REVANCHES WERELDKAMPIOENSCHAPPEN WIELRENNEN Orgelbespeling door Jacob Bijster Gift van kwart miljoen legde basis voor cultureel centrum Gewonde Haarlemmer wandelde van Maarssen naar Utrecht Honderdduizend Dahlia's te zien in het Krelagehuis te Haarlem Filmliga '58 DANSSCHOOL W. FORTCENS Na ernstig verkeersongeluk HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 VEERTIG JAAR HAARLEMSE SCHOUWBURG Jubileumvoorstelling van „Richard de Tweede" Auto na botsing over de kop op Westelijke Randweg Auto rijdt bromfiets aan Christelijke „bouwvakkers' vierden feest Ir. J. Ouwehand overleden Automobilist stak sigaret op: auto in plantsoen Lezing over verdere ontwikkeling „Delftwijk" OLYMPISCH STADION Honderd Hongaren bleven in Haarlem W. Mensink voorzitter van het N.Ph. O. Officieel concert UIT STAD EN STREEK •Gir® \*k>9 Aan gevolgen van verkeersongeval overleden KROUWELS Caltex laat tijdschrift bij Joh. Enschedé drukken Faillissementen Jubileum C. A. van Thiei Burgerlijke stand van Haarlem WOENSDAG 10 SEPTEMBER 19 5 8 Dinsdag oO september bestaat de Haarlemse Stadsschouwburg veertig jaar. Tegen het einde van de eerste wereldoorlog werd het gebouw voltooid, maar het voorspel tot de bouw van een tweede Haarlemse schouwburg dateert al van enige jaren vroeger. Om precies te zijn op 6 mei 1914 besloot de Haarlemse gemeenteraad op instigatie van de toenmalige burgemeester jhr. mr. W. B. Sandberg een bedrag van een kwart miljoen gulden te aanvaarden van een onbekende schenker, onder bepaalde voorwaarden, waarvan er één was dat voor het aldus aanvaarde geld een schouwburg zou worden gebouwd. De raad was merkwaardigerwijze niet erg enthousiast het grote bedrag op die voor waarden te accepteren, omdat men over het algemeen bevreesd was, dat gemeentelijke exploitatie van een schouwburg niet goed mogelijk zou zijn. Toch werd het voorstel met 19 tegen 11 stemmen aanvaard, maar de tegenstemmers leken althans op één punt niet helemaal ongelijk te hebben, want gemeentelijke exploitatie bleek in de eerste jaren niet mogelijk te zijn. Dit ondanks het feit dat in de begin jaren van het bestaan van de schouwburg tie directie in handen was van de bekwame en bij het publiek zeer populaire heren G. ,1. van Gasteren (tevoren directeur van de Jansschouwburg) en Carel van Hees. In 1933 werd het gebouw in pacht gegeven aan de heer Ph. A. Deinum (van het Con certgebouw) die op 1 juli 1939 de tegen woordige directeur H. Deinum als zijn ge machtigde aanstelde. Op 1 september 1946 droeg de gemeente aan de heer H. Deinum op de exploitatie op bijzondere voorwaar den ter hand te nemen. Van dit besluit heeft wel niemand spijt gehad. De heer Deinum heeft namelijk onder zijn leiding een bijzondere teamgeest weten te ontwik kelen onder het personeel. In 1918 werd de toen nieuwe schouwburg ingewijd met een opvoering onder leiding van Willem Royaards van Frederik van Eeden's treurspel der onzekerheid „De heks van Haarlem" met muzikale mede werking van de toenmalige Haarlemse Or kestvereniging onder leiding van Nico Gerharz. Een dag later kwam Louis Bouwmeester er op de planken en nog Ter gelegenheid van het veertigjarig be staan van de Stadsschouwburg te Haarlem geeft de Nederlandse Comedie op 30 sep tember. de jubileumdag, een bijzondere voorstelling. Opgevoerd wordt de groot scheepse montering van „Richard de Tweede" van William Shakespeare met Han Bentz van den Berg in de titelrol en vele vooraanstaande leden van het gezel schap in de verdere rollen. De in het vo rige seizoen reeds in enkele grote steden gegeven vertoning werd geregisseerd door de Engelsman Douglas Seale. wiens land genoot Finlay James de aankleding ont- wiern. Eduard Verkade de eerste volksvoorstel ling gegeven van „De dienstknecht in het huis". Spoedig daarna vond men voor enige jaren lang in het Schouwtoneel van Jan Musch een vaste bespeler. Vele be roemdheden hebben er de afgelopen veer tig jaar op de planken gestaan: Anna Pav lova. La Argentina. Alexander Moissi. Paul Wegener, Jacques Copeau en vele anderen hebben drommen toeschouwers naar het Wjlsonsplein gelokt. Oorlogsschep pi tig De meningen over het door architect ir. A. G. van der Steur ontworpen gebouw waren, reeds van het begin af aan. ver deeld. Men moet echter niet uit het oog verliezen, dat het een oorlogsschepping was. Ook in de eerste wereldoorlog waren er moeilijkheden met. materiaal en prijzen Gistermiddag kwart over vier zijn op het kruispunt Westelijke Randweg-Leid- sevaartweg in Haarlem een vrachtauto en een personenauto op elkaar gebotst, waardoor de laatste wagen over de kop sloeg en de bestuurder werd gewond. De vrachtauto reed op de Leidsevaart- weg en de bestuurder verleende de perso nenauto geen voorrang. Deze wagen kwam door de schok van de botsing met het dak op de weg te liggen. De bestuurder een tweeënvijftigjarige Haarlemse verte genwoordiger werd met enkele gekneusde i'ibbcn en een hoofdwond per ziekenauto naar het Diaconessenhuis vervoerd. De vrachtauto werd aan de voorzijde licht be- schadigd. De personenauto liep zware schade op en moest worden weggesleept. De bestuurder van een bestelauto ver eende gisteravond om half zes een brom- iets geen voorrang, toen hij van de Dreef 'e Hazepaterslaan in Haarlem wilde in- j 'ijden. De bromfietser, een tweeëntwintig- I 'arige leerling van een Haarlemse muziek school reed in dezelfde richting als de auto en meende, dat deze zou stoppen. Bij de hotsing werd de bromfietser niet gewond, doch een twintigjarig meisje uit Heem stede, dat op de duo zat, moest met een vleeswond aan het. rechteronderbeen naar het Diaconessenhuis worden gebracht. geen week later werd onder leiding van en het was mede daaraan te wijten, dat het gebouw niet die uiteindelijke vorm kreeg, die de meesten hadden gewenst en ook voor noodzakelijk hadden gehouden. Wel waren velen onder wie leden van grote toneelgezelschappen van mening, dat men nergens in Nederland in zulk een „gezellige" schouwburg kon spelen, daar staat tegenover dat bij de opening in 1918 reeds stemmen opgingen, die spraken van de beperkte ruimte, waar het nauwelijks mogelijk was de toneelinventaris op te slaan. Ook heeft men altijd als een be zwaar gevoeld, dat er op het toneel te weinig diepte en ruimte was. Er is thans een plan, dat een technische modernise ring en een uitbreiding van het toneel omvat, maar dat door de bestedingsbeper king moest worden uitgesteld. Wel is on langs door de raad besloten een moderne belichtinginstallatie aan te kopen, waar mee een begin is gemaakt met de verbe teringen. Ondanks de tekortkomingen van de schouwburg stelde de heer J. B. Schuil reeds bij hét koperen jubileum in 1931 in ons blad de vraag: „Welke toneelminnaar zou ondanks de gebreken onze Stads schouwburg willen missen?" En het was eigenlijk een retorische vraag, want het antwoord luidde uiteraard: „Niemand". Tien jaar geleden toen het dertigjarig be staan werd gevierd, onder meer met een opvoering van G. B. Shaw's „De held en de soldaat" door de toneelgreep Comedia onder regie van Johan de Meester, is uit redevoeringen en uit de grote belangstel ling wel gebleken dat men in brede krin gen de Haarlemse stadsschouwburg een goed hart toedraagt. Met een receptie en een feestavond heeft afdeling Haarlem van de Nederlandse Christelijke Bond van Werknemers in de Hout. en Bouwnijverheid haar gouden Ju bileum gevierd. Op de receptie, in „Lion d'Or", wenste een rij van spre kers het afdelingsbestuur geluk. De heer R. N. Busser als voorzitter voor de Haarlemse Christelijke Besturenbond, de heer R. Plomp voor de Gereformeerde kerk in Haarlem-Noord, de heer J. Elskamp voor de afdeling Haarlem van de Alge mene Nederlandse Rouwbedrijfsbond. de heer Klinger voor de Nederlandse Chris telijke Besturenbond afdeling Beverwijk, de heer A. J. Molendijk voor de Christe lijke Metaalbewerkersbond, de heer C. van Straaten voor de r.-k. Bouwvakarbeiders bond St. Joseph, de heer A. Bloemer voor hel hoofdbestuur van de Nederlandse Christelijke Bond van Werknemers in de Hout- en Bouwnijverheid, en de heer D. A. Kooij voor de Samenwerkende patroons vereniging in de Bouwbedrijven. Verder waren Ier receptie onder andere aanwezig deputaties van zusterafdelingen uit de omgeving, de directeuren van het Gewestelijk Arbeidsbureau mr. ir. E. R. Deves en de plaatselijke bemiddelaar af deling bouwvakken, de heer J. C. Voogt. Op de feestavond sprak de voorzitter van de jubilerende afdeling, de heer H. Kroe zen. een welkomstwoord. De heer C. A. Bakker, de tweede bondsvoorzitter, besprak de strijd tegen het individualisme van het verleden welke heeft plaats gemaakt voor die tegen het collectivisme met als een der uitingen de overheidsbemoeiing in het maatschappelijk leven Hij wenste de vak beweging te zien als dienst in belang van gezin en maatschappij. Spreker eindigde zijn toespraak mei de hoop, dal bondbe- stuur en afdeling de kracht, het geloof en de moed zouden opbrengen om gezamenlijk voort te gaan met de arteid van de chris telijke vakheweging, ook in deze tijd, waar van men niet weet, hoe deze zich zal ont wikkelen. Het cabaretgezelschap „De Pompadours" verzorgde het verdere gedeelte van de feestavond met het programma „Zin en onzin". Dit programma met humoristische sketches, goede staaltjes van kleinkunst en ernstige voordracht viel bij de aanwezigen buitengewoon in de smaak. Wachtverbod. Met het oog op de verbouwing van de brandweerkazerne aan de Gedempte Oude Gracht in Haarlem heeft de politie een wachtverbod ingesteld voor de zuidzijde van deze gracht tussen de De Witstraat en de scheiding tussen d? nummers 144 en 146. Tn samenwerking met de Heemsteedse Kunstkring wordt op donderdag 18 sep tember in het Minerva Theater het werk van de Filmliga '58 geopend. Het program ma dat door een muzikaal ensemble on der leiding van Henk Westrus begint, be vat als hoofdfilm de „klassieke" kome die „I married a witch" van René Clair, met Veronica Lake, Susan Hayward en Frederic March in de hoofdrollen. Er is een journaal en verder de documentaire „Van Renoir tot Picasso" (in kleuren). Medewerking verleent voorts Frans Kos ter met zijn klein cabaret. Tn de pauze kan men in de bovenfoyer een tentoonstelling van grafisch werk van Gerard van den Eerenbeemt in ogenschouw nemen. Der gelijke „grote voorstellingen" zullen eens per maand plaats hebben. Bij voldoende belangstelling worden daar tussendoor ook avantgardische films tot vertoning ge bracht. Te Katwijk aan Zee is op de leeftijd van vijfenzeventig jaar overleden ir. J. Ouwe hand, oud-wethouder van Bloemendaal. De thans overledene was ingenieur van elektriciteitsbedrijven en directeur van de n.v. Visserijmaatschappij v.h. C. Ouwe hand sr. te Katwijk aan Zee. De heer Ouwehand werd op 5 mei 1883 te Katwijk geboren en na zijn studie te Delft trad hij in 1907 in dienst als elektro-technisch ingenieur bij de firma Hofstede Crull en Willink te Hengelo. In 1911 werd hij in de directie opgenomen en in 1918 nam hij van het bedrijf afscheid om zich zelfstandig te vestigen als elektro-technisch ingenieur. Hij was adviseur van verscheidene ge meentebesturen en van het P.E.N. Ir. Ouwehand vestigde zich in 1923 in Bloemendaal en heeft vooral voor de oor log aan het openbare leven deelgenomen. Hij was vice-voorzitter van het curatorium van het christelijk lyceum, ouderling van de Hervormde gemeente te Bloemendaal en voorzitter van de Christelijk Histori sche Unie aldaar. In januari 1937 werd de heer Ouwehand lid van de gemeenteraad van Bloemendaal en in september 1939 werd hij gekozen als wethouder van pu blieke werken. In september 1941 is hij af getreden. Dinsdag is het stoffelijk overschot van de heer Ouwehand op de nieuwe begraaf plaats „Duinrust' 'te Katwijk aan Zee ter aarde besteld. Advertentie Advertentie DA NSNIEUWS GROTE HOUTSTRAAT 176 AANVANG DER LESSEN vanaf zaterdag a.s. INSCHRIJVING kan dagelijks geschieden van 7 tot 10 uur aan de School Gistermorgen om elf uur wilde de be stuurder van een personenauto, een ne- genendertigjarige Haarlemse aannemer op de Generaal Spoorlaan in Haarlem een si garet opsteken. Hij lette even niet op de weg en reed bij de Arthur van Schendel- kade, in plaats van rechtsaf, rechtdoor pardoes het plantsoen in. Tevoren was hij nog tegen een lantaarnpaal gebotst, die afknapte. De auto werd aan de voorzijde aanzienlijk beschadigd. De bestuurder liep gèen letsel op. Het wijkcomité „Oud-Schoten" houdt vrijdag 12 september in de jeugdkapel yan de Sionskerk aan de Eksterstraat een openbare vergadering. Na behandeling van het huishoudelijke gedeelte zal ir. A. van der Steld, hoofd van de afdeling Stads ontwikkeling van de gemeentelijke dienst van Openbare Werken, aan de hand van de nieuwste maquette van „Delftwijk" een en ander vertellen over de verdere ont wikkeling van dit stadsdeel. De vergade ring begint om acht uur. Woensdagavond half acht Nieuws in het kort Dinsdagmorgen vroeg meldde zien 'ojj een rusthuis in Utrecht een vrij ernstig gewonde man, die een zeer verwarde in druk maakte. Er werd een dokter gewaar schuwd en deze constateerde een paar ge broken ribben en een hersenschudding. Uiteraard werd ongeveer terzelfderlijd de politie gewaarschuwd, die direct al aan het combineren ging. Men had namelijK even tevoren van de Wegenwacht het be richt doorgekregen, dat. op rijksweg 2 onder de gemeente Maarssen een zwaar gehavende auto langs de kant stond. Deze auto was vermoedelijk aangereden door een buitenlandse vrachtauto, want op de personenauto bevond zich een moet, af komstig van een kentekenplaat van Dutise orgine. Inmiddels was ook bekend geworden uil papieren, die men op de man had gevon den, dat men hier te doen had met een 61- jarige vertegenwoordiger uit Haarlem. Uit het verslag van de werkzaamheden van het Haarlems comité voor vluchte lingenhulp blijkt, dat het comité op het ogenblik het tijdstip gekomen acht om zich terug te trekken en de zorg voor de Hongaren over te dragen aan de bestaan de organen van algemeen maatschappelijk werk. Als coördinatie- en contactpunt blijft de adviescommissie fungeren, die be staat uit de dames mevrouw M. D. Eick- holz-De Wijs, mevrouw M. v. d. Wall- Duyvendak. mevrouw E. Ackema-Gröschl. mevrouw A. Laslo-Swoboda en de herer W. Hazevoet, A. J. J. M. Rijssenbeek, J. E van Epen en pater S. Duynstee. Van de Hongaren, die naar Haarlem ge komen waren bevinden zich thans nog in de gemeente 76 alleenstaande mannen, 1 alleenstaande vrouwen en 20 personen in gezinsverband. Uit het staatje van de be roepen. die thans door Hongaren in Haar lem en omstreken worden uitgeoefend, blijkt tenslotte dat 10 mannen werden ge plaatst als ongeschoold arbeider. 28 als geschoold arbeider. 8 als monteur, 15 als chauffeur. 4 als land- en tuinbouwarbei- der. 10 in de technische beroepen. 1 als musicus. 1 als student. 4 als werknemer in de verzorgingsbedrijvcn en 2 als hoofd arbeider. Voorts werden 2 vrouwen a s ongeschoold arbeidster geplaatst, 1 als spoorwegarbeidster, 1 als verificatrice en 1 als leerlinge op een hotelschool. Het comité besluit het verslag met het uitspreken van zijn dankbaarheid aan a! degenen, die het comité in staat stelden te helpen en inhoud te geven aan het leven van een groep vluchtelingen die op deze wijze aan een nieuwe toekomsl kon den gaan bouwen. Uit het op hem gevonden rijbewijs kwam vast te staan, dat de gewonde man een auto had gelijk aan die men op de rijks weg had aangetroffen. De toestand van de gewonde maakte het noodzakelijk, dat hij in een ziekenhuis moest worden opge nomen. Vermoedelijk is deze autobestuur der na de botsing aan het dwalen geraaiit (met. een hersenschudding en gebroken ribben!) en tenslotte na 'n wandeling van acht kilometer beland in het rusthuis te Utrecht. Voorts is vast komen te staan, dat da vertegenwoordiger maandag nog op de Jaarbeurs was geweest, dat hij na de oeurs naar Duitsland is gereden en vandaar weer naar Nederland is teruggekeerd. Onder Maarssen overkwam hem het ongeluk Door de opgelopen verwondingen maakte de heer V. een lichtelijk geestelijk gestoor de indruk. De heer W. J. L- J. Merkx is afgetreden als voorzitter van het bestuur van het Noordhollands Philharmonisch Orkest. In zijn plaats heeft het college van Gedepu teerde Staten benoemd de heer W. Men sink, lid van dat college. Het Noordhollands Philharmonisch Or kest geeft op maandag 6 oktober een con cert voor de leden van de stichtingsraod in het Concertgebouw te Haarlem. Daarbij zijn uitgenodigd leden van de Provinciale siaten. burgemeesters, wethouders en raadsleden. Het concert, dat onder leiding staat van Henri Arends, wordt geopend met de Feestelijke Ouverture van Oscar van Hemel. Hierna volgt de Derde Sym fonie van Saint-Saëns. Na de pauze wordt een uitvoering gegeven van het Piano concert in A van Liszt, met als solist de in Zwitserland wonende Hongaarse pianist Géza Hegyi. Het concert wordt besloten met „De vuurvogel" van Strawinski. Raadsvergadering. De gemeenteraad van Zandvoort, zal op dinsdag 7 oktober in openbare vergadering bijeenkomen. Collecte. In Zandvoort wordt deze week een collecte gehouden ten behoeve van het algemeen sociaal fonds „Draagt elkanders lasten". Het fonds helpt mee aan de t.b.c. bestrijding, de kinderuitzending enz. Jeugdbibliotheek. De uitlening van boeken, uitgaande van de Bibliotheek van de Vereniging voor Jeugdwerk, begint vrijdag weer in het Jeugdhuis aan de Don- kerelaan in Bloemendaal. De uitlening zal elke vrijdagavond van half zeven tot half acht en elke maandag van half zes tot half zeven geopend zijn. Bejaarden zingen. Het Haarlems be jaardenkoor onder leiding van mevrouw H. G. HessenHeek begint vrijdagmiddag om twee uur weer de repetities ten huize van de dirigente, Kinderhuissingel 126. Er kunnen nog enige dames en heren worden geplaatst. Ned. Christen Vrouwenbond De af deling Haarlem-Centrum van de Ned. Christen Vrouwenbond hoopt op maandag 15 september haar maandelijkse ledenver gaderingen weer te hervatten in het wijk- gebouw Ged. Oudegracht 104 te Haarlem. Mevrouw C. KooikerMohr zal een decla matielezing houden over het boek „Mees ter Rembrandt" van Jan Mens. Advertentie Voor Uw „verre" bloemengroet... FLEUROP Ten gevolge van een verkeersongeval is de 21-jarige kantoorbediende P. C. B. van Lit, gewoond hebbend aan de Verspronck- weg 9 in Haarlem, maandagavond in het St. Elisabethsgasthuis overleden. Zondag avond werd hij ernstig gewond tijdens een botsing tussen twee auto's op de Boule vard Barnaart in Zandvoort. De gebruikelijke orgelbespeling in de Grote Kerk te Haarlem was dinsdagavond toevertrouwd aan Jacob Bijster, de orga nist van de Doopsgezinde Kerk en leraar aan het Amsterdams Conservatorium. Zijn zeven nummers tellende program ma was vol afwisseling. Het begon met een Preludium en Fugato van de acht- tiende-eeuwse Leuvense organist en bei aardier Matthias van den Gheyn en werd besloten met „Deuxième Choral" van de concertgever. Tussen het goedklinkende, maar van weinig persoonlijkheid getui- Als zaterdagmorgen de dahliatentoon stelling in het Krelagehuis aan de Leidse- vaart te Haarlem geopend wordt zullen bezoekers in de gelegenheid worden ge steld honderdduizend dahliabloemen te zien van meer dan vijfhonderd soorten. De organisatoren verwachten grote belang stelling, niet alleen door het feit dat de expositie de grootste op het gebied van dahlia's is ooit in ons land geboden, maar ook omdat het. publiek grote belangstelling voor de bloem heeft. In vele tuinen ziet men op het ogenblik dahlia's in bloei. De tentoonstelling, die zowel zaterdag als zondag te bezichtigen zal* zijn van des morgens tien tot des avonds tien uur, is ingericht ter gelegenheid van het veertig jarig bestaan van de Nederlandse Dahlia vereniging en bij de voorbereiding is sa mengewerkt met de afdeling Haarlem van de Koninklijk Nederlandse Maatschap pij voor Tuinbouw en Plantkunde. De Ver eniging van Haarlemse Bloemwinkeliers zal een zeer uitgebreide collectie bindwerk van dahlia's laten zien. De duur is zo kort gehouden opdat de bezoekers de bloemen in volkomen frisse staat kunnen zien. De jubilerende vereniging, waarvan de heer J. F. Ch. Dix uit Heemstede een groot aantal jaren voorzitter is, telt driehonderd van de belangrijkste dahliakwekers onder haar leden; tweehonderdvijftig amateurs zijn rechtstreeks lid en ongeveer vijfdui zend liefhebbers zijn via veertig vereni gingen aangesloten. In vele plaatsen be staan verenigingen, in het bijzonder in in dustriecentra, waar velen wonen die in hun vrije tijd dahlia's kweken. Haarlem telt drie verenigingen die met succes tuinie ren. Voor kwekers is de expositie ook van groot belang. Beroepsmensen en ama teurs zullen ieder in hun eigen klasse on derling wedijveren om de prijzen. Felle strijd wordt verwacht in de afdelingen beste dahlia van binnen- en buitenlandse oorsprong in diverse vormen. Het verkrij gen van een wissel beker is de groots te aanbeveling voor een nieuw soort in de handel op de binnen- en buitenlandse markt. De Nederlandse Dahliavereniging geeft elk jaar een groot aantal zaden van dah lia's aan amateurs uit. Deze kweken hier van planten en met de beste zaailingen kunnen zij deelnemen aan de zaaiwed- strijd, die op de tentoonstelling wordt ge houden. Soms ontstaan door deze wed strijd zeer fraaie nieuwe dahlia's, die tot de allerbeste van het sortiment gaan be horen. Zaterdag zullen de Haarlemse bloemen meisjes opnieuw in actie komen en wel ter gelegenheid van de tentoonstelling. In de straten van Haarlem zullen zij voorbijgan gers dahlia's uitreiken met een opwekking tot een bezoek aan de expositie. Zoals gemeld is zal de Commissaris der Koningin in Noordholland, dr. M. J. Prin sen. zaterdagmorgen de tentoonstelling of ficieel openen en verwacht wordt dat de minister van Landbouw en Visserijvoor ziening. ir. A. Vondeling, vrijdagavond tij dens de opbouw van de expositie een be zoek zal brengen. In de veemarkthallen te 's Hertogen bosch is weer de jaarlijkse keuring van trekpaarden gehouden, georgani seerd door de Koninklijke Nederlandse Vereniging „Het. Nederlandse Trek paard". Advertentie 50 jaar ervaring TELEFUNKEN RADIO VERKOOP EN REPARATIE Koninginneweg 6 De Caltex maatschappij heeft besloten haar internationale tijdschrift „Oil, life- stream of progress" te laten drukken bij de drukkerij n.v. Joh. Enschedé en Zn te Haarlem. Tot voor kort werd dit blad in de U.S.A. gedrukt. De overschakeling naar Neder land betekent voor de Caltex een belang rijke besparing op de drukkosten van het tijdschrift. De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag in staat van faillissement verklaard: J. Brand, aannemer, Saenredamstraat 68rd., Haarlem. Rechter-commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. C. Blanke voort, advocaat en procureur. Kruisweg 61rd„ Haarlem. Mevrouw de weduwe A. E. Faber-Mole- naar, zonder beroep. Zeestraat 69, Zand voort. Rechter-commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. C. Blankevoort, advo caat en procureur. Kruisweg 61 rd.. Haar lem. gend stuk van de Zuid-Brabantse kunste naar en h°t groots opgezette werk van Bijster, dat evenals de Chorals" van Hen drik Andriessen stoelt op de Franck-tra- ditie, hoorden wij werken van Bach en Purcell. opvallend door de aardige re gistratie, dë variaties over „Vater unser im Himmelreich" uit de zesde sonate van Mendelssohn, die een hoogtepunt in de be speling beloofden te worden, maar het toch tegen de zinrijke chromatische Fuga van Arthur Honegger moesten afleggen, een geestdriftige parafrase van Jean Langlais op het „Te Deum laudamus" en tenslotte drie Intermezzi van Hendrik Andriessen. De korte stukken van laatstgenoemde reeks danken hun ontstaan aan de af spraak. die Andriessen in oorlogstijd maakte met zijn leerlingen, om een orgel werkje te schrijven voor ieder die hem een pakje tabak aan de hand zou doen. De aard dezer eendelige composities, die clandestien uitgegeven werden en trouw de namen vermelden van de tabaks- leveranciers. aan wie ze werden opge dragen, maakt dat niemand aan dit origi nele handeltje bekocht is geweest, ook de componist niet, want het verworven rook genot bevruchtte blijkbaar zeer behoorlijk zijn inspiratie. De contemplatieve zin de zer muziek werd prachtig gediend door Bijsters registratie en speelwijze en zo konden deze flitsende gedachten een sfeer wekken, die weldadig aandeed. Het echte, ongeforceerde, schuilt dikwijls op een klein plekje, waar men het niet zou ver moeden. Het briljante werk van Bijster gaat, voor zover ik meende te constateren, niet uit van een koraal evenals bij Franck en bij Andriessen is de bouwstof bij elkaar gebracht, waaruit aan het slot een koraal groeit. De lange middenperiode, die ge legenheid geeft tot kleurige, romantisch getinte registraties, is in dit vormingspro ces van doorslaggevend belang Onnodig te zeggen dat Bijster met zijn werk veel ef fect wist te maken. Jos. de Klerk Donderdag 10 september zal het veertig jaar geleden zijn dat de heer C. A. vhn Thiel - chef van de afdeling „elektrotech nische installaties" - bij de n.v. Technische Maatschappij Heringa Wuthrich te Haar lem in dienst trad. Na een huldiging in in tieme kring zal zaterdag 13 september om halfvier in een der zalen van Brinkmann, Grote Markt, een receptie gehouden wor den waar vrienden en relaties de jubilaris kunnen gelukwensen. BEVALLEN van een zoon: 6 sept.: M. Drullman-Boxs; 7 sept.: W. J. Oud-Op dam; 8 sept.: M. F. Smit-Van Zwietering; 9 sept.: A. C. Mesman-Lamboo; H. J. Bos veld-Wezenbeek. BEVALLEN van een dochter: 5 sept.: H. M. Jalink-Baartse; J. R. Enschedé- Harrison; 6 sept.: J. C. Kleinenbroich-De Graaff; 8 sept.: H. Schmidt-Van Heems; G. K. M. A. van der Veldt-Dreijer; W. M. Mentjox-Sindorf; C. Hoogland-Groenen dijk. ONDERTROUWD: 9 sept.: E. de Vries en E. O. A. M. Grentzius; G. van Brussel en T. Pus; H. A. de Bruin en S. M. Assen delft; W. H. Zagwijn en R. Sjoerds; W. Meijer en A. M. Lenselink. GEHUWD: 9 sept.: T. S. Zeijlmaker en M. Nessen; V. Goris en A. Koopman; H. P. Bruggink en J. Verbruggen; J. L. Haccou en W. Kuipers. OVERLEDEN: 7 sept.: F. F. Bruijns. 4 maanden Kamperlaan: S. C. Pfundt- Broekman, 81 j., Hazepaterslaan.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7