigde Staten Liquidatie-uitkering van 20 y2 pet. Ja vase Bank WOENSDAG 10 SEPTEMBER 19 5 8 Een beleid, gericht op een verbetering van de structuur van Drente, Groningen en Friesland, zal aanzienlijke financiële bijdragen uit de overheidskas vergen. Over een reeks van jaren zullen de nodige be dragen honderden miljoenen guldens be lopen. Tot deze conclusie komt de bestuurs commissie, gevormd uit de colleges van Gedeputeerde Staten van de genoemde provincies, in een rapport, dat thans in brochurevorm onder de titel „Het noorden van Nederland" is uitgegeven. Het vraagstuk van de structuurverbete ring dezer provincies, aldus het rapport, is qua strekking en omvang zeker te ver gelijken met vroegere nationale taken als de inpoldering van de Zuiderzee, de be teugeling van de watersnoodramp 1953 en de uitvoering van het Deltaplan. De commissie geeft, aldus het rapport, voor dit doel de stichting van één of meer ontwikkelingsfondsen in overweging. Deze fondsen zouden, behalve directe hulp bij de financiering van bepaalde objecten, ook indirecte hulp kunnen geven via leningen en garanties aan particulieren, die bepaal de objecten ter hand nemen. Premierege lingen waardoor gebieden met uiteen lopende ontwikkelingsmogelijkheden op gelijke wijze worden geholpen, hebben het noorden onvoldoende gestimuleerd. Daar om acht de bestuurscommissie bijzondere maatregelen noodzakelijk als extra pre mies en maatregelen ter verbetering van Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en....doen wonderenI ten belangrijke ontdekking op geneeskun dig gebied is „synergismusHiermede wordt bedoeld de wederzijdse versterking van de werking van verschillende genees middelen. De vier middelen verenigd in Chefarine,,4"-elk afzonderlijk al beroemd- werken tezamen nog beter. Ze helpen ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen! ff BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET legen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chelarox. De export naar Afrika zal dit jaar de 700 miljoen gulden passeren. Dit deelde de heer A. G. Aukes. secretaris van het Afrika Instituut te Rotterdam mede tijdens een bezoek aan de najaarsbeurs in Utrecht. Dank zij de bekendheid van het Neder- landse produkt, zijn kwaliteit en onze ser vice liggen er in Afrika voor ons nog grote mogelijkheden, aldus de heer Aukes, die voorts meent, dat de belangen van onze industrie het beste kunnen worden behar tigd door de Nederlandse handelshuizen ter plaatse. Deze huizen zijn. volgens hem. beter dan wie ook van de situatie, prijzen- ontwikkeling enzovoort op de hoogte. De Duitse boerenbond heeft dinsdag in Bonn invoerbeperkingen voor kaas en vol lemelkpoeder geëist. De bond is van oor deel, dat de marktsituatie deze maatregel noodzakelijk maakt. De bond zegt, dat als gevolg van de dumpinginvoer van kaas de Duitse boeren thans aanzienlijk minder voor hun melk ontvangen dan verleden jaar. De invoer van volle melkpoeder is volgens de bond gestegen van 600 tot 11.600 ton. Deze invoeren komen tegen dumping prijzen uit verscheidene landen, ook uit landen der E.E.G., aldus de boerenbond. (DPA) Uitgesteld De bespreking tussen de minister van Econo mische Zaken en het bedrijfsleven over de prijs- stabilisatie, die was vastgesteld op 10 september, is uitgesteld op verzoek van het Nederlands Ver bond van Vakverenigingen, welks vertegenwoor digers verhinderd zijn deze bespreking bij te wo nen. Over een nieuwe datum in de loop van deze maand wordt overleg gepleegd. ParijsDjakarta De Franse luchtvaartmaatschappij T.A.I. (Trans ports Aeriens Intercontinentaux) zal haar dien sten van Parijs naar Djakarta via Saigon met in gang van 28 september uitbreiden van twee tot drie maal per week (zondag, maandag, donder dag). De eerste dienst van de T.A.I. naar Indo nesië werd een jaar geleden ingesteld. Ook de Maleise hoofdstad Kuala Lumpur zal nu in het net van de T.A.I. worden opgenomen en wel met ingang van 29 september. Nieuwe commissarissen V.A.M. In de op 18 september te houden buitengewone aandeelhoudersvergadering van de n.v. Verenigde Aannemersbedrijven voorheen Zwolsman zullen als nieuwe commissarissen worden voorgesteld dr. P. Rijkens, oud-voorzitter van de raad van bestuur van de Unilever, en de heer K. F. Zee man, directeur van de Nederlandsche Handel- Maatschappij. Commissaris P.L.E.M. In de aandeelhoudersvergadering van de n.v. Provinciale Limburgsche Electriciteits Maat schappij is prof. dr. ir. J. C. van Staveren, direc teur van de K.E.M.A. en de S.E.P. (Samenwer kende Electriciteits-Produktiebedrijven) te Arn hem, tot. commissaris van de P.L.E.M. benoemd. Prof. Van Staveren treedt in de plaats van wijlen prof. dr. F. K. Th. van Iterson. Werkstakingen Volgens het C.B.S. zijn in augustus in ons land 4663 arbeidsdagen verlóren gegaan als gevolg van stakingen, waarbij 575 werknemers betrokken waren. Voor juli 1953 bedroeg het aantal verlo ren arbeidsdagen 5213 en vorig jaar in augustus 371. Het aantal stakende werknemers bedroeg in juli 1958 606, in augustus vorig jaar 169. Spaaroverschot Bij de stichtingen spaarbank van de boeren leenbanken, aangesloten bij de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven en de Coöperatieve Raiffeisenbank te Utrecht, bedroe gen de stortingen en terugbetalingen in augustus 1958 respectievelijk 131.200.000 en 79.200.000. zodat er een spaaroverschot was van 52.000.000. (In juli j 50.800.000). het klimaat, en een zodanige differentiatie van de premieregelingen, dat deze hoger worden naarmate vestigingen of uitbrei dingen van bedrijven voor de structurele verbetering van meer belang zijn. Het rapport is verder voor het grootste deel gewijd aan de dringend noodzake lijke industrialisatie, die een harmonische ontwikkeling in de hand kan werken en het westen des lands kan ontlasten en be vrijden van daar knellende problemen. Landaanwinning Voor vestigingen wordt gedacht aan niet-aan-het-westen gebonden industriële bedrijfstakken en ook aan gespecialiseerde toeleveringsbedrijven. Voor handel en scheepvaart denkt men aan het verrichten van secundaire functies. Van drooglegging der IJselmeerpolder verwacht men ver betering van de geografische ligging van Noord-Nederland. Rationalisatie van de landbouw zal kostprijsverlagend werken en de seizoenwerkloosheid tot minimale proporties moeten terugbrengen. Van grote betekenis acht de commissie voor de land bouw in het noorden de indijking van de Lauwerszee en de landaanwinning en in polderingen langs de Friese en Groningse kust, omdat nieuw land kan bijdragen aan sanering van de bedrijven en verder de waterbeheersing in de provincies aanmer kelijk zal kunnen verbeteren. Het noorden zal verder, aldus het rapport, vestiging van niet aan andere landsdelen gebonden grote centrale diensten en instituten toejuichen. De directie der Koninklijke Demka staalfabrieken n.v. heeft besloten wegens de toegenomen voorraden bij enige ver bruikers van halfprodukten eind septem ber tijdelijk een staaloven buiten gebruik te stellen. Deze maatregel geeft geen aan leiding tot ontslag van personeel, doordat de activiteit in enkele andere afdelingen toegenomen is. De voorzitter van de Koninklijke Ne derlandse Zuivelbond F.N.Z., de heer G. H. E. M. van Waes, heeft ter algemene vergadering van zijn organisatie in Rotter dam, getuigd van een vast vertrouwen in de toekomst van de Nederlandse melkvee houderij en zuivelindustrie. Hij conclu deerde dat er geen reden is om de produk- tie kunstmatig te beperken, behoudens wellicht enige correctie in de prijsverhou ding tussen krachtvoer en melk. Met na druk vestigde hij de aandacht op de taak. die het Nederlandse zuivelbedrijf te ver vullen heeft in de Europese economische gemeenschap op grond van het feit, dat. deze industrie op lagere produktiekosten kan wijzen dan de overige EEG-landen. Wel moeten de zuivelfabrikanten zich de vraag stellen, aldus de heer Van Waes, of de bedrijven technisch en de verenigingen organisatorisch in overeenstemming zijn met de eisen van de tijd. Met kracht drong hij aan op meer samenwerking en meer samenspel, dus op de stichting van grotere eenheden. Economische deskundigen uit de zes EGKS-landen hebben dinsdag in Luxem burg met de Hoge Autoriteit van gedach ten gewisseld over de vooruitzichten van de Europese kolenmarkt. De voorraden hebben op het ogenblik met meer dan 21 miljoen ton, een verontrustend peil be reikt. De deskundigen waren van mening dat de achteruitgang van de industriële produktie en van het kolenverbruik gedu rende het vierde kwartaal van het lopende jaar niet verder zal toenemen. Volgens hen moet men echter geen spectaculair herstel van de toestand verwachten. Wat de sector van de huisbrand aangaat, werd vastgesteld dat de voorraden bij de ver bruikers op het ogenblik zeer gering zijn en dat de afzet gedurende de komende maanden bijgevolg bevredigend zal zijn. (Belga/Rtr). De met de ultimo in circulatie gekomen biljetten keren in nog sneller tempo bij de centrale bank terug dan zij in omloop zijn gebracht. Dit is een van de markantste verschijnselen die de weekstaat van de Nederlandsche Bank per 8 september aan toont. Was de circulatie per 1 september aangegroeid tot 4234 miljoen gulden, in de afgelopen week is zij met niet minder dan 115' miljoen achteruitgelopen tot 4118.5 miljoen. Men acht dit een bijzon der gunstige ontwikkeling en hoopt dat de ze zich zal voortzetten, opdat de circulatie na verloop van enige maanden weer op een redelijker niveau, liefst beneden de f 4 miljard, zal zijn teruggebracht. Sinds eind april is de biljettenomloop voortdu rend boven de 4 miljard gebleven. Deviezen en goud Overigens laat deze weekstaat geen op merkelijke verschillen zien. De geldmarkt is niet bepaald krap, maar vertoont wel alle tekenen van krapte. Het is namelijk zeer moeilijk om geld te verkrijgen. Dag geld noteert nog steeds 2 pet. en men ziet geen redenen om tot verhoging over te gaan. Terwijl het goud onveranderd bleef, is de deviezenreserve met 29 miljoen toegenomen. Deze stijging heeft zich ge heel voltrokken in de sfeer van de niet- convertibele valuta. Goud en deviezen sa men belopen nu 4884 miljoen, hetgeen een zeer bevredigende ontwikkeling wordt geacht. De banken Donderdag jongstleden is de centrale bank in de open markt gekomen met de verkoop van schatkistpapier. Aangezien de markt echter niet ruim, en het geld moeilijk te verkrijgen was, heeft deze ope ratie weinig opgeleverd. De bank ver kocht papier tot een bedrag van slechts 2,4 miljoen. Dat de voorschotten nog met 5 miljoen zijn toegenomen, wijst toch op een zekere moeilijkheid. De banken bewe gen zich met hun saldi nog juist boven het vereiste gemiddelde, dat gesteld kan wor den op f 500 miljoen. Van deze saldi is in de afgelopen week 22 miljoen afgegaan, maar het niveau van 531 miljoen is nog ruim voldoende. Dat de schatkist er in ge slaagd is, haar saldo op te voeren van 84,6 miljoen tot 267 miljoen, is kenne lijk te danken ten dele aan de recente plaatsing van schatkistpapier tot een be drag van 100 miljoen en ten dele aan de betaling van vennootschapsbelasting ad. 80 miljoen. Schatkistpapier Volgens het ministerie van Financiën was de stand van het schatkistpapier res pectievelijk op 8 september 1958 en 1 sep tember 1958: Schatkistpromessen en -bil jetten ter belegging van saldi op akkoord rekeningen beide nihil. Schatkistpromes sen bij de Nederlandsche Bank ingevolge overeenkomst van 26 februari 1947: 103.600.000— 106.000.000,—). Overige schatkistpromessen 2.513.100.000, 2.412.300.000,Overige schatkistbiljet ten 1.523.301.200,— 1.523.303.100.—). Nota's, afgegeven aan het International Monetary Fund, wegens >opgenomen vreemde valuta 261.000.000 261.000.000). Advertentie De bijzondere commissie van de inter nationale transportarbeidersfederatie en de secretaris van het Internationale Verbond van Vakverenigingen hebben in Antwer pen maatregelen besproken in verband met de aangekondigde actie tegen 16 mil joen ton scheepsruimte onder Panamese, Liberiaanse, Hondurese en Coslaricaanse vlag (de zogenaamde „goedkope vlaggen"). Men besprak de algemene boycot van alle schepen waarvoor geen collectieve over eenkomsten betreffende lonen en arbeids voorwaarden afgesloten werden. Een subcommissie is ingesteld teneinde de nodige instructies op te stellen voor de aangesloten havenarbeiders en zeelieden organisaties, en de nodige regelingen te treffen om de actie, die van beperkte duur zal zijn maar eventueel herhaald zal wor den, uit te voeren. Het comité nam er met voldoening kennis van, dat sommige or ganisaties van scheepsherstellers besloten hebben hun steun te verlenen aan de voor genomen actie om het groeiend gevaar voor de maritieme landen te bestrijden. De secretaris van het IVVV beloofde de steun van de algemene internationale vakbo deff om de actie te doen slagen. Op de aandeelhoudersvergadering van de Nederlandse Kaiser-Frazer automobiel fabriek te Rotterdam, welker activa, zoals men weet, thans door Chrysler zijn over genomen, vroeg een der aandeelhouders, waarom er niet getracht was, van Chrys ler een bod op de aandelen der Rotterdam se fabriek te krijgen, aangezien dit voor de particuliere bezitters van aandelen een flinke belastingbesparing had kunnen be tekenen. President-commissaris mr. Wolterson antwoordde, dat hij daarvoor zijn uiterste best had gedaan, omdat Chrysler dan met een een Nederlandse vennootschap zou hebben bezeten. „Maar men wilde dit on der geen beding doen. Chrysler verlangde slechts te kopen voor een Zwitserse ven nootschap, die te Rotterdam dan een bij kantoor zou hebben, waarover Chrysler zeer grote exporten wil laten lopen. Dit geeft, hun hier belastingvoordelen, maar ook in Zwitserland, waar bepaalde belas tingmogelijkheden zijn, die wij niet kennen. Vandaar dat zovele Amerikanen in Zwit serland een vennootschap hebben. „Ik moest", aldus mr. Wolterson, „op een ge geven moment ja of neen zeggen, want ik moest ook voor de arbeiders zorgen." De aandeelhouder stelde: „we hebben toch geen haast. U had toch wel enige maanden de tijd?" De heer Wolterson: „ja, maar dan zou den er 400 mensen op straat gestaan heb ben. De prijs die wij hebben gevraagd cijfers mogen wij niet noemen is betaald. Chrysler-België was een Belgische onder neming en die wordt nu geliquideerd. In Rotterdam komt nu de grote exportaffaire van Chrysler-Simca. Op de aandelen Kai- ser-Frazér kan nu vrij snel een belangrijk deel worden uitgekeerd. Het wordt meer dan 50 pet. De liquidatie, die begin januari kan beginnen, zal zo snel mogelijk worden afgewerkt. Chrysler neemt het gehele per soneel over, dus ook de verkooporganisatie. Als zij verstandig zijn, aldus mr. Wolterson, schakelen zij ook de dealerorganisatie in. Uit de fabriek, zoals die er staat, komen gemakkelijk 10.000 wagens per jaar, mits men geen vrachtauto's gaat maken." Verwacht wordt dat in een tweede ver gadering het besluit tot liquidatie bekrach tigd zal worden. Het m.s. „George" (9.000 brt.) dat toe behoort aan Griekse reders en vaart on der Liberiaanse vlag, wordt vanmiddag in Vlissingen verwacht waar het opgelegd zal worden in de Zandkreek. Er liggen in Vlis singen en Middelburg reeds negen opge legde schepen. De „George" is een vrij nieuw schip dat in 1953 gebouwd is. Bin nenkort verwacht men nog drie schepen van dezelfde rederij om opgelegd te wor den. De Vlissingse haven is dan aan het einde van zijn oplegcapaciteit gekomen. Wellicht zal Rijkswaterstaat binnenkort nieuwe ligplaatsen aanwijzen. In Duitsland De Westduitse redersvereniging heeft bekendgemaakt, dat thans 54 schepen met een gezamenlijk draagvermogen van 243.575 ton in Westduitse havens zijn opge legd. Eind april toen de recessie op de scheeps- vrachtenmarkt een hoogtepunt had be reikt, waren er in Westduitse havens 109 opgelegde schepen van tezamen ongeveer 400.000 ton. 36. Men kon zien, dat Professor Knutsel- ma aangenaam getroffen was door de be wonderende woorden, waarmee Joris Goedbloed hem aansprak. De laatstge noemde liet hem echter geen tijd om er verder over te denken, want reeds ging hij voort: „Waarom deze ontmoeting zo'n buitengewoon genoegen voor mij is, zal u misschien nog duidelijker worden wanneer ik u mededeel, dat ik Goedbloed ben Joris Goedbloed zélf. Deze jongeman hier is toevallig mijn kleine secretaris „Ik ben helemaal niet je kleine sepre begon Panda; maar reeds was hem de mond gesnoerd, terwijl Joris vervolgde: „U zult zich waarschijnlijk herinneren, dat ik mijn gehele vermogen geschonken heb aan het. bekende Joris Goedbloed Fonds ter Bevordering der Wetenschappen een thans nog eenvoudig instituut, dat in de toekomst evenwel nog véél van zich zal doen spreken!" „Aha!" knikte de professor, en hij herhaalde: „aha!" Na enig denken ging hij voort: „Ja uh hm! Dat herinner ik me geloof ik wel. Heel aardig! Misschien is het achteraf dan toch niet nodig, u met mijn Proton Plopper te ver nietigen Óp dit ogenblik werd Pan da's mond weer bevrijd m.aar nu slaakte hij niet anders dan een zucht van opluch ting, terwijl Joris hem toesiste: „Zie je nu wel?" De Apeldoornse nettenfabriek Von Zep pelin en Co n.v. heeft 1957 afgesloten met een voordelig saldo van 842.632 (1956 sloot met 'n voordelig saldo van 965.392). Na afschrijvingen en reserveringen res teert er 300.000, dat geheel als vervan gingsreserve eveneens is gereserveerd. Ook over 1956 werd het voordelig saldo geheel bestemd voor afschrijvingen en reser veringen. Het dividend wordt derhalve wederom gepasseerd. De n.v. Nederlandse Hclikopterindustrie die gevestigd is op de luchthaven te Rot terdam, zal een nieuwe directie krijgen. De beide directeuren, ir. G. F. Verhage en ir. J. Meyer Drees, hebben wegens verschil van inzicht met de raad van commissarissen hun ontslag ingediend. Dit ontslag zal op 1 november van kracht worden. Als spe ciaal adviseur zal de Rotterdamse zaken man ir. A. P. van der Meer de leiding van het bedrijf overnemen, totdat vermoe delijk begin volgend jaar een nieuwe di rectie is benoemd. Tien jaar geleden ontstond de Stichting Ontwikkeling en Bouw Experimentele He likopters, die gesubsidieerd werd door het Nederlands Instituut voor Luchtvaartont wikkeling. De stichting bouwde de Neder landse helikopter „Kolibri", die enkele maanden geleden het bewijs van lucht- vaardigheid verkreeg. Twee jaar geleden werd de stichting vervangen door een nieuwe n.v., de n.v. Nederlandse Helikopter Industrie, die evenals de stichting subsidie van het In stituut voor Luchtvaartontwikkeling ont ving. In de raad van commissarissen van de nieuwe n.v. werd opgenomen de leider van het subsidiërend instituut, prof. dr. ir. H. J. van der Maas. De andere commis sarissen zijn de heer P. van der Velde van Aviolanda en de heer D. Goedkoop van de machinefabriek Kromhout. Sinds kort is mr. J. M. A. Collee van de Twentse Bank president-commissaris. Deze heeft mede gedeeld dat de vooruitzichten voor de ex port van de helikopters, waarvoor in ons land op het ogenblik weinig afzet te verwachten is, niet ongunstig zijn. In Rot terdam zijn tot nu toe acht „Kolibri"-he- likopters gebouwd, waarvan er één aan een particulier bedrijf in Duitsland ver kocht is. De prijs ligt juist onder f 100.000. Mr. Collee, die in Canada een opleiding tot vlieger heeft gehad, acht de „Kolibri" vooral voor landbouwdoeleinden geschikt, al kan het toestel ook militair nut hebben. Er is echter een aanlooptijd nodig, niet al leen om de markt te veroveren, maar vooral ook om de kinderziekten van het toestel te overwinnen. In het achtste toe stel zijn talrijke kleine verbeteringen aan gebracht. Sympathicstaking Het besluit van de twee directeuren om op korte termijn hun ontslag in te dienen, is voor het personeel van deze n.v. aanleiding geweest, dinsdagmiddag voor een tiental minuten in staking te gaan. In deze korte staking wilde het per soneel zijn sympathie met de directieleden tot uiting brengen. Vragen aan minister Het Tweede-Kamerlid ir. Posthumus (P.v.d.A.) heeft aan de minister van Ver keer en Waterstaat gevraagd: „Wil de minister mededelen, welke omstandigheden hebben geleid tot het verzoek om ontslag, dat de beide directeuren van de Neder landse Helikopter Industrie hebben inge diend en wil de minister, die verantwoor delijk is voor de bij de ontwikkeling van de „Kolibri" verleende rijkssubsidie, zijn oordeel geven over de gang van zaken,, welke ertoe geleid heeft, dat de twee per sonen, die grotendeels verantwoordelijk zijn voor de succesvolle uitvinding en ont wikkeling van dit originele project, de voortzetting van deze arbeid afbreken of moeten afbreken?" Het aantal werklozen in de V.S. is ;n augustus met 600.000 gedaald tot 4.699.000 Houdt men rekening met. seizoenfactoren dan is de werkloosheid in de V.S. na de tweede wereldoorlog slechts een keer gre - te5- geweest, namelijk in 1949, toen hit werklozen cijfer ongunstig beïnvloed werd door 'n grote staking in de kolenindustvie In augustus was 7.6 percent van de be rofpsbevolking in de V.S. werkloos. In oktober 1949 was het aantal werklozen eveneens 7,6 percent van de beroepsbevol king. Grensproblemen. De premier van Paki stan, Malik Firoz Khan Noon, is dins dagmiddag in New Delhi aangekomen voor besprekingen met zijn Indiase ambtgenoot Nehroe over grensproble men. Premier Nehroe en leden van de Indische regering waren ter begroeting op het vliegveld aanwezig. Hongerdood. Schaapherder Max Meisel in het dorp Korpslebcn in Thüringen heeft 132 van de 170 schapen in zijn kudde de hongerdood latei sterven, omdat hun eigenaars wensten toe te treden tot een collectieve boerderij, zo meldt Neues Deutschland, orgaan van de Oostduitse communistische partij. Meisel kreeg acht jaar gevangenisstraf. Alsnog. Het Russische blad Rode Ster meldt, dat in het noorden van de Kau- kasus vijf mannen alsnog ter dood zijn veroordeeld wegens in de oorlog bega ne „wreedheden op bevel der fascis ten". Zij hadden zich 15 jaar lang ver borgen weten te houden. Bliksem. De Poolse pionier op het gebied van de ballonvaart kolonel Franceszek Hynka is dezer dagen op een ballon- tocht verongelukt. Men vermoedt, dat zijn ballon door de bliksem is getrof fen. Dollars. De Verenigde Staten hebben In dia financiële steun verleend tot een be drag van 303.000.000 dollar. Dit is door het State Department meegedeeld. In dia krijgt verder nog steun van de We reldbank (102.000.000 dollars), Groot- Brittannië (208.000.000 dollars), Japan (8.000.000 dollars) en West-Duitsland (40.000.000 dollars). Doorn in het oog. Zeven gezinnen in Wol verhampton zullen misschien uit hun huizen worden gezet, omdat zij de tuin tjes die erbij horen niet naar wens on derhouden. De gemeente Wolverhamp ton, de eigenares van de woningen, is reeds een procedure begonnen om de mensen uit de huizen verwijderd te krijgen. Kandidaat. De Oostenrijkse regering heeft besloten de stad Wenen kandidaat te stellen voor de Wereldtentoonstelling van 1968, en heeft de organisatiecom missie van dit besluit in kennis gesteld. De Oostenrijkse minister van Buiten landse Zaken, Leopold Figl, heeft ver klaard dat Oostenrijk, en speciaal We nen, de laatste jaren steeds meer ge zocht worden als internationale verga derplaats. Stoplicht. Een Tsjechische jazztrompettist die met een groep Poolse musici een bezoek had gebracht aan de Expo is op de terugreis toen de bus in Neuren berg voor een rood stopteken moest wachten uit de bus gesprongen tenein de asiel te gaan vragen. De buschauf feur kon niet anders doen dan doorrij den toen het licht weer op groen sprong. Horloges. Helmut Epperlein, een Duitse uurwerkmaker, die acht jaar geleden zijn eerste .elektrische horloge' bouwde, is dezer dagen in zijn uurwerkfabriek te Stuttgart begonnen met de seriepro- duktie van 3000 elektrische horloges per maand. Het batterijtje is zo groot als eeri knoop en behoudt zijn kracht der tien tot veertien maanden lang. Per 24 uur loopt dit horloge twee seconden achter. B.B.-Iectuur. De Moskouse „Litteraire Ga zet" heeft alle ouders gemaand, dat zij de exemplaren van een spionnenverhaal voor kinderen moeten opkopen, die door de Russische organisatie Bescherming Bevolking is uitgegeven en die moeten verbranden. Het boekje is volgens de Gazet immoreel en lijdt aan sekse- overdaad. Ruggespraak. De Engels-Egyptische be sprekingen, die zes dagen geleden her vat werden, zijn opnieuw voor onbe paalde tijd uitgesteld en beide delega ties zijn per vliegtuig huiswaarts ge keerd, om aan hun regeringen verslag uit te brengen. De besprekingen hebben ten doel, de financiële betrekkingen di« door de Frans-Britse invasie van okto ber 1956 verstoord werden, te herstellen. Reis. Een Daimler, die 61 jaar geleden uit de fabriek kwam, is dinsdag na een reis van vijf dagen die in Londen begon, kalmpjes aan de Beierse hoofdstad München binnengeschommeld. Over de 1100 kilometers had chauffeur Edward Wolley 42 uur gedaan. Zijn wagen twee cylinders, samen 1542 cc had 150 liter benzine en drie liter olie, maar ook 200 liter koelwater, geconsumeerd. De directeur-liquidateur van de n.v. Ja- vasche Bosch-exploitatie-maatschappij v. h. P. Buwalda en Co. in liquidatie deelt mee, dat aan aandeelhouders een uitke ring zal worden gedaan van 20Vs percent van het nominale bedrag hunner aande len. Het lagedrukgebied boven de Noordzee is het afgelopen etmaal langzaam naar het oosten getrokken en daarbij verder opge vuld. Aan de achterzijde van dit lagedruk gebied bleven noordwestelijke winden on stabiele lucht naar Nederland voeren zo dat ook vannacht op verscheidene plaatsen nog buien zijn gevallen. Een lagedrukgebied, dat halverwege Ier land en de Azoren lag, trekt langzaam in de richting van de Portugese kust- Het neemt eveneens in betekenis af. Tussen beide lagedrukgebieden heeft zich een ge bied van hoge druk ontwikkeld. Het cen trum hiervan lag vanochtend iets ten wes ten van Schotland. Dit hogedrukgebied breidt zich over de Noordzee en onze om geving uit. Het veroorzaakt een verdere stabilisatie van de atmosfeer en daarom zal het morgen vrijwel overal in ons land droog blijven. Ten gevolge van de geringe luchtdrukverschillen is er dan weinig wind. WEERRAPPORTEN Donderdag 11 september Zon op 6.06 uur, onder 19.06 uur. Maan op 3.26 uur, onder 17.45 uur. Maanstanden 13 sept. 13.02 uur nieuwe maan. 20 sept. 4.17 uur eerste kwartier. 27 sept. 22.43 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 11 september Hoog water 1.42 en 14.11 uur. Laag water 9.43 en 22.04 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen buiten- land maxima van giste- - ren Binnenland heden rs-B d 7 uur. Neerslag laatste iC O i s5 24 uur. Si Den Helder half bew. n 16 5 Ypenburg nrsl. op afst. n 15 0,1 Vlissingen licht bew. nnw 15 0,1 Eelde licht bew. windst. 12 22 Twente zwaar bew. windst. 14 5 De Bilt zwaar bew. nw 13 1 Eindhoven zwaar bew. w 12 0,1 Vlv.Z.-Limb. zwaar bew. w 13 0 Helsinki zwaar bew no 12 2 Stockholm licht bew. n 14 0,6 Oslo hall bew. n 15 0 Kopenhagen zwaar bew n 18 0,4 Londen mist, nno 20 0 Amsterdam regenbui nnw 18 4 Brussel mist windst. 19 0 Bordeaux half bew. 170 28 0 Grenoble onbewolkt windst. 27 0 Nice zwaar bew. n 25 0 Berlijn geheel bew. nw 21 0,7 Frankfort licht bew. windst. 23 0 München zwaar bew. wnw 23 0 Garmisch P. zwaar bew. windst. 22 8 Zürich zwaar bew. nnw 24 0 Genève licht bew. windst. 26 0 Locarno zwaar bew. o 25 0 Rome zwaar bew. zo 29 0 Ajaccio onbewolkt no 27 0 Algiers mist zw 31 0 Wenen zwaar bew. windst. 25 0,1 Innsbruck zwaar bew O 25 12 Madrid licht bew. windst. 33 0 Mallorca licht bew. n 30 0

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2