FILTRA pur Lijn 2 over het Houtplein en lijn 9 door naar Santpoort Snellere busdienst tussen Amsterdam en Zandvoort Piloot wist olieraffinaderij nog te ontwijken Geleerden in Genève bespraken vele medische toepassingen Top vervoer werd glansrijk doorstaan Nieuwe lijn 10 naar Waarderpolder DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1958 11 Amsterdam traag „A msterdamse buurt verdwijnt Busweg in Zandvoort Rondje Zwanenburg KERNENERGIE ALS ZEGEN Voortaan ook 's morgens kwartierdienst Winterdienst Haarlemse stadsbussen Minder interlokale bussen langs De Glip Laatste kans Bus naar Waarderpolder GARAGE DEN HOUT Kort nieuws Tupolev 104 geen vermomde bommenwerper Ministerieel antwoord aan prof. Gerbrandy Vragen staat vrij J Verhoging ziekenfonds premie met 0,3 pet, voorgesteld Marinevliegtuig stortte brandend neer Nu de busexploitatie op de lijn Amsterdam-Haarlem-Zandvoort een vol jaar oud is kunnen er in de dienstregeling wat verfijningen worden aangebracht De belang rijkste daarvan betreft de rijtijd. Aanvankelijk had de directie deze voorzichtig aan de rijtijd van de tram gelijk gelaten. In de praktijk bleek al spoedig, dat de bussen het traject sneller konden afleggen. In de nieuwe winterdienst gaat er zeven minuten tussen Amsterdam en Zandvoort af, waarvan vijf tussen Amsterdam en Haarlem. De totale rijtijd bedraagt dan drieënvijftig minuten, vijfendertig tussen Amsterdam en Haarlem. De vertrektijden in Zandvoort zullen daardoor enige wijzigingen onder gaan. De frequentie zal tussen Haarlem en Zandvoort nog wat worden opgevoerd, inzonderheid op zater- en zondagmiddagen: dan wordt de tien-minutendienst gehandhaafd. De bussen hebben het topvervoer in de afgelopen zomer uitstekend doorstaan, een topvervoer dat alleen door een enkele zon dag in 1955 werd overtroffen. Op de druk ste zondag in dit jaar werden niet minder dan 28.000 reizigers vervoerd. De wacht tijd in de file in Zandvoort bedroeg nooit meer dan twaalf minuten, zoals door ge ënquêteerde passagiers werd verklaard. In de tijd van de tramexploitatie moest men vaak twintig minuten in het schapen hok staan. Gemiddeld werden in de afgelopen maand augustus ruim vijftienduizend reizigers per dag vervoerd. Hoewel het totale aantal reizigers die maand dertig duizend hoger was dan het jaar tevoren behoefden er slechts 358.500 buskilometers te worden gereden tegen 381.000 tramkilo meters het jaar daarvoor. Uit deze ver gelijking blijkt, dat de autobus ook bij topvervoer een zeer economisch vervoer middel kan zijn. Aanvankelijk keerde een groot aantal houders van weekkaarten en abonnemen ten de N.Z.H. de rug toe, voornamelijk wegens de minder gunstige ligging van het eindnunt in Amsterdam. Het verlies aan „vaste klanten" bedroeg in de eerste tijd der busexploitatie ongeveer zestien percent. Men heeft het grootste deel daar van echter teruggewonnen, zodat men nu slechts vier percent minder abonnees heeft dan tijdens de tramexploitatie. Daar staat bovendien tegenover dat er veel nieuw vervoer door de buslijn werd aangetrok ken, met name door de overstapmogelijk- heid op het spoorstation Heemstede- Aerdenhout. Bovendien wordt door de be woners van Amsterdam-Oost veel ge bruik van de bus gemaakt voor strand- bezoek wegens de gemakkelijke bereik baarheid van het eindpunt met twee stads tramlij nen. De nieuwe wijken Slotermeer en Geu zenveld hebben echter niet veel extra ver voer opgeleverd. De directie van de N.Z.H. wijt dat aan het niet nakomen van de door de gemeente Amsterdam gedane toezeg gingen omtrent de aanleg der uitmon dingen van de Burgemeester De Vlugt- laan en de Dr. A. Kuyperlaan op de Rijks straatweg. Hierdoor konden de bussen nog steeds niet door Amsterdam-West rijden. Het ziet er trouwens naar uit, dat dit pas in 1960 het geval zal zijn. Rijkswater staat heeft namelijk het voornemen in 1959 te beginnen met de verbreding van de rijksweg tussen Halfweg en Amsterdam ln de nieuwe dienstregeling van de N.Z.H. komt de Amsterdamse buurt niet meer voor. Niet omdat deze Haar lemse stadswijk geïsoleerd wordt, maar men noemt haar nu Haarlem-oost. De directie van de vervoermaatschap pij heeft namelijk brieven gekregen van bewoners die dat „buurt" beneden hun stand achten. Haarlem-oost klinkt na tuurlijk een stuk beter. Daar de N.Z.H. het graag iedereen naar de zin maakt, buurtbewoner of niet, zal de aanduiding Amsterdamse buurt geleidelijk verdwij nen, want ook op de nieuwe richting films zal Haarlem-oost komen te staan. met een vierde baan. Daardoor zullen de inmiddels gereedgekomen Amsterdamse plannen opnieuw gewijzigd moeten worden. Wel is de gemeente Amsterdam begon nen met de voorbereiding van de asfal tering der Jan van Galenstraat. Dit werk, zo was beloofd, zou reeds het vorig jaar voor de opening van de buslijn, voltooid zijn. Al deze moeilijkheden ten spijt ver klaarde directeur Jurrissen „dat het af gelopen jaar bewezen had, dat geen en kele directie van een vervoerbedrijf nog slapeloze nachten zou behoeven te hebben over de vervanging van een tram door een bus". In Zandvoort wordt binnenkort een speciale busweg in gebruik genomen. Hy is aangelegd op de vroegere trambaan tussen de halte Kostverloren en het tijde lijke eindpunt bij het Zwarteveld. Hier door wordt één-richtingsverkecr mogelijk zonder dat de smalle Haarlemmerstraat gebruikt behoeft te worden. De busweg is uiteraard voor elk ander verkeer ver boden. Bij het kruispunt met de Wilhelmina- weg is een vaste stopplaats gemaakt ten einde het verkeer daarop voorrang te kun nen verlenen. Tenslotte no-* een extra service voor de in Zwanenburg wonende forensen, die het in de avonduren en op zondagmorgen voortaan met een uurdienst moeten stel len. De forensenbussen zullen namelijk een rondje door de buurtschaD rijden, via Friedalaan. Kerkhoflaan. Olmenlaan, Es- senlaan, Wilgenlaan en Dennenlaan op de heenweg en via Dennenlaan. Wilgenlaan, Essenlaan. Olmenlaan, Dennenlaan. Wil genlaan, Kastanjelaan naar IJtochtkade terug. Advertentie Busdienst HaarlemIJ muiden Voor de IJmuiden- en Velsenaren behelst de winterdienst van de N.Z.H. twee verbe teringen. In de eerste plaats wordt de frequentie op lijn 70 (Haarlem-IJmuiden-station) ge durende de gehele dag op een kwartier- dienst gebracht. Tot nu toe werd op werk dagen tussen negen en twaalf uur 's mor gens een halfuurdienst gereden. In de avonduren rijden de bussen om de twin tig minuten. De doorgaande diensten naar het Strand blijven op de forensentijden ten gerieve van het industriepersoneel ge handhaafd. In de tweede plaats wordt het eindpunt van lijn 75 (IJmuiden-Beverwijk-Velsen- noord) verlegd van het begin van de Pla- netenweg naar het einde daarvan, bij het Pleiadenplantsoen. De N.Z.H. geeft hier mee blijk de voortschrijdende bebouwing in het nieuwe Velsen op de voet te volgen. De kwartierdienst op lijn 75 wordt niet ge wijzigd, maar wel vervalt de vroege rit van 5.15 uur naar de Hoogovens wegens gebrek aan belangstelling. Alle diensten HaarlemLeiden via Warmond Nu de buurtschap De Glip tussen Heem stede en Bennebroek door een stadslijn (IA) zeer frequent met Haarlem is ver bonden ziet de directie van de N.Z.H. geen aanleiding de halfuurdienst op lijn 21 de verbinding tussen Haarlem, de bollen streek, Noordwijk, Katwijk en Den Haag voor zover het het traject Haarlem-Hil- legom betreft te handhaven. Met ingang van de winterdienst zal de frequentie ge halveerd worden tot een uurdienst. Tellin gen hebben uitgewezen, dat er pas na Hil- legom belangstelling voor deze verbinding bestaat: vandaar dat men van Ilillegom af de halfuurdienst tot Den Haag onver anderd heeft gelaten. De overige veranderingen in het net tus sen Haarlem en Den Haag betreffen onder meer de busdienst Haarlem-Leiden, die een vertakking méér krijgt en een varia tie minder. De vertakking bestaat uit de nieuwe lijn 52 tussen Hillegom en De Zilk via Wilhelminalaan, Noorder Leidse- vaart, Regenvlietweg, Wassenaarseweg en Beukenlaan. Enige forensendiensten Haarlem-Hillegom zullen langs die route worden doorgetrokken. De vervallen va riatie bestaat uit de diensten via Oegst- geest-Leidsebuurt. Alle bussen Haarlem- Leiden rijden dus voortaan via Warmond met uitzondering van een enkele dienst 's morgens, in het middaguur en 's avonds welke ten gerieve van scholieren en foren sen de Leidsebuurt aandoen. Vermelden wij tenslotte nog, dat Kat wijk er een halfuursdienst bijkrijgt, na melijk op de buslijn via Valkenburg naar Leiden en Leiderdorp. Tevens wordt de route van deze lijn verlegd naar de zui delijke nieuwe wijken van het dorp der Parlevlieten en Varkevissers. De tramdienst tussen Leiden en Den Haag wordt overdag verdubbeld tot een kwartierdienst. Zowel de trams uit Kat wijk als uit Noordwijk zullen naar Den Haag doorrijden. De Haarlemse stadslijnen zullen in de binnenkort te verschijnen reisgids met de per 28 september ingaande winterdienst- regeling van de N.Z.H. aanzienlijk over zichtelijker worden vermeld, zowel wat de routes als de stopplaatsen en de vertrek tijden betreft, dan tot nu toe het geval was. De directie van de N.Z.H. heeft na melijk het systeem overgenomen van het Utrechtse Gemeentevervoerbedrijf, dat ten eerste een volledige opsomming geeft van alle stopplaatsen per lijn en tevens alle vertrektijden van de eindpunten en van het station vermeldt door achter de vet gedrukte uurcijfers de minuutcijfers op te nemen waarop de bus vertrekt. Men behoeft dus geen vertrektijd meer uit te rekenen omdat slechts wordt vermeld dat de bussen om de tien of twaalf minuten rijden. Bovendien worden deze lijntabel- len in twee kleuren gedrukt hetgeen de overzichtelijkheid eveneens ten goede komt. Overigens komt in de dienstregeling van de meeste stadslijnen geen wijziging. De uitzonderingen worden gevormd door de lijnen 2 en 9 en door lijn 10, welke aan het stadsnet wordt toegevoegd. Lijn 2 welke met ingang van de zomer dienst werd ingesteld als nieuwe verbin ding tussen de componistenbuurt in Haar lem-Oost en Delftwijk, heeft op het traject Haarlem-Station-Willem Pijperstraat niet voldaan. De reizigers bleven de overigens zeer drukke lijn 5 prefereren. Het is waar schijnlijk dat dit voor een belangrijk deel verklaard moet worden uit de omstandig heid dat lijn 5 het Houtplein aandoet en lijn 2 niet. Daarom heeft de N.Z.H. be sloten de route van lijn 2 zodanig te wij zigen dat ook deze lijn via het Houtplein rijdt. Het gewijzigde traject luidt: Willem Pijperstraat. Diepenbrockstraat (terug: Dunklerstraat), Dirk Schaferstraat, Zo- mervaart, Kruistochtstraat, Pladella- straat, Hannie Schaftstraat, J. J. Hame- linkstraat, Rustenburgerlaan, Baan, Hout plein, Gasthuissingel (terug: Gasthuis- vest), Kampervest, Turfmarkt en vervol gens de bestaande route langs het Spaarne naar het Station, het Kleverpark, Haar- lem-noord-west, Sinnevelt en Delftwijk. Het ligt in de bedoeling dat lijn 2 na het gereedkomen van de nieuwe uitmonding van de Mr. J. Gerritszlaan op de Delftlaan niet meer via de Orionweg en de Delft laan zal rijden maar, komende uit de Steen bokstraat, via de Anthony Fokkerlaan en de Mr. J. Gerritszlaan waardoor Sinne velt een tweede busverbinding met het centrum zal hebben verkregen. Zodra de bestrating van de Slachthuisstraat verbe terd is is de N.Z.H. bereid lijn 2 door de ze straat te laten rijden ten gerieve van de bewoners in die omgeving. De gang van zaken op lijn 9, waarvan de directie van de N.Z.H. ook geen grote verwachtingen had, maar welke op ver zoek van het gemeentebestuur van Bloe- mendaal bij wijze van proef wordt gere den, is allerbedroevendst. Desondanks wil de N.Z.H. trachten de lijn wat meer le venskansen te geven door hem door te trekken naar de wijk bij het station in Santpoort aan de zijde van de Wüstelaan. Bovendien zal ook op de route van Heem stede naar Bloemendaal via de Duinlust- weg worden gereden omdat een stop plaats bij Kraantje Lek een van de wei nige mogelijkheden is om de verbinding nog enigszins aantrekkelijk te doen wor den. De route tussen Bloemendaal en Santpoort-station wordt als volgt: Van Valckenburghlaan, Kennemerweg, Bloe- mendaalse straatweg, Van Dalenlaan, Rus- burglaan, Bloemendaalsestraatweg, Sta tion Santpoort, Wüstelaan,Clarionlaan, Harddraverslaan, Olga Götschlaan (terug: Wijnoldi Daniëlslaan), Papenburglaan. De nieuwe lijn 10, welke wij geruime tijd geleden reeds aankondigden, zal het Haarlemse industriegebied in de Waar derpolder met het Station verbinden. Ook dit betreft een proef. Er zal uiteraard al leen op werkdagen worden gereden tussen ongeveer half zeven 's morgens en zeven uur 's avonds (op zaterdagen eindigt de dienst omstreeks twee uur). Deze halfuur dienst wordt langs de volgende route on derhouden: Stationsplein, kruisweg, Ken- nemerplein, Prinsen Bolwerk (terug: Friese Varkensmarkt, Parklaan, Jans- weg, Stationsplein), Prinsenbrug, Oude- weg, Nijverheidsweg, Claes Tillyweg, Waarderweg. Het eindpunt bevindt zich op het terrein van de firma's Meeuwissen en Smallegange. Tenslotte nog een beperking in de fre quentie van de lijnen 1 en IA op zater- en zondagavond. Tot nu toe werd de zesminu- tendienst ook in de avonduren voortge zet. Daar de televisie niet alleen van in vloed is op de bioscoopbedrijven maar ook op het vervoer heeft de directie van de N.Z.H. besloten deze frequentie, evenals op de andere avonden in de week, te bren gen op een tienminutendienst. Advertentie Gemis aan technische kennis en ervaring speelt geen rol voor de berijder van een RENAULT FREGATE TRANSFLUIDE Ook de beginneling behandelt het mecha nisme volkomen iuist. Ontijdige slijtage daardoor uitgesloten. U stuurt en geeft gas. meer niet. Daarbij veilig, zuinig en elegant. Vraagt u eens nadere inlichtingen. Telefoon 12138 - 15056 Avondje uit. Een 70-jarige timmer man uit Muiden kwam op een gezellig avondje in een café in zijn woonplaats in aanraking met een voor hem verkeerd gezelschap. Toen de man meer gedronken had dan goed voor hem was, heeft het ge zelschap hem thuis gebracht. De volgende ochtend miste de timmerman zijn porte feuille met 3000. De rijkspolitie zoekt nu uit waar dit geld gebleven is. Het Tweede Kamerlid prof. Gerbrandy (A.R.) heeft onlangs in vragen aan de mi nisters van Buitenlandse Zaken en Ver keer en Waterstaat blijk gegeven van eni ge beduchtheid over het feit dat het Russi sche verkeersvliegtuig Tupolev vrijwel gelijk is aan de Russische bommenwerper Tupolev 16, zodat met deze toestellen on verhoedse aanvallen gedaan zouden kun nen worden op NAVO-landen, waarheen thans Russische verkeersvliegtuigen vlie gen. De ministers hebben thans geantwoord, dat over het sluiten van een overeenkomst met de Sovjet-Unie tot het openen van een luchtlijn Amsterdam-Moskou de minister van Oorlog tevoren is geraadpleegd. Zij zeggen voorts dat het uiterlijk van het ty pe verkeersvliegtuig Tupolev 104 niet pre cies gelijk is aan de Sovjetrussische bom menwerpers van het type Tupolev 16. Tot op grote hoogte is het verschil tussen bei de vliegtuigtypen voor enigszins geoefen- den nog waarneembaar. Het gevaar, dat militaire Sovjetrussi sche vliegtuigen onder het mom van ver keersvliegtuigen onverhoeds boven NAVO-landen in West-Europa zouden ver schijnen, achten de ministers niet aanwe zig, aangezien een militaire actie tegen en kele Westeuropese landen afzonderlijk wel uitgesloten moet worden geacht. Eni ge militaire actie, tegen welk Europees land dan ook, zal in de huidige constellatie steeds een onderdeel uitmaken van een militaire actie in groter verband. Het is niet aannemelijk, dat zulk een actie zou worden ondernomen tegen een of ander doel, dat toevallig door een verkeersvlieg tuig zou kunnen worden bestreken. De ver keersvliegtuigen voeren bovendien hun vluchten uit volgens nauwkeurig bepaalde routes en een tevoren vastgesteld tijdsche ma. GENèVE (UPI) Op de tweede inter nationale conferentie over het vreedzaam gebruik van kernenergie zijn woensdag tal van toepassingen in de medische weten schap ter sprake gekomen. Prof. Ibrahim Abou Sinna, hoogleraar aan de Ein Sham universiteit van Cairo, deed mededelingen over de toepassing van strontium 90 bij de behandelingen van oogziekten. Zestien schoolkinderen van zes tot tien jaar, die aan trachoom leden toonden na behandeling met strontium 90 „aanzienlijke vooruit gang". Van de gehele groep van 63 ver toonden 21 een lichte verbetering, de an deren in het geheel niet. In bepaalde ge bieden van Egypte lijdt 75 percent van de bevolking aan trachoom. De Westduitse geleerden I. Becker en K. E. Scheer rapporteerden over het ge bruik van kobalt 60 in plaats van radium bij de behandeling van kanker. Onder meer wordt, voor inwendige behandeling, kobalt 60 aan de gal toegevoegd. Voor uit wendige behandeling wordt kobalt 60 ver mengd aan een gelei-achtige substantie, die over de te behandelen plek wordt uitge smeerd. Vier Engelse geleerden brachten ver slag uit van de behandeling van long lijders met radio-actief zuurstof 15. Zuur stof 15 is een isotoop van zuurstof, die slechts betrekkelijk korte tijd actief is. Door het inademen van deze isotoop kun nen de artsen, met behulp van registratie apparaten, nagaan, welke delen van de long normaal functioneren en welke delen zijn aangetast. De resultaten zijn echter niet overtuigend. Behandeling van een zelfde patiënt gaf namelijk verschillende aanduidingen omtrent de mate waarin lon gen zijn aangetast. (Reuter) Dokter Taplin van de uni versiteit van Californië heeft meegedeeld, dat twee nieuwe „atomische" methoden voor diagnose van lever- en nierkwalen met succes zijn beproefd. Met deze metho den kan men snel, veilig en betrekkelijk eenvoudig te werk gaan. Wat de lever be treft was de toegepaste atomische methode in het bijzonder geschikt om vast te stel len of er sprake was van geelzucht tenge volge van beschadiging der levercellen of van verstopping van de galkanalen. In het eerste geval kan met medische behandeling worden volstaan maar in het tweede geval moet operatief worden ingegrepen. Verantwoord gebruik Het gebruik van radio-actieve isotopen in de geneeskunde voor de diagnose en be handeling werd „een van de schitterend ste en opwindendste ontwikkelingen van de moderne wetenschap" genoemd door de Amerikaanse hoogleraar prof. R. H. Cham berlain, die een algemeen overzicht gaf van de op dit terrein ingezonden rappor ten. Hij voegde er echter aan toe, dat de aantrekkelijkheid van de radio-actieve isotopen niet tot gevolg mag hebben, dat de artsen zich bij de behandeling van hun patiënten door iets anders laten leiden dan het belang van die patiënten. Prof. Chamberlain wilde hiermee zeggen, dat in sommige gevallen de toepassing van con ventionele middelen beter is en dat in zulke gevallen niet ter wille van het gemak naar isotopen moet worden gegrepen. Hij achtte vooral voorzichtigheid met isotopen geboden, bij- personen beneden de dertig jaar, in het bijzonder kinderen, en bij zwangere vrouwen. (AFP) Het gebruik van radio-actieve isotopen heeft tot nu toe nooit schadelijke gevolgen voor een patiënt gehad, doordat de toegestane hoeveelheden zo nauwkeurig zijn vastgesteld, heeft prof. Patetta- Queirolo uit Uruguay verklaard. Hij bracht hulde aan de Franse prof. Tubiana, wiens methode om met behulp van radio actieve fosfor diagnoses te stellen, veel belovend wordt geacht. (UPI) Een vrouwelijke Russische ge leerde, prof. Kozlova, zorgde voor de nodige opwinding met de verklaring, dat in het westen geen voorzorgsmaatregelen worden getroffen tegen geringe straling, zoals die voorkomt bij het gebruik van radioactieve isotopen. Deze straling heeft, naar zij verklaarde, tot gevolg dat het bloed van de mensen wijzigingen onder gaat. De wijzigingen zouden overigens ook volgens haar na enkele dagen echter weer verdwijnen, misschien zonder nadelige ge volgen te hebben gehad. De voorzitter van de conferentie over het medisch gebruik van radioactieve stra ling, de Venezolaanse geleerde M. Roche, noemde de verklaring van de Russische geleerde „uit de toon vallend". Hij ver klaarde dat men in het westen nooit heeft ontdekt, dat een verantwoord gebruik van radioactieve isotopen schadelijke gevolgen kan hebben. Volgens mevrouw Kozlova zou de luminescentie van het bloed worden ver hoogd met slechts een of twee miljoenste Curie. Onderzoekingen zouden hebben aangetoond, dat zich in het centrale zenuw stelsel van muizen veranderingen voor doen als een iets kleinere dosis straling wordt gebruikt, in casu een achtmiljoenste Curie. Toen Roche verklaarde, dat het stand punt van mevrouw Kozlova niet kon wor den gebruikt als een argument tegen het gebruik van opsporings-isotopen, omdat deze in de Sovjet-Unie zeker net zoveel worden gebruikt als in het westen, ant woordde zij: „Ik ben het met u eens. Wij gebruiken ze echter met de grootste voor zichtigheid. Men moet natuurlijk voor ogen houden, dat zij enorme voordelen hebben voor de patiënten". Advertentie Steeds méér huisvrouwen zien in, dat het haar eigen belang is bij het hopen van een bindmiddel MAÏZENA DU RYE A te vragen. En haar winkelier geeft het haar graag, want het is ook zijn belang dat haarmaaltijdenslagen .Hij weet door jarenlange ervaring dat er voor groenten, soepen en sausen geen beter bindmiddel bestaat dan juist MAÏZENA DURYEA. Bij het gebruik daarvan zijn misluk kingen bij voorbaat uitgesloten. De Ziekenfondsraad heeft aan de minis ter van Sociale Zaken en Volksgezondheid .een. voorlopig advies uitgebracht over de hoogte van de ziekenfondspremie van de verplichte verzekering over het jaar 1959. In dit advies stelt de Ziekenfondsraad voor de huidige premie van 4,4 percent te ver hogen tot 4,7 percent. De verhoging van deze premie wordt verklaard uit allerlei factoren, zoals het teruglopen van de re serve in.het Vereveningsfonds, de stijging van de kosten van geneesmiddelen, hono raria en ziekenhuisverpleging en de toe nemende vraag naar specialistische hulp. Aan de moed van de piloot van de gisteren te Abadan in Perzië neergestorte Martin Mariner van de Koninklijke Ma rine is het te danken, dat de olieraffi naderij in de nabijheid van het vliegveld niet in vlammen is opgegaan. Deze raf finaderij is de grootste ter wereld. Perso neel van de verkeerstoren van het vlieg veld heeft verklaard, dat de piloot nog per radio rapporteerde dat hij al het mogelijke deed cm te voorkomen dat het reeds brandende toestel op de raf finaderij zou neerkomen. De Marinevoorlichtingsdienst deelt mede dat. de verongelukte „Mariner" reeds enige tijd in Abadan aan de grond had gestaan voor reparatiewerkzaamheden. In verband daarmee was de oorspronkelijke beman ning van het vliegtuig, afkomstig uit Ne derlands Nieuw-Guinea, reeds naar Neder land teruggekeerd, aangezien verwacht mocht worden, dat de reparatie enige tijd zou duren. Een reparatieploeg van de Marinelucht vaartdienst was van Nederland uit naar Abadan gegaan met reparatiemateriaal. Gistermorgen steeg het vliegtuig op voor de thuisreis. Aan boord bevond zich de desbetreffende reparatieploeg en enig vlie gend personeel, dat het vliegtuig naar Nederland zou brengen. De oorspronkelijke bemanning was na een verblijf in Neder land deels weer naar Nederlands Nieuw- Guinea teruggekeerd. De Marinevoorlichtingsdienst heeft voorts medegedeeld, dat de stoffelijke overschot ten van de tien inzittenden van het ver ongelukte vliegtuig niet naar Nederland zullen worden overgebracht, maar in Aba dan zullen worden begraven. De Nederlandse ambassadeur in Teheran, de heer P. Hackenberg, is woensdagmiddag in Abadan aangekomen en heeft regelingen getroffen voor de begrafenis. Een commissie van onderzoek, bestaande De slachtoffers van het ongeluk met het Nederlandse marinevliegtuig, dat bij Abadan in Perzië brandend neer stortte. Boven van links naar rechts: korporaal-vliegtuigmaker - motormon teur J. Bosma uit Menaldumadeel; lui tenant ter zee tweede klasse oudste categorie JAndreas uit Den Haag, geboren in 1927; korporaal-vliegtuig- rhaker-motormonteur K. W. Smits uit Leiden, geboren in 1930; sergeant- vliegtuigmaker H. Q. Spiessens uit Loosdrecht. geboren in 1919; sergeant- vliegtuigmaker G. de Charon de Saint Germain uit Katwijk, geboren in 1925. Onder van links naar rechts: sergeant vlieger P. J. M. Paardekoper uit Leiden, geboren in 1930; korporaal-vliegtuig telegrafist J. J. F Schrijver uit Amers foort, geboren in 1928; luitenant ter zee-vlieger eerste klasse T. M. A. Hoe bink uit Voorschoten, geboren in 1912, die het commando voerde; luitenant ter zee technische dienst tweede klasse oudste categorie J. A. Wurtz uit Val kenburg, geboren in 1928, en korporaal vliegtuigmaker-vliegtuigmonteur A. Rompies uit Den Haag, geboren in 1934. Behalve de korporaals Rompies en Bosma waren alle slachtoffers gehuwd- uit kapitein-luitenant ter zee G. F. Venema en luitenant ter zee van technische dien sten 1ste klasse J. B. van der Berg, is naar Abadan vertrokken.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11