Op revanche beluste Timoner gaf niemand ook maar schijn van kans Nederlands militair voetbalteam verloor van de Belgen (2-1) Ontmoeting Adenauer-De Gaulle wordt een huiselijk taf reel Rousseau de beste sprinter in het Olympisch stadion Winnende goal toen Belgen met 10 man speelden 13 Oppermachtig Recordbedrag voor Coppi „Challenge Henri Desgran- ge" definitief voor Italië Geldermans dertiende in de Ronde van Polen Angcnent ster van het veld hij AlemanniaFortuna Utrechtenaar won toto van de KNVB David Jack overleden Toernooi Het Oosten Haarlemse schakers weren zich geducht in bijgroepen Sherwin (VS) dwingt Tal een remise af Kalender voor coureurs door FIA vastgesteld Indeling basketbaltoernooi in het Krelagehuis Noorse paardentrainer licentie afgenomen Kansje voor Santpoort Bystrova egaliseerde wereldrecord Er zijn geen aanwijsbare moeilijkhedenmaar er is voldoende stof voor geprikkeldheid Koning Paul spreekt in Bern over de kwestie-Cyprus Londen zou Athene tegen A nkara willen uitspelen „Revisionisme*' in de Deense communistische partij Partij or gaan beschuldigt de partijvoorzitter Tentoonstelling Europees parlement in Luxemburg Repliek van radio-Moskou aan Sir Dermot Bovle DONDERDAG 11 SEPTEMBER 19S8 Wie nog getwijfeld mocht hebben aan bet feit dat in Parijs toch echt de verkeer de stayer de regenboogtrui had mogen aantrekken, kreeg gisteravond in het Olympisch stadion in Amsterdam het be wijs van de stelling dat er in werkelijk heid bij de stayers maar één wereldkani poien is: de Spanjaard Guillermo Timonei. Had Timoner in de eerste rit over 50 *m Pizzali en Wagtman nog toegestaan om niet hcni in dezelfde ronde te eindigen, in de tweede rit over 50 km raasde de Spaan se furie onvermoeibaar keer op keer langs al zijn tegenstanders en eindigde met ronden voorsprong op Wagtmans, vier on Vreeswijk en Pizzali, 5 op Godeau, bijna 8 op Koch, iets meer dan 8 op Bucher en tenslotte 10 op de arme Wierstra die ook in de eerste rit als laatste was geëindigd. Hier werd het puikje van de Europese stayerswereld te schande gezet. Dat de nieuwbakken wereldkampioen Bucher zich niet inspande, is niet te verwonderen, want zijn trui alleen Is goed voor een flinke serie contracten. En bovendien is ,»r in Amsterdam geen cent meer te verdie nen tot mei van het volgende jaar. Maar toch had hij zich wel iets meer kunnen verweren, had hij iets meer kunnen laten zien zoals bijvoorbeeld Koch in de tweede rit. De Utrechtenaar leverde 6 ronden strijd tegen Timoner in de hoop daarmee Wagt mans. die na 23 km als laatste van het achttal gedubbeld was, een dienst te be wijzen. Tevergeefs. Maar Koch had er ten minste voor gefietst. Guillermo Timoner was dus oppermach tig in de eerste rit van de stayers. Het zou echter niet te verwonderen zijn als d-: Spanjaard binnenkort zijn gangmaker Van Ingelghem aan de kant zou zetten. Wane evenals in Parijs en vorig jaar in Luik werd Timoner ook nu weer door de Belg losgereden. Ditmaal echter in het begin van de wedstrijd zodat Timoner ruim ge legenheid had om zich te herstellen. Na 34 kilometer begon de Spanjaard aan de opmars die hem op de eerste plaats zou brengén. Daarvoor had Koch de eerste 3') kilometer op kop gereden, maar toen zijn aanval op Godeau werd afgeslagen was 't meteen gedaan met de Utrechtenaar. De leiding werd overgenomen door Wout Wagtmans, die al die tijd op de tweede- plaats op de loer had gelegen. In een moeite door bezorgde Wagtmans Godeau ook de lap, die de Fransman tegen Koch nog juist had weten te verhinderen. Lang bleef de Nederlandse kampioen niet op de ereplaats rijden. Nadat hij erin geslaagd was om wereldkampioen Bucher die zich niet bijzonder inspande, bij het viertal te voegen dat een of meer ronden achterstand had, moest Wagtmans na 4i kilometer Timoner laten passeren. De jacht van de Spanjaard had nauwelijks kilómeter geduurd en zonder dat de Bre- danaar zich afdoende kon verdedigen was Timoner naar de eerste plaats gesneld. En hij had Pizzali in zijn kielzog mee genomen, zodat Wagtmans zich met de derde plaats tevreden moest stellen. Timo ner legde de 50 km af in de gezien de wind en het vrij koude weer snelle tijd van 37 min. 5.2 sec. De achtervolging tussen Peter Post on de Deen Nielsen werd een teleurstelling. Want Nielsen, die in Parijs in de kwart finale na een felle strijd van Post had verloren, kon woensdagavond geen be hoorlijke tegenstand bieden. Post won de rit met 115 meter voorsprong in de matige t\jd van 6 min. 31.2 sec. Van Michel Rousseau kan de wieler- Fausto Coppi heeft dezer dagen het fan tastische aanbod van 12.000 gulden gekre gen indien hij met zijn landgenoot Ter- ruzzi een koppel wil vormen in de zes daagse van Berlijn (van 3 tot 9 oktober). Een beurs van 2000 gulden per dag ex clusief alle prijzen en premies is het hoogste bedrag ooit hiervoor geboden. De ex-campionissimo heeft echter nog niet toegehapt. Hij moet er eens rustig over denken. Italië heeft definitief de „Challenge Hen ri Desgrange", een prijs die in 1949 is in gesteld, gewonnen. Deze. prijs, niet te ver warren met de Challenge Desgrange-Co- lombo. was bestemd voor het land dat ge durende tien jaar bij de wereldkampioen schappen in punten uitgedrukt de meeste successen zou boeken. De puntenwaarde ring voor de nummers 1, 2 en 3, zowel bij de profs als amateurs was 5, 3 en 1. Ita lië vergaarde in die periode 198 punten, Frankrijk 83, België 80 en Nederland 73 punten. De tweede etappe van de Ronde van Polen voor onafhankelijken, van Grajewo naar Olsztyn over 185 km., is gewonnen door de Belg Everaerts in 4 uur 37 min. 41 sec. De Pool Trochanowski werd tweede in dezelfde tijd als de winnaar. De Neder lander Ehlen eindigde als zevende in 4.38.22; Kool werd dertiende in 4.38.50. Na twee etappes voert Goossens (Belg.) het algemene klassement aan met 9.03.45, Everarts is tweede met 9.03.49. De best ge plaatste Nederlander is Kool. Hij bezet de zesde plaats met. 9.07.05. In het algemeen klassement zijn de Ne derlanders voorts als volgt geplaatst: 13. Geldermans 9.08.35, 15. Ehlen 9.08.45. 38. Steenvoorden 9.15.05, 39. Van der Ven 9.15.28. ENGELSE LEAGUE. Eerste divisie: ChelseaNewcastle United 65, Leeds UnitedBirmingham City 00. Manches ter City—Luton Town 1—1, Nottingham ForestTottenham Hotspur 11, West Bromwich AlbionPortsmouth 12. VOETBALBEKER. De eerste wed strijd tussen Dynamo (Zagreb) en Dukla (Praag) voor de eerste ronde (groep een) van het toernooi om de Europese voetbal beker is geëindigd in een gelijk spel, 22. Bi.i de rust, had Dukla met 1—0 de leiding. TIJDRIT. Piet Rentmeester (Ierseke) en Bernard Teunisse (Utrecht) zullen zaterdag 20 september deelnemen aan een internationale wielertijdrit over 88 km. die in Bazel wordt gehouden. Twee wereldkampioenen links Rous- seav. sprinten rechts Bucher (stayers) Achter dit tweetal Wout Wagtmuns. wereld nog plezier beleyen. De nieuwe wereldkampioen bij de prof sprinters stond zijn grootste concurrenten geen revanche toe. Slechts in de rit waarin het viertal tezamen reed. ging Rousseau niet als winnaar over de streep. Maar zijn tweede plaats hield in, dat hij in het eind klassement eerste werd. Rousseau had in de ritten a deux met ontzag inboezemende heerschappij achter eenvolgens Jan Derksen. Jos Debakker e-.i Enzo Sacchi aan zijn zegekar gebonden. In alle drie ritten kwam Rousseau gelan ceerd uit tweede positie en won steeds met ruim verschil. Jan Derksen had Sacchi. die niet in zn'n goede vorm stak als tijdens de wereldkam pioenschappen, verslagen, maar had in de Belg Debakker, die van Koch won, zijn meester gevonden. Omdat Sbcchi tevoren de rit tegen Debakker had gewonnen, stonden de Italiaan, de Belg en Derksen gelijk (elk 5 punten) voor de beslissende rit a quatre. Rousseau had toen drie punten en was dus met een tweede plaats zeker van de eindzege. Aldus geschiedde. Rousseau had de kop genomen voor Derksen, Sacchi en Debakker. Vierhonderd meter voor de finish liet Debakker zich uit de bocht naar beneden vallen, demar reerde en nam drie lengten voorsprong. Rousseau ging achter hem aan met Derk sen. aan zijn wiel, en nog voor het laatste rechte eind bereikt was. had dit tweetal Debakker ingehaald. In een felle eindspurt slaagde Derksen erin Rousseau te kloppen in de beste tijd van de avond: 11.8 sec. De uitslagen waren: Stayers (twee ritten elk van 50 km) Eerste rit: 1. Timoner (Spanje) achter Van Ingelghem 37 min. 54.4 sec.: 2. Piz zali (Italië) achter Pasquier op 250 meter; 3. Wagtmans (Ned.) achter De Graaf op 400 meter; 4. Vreeswijk (Ned.) achter Van Roey op 575 meter; 5. Godeau (Frankr.) achter Blancgarin op 1065 meter; 6. Bucher (Zwits.) achter Grolimond op 1375 meter; 7. Koch (Ned.) achter Merkens op 1460 meter; 8. Wierstra (Ned.) achter Wiersma op 2550 meter. Wïelr ennen De Belg Depaet>e kwam niet aan de start omdat hij plotseling voor een operatie in België in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Tweede rit: 1. Timoner 35 min. 56.2 sec.; 2. Wagtmans op 1800 meter; 3. Vreeswijk op 2150 meter; 4. Pizzali op 2300 meter; 5. Godeau op 2510 meter; 6. Koch op 3995 7. Bucher op 4.025 meter; 8. Wierstra op 5000 meter. Eindstand stayers: 1. Timoner. 2. Wagt mans. 3. Pizzali, 4. Vreeswijk, 5. Godeau, 6. Bucher. 7. Koch. 8. Wierstra. Het Nederlandse militaire voetbalelftal heeft de eerste wedstrijd van de kwalifi catie-ronde voor het toernooi om het mi litaire voetbalkampioenschap verloren. Op het Anderlecht-tcrrein in Brussel ver sloegen de Belgische militairen de Neder landers woensdagavond met 2-1. Alle doel punten werden na de hervatting gescoord. Toch waren het de Nederlanders, die aanvankelijk het initiatief namen. Keer op keer kwam de voorhoede van de Neder landse militairen gevormd door Den Engelse, Kruiver, Janssen, Groot en Mou- lijn tot dicht bij het Belgische doel. Kee per Ververeken moest dan ook in de eer ste minuten van de wedstrijd al schoten van Kruiver, Den Engelse en Moulijn on schadelijk maken. Langzamerhand werd Voetbal het Nederlandse overwicht daarna klei ner, het' laatste kwartier van de eerste helft was zelfs voor de Belgen. Doelpun ten bleven echter uit. Direct na de rust was het echter raak. In de tweede minuut opende linksbinnen Oversteyns de score (1-0). De Belgen ble ven sterker en de Nederlandse verdedi gers konden enkele malen slechts ten kos te van een hoekschop redden. Toch zou de gelijkmaker komen. Dat gebeurde na een kwartier, toen de Belgische defensie even gedesorganiseerd was. Rechtshalf Jan No- termans zag zijn kans en vuurde een ver schot af dat, mede doordat een Belg de bal van richting veranderde, doelman Ver vereken verraste (1-1). De Belgen lieten zich door deze tegen slag niet ontmoedigen en hoewel zi' met tien man speelden stopper Busschots had wegens een blessure het veld verla ten kwamen zij terug. Zeven minuten later zorgde rechtsbuiten Vlaes ervoor dat België opnieuw de leiding had (2-1). Een verwoed Nederlands slotoffensief volgde nog, maar meer dan een kopbal van mid denvoor. Janssen tegen de lat leverde dit niet op. De competitie om de „Coupe des Pays Sans Frontières" is woensdagavond in Aken een lichtwedstrijd gespeeld tussen Alemannia uit die stad en de Nederlandse eredivisieclub Fortuna uit Geleen. De Ne derlanders wonnen de ontmoeting met 5-1. na bij de rust reeds met 3-1 de leiding te hebben gehad. De doelpunten aan Fortuna-zijde kwa men van Angenent. die de ster van het veld was (2 x), Morand (2 x) en Appel. Na drie wedstrijden leidt Fortuna met. 5 pun ten. De eerste prijs van de KNVB-toto van zondag is gewonnen door de heer N. Ver- weij, Lange Nieuwstraat 27 in Utrecht, die als enige deelnemer 14 van de 15 uitsla gen juist raadde. Hij krijgt 1 64.935. De heer Verweij is lid van DOS. De tweede prijs van 27.829 wordt tus sen twaalf deelnemers verdeeld. David Jack. een bekende Engelse voor hoedespeler uit de periode 1918-1936, is woensdag op 60-jarige leeftijd overleden. David Jack, rechtsbinnen van de Bolton Wanderers, werd destijds voor een record bedrag door Herbert Chapman aange kocht voor Arsenal. Hij speelde in de ver maarde voorhoede waarvan ook Hulme, James, Lambert, later Drake en Bastin deel uitmaakten. Met James schiep hij meestal de kansen voor schutters als Lam bert, Drake en Bastin. Met Bolton won Jack twee maal de cup en met Arsenal eenmaal. Nadat hij zich als speler had teruggetrokken is hij o.m. manager van Southend United en van Middlesbrough geweest. Van zijn hand is een uitstekend boek over het spel ver schenen, „Soccer" getiteld. In het schaaktoernooi van „Het Oosten" werd woensdagavond een aantal afgebro ken en uitgestelde partijen gespeeid. Tevens waren reeds een paar spelers aan wezig om een party uit een volgende ronde ie spelen. Interessant was op deze inhaal- avond te zien hoe de Haarlemse schakers zich verweren temidden van vele sterke spelers uit andere plaatsen. In hoofdgroep A speelt de Oosten-speler A. Herfst in een zeer sterke groep. Tegen de Amsterdammer G. Kranendonk en de Halfweg-speler T. Slagt kwam hij tot remise. .1. Bonkenburg (Heemstede) zag zich door de favoriete J. H. Wilmink wat onfortuinlijk verslagen. Zijn partij met de Alkmaarder F. Hildama werd afgebroken er zal vermoedelijk zonder verder spelen in remise eindigen. De stand luidt hier nu. G. Kranendonk en J. H. Wilmink IV2 (2), A. Herfst en T. Slagt 1 (2), F. Hildama en J. Bonkenburg 0 (1) afgebroken partij. In de derde ronde vraagt de partij J. H. WilminkG. Kranendonk de meeste aan dacht. In groep B komt S. Bonkenburg tot nu toe uitstekend voor de dag. Een remise tegen A. C. v. d. Tak, gevolgd door een overwinning op J. v. d. Berg brachten hem •>p l'/t punt. De laatste stelt erg teleur met twee nederlagen. S. Herfst moest het alleen tegen de geraffineerde J. H. Addicks af leggen. Deze is thans de onbetwiste leider zoals uit de stand blijkt: J. H. Addicks 3 (3), S. Bonkenburg en A. C. v. d. Tak U/2 (2>, S. Herfst 1 (2), J. v. d. Berg 0 (2), P. Roubos 0 (3). In groep C loopt J. Wolff met l'/s uit twee partijen met grote plannen rond. C. Hoogland en C. Koster kwamen beidor eenmaal tot remise en moesten nog een afgebroken partij tegen elkaar uitspelen. De stand luidt hier nu: J. Wolff IV2 (2j dr. A. L. Bouma en F. van Setten 1 (2). C. Hoogland en C. Koster (1) 4- een afge broken partij. W. Kievit V, (2) Enkele uitslagen luidden: Hoofdgroep B: P. RoubosJ. H. Addicks 0—1. Hoofdgroep C: C. KosterF. van Setlen remise. Groep 1W. de GraaffJ. A. v. Emme rik remise. Groep 6: W. SmelterW. P. Lely 1—0. De uitslagen van de 21ste en laatste ronde van het interzonale schaaktoernooi in Bad Portoroz luiden: Sherwin (V.S.) Tal (Rusl.) remise; De Greiff (Col.)Olafs- son (IJsland) afgebroken; Szabo (Hong.) Panno (Arg.) afgebroken; Pachman (Tsj.- sl.)Sanguinetti (Arg.) afgebroken; Pilip (Tsj.sl.)Averbach (Rusl.) remise; Cardoso (Philipp.)Bronstein (Rusl.) afgebr.; Gli- goric (J.sl.)Fischer (V.S.) remise; Nei- kirch (Buig.)Benkoe (Hong.) remise; Fuester (Canada)Rosetto (Arg.) 0—1. Vrij was: Petrosian (Rusl.). Automobilisme Tijdens een vergadering van de sport- commissie van de FIA (Internationale Automobielfederatie), die onder voorzitter schap van de Fransman Perouse in Milaan is gehouden, is voor het seizoen 1959 de voorlopige kalender samengesteld. In deze kalender zijn opgenomen de wedstrijden om het wereldkampioenschap voor cou reurs, het wereldkampioenschap voor sportwagens, de wedstrijden om het kam pioenschap bergklim en de rally's tellend voor het Europees kampioenschap groot toerisme. Plet voorlopige programma ziet er als volgt uit: Om het wereldkampioenschap coureurs: 14 maart: Sebring. 10 mei: Grote Prijs van Monaco. 31 mei: Grote Prijs van Nederland. 14 juni: Grote Prijs van België. 5 juli: Grote Prijs van Frankrijk. 18 juli: Grote Prijs van Engeland. 2 augustus: Grote Prijs van Duitsland. 24 augustus: Grote Prijs van Portugal. 13 september: Grote Prijs van Italië. 11 oktober: Grote Prijs van Marokko. In november: de Riverside (V.S.) Voor de races van Indianapolis en de Grote Prijs van Argentinië, die vervallen zijn, kwamen de races van Sebring en de Riverside in de plaats. Om het wereldkampioenschap sport wagens: 21 maart: 12 uursrit van Sebring. 24 mei: Targa Florio. 7 juni: Nuerburgring. 20/21 juni: 24 uur van Le Mans. 4/5 juli: 12 uurs race in Reims. 5 september: Tourist Trophy. In november: grote Prijs van Venezuela. Om het kampioenschap bergklim: 28 juni: Mont Ventoux. 4 juli: Pikes Peak (V.S.) 26 juli: Schauinsland. 15 augustus: Gaisberg. 29/30 augustus: Grote Bergprijs van Zwitserland. Om het Europees kampioenschap groot toerisme: 1825 januari: Rally van Monte Carlo. 2326 februari: Rally van Sestrières. Het grote basketballtoernooi van Anti lopen, dat vanavond om half zeven begint in het Krelagehuis in Haarlem, heeft de volgende indeling. Dames: Poule A: HOC II, Schoten Giants. Anti lopen. Poule B: The White Stars, ZBVS, Anti lopen II. Poule C: HOC, Exercitia, Aurora. Poule D: The Typhoons. SC Haarlem. IHJ. Heren: Poule A: HOC, Exercitia, Antilopen. Poule B: The Typhoons, SC Haarlem. IHJ. Poule C: ZBVS, HCK. The White Stars. Poule D: Flamingo's, Aurora, Antilo pen II. Het programma luidt: Dames: AntilopenHOC II, The White Stars—Antilopen II, HOCAurora, The TyphoonsSC Haarlem. AntilopenScho ten Giants, The White Stars—ZBVS, HOCExercitia, The TyphoonsIHJ, HOC IISchoten Giants. Heren: AntilopenHOC. The Typhoons— SC Haarlem, ZBVS—The White Stars, Fla mingo'sAntilopen li. AntilopenExer citia, The Typhoons—IHJ, ZBVS—HCK. Flamingo'sAurora, HOCExercitia. De poule-wedstrijden duren 2 x 12V2 minuut zonder rust. De winnaars van de poules komen in de halve finales, die vrij dagavond om acht uur beginnen. De bekende Noorse paardentrainer „Raggen" Johanson zal niet langer als zo danig kunnen werken omdat men hem zijn licentie heeft afgenomen. Johanson kon namelijk niet bewijzen geen aandeel te hebben gehad in het „dopen" van een van de paarden die in augustus deelnamen aan de wedstrijden om de „Oslo Cup". In een dergelijk geval mag iemand volgens de be palingen van de Noorse jockey-club niet langer als trainer optreden. Johanson zelf wordt niet schuldig geacht aan de „doping". Een internationale ben de die haar werkterrein heeft in de Scan dinavische landen acht men verantwoor delijk Het eerste herenteam van de volleybal vereniging Santpoort, dat vorig seizoen in een beslissingswedstrijd om het kam pioenschap van de afdeling Haarlem door HBC naar de tweede plaats werd verwe zen en dien ten gevolge niet voor promo tie naar de overgangsklasse in aanmer king kwam, zal zaterdag toch nog een kans krijgen om een plaats in de over gangsklasse te veroveren. Het Zaanse P S heeft zich namelijk uit de overgangsklasse teruggetrokken, met het gevolg dat nu de als tweede geëin digde ploegen uit de afdelingen Alkmaar. Den Helder, Enkhuizen. Haarlem, Hoorn,' IJmond en de Zaanstreek wedstrijden zul len spelen, met als inzet de vrij gekomen plaats. De strijd zal in de Lindenschool in Alkmaar plaats vinden. Atletiek De Russische atlete Galina Bystrova, Europees kampioene op de vijfkamp en de 80 meter horden, heeft tijdens de Rus sische atletiekkampioenschappen het we reldrecord op de 80 meter horden met een tijd van 10,6 sec. geëvenaard. Het we reld- en Europees record staat sinds 29 juli 1956 op naam van Zenta Kopp Gastl (Did.). (Van onze correspondent in Bonn) Bondskanselier dr. Adenauer verlaat zaterdag zijn vakantieoord Cadenabbia in Noord-Italië met een extra-trein naar Baden-Baden in Zuid-Duitsland. De vol gende dag gaat hij vandaar met een auto naar Colombey-les-deux-Eglises, waar hij anderhalve dag de gast zal zijn van minis ter-president generaal Charles de Gaul le. Over deze ontmoeting is al veel te doen geweest, hoewel er tussen beide lan den geen aanwijsbare moeilijkheden be staan en hoewel beide staatslieden elkaar nimmer tevoren gesproken hebben. Men heeft, van dit bezoek een huiselijk tafreel gemaakt, dat weinig te maken lijkt te hebben met de kanselarijen, waar het protocol hoogtij pleegt te vieren. Dat pro tocol is reeds geschonden door De Gaulle, omdat hij die toch in ambtsjaren verre achter Adenauer ligt zich niet de moei te heeft getroost naar Bonn te komen. Adenauer is over deze prestigekwestie heengestapt en de wederzijdse protocol chefs hebben het de beide staatslieden daarna gemakkelijk gemaakt door een eenvoudig programma samen te stellen. Adenauer eet zondagmiddag samen met de familie De Gaulle, spreekt de generaal vervolgens onder vier ogen.' waarna de beide ministers van Buitenlandse Zaken, Von Brentano en Couve de Murville, aan het gesprek zullen deelnemen, alsmede de wederzijdse ambassadeurs Seydoux en Von Maltzan waarna de Westduitse re geringsleider de nacht overblijft en maan dag met de trein naar Bonn reist. Gedurfde dialoog? Er is geen agenda voor deze gesprek ken. De beide staatslieden, die men bei den een autoritaire trek niet kan ontzeg gen, willen kennelijk onder elkaar uitma ken wat er schort aan de betrekkingen tussen West-Duitsland en Frankrijk. Ze la ten beiden hun perschefs thuis. Te Bonn is al gezegd dat „de oude heren" van Rhön- dorf en Colombey-les-deux-Eglises waar schijnlijk alle paperassen die hun minis ters hebben samengesteld, terzijde zullen schuiven om een wat gedurfder en open lijker tweegesprek aan te gaan. Ondanks deze huiselijkheid die de ontmoeting Ade nauer-De Gaulle omgeeft, is er voldoende stof voor geprikkeldheid aan beide kan ten. Want waarom moet de bondskanse lier de lange reis naar De Gaulle maken? Uit beleefdheid, zoals de Britse premier Macmillan dat de afgelopen zomer zo haas tig deed? Of om de Duits-Franse betrek kingen in het nieuwe tijdperk van Gaullis tische maatregelen duidelijk te marke ren? De Frankfurter Allgemeine Zeitung merkte onlangs op. dat voor het eerst se dert Bismarck het „wilhelminische" tijd perk, er geen duidelijke problemen tussen beide landen zijn aan te wijzen. De kloof, die Frankrijk van Duitsland scheidde na 1871, tijdens de Weimar-republiek en Hit lers regime, bestaat niet meer. Die kloof is gedicht, zou men kunnen zeggen, met verdragen die beide landen binden, met overeenkomsten die beide van node heb ben. Maar er zijn kleinere verschillen, die in het huidige tijdperk van Europese sa menwerking, niet van belang ontbloot zijn Daar is het Franse streven de grote mo BERN, (Reuterl Koning Paul van Griekenland, die een officieel bezoek aan Zwitserland brengt heeft in Bern ver klaard dat zijn land „tot de uiterste grens van zijn concessies" is gekomen in de kwestie-Cyprus. „Mijn regering kan niet doof blijven voor de ernstige klachten en dringende verzoeken van 430.000 Grieken, die vrijheid en het recht tot zelfbeschik king willen", aldus verklaarde de koning op een officiële bijeenkomst die ter ere van zijn aankomst was georganiseerd door de Zwitserse regering. NICOSIA (Reuter en AFP1 De gou verneur van Cyprus. Sir Hugh Foot, is uit Londen in Nicosia teruggekeerd. In Griekse kringen op Cyprus is men van mening, dat zijn reis op niets is uitgelopen. Men ver moedt. dat veel van zijn voorstellen, zoals het op Cyprus toelaten van aartsbisschop Makarios, zijn afgewezen door de Britse regering. De enige hoop die de Griekse Cyprioten nog rest, zo zegt men. is een be roep op de UNO. Risico Onze Londense correspondent in Londen verneemt, dat de Britse regering eenstem mig zou hebben besloten Macmillan's plan voor intern zelfbestuur van Cyprus gedu rende een proefperiode van zeven jaar, door te zetten, ongeacht nieuwe uitbar stingen en dreigingen van geweld. De voorbereiding voor de instelling van Griekse en Turkse vertegenwoordigende organen wordt verhaast. Mogelijk zullen de verkiezingen reeds in de herfst worden gehouden. Indien deze gang van zaken wordt ge volgd, zou Groot-Brittannië te langen les te besloten hebben Turkije tegen Grieken land uit te spelen en daarmede het risi co van een conflict tussen deze twee lan den, dat daardoor aanzienlijk vergroot wordt, aanvaarden. Er zou in het Britse kabinet volledige overeenstemming heer sen over de geschetste gedragslijn. Over de zuiver tactische kwestie van de terug keer van Makarios heerste aanvankelijk onenigheid in het kabinet. Cromwell NICOSIA (Reuter) In Nicosia zijn vlugschriften in het Engels verspreid, on dertekend met „Cromwell", waarin wordt gezegd dat er een organisatie van Brit ten is opgericht ter bestrijding van de Griekse verzetsbeweging „EOKA". „Als er nog meer Britten worden vermoord, zul len mijn „ijzeren mannen" genadeloos te rugslaan", zegt „Cromwell". Sinds de EOKA in 1953 met haar actie begon, zijn er meer dan honderd Britten om het leven gekomen, naast honderden Griekse Cyprioten en vele Turken. Een Turkse ondergrondse organisatie, de T.M.T., die ook tegen de EOKA optreedt, is door de Cyprische overheid vogelvrij verklaard. gendheid te spelen en als woordvoerder op te treden voor de gehele Westeuropese we reld. Daar is het hieraan gekoppelde Fran se verlangen van het bezit van een eigen atoombom. Van Westduitse zijde zou men geen bezwaar hebben tegen verwezenlij king van dat ideaal. Voor Adenauer, voor stander van de Europese integratie par excellence, is dit streven der Fransen naar nationale grootheid vermoedelijk niet zo belangrijk. Het is voor hem een uitgemaakte zaak dat dit streven in het tijdperk van Mos kou en Washington, gedoemd is een ideaal te blijven. Voor de „oude man" uit Rhön- dorf is evenwel een groot belang hoe de jongere „oude man" van Colombey-les- deux-Eglises dit Franse ideaal zal koppe len aan de Europese integratie. Zal het af breuk doen aan de Europese gemeenschap pen, zal het een belemmering vormen voor de vorderingen van de integratie? Zal dat streven voor de Fransen de toch al niet nauwe NAVO-band nog losser ma ken? Zal De Gaulle zich wat verder van Washington willen verwijderen, hetgeen zijn uitwerkin" op de verhouding Bonn- Washington-Parijs niet zou missen? Duits ideaal: eenheid Daarnaast naast gunstige antwoor den op de vragen inzake Europa en de NAVO kan De Gaulle in Westduitse ogen veel goed doen als hij zijn steun geeft aan het Duitse herenigingsstreven. Doet hij dat, dan zal men hem te Bonn geen strobreed in de weg leggen met be trekking tot een eigen atoombom. Als De Gaulle er maar voor waakt zich niet al te ver van Europese integratie en NAVO te verwijderen.. Ziedaar in grote lijnen een overzicht van de gespreksthema's die de machtigste twee staatslieden van West-Europa, beiden rooms-katholiek, beiden autoritair, maar van elkaar zeer verschillend in politieke opvatting, zondag onder het oog zullen zien. Ondanks het gelukkige ontbreken van een aanwijsbaar geschilpunt tussen beide staten is dit gesprek niet geheel een informele affaire. Te Bonn ziet men er in elk geval de noodzaak van in. Niet voor niets heeft men hier de laatste drie maan den het gevoel gehad, dat Parijs het Euro pese probleem alsmede de goede verhou ding tot de bondsrepubliek op subtiele wij ze ietwat heeft veronachtzaamd... KOPENHAGEN (Reuter) Het orgaan van de Deense communistische partij, „Land og Folk", heeft een aanval gedaan op de 61-jarige partijvoorzitter Aksel Lar- sen wegens diens sympathie voor het Joe goslavische communisme en zijn critiek op het partijdogmatisme bij de Deense com munisten. „Al maakt het iemand misschien tot een betere Deen als hij Rusland of andere socialistische landen aanvalt", aldus het partijorgaan, „het maakt hem ook tot een werktuig van antisocialistische mach ten en tot een verrader van de internatio nale socialistische strijd". (UPI) Het partijbestuur is er nog niet in geslaagd deze „revisionist" uit zijn mid den te verwijderen. Larsen is sedert 1932 voorzitter van de partij en lid van het par lement. Zwenking BELGRADO (Reuter) Het officiële Joegoslavische communistische partijor gaan Kommunist heeft premier Kroesjtsjev van de Sovjet-Unie openlijk verweten een nieuwe campagne van het Sovjet-blok tegen Joegoslavië te ontketenen, zoals Sta lin in 1948 deed. Men ziet in de campagne een zwenking in de Russische politiek ten opzichte van onverbonden landen, daar de aanvallen tegen een politiek van actieve coëxistentie „ook gericht zijn tegen de Aziatische en Afrikaanse landen, die niet tot blokken behoren". (UPI) Het parlementslid Dobrica Cho- sich, een vooraanstaande auteur, schrijft in het partijblad „Borba" dat de campagne niet wordt gevoerd met socialistische me thoden en middelen, maar met de moraal van de reactionaire politici. We mogen zeggen, dat de organisatoren van deze cam pagne geen socialistisch doel nastreven, al dus de schrijver. LUXEMBURG, (AFP) Te Luxem burg heeft Robert Schuman, de voorzitter van het Europese parlement, een tentoon stelling geopend ter herdenking van het feit dat de voorloper van dit parlement zes jaar geleden werd opgericht. „In de laatste jaren is Europa de enige zaak ge weest die voortgang te zien heeft gege ven", aldus Schuman, al moet er nog een lange weg worden afgelegd. De Belgische voorzitter van de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Paul Finet, verklaar de dat men zich niet door de moeilijkhe den moet laten ontmoedigen, maar geloof in de toekomst moet hebben. MOSKOU (Reuter) Radio-Moskou heeft de chef van de Britse luchtmacht staf, Sir Dermot Boyle, ervan beschuldigd tot oorlog opgeroepen te hebben. Lucht- maarschalk Boyle heeft in Sheffield ge zegd, dat het Westen de Sovjet-Unie nu zou kunnen vernietigen. Volgens radio-Moskou heeft het er de schijn van dat Boyle deze verklaring af legde nadat hij vernomen had dat de eer ste Amerikaanse raketten in Groot-Brit tannië waren aangekomen. „De waarde van deze raketten is be kend. Zij ontploffen voordat zij gelanceerd zijn of vallen zij honderden kilo meters van het doel verwijderd in duizen den stukken omlaag. Een gewoon mens met gezond verstand, maar zonder de rang van Sir Dermot, zou veronderstellen, dat hetzelfde verschil bestaat tussen de Amerikaanse en Russische raketten als tussen een kunstmaan ter grootte van een sinaasappel en een spoetnik van ander halve ton", aldus radio-Moskou.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 13