Nasser zou gordel van UNO- politie langs Israel wensen Amerikanen loodsen derde konvooi naar Quemoy j&cMORRIS %/oreporffa HET WEER IJsland brengt geschil in UNO rekenend op bijval Specialistenconferentie zinloos Assemblee moet zeevoet opstellen Reukfilms Voorstel aan Hammarskjoeld Maar het is de vraag of Israel meewerkt Admiraal Feit klaagt over paraatheid Geleerden in Genève zullen elkaar weerzien In meer gespecialiseerde bijeenkomsten Dr. Van Roijen voerde overleg in Washington Droog Eerste „arbeidsbeurs" viert vijftigjarig bestaan Minister Suurhoff pleit voor Europese arbeids bemiddeling Het woord is aan In Argentinië dreigt chaotische toestand „De Hoop'* bracht vijf patiënten aan wal Blinde sigarenhandelaar voor f 300 bestolen 73e JAARGANG No 5 4 DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1958 303e JAARGANG No 207 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 B Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V« (0 lijnen) Directie. Redactie, Administratie. BwlmmbI S I 1 /é^ST Verschijnt dagehjks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- 1 i IL il C. J1 I I ill i J C j| 0L H L JÉ i C 3 J Abonnement p. week 59 cti, p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Jb Ja Sm JL JL JL J6mÊ^ VJ JL fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman GENèVE (Reuter/AFP) Geleerden uit Amerika, Rusland, Zweden, Canada, Frankrijk en Joegoslavië zijn woensdag te Genève overeengekomen om in de toe komst weer bij elkaar te komen ter voort zetting van wederzijdse informatie over kernreacties. Dit is het eerste forme le voorstel voor gespecialiseerde bijeen komsten, die op de grote conferentie te Genève over het vi-eedzaam gebruik van kernenergie zullen volgen. Vele geleerden zijn van mening, dat de algemene confe rentie in zijn huidige vorm te log is en dat men beter in gespecialiseerde bijeenkom sten de internationale samenwerking kan voortzetten. (ANP) De jongste onderzoekingen der natuurkundigen schijnen erop te wij zen, dat de deeltjes, die tot nu toe als de elementaire bouwsteentjes der natuur worden beschouwd, geen elementaire deel tjes zijn. Er zijn aanwijzingen, dat de protonen en de neutronen, waaruit de atoomkernen zijn opgebouwd, zelf weer uit andere nog veel kleinere deeltjes zijn samengesteld. Zij vertonen namelijk een zekere struc tuur. Over dit onderwerp heeft de Amerikaan se natuurkundige R. Hofdstadter een rap port uitgebracht op de atoomconferentie. Hij zei, dat deze eventuele nog kleinere deeltjes de natuurkundigen voor grote pro blemen plaatsen. Het is namelijk onmo gelijk, er met de tegenwoordige midde len kwantitatieve metingen aan te verrich ten en ook de theoretische benaderingen, die de moderne natuurkunde gebruikt, kunnen er niet op worden toegepast. WASHINGTON (UPI) De Nederland se ambassadeur in Washington, dr. J. H. van Roijen, heeft woensdag een onder houd gehad met de Amerikaanse onder minister van Buitenlandse Zaken voor Europese aangelegenheden. C. Burke El- brick. Dr. Van Roijen is woensdag uit Ne derland van vakantie teruggekeerd. Het gesprek betrof „internationale vraagstukken". Ook was dr. Van Roijen aanwezig bij de receptie, die in de Austra lische ambassade gegeven werd ter ge legenheid van het bezoek van de Austra lische minister van Buitenlandse Zaken. Dr. Van Roijen had ook met laatstgenoem de een onderhoud. Advertentie BARTÉUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD:. BOLSTR 48. A'DAM iCTlfPPi SUèDE DAMES HERENJASJES Verwachting tot morgenavond: Wisselend bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind tussen noordwest en noordoost. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weel-rapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S. Advertentie ^ANEGANG 24FRANKESTR.3 RESTANTEN ORLONVESTEN ƒ18.98 Een blinde sigarenhandelaar in de Zomer straat in Haarlem ontdekte dinsdagmorgen, dat uit een lade in zijn winkel ruim dertig bankbiljetten van tien gulden waren ver dwenen. Het is zo goed als zeker, dat het geld is gestolen, maar van de bedrijver(s) van deze schanddaad ontbreekt elk spoor. De winkelier is in deze buurt een beken de figuur, die zich ondanks zijn handicap in zijn zaak uitstekend kan redden en vlot en zelfstandig zijn klanten helpt. Tarkington: Een ideale echtgenote is iedere vrouw, die een ideale echtgenoot heeft. REYKJAVIK (UPI) IJsland zal het visserijgeschil voor de UNO brengen door aan de Algemene Vergadering te vragen, een algemene zeewet op te stellen, aldus heeft de minister van Buitenlandse Zaken Gudmundsson vandaag meegedeeld. Hij zei, dat de Algemene Vergadering zeewet- ten voor alle landen op zou moeten stellen en dat IJsland de Algemene Vergadering zal vragen, de kwestie op te lossen zonder een nieuwe wereldconferentie over het zeerecht bijeen te roepen. Gudmundsson zal aan het hoofd staan van de IJslandse delegatie naar de Algemene Vergadering, die op 16 september begint. Een mededeling van het ministerie van Buitenlandse Zaken luidde onder meer: „De conferentie van Genève over het zee recht staat op de agenda van de UNO en zodoende zal de kwestie van de visserij- grenzen van IJsland besproken worden". De mededeling hield ook nog in, dat de procedure voor het brengen van het vis- serijvraagstuk in de UNO besproken was op de bijeenkomst van de Noordse minis ters van Buitenlandse Zaken, maandag en dinsdag in Kopenhagen gehouden, maar dat het visserijprobleem op zichzelf niet naar voren was gebracht. In verband hiermee gaf Gudmundsson nog de volgende verklaring uit: „Tegen de wil van IJsland in werd besloten, de confe rentie van Genève bijeen te roepen en die beslissing werd gesteund door het argu ment, dat de Algemene Vergadering on voldoende technische kennis ter zake be zat. Na de conferentie van Genève kan echter niet langer worden volgehouden, dat de specialisten de kwestie niet voldoen de van alle kanten hebben bekeken. En het is daarom van geen nut, de kwestie aan een nieuwe conferentie van specialis ten voor te leggen. Op de conferentie van Genève kreeg het twaalf mijls-voorstel een meerderheid, maar toch niet genoeg stemmen om aan genomen te worden. De stap, die IJsland thans bij de UNO onderneemt, is geba seerd op de veronderstelling, dat het thans' voldoende steun kan krijgen, om zijn zaak te winnen. LONDEN (UPI) Volgens de Britse ad miraliteit voeren de IJslanders een nieu we tactiek in de visserij-oorlog. In de af gelopen nacht zouden zij „verscheidene" pogingen hebben gedaan om aan boord te komen van Britse trawlers. Geen van de „vastbesloten" pogingen van de IJslan ders werd echter met succes bekroond, zei een woordvoerder van de admiraliteit. De IJslanders werden van boord gehouden door samenwerking tussen de trawlers en escorteschepen van de marine, aldus de woordvoerder. Het Gewestelijk Arbeidsbureau Amster dam heeft woensdagmiddag met een fees telijke bijeenkomst in het tropeninstituut het vijftigjarig bestaan der openbare ar beidsbemiddeling in de hoofdstad her dacht. Het G.A.B., dat op 1 juli van dit jaar een halve eeuw bestond, is voortge komen uit de in 1886 door de „Maatschap pij voor den werkenden stand" opgerich te particuliere arbeidsbeurs in Amster dam, de eerste in ons land. De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid, J. G. Suurhoff, sprak over de ontwikkeling van de arbeidsbemiddeling en de centralisatie, waarbij de gemeente lijke arbeidsbureaus rijksarbeidsbureaus werden. „In deze ontwikkeling schuilt het ge vaar dat vergeten zou worden dat het de mens is, die achter al de grote aantallen staat waarmede de arbeidsbemiddeling werkt. En dit gevaar gaat nog groter wor den nu door de E.G.K.S. en de Europese Economische Gemeenschap er in de zes Europese staten een vrije arbeidsmarkt is. Er zal, aldus de minister, een gemeen schappelijke Europese arbeidsbemidde ling tot stand moeten worden gebracht. De eerste pogingen daartoe zijn reeds aan de gang. De bewindsman vertelde, dat hij zelf eens als werkloze kantoorbediende bij het G.A.B. ingeschreven had gestaan. Na afloop der feestelijke bijeenkomst werd een receptie gehouden. In Ilpendam is de heer K. Huis aan het experimenteren geslagen met zonne bloempitten en heeft een plant ge kweekt, die een lengte wist te bereiken van 4 meter en 65 centimeter. De bloe men zelf hebben een doorsnede van 42 centimeter, een reuze bloemkool gelijk! De Koningin heeft gisteren een bezoek gebracht aan het Ambonezenwoonoord te Vaassen, waar zij werd ontvangen door de minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. Klompé, de commissa ris der koningin in de provincie Gel derland, mr. Bloemers, de burgemees ter van Epe, mr. Renken en de commis saris van Ambonezenzorg, de heer Van Raalte. De koningin sprak met de vertegenwoordigers van organisaties van Ambonezen en bezocht de kleuter school, waar de peuters, die allen ge tooid waren met oranje of rood wit en blauw, enkele liedjes zongen, en de lagere school. De Koningin bracht ten slotte een bezoek aan de woningen, be woond door de heer A. Saya met zijn vrouw en twaalfjarige dochter, en door de heer A. Tapilaha met vrouw en vier kinderen. Op de foto ziet men de vor stin in gesprek met de familie Tapilaha. Het hospitaalkerkschip „De Hoop" is woensdagmiddag om drie uur de haven van Scheveningen binnengelopen om vijf zieken en gewonden aan wal te zetten. De aard van de verwondingen der patiënten was niet ernstig. Er was er een bij die een beenbreuk had opgelopen. De patiënten werden met ziekenauto's afgehaald. „De Hoop" is in de afgelopen nacht om twaalf uur weer vertrokken naar de vis grond bij de oostkust van Engeland en zal 26 september weer in ons land terug zijn. Aan boord van het schip bevindt zich thans ds. D. van Heyst. Deze oud-Vlaar- dingse predikant, die vroeger vaak met vissersschepen zee koos, heeft zijn vakan tie opgeofferd om een reis met het hospi taalkerkschip mee te maken om de kerk diensten te verzorgen en de loggers te be zoeken. BUENOS AIRES (AFP) Generaal Pe dro Aramburu, die president is geweest van de voorlopige Argentijnse regering na de val van Peron, heeft het stilzwijgen, dat hij bewaard heeft nadat Frondizi pre sident was geworden, verbroken. Op een woensdag te zijner ere in Buenos Aires gegeven banket, verklaarde hij, dat de alarmerende geruchten, die op het ogenblik in Argeninië in omloop zijn, alle activiteit verhinderen. Het lijkt wel of het land een schip zonder roer is, aldus Aram buru. Volgens hem heeft Argentinië steun en vertrouwen nodig, dat het echter niet kan krijgen zonder duidelijke standpunten te hebben ingenomen. Hij adviseerde de re gering zich te omringen met echte demo craten en republikeinen en krachtig op te treden om de republiek te kunnen redden. (AFP) Schout-bij-nacht Augustin Pe- nas is woensdag benoemd tot opperbevel hebber van de vlootstrijdkrachten van de Rio de la Plata. Hij vervangt schout-bij nacht Arturo Rial, die een vooraanstaan de rol in de revolutie van september 1955 tegen Peron heeft gespeeld en die in de voorlopige regering na de val van Peron onderminister van marine is geweest. Rial wordt in sommige kringen beschouwd als de leider der officieren die tegen de rege- ring-Frondizi zijn. (UPI) Sinds dinsdag zijn in Argenti nië 15.000 man personeel van de posterijen in staking. Ook het telegraafpersoneel is een langzaam-aan-actie begonnen. Hoogstwaarschijnlijk zal hun voorbeeld worden gevolgd door de havenarbeiders van Buenos Aires. Vandaag zouden bij de spoorwegen stakingen van twee uur be ginnen. De duur van deze stakingen zal geleidelijk langer worden, tot het gehele spoorwegverkeer komt stil te liggen. Per 15 september hebben 16.000 artsen van ziekenhuizen, klinieken, vakbonden en andere instellingen ontslag aangeboden, omdat een staking van twee weken geen resultaat heeft gehad. Om te bewijzen dat naast het geluid en de kleuren ook de reuk recht van bestaan heeft in de wereld van de film, zal een Amerikaanse onderneming op 26 maart van het volgend jaar in New York de film „Screen scent nr. 1" in pre mière laten gaan. De film zal een meng sel van komedie, reisverhaal en detec tive zijn, zonder een duidelijke aan wijsbare lijn - maar elke scène zal voor zien zijn van bijpassende reuk. De maatschappij in kwestie, een firma die parfums en essences vervaardigt heeft een aantal reukessences gebrou wen, die via de luchtverversingsinstal latie van de bioscoop in de zaal ver spreid worden. In de grote Amerikaanse steden zal de film gelijktijdig worden vertoondIn de grootste vijf steden zullen voor de tijd van een jaar enige theaters uitsluitend reukfilms draaien. (Van onze correspondent in Londen) De Daily Mail meldt uit Beiroet, dat president Nasser aan Hammarskjoeld, de secretaris-generaal van de UNO, heeft voorgesteld een bufferzone van honderd meter diepte te scheppen tussen Israel en de Arabische staten, welke door een politiemacht van 6000 man van de UNO zou dienen te worden bewaakt. Nasser heeft dit voorgesteld tijdens zijn onlangs in Cairo met Hammarskjoeld gehouden besprekingen. Bijzonderheden over het voorstel zijn afkomstig van Emile Bustani. de miljonair-industrieel, die '.id is van het parlement van Libanon en die beschreven wordt als een intieme vriend van Nasser. Bustani komt ook nog al eens in Londen, waar hij, naar wij weten, in regeringskrin gen als een waardevol gematigd tussen persoon wordt beschouwd. Volgens Bustani wil Nasser een bufferzone langs de gehele grens van Israel. Door Egypte, Jordanië, Syrië en Libanon, vijftig meter binnen Arabisch en vijftig meter binnen Israëlisch gebied. Het zou dan mogelijk zijn deze zone aan elke kant van een draadversper ring te voorzien, zodat het gemakkelijk zou zijn vast te stellen, wie zich schuldig maakt aan infiltratie of agressie. Nasser zou Hammarskjoeld hebben verklaard, dat hij tenminste voor het ogenblik de Arabische droom om Israel in zee te drij ven heeft opgegeven en ook dat hij geen agressieve bedoelingen koestert tegenover andere Arabische staten. Nasser wil zich concentreren op de economische opbouw van de Arabische wereld. Hij is er van overtuigd, dat Israel van plan is de weste lijke oever van de Jordaan te bezetten op het moment, dat de Britse troepen zich uit Jordanië terugtrekken. Indien dit zal ge beuren, zouden Egypte en Syrië gedwon gen worden te vechten. Dit zou een alge meen conflict in het Nabije Oosten be tekenen en mogelijk een wereldoorlog. Een bufferzone met troepen van de UNO zal volgens Nasser de enige manier zijn om een conflict te voorkomen. De correspondent van de Daily Mail verneemt, dat Hammarskjoeld gunstig staat tegenover Nasser's, voorstel en dat iii.i bereid zou zijn een strijdmacht van de UNO voor zulk een doel aan te bevelen, maar hij twijfelt of Israel deze „oplossing" zal accepteren. Nasser zou ook beloofd hebben samen te werken met bet toekom stige regiem in Libanon, na het aftreden van president Sjamoen. Verdere ontruiming WASHINGTON (UPI) De Amerikaan se regering zal spoedig de terugtrekking van nóg 1700 mariniers in Libanon aankon digen, zo wordt uit goedingelichte bron te Washington vernomen. Volgens de zegslieden zal een bataljon mariniers uit het opleidingskamp Lejeune, North Carolina, naar de zesde vloot in de Middellandse Zee worden gezonden. Dit bataljon zal de detachementen mariniers op de Zesde Vloot versterken. BEIROET (UPI) President Sjamoen van Libanon heeft na een ontmoeting met Dag Hammarskjoeld verklaard te geloven dat de secretaris-generaal reeds „een soort conclusie" heeft getrokken met betrek king tot zijn missie. Misschien is hij vol gens Sjamoen reeds gereed om deze con clusie op papier te zetten en haar toe te vertrouwen aan de Algemene Vergadering van de UNO. Volgens Sjamoen hangt veel af „van de oprechtheid van de Arabische landen bij het leven volgens de beginselen, waarop de Arabische resolutie is gebaseerd". In welingelichte kringen wordt vernomen, dat Sjamoen en minister Mokheiber aan Ham marskjoeld zouden hebben verklaard, dat zij voorstander zijn van een regeling, waar bij de buitenlandse troepen in het Nabije Oosten worden vervangen door een soort internationale politiemacht. Sjehab zou het goeddeels hiermee eens zijn. Intussen be reiden Libanese rebellenleiders een me morandum voor, waarin wordt gevraagd om de onmiddellijke evacuatie van het land door de Amerikaanse troepen. De ontmoeting tussen Hammarskjoeld en Sjamoen werd ook bijgewoond door Ralph Bunche en Geoffrey Murray. TAIPEH (UPI) Amerikaanse oorlogs schepen hebben een derde nationalistisch Chinees konvooi veilig naar Quemoy ge loodst, zo meldt het Amerikaanse hoofd kwartier op Formosa. Het konvooi werd korte tijd onder vuur genomen door com munistische artillerie, maar noch de Ame rikaanse noch de nationalistische schepen liepen schade op. De communistische ka nonnen hadden voordien 21 uur lang ge zwegen. De Amerikanen hebben klaarblij kelijk dezelfde tactiek gevolgd als bü de vorige escortes door bij Quemoy drie mij len uit de kust te blijven. Volgens het na tionalistische ministerie van Defensie be gon het bombardement onmiddellijk nadat de bevoorradingsschepen het konvooi ver lieten om hun ladingen naar de kust te brengen. NEW YORK (UPI) Volgens de New York Times heeft de Amerikaanse opperbevel hebber in de Stille Oceaan, admiraal Feit, critiek op de gang van zaken in de For mosa-crisis. In een serie boodschappen aan de commissie van Amerikaanse stafchefs Derde waarschuwing TOKIO (UPI) Het communistische persbureau Nieuw China bericht, dat dins dag dertig granaten van nationalistisch geschut neerkwamen op en in de om geving van de universiteit van Amoy. Een student werd zwaar gewond. Veel ge bouwen werden ernstig beschadigd. Vol gens Nieuw China hebben Amerikaanse vliegtuigen woensdag twee maal het Chi nese luchtruim geschonden. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Peking heeft in een verklaring gezegd dat de regering van China voor de derde maal een ernstige waarschuwing tot de Verenigde Staten richt. TAIPEH (AFP) Een Amerikaanse militaire woordvoerder heeft medegedeeld dat de Amerikaanse luchtmacht op For mosa versterkt is met een aantal „Super- Sabre-F-100"-straaljagers. De op Formosa gelegerde Amerikaanse escadrilles zijn thans in staat ook 's nachts de verdediging van het eiland te verzekeren. De woord voerder deelde verder mede dat de zware Amerikaanse kruiser „Los Angeles" in de haven van Taipeh is aangekomen. De „Los Angeles" zal zich bij de schepen van de Amerikaanse zevende vloot voegen. Woensdag is op hel Veemarkterrein te Utrecht het concours eenspannen dekhengsten om het kampioenschap van Nederland gehouden. Kampioen Gelders type werd het paard Maar schalk met op de wagen rijder C. Da- men en eigenaar Rotteveel uit Heilo, die de beker toont. Eisenhower spreekt NEWPORT (Reuter) President Eisen hower zal vanavond in Washington via radio en televisie het Amerikaanse volk verslag uitbrengen over de toestand in het Verre Oosten. De president zal daar toe zijn vakantie te Newport onderbre ken Na de uitzending keert hij naar Newport terug. MOSKOU (Reuter) Russische dag bladschrijvers en radiocommentators heb ben vandaag herhaald dat de Sovjet-Unie en de andere communistische landen com munistisch China zullen helpen, indien de Chinese volksrepubliek in gewapend con flict met de Verenigde Staten zou komen. heeft Feit, volgens de New York Times, gevraagd of het wel verstandig is Quemoy en Matsoe te willen verdedigen, en heeft hij gewezen op de ontoereikendheid van de voorraad conventionele explosiemidde len van de Amerikanen en op de ondoel treffendheid van de strijdkrachten der Chinese nationalisten. Volgens de New York Times staat de commissie van stafchefs eenstemmig ach ter de houding die president Eisenhower met het oog op de verdediging van Que moy heeft aangenomen. TAIPEH (UPI) Het officiële nieuws bureau van nationalistisch China bericht, dat communistisch China tegenover de Quemoy-eilanden 200.000 man heeft sa mengetrokken.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1