Tekenen van een kentering op de geld- en kapitaalmarkt Panda en de protonplopper Effecten -en Geldmarkt Alphenaar Wereldnieuws Kans op regen is gering Apathie van de neergang thans onmiskenbaar doorbroken Wist U 2 Unilever nog dit jaar op Duitse beurzen? Belgisch-Ja vase hoopt op winsttransfer Kertowono verlaagt kosten in Nederland Looneisen door Britse scheepsbouw afgewezen „Hollantor"-eoncern gaat vezelvliestextiel maken Pradjekan-T angarang geen dividend Gelijktrekking van het levenspeil in de EEG Geen actie der Eurofiese organen t.a.v. de lonen Dividend American Sumatra Tobacco Cijfers van Tass over de Russische produktie Order van drie miljoen dollar voor Utrechtse koelkastenfabriek Betere resultaten bij de Telaga Patengan School voor toegepaste bedrijfsorganisatie Wereldbank leent Japan 51 miljoen dollar Iets lagere winst bij de n.v. Rijnstaal Senembah gaat kapitaal terugbetalen Kiets is beter! DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1958 (Van onze financiële medewerker) Voor zover men in de huidige constellatie van een conjunctuurcyclus kan spreken, worden daarin, naar de tj'pering van prof. Tinbergen, vier fasen onderscheiden: depressie, opleving, hoogconjunctuur en ommekeer. De hoogconjunctuur hebben we al enige tijd achter de rug en ook de ommekeer naar de depressie, welke men eufemis tisch als een recessie heeft aangeduid en waarin men meer en meer gelijk schijnt te krijgen. Want als men kennis neemt van berichten en beschouwingen uit en over het bedrijfsleven, met name in de V. S., dan krijgt men sterk de indruk dat we uit de fase van de recessie in die van de opleving zijn gearriveerd. Ook al zijn de ver schijnselen, die volgens de economen met zulk een opleving gepaard gaan, nog niet of nog slechts nauwelijks zichtbaar. Wel kan worden geconstateerd dat de apathische stemming geleidelijk wordt doorbroken, maar van een uitzetting van de bankkredieten aan het bedrijfsleven, een toeneming van de werkgelegenheid en een grotere vraag naar kapitaalgoederen kan, althans in ons land, nog niet worden gesproken. Evenmin als van een toeneming van de consumptieve uitgaven en een algemene stijging van de prijzen, welke op de nadering van een hoogconjunctuur zouden wijzen. Het wordt echter reeds van het grootste belang geacht dat de depressie-apathie, door welke oorzaak dan ook, is doorbroken, niet het minst omdat ook psychologische factoren op de ontwikkeling van het econo misch leven van grote invloed zijn. En evenals de effectenbeurzen hier. zowel als in New York, destijds op de gevolgen van de depressie zijn vooruitgelopen, zien we thans het verschijnsel, dat, hoewel het economisch herstel nog zeer bescheiden en zeker nog lang niet algemeen is, de effec tenbeurzen, wat de aandelenmarkt betreft, reeds een voortdurend vaste stemming ver tonen, zodat de depressielittekens bij vele fondsen al geheel of goeddeels zijn ver dwenen. Het sprekendst komt dit uit in de koers ontwikkeling op de New-Yorkse beurs. Het indexcijfer voor industriële aandelen, dat in 1957 een hoogste stand van 526.77 be reikte, ging in dat jaar tot 419.79 terug. In de loop van 1958 is als laagste stand 436.89 voorgekomen. Maar deze week is het indexcijfer tot 518.64 opgelopen, zodat het nog slechts enkele punten van de piek in 1957 verwijderd is. Dit is temeer opmerkelijk omdat de Ame rikaanse regering, die. zoals men weet, aan de ene kant graag een opleving van de industriële bedrijvigheid ziet, maar aan de andere kant de gevaren voor een nieuwe inflatie wil tegengaan, de beursspeculatie heeft trachten te temperen door een ver hoging van het dekkingspercentage voor niet-contante affaires van 50 tot 70 pet. Kon tot voor kort ook in de V. S. van een betrekkelijk ruime kapitaalmarkt worden gesproken, de verhoging van het disconto van 1tot 2 pet. bij vier van de "twaalf federale reservebanken, was reeds een aanwijzing voor een grotere vraag naar kapitaal, die ook tot uitdrukking is ge komen in het hogere disconto, dat de Amerikaanse schatkist voor haar schatkist papier moet betalen. Ook de verhoging van de kreditrente bij de Newyorkse banken voor buitenlandse deposito's wijst op een toeneming van de kapitaalvraag in de V. S. Het is duidelijk dat een economische depressie met een ruimere geld- en kapi taalmarkt gepaard gaat, zoals dit ook in de tweede helft van het vorig jaar en de eerste maanden van 1958 het geval was. De grotere vraag naar kapitaal in de V.S. wordt daarom aangemerkt als een bewijs voor de herleving van de industriële acti viteit, waarvan dan ook inderdaad enkele symptomen beginnen zichtbaar te worden. Zo is bijv. het volume geboekte orders in de bouwnijverheid in augustus 160 miljoen dollar groter geweest dan in juli en 136 miljoen groter dan in die maand van het vorig jaar, terwijl de staalindustrie met 64 pet. van de geraamde capaciteit haar hoogste stand sinds juni van dit jaar heeft De mogelijke introductie van de aande len Unilever op de Westduitse beurzen houdt nog steeds de Amsterdamse beurs handel bezig. Regelmatig keren geruchten terug dat spoedig een notering in West- Duitsland tot stand zal komen. Als wij goed zijn ingelicht, dan berusten dergelij ke berichten in zoverre op goede gronden, dat inderdaad introductie „in studie" is. Men mag, zo lijkt ons, dan ook wel aanne men dat wanneer de voorafgaande bespre kingen vlot verlopen, nog dit jaar Unile ver op de Duitse beurzen zal verschijnen. Men zal zich herinneren, dat destijds Phi lips enige tientallen miljoenen op tafel had moeten leggen, doch dat over het juiste be drag, na overleg met de Duitse instanties, een veel voordeliger compromis uit de bus is gekomen. De toelatingseisen zijn hoog. Indien Philips het volle pond had moeten betalen zou. volgens een destijds in „Die Welt" gepubliceerde berekening, het be drag zijn neergekomen op drie percent van het aandelenkapitaal, gerekend over de koers in die dagen van 280 percent. Wat voor Philips tot een compromis heeft kunnen leiden, zal ongetwijfeld ook voor Unilever tot de mogelijkheden beho ren. Het verslag over 1957 van de Algemeene Belgisch-Javase Cultuurmaatschappij n.v. is in het Frans gesteld om de niet-Neder- landse belangen bij de Indonesische auto riteiten naar voren te brengen, aldus is in de heden gehouden algemene vergade ring medegedeeld. De meerderheid van de aandelen is in Franse en Belgische handen. Via diplomatieke kanalen worden alle mogelijke pogingen gedaan om de vennootschap als niet-Nederlandse onder neming erkend te krijgen. Voor niet- Nederlandse maatschappijen komt 50 per cent van de winst voor transfer in aan merking. bereikt. Kan in de automobielenindustrie een staking worden voorkomen, waarvoor het gevaar, zolang nog geen nieuwe C.A.O. is tot stand gekomen, blijft dreigen, dan wekt de voortdurende daling van de voor raden de hoop, dat ook in deze voor de staalindustrie zo belangrijke bedrijfstak, de produktie allengs weer kan worden vergroot. Daar ook de warenhuizen zich in een toenemende omzet verheugen en zelfs de spoorwegen hun maandelijkse te korten zien verminderen, meent de Fede rale Reserve Bank te New York tot de conclusie te mogen komen dat de economi sche recessie in de V.S. haar einde heeft gevonden, ook al is niet te zeggen in welk tempo zich het herstel zal voltrekken. Zeker is. dat de wijze, waarop het con flict met de werknemers in de automobiel industrie wordt opgelost, daarop van grote invloed zal zijn. Wordt een nieuwe loons verhoging afgedwongen, dan zal deze op de arbeidsverhoudingen in andere delen van het bedrijfsleven terugslaan, zonder dat op een evenredige verhoging van de produktiviteit mag worden gerekend, wat dan wil zeggen dat de koopkrachtvermin dering van de dollar zich zal voortzetten. In ons land tekenen zich ook enige ver schijnselen van herstel af. In elk geval is van verdere teruggang van de industriële bedrijvigheid in het algemeen geen sprake. De krachtige pogingen, die worden ge daan om de Nederlandse export te doen toenemen, blijven in verschillende rich tingen Arabische landen, Zuid-Ameri- ka, Mexico niet zonder succes en naar mate het herstel in de V.S. voortschrijdt zal ook- naar dat land de export, die de laatste tijd maar zeer matig was, weer kunnen toenemen. De Nederlandse belegger blijkt een toe nemend vertrouwen te hebben in de mo gelijkheden van het bedrijfsleven, wat ook hier in een stijgende vraag naar aandelen tot uiting komt. De koersstijging op de Amsterdamse aandelenmarkt sinds het begin van 1958 is reeds van vrij grote om vang, Terwijl het algemeen indexcijfer voor de aandelen begin 1958. nog op 167,93 stond,- was het op 1 juli j.L tot 202,72 ge stegen en thans is het tot boven 210 op- De kosten, die door de n.v. cultuurmaat schappij Kertowono in Nederland worden gemaakt, zijn aanmerkelijk terugge bracht, zo is de aandeelhouders ter verga dering medegedeeld. De directie wil deze kosten nog meer reduceren. Voor zover bekend, is de toestand op de ondernemingen ongeveer gelijk aan die van voor de onderbeheerstelling. Er is geen Nederlands personeel meer aanwe zig. De produktiecijfers tot en met april 1958 onder voorbehoud bekend gemaakt wijzen op een vrij normale gang van zaken. Over 1954 werd de la'atste winst transfer ontvangen. Het is niet denkbaar dat in de toekomst opnieuw een winst transfer zal worden verleend. In Indone sië waren de financiële uitkomsten in het afgelopen jaar bemoedigend. De verplichtingen in Indonesië belo pen twee miljoen roepiah. Dinsdag zijn nieuwe moeilijkheden ge rezen in de Britse scheepvaartindustrie, doordat'de scheepsbouwers een eis van de vakbonden voor een loonsverhoging van 12'/s pet. hebben afgewezen. De organisatie der werkgevers heeft een verhoging van vijf shilling en sixpence voor geschoolde arbeiders, en van 4'/s shilling voor onge schoolden aangeboden. -Vakbondleiders noemen dit tegenaanbod volstrekt onaan vaardbaar Zij zullen zich morgen beraden over hun volgende stappen. (UPI). gelopen. Gemiddeld zijn de koersen van de internationale en de Nederlandse in dustriële aandelen sinds het begin van dit jaar met ca. 25 pet gestegen. Ook de an dere rubrieken zijn niet. achtergebleven. Unilever, Philips en AKU hebben daarbij de brug van respectievelijk 400, 300 en 200 pet glansrijk genomen, maar ook tal van andere fondsen Heineken, Schol- tens Aardappelmeel, Vereen. Machine fabrieken, Curagaosche Handel Mij en tal van andere hebben een flink avans achter de rug. Hoewel van een stijgende rentestand in ons land nog geen sprake is, kan toch worden geconstateerd dat aan de daling van de rentestand een eind is gekomen. Het ziet. er nog niet naar uit dat de vraag naar kapitaal van het bedrijfsleven voor eerst belangrijk zal toenemen, hetgeen vermoedelijk wel bij de overheidslichamen het geval zal zijn. Het is maar de vraag in hoeverre de nationale besparingen daarvoor een tegen wicht zullen bieden. Met de oprichting van een nieuw inter nationaal textielconcern, „Hollantor", zal Nederland een belangrijke industrie rijker worden. Hollantor zal zogenaamde „non- woven" (niet-geweven) stoffen vervaar digen en in dc handel brengen, waarvan de toepassingsmogelijkheden, dank zij een intensieve research, nog voortdurend wor den uitgebreid. In het nieuwe project wordt, enerzijds deelgenomen door Lantor Ltd. te Manches ter. anderzijds door een groep Nederland se bedrijven, te weten de Koninklijke Ne derlandse Katoenspinnerij n.v. te Hengelo; de n.v. Tilburgse Katoenspinnerij; de Ko ninklijke textielfabrieken Nijverdal-Ten Cate n.v. te Almelo; de n.v. spinnerij Oos- terveld te Enschede; de n.v. stoomspinnerij Twenthe te Almelo en de Veenendaalse stoomspinnerij en weverij n.v. In Lantor Ltd. wordt samengewerkt door de pioniers van de „non-woven"- stoffen. de West Point. Manufacturing Company te West Point-Georgia (V.S.) en de bekende stoffenfabrikant Tootal Ltd., Engeland, die in Lancashire reeds een nieuw bedrijf hebben opgericht, dat het Lantor-vezelvlies (de Nederlandse be naming voor non-wovens) maakt. Nu de Euromarkt bezig is, een feit te worden, hebben de genoemde bedrijven besloten tot een hechte samenwerking op dit nieuwe terrein, een samenwerking, welke zal resulteren in een ultra-modern, volledig geautomatiseerd bedrijf: een no vum voor Nederland. Een aantal van deze Nederlandse bedrijven had reeds contact door hun gezamenlijke technische vorsing op het gebied van de vezel verwerking in het algemeen. De vezelverwerking bui ten de klassieke methode van het spinnen- weven-finishen om, vloeide daaruit lo gischerwijze voort. Hollantor kreeg de li centie voor de Benelux en Duitsland. In overleg met Lantor Ltd. zal de gehele Westeuropese markt worden bediend. De produktie van vezelvliezen door Hol lantor geschiedt volgens een geautomati seerd gepatenteerd procédé. De fabricage is louter het werk van machine-units, die aan de ene kant de grondstoffen opnemen en aan de andere zijde het produkt in één arbeidsgang afleveren. Over de resultaten van het Indonesisch bedrijf van de n.v. Cultuurmaatschappij ..Pradjekan-Tangarang" over 1957 kan de directie geen concrete gegevens verstrek ken. Commissarissen hebben onlangs be sloten aandeelhouders voor te stellen een terugbetaling op het gestorte aandelen kapitaal te doen van 45 percent. Dit voor stel is aangenomen. De winst- en verlies rekening sluit met een saldo van 2046 dat geen dividenduitkering toelaat (v.j. saldo 221.256 en 8 pet. dividend). Advertentie dat ALPHENAAR PIANO'S, ACCORDEONS en GUITAREN verhuurt en dat u bij aankoop van een nieuw of gebruikt instrument. 3 maanden door u betaalde huur in mindering word* gebracht op de aankoopprijs KRUISWEG 49, HAARLEM. TEL. 11532 In een te Brussel gehouden vergadering van de commissie voor sociale zaken van het Europese parlement heeft het Neder landse lid van dit parlement, drs. G. J. Ne- derhorst, die voorzitter is van de sociale commissie, gevraagd welke betekenis de uitvoerende organen hechten aan die ar tikelen van het E.G.K.S.-verdrag die spre ken over verbetering en geleidelijke ega lisatie van het levenspeil in de zes landen en over de harmonisatie van de sociale stelsels. Met name ,wilde de heer Neder- horst weten of deze artikelen naar de me ning van de uitvoerende oi-ganen ook de loonkwesties zouden insluiten. Voor de Hoge Autoriteit en voor de Europese com missie der E.E.G. antwoordden respectie velijk de Italianen Giacchero en Petrilli. Beiden stelden dat de lonen weliswaar een integrerend deel uitmaken bij het streven naar egalisatie en verhoging van het le venspeil, doch dat een actie der uitvoe rende organen op het gebied van de lonen uitgesloten is. Dit blijft een zaak van de organisaties van wex-kgevers en wei-kne- mers. Wel werd medegedeeld, dat de Europese commissie het voornemen heeft alle gegevens over levenspeil en arbeids voorwaarden te verzamelen, om daarme de een bijdrage te leveren voor een nader tot elkaar brengen van de standpunten. De Europese commissie is voornemens, ter bespreking van deze gegevens ge mengde commissies te vormen. Voorts zou het in de bedoeling liggen van de sociale commissie van het Europese parlement, te trachten nog voor het einde van deze maand te komen tot een overleg met werk gevers en werknemers over deze kwes ties. Uit New Yoi'k wordt vernomen dat het bestuur van de Amei'ican Sumatra Tobac co Corporation, een dochteronderneming van de Delimaatschappij, een dividend heeft gedeclareerd van 30 dollax-cents op de gewone aandelen, betaalbaar op 8 ok tober aan de aandeelhouders die op 24 sep tember staan ingeschreven. Dit is de eerste dividenduitkering der maatschap pij sinds zij in oktober 1956 12'/s dollar cents heeft betaald. Het Russische nieuwsbureau Tass heeft enkele statistieken gepubliceerd over de economische ontwikkeling in de Sovjet- Unie. Daaruit blijkt, dat de industriële pro- duktie van de Sovjet-Unie, vei-geleken met het niveau van 1913, 33 maal zo groot is geworden. In de periode 1954-1957 zijn de oogsten in de Sovjet-Unie met 7,1 pei-cent toege- nemen. Verder heeft de Sovjet-Unie in 1957 84,2 miljoen ton ijzererts gewonnen, 4B3 miljoen ton kolen geproduceerd. 209,7 mil jard k.w. elektrische enei'gie, 37 miljoen ton gietijzer en 51 miljoen ton staal. Vol gens het Russische nieuwsbui-eau nadex-t de Sovjet-Unie „meer en meer het niveau van de industriële produktie per hoofd der bevolking in de V.S.". De Utrechtse apparatenfabriek „Fortuin", die zich bezighoudt met het vei-vaardigen van koelkasten, beëindigde dinsdag de on derhandelingen met een internationaal handelshuis in Los Angelos (Verenigde Staten) met het noteren van een order van drie miljoen gulden op haar produkt. Het gaat om 15.000 koelkasten, die zullen wor den vervaardigd in de Utrechtse appara tenfabriek. Eigenaar van het bedrijf is de heer Jac. W. van Piggelen. De order werd afgesloten in dollars, hetgeen voor de de viezenpot van Nederland ook interessant is. De hele order moet binnen enkele jaren worden afgeleverd. De afvloeiing van het grobtste deel van het personeel van de n.v. cultuurmaat schappij Telaga Patengan is afgewikkeld. De kosten in Nedexdand zullen in 1958 tot de helft worden tei-uggebracht, aldus deelde de directie in de algemene vex-ga- dering mee. Als gevolg van de in juli 1957 door de Indonesische autoriteiten getroffen maat- i-egelen, waarbij de maatschappij meer verkregen heeft uit de opbrengst van bui ten Indonesië verkochte produkten, is de winst aanmerkelijk opgelopen. Vergele ken bij 1956 zijn de resultaten veel verbe terd. De bankschuld aldaar is per eind december 1957 tot nagenoeg nihil terugge bracht. Uit financieel oogpunt acht de directie het tijdstip niet gunstig, de rub- berondei-neming te verkopen. 37. Na de moeilijke eerste kennismaking waren Professor Knutselma en Joris Goed- bloed al spoedig op goede voet met elkaar; en de geleerde leidde zijn bezoekers nu zonder verdere omslag naar een indruk wekkend apparaat, terwijl hij op bewogen toon zei: „Hier ziet u nu dus mijn levens werk de Transcendentale Proton Plop per!" „Wat een eng ding begon Pan da, maar Joris viel hem haastig in de rede door te roepen: PrachtigHeel mooi, pro fessor! Een overwinning op de stof, mogen we wel zeggen! Vertel me er alstublieft alles van!" „Met genoegen!" zei de profes sor, aangenaam getroffen. „Het is heel een voudig. Wanneer ons uitgangspunt is de ka.thodespanning X minus 't equivalent van de metonaal derEn zo sprak hij door, maar Panda kon het jammer genoeg niet m.eer volgen. Hij deed zijn best om ver standig te blijven kijken, maar de uitleg duurde nogal langen dus was het een hele opluchting voor hem. toen de profes sor eindelijk besloot met de woorden: „Uiterst simpel, nietwaar? U begrijpt nu dus, dat ik op deze wijze, door een een voudige druk op de knop, de gehele aarde kan vernietigen!" „Bijzonder duidelijk!" sprak Joris Goedbloed haastig. „Maar mis schien kunt u daar nog even mee wachten, professor!" Op initiatief van de Overijselse Con tactgroep Opvoering Produktiviteit is in Zwolle een voor Nederland nieuwe „school voor toegepaste bedrijfsorgani satie" in oprichting, in navolging van het Refa-instituut in Duitsland, waar arbeids analisten worden opgeleid. De school, die onder leiding staat van di-s. W. G. van Dobbenbui'gh, bedrijfseconoom van het Economisch Technologisch Instituut Overijsel), zal vermoedelijk worden ge huisvest in de nieuwe MTS te Zwolle. Het onderwijsplan is iets ruimer dan dat van het Duitse instituut. Wel ontvan gen de leerlingen een opleiding tot ar beidsanalist, maar ook wordt aandacht besteed aan de vakken produktieplan- ning en kostprijsberekening. De opleiding sluit rechtstreeks aan op de praktijk. Zij is dan ook bedoeld voor degenen die in minder grote bedrijven werken of willen gaan werken en daardoor in de gelegen heid zijn, de stof in toepassing te brengen. Films en andere visuele middelen zullen gebruikt worden om tot een levendig on derwijs te komen. De drie docenten zijn in het bedx-ijfsleven werkzaam. De bedoe ling is, eenmaal per week les te geven. De Wereldbank heeft bekendgemaakt dat zij leningen van in totaal 51 miljoen dollar heeft verstrekt voor de uitvoering van staal- en elektriciteitsprojecten in Japan. (Reuter). De n.v. Rijnstaal voorheen J. W. Oonk en Co. te Ax-nhem heeft over 1957 een exploitatiewinst behaald van 2.205.619 (v.j. 2.247.938). Het netto saldo winst be loopt 1.169.942 1.387.896). Hieruit wox-dt aan de reserve voor diverse voorzieningen toegevoegd 632.887 454.903). Voorgesteld wordt een dividend van 10 percent, waax*- van 5 percent in gewone aandelen (onv.) over het gewone aandelenkapitaal. In het jaarverslag wordt gezegd, dat voorlopig een einde is gekomen aan de opgaande lijn, die het winstcijfer de laatste jax-en heeft vertoond. Desondanks is de directie tevre den over het resultaat omdat dit werd be reikt ondanks de nadelige invloeden van de dalende conjunctuur. Er deden zich in verschillende sectoren van de buizenmarkt prijsdalingen voor. Deze werden voorna melijk veroox-zaakt door buitenlandse, in het gebied van de E.G.K.S. gevestigde be drijven, die zeer lage prijzen afgaven voor bepaalde dikwandige, gelaste buissoorten. Deze prijzen maakten veelal nauwelijks de kosten van het staal goed. Deze bedrijven waren daartoe in staat, doordat, zij zich gesteund wisten door de met hen geïntegreerde staalbedrijven. Voor de niet-geïntegreei'de buiswalsex-ijen wer den de gevolgen van de dalende conjunc tuur nog versterkt, temeer daar de prijzen van het staal, door de E.G.K.S. goedge keurd. nauwelijks daalden. In dit verband merkt het verslag op dat de E.G.K.S. slechts prijscontx-olerend optreedt t.a.v. de staalbedx-ijven en de verder verwex-kende bedrijven in het vaststellen van hun prij zen volkomen de vrije hand laat. Daarom 'is'hét een''juist bèï'ltfit geweest om" ten be hoeve van het nieuwe naadloze buizen- walswerk een staalgieterij te stichten, die in een gedeelte van de grondstoffenbehoef- te voorziet. De directie van de n.v. Senembah-maat- schappij deelt mee, dat het nog niet mo gelijk geweest is een definitieve afsluiting van het.boekjaar op te stellen. De jaarlijk se vergadering van aandeelhouders kon daarom niet binnen de statutaire termijn worden gehouden. De resultaten over 1957 zijn echter van dien aard. dat te zijner tijd voorgesteld zal woi-den, niet tot uitkering van dividend over te gaan. Ten aanzien van de keuze tussen inkoop van aandelen of tex-ugbetaling van kapi taal is na rijp beraad besloten tot de laat ste mogelijkheid. Zodx-a de benodigde mid delen beschikbaar zijn, zal terzake van de terugbetaling een voox-stel worden gedaan. Advertentie Sedert de vele jaren welke ze in de handel zijn en verbeterd met de nieuwste wetenschappelijke vinding, zijn Mijnhardt's Zenuwtabletten het meest doeltreffende middel om de zenuwen be stendig meester te worden. WAT MIJNHARPt Waakt IS GOED Cynisme. In het orgaan van de Hongaar se communistische partij, „Nepsza- badsag" wordt geklaagd over het „cy nisme, de onverschilligheid en het in dividualisme" onder de studenten van de technische hogeschool van Boeda pest. In gi-oter getale dan vroeger be zoeken de studenten de colleges over marxisme-leninisme, doch „chauvinis- tisch-revisionisme en andere anticom munistische denkbeelden komen nog voor", aldus het blad. Volksfront. In Venetië is een volksfront, aan de macht gekomen. Maar een lang leven acht men het niet beschoren. Er is reeds voorspeld, dat het volksfront uit elkaar zal spatten bij de eerste stemming in de raad. Het volksfront is maandag tot stand gekomen, nadat Nenni-socialisten hadden besloten sa men te gaan. Tegen. De vijftienduizend arbeiders van de Mitsubishi-bedrijven te Nagasaki hebben dinsdag een resolutie aangeno men, waarin zij zich uitspreken tegen de produktie van wapens. Emancipatie. De Italiaanse regering heeft een wetsontwerp voorbereid om ook vrouwen toe te laten tot de diplo matieke dienst. Tot nu toe kunnen al leen Italiaanse mannen hun land op di plomatieke posten vertegenwoordigen. De goede ervaringen met de Ameri kaanse ambassadeur, mevrouw Clare Booth Luce, zouden hier niet vreemd aan zijn. Emancipatie? Volgens het Oostduitse nieuwsagentschap zullen meer vrou wen worden opgeleid voor werk in de Oostduitse mijnen. Een bijeenkomst van vrouwelijke mijnwerkex-s in Halle heeft hiex-om gevraagd. Tijdens de bij eenkomst werd kritiek uitgeoefend op de Oostduitse mannen, omdat zij heb ben nagelaten hun vrouwen aan te moe digen in de mijnen te gaan werken. Naar Azië. De Westduitse minister van Economische Zaken, Ludwig Erhard, zal op 3 oktober vertrekken naar Azië. In New Delhi woont hij de vier dagen durende conferentie van de Wereld bank en het Intei'nationale Monetaire Fonds bij, waarna hij naar Bombay zal reizen. Vervolgens brengt hij bezoeken aan Japan, Thailand, Zuid-Korea, Bir ma, Vietnam, Singapore en Pakistan. Fransen. De Franse regering heeft een protest ingediend tegen de beslissing van de regering van Roemenië, inge volge welke de Franse ingezetenen de Roemeense nationaliteit moeten aannemen of anders het land binnen 48 uur moeten verlaten. Dam. In de Gwembevallei, waar vijftig duizend inboox-lingen wonen, treden de laatste tijd steeds uitgebreider worden de overstromingen op, die het gevolg zijn van de aanleg van de Kax-ibadam in de Zambezi. Een aantal negers, dat speren wierp naar de politie uit protest tegen de bouw van de dam, werd be schoten waax-door zes stamleden zijn gedood en elf gewond. Overleden. Arthur Steiner, voorzitter van de Zwitserse federatievan vakvereni gingen en een vooraanstaande figuur in de sociaal-democratische partij is woensdagochtend op 61-jarige leeftijd na een hartaanval overleden. Steiner was een fel anticommunist. Mede op zijn instigatie publiceerden 36 vooraan staande rechtse sociaal-democraten een oproep, waarin een onderzoek werd aanbevolen naar de wenselijkheid het Zwitserse leger van kex-nwapens te voorzien. Doeltreffend. De Japanse huidspecialist Chisato Marujama, hoogiei-aar aan de universiteit van Tokio, heeft op het in ternationale congres voor longziekten te Tokio verklaai-d, dat hij een doeltref fend middel heeft gevonden tegen tu~ bex-culeuze huidaandoeningen. Van de 71 door hem met dit middel behandelde zieken, waren er 35 volkomen genezen. In de toestand van 30 zieken tx-ad een aanzienlijke verbetering in. Portefeuillekwestie. Een Italiaanse poli tieman op een motor heeft een trein, die uit Milaan was vex-trokken, op 48 km. van de stad ingehaald en een por tefeuille met geld en paspoort overhan digd aan een Amerikaanse toerist, die niet wist, dat een zakkem-oller hem de portefeuille op het station te Milaan ont futseld had. Tank. De metalen voorwerpen, ontdekt door een Belgische trawler uit Oosten de, blijken de resten te zijn van een tank van een Sabre-straaljager. Men vermoedde eerst, dat het de overblijf selen waren van een Amerikaanse ra ket. Terwijl in Scandinavië de luchtdruk na genoeg ongewijzigd bleef, is op de Britse eilanden de bai-ometer flink gaan stijgen. Nedex-land kwam als gevolg hiei-van bin nen de oostelijke flank van een hogedruk- gebied, dat vanmox-gen zijn centi-um in Noord-Engeland had. Noordelijke winden bleven polaire lucht aanvoeren, maar de onstabiliteit hiervan werd geleidelijk ge ringer. Boven het beti-ekkelijk warme wa ter van het IJselmeer ontwikkelden zich de afgelopen nacht evenwel nog enkele flinke buien. Een voor de kust van Noord- Noorwegen gelegen depressie zal zich de komende 24 uur in zuidoostelijke richting gaan bewegen. Uitbreiding van het boven de Britse eilanden aanwezige hogedruk- gebied in de richting van Scandinavië is daarom nauwelijks te verwachten. Neder land blijft aan de x-and van dit hogedruk- gebied, zodat noordelijke winden zullen blijven overheersen. De kans op buien is klein. WERKRAPPORTEN Vrijdag 12 september Zon op 6.08 uur, onder 19.04 uur. Maan op 4.44 uur, onder 18.15 uur. Maanstanden 13 sept. 13.02 uur nieuwe maan. 20 sept. 4.17 uur eerste kwartier. 27 sept. 22.43 uur volle maan. Hoog en laag water In IJmuidcn Vrijdag 12 september Hoog water 2.28 en 14.55 uur. Laag water 10.35 en 22.53 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen buiten- MA es land maxima vari giste- QO 1 C - i 2s ren. Binnenland, heden 13 3 d 7 uur Neerslag laatste 4) 24 uur S-c Si eS Den Helder zwaar bew nnw 16 0,2 Ypenburg licht bew. windst. 13 0.5 Vlissingen zwaar bew no 14 0,5 Eelde zwaar bew wzw 12 0,2 Twente licht bew. windst. 11 1 De Bilt laagh. mist nw 12 4 Eindhoven zwaar bew nno 14 0,1 Vlv.Z.-Limb mist n 13 0.1 Helsinki zwaar bew. windst. 14 0 Stockholm regen nw 17 0,1 Oslo zwaar bew windst. 19 3 Kopenhagen zwaar bew wzw 16 Aberdeen zwaar bew. windst. 18 0 Londen zwaar bew. nno 19 0 Amsterdam hall bew. n 19 0,2 Brussel geheel bew nno 20 0 Luxemburg licht bew. nno 18 0 Parijs onbewolkt nno 20 0 Bordeaux onbewolkt no 30 0 Gi-enoble zwaar bew. windst. 26 0 Nice half bew. n 25 0 Berlijn zwaar bew wnw 19 6 Fx-ankfort mist windst. 20 4 München mist w 16 0 Zürich zwaar bew. wnw 20 0,1 Genève zwaar bew. no 23 0 Locarno licht bew. windst. 25 10 Wenen zwaar bew. wnw 19 0 Innsbruck zwaar bew. windst. 15 18 Rome zwaar bew. z 28 0 Ajaccio half bew. no 26 0 Algiers onbewolkt windst. 36 0

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2