Van Scheltinga leidt na tweede ronde door een overwinning op Prahl Zondag begint handbalcompetitie Nederlandse zwemploeg op grootse wijze ontvangen Bouwmeester moest na levendige partij vlag strijken voor Cortlever Zal Concordia of Rapiditas de plaats van Aalsmeer kunnen innemen WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1958 9 SCHAAKTOERNOOI HET OOSTEN EDO honkbalt tegen de Rest van Nederland Schaken Turpin verloor door k o. van Yolande Pompey NBA wenst Charles en Jackson niet terug in ring Cas Ruffelse overleden Goalgetter van Sparta in de jaren 1908 tot 1925 Tonny Peters weer actief in wielersport Belg Goossens won eerste rit in Ronde van Polen Bestuur van FINA erkent 41 wereldrecords Motorsport Sterrendag KNMV op 14 september Geen Nederlandse gewicht - heffers naar Stockholm Nieuw wereldrecord op 3 x 800 m estafette Herb Elliott toch prof? Koersen In Hilversum Victor Alsvin overwon in de Rietvinkprijs Boete geëist tegen journalist wegens belediging van het openbaar gezag Nog meer springstoffen in Brits legerkamp Experts stellen onderzoek in Plan voor proeven met een Nederlands atoomschip In gebouw „Cultura" aan de Jansstraat in Haarlem werd dinsdagavond de tweede ronde gespeeld van het Oosten-schaak toernooi. Er stond deze avond een interes sant programma te wachten. De belang rijkste partij was uiteraard het treffen tussen de kanshebbers Bouwmeester en Cortlever. De belangstellenden hebben deze partij op het demonstratiebord kunnen volgen en zijn daardoor getuige geweest van een levendig gevecht, dal uiteindelijk op fraaie wijze in het voordeel van N. Cortlever werd beslist. Inmiddels was Th. van Scheltinga al lang vertrokken. Hij was op cén avond twee punten rijker ge worden. B. J. Withuis gaf volgens ver wachting namelijk de afgebroken partij uit de eerste ronde zonder verder spelen gewonnen. Bovendien zag ook drs. G. Prahl geen kans de begeerte naar winst van Th. v. Scheltinga te stuiten. Door deze over winningen werd dc laatste meteen leider in het algemeen klassement. De toernooi- winnaar van 1957, C. Orbaan, verspeelde de halve winst aan B. J. Withuis, die daarmee tevens de laatste plaats alleen aan drs. G. Prahl overliet. De stand luidt na twee speelronden: 1. Th. v. Scheltinga 2 2 0 0 2 2. N. Cortlever 2 1 1 0 lVit 3.-4. H. Bouwmeester 2 10 11 3.-4. C. Orbaan 2 0 2 0 1 5. B. J. Withuis 2 0 11 V2 6. drs. G. Prahl 2 0 0 2 0 Vanavond worden afgebroken partijen uitgespeeld in de lagere groepen. Donder dag is een rustdag waarna vrijdagavond in „Cultura" de derde ronde zal worden verspeeld. Het programma luidt die avond voor de ere-groep: Th. v. ScheltingaH. Bouwmeester. C. Orbaandrs. G. Prahl en Van Scheltinga N. CortleverB. J. Withuis. De vierde ronde begint zaterdagmiddag om 3 uur. Dan komen tegen elkaar in het strijdperk de spelers H. BouwmeesterB. J. Withuis, drs. G. PrahlN. Cortlever en Th. van ScheltingaC. Orbaan. In hoofdgroep A hebben G. Kranendonk en J. H. Wilmink met elk 1V2 punt, de lei ding. -li. H. Addicks voert in groep B de lijst aan met twee uit twee. ïn groep C scoorde J. Wolff 1V2 punt. hetgeen, mede dank zij enkele afgebroken partijen, voor lopig voldoende voor de eerste plaats is. Grote strijdlust De strijd In de ere-groep heeft zich ook de tweede avond weer gekenmerkt door grote strijdlust der deelnemers. Men blijkt de strijd niet te schuwen hetgeen het toer nooi slechts interessanter kan maken. Zo als te voorzien was ging de grootste be langstelling uit naar de partij H. Bouw meesterN. Cortlever. Beide spelers bouwden een degelijke stelling op en ver bruikten veel tijd. Men kon hieraan goed merken dat zij zich het belang van de partij terdege bewust waren. Het was H. Bouwmeester die op de zestiende zet. met een verrassende paardzet complicaties in het leven riep. Cortlever nam de hem toe geworpen handschoen op en liet bij een grote afruil het verlies van de kwaliteit tegen een pion toe. Hij had daarbij uitste kend voorzien dat zijn kansen door deze handelwijze aanzienlijk zouden stijgen. In deze fase van de strijd had Bouw meester er vermoedelijk verstandig aan gedaan de kwaliteit snel terug te geven. Hij overschatte kennelijk zijn stelling iets en meende nog fel op winst te kunnen spe len. Te laat gaf hij toen zijn materiële voorsprong weer prijs. Nu opende hij slechts een bijzonder geschikte lijn voor Cortlever die op fraaie wijze met gebruik making van de geboden gelegenheid de partij in zijn voordeel besliste. Niet gemakkelijk Drs. G. Prahl had het tegen de goed op dreef zijnde Th. v. Scheltinga verre van gemakkelijk. Hij dreigde een pion te ver liezen. Met alle mogelijke middelen tracht te hij dit te vermijden. Voorlopig slaagde hij hierin ook, maar zag als gevolg van deze hardnekkige pion-verering een paard naar het uiterste hoekveld vertrekken Landskampioen EDO speelt zaterdag 13 september in Haarlem de traditionele ere- wedstrijd tegen „Rest van Nederland". Voor dit duel is de basisopstelling van de „Rest": werper: Smidt (HHV); vanger: Nico Tromp (EHS); eerste honk: Regeling (OVVO); 2de honk: J. H. Urbanus (OVVO); 3de honk: H. Kok (Ajax): korte stop: Jon geling (HHC): Velders: Houtkamp (EHS); Oosterbaan (EHS) en Jole (EHS). Coach Charles Urbanus heeft voorts de beschikking over Brands (VVGA), Schui temaker (EHS), Rosenkrantz (OWO) en Ben Tromp (EHS). De spelers van Schoten en De Volewijckers zijn verhinderd in ver band met een beslissingswedstrijd. waar het doodgewoon om afslachting vroeg. Behendig hield Van Scheltinga de vluchtvelden van het paard onder con trole. Uil pure wanhoop gaf Prahl nog enkele pionnen weg in de hoop daarmee zijn paard te kunnen redden. Daar was echter geen denken aan waarop hij de ver standigste partij koos door de witte vlag te hijsen. B. .1. Withuis kreeg in de beginfase van zijn strijd met C. Orbaan wat minder spel. Hij verspeelde een pion en zat voorlopig tevens met een geïsoleerde dubbelpion. Orbaan was kennelijk van mening dat hij nu kon doen en laten wat hij wilde. Hij keerde terug naar zijn geliefkoosde defensieve spelletje, daartoe gedeeltelijk gedwongen door een snel oprukkende h- pion van zijn tegenstander. Withuis zag kans de koningsveste van Orbaan te ver zwakken en bij deze gelegenheid tevens de verloren pion terug te winnen. Het eindspel was toen wel gelijkwaardig ge worden. Er werd dan ook tot remise be sloten. De resultaten De uitslagen van de partijen gespeeld in de tweede ronde luiden: Eregroep: H. Bouwmeester—N. Cortlever 0—1; B. J. Withuis—C. Orbaan remise; drs. G. Prahl— Th. v. Scheltinga 0—1. Hoofdgroep A: T. SlagtJ. H. Wilmink remise; F. Hildama—J. Bónk en burg afgebr.; A. Herfst G. Kranendonk remise. Hoofdgroep B: A. C. v. d. Tak—P. Roubos 1—0; J. H. AddicksS. Herfst 10: S. Bonkenburg J v. d. Berg 1 0. Hoofdgroep C: C. Hoogland—W. Kievit remise: dr. A. L. BoumaJ. Wolff remise; C. KosterF. van Setton uitgesteld. Groep 1: W. de Graaff—.1. A. van Emmerik af gebroken; mevr. A. v. d. Veen-Baas—H. Bosscher afgebr P. G. Kloos—T.i. A. Herfst 1—0. Groep 2: G. van Langelaar L. Kensén afgebr.: W. J. SaeijsJ. Jonckbloedt afgebr.; J. Rothert drs. R. Bloem algebr. Groep 3: N. Bottelier-D. Wielinga 1—0; G. Ol- debróek—H. de Jager 1—0: J. Vlug—F. Pr Wes ter 1—0. Groep 4: J. v. d SteegW. H. Teeuwen 1—0: P Drost- H. C. Honsbeek remise; S. W. v. d. PeijlF. Adams 1—0. Groep 5: J. C. Andersen—G. Slobbe remise; J. M. Post—A. de Busser 1—0; C. Rasing—M. P. van Overbeeke 0—1. Groep fi: H. Slenters—P. v. d. Knijff 0—1: G. Arbeek—W. Smelter 1-0; W. P. LelyG. A. v. d. Stoop 0—1. Groep 7: K. NederkoornH. C. B. Drontmann 1—0; J. A. de JongH. J. Bertram 1—0; E. Hou- weling—J. Lenterman 01. Groep R: W. A. Arnaut de Callavon—J. R. Drost 0—1; J. Bijvoets—C. Bergveldt 0—1; W. Krijnen A. Herckenrath 1—0. Bouwmeester—Cortlever De belangrijke partij uit de tweede ronde tus- en H. Bouwmeester (wit) en N. Cortlever (zwart) had het volgende verloop: 1. c4 cfi: 2. d4 d5: 3. P/3 Pf6: 4. Pc3 e6: 5. e3 a6: 0. Ld3 dxc4: 7. Lxc4 b5; 3. Lb3 c5: 9. 0-0 Lb7: 10. Dc2 Lè7: 11. Tdl cxd4; 12. Pxd4 Dc7: 13. e< Pc6: 14 Le3 0—0: 15. Ta—cl Ta—d8: 16. Pd5 èxd5; 17. PxcG L.XC6; 18. exd5 Pxd5: 19. Lxd5 Txd5; 20. Txd5 Db7: 21. Te5 Lf6; 22. Tf5 LC4; 23. Tf—c5 Lxg2; 24. Tc7 De4: 25. Tc8 Ld8; 26. f4 Lh3: 27. Tc8—cR Te8: 28. Tel—c3 Lf6; 29. Txf6 gxf6: 30. Df2 Kh8: 31. Ld2 Dblt; 32. Lel Tg8+; 33. Khl Dc4'; 34. Tf3 Lg4 en wil geeft het op. De Britse halfzwaargewicht kampioen Randolph Turpin heeft dinsdagavond in Birmingham een k.o.-nederlaag tegen Yo lande Pompey uit Trinidad geleden. In de tweede ronde van het op 10 ronden vast gestelde gevecht, waarbij de titel niet op het spel stond, ging Turpin voor tien tel len neer. Twee maal heeft hij geprobeerd op de been te komen, maar het lukte niet. Dit gebeurde in de 90ste seconde van de tweede ronde. Een korte punch van Pompey's réchter hand had een einde aan het gevecht ge maakt. In de jaarlijkse vergadering van de N(ational) B(oxing) A(ssociation) is aan de afgevaardigden meegedeeld dat de oud-wereldkampioen zwaargewicht Ez- zard Charles en Tommy „Hurricane" Jackson, die verleden jaar van Floyd Patterson heeft verloren, niet in een con ditie zijn om te boksen. Met algemene stemmen werd een resolutie aangenomen waarin de bokscommissies van de ver schillende staten geadviseerd wordt hen te schorsen wanneer zij mochten proberen wederom te boksen. Dergelijke adviezen aan de staatsboks- commissies zijn evenwel niet bindend. De 37-jarige Ezzard Charles is onlangs weer in een wedstrijd uitgekomen na een 2-ja- rige afwezigheid uit de ring. Gistermiddag is in Rotterdam overleden de heer C. W. (Cas) Ruffelse. Hij bereik te de leeftijd van 70 jaar. Cas Ruffelse is voor Sparta een naam, zoals die van Bok de Korver, Huug de Groot en Pim van der Wolk geweest is. Hij is zijn oude sportmakkers De Groot en De Korver snel gevolgd. Ruffelse heeft voor Sparta gevoetbald tussen de jaren 1908 en 1925. In het laatst genoemde jaar brak hij in een vriend schappelijke wedstrijd tegen Willem II in Tilburg een been. hetgeen voor hem een reden was om er mee te stoppen. Ruffelse was toen 37 jaar. Ruffelse heeft zijn voetbalcarrière twee maal onderbroken voor een verblijf in het buitenland. Dat was van 1910-1913 en in de jaren 1922 en 1923. In die laatste periode werkte hij in Hamburg en dat belette hem niet om naar Rotterdam over te komen om zijn club voor dreigend degradatiege vaar te helpen behoeden. Door zijn ver blijf in het buitenland heeft hij minder interlandwedstrijden gespeeld dan ande ren: slechts 8. Hij was de grootste „all- rounder" die Sparta ooit heeft gehad. Geen enkele plaats in het elftal was hem vreemd, zelfs niet die onder de lat. Ruffelse was tevens een groot goalget ter. Eenmaal in het bezit van de bal was het voor een tegenstander zeer moeilijk hem deze nog te ontfutselen. Ruffelse was nog altijd een trouw bezoeker van de wed strijden en bleef ook actief op de tennis baan de sport trouw. Met hem heeft Spar ta een van zijn laatste „old soldiers" ver loren. ENGELSE LEAGUE. Eerste divisie: Ar senalBolton Wanderers 61, Burnley Everton 31. De Haarlemse onafhankelijke Tonny Pe ters, die dit seizoen aan geen enkele wie lerwedstrijd heeft deelgenomen en dc wie lersport reeds vaarwel gezegd had, gaat weer fietsen. Morgen, donderdag 11 sep tember doet hij in de Ronde van Roosen daal zijn heroptreden. Toriny is de jongste van de drie gebroe ders Peters die de wielersport actief heb ben beoefend en van wie zich vooral Ge- ra :d grote bekendheid verwierf. Na Roo sendaal start de jongste Peters in Eede, Nieuw Namen, Oud-Vossemeer, Hoofd plaat en Terneuzen. Zijn neef Cees Piers, die met een tijd van 1 minuut en 34 se conden houder is van het ronderecord in het „Van der Aartsportpark" in Haarlem, zal volgende week dinsdag in Nieuw Na men bij de amateurs debuteren. De ploeg van de Haarlemse wielerclub „De Kampioen" welke woensdag 24 sep tember in de omgeving van Zeist aan het clubkampioenschap van Nederland op de weg 1958 zal deelnemen, is thans als volgt samengesteld: Gerrit Voorting (Roosen daal) en Adrie Voorting (Haarlem), Piet Steenvoorden (Heemstede), Hans van Duin (IJmuiden), Coen Visser (Santpoort) en Aad Straver (Haarlem). Reserves zijn de Haarlemmers Cees Piers en Loek Vaars. Aanvankelijk waren ook de Sassen- heimer Arend van 't Hof en de Haarlem mer Henk van Weeren opgesteld, doch omdat zij niet meer in training zijn heb ben zij zich teruggetrokken. Hun plaatsen worden nu ingenomen door Van Duin en Straver. In het. prestatieklassement van de Haar lemse wielerclub gaat de strijd bij de ama teurs nog in hoofdzaak tussen de IJmui- denaar Hans van Duin en Coen Visser uit Santpoort. Zij hebben respectievelijk 126 en 112 punten. De andere renners kunnen hen in de resterende wedstrijden niet meer bedreigen. Bij de nieuwelingen (Sminia 33 pnt.; Riethoff 26 pnt.; Bogaard 23 pnt.; Piers 20 pnt.; Jansen 13 pnt.) is het nog geenszins zeker wie de uiteindelijke win naar zal worden. De eerste etappe van de ronde van Polen voor onafhankelijken, van Warschau naar Bialystok over 187 km., is gewonnen door de Belg Goossens in 4 uur 25 min. 55 sec. Tweede werd de Pooi Fornalczyk in 4.28.03, derde de Belg Everaerts in 4.28.08 en vier de onze landgenoot Kool in 4.28.15. De plaatsingen van de overige Neder landers waren: 9. Geldermans, 22. Ehlen. 24. Van Steenvoorden, 30. Van der Ven, allen in dezelfde tijd als Kool (4.28.15.). Nu Aalsmeer, enkele jaren achtereen de kampioen van de districts eerste klasse, weer naar de hoofdklasse is teruggekeerd vragen wij ons af of dc Haarlemse heren- ploegen van Concordia en Rapiditas zich als kampioenspretendenten zullen kun nen aandienen. Het lijkt ons dat de resul taten afhankelijk zullen zijn van de kracht van de Haarlemse tegenstanders omdat beide ploegen, en dit geldt nog in sterke re mate voor Concordia, op spelers steu nen die reeds hun beste tijd achter zich hebben doch door gebrek aan capabele jongeren nog niet vervangen kunnen wor den. Zondag start de handbalcompetitie met een duel tussen de beide plaatselijke rivalen en het resultaat kan uiteraard be langrijk zijn. De promotie van Aalsmeer had de pro motie van IJmond naar de eerste klasse tot gevolg. De IJmonders zullen zonder twijfel grote moeite hebben om zich in dit vrij sterke gezelschap te handhaven. Zand- voortmeeuwen zal in de tweede klasse weer een rol van betekenis kunnen spe len, hoewel de Meeuwen naar onze me ning sterkere tegenstanders zullen ont moeten dan HOC en Concordia 2. De Haarlemse ploegen zullen niettemin alle zeilen moeten bijzetten om zich in de twee de klasse te kunnen handhaven. Het damesteam van Concordia zal aan terugkeer naar de eerste klasse nog niet behoeven te denken. De ploeg is „oud", doch de jeugd laat op zich wachten. Met handhaving in de tweede klasse mogen de rood-witten voorlopig tevreden zijn. De afdeling In de afdelingscompetitie verwachten wij zowel bij de dames als bij de heren een aantrekkelijke strijd. Het damesteam van IJmond kon vorig seizoen De Blinkert, Rapiditas en TYBB nog onder zich hou den, maar nu De Blinkert belangrijk in kracht is toegenomen en ook het gedegra deerde HOC als geroutineerde ploeg tot de tegenstandsters gaat behoren moeten wij de kansen van de Velsense dames be langrijk minder achten. Bij de heren zul len de krachten van De Blinkert, AVA, Rapiditas 2 cn Tonegido niet ver uiteen lopen en wij zullen pas aan de hand van de resultaten een mening kunnen vormen. De thuiskomst van de Nederlandse zwem- en waterpoloploeg van de Europe se kampioenschappen in Boedapest is niet ongemerkt voorbijgegaan. Al toen de Austria-express dinsdagmorgen bij Venlo de grens overkwam, stonden daar enke le bestuursleden van de kring Limburg van de KNZB met een enorme fruitmand voor de zo succesvolle ploeg klaar. Maai de grootste belangstelling voor onze Euro pese kampioenen bestond op het station van Eindhoven, waar enkele honderden familieleden, officials, fotografen, radio- en filmmensen de trein stonden op te wachten. De meisjes en jongens hingen uit de cou péraampjes en er galmde een luid hoera toen men de Europese titelwinnaressen herkende. Toespraken namens het KNZB- bestuur, namens de Eindhovense vereni gingen en later in de restaturatie een har telijk speechje van een vertegenwoordi ger van het gemeentebestuur van de „sportstad Eindhoven", waar de zwem ster Ada den Haan, nieuw Europees kam pioene op de schoolslag, woont. Alle leden van de ploeg en de officials werd voorts namens de vereniging PSV een langspeelplaat aangeboden. Na een oponthoud van een uur ging de ploeg uit een en werd in Bussem, Hilversum, in Den Haag en Amsterdam opnieuw ontvan gen. De thuiskomst in Bussum van Jans Kos ter, Tineke Lagerberg en Corrie Schim mel is een triomftocht geworden. Toen de drie meisjes om kwart over ze ven op het station Naarden-Bussum aan kwamen werden zij bedolven onder bloe men en kransen waarna zij in triomf naar het stationsplein werden geleid. Het en thousiasme was zo groot, dat zelfs de ouders vrijwel geen kans kregen hun kin deren te verwelkomen. Op het stations plein stonden duizenden mensen het drie tal toe te juichten. En hierna begon de zegetocht welke twee uur in beslag heeft genomen. Verge zeld van hun ouders en hun trainster wer den de zwemsters, begeleid door muziek corpsen. naar het gemeentehuis gereden. Van vrijwel elk huis langs de route wap perde een vlag. Uit enkele woningen strooide men confetti. In de raadzaal heeft de loco-burge meester, mr. J. Boor, de meisjes gehul digd voor hun pj-estaties. Tijdens een vergadering van het be stuur van de FINA (Internationale Zwemfederatie), die onder leiding van on ze landgenoot Jan de Vries in Wenen is gehouden, zijn 41 wereldrecords (24 heren en 17 dames) erkend. Het wereldrecord op de 4 x 100 meter wisselslag estafette dames, dat vrijdag 5 september in Boedapest door de Nederlandse meisjes Lenie de Nijs, Ada den Haan, Atie Voor bij en Cockie Gastelaars op 4 min. 52,9 sec. werd gebracht, behoorde ook tot de records die werden gehomologeerd. Voorts werden er niet minder dan 7 re cords van de Australiër Jon Konradis er kend, t.w. 2.03.2 op de 220 yards. 4.21.8 op de 400 meter en 440 yards. 9.14.5 op de 800 meter en 880 yards, 17.28.7 op de 1500 me ter en 1650 yards (alle vrije slag). Van de in totaal 41 erkende records stonden er 25 op naam van Australië. Het bestuur besloot voorts de volgende voorstellen betreffende het zwemprogram- ma van de Olympische Spelen 1960 in Ro me aan het Internationaal Olympisch Co mité te doen: 1. Slechts twee deelnemers per land per nummer toe te laten in plaats van drie, hetgeen tot nu toe geschiedde, 2. Aan het programma de 4 x 100 meter wisselslag estafette voor dames en heren toe te voegen, met dien verstande, dat al leen zwemmers en zwemsters in deze nummers kunnen uitkomen, die voor de in dividuele nummers reeds waren inge schreven, 3. Het aantal buitenlandse juryleden voor de zwemnummers. het schoonsprin- gen en waterpolo te limiteren tot 90. Voorts besloot het bestuur aan zwem mers en zwemsters, die van Oost- naar West-Duitsland (of omgekeerd) zijn gegaan, toestemming te verlenen op de Olympische Spelen uit komen voor hun nieuwe nationale bond, met dien verstande, dat het overgaan van de ene naar de andere bond drie maanden vóór de Spelen is geschied. De op zondag 20 juli door weersomstan digheden uitgestelde Sterrendag van de Koninklijke Nederlandse Motorrijders Ver eniging is thans vastgesteld op zondag 14 september op hel circuit van Zandvoort. De Nederlandse gewichtheffers Jan Nol ten en Jan Smeekens worden niet afge vaardigd naar de wereldkampioenschap pen, die van 16 tot cn met 21 september in de Eriksdalhallcn in Stockholm gehou den worden. Dit besluit is door het bestuur van de Nederlandse Krachtsportbond ge nomen, nadat was gebleken dat beide at leten zich niet in een vorm bevinden wel ke een uitzending financieel zou recht vaardigen. Er zijn nog andere moeilijkheden in de Nederlandse gewichtheffersport. De cen trale training, nauwelijks enige maanden geleden met kracht ter hand genomen, is stopgezet en Bram Charité heeft voor zijn functie als bondsoefenmeester bedankt. Dit zijn de teleurstellende feiten, nadat tussen het bestuur van de Krachtsport bond en coach Charité meningsverschillen waren gerezen over de aanpak van de trai ning en de voorwaarden voor het uitzen den van de atleten naar Stockholm. Tijdens atletiekwedstrijden in Kiev heeft een Russische damesploeg bestaan de uit Janwarjeva, Koslova en Lysenko het wereldrecord 3x800 meter estafette verbeterd en gebracht op 6 min. 27,4 sec. Het oude record (6.27.6) stond sedert 11 september 1955 op naam van Rusland (Ai- da Lapchina, Ludmilla Lysenko en Nina Otkalenko) en werd in Moskou gemaakt. Toen de Australische mijlloper op weg naar huis in Singapore opnieuw de vraag werd gesteld of hij amateur zou blijven, antwoordde hij, dat hij in Perth met de Amerikaanse sportpromotor, Leo Leavitt zou praten. Leavitt heeft hem een con tract voor twee jaar aangeboden voor de som van 88.800 pond sterling. Elliott zei: „Ik heb veel interesse voor het geld. maar ik zou niet weten waarmee ik het zou moeten verdienen- Indien de voorstellen van de heer Leavitt redelijk zijn, dan zal ik er serieus over denken". Daarna verliet Elliott Singapore om zijn reis naar Australië voort te zetten. De uitslagen van de dinsdagavond ge houden draverijen in Hilversum luidden: Roerdompprijs (1960 m): 1. Wodan, 3.01.3, 2. Wita Pluto, 3. Wally Parisien. W. f 3.10, pl. 1.70, 2.30, 3.70, k. 8.60. c. 7.50. Rietvinkprijs (1900 m): le serie: 1. Victor Alsvin 2.43.8, 2. Visuil S, 3. Tortelduif S. W. ƒ2.10, pl. ƒ1.20. 1.40. 3. k. 4.60. c. ƒ5.50. 2e serie: 1. Veratonka, 2.45.5. 2. Vanity Hanover, 3. Victory Queen. W. f 16.80. pi. 2.40, 1.30. 1.70, k. 15.60. c. 4.80. Finale: 1. Victor Alsvin, 2.44.8, 2. Vanitv Hanover, 3. Tortelduif S. W. f 2.20, pi. 1.40, 2, 1.80, k. 5, c. 4.60. Lepelaarprfjs (2360 m): 1. Un Gamin 3.31.9, 2. Upita, 3. Virginia. W. 12.50, pl. 2.80, 1.50, 2.30, k. 17, c. 5.90. Ooievaarprqs (1960 m): 1. Tarzan Hollan- dia G, 2.47.5. 2. Sagne d'Or, 3. Torrero. W. 8.20, pl. 2.30, 2.20, 3, k. 8.90, c. 5.80. Pelikaanprqs (2380 m): 1. (Query Hanover, 3.20.3, 2. Q. Bascom, 3. Rina Gay. W. ƒ23.60. pl 4.20, 1.60, 1.40, k. 8.40, c. 3.10. Totalisatnromzet 97.648. De succesvolle Nederlandse zwemploeg in Eindhoven. Gehurkt (v-l.n.r.) Astrid Sanderson, Atie Voorbij, Greetje Kraan en Mary Kok. Staand: Ria van Velzen, Jans Koster, Lenie de Nijs, Corrie Schimmel, Jopie Troost, Tineke Lager berg, Cockie Gastelaars (met bril) en Ada den Ho.an. LICHTWEDSTRIJD. Op het verlichte HBC-terrein aan de Cruquiusweg in Heemstede speelt HBC donderdagavond een voetbalwedstrijd tegen de tweede klasser Aalsmeer. De aanvang van déze ontmoeting is acht uur. De 50-jarige kroniekschrijver J. G. vit Amsterdam, die door de rechtbank was vrijgesproken van opzettelijke belediging van het openbaar gezag, heeft zich voor het gerechtshof t.e Amsterdam moeten ver antwoorden, aangezien de officier van Justitie tegen de vrijspraak in beroep was gegaan. De journalist was gedagvaard wegens een artikel in het dagblad „De Telegraaf", waarin de heer G. critiek uitte op het proces voor de Krijgsraad tegen majoor K. Wegens de bewoordingen waarin deze cri tiek was gesteld, werd de schrijver op grond van artikel 137a van het Wetboek van Strafrecht (opzettelijke belediging van het openbaar gezag), gedagvaard, intussen werd majoor K. door het Hoog Militair Gerechtshof vrijgesproken. Evenals de officier van Justitie bij de rechtbank achtte de procureur-generaal bij het gerechtshof het artikel beledigend. Hij eiste een boete van 100 of 10 dagen hechtenis. De raadsman, mr. J. K. M. Mathuisen, voerde in zijn pleidooi aan, dat men in een vrij land met een vrije pers de kroniek schrijvers een ruime vrijheid moet ver lenen om in het openbaar op misstanden te wijzen. Dat zijn cliënt bewust de be doeling heeft gehad opzettelijk het open baar gezag te beledigen achtte hij daarom al twijfelachtig, omdat de rechtbank daar gezien de vrijspraak, niet van overtuigd was. Hij vroeg vrijspraak. De heer G. betuigde de procureur-gene raai zijn deelneming, dat deze genoodzaakt was geweest een dagvaarding voor te lezen ..die door de feiten en de gebeurtenissen iets leegs en onwerkelijks heeft gekregen In zijn repliek zei de procureur-generaal met nadruk, dat de pers altijd het recht moet hebben om misstanden naar voren brengen, daaraan mag niet getornd worden. De vorm, waarin dat geschiedt, mag echter niet beledigend zijn Op 23 september zal 't hof arrest wijzen. Naar wij vernemen wordt op last van de officier van justitie een onderzoek inge steld in het Britse „transitcamp" in Hoek van Holland naar de aanwezigheid van ont plofbare stoffen in de grond. Dit naar aan leiding van de recente explosie in dit kamp die aan twee mensen het leven heeft gekost. Men is in het bezit van oude Duit se kaarten waarop de opstallen op het ter rein zijn aangegeven. Thans wordt nage gaan of op deze kaarten ook aanwijzingen te vinden zijn. waar explosieve stoffen zijn verborgen. De „Oberleutnant" die in de oorlog de leiding van het kamp had, zal worden ver zocht, zijn medewerking te willen verle nen bij het onderzoek. Dezer dagen is een specialist op het gebied van explosieven van het Britse rijnleger naar Hoek van Holland gekomen om zich van de situatie op de hoogte te stellen. De plaats van de ontploffingsramp is afgepaald en niemand mag dit gedeelte van het kamp betreden. De rest van het „transitcamp" wordt nor maal gebruikt voor het overnachten van troepen die op doorreis van of naar Duits land zijn. De Nederlandse „Stichting kernvoort stuwing koopvaardijschepen" heeft plan nen om te gaan experimenteren met een schip, dat wordt aangedreven door een kernreactor. Op een persconferentie van de Neder landse delegatie op de atoomconferentie te Genève werd medegedeeld, dat hoewel dit plan bestaat, er nog geèn enkele con crete uitwerking of zelfs maar eën begin van uitwerking van is. Met steun van Euratoom zou men een tankschip willen aankopen en daar een reactor van buiten landse makelij in bouwen om vervolgens te gaan experimenteren. Het reactorcen trum Nederland werkt hieraan in begin sel mee.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9