Maiaya's jungle voeren Chinese terroristen een verloren strijd £sso Churchills vieren vrijdag gouden huwelijksfeest Dansschool KWEKKEB00M Meer dan 85 percent van Chin Pengs communisten onschadelijk gemaakt Zowel angst als hoop omtrent kernenergie vaak irrationeel waakt tegen slijtage Vijver leegpompen om goudvis te vangen WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1958 5 Raketten naar Engeland Keiharde kern NIEUWE ESS0 BENZINE NIEUWE GOUDEN ESS0 EXTRA MOTOR OIL Hartstimulator PARKLAAN 6 PRIVéLES VOLGENS AFSPRAAK ELKE ZONDAGAVOND SOIREE VAN 8-11 UUR Sabbatjaar in Israel „Wit gebied Schmucker trekt zich terug, Prücklmayer wacht nog af Sir Dermot Boyle: Westen kan Rusland vernietigen Sir Winstons gezondheid beter dan ooit (Van onze reisredacteur) IPOH „Dat is het terrein waarin ze verstoppertje spelen", zei de piloot van liet Auster-verkenningsvliegtuigje en zette het toestel op twintig meter boven de bomen nog eens even op zijn kant, „wees maar niet bang, als je valt dan val je zacht". En inderdaad zo dicht is de jungle van Malaya dat de boomtoppen en lianen haast een welig groen bed vormen, zó dicht dat de gloeiende zon er vrijwel nooit de grond bereikt, zo dicht dat de Britse, Maleise en Chinese soldalen, die nu al tien jaar lang in de donkere, rottende, stomende atmosfeer de strijd zonder genade tegen de Chinese communistische terroristen van Chin Peng voeren, hun tegenstanders nooit langer dan een seconde krijgen te zien. In die ene seconde van de meedogenloze wekenlange jacht valt het schot, dat raak moet zijn. Dan schuift een officier in Koeala Loempoer een nieuw cijfer achter de woorden „terroristen gedood". Vandaag de dag is dat cijfer gestegen tot 6600. dat van de gewonden tot bijna 3000, dat van de gevangenen tot bijna 1300, dat van hen die zich vrijwillig overgaven tot 2100. Die cijfers betekenen dat er nog slechts 1700 terroristen in de jungle zitten, dat 85 percent onschadelijk is gemaakt, zij betekenen dat Chin Pengs communisten de gewapende strijd om Malaya en Singapore, een van de meest strategische gebieden van Zuidoost-Azië verloren hebben. Dat laatste mag men zich wel eens in de oren knopen: teveel brave progressieven hebben verondersteld dat deze strijd in werkelijkheid een achter hoedegevecht van het boze Britse kolonialisme tegen oprechte vrijheidsstrijders was. Britse socialisten van de linkervleugel hebben zelfs aangedrongen op terug trekken der Britse troepen. Dat is onzin. Malaya is al onafhankelijk, het antwoord van zijn vrij verkozen regering liet aan duidelijkheid niets te wensen over, het Laat ze in 's hemelsnaam hier". NEW YORK (Reuter) De „New York Times" heeft uit goedingelichte bron vernomen, dat de eerste „Thor"-raketten, die in Noord- en Oost-Engeland zullen wor den opgesteld, in de afgelopen week per vliegtuig uit Amerika naar Engeland zijn gebracht. In totaal zouden zestig van de ze raketten, die een bereik van 2.500 km. hebben aan Engeland worden geleverd. zei: Hoe de strijd tegen Chin Pengs terreur- commando's, in de oorlog tegen Japan door Britse officieren opgeleid en bewapend, die in 1948 bij Soengei Sipoet begonnen hun spoor van bloed en brand door het schier eiland Malaya te trekken, gewonnen werd, is een lang verhaal. Het doet denken aan het Britse antwoord op de vraag hoe men de goudvis in de vijver die zich niet wil laten vangen, te pakken moet krijgen. Dat antwoord luidt: „De vijver leegpompen". Want toen na zeven jaar bittere, vaak ver loren lijkende strijd tegen de bloedige ter reur de communistische commando's ein delijk in Het defensief waren gedrongen en zich teruggetrokken hadden in de ondoor dringbare, eindeloze jungle van Malaya, waar zij ieder gewapend contact vermeden, resteerde het probleem: „Hoe krijgen we ze eruit?" Al was de bevolking goeddeels bevrijd van intimidatie en afpersing, al hoefden de planters niet meer in hun ge pantserde auto's om iedere hoek van de weg een overval te vrezen, er bleef in de jungle een goedgeorganiseerd net over van „gewapende werkgroepen", zoals de ter- reurcommando's zich noemen, door ge regelde koeriersdiensten in nauw contact met elkaar en met Chin Pengs opperbevel, dat vlak over de grens in Zuid-Thailand buiten de slagarm der regeringsstrijdkrach ten zit, een net dat met voedsel en geld gesteund wordt door communistische man telorganisaties in steden en dorpen. De regering van Malaya is één keer ingegaan op een aanbod tot vredesonder handelingen van Chin Peng, maar zijn voorwaarden bleken onaanvaardbaar. Zij zouden een geluidloze overgang van gewa pende terreur naar grootscheepse onder mijnende werkzaamheid hebben ingeleid. Op de onafhankelijkheidsdag van Malaya heeft de regering nogmaals een amnestie aanbod gedaan, waarvan honderden terro risten, zij het druppelsgewijs, gebruik heb ben gemaakt. Ik sprak met twee van hen, de dertigjarige Sep Lin Yau, een groeps commandant, een flinke scherpzinnige jon- Advertentie Gebruik daarom uitsluitend verrijkt met alle eigenschappen van bovensmering PHOENIX (UPI) Een 49-jarige man nelijke hartpatiënt in Phoenix in de Ame rikaanse staat Arizona is voorzien van een elektrische stimulator, die een regelmatige hartslag garandeert. Het instrument is op de borst van de patiënt bevestigd. Langs operatieve weg zijn in de hartspier elek troden aangebracht, die met een draad die aan de voorzijde uit de borstkas komt, in verbinding staan met de stimulator. Het instrument werkt op een batterij van zes volt, die 400 uur gebruikt kan worden. Na de ingreep is de polsslag van de man con stant* zeventig per minuut. Vóór het aan brengen van de stimulator was de hart slag ongeregeld. Ze bleef soms 20 tot 30 seconden weg, waardoor de man dikwijls flauwviel. Anderhalf jaar terug kreeg hij een zware hartaanval, waarna men be sloot een stimulator te installeren. Het is de derde keer, dat een hartpatiënt met mechanische hulpmiddelen gered wordt. De patiënt in kwestie Ray Hunt, een katoenteler zou zonder de stimula tor niet kunnen leven. gen, en de 27-jarige Ah Kwai, een onvol groeide tuberculeuze stakkerd. Beiden had den ten langen leste ingezien, dat zij een verloren strijd voerden, hadden genoeg gekregen van het opgejaagde beestenbe- staan in de jungle zonder voldoende voed sel. Beiden waren aangenaam verrast dat zij in het heropvoedingskamp niet gemar teld werden, maar een uitstekende behan deling en een grote mate van vrijheid kregen. Uit hun verhalen bleek echter ook hoe keihard de kern is, die bereid is de strijd in de jungle tot het bittere einde uit te vechten, gestaalde communisten die een ijzeren discipline handhaven met zware straffen op militaire, politieke of sexuele vergrijpen en die hun marxistische scho ling, compleet met zelfcritiek-rapporten, onverdroten voortzetten. Advertentie PARKLAAN 6 - HAARLEM - TELEFOON 13525 NIEUWE CURSUSSEN AANVANG DER LESSEN inschrijving: elke avond vanaf 17 seotsmber a s van 7 tot 9 uur in onze school vanai i/ sepiemoer a.s. JERUZALEM, (UPI) Een Arabier, sjeik Abdulla Mohammed Abu Kishk, zal van zondag af een jaar lang de rijkste man in Israel zijn. In overeenstemming met een oud Joods gebruik „verkopen" vele Joden hun land gedurende een jaar aan een niet-Jood. Op deze wijze wordt sjeik Abdulla die zelf veel land bezit en in de buurt van Tel Aviv woont in naam een jaar eigenaar van het land, dat duizenden hectaren beslaat. Gedurende het sabbatjaar, dat om de zeven jaar terugkeert, mogen de Joden, die dit jaar vieren niet op hun eigen land werken. Omdat dit in vele gebieden niet mogelijk is „verkopen" zij hun grond in de meeste gevallen aan iemand, die geen Jood is. Zodoende kunnen zij op dezelfde grond blijven werken. De leider der Chinese terroristen, Chin Peng, op weg naar de mislukte vredesonderhandelingen met de regering van Malaya. en kleine patrouilles op de grond, die kam pen, opslagplaatsen of koeriers moeten op sporen, of pogen de terroristen tot gewa pend contact te verleiden. Heeft men vol doende inlichtingen verzameld, dan wordt een grootscheepse operatie op touw gezet. In de „operatie-Bintang" bijvoorbeeld ging het erom in een gebied van zeshonderd vierkante kilometer met honderdtwintig- duizqnd inwoners jacht te maken op 76 terroristen. Het belangrijkste onderdeel van zo'n operatie, die maanden duren kan, is het onthouden van voedsel aan de terro risten. Daartoe wordt voor het gehele ge bied een embargo op voedselvervoer afge kondigd, de bevolking moet haar maal tijden in ieder dorpje van centrale keukens betrekken. Verder wordt er een langdurige avondklok ingesteld en worden sommige wegen en gebieden tot strikt verboden terrein verklaard. Het feit dat de bevolking zo'n bijzonder onaangename periode met betrekkelijke gelijkmatigheid slikt, wijst erop dat ook zij graag van de terreur ver lost wil worden. Op welke manier proberen de Britse en Malayaanse troepen de vijver leeg te pom pen om die goudvissen te vangen? Ten eerste is de Chinese bevolking, die zich tijdens de oorlog, om aan de Japanners te ontkomen, op de rand van het oerwoud vestigde, in de zogenaamde „nieuwe dor pen" ondergebracht. Daarmee kreeg men deze „squatters" onder betere controle, sneed men de geld-, voedsel- en nieuwe rekruten-voorziening der terroristen af, beschermde men de goedwillenden tegen intimidatie. Men kreeg er ook de kans hen aan een politiek en psychologisch propa- ganda-offensief te onderwerpen en stelde hoge beloningen in uitzicht voor inlichtin gen omtrent terroristen. Op het hoofd van Chin Peng heeft een prijs van een kwart miljoen gestaan, zijn notering is nu aan zienlijk gedaald. De rechtstreekse actie tegen de terroris ten wordt gevoerd met voortdurende ver kenningen door vliegtuigen en helikopters Tegelijk met deze civiele campagne start de militaire actie, gesteund door bombar dementen uit de lucht en door zware artil lerie, die voornamelijk een psychologisch effect hebben. En dan beginnen de troepen op de grond aan hun bovenmenselijk zware taak, het uitkammen, perceel voor perceel, van het oerwoud, waarin zij soms weken lang, onder dezelfde omstandigheden als de terroristent, in de jungle leven, zonder vol doende voedsel, bedekt rakend met jungle- zweren, in de ban van jungle-hallucinaties komend, tot zij vervuild, half ziek van uit putting, zwetend en koortsig die ene zeld zame kans krijgen: een geritsel, een been, een arm, een hoofd of een rug even zicht baar tussen de bladeren. Dan valt een schot en is Malaya weer een klein stapje dichter bij het herstel van de rust, een „zwart gebied" weer dichterbij de dag, dat het „wit gebied" verklaard kan worden, waarin de beperkingen waaronder de bevolking te lijden heeft, opgeheven kunnen worden. Meer dan de helft van Malaya is nu al tot „wit gebied" verklaard. In het grootste deel der „zwarte gebieden" heeft noch de Euro pese noch de Aziatische bevolking meer veel van de terroristen te vrezen. Bij de Nederlandse rubberplanter die ik bij Soengei Sipoet, het hart van het ter- reurgebied, bezocht, kon men in de lauwe MüNCHEN (UPI) Dr. Seidel, de premier van Beieren en voorzitter van de Christelijk-Sociale Unie in dit „land", heeft, naar te München vernomen wordt, op de C.S.U.-kandidaat Prücklmayer een beroep gedaan om zijn kandidaatstelling af te wijzen. Prücklmayer is in de tweede wereldoorlog als S.S.'er bewaker geweest bij het concentratiekamp Mauthausen. De C.S.U. heeft zich indertijd uitgesproken voor zijn kandidatuur, aanvoerend dat niets tegen Prücklmayer kan worden aan gevoerd. Inmiddels heeft Leonhard Schmucker, een tweede kandidaat tegen wiens politiek verleden verzet was ontstaan, zijn voor genomen kandidatuur laten varen. Hij ver klaarde niet te geloven dat hij van de C.S.U.-fractie in de „Landdag" van Beieren medewerking zou krijgen en dat hij daar om besloten had zijn kandidatuur in te trekken. Prücklmayer heeft nog geen beslissing genomen. Ilij wil afwachten wat het hoofdbestuur van de C.S.U. zoals de C.D.U. in Beieren heet in zijn aange legenheid beslist. De oproep van dr. Seidel is een aanduiding in welke richting de be slissing zal gaan. SHEFFIELD, (UPI/Reuter) De staf chef van de Britse luchtmacht, luchtmaar- schalk Sir Dermot Boyle. heeft verklaard dat het Westen in staat is de Sovjet-Unie desnoods morgen te vernietigen. Op het ogenblik kunnen de Russen niet terugslaan, misschien over drie jaar, doch nu zijn zij nog niet zover, zo zei hij op een bijeen komst in Sheffield. Voorts verklaarde de luchtmaarschalk, dat er geen gemeenschappelijke Brits- Amerikaanse strategie kan bestaan, zolang de Britten geen zeggenschap hebben over het gebruik van de westelijke afweerwa- pens. De enigen die zicli in de jungle wer kelijk thuis voelen, zijn een aantal Dajaks uit Noord-Borneo, die met de Britse troepen meevechten tropennacht weer buiten zitten. Wat daar over het terras vloog waren geen kogels, maar insecten. Men heeft de overwinning in Malaya toegeschreven aan briljante generaals, zoals de fanatieke, nerveuze Sir Gerald Templer, die links en rechts knet terend door Malaya raasde. Men heeft voor het feit dat een Maleise en Chinese bevol king niet langer uit vrees in stukken ge hakt of levend verbrand te worden, zich haar karige bezittingen hoeft te laten af persen, dat Europese planters weer in auto's zonder pantserplaten naar de „club" kunnen rijden, misschien niet voldoende bewondering getoond voor de Britse sol daten en officieren, die week-in-week-uit nu al jaren lang met onuitputtelijk geduld en merkwaardig weinig gekanker, de gif tige jungles van Malaya intrekken. Waar om? „Well, there is a job to be done, old boy", zei de sergeant van de fusilliers en veegde het bier uit zijn snor, „dat karwei moet nu eenmaal opgeknapt worden". GENèVE (ANP) De wereldbevolking in het algemeen koestert angst voor de kernenergie. Deze energie wordt veelal beschouwd als een dreigende en geheim zinnige macht en er wordt vaak niet ratio neel over gedacht, geladen als de ge dachten zijn met irrationele vrees en irra tionele hoop. Toch is er geen reden voor een alarmstemming. Wel dienen de autori teiten in alle landen hiervan kennis te nemen, opdat zij er bij hun beleid reke ning mee kunnen houden. Tot deze conclusies komt een studie groep, ingesteld door de Wereldgezond heidsorganisatie (W.H.O.), die een onder zoek heeft ingesteld naar de invloed, die de ontwikkeling van de kernenergie heeft op de geestelijke volksgezondheid. Deze groep heeft daartoe kennis genomen van rapporten over de emotionele invloed van de ontwikkeling der kernenergie, publieke verklaringen, persartikelen, brieven van (Van onze correspondent in Londen) Vrijdag zal Sir Winston Churchill, die een deel van de zomer in de Zuidfranse badplaats Cap d'Ail doorbrengt, een halve eeuw getrouwd zijn met de slanke, nog al tijd gracieuze Clementine Hozier, tien jaar jonger dan hij. In de septemberda gen van 1908, het hoogtepunt van het Brit se glorie-tijdperk onder koning Eduard VII trouwde het paar. De internationale politieke hemel leek onbewolkt. De boe renoorlog behoorde lang tot het verleden en de eerste wereldoorlog was nog ver af. Het was de laatste periode van werkelij ke onbezorgdheid, die de sfeer rond Churchills huwelijk in het intieme St. Mar garets kerkje, vlak naast de Westminster abdij extra feestelijk maakte. St. Marga ret is ook de kerk van de society en het Britse parlement, waarin de toen 33-jarige Churchill al carrière had gemaakt. Hij was op het moment van zijn huwelijk mi nister van Handel en diende naast andere grote liberalen, onder wie Asquith en Lloyd George. Zijn vrouw had hij in de politiek leren kennen. Haar vader was Sir Henry Hozier, een vooraanstaande financier en haar moe der Lady Blanche Hozier, dochter van de graaf van Airlie. Clementine's grootmoe der, de gravin van Airlie was een verwoe de liberale voorvechtster, met wie zij in de verkiezingscampagne van die dagen op pad ging in Dundee. Winston's Amerikaan se moeder, die twintig jaar lang alles deed om de carrière van haar zoon te bevorde ren, zorgde ervoor, dat hij Clementine leerde kennen. Zij vond de voortvarende en ongecompliceerde Clementine een voor treffelijke levensgezellin voor Winston. Er was een belangrijk diner en zij regelde het zo, dat Clementine naast hem kwam te zitten. Van dat ogenblik had Winston nauwelijks oog voor de andere gasten. Hij vroeg haar, toen ze samen thee dronken bij de vijver van het Blenheim paleis, dat de natie zijn grote voorvader, de hertog van Marlborough, had geschonken. Sir Winston laat geen gelegenheid voor bijgaan zonder eraan te herinneren wat zijn vrouw in al die stormachtige jaren van zijn loopbaan voor hem heeft betekend. Churchill is een man van gemoedsstem mingen, in hoge mate impulsief. Altijd stond de lieftallige, beheerste Clementine gereed hem over de vele tegenslagen, die zijn deel waren, heen te helpen en hem te bemoederen. Churchill, de grote onaf hankelijke individualist, is geen gemakke lijk man om mee om te gaan. Zijn echt genote heeft daarvoor de nodige tact, als ook het intellect om zo nodig zijn werk over te nemen. In een toespraak tot de leerlingen van haar oude school gaf Lady Churchill de meisjes eens deze raad: „Als je voor de taak staat te wedijveren met een man, tracht dan hierbij agressiviteit te vermij den. Wanneer je probeert ten koste van alles je standpunt te laten zegevieren, ver lies je waarschijnlijk. Je bereikt veel meer door kalm aan je overtuiging vast te houden. Maar zelfs dit vereist grote kunst en vooral humor". Hoe gezond haar advies was, bleek wel uit Churchills eigen getuigenis: „Mijn huwelijk" zo schreef hij in een van zijn memoires, „was de gelukkigste en vreug devolste gebeurtenis van mijn hele leven, want is er iets glorieuzer dan in zijn le vensgang verenigd te zijn met een wezen, dat niet in staat is tot een onwaardige gedachte?" Dit huwelijk werd een ideaal partner schap, dat naarmate de jaren groeiden, steeds inniger werd. Clementine en Win ston hebben alle lief en leed samen ge deeld. Gemakkelijk is zijn leven nooit ge weest. Hij heeft steeds weer, ook in eigen politieke kring, tegen wanbegrip moeten optornen. Toen hij trouwde had hij juist de conservatieve partij verlaten en werd hij door velen gemeden. In de eerste we reldoorlog werd hij door vijanden achter uit geschoven en erna veiioor hij drie ver kiezingen achter elkaar. Lady Churchill was altijd zijn grote steun. Zij streed in alle verkiezingen naast hem. Toen hij in 1922 tijdens een campagne blindedarmontsteking kreeg, nam zij al Sir Winston en Lady Churchill zijn i Park in Londen. Sir Winston heeft voor vrijdag vijftig jaar getrouwd. Deze foto deze gelegenheid kennelijk afstand ge- van het gelukkige echtpaar werd on- daan van zijn onafscheidelijke sigaar, langs gemaakt in hun huis in Hyde I maar hij draagt wel het bekende vlin derdasje met de witte stippen. zijn werk, inclusief de redevoeringen, van hem over. Zij dringt zich nooit op de voor grond. Zij poseert geenszins als de vrouw van de grote staatsman, zij spreekt recht uit haar hart, waarbij haar stralende per soonlijkheid, diepe eenvoud en charme de toehoorders voor haar innemen. Zij is even onafhankelijk als Sir Winston. Toen de hertog van Marlborough een neef van Sir Winston eens aan een diner als gast heer beledigende opmerkingen maakte aan het adres van Asquith, toen Churchills chef, verliet zij uit protest de zaal, pakte haar koffers en ging naar huis. Persoonlijke tragedie bleef de Church- '|tls niet bespaard. In 1921 verloren zij hun driejarig dochtertje Marigold. De huwelij ken van twee van hun vier overige kinde ren zijn mislukt. In de beide oorlogen was Churchill nooit bevreesd voor persoonlijke risico's. Zijn avontuurlijke geest leefde zich uit, zowel aan het front, tijdens gevaarlijke vlieg tochten of in het gebombardeerde Londen. Als Churchill ergens heen moet, werkt hij tot het laatste ogenblik en spoort zijn chauffeur dan aan zo hard mogelijk te rij den. Clementine probeert steeds weer hem daar van af te houden. Toen zij in 1953 naar Stockholm ging om de Nobelprijs voor lit teratuur voor Winston in ontvangst te ne men, zond de op zijn beurt bezorgde Churchill haar een telegram met de waar schuwing vooral voorzichtig te zijn in het drukke verkeer. Toen Churchill kort na de oorlog van Nederlandse zijde de Grotius- medaille werd overhandigd, sprak hij vu rig over zijn ideaal van Europese eenheid en ging toen zitten. Clementine fluisterde hem iets toe. Hij had vergeten zijn dank te betuigen voor het geschenk. Onmiddel lijk stond hij weer op en begon aan zijn dankspeech. Toen deze klaar was, keek hij zijn vrouw met een grijns aan... De vijftig jaar van dit huwelijk omvat ten de regering van vijf Britse monar chen en enkele van de grootste gebeurte nissen der wereldgeschiedenis, waarbij zowel Winston als „Clemmiet" ten nauw ste betrokken werd. Hun onafscheide lijkheid maakte Churchills toch al zo rij ke leven, dubbel rijk. Slechts twee andere leden van de grote Churchill familie zullen vrijdag bij de vie ring van het gouden huwelijksfeest aan wezig zijn. Hun enige zoon Randolph en diens achtjarige dochtertje Arabella, die alle negen kleinkinderen zal vertegen woordigen. autoriteiten op het gebied van gezondheid en van de religie, alsook van klinische onderzoekingen. Een van haar overige conclusies is, dat de grote massa van de wereldbevolking tegenover de kernenergie een kinderlijke instelling heeft en vrees koestert voor het onbekende. Aan de andere kant wordt in het rap port opgemerkt, dat er ook zekere groepen zijn, die van de kernenergie wonderen verwachten voor de verhoging van hun levensstandaard. De gevolgen van een eventuele teleurstelling kunnen ernstig zijn, aldus het rapport, en zouden vijan digheid kunnen veroorzaken jegens de volken, die wél voordeel putten uit de kernenergie. De voornaamste angst voor de kern energie, aldus het rapport komt voort uit de geheimzinnigheid van de radioactieve straling, die men niet kan zien, horen, voelen, proeven of ruiken. Er bestaat voorts een grote angst, dat de enorme macht de mensen uit de hand zal lopen en dat de kernenergie, zo zij de hele we reld al niet doet uiteenspatten, een bio logische kettingreactie zal veroorzaken. Radioactieve stoffen zouden water, land, dieren, vissen, planten en mensen kunnen vergiftigen en kinderen en kleinkinderen. In het rapport wordt ook ingegaan op een vraag, wie de schuld voor deze ang sten draagt. „De geleerde" heeft zijn ge zag verloren, zo wordt gezegd. Het pu bliek, niet in staat de verschillende tak ken van wetenschap van elkaar te onder scheiden en niet in staat het verschil te zien tussen een wetenschappelijk feit en de mening van een wetenschapsman, wordt gesteld voor duizenden tegenstrij digheden. Voorts wordt gewezen op wantrouwen en gebrek aan overeenstemming tussen geleerden, niet alleen op het gebied van de kernenergie, maar ook op terreinen als de anti-polio vaccinaties en de kanker verwekkende uitwerking van tabak. Bo vendien laten geleerden zich soms ver leiden tot verklaringen over zaken die niet op hun eigen terrein liggen. De studiegroep zegt waardering te heb ben voor de wijze waarop de pers het nieuws over de ontwikkelingen op kern energiegebied brengt. Alleen acht zij de koppen vaak te sensationeel en niet over eenkomstig de inhoud van de artikelen. Volgens dr. Roberts, de Britse arts uit Roquebrune, die Sir Winston elke ochtend bezoekt, is zijn gezondheid nog nooit zo goed geweest en is zijn geheugen ongeloof lijk. Vorige week meldde zich een oude zwerver aan Churchills villa, die hem als geschenk voor de gouden bruilof een kistje sigaren kwam brengen. Hij zei, dat Churchill toen hij in de oor log in Frankrijk aankwam, hem, een van de duizenden soldaten, een van zijn reu- zensigaren had toegeworpen. Hij had 1500 kilometer gelopen om Churchill uit dank baarheid dit geschenk te geven. Door be delen kreeg hij het bedrag bij elkaar. Sir Winston doet kalm aan. Hij leest zijn post en kranten in bed tot half elf. Daar na maakt hij een wandeling door de tuin en luncht om een uur. Hij dineert om acht uur en begeeft zich om middernacht ter ruste. Van een goede maaltijd geniet hij nog steeds. Lloyd George herinnerde er al aan hoe Lady Churchill hem had ge zegd, dat zij voor het geval van haar dood een schriftelijke instructie had achterge laten hoe Winston te behandelen. Het be langrijkste punt was, dat een goed diner een voornaam onderdeel is van zijn dage lijkse routine. Dat is nog niet veranderd.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5